og meer afval gestort de Krimpenerwaard' Leerlingen 'bijgespijkerd' in kamp Geen scheuring in journalistenbond ïen nieuwe eisen aan keil en BP voor LPG p ongeveer honderd vijf tig plaatsen binnenland mdhleg pijpleidingen mag later MG onze parlementsredactie dvo '80': totale >n os in Amsterdam ^troonswisseling "Vol Gas" met buikpijn? 82@olat ARP Bussum zet Aantjes op lijst als twintigste Beatrix vindt woningnood reële zaak De Klokkenberg wil hartchirurg liever kwijt Bedrijven ontruimd wegens lekkend vat met chemische stof Na selectieve staking 'Er wordt maar doorgestoomd, ze weten nauwelijks wat ze doen' Moeilijkste: Ieren leren DAG 15 APRIL 1980 TROUW/KWARTET ndi| Dat is. Wj wat A een onzer verslaggevers ^nfcKERKERK - In de ja- ventig is in de Krimpe- d. de Zuidhollandse waarin ook Lekker- ligt, op meer dan 150 en op ongeorganiseerde vuil gestort. In bijna alle en ging het om een 1 van grof puin. huis- kadavers. synthetische ;n en zware metalen. Het •it bekend wat de pre- inde inhoud was van de con- •end#rs die werden aange- amejd- zicht chterfcgt de geograaf A. Donker uit wij si n, die in de jaren zeventig actief egenpde werkgroep Schone Krimpe- og ni#ard'. die de vuilstortingen in de gewiiy aan de kaak stelde. Volgens gingen in het begin van de zeventig tientallen boeren uit ooit ilrunpenerwaard over tot het zonqen van sloten om paden en we- >udig kunnen aanleggen. Ze gingen trengpor in zee met een aantal vuil- jedrijven. waaronder volgens ook enkele malafide, die vraagt stortten, ils Hij dan iferkgroep „Schone Krimpener- drong er bij verschillende ge en op aan zich bij de stortingen hrijv^iden aan de regels van de hin- woor t. Volgens de geograaf sloegen chtigjneenten nauwelijks acht op de t Ma, aspec verh< of de nheb nde" gste ik he en v< waarschuwingen, terwijl controle vooral op het storten op particulier terrein nagenoeg niet werd uitge oefend. Een van de gemeenten waar volgens Donker chemisch afval is ge dumpt, is het dorp Stolwijk. Het Rot terdamse vu ils tort bedrijf Wijnste kers. bekend van de Lekkerkerkse affaire zou ook daar afval hebben gestort, waarin onder meer resten kwikchloride zitten. Volgens waarnemend gemeentesecre taris I. Mes van Stolwijk is in 1970 met puin van Wijnstekers een stuk weiland bouwrijp gemaakt waarop later tien patio bungalows zijn ge bouwd. Er zal een commissie van onderzoek worden Ingesteld die moet gaan bekijken of er daadwerkelijk schadelijke stoffen zijn gedumpt. Volgens de gemeente is er alleen puin gebruikt, maar zekerheid hierover heeft men niet Wijnstekers zou aan vankelijk ook de grond voor een nieuwbouwwijk ln Stolwijk bouwrijp maken. Dit zou de gemeente ruim acht ton besparen. Het vuilstortbe- drijf trok zich echter om onbekende redenen terug. Niet verontrustend Het onderzoek dat het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in twintig Lekkerkerkse woningen en de school de .Aalscholver" heeft verricht heeft geen verontrustende concentraties schadelijke stoffen aan het licht ge bracht Er is geen benzeen aangetrof fen en de gemeten concentraties tolu een. xyleen en ethylbenzeen blijven onder de zogenoemde MAC-waarden (maximaal toelaatbare concentra ties). Vandaag zullen er opnieuw metingen in de .Aalscholver" worden verricht Vrijdag zullen de resultaten bekend worden gemaakt Met metaaldetec tors worden oude stortplaatsen afge tast om in de bodem liggende gifva ten op te sporen. Deze week begint men tevens aan een uitgebreid me disch onderzoek onder de bewoners van Lekkerkerk-west Er zijn geen gevaarlijke stoffen aan getroffen in het drinkwater dat door de Goudse Waterleidingmaatschap pij in de Krimpenerwaard wordt ge wonnen. Volgens directeur Hofhuis van het waterleidingbedrijf heeft er een permanente controle plaats en is het ondenkbaar dat de bevolking via hetdrinkwater schadelijke stoffen binnen zou krijgen. Het Goudse waterleidingbedrijf be trekt haar water van twee wingebie- den in Bergambacht, één in Schoon hoven en één in Lekkerkerk. De vesti ging in Lekkerkerk voorziet de vier westelijke gemeenten in de Krimpe nerwaard van water. Hofhuis „Wij hebben geen enkele aanwijzing dat er problemen zijn met de kwaliteit van het grondwater in Lekkerkerk noch. in één van de andere wingebleden. De verontreinigingen liggen trouwens buiten de wingebieden". Volgens Hof huis is door de puinstortlngen het oppervlaktewater vervuild. Het grondwater dat voor drinkwater ge bruikt wordt, komt van een diepte van vijftien tot dertig meter. De mo gelijkheid dat het grondwater aange tast wordt, is klein, maar blijft altijd aanwezig. Wij zijn daar in ieder geval attent op." Tussen de puinstortplaats en het win- gebied in Lekkerkerk zullen diverse controleputten worden geslagen waaruit regelmatig watermonsters voor onderzoek zullen worden gehaald Gevaar Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland vormen voor al de illegale stortplaatsen een gevaar voor de bodem en het grondwater in de Krimpenerwaard. Om hier paal en perk aan te stellen gaan provincie, waterstaat, het hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard en milieu specialisten van de rijkspolitie stren ger optreden tegen illegale storters. •Ook bij de strafrechter is een strenge re aanpak van overtreders bepleit. .X>e Aalschover" in Lekkerkerk bleef gisteren gesloten. De leerlingen van de kleuter- en basisschool hebben in verband met de gifaffaire de hele week vrij gekregen. Vertegenwoordi gers van de gemeente Lekkerkerk. van de bevolking en van het ministe rie van volksgezondheid zijn gisteren begonnen met het overleg over een beleidsplan om de giftige stoffen uit de grond te verwijderen. HAAG Het kabinet is niet van plan nieuwe eisen te ;n aan de oliemaatschappijen Shell en BP, die in Euro- grote hoeveelheden vloeibaar petroleumgas (LPG) wil- lanvoeren. Van de Tweede Kamer uit werd gisteren sterk {edrongen op de spoedige aanleg van pijpleidingen voor Eerdere transport van LPG. Maar minister Van Aardenne fomische zaken) zag geen mogelijkheden om dat verlan- voorwaarde te hanteren. Rotterdamse actiecomité's heb- pteren gedreigd met „harde ac- bij voorbeeld het bezetten boorlijnen. indien de plannen oliemaatschappijen verwezen- frorden. Een speciale Kamer- ;sie, die zich over de voome- |ieeft gebogen, liet zich gisteren derheid positief uit. Eerder al de lagere overheden hun fiat. 4 het vervoer van LPG per tank- 4Of per trein door dichtbevolkte is de actiecomité's een doorn i oog. Een „ernstige toename Ionveiligheid" wordt gevreesd. Meg van pijpleidingen, een vei- isportmiddel dan binnen- ichepen. auto's of treinen, gisteren een belangrijke rol ïdachtenwisselingen tussen de éiere Kamercommissie en enke- jidslieden. „Ons beleid is er op t LPG zoveel mogelijk per pij pleiding ai te voeren'zei minister Ginjaar van gezondheid en milieuhy giëne Leidingennet fis vi onzer verslaggevers VanÏRDAM Een beweging, die ?rd k#*rovo '80" noemt, heeft pam- inde verspreid met de aankondi- ireest te'- de roerige jaren zestig op 30 aestuijdens de inhuldiging van prin- as vo^atrLx als koningin zullen her- elbur le jar ap fii de pamfletten zal de actie op srale Rn in Amsterdam een „totale atorisf veroorzaken en zullen de he- Strie 'gse „provo's" de inhuldiging eere de lucht proberen te voorko- iemmöok zal worden gepoogd het n en I r in Amsterdam in de war te emeri De beweging wil op de dag lppre<troonswisseling vanaf het Jo- d (voifaièl Meyerplein in Amsterdam ïering il de stad intrekken. Wou< jedien vo Luud Schlmmelpennink inmiddels laten weten dat de jeneratie uit de jaren zestig e maken heeft met de nieuwe Shell en BP moeten in de loop van dit jaar plannen voor een net van leidin gen op tafel leggen. De aanleg is een zaak van het bedrijfsleven zelf, hield Van Aardenne de Kamercommissie voor. De bewindsman verwachtte dat „pijpleidingen in hoog tempo renda bel zullen worden", zodat het be drijfsleven wel voor aanleg zal voelen. De regering zelf is geenszins van plan daar geld in te steken, zei de minister bij herhaling. Wel beloofde hij mede werking van het Rijk bij de procedu res die met de aanleg gemoeid zijn. De regering heeft in eerste aanleg Ja gezegd tegen de plannen van Shell en BP. Zeer binnenkort valt een defini tief besluit over de benodigde SIR vergunningen (SIR staat voor wet Selectieve Investerings Regeling, in vesteringen in de overvolle Randstad mogen niet zonder vergunning ge daan worden). Van Aardenne be streed. dat die wet mogelijkheden biedt om veiligheidseisen te stellen, zoals verschillende Kamerleden hoopten ADVERTENTIE Overmatige gasvorming in maag of darmen kan een vervelend, opgeblazen gevoel en pijnlijke spanningen ten gevolge hebben. Dat is vaak het geval na het eten van bepaalde spijzen. Neem dan Ceolat.Ceolat kauwtabletten zijn aangenaam van smaak en gemakkelijk in te nemen. Ceolat helpt snel en doel treffend. een héle opluchting! Uitsluitend verknjgba'ar bi) apotheker en drogist Lees vooraf dè gebruiksvoorschriften Van een onzer verslaggevers BUSSUM De a.r. kiesvereniging in Bussum heeft mr. W. Aantjes geko zen als nummer twintig op de kandi datenlijst. Zoals gemeld heeft het partijbestuur de heer Aantjes niet op de advieslijst geplaatst. Op deze advieslijst kunnen de kiesverenigingen reageren, dat heeft de Bussumse kiesvereniging nu dus gedaan. Het besluit is genomen „om recht te doen aan de vele genu anceerde meningen van de leden" Tevens wil de kiesvereniging „recht doen aan de mens mr. W. Aantjes" en diens wens respecteren. Tot en met nummer negentien is de advieslijst van het bestuur gehandhaafd. LAGE VUURSCHE (ANP) - Prinses Beatrix ziet mogelijke acties van krakers op de 30ste april, de dag waarop zij wordt ingehuldigd als vorstin, als emotionele reacties van men sen, die met echte problemen zitten. Want: de woningnood is een reële zaak. De aanstaande koningin vertelde dit op een gistermiddag gehouden lunch- btjeenkomst met hoofdredac teuren in Lage Vuursche Haar echtgenoot, prins Claus, plaatst de maatschappelijke wrijvingen, die zich in deze da gen voordoen, bij voorkeur in een wat breder kader. In de gehele westerse wereld leven er groeiende gevoelens van onvre de, meent hij. De oorzaken van die onvrede zijn vaak niet nauwkeurig aan te geven. Daarnaar zal onderzoek moe ten plaatsvinden. De aanstaande koninging en haar echtgenoot zijn van plan na de Inhuldiging korte bezoe ken aan alle provincies te bren gen. Ook hopen zij nog dit jaar een bezoek aan de Antillen te brengen. MAASTRICHT (ANP) - Om langdu rig leegstaan van reeds gebouwde of nog te bouwen koopwoningen te ver mijden trachten B en W van Maas tricht in overleg met de betrokken makelaars een aantal van deze hui zen in huurwoningen om te zetten. De leegstand van deze koopwoningen is voornamelijk het gevolg van het steeds verder inzakken van de wo ningmarkt. Van een onzer verslaggevers BREDA Het hartehirurgisch centrum De Klokkenberg wil een eind maken aan het dienstver band met hartchirurg dr P. J. van der Schaar en neemt daarbij te vens het risico voor lief. dat een deel van het verpleegkundig per soneel dan eveneens zal opstap pen. Bovendien is het zo goed als zeker dat het Texas Heart Institu te in het Amerikaanse Houston alle steun aan het hartcentrum stop zet. als Van der Schaar ge dwongen wordt zijn functie neer te leggen. Dat laatste houdt in. dat ook de Amerikaanse hartchirurg dr. D. C. Wukosch naar Houston wordt te ruggeroepen. Hij is juist voor een half jaar als supervisor voor de Bredase harkliniek aangetrokken om de kwaliteit van de hartopera ties daar te kunnen waarborgen. De enige hartchirurg die dan over blijft is de Westduitser dr. Chr Beddermann. maar deze is niet bevoegd in Nederland zelfstandig hartoperaties te verrichten, zodat het er niet naar uitziet dat in Bre da op korte termijn nog dergelijke operaties verricht zullen worden. Bestuur en directie van De Klok kenberg hebben gisteren officieel toegegeven, dat ze dr. Van der Schaat willen ontslaan, en dat dit vorige week nog werd ontkend De advocaat van hartchirurg, mr. R. C M de Rijk. is echter van me ning dat De Klokkenberg geen enkele Juridische grond voor dit ontslag kan anvoeren. Dat de har toperaties in De Klokkenberg door interne conflicten zijn vast- gelopen, zoals het bestuur ln een communiqué constateert, is wel duidelijk, maar er wordt tevens aan toegevoegd dat het bestuur geen beschuldigende vinger wil uitsteken naar wie dan ook. De bereidheid om met Van der Schaar over de kwestie te willen praten is er nog steeds, maar de hartchirurg zelf wil alles praten behalve over zijn ontslag. Zijn raadsman stelt dat dr. Van der Schaar zich niet op vage gronden als ..onverenigbaarheid van ka rakters" zal laten wegdrukken Veel aandacht was er gisteren voor de „banentrein" van de Nederlandse Spoorwegen. Met deze voorlichtingstrein wil de NS nieuw personeel werven. NIJMEGEN (ANP) De Nijmeegse politie heeft gisterochtend een aantal bedrijven op het industrieterrein Westhaven laten ontruimen in ver band met de vondst van een lekkend vat fosforoxychloride. De wijde om geving werd uit voorzorg afgezet Volgens de brandweer zijn enkele li ters van de chemische stof uit het vat gelekt. Fosforoxychloride is niet brandbaar, maar bij kamertempera tuur wordt de stof omgezet in zout zuur- en fosforzuurdampeiv Het lekkende vat werd aangetroffen in een vrachtauto op het terrein van een transportbedrijf aan de Vlot- kampweg. In de auto lagen in totaal tien vaten fosforoxychloride. De va ten waren volgens de politie niet goed opgetast. De chauffeur van de vracht auto is voor onderzoek overgebracht naar een ziekenhuis. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Een dreigende breuk binnen de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is voorkomen nu alle NVJ- afdelingen zich achter een verklaring van het bestuur over de selectieve staking hebben geschaard. Het moeizaam bevoch ten compromis werd door de overgrote meerderheid van de verenigingsraadsleden 38 tegen 4, met 4 onthoudingen aanvaard VLIJMEN (ANP) Met de arrestatie van de 20-jarige T. E. en de 21-jarlge W L. uit Vlijmen, heeft de rijkspolitie van die gemeente de verkrachting opgelost van een 18-jarig meisje uit Heusden in de nacht van zaterdag 6 april op zondag 7 april Het meisje was toen op bezoek in een bar in Drunen en zou na sluitingstijd door de twee mannen naar huis wor den gebracht. In plaats daarvan werd zij naar een polder geraden en daar verkracht. De twee mannen konden worden aangehouden vla een signale ment en het type van him auto. Ze hebben bekend Aanleiding tot de onenigheid binnen de NVJ waren de gebeurtenissen op 4 maart, de eerste landelijke actiedag van de FNV tegen het loonbeleid van regering en werkgevers. Journalisten van het Algemeen Dagblad en het ANP besloten t^en in het kader van de FNV-acties tot een selectieve sta king. dat wil zeggen dat zij hun be richtgeving beperkten tot het geven van actienieuws, inclusief de reacties van werkgeverszijde HoofdredacUe en directie van het Algemeen Dag blad en het ANP besloten daarop de uitgaven van de krant, respectieve lijk de berichtgeving te staken De NVJ. die de vraag of er acties moesten worden gevoerd geheel had overgelaten aan de redacties, noemde de selectieve staking bij Algemeen Dagblad en ANP desgevraagd ..zin vol". Die uitspraak zette veel kwaad bloed, omdat veel leden zich principi eel op het standpunt stelden dat een selectieve staking en dus selecUeve berichtgeving in strijd is met de statuten van de NVJ. In die statuten wordt gesproken over de plicht van journalisten om te strijden en te wa ken voor het recht op Informatie van de burgers en over de bevordering van een hoogstaande beoefening van de journalistiek. Ontslag door Jan Sloothaak KALENBERG Ester Fransen (14) uit Boskoop is na de paasvakantie met méér zelfvertrouwen weer naar school gegaan. „Je weet meer. Vooral de manier waaróp je moet leren," zegt ze na acht dagen „bijspijkerkamp" in Kalenberg, een dorpje in de buurt van Steenwijk. Haar „leraar de 23-jarige HBO-student Thomas van Iersel: „Eén van mijn grieven tegen het onderwijs is dat de scholieren niet geleerd wordt hóe te leren. Er wordt maar doorges toomd. De mensen leren wat, maar ze weten nauwelijks wat ze doen." werdf om me te bedanken 1 haar geknipt In het door water, riet en wei landen omringde Kalenberg staat een boerderijtje van de Nederlands Christelijke Stu dentenvereniging (NC8V). die haar hoofdvestiging in Zeist heeft. De afgelopen paasva kantie hebben achttien leer lingen van middelbare scho len uit heel Nederland en zelfs één uit Luxemburg samen ge werkt met zes studenten Doel: het opvijzelen van de wat laag uitgevallen rapport cijfers. Thomas van Iersel volgt een lerarenopleiding aan ..De Wit te Lelie" ln Amsterdam (twee de Jaar biologie, eerste jaai gezondheids kunde) Hij ls één van de studenten die bijlessen geeft aan achtergebleven scholleren. ..Op school praat Je wel over het omgaan met scholleren en de dingen waar mee ze zitten, maar hier in het kamp kun je wat praktijk op doen." Voor Thomas is het inmiddels zijn vijfde kamp. Wat zijn het voor scholleren die zich er willen laten bijspij keren? Sommigen zegt Thomas komën omdat hun slecht uit gevallen rapportcijfers er aan leiding toe geven. Anderen ko men gewoon omdat ze er aar digheid aan hebben of ook wel om zich voor te bereiden op een zwaar proefwerk. De ervaring van Thomas is echter tevens dat veel scholle' ren gewoon gestuurd zijn door hun ouders. „Dat kan zijn om dat ze een slecht rapport heb ben. maar ook omdat het thuis allemaal niet zo lekker zit Dat komt vrij veel voor Ouders willen hun kinderen dan gewoon niet een hele va kantie thuis hebben." Van de gestuurde kinderen zijn er nogal wat die met een chagrij nig gezicht komen aanzetten „Vaak valt het ze dan toch wel mee en lk vind het fijn te merken dat ze -dan naar huis terug gaan met een gevoel van: ik heb er toch wat aan gehad. Je merkt al gauw dat ze er anders over gaan den ken. Gisteren zei bijvoorbeeld iemand van wie ik wist dat hij er eerst geen zin ln had: zullen we nog wat wiskunde gaan doen." Eigen ervaringen Thomas: „Je komt wat meer te weten van jongeren van die leeftijd en waar ze mee bezig zijn". Voor een deel is het bij spijkeren óók het doorgeven van Je eigen ervaringen op school. Het moeilijkste is het leren te leren De scholieren verdwalen nogal eens in de stof die ze op school krijgen voorgeschoteld. De kunst ls hen daar wegwijs in te maken. Het komt maar al te vaak voor dat leerlingen erg hun best hebben gedaan op hun huiswerk, maar dat achteraf blijkt dat ze de essentie heb ben gemist. Hun proefwerken zijn dan tóch slecht Je krijgt dan opmerkelijke uitspraken als die van Ester Fransen, leerling van de sa menwerkingsschool voor HA- VO-Atheneum te Waddlnx- veen: „Ik snap eigenlijk alles, maar ik doe het verkeerd Meestal leer je het verkeerde voor een proefwerk" De steunlessen die op haar school worden gegeven helpen haar maar betrekkelijk „Je zit daar met een aantal leerlin gen. Iemand vraagt Iets en dat wordt dan uitgelegd Maar het zijn vaak vragen over dingen die ik wel snap Er worden Je dan dingen uitgelegd die Je wel weet en daar schiet Je ook niets mee op." Eigen vrije wil Ester heeft het gevoel dat haar in die éne kampweek toch een methode wordt bij gebracht waar ze wat aan heeft Zij is één van de leerlin gen die uit eigen vrije wil naar het kamp is toegegaan Ik wil een beter eindrapport." In hoeverre de kampweken ook op langere termijn gunstig doorwerken, is eigenlijk moei lijk te pellen. Thomas: „De cijfers van de eerste proefwer ken na zo'n kampweek vallen meestal goed uit. Dat geeft dan voldoening." v Of dat resultaat blijvend is. is echter onbekend Thomas vraagt de bijspijker-leerlin gen altijd hem hun eerste re sultaten toe te sturen. Soms sturen ze hem ook een proef werk. „En daar herken ik dan vaak de methode in die ik de leerlingen heb voorgehouden Dat geeft Je dan toch wel een fijn gevoel van binnen." Het voordeel van een bijspij kerkamp is dat er niet mas saal wordt gewerkt Per drie scholieren is er één student. Er wordt dus in kleine groep jes gewerkt en dat geeft moge lijkheden voor een individuele benadering Per dag wordt zes uur bewerkt, 's Avonds is er ontspanning. Spel. wat praten of gewoon „gek doen." en „chocolademelk drinken met ontbijtkoek". Thomas: „Het gaat niet alleen maar om het studeren, maar ook om het met elkaar leren omgaan, le ren fijn samen te werken en iets tot stand te brengen" Probleem erachter De mogelijkheid om aandacht te besteden aan elk leerling afzonderlijk, leidt er volgens Thomas in veel gevallen toe. dat Je het probleem achter het studieprobleem ontdekt. „Als iemand iets niet kan. kun Je proberen hem inzicht ln de stof te geven. Als iemand ech ter gewoon geen zin heeft, zit er vaak méér achter Proble men thuis of in de persoonlij ke sfeer Dat ontdek je dan tijdens zo'n kamp wel. maar het is zo Jammer dat Je dan geen tijd meer hebt om er mee te werken en te proberen er iets aan te doen." Tenslotte Ester nog even aan het woord. Ze vindt dat men sen vaak zo negatief reageren „Iemand in ons dorp zei toen ik naar het kamp ging: Dat is je straf Dan had Je maar be ter moeten leren Zoiets trek lk me aan Je hebt je best gedaan, maar op school doe je het dan toch fout. Dan ga Je naar een bijspijkerkamp om te proberen toch zo'n goed mogelijk resultaat te halen en dat leggen ze dan uit als een straf. Dat vind lk rot." Van de zijde van het NVJ-bestuur werd er met nadruk op gewezen dat stakende Journalisten zich bloot stel len aan het gevaar van ontslag op staande voet. Indien hun actie niet wordt gesteund door een erkende vakbond. Ook de verenigingsraad het parlement van de Nederlandse journalistiek bleek niets te voelen voor een diskwalificatie van journa listen die actie hebben gevoerd Ener zijds niet omdat de NVJ zich als een heidsorganlsatle nimmer uitspreekt over de inhoud van de media en an derzijds omdat de NVJ als vakbond de arbeidsrechtelijke positie van haar leden niet in gevaar mag brengen. In de verklaring zegt het NVJ bestuur dat duidelijk is geworden dat de uit drukking ..zinvol", die het gebruikt heeft door sommigen wordt gezien als een uitnodiging aan NVJ-leden om ln de toekomst opnieuw gebruik te ma ken van het wapen van de selectieve staking. Het bestuur verklaart na drukkelijk dat het heeft willen zeg gen dat er van vakbondsoogpunt uit geen enkel bezwaar tegen deze actie- vorm bestaat, daar waar de leden zelf daarvoor hebben gekozen. Door het „zinvol" te noemen werd Juist beoogd het afwegingsproces van de onafhan kelijke redacties te respecteren Als hieruit echter wordt afgeleid dat dé verklaring van het bestuur de selec tieve staking voor alle redacties on der alle omstandigheden ln principe propageert dan is dat een misver stand Hét bestuur betreurt het dat dit woordgebruik tot een misver stand aanleiding heeft gegeven Beïnvloeding In de NVJ-verklaring wordt ten slotte ook gezegd dat acties van grafisch personeel er niet toe mogen leiden dat hierdoor de redactionele inhoud van de krant wordt beïnvloed De grafische werknemers zijn ln beginsel vrij om hun stakingsrecht zelfs In houd te geven, maar voor het Journa listieke produkt ligt de verantwoor delijkheid bij de redacties en daarop behoort door anderen geen inbreuk te worden gemaakt In totaal heeft de NVJ twee vele uren durende vergaderingen aan deze kwestie gewijd Een compromis was moeilijk bereikbaar, omdat er zowel moties van goedkeuring als van afkeuring van het bestuursbeleid op tafel lagen. In het vooruitzicht dat de NVJ zowel bij goedkeuring als bij afkeuring leden zou verliezen, werden uiteindelijk op voorstel van de sectie hoofdredacteuren alle moties inge trokken

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3