.oonmaatregel makkelijk te controleren Gynaecologen moeten het flink ontgelden mstreden film bewijs in kloof tussen culturen üï-üjjsai Pandbriefbiljetten (5jaar) Pandbriefbiljetten (2 jaar) Westland Utrecht Hypotheekbank Loontechnische Dienst heeft geen hart Mi Tot 30% korting op hotelarrangementen in het hoogseizoen! wj^De mooie achtertuin van 't volle Westen Veel klachten op vrouwentribunaal NDAG 14 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Johan van Workum en Marga Rijerse laleving van de loonmaatregel zal de komende tijd stren- rorden gecontroleerd dan bij vorige gelegenheden. Er is in rijven veel onwil en weerstand tegen de maatregel. De [schappelijke acceptatie is minder dan tijdens de loon- tregel in 1976 ten tijde van het kabinet-Den Uyl. De itechnische Dienst (LTD), die de naleving van de loon- >est il tregel controleert, verwacht derhalve veel overtredingen, °Pge als gevolg vee1 processen-verbaal, i toch s directeur E. J Schoevaars grbok dienst kunnen dit jaar zo'n 20 00 grote en kleine bedrijven, een «nne olebezoek van de LTD verwach- icien. Wanneer je nagaat dat ons land il als 130.000 ondernemingen telt, de le m«reine mee8erekend, kun je wel v, An van een representatieve zien ,roef Loontechnische i gezi t weet uit ervaring van de vori- 3or v nmaatregelen exact waar. zoals h ove eur Schoevaars dat uitdrukt, de ke broeders" zitten. Onderne- eien. n jjjg bet niet zo nauw nemen gnaal|e loonmaatregel. „Het zijn veel- wi lernemingen die in het verleden 7a£ s zijn betrapt op het ontduiken lllerlei regelingen." Die bedrij ns ,s|jn aldus, drs. Schoevaars. voor- toege vinden in bedrijfstakken die een geen collectieve regels, zoals reft nf hebben. Als voorbeelden i«e hij de horeca-sector en de de- le lof idel. acuut ren etf bedrijven een onderzoek van mogen verwachten wil en kan jrecteur begrijpelijkerwijs niet tusse aardeteer dan de helft van alle werk- hemfs in ondernemingen er op kun ce leeP1^11611 dat hun bed;frW wordt "harn cht" teindfeie aandacht van de LTD krij- een vjit keer de vrije beroepen zoals j ook spsciahsten. notarissen en -laars. Verder bedrijven en in- "8- Mgen in de quartialre sector, ieve Ziekenhuizen en gesubsidieerde heet lingen. Ook zullen grote organi- ^vens als het Rode Kruis, vakbonden rkgeversorganisaties een con- IK Jeufeurt krijgen. Undt directeur Schoevaars van ^^^Itieken van vakbeweging, politi ci en werkgevers als zou de Loontech nische Dienst onmogelijk kunnen na gaan of de loonmaatregel al of niet wordt nageleefd? Een greep uit de kritieken: Oud-minister de Gaay Fortman heeft gezegd dat de naleving van een al te gedetailleerde wet onmogelijk te con troleren is. Hierdoor wordt, aldus de oud-bewindsman, ontduiken juist be vorderd. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok zijn de ambtenaren van de LTD lieve mensen, maar zal de con trole niets voorstellen. Zijn naaste medewerker FNV-bestuurder Drabbe heeft voorspeld dat het bij de contro ledienst dispensatieverzoeken zal re genen. Een dergelijk groot aantal, dat het nooit door de ambtenaren kan worden verwerkt. Directeur Schoevaars: „Je moet nooit zeggen van te voren: dat kunnen wij niet aan. Dat zal wel blijken aan het eind van 1980 Maar ik ben er van overtuigd dat het ons zal lukken om zo'n 20 tot 30.000 bedrijven te contro leren. Met de huidige personeelsbe- i. „In ieder geval kun Je stellen zetting denk ik dat we het wel aan- kunnen. Er zal door de ambtenaren wat overwerk moeten worden ver richt, maar dat is niet erg voor één jaar. Extra toeslagen zullen ze er niet voor krijgen, hoogstens wat meer ki lometervergoeding." Drs. 8choevaars is niet erg onder de Indruk van de schampere opmerkin gen. „We wachten wel al. Je kunt natuurlijk niet van mij verwachten dat ik zal zeggen dat we met de handen in het haar zitten. Je kunt. het geloven of niet. ik ben in ieder geval heel optimistisch." Volgens de directeur is de controle in Drs. E. J. Schoevaars, directeur van de Loontechnische Dienst. feite heel gemakkelijk. De loonmaat regel is, zo zegt hij, simpel, makkelijk te begrijpen en uit te voeren door de ondernemers en voor de LTD makke lijk te controleren. „We vragen in.een bepaald bedrijf, dat we controleren, de personeelslast. Nemen daar wat personen uit en vragen naar de loon- stroken, die via de computer of via de administratie altijd voor handen zijn. We vergelijken de loonstrokén van na de loonmaatregel met die van decem ber 1979. Ontdekken we verschillen die we niet thuis kunnen brengen. dan vragen we uitleg aan de onderne mer. Wanneer blijkt dat er betalingen zijn gedaan die in strijd zijn met de loonmaatregel kunnen we overgaan tot het opmaken van een proces-ver baal. Wanneer de bedrijfsleiding zegt: we herstellen dat, dan geven we het bedrijf nog een kans. Maar zij kan er op rekenen dat we binnen enkele maanden terugkomen voor een twee de controle. Wanneer dan blijkt dat er nog steeds sprake is van een over treding, dan wordt overgegaan tot het opmaken van een proces-verbaal. Er wordt wel eens van de Loon technische Dienst gezegd; het is daar zo rustig, die mensen die daar werken hebben bijna nooit iets te doen. Behalve wanneer er een loonmaatregel komt, dan moeten ze ineens een jaar lang hard werken. Directeur Schoevaars: „Dat is al lang niet meer het geval. De LTD heeft, zo zou je kunnen zeggen, de technische en ondernemingsge wijze begeleiding in handen van enkele wetten op het gebied van de inkomensvorming en de te werkstelling van arbeidskrach ten. En dat is nogal wat. Het is een pakket taken dat zich in de toekomst zeker nog verder zal uit breiden." De wetten waarop de LTD toeziet zijn de wet op de koppelbazen, de wet gelijke belo ning mannen en vrouwen, de wet niet-CAO-inkomens, de wet bui tenlandse werknemers en de wet op de loonvorming. De directie van de LTD zetelt in Den Haag. Dan zijn er verder vijf regionale kantoren in Amster dam. Rotterdam, Eindhoven, Arnhem en Deventer. In totaal zijn zo'n 198 mensen werkzaam bij de LTD. Of dat er genoeg zijn? Officieel natuurlijk niet, zo zegt directeur Schoevaars, maar we zullen het er mee moeten doen. In de toekomst verwacht ik echter wel een uitbreiding van het per soneelsbestand." Een LTD-ambtenaar moet vol gens drs. Schoevaars, emotieloos zijn werk doen. „Ik zeg altijd: de Loontechnische Dienst heeft geen hart. Wanneer uit een controle in een bepaald bedrijf naar de nale ving van de loonmaatregel blijkt dat al dan niet opzettelijk het bedrijf over de schreef is gegaan en er wordt proces-verbaal opge maakt, dan interesseert ons niet wie er nou gelijk heeft, maar al leen dat de loonmaatregel strikt juridisch wordt nageleefd." dat naar de officier van justitie gaat. Boetes Over de hoogte van de boetes wordt deze maand nog overleg gevoerd met de officieren van Justitie die zich spe ciaal bezighouden met de wet econo mische delicten. Zij vormen het be leid. De coördinatie van het beleid komt in handen van de advocaat- generaal die samen met de officieren het beleid verder uitstippelt. „Ik heb de toezegging al van de advocaat- generaal dat hij de zaak stevig zal gaan aanpakken." aldus drs. Schoe vaars. Wat betreft de voorspelling van FNV- bestuurder Drabbe dat de LTD het aantal dispensatlevezoeken nooit kan verwerken zegt directeur Schoe vaars; „Ik zie het probleem dat de heer Drabbe schetst niet. Iedere on derneming die een functie wil veran deren. waarbij wijzigingen van het loon of andere op geld waardeerbare arbeidsvoorwaarden betrokken zijn, kan een verzoek indienen. Dat ver zoek wordt door ons bekeken. Wan neer de Indiener na zes weken nog niets van ons gehoord heeft, betekent dat dat zijn verzoek is ingewilligd. Zo simpel als wat. We hebben voor het onderzoeken van de dispensatiever- zoeken vijftien arbeidskundige amb tenaren vrij gemaakt en die zullen het wel aankunnen." De andere opemerking van Drabbe is dat de door de LTD onderzochte be drijven nooit een goed overzicht kun nen geven. Schoevaars: „Laat Drab be dan maar eens zeggen zeggen hoe veel bedrijven er dan wel nodig zijn om tot een representatief aantal te komen. Wij gaan er van uit dat 20 30.000 voldoende zijn. Met onze goed doordachte onderzoekmethodieken en onze nauwkeurig uitgewerkte steekproeven moet het ons zeker lukken." Simpel Drs. Schoevaars vindt dat de loon maatregel simpel in elkaar zit. Hij heeft, voor hij directeur van de LTD werd, meer met dergelijke regelingen te doen gehad. Hij werkte ruim tien jaar op de directfé arbeidsverhoudin gen van het ministerie van sociale zaken Daar werkte hij mee aan de loonwet in 1971 onder minister Rool- vink, in 1974 de machtigingswet en in 1976 twee maal de loonmaatregel van minister Boersma onder het kabinet- Den UyL Ook werkte hij nog mee aan de in houd van de huidige loonmaatregel Op 9 januari van dit Jaar kwam hij in dienst van de Loontechnische Dienst Een dag daarna, op 10 Januari trad. alsof de duivel er mee speelde, de loonmaatregel in werking. „Gelukkig maar, ik was al bang dat ik niets te doen zou hebben." aldus directeur Schoevaars. Werkgroepen binnen de vakbeweging onderzoeken op dit moment de loon maatregel op lacunes. Wanneer die gevonden worden, zo stelde CNV- voorzltter Harm van der Meulen eni ge tijd geleden, dan houden we angst vallig onze mond. „We zullen onze eigen mensen geen geld door de neus boren door eventuele lacunes aan de grote klok te hangen." aldus de CNV- voorman. Wat vindt directeur Schoe vaars hiervan. „Lacunes? Er zitten geen lacunes in de loonmaatregel, ik heb er ten slotte zelf aan meegewerkt Van die vakbondswerkgroepen kan ik niet erg onder de indruk komen Maar ja. dat hoort bij het spel. Je moet de zaak strikt Juridisch bekij ken. Wanneer er toch lacunes in de wet zouden zijn, wat ik overigens betwijfel, dan kan er. heel simnpel een aanvulling op komen," aldus een laconieke directeur Schoevaars. jpeld uit Thomas film toont de executie van de prinses en haar minnaar. Bewakers leggen (rechts) lm van de doodgeschoten prinses en van de onthoofde minnaar op een draagbaar lerman Amelink Hi ERSUM Onder nooit opgehelderde omstan- en werden op 15 juli Ie Arabische prinses Mi ll en haar minnaar in Ipenbaar terechtgesteld Saoedische hoofdstad De 23-jarige prinses, leindochter van de oud- t van koning Khaled. loodgeschoten en haar •r even oude minnaar openbaar onthoofd, tse filmer Antony Thomas raakte zo geïnteresseerd in het geval dat hij tot een diepgaand onderzoek naar de achtergronden van de execu tie besloot om er uiteindelijk een film over te maken. De film. die als het doorgaat woensdag om half acht door de NOS wordt uitgezonden via Nederland 1. is het feitelijke verslag van het journalistieke onderzoek dat Antony Thomas deed, op belangrijke momenten' afgewisseld door beelden van hetgeen op een bepaald moment door iemand verteld wordt. Antony Thomas verzekerde na de voorverto ning dat hij volstrekt niet is afgewe ken in de dialogen van hetgeen hem tijdens zijn onderzoek ter ore kwam en dat bewijst opnieuw dat de werke lijkheid in feite nog ongeloofwaardi ger is dan de fictie. Ondanks al zijn naspeuringen is Tho- stui ©slist ri Dit is de kans om zelf te zien hoe schitterend de natuur is in Gelderland en Overijssel. Hoeveel rust en ruimte r Jank is, wat een overvloed aan groen, bossen, hei en heuvels. Een echt landelijk ieven nog. Vraag de brochure 'Hoogzomer vakantie-arrangementen' met 23 perfekte hotels via onderstaande coupon. Of haal de brochure Opol uren Aan ót Provmciale WV Geidtriand en Ovenptel P'ufbus 552.6800 AN Arnhem Tel 085 4529 21. mas er niet in geslaagd een geheel afgerond beeld van de dood van de prinses te krijgen, te meer omdat iedere gesprekspartner van het ge beuren zijn eigen verhaal maakt Zo kort na haar dood begint Mischa al in sommige kringen al mythische trek ken te krijgen. Vast staat dat zij als kind regelmatig bezoeken bracht aan Europa, vooral aan Londen. Toen ze zeventien was, werd zij bij contract uitgehuwelijkt aan een ander lid van de koninklijke familie, maar dit hu welijk bleef een pure formaliteit. De prinses werd verliefd op een jonge man van haar eigen leeftijd, volgens sommige berichten tijdens een stu dieverblijf in Beiroet, volgens een an der verhaal in haar eigen land. Langs in Saoedische kringen, waar contact tussen ongehuwde mannen en vrou wen al een uiterste moeizame zaak is. toch wel gebruikelijke slinkse kana len slaagt ze erin een verhouding met de jongen te beginnen, die uiteinde lijk niet meer dan drie weken zou hebben geduurd De prinses zou op gepakt zijn op het moment dat zij trachtte met haar minnaar het land te verlaten. Over de wijze waarop de prinses ter dood veroordeeld is. bestaan ook ver schillende lezingen. Volgens sommi gen heeft er in het geheel geen proces plaatsgehad, volgens anderen heeft prinses Mischa'al zelf aan haar execu tie meegewerkt, door te verklaren voor de rechtbank dat zij zich schul dig had gemaakt aan overspel. De doodstraf voor overspel Ls alleen mo gelijk als acht vrouwelijke of vier mannelijke getuigen aanwezig ge weest zijn bij de geslachtsdaad of als de betrokkenen zelf driemaal voor een rechtbank de zin uitspreken: „ik heb overspel gepleegd". Dat laatste zou de prinses gedaan hebben. Rechten Het is opmerkelijk hoc Antony Tho mas bij zijn onderzoekingen gecon fronteerd werd met een groot aantal lezingen van het verhaal Voor som migen was de prinses op zoek naar haar eigen identiteit, die geheel on dergesneeuwd was door het uiterst saaie, vervelende leven dat Saoedi sche prinsessen gedwongen zijn te leiden, en heeft ze zich gerealiseerd dat verder leven onder de huidige wetten geen enkele zin had Volgens een andere versie zou ze zijn opgekomen voor de rechten die de vrouw oorspronkelijk in de islam had en zou ze hebben willen strijden voor de positie van de Arabische vrouw De Egyptische actrice Suzanne Aboe Taleb speelt de rol van de prinses in de documentaire van Antony Thomas De ondergeschikte positie van de vrouw zou het rechtstreekse gevolg zijn van vreemde invloeden op de islam, die de vrouw gedwongen zou hebben een geringe positie in te ne men, niet deel te nemen aan het open bare leven en een sluier te dragen. Haar daad was er een van welbewuste rebellie De vorm waarin de film gegoten is. de gedramatiseerde documentaire, lijkt bijzonder gelukkig gekozen. Vaak hebben deze documentaires iets ge kunstelds. maar in dit geval heeft deze vorm het effect van een uiterst boeiende speelfilm Dat effect wordt nog versterkt door het feit dat het echt gebeurd is. Alleen hebben de spelers met het oog op hun persoon lijke veiligheid in de meeste gevallen een andere identiteit gekregen Kloof Behalve het verhaal van prinses Mi scha'al is de film ook een onderstre ping van de diepe kloof die gaapt tussen de westerse en Arabische cul tuur. Hoewel het Saoeid-Arabië in materieel opzicht niet aan westerse verworvenheden ontbreekt, is het Arabische denken en doen volstrekt vreemd aan het Westen. De westerse hang naar feitelijkheid, rationaliteit slaat in de Arabische wereld volstrekt niet aan. Ook het leven van alle dag is doordrenkt van een cultureel pa troon. dat niet alleen een strenge mo raal oplegt, maar ook een diep religi eus perspectief, geeft aan het hele leven. Een zo grote, religieus geladen, eenheid ls voor de gesegmenteerde westerse cultuur nauwelijks meer in voelbaar en dus vrijwel onmogelijk over te dragen door Cisca Dresselhuys AMSTERDAM „Je moet gaan liggen, niets zeggen of vragen en op commando ontspannen: zo zien de he ren gynaecologen hun vrouwelijke patiënten het liefst. Oeen emoties, geen vragen, maar zichzelf rus tig overgevend aan hun deskundigheid. Maar dat pikken wij niet langer. We willen als volwassen men sen, die verstandig genoeg zijn om te weten wat er in hun eigen lichaam gebeurt, worden behandeld. Om dat te bereiken zou de gynaeco logie terug moeten in vrou wenhanden, zoals het eeu wen geleden was." Deze uitspraak van een van de bezoeksters van het vrouwentri bunaal over het gynaecologisch handelen van huisartsen en gy naecologen, dat zaterdag in Am sterdam is gehouden, oogstte gro te bijval van de aanwezige vrou wen. Op dit tribunaal moesten vooral de gynaecologen het ontr gelden: in het ene verhaal na het andere werden aanklachten tegen hen geuit wegens hun onpersoon lijke. ongeïnteresseerde en vaak hautaine gedrag jegens vrouwelij ke patiënten. De meeste klachten kwamen erop neer. dat vrouwen door gynaecologen behandeld zouden worden als onmondige mensen, die je vooral niet moet laten weten wat je met hun li chaam aan het doen bent, „omdat ze dan maar zenuwachtig worden en gaan hullen" Een van de aanwezige vrouwen, die met een werkgroep gesprek ken voert met artsen en gynaeco- logen-ln-opleiding, had. toen zij vroeg waarom cr geen folders wa ren over het hoe en waarom van een baarmoeder-operatie, te horen gekregen dat je over zulke onder werpen nooit brochures moest maken, want daar zouden vrou wen maar ongerust van worden en „dan was het tranendal niet te overzien". Vrouwen legden name lijk alles verkeerd uit en zouden zulke brochures nooit goed be grijpen. Fouten Afgezien van de algemene klacht over de onpersoonlijke behande ling, kwamen op het tribunaal ook verscheidene concrete klachten naar voren over waarschijnlijk door gynaecologen gemaakte fou ten. Zo vertelde een vrouw, dat zij voor de bevalling van haar tweede kind naar het ziekenhuis moest, omdat haar eerste via een keizer snede geboren was. Die ziekenhuisopname was zeer be grijpelijk. ook al zag het er dit maal allemaal prima uit met moe der en kind. De gynaecoloog In het ziekenhuis zei tegen de vrouw een ..zeer exclusieve injectie" voor haar te hebben, die voor een bete re ontsluiting zou zorgen. Hij zei niet om wat voor injectie het ging. hoewel de vrouw daar duidelijk om vroeg. Vijf minuten na het toedienen van de injectie begon de vrouw hevig te schokken, te braken en kreeg ze flinke hart kloppingen. De gynaecoloog schrok er duide lijk van, zodat de vrouw vijf minu ten later op de operatiekamer lag. waar haar kind via een keizersne de geboren werd. Het kind bleek ook erge schokken te vertonen na de geboorte, het kreeg na twee uur een hersenbloeding en overleed Een reden voor de injectie zag de vrouw zelf niet. of het moest zijn om de zaak te bespoedigen, omdat zij de laatste patiënt van de gy naecoloog was, voordat diens va kantie begon, zoals zij het zater dag bitter uitdrukte Toen haar huisarts later de officië le papieren over deze zaak in han den kreeg, zei hij er niets in te lezen over die bewuste injectie Hij was op onderzoek uitgegaan en hem was gebleken dat het om een experiment ging. De vrouw was ingespoten met prostaglandi- ne, een zeer sterk hormoonmiddel, dat onder andere gebruikt wordt bij het opwekken van een abortus, wanneer de zwangerschap al erg ver gevorderd is Naar aanleiding van alle verhalen en beschuldigingen, die zaterdag geuit zijn, zal de organiserende groep vrouwen een zwartboek ma ken en .zwarte" lijsten van gynae cologen samenstellen. (In alle ge vallen namelijk werden de namen van de behandelende artsen ge noemd). Het tribunaal was georga niseerd omdat een groep vrouwen van mening ls dat klachten over artsen niet openlijk worden be handeld Men zei de indruk te heb ben dat de medische tuchtrechte spraak liever binnen de deur houdt Emoties Dat er op een dergelijke bijeen komst veel emoties los komen, is heel begrijpelijk en In sommige gevallen ook best goed. Het gaat tenslotte om zeer persoonlijke, on prettige ervaringen, waarover be paalde vrouwen misschien nog nooit eerder zo openlijk hebben gepraat Dat zulke emoties wel goed opgevangen moeten worden, ligt voor de hand Vooral als Je als organisatrices artsen, en gynaeco logen verwijt, dat ze geen aan dacht hebben voor de emoties, die er bij medische zaken meespelen, moet je wel terdege opletten hoe je zelf met die emoties omgaat Daarom vond ik het onbegrijpe lijk, dat een van de organisatrices een duidelijk overstuur zijnde vrouw naar haar plaats liet gaan met de opmerking dat ze maar een andere arts moest nemen en eens flink van zich afbijten. Het was aan een paar verstandiger en me delevender vrouwen in de zaal te danken, dat deze vrouw goed op gevangen en enigszins gerustge steld werd ADVERTENTIE If fv t Pandbnefbiljetten, looptijd 5 jaar wy Het huidige rentepercentage is ll'v ^^(effeeticf rendement 11.0(1%). In coupo res van f 1.000,- en f 10.(XX).- Aan toonder Groeit in 5 |aar naar resp f 1683.- en f 16.830,-. Na twee jajr reeds inwissel baar tegen rente-aanpassing Rente ingaande'de leof 16e van de maand lor Q Pandbnefbiljcrtcn, loopti|d 2 |aar Het huidige rentepercentage is 10'/j% frfe(cffectief rendement 1050%). Intoupure^ w van f I (XX),- en f 10,000.- Aan toonder Groeit in een vaste looptijd van 2 jaar naar f 1221.- en f 12210.- Rente ingaandf dc le of 16e van de maand Verknjgbaar bi| kantoren van Wesrland/l treehr Hypotheekbank, uw assurantieadviseur ol makelaar Hoofdkantoor; Amsterdam. Sarphatistraat 1.020 26 H

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7