rouw commentaar CNV bereid tot advies ontheffing loonmaatregel de juf, het liefst van allemaal iart— lfrespect mpische boycot Dood van een handelsreiziger Argwaan (1) Agenda Argwaan (2) moeders naam guinness reus 'nationale' stok lAG 15 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLE Redactie: Hans Goslinga; Bijdrage: Theo Koelö film leob Ho leeln ?sta ei nee ter ook mi mal in F e va d in ent er tot nu toe door de regering bij monde van °Ü»ler Wiegel en staatssecretaris Smit-Kroes naar n is gebracht, wekt niet de indruk dat de •ing van het begin af aan de principieel en eel juiste weg heeft bewandeld. Zij heeft het If waarschijnlijk onnodig moeilijk gemaakt. r straks onverhoopt iets mis mocht gaan in de ies tussen Nederland en Saoedi-Arabië (en dat naar aanleiding van de televisiefilm ..Dood van iêfcrinses"), dan zal bij het onvermijdelijke nakaar- it zeker ook de tot nu toe door de Nederlandse Hng gevolgde gedragslijn kritisch moeten wor- geanalyseerd. ief TiC h k: p bl ers c. oo e Gi is nde ikaüin. en t n Cl •ten het gedi dez< rijda r Va Smit,, k. 43 ui in A iten ƒ12. regering had toch de Arabische ambassadeur ilijk kunnen maken, dat wij in Nederland princi- hebben gekozen voor een van de overheid ankelijk opererende radio en televisie en een overheid onafhankelijk opererende radio en isie (en kranten) en dat er zelfs een wet is die ihankelijkheid van radio en televisie moet garan- Toegegeven: het valt niet mee aan buitenlan- in kort bestek de structuur van onze omroepwet leggen, maar het is niet onmogelijk en het gaat geval maar om één aspect: de onafhankelijk- van de zendgemachtigden en de onmogelijkheid de regering om vooraf in te grijpen, zal wel eens voorkomen, dat een vreemde :ndheid niet ingenomen is met de uitspraak van vNederlandse rechter, maar we mogen toch aan- :n dat in zo'n geval de regering volstaat met een' uiteenzetting van de opbouw van de Neder- maatschappij op dit punt en de principiële :ht heeft het Amerikaanse Olympische Comité gegeven aan de oproep van president Carter ar niet naar de Olympische Spelen in Moskou te Hoe verder ook over de zin van de boycot gedacht, voorop moet staan dat beslissingen estei het weI niet deelnemen aan het sportfeest in Si y ou in hoge mate politieke beslissingen zijn. beslissingen behoren ook in eerste instantie de politiek verantwoordelijken te worden geno- en niet door de bestuurders uit de sportwereld. n Bi iet viaatsten zullen zich waarschijnlijk tegen deze S.vy'? verzetten met de opmerking dat sport en ek gescheiden zaken zijn en dat de sport aan t voe en de politiek aan de politici moet worden e Gielaten. In haar algemeenheid is die stelling al uist en zeker als het over de Olympische Spelen >skou gaat is zij zo rot als een mispel. Wie meent onafl i de communistische republieken sport en poli- lit elkaar zijn te houden, is gewoon slecht op de Van het begin af aan is het Olympische feest oskou door de leiders als een prestige-object vat. Daarom kon president Carter terecht den- ijveridat een boycot van die Spelen een bruikbaar "iek middel was. Het richtte zie niet tegen die amateurs die zo lang en zo hard hadden ind, maar tegen de leiders in het Kremlin. nu die boycot voor een groot deel dreigt te doordat de politieke leiders in de meeste de VS bevriende landen de beslissing overlaten de sportwereld, betekent dat inderdaad een overwegingen die daaraan ten grondslag liggen? Daarmee zullen alle moeilijkheden wel niet uit de wereld zijn geholpen vooral niet als de bezwaren van irrationele aard zijn maar evenzeer als van ons wordt verlangd dat wij begrip tonen voor wat er leeft, gist en borrelt in andere samenlevingen, mag toch anderzijds ook begrip worden gevraagd voor het feit dat ook wij dat niet van de één op de andere dag hebben gedaan. Daarmee had naar onze mening de regering kunnen volstaan. Maar helaas als je hoort en leest wat onze bewindslieden, hetzij in Amerongen, hetzij in Riaad over deze dingen zeggen, dan kan je maar één ding concluderen: die mensen zijn bezig het kwaad over zichzelf af te roepen. De hierboven weergegeven schets van de feitelijke toestand in Nederland wordt natuurlijk volstrekt ongeloofwaardig als de vice-minister-president voor de Nederlandse radio zegt dat hij ware hij geroepen tot het voorzitterschap van de NOS die filmuitzending wél zou afgelasten (nadat hij eerdér in dezelfde zin had laten weten, dat men zo'n vraag niet aan hem zou moeten stellen). Neem het de arme ambassadeur van Saoedi-Arabië eens kwalijk als hij een onduidelijk en van misverstanden samenhangend rapport naar zijn regering heeft doorgezonden. Het is mede door deze onhandigheden een zaak van zelfrespect voor ons land geworden, die de regering kwasi-handig manoeuvrerend nu op de schouders van het NOS-bestuur heeft gelegd. Wij wensen het NOS-bestuur veel zelfrespect toe. nederlaag voor Carter tegenover zijn tegenspelers in het Kremlin. Breznjew en de zijnen zullen het prestige dat zij daaraan ontlenen goed uitbuiten, tegenover het westen, maar vooral ook tegenover de krachten in de Sowjet-Unie zelf en de andere Oost- europese landen die hunkeren naar een wat vrijer regiem. Wie nü mee helpt van de Olympische Spelen in Moskou een succes te maken. Iaat de Amerikaanse president min of meer in zijn hemd staan en helpt de Sowjet-leiders. Iedereen die nü beslist over al dan niet deelnemen aan de Spelen, doet dus aan politiek. Het Amerikaanse Comité heeft daaruit de conse quentie getrokken en gewoon zijn politieke leider gevolgd. Het staat alle nationale olympische comités natuur lijk vrij anders te beslissen, maar zij moeten zich ei dan wel terdege van bewust zijn dat zij een politieke daad stellen. Het zou daarom beter zjn dat in al die landen waar de beslissing nog moet vallen, de poli tiek verantwoordelijke organen een duidelijke uit spraak doen waar de sportmensen zich dan aan kunnen conformeren. De verantwoordelijkheid ligt dan tenminste waar zij behoort te liggen. Tegenover de dissidenten in Oost-Europa zal het in elk geval erg moeilijk uit te leggen zijn dat de regeringen wel wilden boycotten, maar dat de sport mensen zelf natuurlijk hebben beslist, omdat sport en politiek niet bij elkaar horen. Zij weten wel beter. Nee. de WD-Kamerleden Blaauw en De Korte dachten niet aan de olie toen zij vrijdag de NOS oprie pen die documentaire over de dood van een Arabische prinses niet uit te zenden. Wie dat veron derstelt. is het slachtoffer van een vooroordeel. Blaauw gisteren: „Waarom wordt toch altijd elk woord, elke gedach te vanuit de WD direct gekop peld ana economische belangen? Laat men dat bandje nou einde lijk eens doorknippen." •In hun verklaring voeren beide liberalen als motief voor hun op roep aan. dat delen van de docu mentaire kwetsend .zouden kun nen zijn" voor de gevoelens van islamieten. Geen woord over het oliebelang. •Ja. Ja. hoonde men dit weekeinde in Linkse kring, dat zeggen ze niet en dat is nou juist het hypocriete, want de olie zit er natuurlijk wél achter. Blaauw: ..Dat verwijt zou terecht zijn, als wij gisteren met onze ver klaring waren gekomen, dus na de waarschuwing van Saoedi-Arabi- sche kant over de politieke en economische gevolgen van de uit zending. Dan had men kunnen zeggen: ha, zij moeten ook nog zo nodig, lekker hypocriet" De WD'ers kwamen, zoals ge zegd, vrijdag met hun appèl. Blaauw: „Ik werd er donderdag op Minister Wiegel geattendeerd dat er in Engeland iets aan de hand was. De uitzen ding had daar nogal wat commo tie veroorzaakt bij de islamitische groeperingen." „Toen heb ik me afgevraagd: is het verstandig die documentaire hier uit te zenden? Per slot van rekening wonen er in ons land ook zo'n honderdduizend islamieten." „Moet je het dan tot een confron tatie tussen twee cultuurpatro nen. het christendom en de islam, laten komen door een film? In de islamitische wereld is een verhar ding aan de gang. Kijk naar Iran. Saoedi-Arabië, Marokko. Turkije. Ik vind, dat je bij die ontwikkeling geen provocerende dingen moet doen." Hoezo provocerend, heeft u die documentaire gezien? „Nee, dat niet. maar je ziet wat voor scherpe reacties de uitzending in Enge land heeft losgemaakt. Bovendien heb ik lange telefoongesprekken gevoerd met mensen uit de islami tische groeperingen in Neder land." Staatssecretaris Smit-Kroes Volgens Blaauw moeten wij het initiatief van hem en De Korte zien als ..een stukje minderheden beleid." Is dat zo vreemd? En dan slaakt hij de verzuchting waarom men elk woord vanuit WD-kring altijd meteen in verband brengt met economische belangen. Nou, bij voorbeeld, omdat De Kor te economische deskundige van de fractie is en hijzelf buitenland specialist en wij ons niet kunnen herinneren dat een van hen ooit het woord voerde over minderhe- denzaken. Blaauw: „De fractie was vrijdag nogal onderbemand. Het was nog paasreces. Dus hebben De Korte en ik. die aanwezig waren, die zaak voor onze rekening genomen. Maar afgezien daarvan, hebben wij heus wel oog voor het minder hedenvraagstuk. Ik ben dan wel buitenlandspecialist, maar ik heb me toch ook sterk gemaakt voor de integratie van de vrouw in de krijgsmacht." Maar Keja was wel aanwezig en die wilde niet meedoen. Blaauw „Keja had er net zo goed onder kunnen staan. Maar we hebben het hem niet gevraagd." Keja: „Ik werd vrijdag door Blaauw benaderd over die zaak. Hij zei, dat hij overleg met Wiegel had gehad en veel telefoontjes had gekregen. Hij wilde vragen stellen aan de regering en een op roep richten aan de NOS om van de uitzending af te zien." „Ik heb gezegd: aan die vragen doe ik niet mee. over mijn lijk. Dit is een verantwoordelijkheid van de NOS. Ik zou niet eens weten wat ik de regering zou moeten vragen." „Wat dat communiqué betreft, ik vond wel dat je de NOS onder de aandacht mocht brengen dat de documentaire gevoelens van isla mieten zou kunnen kwetsen." „In de aanvankelijke tekst stond, dat delen van de documentaire kwetsend zijn voor de gevoelens van islamieten. Ik zei tegen Blaauw: je hebt die film niet eens gezien, hoe kun je dat zeggen? Dat heeft hij toen gewijzigd." „Verder stond erin, dat de WD- fractie erop aandringt bij de NOS om de documentaire niet uit te zenden. Ik zei: dat kan niet. Dat is veranderd in: doet een appèl op het verantwoordelijkheidsgevoel van de NOS om de uitzending van de documentaire in heroverwe ging te nemen." De verklaring ging uiteindelijk de deur uit namens de hele WD- fractie, maar dat duurde niet lang. Vrijdagavond liet WD-voorlich- ter Krol weten, dat Blaauw en De Korte niet namens de hele fractie hadden gesproken. Dit gebeurde, nadat verscheidene WD-Kamer leden hun ontstemming over de oproep hadden kenbaar gemaakt. De kwestie lijkt de WD behoor lijk op te breken, ook al omdat twee liberale bewindslieden uit eenlopend opereerden. Keja: „Wat Wiegel heeft gedaan was verstan dig. Hij is binnen de grenzen ge bleven. maar Neelle Smit-Kroes is ver buiten haar bevoegdheden ge gaan. Dat kan ze niet verant woorden." Wordt er een politiek spel ge speeld met de scheepsbouw? Re gering en Tweede Kamer zullen er een hele klus aan hebben om die indruk weg te nemen. Was het aanvankelijk de indu striebond FNV. die de eerst ver antwoordelijke minister. Van Aar- denne, in een kwaad daglicht stel de. nu zit ook de man die de nieu we Rotterdamse Off-shore en Scheepsbouw combinatie (ROS) zou gaan lelden, boordevol twij fels. De minister vertikt het om extra geld op tafel te leggen voor de oprichting van dit bedrijf. Heeft van Aardenne de ROS ooit wel echt gewild?, vraagt directeur- in-spé Van der Want zich in het openbaar af, of is het ROS-idee slechts een wrange politieke grap geweest? We gaan even terug naar de zomer van 1979. De industriebond FNV stortte toen bittere verwijten uit over de Kamerleden van CDA en WD, de twee regeringspartijen. Zij hadden veel meer zekerheid moeten eisen over de oprichting van de ROS, top van de grote scheepsbouw en off shore (boorei landen en dergelijke). Het blad van de FNV-bond bevatte de scherpe beschuldiging, dat CDA en WD geen ernst wilden maken met de ROS. terwille van andere bedrijven. Niet zomaar bedrijven, maar ondernemingen met „Sterke bindingen in politiek Den Haag. In het jongste nummer van het vakbondsblad wordt er nog een schepje bovenop gedaan. Uit de woorden van de minister heeft men opgemaakt, dat al het off shore werk maar terecht moet ko men bij die andere bedrijven. Om het geheugen op te frissen meldt het blad: „Van Aardenne is zelf directeur geweest van Penn en Ba- duin, nu een onderdeel van Groot- int, de grootste off-shore onderne mer die in Nederland actief is. Lubbers, fractievoorzitter van het CDA, is vla een stichting mede- eigenaar van de tweede off-shore industrie, Hollandia Kloos." De conclusie van het blad was en is: CDA en WD hebben niet de be langen van de ROS, maar die van de concurrentie op het oog. Minister Van Aardenne Van Zeil is inmiddels geen scheepsbouwwoordvoerder van de CD A-fractie meer (hij kreeg het te druk met het KVP-voorzitter- schap). De huidige woordvoerder. Van Houwelingen. vindt de be schuldiging al net zo belachelijk als Van Zeil. Over de gewraakte relatie tussen zijn fractievoorzit ter en de Industrie zegt Van Hou welingen: „Er is geen sprake van. dat de fractie zich hierdoor laat beïnvloeden, het CDA heeft zich juist sterk gemaakt voor de op richting van de ROS, door aan zienlijk meer geld te vragen dan de regering wilde uittrekken." Sinds het debat van vorig Jaar is de twijfel over verdere steunverle ning aan de scheepsbouw binnen de CDA-fractle wel toegenomen De meningen zijn verdeeld. Naar verluidt valt Lubbers eerder in te delen bij de „ROS-aanhangers". dan bij de CDA-Kamerleden, die de ROS zien als een bodemloze put voor overheidsgeld. Eerdere uitspraken van Lubbers wijzen ook in die richting. Het staat wel vast dat het Kamer debat over de ROS (deze of vol gende week) gehouden wordt in een sfeer van twijfels en argwaan Ook de industriebond CNV. tot dusverre veel milder dan de FNV- bond. laat nu dreigende taal ho ren. Ook in die bond is de vraag opgeworpen of de ROS om wel ke reden dan ook van meet af aan een illussie is geweest. Komt het bedrijf er niet, dan wordt er, naar de mening van de CNV-bond „ernstige schade aangebracht aan de geloofwaardigheid van de poli tiek". Het CDA-Kamerlid Van Zeil maakte zich vorig Jaar flink boos over de beschrijving van de „ver strengelde belangen" en de in vloed daarvan op politieke beslis singen. Het FNV-verhaal mist elke bewijskracht, betoogde Van Zeil. Tegenover „Trouw" liet hij weten een gepeperde brief aan de redac tie van het FNV-blad te zullen sturen. Van zo'n brief Is het niet gekomen. De Tweede Kamer beslist vanmid dag wanneer het debat over de scheepsbouwproblemen wordt ge houden, mogelijk morgen al. Van daag begint de Kamer met het debat over haar eigen werkwijze Er ligt een voorstel om praktisch alle commissievergaderingen openbaar te maken en de commis sies de bevoegdheden te geven over moties en amendementen te stemmen. Verder komen aan de orde de steunverlening aan noodlijdende bedrijven, de rijksbijdragen aan de gewesten. Donderdag in het vragenuurtje vragen van de PvdA- er Van der Stoel over het Neder landse beleid ten aanzien van Iran. Die dag is er ook een spoed debat over het systeem van de rij be wij s verlengin g De Eerste Kamer maakt vandaag de behandeling van de onderwijs begroting af. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTI Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De verbondsraad van het CNV heeft gisteren in Utrecht besloten, in de Stichting van de Arbeid mee te werken aan adviezen over verzoeken om ontheffing van de loonmaat regel. CNV-vooizitter H. van der Meulen heeft dit na afloop van de verbondsraadsvergadering meegedeeld. De dispensatiekansen binnen de deling van de arbeid en grote onbil- loonmaatregel. liggen op het terrein van herwaardering van een afzonder lijke functie, opheffing van de knel punten op de arbeidsmarkt, herver- lij kheden. Het CNV zal. aldus de CNV-voorzitter die ontheffingsruim te, hoe klein ook, goed gebruiken. Des te meer omdat, er gedurende de loop tijd van de loonmaatregel weinig on derhandelingsruimte is. De in de loonmaatregel voorgestelde halvering van de periodieken is vol gens het CNV onjuist. „Hier dreigt een ongelijke behandeling van werk nemers", aldus de CNV-vooreitter. Er ontstaan hierdoor binnen onderne mingen groepjes die wel volledig een periodiek kregen (voor 10 januari 1980) en groepjes die later in het jaar slechts een halve periodiek krijgen. Minister Albeda van sociale zaken heeft de sociale partners gevraagd om adviezen om de halvering van de periodieken ook volgend Jaar, na het verstrijken van de loonmaatregel, op- vrijwillige basis tot april voor te zet ten. Hiermee wil de minister bereiken dat die werknemers die in 1980 voor de ingang van de loonmaatregel een volledige periodiek kregen, in 1981 alsnog een halve periodiek inleveren. t op Wat is liefde? Wie zich daarin wil verdiepen moet maar eens lezen wat al die mensen er van zeggen en denken aan wie het maand blad Mensen van Nu die vraag heeft voorgelegd. Het blad heeft er z'n hele aprilnummer aan gewijd. Kleine kinderen praten er ook over in datzelfde nummer. Na tuurlijk is de vraag anders aan de kinderen voorgelegd. Niet: wat is liefde? maar: wie vind jij het lief ste? Misschien had die moeder die haar zoontje in liet bad die vraag stelde, verwacht dat het kind meteen op haar zou wijzen. Maar nee: „Hij aarzelde, gaf z'n schip een zetje en zei toen vastbe sloten: van Nellie Nellie is zijn paarsfluwelen nijlpaard, opge stopt met kapok en met een geel wollen staartje". En waarom? „Omdat Nellie altijd bij me is. dag en nacht." Nog twee kinderen noemen die ren, maar dan levende; vader en moeder horen er vaak helemaal niet. of pas later bij. Sanne van vier antwoordt tot ieders verba zing: een uiltje want „een uiltje is zo lekker zacht, zo lief". Een even oud buurmeisje noemt eerst haar poes Joepie, daarna haar nieuwe zusje, en voor een jongetje van vijf komt eerst zijn grote zus van zeven en dan zijn hond. Sannes broertje, een paar jaar ouder dan zij. weet het eigenlijk niet. „Ik vind zo veel mensen lief", zegt hij en denkt een poosje diep ha voor dat hij dan ook nog een hele rij vriendjes weet op te sommen; vader en moeder horen blijkbaar niet in zijn rijtje thuis. Een ander verrassend antwoord komt van de kleuter Jeroen: „ik vind mijn Juf de allerliefste. Die heeft zo'n lief gezicht en ze ruikt zo lekker. En ze is ook lekker zacht." De juf is een gezellig mens van middelbare leeftijd. En niet bepaald dun. Ze kan waar schijnlijk makkelijk twee kinde ren tegelijk op schoot houden. Voor de kleine Peter is Chantal de liefste, de „prinses van de klas", zoals het blad haar be schrijft. een vijfjarige met lange haren, blauwe ogen, en dichte, zwarte wimpers. „Chantal vind ik zo mooi, ik ben verliefd op d'r. Ik zou wel met haar willen trouwen, maar ik weet niet of dat kan. want ze heeft al drie vriendjes. Misschien kiest ze mij." Het eerst en alleen aan zijn ou ders denkt een ander vijfjarig jongetje, maar hij heeft er moeite mee om te kiezen. Zijn ouders zijn een Jaar gescheiden en hij woont bij zijn moeder. „Ik vind pappa het liefst", zegt hij eerst, en even later: „Mamma is ook heel lief." Ook een zoon van Erna Gianotten. die voor Mensen van Nu met de kinderen praatte, koos zonder aarzelen voor zijn ouders toen hij een jaar of vier. vijf. was. maar op een heel andere manier als het vorige jongetje: „Hij vond ons lief. O ja, natuurlijk. Maar zichzelf ook. Waarom? Wie stelt er nou zo'n stomme vraag! Ieder een vindt mij toch lief, zei hij." Tot slot uit Aart Gisolfs liefdes alfabet, in hetzelfde blad: Verliefd Een ernstige aandoe ning met zeer uiteenlopende ver schijnselen. Als daar zijn: trillin gen in de knieën, het wegvallen van het spreekvermogen. moei lijkheden met het zien, vreemde dwanghandelingen en wegrakin gen op ongelegen momenten. Me disch gezien valt er weinig aan te doen, maar het gaat vanzelf weer over. Al valt die afloop wel te vrezen. Het loopt namelijk zelden goed af. Liefde duurt tegenwoor dig niet meer levenslang Zoen bron van veel infectie ziekten. verzameld onder de naam „kissing diseases". Vrij on schuldige aandoeningen overi gens, anders was het allang met de mensheid gedaan. Je eigen Muppet-show maken? Dat kan, sinds een Amerikaanse speelgoedfabrikant Kermit, Foz- zie, Miss Piggy en al die andere dieren levensecht en kleurecht namaakte. De poppen kunnen een stootje hebben, want ze kun nen zelfs in de wasautomaat. In West-Duitsland zijn ze al te koop, zodat het niet lang meer zal duren of ook hier liggen de etalages vol Muppets. Er wordt nog aan gewerkt, maar als die nieuwe wet er dóór is, zullen ook in Finland echtparen kunnen kiezen of ze verder willen gaan onder de naam van de man of van de vrouw. Een verandering die iedereen toejuicht, maar dat geldt niet voor nog een nieuwtje in de komende wet: kiezen ze voor de naam van de vrouw, dan krijgen de kinderen automatisch hóór achternaam. Gaan dus me neer Kekkonen en mevrouw Suo- mi zich na de trouwerij meneer en mevrouw Suomi noemen, dan heten hun kinderen later auto matisch ook Suomi van achteren. En daar zijn een heleboel mensen het niet mee eens. Ze vinden het wel een prachtig streven van hun regering om te voorkomen dat oude Finse namen uitsterven dat zit er daar een beetje in als getrouwde vrouwen hun meisjes naam moeten blijven uitvlakken maar dat van die kinderen gaat veel mensen te ver. Zelfs de kerken bemoeien zich er mee. De lutherse bisschop van Helsinki heeft al verklaard dat gelijkheid tussen de sexen een groot goed is. maar „wij kunnen onmogelijk achter die gelijkheid staan, als de consequentie is dat de belang rijkheid van het gezin als insti tuut meer en meer wordt afge zwakt." Het beroemde Guinness record boek krijgt er een opmerkelijk record bij dat van het hoogste bedrag, ooit per cheque uitge schreven. De cheque is uitge schreven door British Petroleum en bood nauwelijks genoeg ruim te voor alle cijfers: 478.494.932 Engelse ponden, dat is dus zo'n twee miljard gulden. Een ander record hoeft alleen maar gewijzigd te worden. Het gaat hier om het 24ste huwelijk van de nu 71-Jarige Glynn Wolfe, een baptistenpredikant uit het Californische Blythe, die daar bo vendien een pension drijft. „Ik ben er zeker van dat ik nu de ware gevonden heb." zegt de man over zijn 17-Jarlge bruid „Het is verrukkelijk om doorlopend ver liefd te zijn Denk maar niet dat Je aan trouwerijen went; ik ben weer even zenuwachtig als de eer ste keer. Behalve zijn 23 ex-vrou wen heeft Wolfe intussen veertig kinderen. Ten zuiden van de 8paanse stad Malaga hebben vissers een reus van een mossel uit de Middel landse Zee gehaald, die anderhal ve kilo zwaar is en zestig centime ter lang. Merkwaardig groot voor een mossel dus. die volgens de Spaanse krant Sur officieel bo vendien tot een soort behoort die gewoonlijk erg klein is. Het UJkt er op dat de vissers hun vangst zelf nauwelijks de moeite waard vonden. De baas van een visres taurant vond het reuzedler onder In een kist met mosselen die hij op de vismarkt in Malaga had gekocht, tot dat moment had nie mand er enige ophef van gemaakt Die rood-wit-blauwe stok die Je soms aan kapperswinkels ziet. betekent niet dat die kappers elke dag vlaggen Een paar eeu wen geleden was de barbier tege lijk chirurgijn en degenen onder hen die na een examen tot het chirurgijnsgilde waren toegetre den. mochten zo'n stok buiten hangen. H. J. Marinus Roetemelj- er die dit schrijft in het pas ver schenen AO-boekJe „De chirur gijns" (boekje 1807. te krijgen bij stichting IVIO. Lelystad) weet ook waar die kleuren voor staan rood voor het bloed, wit voor het trekken van tanden en het helen van beenbreuken, en blauw voor het scheren van de baard. Geen vlaggestok dus, hoewel een kap per er op koninginnedag of 4 of 5 mei best een vlag aan kan hangen Smokkel Het gerechtshof van de Zweedse stad Gotenburg heeft een 30-jarige Zweed gevan genisstraf opgelegd, omdat hij 190 liter whisky over de grens gesmokkeld had De man had de drank in West-Duitsland ge kocht. heel wat goedkoper dan hij het spul ooit in eigen land had kunnen krijgen, en geraffineer der Ingevoerd dan ooit iemand vóór hentgedaan had: hij had de banden var zijn wagen er mee volgepompt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5