anentrein moet NS uit ersoneelszorgen helpen »lb (ïoskou heeft Joden Is zondebok nodig Eenmalige kollektie van twee wandborden. 'i ort aan honderden machinisten en conducteurs Volledig handgeschilderd Oud Hollands Polychroom aardewerk. RDAG 12 APRIL 1980 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET 11 131 AM OA OA linis ks 6iJ! iar, lieu N£ !65.oh^ecHT Het spoor zit in ;en over zijn vacatures, isten, conducteurs en lerders blijken steeds lijker te vinden. Wer- ampagnes leveren nau- resultaat. Zelfs de opgezette banen- een paar maanden te- n Amsterdam, werd min r een flop. Er kwamen :o'n 1100 belangstellen- kijken en praten, maar ran bleken er uiteinde- ïertig te kunnen worden nomen. dat de NS volgende week ieuwe poging gaat doen. Dit- inet een speciale banentrein, die laandag tot en met zaterdag een t door West-Nederland maakt ezoek aan Den Haag-CS, Rot- Feijenoord, Amersfoort, ït-CS. Amsterdam-C8 en rm. romotie-trein bestaat onder t een bioscooprijtuig, waarin en dia-vertoningen voor- wordt gegeven over het werk NS en een conversatierijtuig. belangstellenden mondelinge ïting kunnen krijgen en tevens st kunnen ondergaan om na te of zij in principe gieschikt zijn ie baan. ictie eerder heeft de NS zoveel moei- Deten doen om aan mensen te raste en zekere baan bij het een plaats op de bok, droom- van nog menige schooljongen, minder aan te spreken dan Vooral in het westen, waar de werk loosheid kleiner is dan elders in het land en er maar weinigen zijn, die hun baan willen ruilen voor de onregelma tige diensten tussen de rails. Want dat laatste is veruit de belangrijkste reden, waarom veel in principe ge ïnteresseerden het op de valreep tóch nog laten afweten. Een andere belangrijke oorzaak: de vrij strenge selectie in zowel medisch als psychologisch opzicht. Van alle sollicitanten viel om die reden vorig jaar 31 procent af; een derde daarvan doordat ze de meidische keuring niet doorstonden, de rest doordat ze psy chologisch niet aan de eisen vol deden. Eisen De eisen zün pittig, moet ook P. Ver- kaaik, chef sector personeelsvoorzie ning, toegeven. „Maar daar zijn de functies ook naar. Neem een machi nist. Die mag niet al te gevoelig zijn voor spanningen. Hij moet zich kun nen concentreren. Ook als hij midden in de nacht een goederentrein van Rotterdam naar Venlo moet brengen. Op zo'n traject komt hij misschien wel een paar honderd seinen tegen. En niet één daarvan mag hij missen. Voor de conducteur geldt hetzelfde. Velen zien er niet meer dan een kaart jesknipper in. Maar in werkelijkheid is hij natuurlijk meer. Hij is de man die service moet verlenen en in onver wachte situaties moet kunnen optre den. Hij is ten slotte de baas van de trein." 700 Vacatures Alleen al in het westen kan de NS direct 700 mensen plaatsen. Het gaat daarbij voornamelijk om conduc teurs (135), machinisten (160), ran geerders (130) en vaklieden voor het wegonderhoud (90). Maar daarnaast onder meer ook monteurs, bankwer kers, schilders en stoffeerders voor de werkplaatsen in Haarlem en Amers foort, lokettistes(n) en mensen die bij de spoorwegpolitie willen. Aantallen, die de komende jaren eer der groter dan kleiner zullen worden. Want de NS heeft in toenemende mate te kampen met vergrijzing van het personeel. Over de hele linie be draagt de uitstroom de laatste jaren zo'n 1800 tot 2000 mensen. Een re cord, dat volgens Verkaaik een duide lijke oorzaak heeft: de grote toevloed van personeel in de oorlogsjaren. Veel jongeren, die toen de leeftijd hadden om te worden opgepakt voor de Duit se „Arbeitseinsatz" werden toen, om daarvan vrijgesteld te worden, in dienst genomen bij de NS. En die groep bereikt in deze jaren de pensi oenleeftijd. Meer treinen Bijkomend probleem bij het aantrek ken van voldoende nieuw personeel is het feit, dat het spoor de laatste jaren duidelijk in de lift is geraakt. De trein trekt meer passagiers, met als gevolg dat er ook meer materieel moet ko men. Voor vervanging, maar in belan grijke mate ook voor uitbreiding, zijn 226 rijtuigen en 48 locomotieven in bestelling en die moeten straks óók worden bemand. „Voeg daarbij," zegt Verkaaik. „dat we straks een aantal nieuwe lijnen krijgen, de Schiphollijn (1981), de Flevoiijn (1986), en de lijn door de Hemspoortunnel (1983), die straks heel wat extra verkeer van en naar Noord-Holland zal gaan trek ken, en het is duidelijk dat we voorlo pig niet uit de problemen zijn." Toekomst Om die problemen straks te hebben opgelost, moet daar nu al aan worden gewerkt. Want ook de opleiding vraagt tijd. Dat geldt vooral voor de machinisten. In de praktijk komen die pas na twee tot vier jaar op de reizigerstreinen: eerst een theoreti sche basisopleiding van vijf maan den, dan praktijk op de rangeer dienst, vervolgens een tijdje op de dieseldiensten en dan pas het elek trisch materieel. En dan hangt het óók nog van de leeftijd af. wanneer die laatste stap kan worden gezet, want de wet bepaalt dat je pas met 21 jaar op de bok van een reizigerstrein mag zitten en zelfs 23 moet zijn als die trein sneller dan 100 km rijdt De NS moet dus werven voor de toe komst. En dat blijkt niet mee te val len, ondanks de zekerheid, die een staatsbedrijf kan bieden. Verkaaik: „Wie bij ons door de selectie komt, en een zeer gespeciliseerde functie krijgt, loopt niet gauw meer weg. In feite komt het erop neer, dat hij hier tot zijn pensioen kan blijven." Die werving strekt zich uit over breed terrein, maar richt zich vooral op die groepen die al min of meer zijn voor- geselecteerd. Bijvoorbeeld de militai ren. „Regelmatig," zegt Verkaaik, „houden we voorlichtingsavonden in militaire tehuizen, zelfs tot over de grenzen. Daar zitten in ieder geval de mensen, die de medische keuring hebben doorstaan." Vrouwen En de vrouwen? Wat de NS betreft, mogen die ook meedingen. Maar de belangstelling in die groep blijkt ge ring. Tussen de rails werken nog maar zo'n twintig conductrices, en nog maar onlangs voltooide de eerste machiniste haar opleiding. Ook hier blijken de onregelmatige diensten het spoor parten te gaan spelen. Re den voor de NS de mogelijkheden van part-time-werk te gaan bestuderen. Verkaaik: „Niet. zoals op kantoor, halve dagen werken. Dat is bij het spoor, gezien de ingewikkelde dienst roosters, onmogelijk. Maar we den ken wél aan werk voor drie of meer dagen per week, hoewel het in de praktijk niet zal meevallen dat te realiseren." Aan de vooropleiding stelt de N8 geen uitzonderlijke eisen, lagere be roepsopleiding, LTS, Mavo Is vol- Te weinig machinisten en conducteurs bij de NS. doende. Zelfs kan alleen basisonder wijs genoeg zijn, al vallen die sollici tanten bij de selectie doorgaans gauw af. Zomerd rukte Dat dit personeelstekort komende zo mer tot moeilijkheden zal kunnen leiden, ontkent men bij de NS niet. Elk jaar blijkt het problematischer in de vakantietijd de treinen te beman nen. Zeker nu dit jaar voor het eerst de door de bonden afgedwongen „16 uur afwezigheidsgarantie" wordt ge geven. Dat wil zeggen, dat de op de trein werkenden het recht hebben een tweeweekse vakantie uit te brei den met een weekeinde ervoor en erna Vorig jaar moest, om de diensten te kunnen uitvoeren, een beroep worden gedaan op hulpconducteurs en ge pensioneerde machinisten (welke laats ten dan veelal als conducteur dienst deden). Komende zomer zullen deze noodgrepen wellicht ook nodig zijn. Gedacht wordt ook aan in oplei ding zijnde machinisten na een spoedcursus als conducteur in te zet ten. „We zullen het wel redden," zegt Verkaaik, „maar het zal niet mee vallen." Op de vraag of de banentrein straks mogelijk verlichting zal brengen, zegt men in Utrecht geen zinnig antwoord te kunnen geven. Verkaaik: „Dat hangt van veel factoren af. Als er straks weer een bericht in de krant staat dat een conducteur met een mes is bedreigd, of dat voetbalsup porters weer eens een hele wagon hebben vernield, dan merk je dat direct. De belangstelling daalt." ADVERTENTIE Henk Wolzak van de aanwezigen bij de zittingen van het Comité npische Spelen en Men- fchten, gisteren en eer- ren in het gebouw van de de Kamer, was de Russi- Jood Eduard Koeznet- Op 22-jarige leeftijd, in werd hij gearresteerd »ns deelneming aan de ocratische beweging en zeven jaar kamp veroor- i straf heb ik helemaal uitgezeten. 68 kwam ik vrij. Ik wilde toen Israël emigreren, maar dat was absoluut onmogelijk. Net als an- Joden begreep ik dat Moskou aan de wereld democratischer voordoen dan het was. We be- i daarom een actie te onderne- die zó openlijk zou zijn en zóveel ou doen opwaaien, dat het voor itoriteiten onmogelijk zou wor- rover te zwijgen en ons in het te veroordelen. We wilden en vliegtuigkaping de aandacht le wereld op de problemen van den in de 8owjet-Unie vestigen. adden gemerkt dat we werden gd Daarom hadden we ook ïn bij ons die we in het kamp zouden hebben en niet in het en, als we daar met ons gekaapte tuig terecht zouden komen. We n veroordeeld in 1970, ik zou de krijgen. Daar heeft het Westen iphef van gemaakt en mijn straf veranderd in vijftien jaar. Ne- lar heb ik ervan uitgezeten en in 1979 werd ik met vier andere igenen uitgewisseld tegen twee et-spionnen uit Amerika. Nu ik in IsraëL itien ankelij k hoopte ik dat de vlieg- aping zou lukken. Maar in een als de Sowjet-Unie is het onmo- iets geheim te houden als je meer dan twee man bent. En wij a met z'n zestienen. We zagen snel in, dat het plan zou mis- n. Daarna was het ons alléén maar om de publiciteit te doen. nd dat acties als vliegtuigkapin- niet te rechtvaardigen zijn in >cratische landen. Je kunt daar frs vrij vertrekken. Maar in ge landen is een dergelijke actie zekere hoogte te begrijpen. In itaire, terroristische landen is ebruik van terreur enigszins te Tdigen, omdat er voor de mensen geen andere uitweg is." hebben de Joden het no in de Unie? Er worden dit jaar 'ff visa verstrekt dan vorig jaar. volgen, omdat elke Jood wordt be schouwd als een potentiële emigrant. De autoriteiten willen dat de Joden zich assimileren en afzien van hun Jood-zijn. Ze willen dat een Jood zich inschrijft als een Rus. Oekraïner of Witrus. Maar tegelijkertijd herinne ren de autoriteiten hem er steeds aan dat hij Jood is. De autoriteiten willen dat hij zich aanpast, maar het volk verstoot hem en wil hem niet opnemen. De belang rijkste reden voor de emigratie van de Joden is het antisemitisme, zowel van de overheid als van het volk. Enkele maanden voor ik werd vrijge laten, bekende een gevangene, dat de KGB hem opdracht had gegeven in eik gesprek waaraan hij deelnam het antisemitisme te verdedigen. Hij mocht dergelijke gesprekken niet uit lokken, maar als iemand erover be gon, moest hij hem bijvallen. De au toriteiten proberen zo heimelijk het antisemitisms te bevorderen." Hoe kan er een eind komen aan dit antisemitisme? „Dat is bijna onmogelijk, aangezien het antisemitisme speciaal wordt ge bruikt om de bevolking erop te wijzen wie de oorzaken zijn van allerlei indu striële en economische rampen. Het antisemitisme wordt voortdurend een beetje warm gehouden, zodat de autoriteiten het kunnen gebruiken wanneer het uitkomt. Als ze dat niet zouden doen, kunnen ze de greep op de bevolking verliezen. De Joden wor den als zondebok gebruikt, daar heb- ben de autoriteiten hen voor nodig." loos. Al dat andere, dat slechte eten en het zware werk en zo, is niet zo belangrijk. Het ergste is de sfeer van uitzichtloosheid." Wist o in de kampen van de acties in het Westen? „Natuurlijk wisten we daarvan. We hadden het recht één keer per jaar bezoek van familie te krijgen en die vertelden ons dan alles. Sommige fa milieleden luisterden naar westerse radiozenders of lazen de onofficiële pers. En als er een nieuwe kwam hoorden we van hem het laatste nieuws. Als je je goed gedraagt, mag je, als de helft van je straf erop zit, eens per jaar een pakket ontvangen van vijf kilo. Aangezien ik me slecht gedroeg, heb ik nooit een pakket ontvangen. Maar brieven kreeg ik wel. van mijn vrouw en anderen. Ik schat dat ik tien procent van alle voor mij bestemde brieven heb gekregen. Ik heb nooit een brief uit het Westen ontvangen. In het kamp vinden geen lijfelijke folteringen plaats. Maar je hebt wel voortdurend honger, door het slechte eten. Verder moet je zwaar werk ver richten en zijn de levensomstandig heden er zeer slecht. De cellen zijn koud, er is geen medische verzorging. Als je ziek wordt en ze weigeren je medisch te behandelen, dan kun je dit ook als een fysieke kwelling be schouwen. Veel erger is de geestelijke marteling: volledige isolatie van de buitenwereld en je familie, laster, chantage. Hoe was het leven in het kamp? SldRfl btuatie daar is zeer moeilijk, niet b voor de Joden. Maar wel vooral hen Het antisemitisme tiert er Het belangrijkste is dat de Jo- fr vrijwel geen toekomst hebben (al de kinderen. Het is voor hen moeilijk een goede opleiding te „Gewoonlijk denken de mensen daar bij aan de verschrikkingen van de kampen van Stalin en Hitler. Het leven in de kampen en gevangenissen van nu is wat makkelijker. Ze kunnen zich niet veroorloven om tegenstan ders te doden. Daarom is het leven in de kampen anders geworden. Men wordt er net lichamelijk, maar gees telijk kapot gemaakt. Natuurlijk zijn ook de fysieke omstandigheden zwaar; en velen gaan daaraan ten gronde. Maar voor een gevangene in een 8owjet-kamp is het ergste de totale onmacht tegenover de machti ge staatsmachine. Die kan naar eigen goeddunken met hem omspringen, bijvoorbeeld zijn straftijd verlengen. De gevangene kan nergens zijn recht halen. Vooral daardoor word je erg neerslachtig, dat je in je eentje staat tegenover dat enorme staatsappa raat. De laatste tien jaar is het Wes ten zich gaan interesseren voor de Sowjet-gevangenen en dat is een hele steun voor hen. Bijna alle gevange nen hebben hun hoop op het Westen gevestigd, niemand op de rechtvaar digheid in Moskou. Er is een gezegde: Moskou zet ons gevangen en alleen het Westen kan ons bevrijden. In feite kan het Westen natuurlijk ook niet veel doen, maar dat de mensen zo praten bewijst wel hoe zij er geeste lijk aan toe zijn. Als iemand vrijkomt, weet hij dat ze hem weer zullen arres teren. Hoe eerder Je eruit komt, hoe eerder je er weer in zit, is dan ook nog zo'n gezegde. De situatie is uitzicht- Soms slaan ze iemand in elkaar als er geen getuigen bij zijn en ze het onge merkt kunnen doen Een goed voor beeld is Bogdan Rebrik, een man van veertig. In 1963 nam hij deel aan een kernproef bij de noordpool. Het vlieg tuig waar hij in zat en vanwaaruit de bom werd geworpen, verongelukte. Rebrik werd daarbij aan beide ogen gewond en heeft nu plus negen. In 1978 zat hij in een kamp en zou naar de Oekraïne worden overge bracht. Een lid van het Oekraiënse politburo, Fedorenko, zei tegen hem dat hij zou worden vrijgelaten als hij wilde vertellen hoe hij al die boeken en documenten uit het kamp wist te smokkelen. De autoriteiten maakten zich daar namelijk zeer bezorgd oveT. Rebrik weigerde op het voorstel in te gaan. Dan zal het je slecht vergaan, waarschuwde Fedorenko Toen ze hem naar het kamp terugbrachten, wilden de bewakers hem zijn kruisje afnemen. Rebrik stopte het in zijn mond en slikte het door. Ze hebben hem toen vreselijk geslagen Vol blauwe plekken en onder het bloed kwam hij in het kamp aan. In het kamp zullen ze dat niet gauw doen. Maar als je alleen bent en Je vrienden je niet kunnen verdedigen, slaan ze vaak. Daar zijn talloze voorbeelden van. Ik ken zeker vijftien mensen die zo door criminelen of solaten zijn afgetuigd." Kollektie is gelimiteerd tot 500 stuks Uiterste intekendatam 26 april as. Diameter 28 cm Een bijzondere kollektie van 500 wandborden. Meesterschilders van het originele polychrome aardewerk zijn uitermate zeldzaam geworden. Massa-produkóe is troef en mede daarom worden steeds meer oude beroepen cn oud-hollandsc ambachten verdrongen. Gelukkig zijn er mensen die ziclfniet laten verdringen. Zoals Dirc Comelis Brem van Kunstatelier De Kruik. Als nazaat van Andries Brem, die al in 1765 een dergelijk hand- werkbedrijf voerde, maakt hij nog steeds volledig handgeschilderd aardewerk. Deze beperkte kol lektie schildert hij dan ook exclusief voor de inte kenaars. Op authentiek oud-hollandse wijze. Schitterende dekoratie op 28 cm diameter. Het magnifieke bloem-vogel dekor is een lust voor het oog. Beide wandborden zijn voorzien van een gracieus gekartelde rand en bevatten aan de ach terzijde speciale hangertjes. De borden hebben een diameter van 28 cm en opde achterzijde treftu eveneens handgeschilderd de signatuur aan van Kunstatelier De Kruik. Op één van beide borden treft u uw persoonlijk nummer, de grootte van de kollektie (500) en het jaar van handschikkrcn. Een aantrekkelijke prijs voor deze waardevolle kollektie. De kollektie kan uitsluitend besteld worden via de in deze advertentie opgenomen intekcncoupon. De kollektie wordt niet aangeboden via andere vcrkoopkar.alen en mede hierom is de prijs aan direkt partikulieren zo interessant, n.1. ƒ295.-per wandbord. Deze prijs is inklusief 18% BTW, inkJusief verpakking en inklusief verzend- iINTEKENFORMULIER Ja. noteert u mij voor deze kollektie handge- ds aarde- I kosten. Certifikaat van Echtheid garandeert originaliteit Direkt bij aflevering van de twee wandborden ontvangt u het Certifikaat van Echtheid. Zowel Kunstatelier De Kruik als Holland Market Pro motions (opdrachtgever) geven u zo de schrifte lijke garantie dat uw kollektie geheel handgeschil derd oud-hollands polychroom geschilderd is. Uiterste intekendatum: 26 april a.s. Intekeningen worden op volgorde van binnenkomst (PTT-stempel) gehonoreerd. De gelimiteerde kollektie dwingt ons intekeningen op volgorde van binnenkomst te honoreren. Voor 7 mei a.s. krijgen aJle intekenaars schriftelijk bericht of hun intekening wel dan ruet gehonoreerd kan worden. De 500 gelukkigen ontvangen bij deze brief een acceptgiro ad ƒ295- ter grootte van het eerste bord. Na ontvangst van betaling worden beide borden tegelijkertijd afgelev erd tussen de 4 en 16 weken. Bij aflevering van beidé borden treft u eveneens een acceptgiro ter grootte van ƒ295.- voor betaling van het tweede bord. schilderd polychroom oud hollands a. werk van Kunstatelier De Kruik. Na om- vangst van uw bevestiging maak ik het bedrag voor het eerste bord ad. ƒ295-over via de bijgesloten acceptgiro. Bij aflevering 1 van de twee borden is het Certifikaat van Echtheid direkt bijgevoegd. Dan maak ik ook het bedrag voor het tweede wandbord I over ad. ƒ295,- via de bijgesloten accept- giro. De prijs per wandbord is inkJusief 18% BTW, inklusief verpakking en inldu- sief verzendkosten. Kollekties: Naam: Plaats: (a.u.h. aantal invullen) Straat Postkode:_ TeL: Datum: Handtekening:. Intekenformulier opsturen in envelop aan: Holland Market Promotions. Postbus 127, Beverwijk (NH). Holland Market Promotions is met name gespecialiseerd in handgeschilderd aarde werk cn ingeschreven bij de Kamer van Koophandel te Haarlem onder nr. 44328.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11