ontainerbedrijf in affaire ekkerkerk buiten schot V Van Agt: Nederland spant zich in voor steun Indonesië Kasgeld moet niet te lang in huis zijn. abobank fS Halvering periodiek doorkruist loonschaal overtreding storten gevaarlijk afval verjaard Y Van Gelder wil weer praten over Wormer LANCERS ie: bouw besparen «materialen Kinderen in het ziekenhuis na verkeerd snoepen 1 Gesprek over politieke gevangenen j f Personeel weer aan het werk Werkgelegenheid onder schilders blijft op niveau Geld en goede raad. LSDAG 16 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE b( 'ERDAM De officier djes. abdijistitie in Rotterdam, mr ;t in amde °n< ïeins -n teekp r B B hoonaard heeft tever- geprobeerd juridische te ondernemen om te krijgen in de boeken maart firma Wijnstekers. Dit n d^rdamse container-ver- pdrijf wordt er van ver in het begin van de ja- iventig vaten met che- afval te hebben gestort plaats, waar nu de bouwwijk Lekkerkerk- ligt. Ook elders in de >enerwaard heeft Wijn- s in die periode waar lijk gevaarlijk afval ïpt. iische gronden is het onmoge- firma te dwingen inzage te haar administratie. Er is hier t geen sprake van een mis- aar van een overtreding die en allang is verjaard. Als eni- iijkheid om de schade te ver- p Wijnstekers rest de gedu- inwoners van Lekkerkerk- nog het aanspannen van een jrocedure. Dit heeft de Zuid- se gedeputeerde J. Hoek van nilieu) gisteren meegedeeld, wordt op het provinciehuis gepraat met het container- en Hoek van Dijke hoopt dat het bedrijf na dit onderhoud wel be reid zal zijn op vrijwillige basis mede werking te verlenen aan het onder zoek. De directie van Wijnstekers ontkent ooit giftig afval te hebben gestort in de Krimpenerwaard. Vol gens de directie heeft nien zich altijd gehouden aan de voorwaarde dat uit sluitend bouw- en sloopafval zou wor den gestort. Vanochtend wordt in Lekkerkerk een begin gemaakt met het medisch on derzoek van de bewoners van de „gif- wijk". Dagelijks zullen vierentwintig mensen onderzocht worden. Volgen de week vrijdag zullen de eerste resul taten van dit onderzoek bekend wor den gemaakt. Afhankelijk daarvan wordt beslist of alle Lekkerkerkers medisch moeten worden onderzocht. Eind deze week wordt de uitslag be kend van een tweede grondiger onderzoek in en rond de Aalschol- versschool, die midden in de nieuw bouwwijk Lekkerkerk-west staat. Verder worden her en der in deze wijk metingen verricht naar de ernst van de bodemverontreiniging. Ook in het dorp Stolwijk wordt over wogen een onderzoek in te stellen naar de eventuele aanwezigheid van chemisch afval in de bodem. Vast staat dat Wijnstekers ook hier begin 1970 afval heeft gestort. Gedeputeerde Hoek van Dijke ver wacht dat elders in de provincie Zuid- Holland de kans op bodemverontrei niging kleiner is dan in de Krimpe nerwaard. In de Krimpenerwaard is namelijk geen ruilverkaveling toege past, en de behoefte aan stortingen is daar het grootste in de provincie Zuid-Holland. De provincie zal de ko mende weken alle waterwingebieden in Zuid-Holland nauwkeurig onder zoeken. ADVERTENTIE GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B.V. AMSTERDAM Üê&AG Bij een actief milicu- J8B8al de bouwmarkt tegen de ^Hnseling 40 procent minder hoeven te gebruiken Met geval is. Deze besparing is jelijk omdat de winning van |en voor bouwmaterialen een bedreiging vormt voor na- lieu en landschap. Tot deze e komt ir H. van Huut in een ie door de Stichting Natuur is gepubliceerd. Volgens ut kan de grondstoffenvoor- voor de bouwmarkt worden d door gebruik van nieuwe terialen die van afvalstoffen laakt. Met de studie uit de ernstige kritiek op de toe- rkenningen van het Neder- :onomiseh Instituut (NEI) in im over bouwgrondstoffen. komt tot de slotsom dat de van delfstoffen voor de rkt, zoals zand, grind, klei en n de toekomst nog verder zal n. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Raad van Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) wil dat de opgelopen beloningsverschillen als gevolg van de in de loonmaatregel voorgeschreven halvering van de periodieken, per een januari weer worden goedgemaakt. De halvering doorkruist namelijk aldus de Raad MHP de moei zaam tot stand gebrachte loon- en salarisschalen. Een deel van de werknemers kreeg, voordat op tien januari van dit jaar de loonmaatregel in werking trad, wel een volledige periodiek, terwijl voor het andere deel werknemers de perio diek als gevolg van de loonmaatregel wordt gehalveerd. Zo ontstaan, aldus MHP-voorzitter H. van der Schalie, onrechtvaardigheden en wordt scha de toegebracht aan de belonings structuur. De Raad MHP stelt in een gisteren uitgebrachte discussienota, dat zover de prijscompensatie niet valt onder de werking van de loonmaatregel, deze volledig automatisch en procen tueel moet worden overeengekomen. Nullijn „Grijpt men in, dan is men bezig met een verstoring van de dynamiek van de maatschappij," aldus voorzitter Van der Schalie gisteren tijdens de presentatie van de nota. Wat betreft de post initieel, een loon stijging voor iedere werknemer als gevolg van de toeneming van de wel vaart, wijst de MHP in de nota er op, dat de regering ten onrechte uitgaat van de nullijn. Naar het oordeel van de MHP had de regering moeten uit gaan van een negatieve ontwikkeling, gezien de thans optredende wel vaartsdaling. Deze teruggang moet, aldus de MHP, op een reële manier over iedereen worden verdeeld. Door deze benadering had de regering de prijscompensatie ongemoeid kunnen laten als instrument om de lonen waardevast te houden. Wat betreft de vervanging van de prijscompensatie, de zesentwintig gulden bruto per maand, zegt de bond voor Hoger en Middelbaar Per soneel door de loonmaatregel bereid te zijn er zich bij neer te leggen. Na afloop van de loonmaatregel moet dit bedrag echter in de vorm van een procent in de schalen worden ver werkt. DEN HAAG (ANP) Snoepen en snoepen is twee. Een zak Engelse drop smaakt anders dan pepermunt. Als dan later blijkt dat het „pepermuntje" een geneesmiddel is dah is de lol van het snoepen er gauw af. In 1978 moesten er ruim drie duizend kinderen in ziekenhui zen worden opgenomen omdat ze geneesmiddelen hadden ge geten die niet voor hen waren bedoeld. Er waren ook heel wat kinderen die naar het zieken huis moesten omdat ze chloor hadden gedronken (815). Dit antwoordde staatssecreta ris Veder Smit van volksge zondheid op vragen van het PPR Tweede Kamerlid Ria Be ckers. De staatssecretaris wijst er in haar antwoord op dat het innemen van pijnstillers die zonder moeite te krijgen zijn (dus zonder recept) zoals aceto- cal en paracetamol tot ernstige vergiftingen aanleiding kan geven. Het innemen van fluortablet- ten daarentegen noemde zij be trekkelijk ongevaarlijk. Ook het eenmalig onopzettelijk in nemen van een anti-conceptie middel leidt volgens haar niet tot ernstige verschijnselen. De staatssecretaris schrijft dat er wordt gewerkt aan besluiten op grond waarvan de verpak kingen van een groot aantal chemische stoffen en prepara ten een waarschuwingsetiket moeten krijgen. Geen land dat zó veelzijdig is. Wie d'r even tussenuit wil kan nu kiezen uit een gevarieerd aanbod van komplete korte of lange vakanties in Nederland, van lekker rustig tot sportief aktief. Hier zijn voorbeelden, maar er is nog veel meer. Vraag de informatie en ga's lekker weg in eigen land. Wondert: Al o( niet met rugzak dwars door hei bos en langs de akkervelden wandelen Zien wal je nog nooit gezien hebt Een weekendje wandelen, twee hotels, vol pension, al vanaf f 118,- p p (Boekingen bij VW i ANVR reisburo s ANWB) ^tdetoumsc^1: gekkefweK: Stap in zo'n hypermoderne reiavagen met vakkundige leiding en maak hele bijzondere excursies door bijv. Brabant. Twente of Zuid Limburg Een vijfdaagse tocht in n fiotel en op basis van vol jwnsion is er al vanaf f 305.— p p (Boekingen bij ANVR reisburo s) Een weekje het water op. langs idyllische dorpjes en over wijd se meren Keus uit vele malen en typen kajuitjachlen en motorkruisers Een andere wereld! Huur per week al vanaf f 550,—. (Boekingen bij ANVR reisburo s) Uoor korte of lange vakanties in eigen land. inlichtingen en boekingen bij de VW-i kantoren, ANWB, de NS-stations en de ANVR-reisburo's. Publikatie van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. JAKARTA (ANP) Nederland zal zich er op de komende IGGI-conferentie, op 7 en 8 mei in Amsterdam, voor inspannen dat Indonesië het komende jaar ontwikkelingshulp voor 2,1 miljard dollar ontvangt. Dit heeft premier Van Agt president Soeharto in Djakarta toegezegd. De premier noemde dit een redelijk bedrag, en zei dat deze hulp moet worden verstrekt op dezelfde voor waarden als die welke in het verleden zijn gesteld. Indonesië zelf is zich ervan bewust dat de effecten van de hulp meer ten goede moeten komen van de armen, aldus Van Agt tegen over Nederlandse journalisten. Indonesië raamt zijn behoefte aan buitenlandse financiële steun het ko mende jaar op 3,8 miljard dollar. Het hoopt van de landen die deel uitma ken van de intergouvernementele groep voor Indonesië 1,1 miljard dol lar, en van de internationale organi saties die erbij zijn aangesloten één miljard aan leningen op zachte voor waarden te ontvangen. Met vice-president Adam Malik, heeft premier Van Agt gesproken over de kwestie van de <ex)-politieke gevangenen in Indonesië. Volgens de premier zijn er „nog maar heel wei- ADVERTENTIE 12.9 't Veiligst is, het teveel aan kasgeld zo snel mogelijk naar de bank te brengen. Want, staat het op uw rekening dan kunnen er geen onbevoegden meer bij. Ook kunt u er dan een stuk handiger mee werken. Crediteuren en salarissen kunt u via simpele verzamellijsten betalen. En als u tijdelijk eens wat geld over hebt kan het snel worden overgeboekt op een speciale rekening met hogere rente. Omdat er 3100 vestigingen van de Rabobank zijn, is het vaak de Rabobank die het dichtst bij u in de buurt is. Meestal ook met een nacht kluis. En met rekeningafschriften waar uw boekhouding wat aan heeft. Met adviezen over systemen om debiteuren vlugger te laten betalen. Er is een speciale brochure over de JK voordelen van een rekening bij de Rabobank. Hij is bij alle vestigingen verkrijgbaar. nig, een kleine groep in de a-catego rie." Het probleem is naar zijn me ning niet zo zeer de formele, volgens de vice-president zeer geringe— wettelijke belemmeringen die de „ex- tapols" in de weg worden gelegd, als wel. na tien tot vijftien jaar gevan genschap. hun sociale aansluiting bij de gemeenschap. Het was overigens Malik zelf die, kennelijk goed op de hoogte van, aldus de premier, „een zekere bezorgdheid onder sommige delen van de bevolking," de kwestie ter sprake bracht. Van Agt zei ervan overtuigd te zijn dat Malik de proble men ziet en bereid is er het mogelijke aan te doen." Kamer 'kolonialistisch' De Indonesische minister van voor lichting tevens plaatsvervangend hoofd van de staats-inlichtingen- dienst Aliu Murtopo, verweet te genover Nederlandse journalisten de Tweede Kamer „kolonialistische" op vattingen en „inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van In donesië". De Nederlandse Tweede Kamer zou moeten aanvaarden dat Indonesië, évenals Nederland, een on afhankelijke staat is, die zich niet met de binnenlandse aangelegenhe den van een ander land bemoeit. De Nederlandse regering, aldus minister Murtopo, „zou er goed aan doen een dergelijke destructieve ontwikkeling te voorkomen." De Molukse kwestie is volgens minis ter Murtopo. zou er goed aan doen een dergelijke desti-uctieve ontwikke ling te voorkomen De Molukse kwestie is volgens minis ter Murtopo „meer een Nederlands dan een Indonesisch probleem, dat door Nederland moet worden opge lost." Maar Indonesië is bereid Neder land hierbij te helpen, en „doet al veel," bij voorbeeld door repatriëring, het toelaten van mensen en het aan vaarden van hen als Indonesische staatsburgers. In antwoord op een vraag of hij tevre den was met de wijze waarop de Ne derlandse regering het probleem pro beert op te lossen zei hij dat Neder land „een ander, liberaal," politiek stelsel heeft, en dat de Nederlandse regering niet kan verhinderen een groep of enkele personen hun mening over de Molukse zaak kenbaar te ma ken. Echter, Nederland steunt krach tig het Indonesische standpunt van niet-erkenning, aldus minister Murto po. Op de Molukken zelf „weet nie mand, behalve degenen die uit Neder land komen," van de beweging in Nederland, en „niemand maakt zich er enige zorg over." U kunt de brochure "Hoe u via de Rabobank 1 meer kunt doen met een rekening-courant ook toegestuurd krijgen. Als u deze bon even 1 invult en opstuurt naar de Centrale Rabobank Antwoordnummer 700. 5600 VB Eindhoven. F Wk I FIRMA 1 1 TA V DHR/MEVR FVNKTIE ADRES POSTCODE I. PLAATS 1 Van onze redactie economie AMSTERDAM De raad van bestuur van Van Gelder Papier is bereid om samen met de overheid en de vakbonden te praten over een voortzetting van de vestiging Wormer buiten het concern. De stakende werknemers zijn na het kennisne men van deze afspraak tussen bestuur en bonden weer aan het werk gegaan. Ie injectie van 14 miljoen en een voorlopig op peil blijven van de as- bestviltproduktle. Overigens denken de vakbonden niet alleen aan een voortbestaan van „Wormer" buiten het Van Gelderconcern. Ze achten ook een constructie denkbaar waar bij Van Gelder in Wormer blijft deel nemen. Ondanks de nieuwe ontwikkelingen lopen de vakbonden niet over van optimisme. Er is een kleine opening ontstaan en die zullen we aanpakken. Toch mogen we de mensen geen valse hoop geven," aldus FNV-bestuurder Boersma. Het personeel was vorige week in staking gegaan uit protest tegen de voorgenomen sluiting. De afspraak kwam maandagavond laat na een urenlange bijeenkomst tot stand. Van Gelder heeft echter uitdrukkelijk verklaard dat men hangende de pogingen in het driepar- tijenoverleg doorgaat met de gelei delijke sluiting van Wormer. Dat zou betekenen een beëindiging van de papierproduktie per 1 juli. Het bestuur van Van Gelder gaat ermee akkoord dat het rapport van de Industriebond FNV dat ook wordt gesteund door de Industriebond CNV bij de overheid wordt ingebracht. Dat zal ook het geval zijn met het direc tierapport. In het FNV-rapport wordt ondermeer gevraagd om een financië- DEN HAAG (ANP) In de loop van het vorig jaar is het aantal schilders bedrijven in Nederland met 213 ver minderd. Het aantal geregistreerde werklozen steeg van 1918 naar 1980 Toch heeft het Bedrijschap Schil dersbedrijf in het jaarverslag over 1979 de indruk, dat de werkgelegen heid in het schildersbedrijf zich in 1979 ongeveer op hetzelfde niveau heeft bewogen als het jaar daarvoor De stijging van het aantal werklozen in deze sector moet volgens het be drijfsschap voornamelijk worden toe geschreven aan de hoge werkloos heidscijfers in februari en maart, door het slechte weer in die maanden In maart 1979 bijvoorbeeld, waren er 3518 werkloze schilders tegen 2851 in maart 1978, wat een stijging betekent van 667 werklozen of 23 procent. Op jaarbasis bedraagt het percentage waarmee de werkloosheid in deze be drijfstak is toegenomen 3,2 procent In totaal zijn er in Nederland onge veer 30.000 schilders. Aan premies voor binnenschllderwerk tijdens de wintermaanden werd over de periode november 1978 tot maart 1979 een bedrag uitgekeerd van bijna 22,5 mil Joen gulden. Voor een deel werd dit geld ter beschikking gesteld door de schildersbedrijfstakken voor een an der deel door het ministerie van soci ale zaken Hoewel de omzetcijfers van vorig jaar nog niet bekend zijn, verwacht het bedrijfsschap dat deze de 2.2 miljard gulden zullen bedragen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11