larry Suvee: ijn verbijten ik W Besluit VS vergroot druk op West-Europa Badminton-verlies idanks enkelblessure toch in doel Vooral beslissing van West-Duitsland wordt belangrijk Brandts: vier jaar bij PSV Joke van Beusekom goed op dreef lsHc0h«K Football *>-(es] proken i de Wal koplopers ch-Spasski uw remise v* «vV° BfclAG 15 An, APRIL 1980 SPORT TROUW/KWARTET 13 latty Verkamman VGEN Nauwelijks nog in staat om de ene voet voor de andere te krijgen, hinkte ngen-doelman Harry Suvee zaterdagavond de competitiewedstrijd bij FC Den Bosch was geen verheffend gezicht hoe de sluitpost van de Gelderse formatie door trainer "Körver bijna werd gedwongen om in zijn doel te blijven staan. Ook toen Suvee vond dat keiblessure te pijnlijk werd en om vervanging vroeg, hield Körver, zelf een gewezen voet bij stuk. „Ik heb Suvee altijd gesteund, nu moest hij mij eens matsen", oordeelde „En Suvee kan zich daar een paar dagen later eigenlijk best in vinden." jijt heb ik achteraf niet," zegt rachter. „Ik heb nu wel een >et, maar via een intensieve bij de fysio-therapeut >ensdag misschien toch weer jegen Veendam. Die enkel is 1, er is iets mis met de band. i ga ik het maar eens met tenen proberen. De trainer, k de jongens gaan er van uit woensdag weer bij ben. jiijten tegen de pijn, dat heb en de jongens vinden dat indioos." staat natuurlijk vast. i tegen de pijn, zogenaamd tonen, je pijngrens als het leggen wordt in de stoere 'ereld van het betaalde voet- juw als een heroïsche verrich- iren. Of het verstandig en I verantwoord is, dat lijkt I tweede. Medische betrokke- jchillen dikwijls van mening rekbaarheid van hun ethiek, jj[het om sportbléssures gaat. t ruimte voor rare beslissin- lenken valt bijvoorbeeld aan knieblessure, waarmee de Feijenoorder Nico Jansen geleden in het UEFA-cup- TWD Molenbeek de wei jestuurd. Als een aangescho- 6 fladderde Jansen die avond Rotterdamse Kuip. Een weer- nd beeld dat de medische \lFeijenoord in dubieus dag- vptste. puur van Harry Suvee was (avond ook heel goed zlcht- ker nadat hij bij een ongeluk- Jtsing met Wessel van den jog eens extra was geraakt, hij een volstrekt hulpeloze jSuvee: „Het is mijn grote freest dat dr Honig ere-voor- D NEC is. Hij zat zatefdag in i bij NEC-NAC. Daarom heb verdovende spuit moeten m-voorzitter Wit, die van vallig huisarts is, betreurt Suvee zonder pijnstillende fft gespeeld. „Want pijn is een goede indicatie voor de [Jn heeft een functie, daarom rgaans erg voorzichtig met gen pijn. Dit blijft natuur- een discussiepunt, want de spuit nu eenmaal vlugger ander, zoals de ene huisarts het v#dPJJn ook eerder tabletten ngen pjft dan de ander. Dat hoeft n onderling helemaal niet tot atsch^rs611 te leiden. Honig en ik plkaar al zo lang, zoiets geeft ook echt geen proble- jeen blessure naar de mening ichten[sPeler te traag geneest, dan Bier#1! altijd naar collega Honig." e Hod wit was zaterdag trouwens gfezig in Den Bosch. De voor- het Mftet alleen de thuiswedstrij- Wageningen. Omdat dr Ho- - en HPok n°S bij een andere wed- had het er veel van weg dat Körver op de medische stoel IE \jfcn in De Aangezien loelman Kool van Brakel PELIde naweeën van een hersen- 4g kampte en Körver geen >n had in de jeugdige derde van Zwan (een veldspeler Ie zaterdagmiddag het doel -team tegen Jong Cambuur) ivee van de trainer blijven Harry Suvee Dokter Wit: „Het is voor mij moeilijk om een oordeel te geven, omdat ik er niet bij was, maar toch geloof ik niet dat er nu iets vreselijks is gebeurd. Ik heb Harry de hele week behandeld, de bewuste enkel is licht verstuikt. Wanneer zo'n enkel maar goed wordt gezwachteld, kan het medisch gezien weinig kwaad. Maar het doet natuur lijk wel pijn. Op grond van het feit dat de tweede keeper niet fit was vond ik het niet onverantwoord om Harry met die blessure te laten spe len. Kranteberichten als zou dit dan een zaak van Körver zijn geweest, neem ik dan maar voor kennisgeving aan. Ik'heb geleerd om niet op de kranten af te gaan. Want die moeten noodgedwongen nu eenmaal vluchtig te werk gaan." EINDHOVEN Ernie Brandts heeft gisteren overeenstemming bereikt over de verlenging van het contract dat hem aan PSV bindt. De 24-jarige verdediger heeft het contract, dat per 31 mei afloopt, met. vier jaar verlengd. Brandts heeft overigens geen succes gehad bij de commissie van beroep van de KNVB. De verdediger van PSV was tegen een schorsing van vijf wedstrij den en een boete van 500 gulden, die hij had gekregen na zijn tweede serie van drie gele kaar ten. in beroep gegaan. Groningen GRONINGEN De voetbal stichting FC Groningen zal „bin nen afzienbare tijd" het liquidi teitstekort. dat nu ruim een mil joen gulden is. terugbrengen tot minder dan een half miljoen. Dit gebeurt op uitdrukkelijk ver zoek van het Groninger gemeen tebestuur. dat daarop overigens ook al eerder had aangedrongen. FC Groningen zal nu vermoede lijk enkele huizen die zij in bezit heeft gaan verkopen. Doordat FC Groningen het liqui diteitstekort niet terugbracht weigerde de gemeente Gronin gen nog langer voorschotten te betalen op de gemeentelijke sub sidie. Dat zal nu wel weer gaan gebeuren. Ook heeft het Gronin ger gemeentebestuur nog steeds niet de begroting van FC Gro ningen voor het lopende seizoen (1979-1980) goedgekeurd. Dat zal gebeuren zodra het liquiditeits tekort tot aanzienlijk beneden de vijf ton is gedaald. Een en ander is overeengekomen tijdens een gesprek dat het Gro ningse college van B. en W. met het bestuur van FC Groningen had over de problemen die wa ren gerezen over de niet goedge keurde begroting. Het Groninger college van B. en W. heeft verder een nieuwe subsidieregeling voorgesteld. De huidige regeling komt er op neer dat FC Gronin gen 1,50 per bezoeker ont vangt. Per seizoen levert dat een bedrag van naar schatting 250.000 300.000 op. Volgens de nieuwe regeling zou FC Gro ningen met ingang van het ko mend seizoen alleen nog een ba sissubsidie van 181.125 ontvan gen. FC Groningen is het daar mee niet eens en heeft B. en W. gevraagd het volgend jaar nog de huidige regeling te willen handhaven en die dan over enige jaren af te bouwen. B. en W. van Groningen voelen daarvoor niet. De gemeenteraad zal binnenkort beslissen. AMSTERDAM De Amerikaanse beslissing om de Olympische Spelen van Moskou te boycotten heeft de druk op de Westeuropese landen en met name op West-Duitsland ver groot. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft verklaard dat de rege ring in Bonn het zenden van een Westduitse ploeg naar Moskou afraadt. Het Westduitse Olympisch Comité zal pas op 15 mei een definitieve beslissing nemen. Dit heeft de vice- voorzitter August Kirsch gisteren tij dens een radio-uitzending bekend ge maakt. Het is de bedoeling dat op 15 mei een officieel regeringsadvies bo ven tafel zal komen. Op 9 mei komt het bestuur van het Westduits Olym pisch Comité bijeen en zal op die dag een aanbeveling aan de algemene vergadering formuleren. In die alge mene vergadering zitten 23 sportbon den, die over 69 van de 100 stommen beschikken. De hippische bond, de zeilbond en de skifederatie hebben zich al voor een boycot uitgesproken. Morgen ontvangt bondskanselier Schmidt de Westduitse Olympische ploeg van Lake Placid, waarbij ook de voorzitter van het Westduitse Olympisch Comité, Willi Daume, aan wezig zal zijn. Zaterdag en zondag komen de Olympische kandidaten voor Moskou in Warendorf bijeen. Schmidt heeft zich niet erg enthousi ast getoond over een boycot. Hij is van mening dat dit geen middel is om de strategische ongelijkheid tussen Oost en West op te lossen. De Sowjetrussische ambassadeur in de Bondsrepubliek Vladimir Semjo- qov zinspeelde op de gevolgen, die het deelnemen van West-Duitsland aan de boycot van Moskou zou kun nen hebben. De diplomaat zei 'het Sowjetrussische volk zal natuurlijk aan de Olympische Spelen terugden ken en aan alle begeleidende facto ren. Dat, wat in de herinnering van de volken blijft hangen, speelt in de poli tiek een rol'. Een teken', zoals dat door de Bonds regering inzake de kwestie Afghanis tan wordt gevraagd, sloot Semjonov uit. 'Betrekkingen, die voortkomen uit eer. verdrag kunnen niet eenvou dig verbroken worden', zo zei hij in een verwijzing naar de onlangs met K arm al gesloten overeenkomst over de stationering van Sowjetrussische troepen in Afghanistan. Semjanov kondigde aan. dat de Rus sische premier Breznjev over enkele dagen zich in een appèl tot het West duitse volk zal richten. De Sowjetr Unie wil volgens hem alles doen om de resultaten van de ontspanning te behouden en te verveelvuldigen. In Engeland heeft sir Denis Follows, voorzitter van het nationale Olympi sche Comité, verklaard, het Ameri kaanse besluit te begrijpen. „Maar", zo voegde hij eraan toe: „Dat zal geen verandering brengen in onze eigen positie". Volgens hem is het besluit om dwars tegen het advies van de Britse regering in toch naar Mos kou te gaan, destijds genomen met inachtneming van de Britse be langen. Volgens Brigitte Dumont, de vice- voorzitster van het Franse Olympi sche Comité, zal het Amerikaanse besluit niet van Invloed zijn op het pro-Franse Moskou-standpunt. Maurice Herzog, het Franse lid van het Internationale Olympische Comi té. had daarentegen een andere me ning: „Als West-Duitsland zich even eens terugtrekt, wordt de Franse po sitie zeer delicaat en ik ben pessimis tisch. Als in Moskou alleen sportlie den uit de socialistiche landen aan de start komen, zie ik niet in dat Frank rijk naar de Sowjet-Unie zal gaan". In een redactioneel artikel van Zwit- serland's grootste dagblad „Bliek Ta bloid" werd een oproep aan de Zwit serse atleten gedaan niet naar Mos kou te gaan In het artikel werd ver klaard dat de beslissing van het Ame rikaanse Olympische Comité „de Zwitserse beslissing gemakkelijker maakte". Het Zwitserse nationale Olympische Comité komt op 10 mei bijeen om een beslissing te nemen over deelname aan de Spelen. De Zwitserse regering heeft verklaard dat deze beslissing aan het Comité was en zei dat het geen enkele druk financieel of an derszins zal uitoefenen om de uit slag van de stemming te beïnvloeden. Het Belgische Olympische Comité heeft aangekondigd ondanks de Amerikaanse boycot de Olympische Spelen in Moskou bij te wonen. Raoul Mollet, voorzitter van het BOC, zei „De houding van het Belgische Olym pische Comité blijft onveranderd". GRONINGEN De Nederlandse badmintonploeg heeft ook de tweede ontmoeting in de strijd om de Euro pese landentitel verloren. In een spannende wedstrijd bleef het sterke Denemarken met 3-2 aan de voordeli ge kant van de score. In het dames enkelspel won Joke van Beusekom met 11-4, 11-12 en 8-11 van Kirsten Larsen. Joke van Beusekom, die dit toernooi een sterke indruk maakt, wint met Marjan Ridder bijzonder gemakkelijk van de Deense dames Anne Skovgaard en Pia Nielsen: 15-2 en 15-1. Bij deze twee winstpunten bleef het voor Nederland. Richard Pal ging in het herenenkel met 15-5 en 15-2 kansloos ten onder tegen Mor ten Frost>Hansen en ook het heren- dubbel bracht geen succes. Piet Rid der en Herman Leidelmeijer verloren met 15-4 en 15-5 van Fleming Delfs en Steen Skovgaard. In het gemengd- dubbel waren Anne en Steen Skov gaard sterker dan Rob en Marjan Ridder: 15-8 en 15-10. Nederland moet nu nog een wedstrijd spelen tegen Zweden. Overige uitelngen: Qroep één: Engeland-Zwcden 3-2 (Kevin Jolly-Sture Johnsson 12-15 2-15, Jane Wcbster-Anette Börjesson 11-5 12-9, Mlke Tred- getURay Slevens-Bcngl FrómarVThomas Kihl- ström 10-15 8-15, Nora Perry/Cartn Chapman-Lena AxetssoiVKartn Undqulst 15-3 15-4, Tred get VPer- ry-Lars Wengbcrg/Börjesson 1-9 15-1). Groep twee lerland-Schotland 1-4. Groep drie: Oostenrijk-Wales 1-4, BclgleU-Noorwegen 2-3. Groep vier: TsJecho6lowaklje-Flnland 5-0, Tsje- choslowaklJe-HongariJe 5-0. Groep vijl: Polen- Zwltserland 3-2. Usland-IUüie. ZEILEN De Nederlanders Van Gent en Vah den Hondel zijn tn de tweede race van de interna tionale regatta bij Hyeres als zestiende geëindigd In de 470-klasse Willy en Kees van Bladcl werden dertigste. De eerste plaats in de algemene rang schikking In de 470-kIasse Is voor dc Franse com binatie Stephane Richer-Philippe Claude Hun landgenoten Laurent Delage en Hcrve Wattinne staan tweede. VOETBAL In de Noordamerikaanse competi tie heeft Washington Diplomats thuis met 3 1 gewonnen van de Philadelphia Fury Johan Cniyfl speelde een toonaangevende rol bij de Diplomats Er waren 23 203 toeschouwers, een record voor het Robert F Kennedy-sUdlon Son ny Askew scoorde tweemaal en Horvath één keer. De Zuldalrlkasn Andy Parklson maakte het enige doelpunt voor de fury In East Rutherford won New York Cosmos met 2-1 van dc Minnesota Kickers HOCKEY De herenselectie is met drie man aangevuld voor het vlerlondentoemool (2-4 mei) In Keulen: Paul Leopold (Laren). Slem Voer- mans (Tilburg) en Jan-Carel Jennlskena (Til burg). CRICKET Oud Qulck-spcler Henk van Eek is de nieuwe voorzitter van de KNCB. DAMMEN Aan het Nederlands dameskampi oenschap van 25 april tot 4 mei doen de volgen de dames mee: Lenle Ocurts. Clska Bulter. Annemlekc van der Krauts, Barbara Oraas. Mlcke Heitmeljer, Eefje Nieuwenhulzen, lepte Poepjes, Petra Polman, Ca to van Setten en Pietje Veenbocr. NDH om 11 r o.a. zr i laart 1 rfRDAM De zevende kamer Amsterdamse rechtbank, (ten door mr Hoeben. heeft ootball vrijgesproken. Deze itie was na een gerechtelijk erzoek ten laste gelegd dat idsbemiddelingswet uit 1930 rtreden. V' i 1NN m 14i r o.a. tbank, die de zaak in hoger ran de officier van Justitie, mr behandelde, bevestigde de k van de kantonrechter in jaar van 1979, toen eveneens f praak werd geconcludeerd. van op w msterd» i punter tekst het G Qroi vrijt lag var batalh dhuis, de a 'oon 6) sndapi ipe ten 7 dh 1 kenl e C< voor T s ting Coöi f in 3 agei rordt In de strijd om het Neder- mkampioenschap in Bedum de Wal zich bij de koplo- tring en Clerc gevoegd. de- Wlersma-Clerc 1-1. Stokkel-Bron- Btes-Hooljberg |.jt Van de Wal-Beere- Harten-Boulonols 1-1. Jansen-Bastl- ronden: 1 Van de Wal, Bronstring en |8 punten, 4 Wiersma en Jansen beiden 6 Stokkel Bles en Boulonois allen 0 BasUaannet 5 punten. 10 Van Harten rg belden 4 punten, 12 Bcerepoot 3 ÏJIS' TM IDAM De zesde partij in „fidatenmatch tussen Lajos en Boris Spasski in Mexico- 55 zetten in remise geein- verzoek kwam van Por- na zes partijen de leiding 't SVrSVi. OPERETTE (1) Het feest ter gelegenheid van 50 jaar Nederlandse Sport Pers begint nu echt te lijken op een operetteuit voering van een beginnend ama teurgezelschap. De zaal ligt blauw als de prins uit de verkeerde deur komt, z'n sabel niet uit de koker krijgt en tenslotte moet hoesten na dat hij juist een bloederige dood is gestorven. Het feest van de NSP, een sectie van de journalistenvakbond NVJ, speelt zich woensdag en donderdag in Scheveningen af. Het hoogtepunt van de twee dagen gratis drank, gratis eten en gratis gokken, moet de receptie worden waar het glim mende bestuur in feestblazer de ge lukwensen van heel sportief Neder land in ontvangst neemt. Wat voor bestuur daar echter zal staan is nog volstrekt onduidelijk. Kort voor de receptie vindt name lijk de jaarvergadering plaats. In de opzet van het bestuur moest dat een niemandalletje worden vol fees telijke hamerstukken. Maar de ont wikkelingen van de laatste weken hebben ervoor gezorgd dat er min stens een motie van afkeuring tegen een deel van het bestuur ter tafel komt. Er valt ter afkeuring heel wat te verhapstukken. Zo is daar bijvoorbeeld de voorzit ter van de NSP. journalist Wil van der Plas (Deventer Dagblad). Hij steekt niet onder stoelen of banken dat hij slechts met de grootste af keer lid is van de NVJ die het be staan heeft aktie te voeren tegen het kabinet Van Agt. Inmiddels heeft Van der Plas aangekondigd op te stappen. Het jubileumfeest wil hij nog wel even meepikken; de gratis jool wint het van de princi pes. Maar per 1 mei is de maat vol. Het is trouwens de vraag of hij daarna nog lang journalist zal blij ven. Van der Pias heeft grootse plannen. Zo is hij bezig met de financiering van een ponypark in West-Duitsland waarvoor hij 1,2 miljoen gulden nodig heeft. Ander zijds bestaat echter ook de moge lijkheid dat hij een benzinestation in Ierland begint. In ieder geval zal hij zijn voorkeur voor het VNO van Van Veen in daden geen omzetten. De „socialistische" FNV heeft het bij hem volledig verknald. Hele maal, nadat hij vorige maand tij dens de stakingsakties op de zette rij van het Deventer Dagblad eigen handig een krant wenste te vervaar digen en door de grafici van de afdeling gezet werd. Hij mocht er een maand lang niet meer ver schijnen. Zo'n voorzitter, dat lijkt iets te pa radoxaal voor een vakbond. OPERETTE (2) Voorlopig gaan de twee dagen feest nog steeds door. Maar interessant is Inmiddels wel geworden hoe dat al lemaal betaald moet worden De kosten van de slemppartij worden f" *- .4 v'- geschat op 65.000 gulden. Voor de dekking daarvan was een aardige regeling afgesproken. Afgesproken, want er blijkt niets van op papier te zijn gezet. Coca Cola, dat ook een 50-jarig be staat heeft te vieren, zou voor de NSP de financiële basis vormen. Samen met de frisdrankenfirma zou er in augustus een wedstrijd worden georganiseerd tussen de Nederland se voetbalkampioen en de beker winnaar. Een leuke verdeling van de opbrengst moest de NSP uit de kosten van het Scheveningse feest helpen. Inmiddels heeft de frisdrankenfir ma zich teurggetrokken wegens al te negatieve publiciteit in de linkse pers. Tegelijk bleek dat geen van de clubs die in aanmerking komen voor de wedstrijd (Ajax, PSV, Feyenoord en AZ'67) iets voelt voor het plan. Weg dekking van het feest. Maar, wat blijkt nu plotseling, de NSP beschikt over een potje onvoorzien. Een uiterst merkwaardig potje waarin inmiddels 25.000 gulden zit. Geen van de leden wist iets van het bestaan van dat bedrag af. Het kwam gewoon niet voor op de jaar rekening. Een leuke reserve dus die de NSF achter de hand hield. Nogal vreemd echter voor een club die consequent klaagt over een nijpend geldtekort en boos verwijst naar allerlei in stanties die zo weinig geld ter be schikking stellen (de NVJ voorop). Het potje blijkt overigens al enkele jaren te bestaan en werd opgezet door de toenmalige penningmeester Dick van der Polder. Overschotten verdwenen in het reservepotje zon der dat daar enige ruchtbaarheid aan werd gegeven. Dat moest ook wel, want het officiële bestaan van de reserve zou de subsidie van de Stichting Nationale Sporttotalisa- tor op de tocht hebben gezet. Een geheimpje van 25.000 gulden. Een aardig bedrag als de totale jaarrek- ning over 1979 van de NSP 31.616,15 bedraagt. Een mooie aanleiding voor wan trouwen op de jaarvergadering is zo geboren. Overigens blijkft er dan nog een tekort van 40.000 gulden over maar daar moet de NVJ maar voor opdraaien. OPERETTE (3) En dan ontvingen de leden van de Nederlandse Sport Pers (alle sport journalisten zijn er lid van maar om onbekende redenen krijgt een aan tal nooit bulletins toegestuurd) af gelopen week ook nog een enquête formulier. „Ik stem wel/niet in met de NSP als open vereniging tegn een contributie van 20 per maand. Ik zou mij wel/niet onder die om standigheden in de gelederen van de NSP (blijven) scharen". De ondertekenaars van de enquête zijn Herman van Bergem (Het Bin nenhof). Aad de Boer (Wegener's Couranten Concern). Jan Boerop (Utrechts Nieuwsblad), Cees van Nieuwenhulzen (Het Parool), Nino Tomadesso (Limburgs Dagblad) en Anton Witkamp (De T.). Het gezelschap van zeer rechtse sig natuur, meldt overvallen te zijn door een stroom vragen van colle ga's die informatie vroegen over de houding van de NVJ tijdens de sta kingsakties van de FNV. En dat heeft hen ertoe gebracht nu maar eens te peilen hoe de andere sport journalisten erover denken. Willen ze wel lid zijn van de FNV? Zouden ze niet veel liever lid zijn van de NSP als onafhankelijke club tegen een aanzienlijk lagere contributie bovendien. Trouwens, men kan ook lid zijn van de nieuwe NSP èn de NVJ. Een aktie dus die enige spontaniteit verraadt, Was dat maar zo. De ondertekenaars hebben zich la ten spannen voor het karretje van de huidige NSP-secretaris Frans Bersch die chronisch meldt over werkt te raken van de NSP-zaken en.er bovendien te weinig voor be taald te krijgen. Volgend jaar gaat hij bij zijn krant. Het Vaderland, met pensioen en wat zou er mooier zijn dan vanaf die dag als full-time secretaris van de NSP in de weer te zijn tegen een leuk salaris. Hij heeft dat al eens uitgerekend in de cijfers van de nieuwe NSP. Driehonderd leden 20 gulden per maand, dat is ruwweg 75.000 gulden per jaar. Nu draait de NSP met een jaarrekening van ruim 30.000 gulden waarvan 5000 gulden honorarium voor de se cretaris. In de nieuwe situatie zou hij, even de Japanse zaktelevisie erbij, toch al gauw een salaris van 50.000 gulden per jaar kunnen op strijken. En dat na je pensionering. Zo een uitzicht geef je natuurlijk niet snel wag. Vorig Jaar mislukte een poging om de NSP naar dit soort vrijgevigheid te drijven, op de jaarvergadering. Dit keer wordt het over de band gespeeld. Secretaris Bersch heeft persoonlijk de enquête opgesteld en de ondertekenaars benaderd voor de aktie. Wijselijk onthield hij zich zelf van openlijke steun. Hij is al leen bereid de ingevulde strookjes te ontvangen en te tellen. Wel een aardige aktie voor een vak bondsbestuurder. Hoewel een wel denkend mens zich zou afvragen wie er zo gek is om voor 20 gulden per maand lid te worden van een perskaartenverdeelclub. Veel meer doet de NSP niet. Vakbondswerk mag men helemaal niet verwachten van de nieuwe club, zo die er ooit komt. Hoewel het natuurlijk aardig bepaart in de contributie dat er geen weerstandskas hoeft te wor den ingesteld. Want staken zal de nieuwe NSP nooit. De strapatsen van secretaris Bersch zijn echter ook ruim voldoende voor een motie van wantrouwen. Dat alles gaat op het bestuur afko men tijdens de jaarvergadering van komende donderdag. Op dat. om met Frans Bersch te spreken, bij voorbaat reeds geslaagde feest. TRUC Wat zou Trouw doen als de voetbal vereniging NDSM rijp werd voor de kolommen op de sportpagina's? Nico Scheepmaker, in zijn hoeda nigheid van columnist bij het week blad Vrij Nederland, filosofeerde af gelopen week over die vraag. Hij vermoedt dat Trouw die naam dan wel zou noemen, hoewel de NDSM een commercieel bedrijf is. De voet balclub NDSM is immers gewoon een personeelsvereniging. Stel dat Nico Scheepmaker Trouw wel eens zou lezen, dan kon hij weten dat Trouw de voetbalclub NDSM (Nu Door Samenwerking Machtig, volgens de KNVB-boeken) al jarenlang gewoon NDSM noemt. Maar hij denkt bij Trouw altijd al leen aan: „sinds kort ook zondags- sport." Meer niet. Voor meer, moet je die krant nu eenmaal lezen. Scheepmaker zorgde in Vrij Neder land voor het merkwaardigste stuk je over het kort geding van Dé Stoops volleybalclub tegen Trouw. Scheepmaker vindt de opstelling van Trouw niet juist. Akkoord, het staat wat gek tussen die andere stukken in Vrij Nederland, maar het kén. Alleen moet hij de doos met trucs opentrekken om zijn gelijk binnen te halen. De keuze viel deze keer op een truc van twijfelachtig allooi, bekend van een bepaalde soort Journalistiek waar een ver moorde Britse ambassadeur in ver band wordt gebracht met mogelijke rellen tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix. De truc zit simpel in elkaar. Een voorbeeld. Het kabinet vindt dat er uit gokautomaten voortaan baar geld mag komen bij drie pruimen op een rij. Commentaar: het lijkt wel alsof die Van Agt helemaal ver slaafd is aan de fruitautomaat. Con clusie: een premier die verslaafd is aan de fruitautomaat deugt niet voor z'n vak, die man moet er dus uit. Het gaat om het gebruik van woor den als schijnen en lijken. Een eigen indruk wordt door zo'n woord tot een feit gemaakt en aan die con structie wordt vervolgens de con clusie verbonden. Tijdens het kort geding van Corbu- lo (twee nederlagen in één week) tegen Trouw pleitte mr J. Voüte voor de volleybalclub met onder meer deze tekst: „De schijnbare morele verontwaardiging is in feite een puur commercieel, zakelijk en financieel standpunt, omdat men geen gratis reclame wil plaatsen." Scheepmaker haalt dat stukje aan en begint zijn conclusies te trekken. „Dat is natuurlijk juist. En vanuit het standpunt van de advertentie afdeling van een krant ook terecht. Maar of de sportredactie van een krant er wijs aan doet als verleng stuk van de advertentieafdeling te fungeren vraag ik me af. Op de School voor de Journalistiek wordt het in ieder geval niet gedoceerd." Daar trapt de VN-columnist met open ogen in de val. Dat mr Voüte de opstelling van Trouw in twijfel trekt, vooruit, dat mag als de mes sen geslepen worden. Maar Nico Scheepmaker, voor welke krant schrijft die man niet. die moet toch wel iets meer kunnen bedenken. Die moet toch ook iets weten van jour nalistieke principes, van redactio nele onafhankelijkheid of mis schien wel van een redactiestatuut. Hij weet per slot van rekening pre cies wat er gedoceerd wordt op de School voor de Journalistiek. Nee dus. Scheepmaker twijfelt ge woon mee met mr Voüte. Hij gaat helemaal voorbij aan het feit dat de pleiter met zijn „schijnbaar" een indruk wenst te wekken die niet overeen komt met de redactionele onafhankelijkheid van Trouw. Ster ker nog. Scheepmaker doet alsof die bij Trouw niet bestaat. Alsof de advertenlieafdeling tegelijk de eindredactie van de krant voert. Tranen met tulten om zo een jour nalist. Want die journalistieke onafhanke lijkheid bestaat natuurlijk wel bij Trouw. Wie wil adverteren in de krant moet bij het loket adverten ties zijn en niet bij het loket berich ten. Als redactie willen wij gaarne mensen die de weg kwijt zijn verwij zen. Hoopvol zelfs. Maar meer ook niet. Maar de redenering, als wij de sluik reclame voor het bedrijf van Stoop niet afdrukken dan krijgen wij daar een advertentie voor terug, kassa- 1 moeder we kunnen weer kaas eten, die bestaat niet. Het weren van sluikreclame heeft niets te maken met het advertentiebeleid van de krant. Het is geen commercieel, za kelijk en financieel standpunt. Het is een Journalistiek principe. Dat mag een verdediger in twijfel trek- ken, een columnist in Vrij Neder land hoort beter te weten. Nu even de hoge hoed erbij, daar komt de truc. Scheepmaker weet blijkbaar niet hoe het precies werkt bij een krant, of lijkt dat maar zo? Commentaar: Scheepmaker verdraait de boel niet per ongeluk. Conclusie: Stoop heeft Scheepmaker voor dat stukje be taald. Wie anders. NOTTEN Jij nog wat, Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker Wat dacht je van een mooie primeur? René Notten gaat weg bij Feyenoord Dat heb ik helemaal rond gekregen, uren gebeld, gecheckt en gere- checkt, het klopt voor honderd pro cent. Notten weg bij Feyenoord. dat lijkt me nou een daverende opening. Hola. Brak, dat is. jammer van het bellen en je chequeboek, reeds oud nieuws. Onze J C. Brak: Nee. nee. Dit is het nieuwste nieuws. Kijk, vorige week toen stond het even vast. maar ik weet uit zeer betrouwbare bron dat Notten vrijdagmiddag weer even getwijfeld heeft. Dat had ik nog even willen doorbellen onder de kop: Notten blijft bij Feyenoord. Maar |a geen kwartjes bij de hand en nummer vergeten Daarna dus pas heeft hij weer definitief beslo ten weg te gaan. Dit is dus het nieuwste nieuws. Dat moeten we goed bijhouden, want die ontwikke- - lingen die gaan zo snel tegenwoor dig. Kijk, het zat zo. Je had dus eerst Notten die weg wilde bij Feye noord. Maar toen mocht hij niet weg. Toen bleek dat hij bij een makelaar was aangemeld voor de verkoop in het buitenland, als het even kon. Dat vond Notten dus weer niet goed. Die ging dus weer dwars liggen. Toen werd hij aan- voerder en kon h'J dus niet weg. Daarna wilde hij weer wel weg maar J toen kreeg hij een reuzeaanbod van - Feyenoord en toen bleef hij weer 1 Maar een dag later las hij dat con- tract nog eens door en was het er weer niet mee eens. dus toen wilde hij weer weg. En prompt bleek dat J hij van Feyenoord dan ook maar mocht vertrekken, dus dat was weer nieuws Zo ver waren we en nu komt dus mijn primeur: Notten weg bij Feyenoord Want hij heeft tussen- J door nog even getwijfeld. Journalis tiek mannen, daar kan Je soms echt aan verslaafd raken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13