kansrijken met bedrijf mee fereld-scheepsbouw omt crisis te boven iouwers: 50.000 werklozen extra Invloed kind op bestedingen is zeer belangrijk 'Jong' is het helemaal Niet goed geld terug? ust- en Oeverwerken nauwd voor toekomst Zakgeld j verplaatsing jongeren, vrouwen en lager personeel de dupe derstijging honderd procent Irste verlagingen van hypotheekrente Goud lager dollar hoger Mening over reclame FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 [i onze redactie economie 1STERDAM Werkende gehuwde vrouwen, jongeren tot jaar en lager personeel zrn de werknemersgroepen die iral de dupe zijn bij verhuizing van een Amsterdams bedrijf ir een andere plaats. Juist deze categorieën zijn vaak niet staat met een bedrijf mee te verhuizen en hebben, zeker in stad met afnemende werkgelegenheid, meer moeite met vinden van een nieuwe baan dan anderen. IVmsterdamse werknemers die wèl hun bedrijf mee verhuizen zijn al mensen tussen de 24 en de 34 en degenen met een hoger be- s- en opleidingsniveau. „Hoe rea- mensen op de verhuizing van oedrijf waar ze werken," is het ia van een door de Universiteit Amsterdam uitgevoerd onder in opdracht van de Binnenstads- nissie van de gemeente Amster- Het onderzoek werd gehouden onder personeelsleden van enkele Amsterdamse bedrijven die tussen 1973 en 1976 verhuisden. Bij de bedrijven die van Amsterdam uit naar een plaats buiten de rand stad verhuisden, blijkt een groter deel van het personeel mee te verhui zen dan bij de bedrijven die zich binnen de randstad verplaatsen. In het laatste geval trekt slechts een klein deel van het personeel mee naar de nieuwe vestigingsplaats. De ver klaring hiervoor moet volgens de on derzoekers worden gezocht in het feit dat bedrijven die zich buiten de rand stad gaan vestigen, meer belang heb ben bij het vasthouden van hun per soneel met het oog op een andere opbouw van de arbeidsmarkt in de rest van het land. Daar komt bij dat deze bedrijven beter in staat zijn woonruimte te vinden voor hun per soneel, buiten de randstad. Ook de afstand tussen de nieuwe vestigingsplaats en Amsterdam is van invloed op het al dan niet ontslag nemen bij de bedrijfsverhuizing. Bij bedrijven die binnen de Randstad worden verplaatst blijkt de kritische grens rond de 25 kilomter te liggen. Zodra de afstand tussen woning en werk groter wordt dan 25 kilometer, blijkt pendelen moeilijker. Aangezien de mogelijkheden om binnen de randstad een andere woning te vin den beperkt zijn, zal een groot aantal personeelsleden in zon geval ge dwongen worden, ontslag te nemen. Uit eerdere onderzoeken naar de emi gratie van bewoners uit Amsterdam is al gebleken dat vooral de mensen tussen de 24 en de 34 jaar, degenen met een hoger beroeps- en opleidings niveau zijn. die de stad verlaten. In het algemeen hangt dit verschijn sel samen met de situatie op de wo ningmarkt: mensen trekken weg uit Amsterdam om een woning te krij gen. en dan vooral als men over de financiële middelen beschikt om een woning te bemachtigen. Het onderzoek laat zien dat ook de factoren die op het gebied liggen van de werkgelegenheid, van invloed zijn op het selectieve karakter van de migratie. Het zijn dezelfde groepen die met een bedrijf meeverhuizen naar een andere plaats. 1DEN (Reuter. ANP) De wereldscheepsbouw lijkt zich ■rstellen van een langdurige crisisperiode en heeft zich het lopen jaar onverwacht gunstig ontwikkeld. in beschouwing in het jaarver - 1979 van Lloyd's Registers of jing zegt bestuursvoorzitter R. uskisson, dat alle tekenen erop dat de wereldscheepsbouw ieptepunt van de crisis achter de ïeeft. De orders in de scheeps- beliepen vorig jaar in totaal niljoen bruto registerton (brt) en roffen daarmee het cijfer van IvOOpVSUirt met honderd procent. ste koopvaardijvloot. De helft van de Zweedse schepen is minder dan vijf jaar oud. Tot de landen met een ver ouderde vloot horen de Verenigde Staten. Ruim een kwart van de Ame rikaanse schepen is ouder dan 30 jaar. de nieuwe orders ging bijna de naar Japan. Op grote alstand en Korea (6,4 procent), Polen rocent) en Spanje (4,5 procent), jloyd's jaarverslag voegt eraan lat deze cijfers nog beter zullen ?n in de nabije toekomst, omdat ndelsverwachtingen vooral met cking tot het Verre Oosten, de markt opleeft en de vraag tonnage belangrijk is toegeno- erg rooskleurig zijn. - lisson vindt de stijging van ittarieven verrassend, zeker ge- fn het licht van de huidige we- conomie. Hij schrijft deze ont- feling toe aan de stijging van rijzen, het hoge tempo waarin pen worden verschroot, en een gedwongen vermindering van de [apaciteit in de scheepsbouw en aantal landen. t moment bezit Zweden de jong- De wereldkoopvaardijvloot had vorig jaar een omvang van 413 miljoen brt, waarvan de olietankers 174 miljoen brt voor hun rekening namen. Van de totale vloot voer 81,5 miljoen brt on der de goedkope vlag van Liberia, 40 miljoen brt onder de vlag van Japan, 37,4 miljoen onder Griekse vlag, 28 miljoen onder Engelse vlag en 22,9 miljoen brt onder de vlag van Rusland. Huskisson meent dat het optimisme toch gepaard dient te gaan met enige voorzichtigheid. De ontwikkelingen in Iran en Afghanistan noemt hij in dit verband bijzonder ernstig, omdat zij zich afspelen in een gebied waar tweederde van de totale westerse oliebehoefte vandaan komt. Toch kunnen deze ontwikkelingen ook weer een gunstig effect hebben, in die zin dat de westerse landen duidelijk wordt hoe kwetsbaar hun economie is, en hoe scherp de concurrentie van de socialistische landen. 'v" sfitó SsS*- i ÜlC mmm- Bij een opleving van de scheepsbouw zullen momenten als deze de tewaterlating van een containerschip weer vaker voorkomen. Op deze archiefopname glijdt de Nedlloyd Baltimore van de helling bij Van der Giessen-De Noord. Huskisson wijst op een forse uitbrei ding van de Russische koopvaardij vloot in de afgelopen jaren. De verla ging van de vrachttarieven door Rus sische schepen zal ongetwijfeld nade lige invloed hebben op de vloten van westerse landen. Reders in het Wes ten hadden hiertegen, volgens Hus kisson, krachtiger moeten protes teren. I onze redactie economie 5TERDAM Door de rpe terugval van nieuw in )ouw te nemen koopwo- en zullen dit jaar 25.000 ingen minder worden ge- frd dan in 1979. Dat bete- verlies van werk voor )0 man in de bouw en nog voor 25.000 in de toeleve- le bedrijven, samen 50.000 inemers. Voor de over- is er in totaal een nadelig :t van 2,5 miljard gulden. chrijven twintig aannemers die kken zijn bij de bouw van koop- ïgen in een brief aan staatsse- is Brokx van volkshuisvesting, innemers, verenigd in een Werk- koopwoningen stellen om uit passé te komen op beperkte een rentesubsidie van vier pro voor, waardoor de hypotheek- op 8,5 procent komt. Dit voor stel komt net op een moment waarop de eerste tekenen van een daling van de hypotheekrente zichtbaar worden. Enkele instellingen hebben de tarie ven met een kwart en eenmaal zelfs met 0,9 procent teruggeschroefd. Leegstand De werkgroep heeft een indruk gekre gen van de stagnatie in de bouw door een enquête onder de deelnemers me dio 1979. Toen bleek dat de verkoop ten opzichte van 1978 met ongeveer 38 procent was gedaald. Nadien is die daling aanzienlijk verder gegaan. Per 1 januari 1980 heeft de werk groep, aldus de brief, een leegstands enquête onder dezelfde 20 bedrijven gehouden. Omgerekend naar lande lijke cijfers levert dit een leegstand van circa 17.500 nieuwe verkoopwo ningen (gereed en nog in aanbouw) op. Uit dezelfde enquête blijkt verder, omgezet in landelijke cijfers, dat door de scherpe terugval van nieuw in aan bouw te nemen Koopwoningprojec ten, dit jaar met een lagere woning- produktie van per saldo 25.000 eenhe den moet worden gerekend. de werkgroep rekent voor, dat de over heid door 50.000 extra werklozen op extra lasten in het sociale vlak komt van zo'n 1.5 miljard per Jaar. Verder derft de overheid de btw op 25.000 woningen, ofwel circa ƒ850 miljoen en komt zij nog zeker een 200 mil joen te kort op de vennootschapsbe lasting als gevolg van de ontstane renteverliezen. In totaal is het di recte nadelige effect van de overheid dus ruim f 2,5 miljard per jaar. De onze redactie economie TERDAM De Nederlandse Vereniging voor Kust- en rwerken (NVKO) maakt zich ernstig bezorgd over de Dmst. De opdrachten van het Rijk zijn in deze bedrijfstak jaar teruggelopen met ruim 15 procent, de werkloosheid met 2.466 man. en het aantal faillissementen in de mijverheid bedroeg 582. Een percentage dat 13 procent n dat van vorig jaar ligt. -irtiatw I AG en,1; s41(X Amste Dorzitter van de Vereniging, de W.A. Lubberhuizen, zei gisteren is een vergadering dat de conti- lt van deze sector in gevaar is rien. „In 1980 zal de grond-, wa- n wegenbouw niet alleen sterk rblijven bij het in 1979 verrichte maar ook ten opzichte van de ig zoals die door de minister van en waterstaat is gegeven", de voorzitter. De bouwprogno- ikt namelijk melding van een ig van de verwachte bouwpro- e in opdracht van het Rijk met 'eer 16 procent. Vorig jaar zijn •drachten van het Rijk echter gelopen, en wel met 15 procent eer Lubberhuizen zei voor de ?e slechte economische toe- in ons land inderdaad maar één sing te zien: bezuinigen over de inie Hij uitte zich echter onge- over het feit dat van de drie 'd die op overheidsniveau moet n bezuinigd, nog niet vaststaat waar het vandaan komt. Hij zei te tiopen dat het ministerie van verkeer en waterstaat niet meer dan een reële bijdrage zou hoeven te leveren. Lubberhuizen zag goede mogelijkhe den voor een gezamenlijke krachten bundeling van de verschillende on derdelen van de vereniging, zodat als één grond-, weg- en waterbouwvereni ging naar buiten getreden kan wor den. „De problemen binnen de afzon derlijke afdelingen liggen vrijwel ge lijk, reden waarom een gezamenlijk en daardoor krachtiger optreden ge wenst kan zijn." Lubberhuizen zei niet te geloven, dat in de toekomst opereren mogelijk zou zijn zonder benadering van politieke beleidsinstanties en zonder vooraf coördineren van de beleidsvoorne mens in de grond-, water- en wegen bouwsector Lubberhuizen voegde eraan toe, dat besprekingen over ver dere samenwerking binnen de vereni ging al op gang waren gekomen. Kaviaarzwendel in Sowj et-Unie LONDEN (UPI) Volgens de Londense Financial Times zijn in verband met een kaviaar- schandaal in de Sowjet-Unie meer dan 200 ambtenaren van het ministerie van visserij in hechtenis genomen. De beamb ten zouden over tien jaar in samenwerking met een firma in het westen zwarte kaviaar in conservenblikken als „gerook te haring" naar het westen heb ben geëxporteerd en daar met grote winst verkocht De firma in het westen betaal de volgens de regels in harde valuta de „gerookte haring" uit de Sowjet-Unie. Vervolgens werd de kaviaar opnieuw ver pakt en met enorme winst doorverkocht. De winst werd tussen de firma en de Sowje- trussische beambten verdeeld. Het aandeel van de Russen werd op een Zwitserse bankre kening gestort. De Financial Times sprak van „het ernstigste economische delict uit de geschiedenis van de Sowjet-Unie." Op zulke ver grijpen staat in dit land de doodstraf. De krant schat dat meer dan 150 beambten met de dood straf worden bedreigd. Behalve ambtenaren van het ministerie van visserij zijn personeelsle den van de „Okean"-winkels en directeuren van restaurants in Moskou, in Sotsji aan de Zwar te Zee en in andere steden bij de zaak betrokken Het onderzoek in de zaak is gaande sinds februari 1979, na dat minister van visserij Alexander Isjkow was afgetre den, aldus de Financial Times Met hem verdwenen andere hoge ambtenaren. twintig aannemers willen daarom dat de overheid een rentesubsidie van vier procent verleent over een nog nader te bepalen maximumbedrag. Ook over de samenhang tussen het inkomen van een koper en de subsi die moet men zich nog nader buigen. De werkgroep meent echter dat de verkoop van een 17.500 woningen on geveer 480 miljoen vergt, veel min der dus dan de ƒ2,5 miljard die de overheid zou dei-ven zonder deze maatregelen. De werkgroep vindt verder dat een relatief groot aantal premie-verkóop- woningen in premiehuurwoningen moet worden omgezet. Ook vinden de aannemers dat eerst de afzet van de bestaande voorraad geregeld moeten worden alvorens de uitvoering van nieuwe plannen die door de overheid gestimuleerd wordt, kan worden gestart. Anders komen de meeste ondernemingen in de bouw te krap in hun kasmiddelen te zitten. Hypotheekrente De Amrobank heeft gezien de ontwikkelingen op de geld- en kapi taalmarkt besloten de hypotheek rente met 0,25 procent te verlagen. De rente gaat voor standaardhypothe ken 12,25 procent bedragen, voor hy potheken met gemeentegarantie 12 procent en voor tophypotheken 12,5 procent. Ook de ABN verlaagt met ingang van vandaag de tarieven. De hypotheken met rente 1 jaar vast met gemeentegarantie gaan van 12,75 naar 12,25 procent, 1 jaar vast zonder gemeentegarantie eveneens van 12,75 naar 12,25 pet. De hypotheken met rente rijf jaar vast gaan met of zon der gemeentegarantie met een kwart procent omlaag naar resp. 12 en 12,25 procent .Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft het rentepercentage voor vijf jaar vast verlaagd van 12,4 tot 11,5 procent. LONDEN (Reuter. AP) De goud prijs is gisteren flink gezakt. In Lon den ging de notering van dit edele metaal omlaag van 525 tot 497,50 dollar en in Zürich van 52850 tot 495,50 dollar per ounce. Beleggers uit het Midden-Oosten zijn wat terug houdender geworden nu sommigen onder hen hun vingers hebben ge brand met zilver. De dollar deed het gisteren overal goed. In Amsterdam steeg de notering van 2,048 tot 2,0765 'V Jongeren hebben zo'n vijf miljard te verteren *y. In onze samenleving vormen de jonge con sumenten een belangrijke groep; zowel door hun aantal, als door het bedrag dat zij te verteren hebben. Hoe groot en be langrijk hun invloed op de consumptieve bestedingen is wordt pas duidelijk, als aan de hand van het jaarrapport 1978 1979 van de Interdepartementale Commis sie voor Consumentenzaken (ICC) enige belangrijke gegevens op een rijtje worden gezet. kopen voor henzelf en voor het gezin. Een onderzoek in Frank rijk toont aan. dat 43 procent van alle gezins aankopen door de kinde ren wordt beïnvloed en dat 50 procent van de nieuwe produkten uit het dagelijks consump tiepakket via de kinde ren wordt verkocht. Dat zal In Nederland wellicht weinig afwijken Een paar punten die eruit springen: Er zijn ruim vieren eenhalf miljoen jongeren in de leeftijd van 0 tot 19 jaar; In deze groep zitten ruim drie miljoen jonge ren van 6 tot 19 jaar waaronder een groot aantal werkende jonge ren die met elkaar vijf miljard gulden kunnen besteden; De werkende jonge ren hebben uitgaande van het minimum-jeugd loon een gezamenlijk inkomen van vier mil jard gulden; De overige jongeren beschikken in totaal over een bedrag van ruim een miljard gulden aan zakgeld en „veel soortige" bijverdiensten. Lokken Een bedrag van rijf mil jard is geen kleinigheid je. Vandaar dat de ver schillende bedrijven alle mogelijke moeite doen, om een zo groot mogelijk deel van dat bedrag naar de eigen kassa te lokken. Daarbij worden achter eenvolgens drie groepen van afnemers benaderd, namelijk: Het nog ongeboren kind en het kleutertje tot een jaar of vier. Deze kin deren zijn „passieve" consumenten, voor wie in hoofdzaak door de ou ders wordt gekocht. Het gaat hierbij met name om voedingsmiddelen, baby- en peuterkleding, kinderwagens, speelgoed enz. Het aantal kinderen van 0 tot 4 jaar ligt rond de negenhonderddui zend. Het kind als (mede)- beslisser over bestedin gen door anderen. Kin deren worden al vaak heel vroeg vanaf an derhalf jaar, maar vooral vanaf de zes zeven jaar betrokken bij de aan- Ontbijt De samenstelling van het ontbijt blijkt vrijwel geheel door de kinderen te worden beslist en bij toetjes is dat in méér dan de helft van de gevallen. Hoewel deze gegevens uit het buitenland af komstig zijn, geven zij wèl aan, hoe groot de in vloed van kinderen op de samenstelling van het consumptiepakket is. Wellicht de belang rijkste consumenten zijn de jongeren, die zélf ko per en gebruiker van goederen en diensten zijn. Vanaf een jaar of tien gaan deze jongeren meer en meer zélf over hun bestedingen beslis- Voor meer dan negen op de tien kinderen van 10 tot 14 jaar is zakgeld de „bron van inkomsten". Wdt ze krijgen, is niet precies bekend. De meest recente onderzoeken zijn al weer enkele jaren oud en boven dien spreken de uitkomsten elkaar tegen. Het onderzoek door het Voorlichtingsinstituut voor het Gezinsbudget naar het financieel gedrag van „twieners" in 1975 geeft aan, dat de bedragen voor meisjes lager liggen dan die voor jongens. Uit een soortgelijk onderzoek van McCann-Ericsson in 1976 komt naar voren dat meisjes méér zouden krijgen. Uit het meest recente onderzoek (McCann-Ericsson) blijkt dat de hoogte van het zakgeld afhankelijk is van de leeftijd. Meer dan de helft van de jongeren tussen de 10 en 14 jaar kwam toen niet boven de vier gulden per week uit. De jongens in die leeftijd kregen gemiddeld 3,92 per week (samen ongeveer 128 miljoen per jaar) en de meisjes gemiddeld 4,82 per week (zo'n 151 miljoen per jaar). sen, al dan niet met ei gen geld zoals zakgeld of kleine bijverdiensten. Ruim zeshonderddui zend jongeren tussen de 15 en 19 jaar kopen zelf hun schoenen en boven kleding, driehonderddui zend meisjes tussen de 13 en 19 jaar gebruiken oogschaduw en andere make-up, een kwart van alle jongens en meisjes tussen de 10 en 19 jaar rookt shag of sigaretten, waarbij komt dat meer dan de helft van de jon gens en meisjes tussen de 17 en 19 Jaar rookt. Voorts maakt de fris drankenindustrie en vooral de grammofoon- platenindustrie een groot deel van de omzet bij deze groep jongeren. De jongeren zijn, zo blijkt wel, een duidelijk, stempel gaan drukken op het consumptiepa troon in onze samenle ving. Vele jongeren heb ben een op de vijf Jon gens van 18 en 19 kaar heeft een eigen wagen), al een eigen auto, televi sie en uitgebreide geluidsapparatuur Ook op het gebied van de vakantiebesteding is dat het geval. Zo blijkt dat in de leeftijdsgroep van 17 tot 19 jaar, 51 pro cent van de Jongens en 56 procent van de meis jes niet meer met de ou ders op vakantie gaan. De ontwikkeling van de samenleving in de afge lopen tien tot twintig jaar tot een consumptie maatschappij, heeft de positie van de Jonge con sument duidelijk beïn vloed. De jongeren vor men een belangrijke groep, waarmee sterk re kening wordt gehouden. Dit niet alleen door hun toegenomen koop kracht, maar ook door hetgeen zij binnen het gezin in de melk te brok kelen hebben als het gaat om de meningsvor ming en de beslissingen over bestedingen. Hun invloed is zelfs zo groot geworden, dat ou deren in verschillende opzichten tegenwoordig het gedrag van jongeren volgen. De jongeren drukken dus in zeker op zicht een dubbel stempel op het consumptiepa troon De reclamemakers heb ben handig ingespeeld op de groei van de wel vaart om allerlei nieuwe produkten aan de jonge man (en vrouw) te bren gen Want het is de recla mewereld niet ontgaan, dat de groep jongeren een aantrekkelijk en in teressant „verkoopge- bied" vormt. Daarom is op grote schaal onderzoek ge daan naar de invloed van de reclame en andere verkooptechnieken op het bestedingsgedrag van kinderen en jonge ren en via hen op dat van hun ouders. Over de uitkomsten van deze onderzoeken is maar weinig bekend. Niettemin kan worden aangenomen sommige onderzoeken laten dat ook zien dat - vooral jonge kinderen zich ge makkelijker door recla me en andere verkoop technieken laten beïn vloeden, dan oudere kin deren en volwassenen. Het is in dit opzicht dan ook niet verwonderlijk, dat met name de recla me voor voedingsmidde len zo sterk op kinderen is gericht. Hierbij kan worden aangetekend, dat het peil van de tv- reclame in het algemeen niet veel hoger ligt dan het bevattingsvermogen van een kleuter Averechts Intussen zijn er gelukkig enige maatregelen geno men om het kind te be schermen. Zo mag, wat de tv-reclame betreft, niet worden ingespeeld op de onkunde van kin deren en hun goedgelo vigheid Voorts mag geen tv-reclame meer worden gemaakt rond het journaal van 's avonds zeven uur Een andere (als waar schuwing bedoelde) maatregel had echter een averechts effect. Het is het (kleine) tandenbor- steltje in tv-reclames voor suikerhoudend snoepgoed. Dat borstel tje bleek voor kinderen eerder een geruststel lend. dan een waarschu wend effect te hebben Het is dus niet overbodig dat zowel in het basison derwijs als in de voortge zette opleiding, (meer) kritische aandacht be steed gaat worden aan consumentenvraagstuk ken en in dit kader speciaal aan reclame Bescherming Terecht wordt in het jaarrapport van de ICC opgemerkt, dat op ver schillende terreinen ver dergaande bescherming nodig zal zijn. om de po sitie van het kind in deze consumptiemaatschap pij te beschermen Evenzeer terecht is de mening, dat een algehele bescherming van het kind nog afgezien van de ohmogelljkheid daar van niet wenselijk is.' „Juist om te weten wat hij wel en wat hij niet kan, moet het kind risi co's lopen Door vallen en opstaan leert hij lo pen; letterlijk en figuur lijk. Door zich te stoten, zijn vingers te branden, leert hij zijn beperkingen en zijn kwetsbaarheid; door schade en schande wordt hij wijs Dat neemt niet weg dat het zonder meer noodza kelijk is, dat het risico voor kinderen binnen aanvaardbare grenzen wordt gehouden, gezien hun kwetsbare positie Ofschoon er aan de rechtspositie nog heel wat schort, is de consu ment in ons land niet he lemaal rechteloos. Er zijn vaak wegen, waar langs een oplossing voor problemen kan worden bereikt Dit wordt nog eens on derstreept in het door mr Antoni Brack geschre ven boek „Niet goed geld terug?"; de tweede en herziene uitgave van het boek „Kernpunten van het consumenten recht" dat enige jaren geleden werd uitge geven De schrijver is er ook nu weer in geslaagd, de Juri dische kanten van de consumentenproblema- tiek voor een breed pu bliek van „gewone" consumenten tot men sen die van het consu mentenrecht hun beroep willen maken of hebben gemaakt te belichten In begrijpelijke taal en met vele voorbeelden worden allerlei „alle daagse" problemen be handeld waarmee de consument kan worden geconfronteerd en wor den wegen aangegeven die tot een oplossing kunnen leiden Vandaar dat dit boek van harte kan worden aanbevolen „Niet goed geld terug0" is uitge geven door Tjeenk Wil link en kost 28,50 J J W Berks (marketing directeur): Aan het slot van turbulente discussies over het onderwerp, maak ik graag deze variant op Cato: Overigens ben ik van mening, dat marketing en reclame niet .vernietigd moeten worden (Bijeengebracht door FHV RBDOI, Eveneens een aanbeve ling verdient het boek „Krediet, afbetaling en colportage", dat geschre ven is door mevrouw mr L Dommering-van Rongen Mevrouw Dommering is juridisch medewerker van het Konsumentcn Kontakt en weet uit er varing wat er „te koop" is m de wereld van afbe taling en huurkoop, con sumptief krediet, over- kreditering (meer lenen dan verantwoord im schuldbemiddeling en colportage Dit boek is verschenen bij Van Loghum Slaterus en kost ƒ21,50

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13