verwijt Unifil ictie van Palestijnen Spanning Iran-Irak stijgt Bondgenoten VS terughoudend Emigranten Cuba krijgen hulp VN barters dilemma: Iran bloeit in de verdrukking Deense regering moet ook flink bezuinigen jjgilitie Haddad laat Ieren vrij EL SALVADOR ek in bodem j Harrisburg uwe Bhoetto vrije voeten Minister vraagt steun voor „Iran" Cuba bemiddelt in Afghaanse kwestie Martens wacht met besluit Tl PENSDAG 9 APRIL 1980 BUITENLAND R H S TROUW/KWARTET Bis belw n onze correspondent IRUZALEM De Palestijnse overval op een kibboets in het noorden van Israël dreigt een !t uwe crisis te brengen in de betrekkingen tussen Jeruzalem en Unifil, de vredesmacht van Verenigde Naties in Zuid-Libanon. Het Israëlische leger onderzoekt sinds gisteren hoe de lactli1 Palestijnse guerrillastrijders zondagnacht tot de kibboets Mizgav Haam wisten door te „Ti ^en ADVERTENTIE H14 families tiranniseren het volk van El Salvador Zi| bezitten het land en de produktiemiddelen Het volk stnjdt tegen de uitbuiting. Het mobili seert zich op basis van een alternatief: het pro grammatisch platform van de revolutionaire bewegingen. De militaire junta probeert dit volksverzet in bloed te smoren. Steun de gezamenlijke volkaorganlsatlea. Giro 2936572, El Salvador Komltee Nederland. Postbus 8039. 5004 GA Tilburg. TEHERAN. BAGDAD (AFP, Reuter) De spanningen tussen Iran en het buurland Irak zijn gisteren verder opgelopen. Aan beide zijden van de grens zijn troepen in volledige staat van paraatheid, en duizenden Iraniërs die in Irak wonen vluchten naar hun eigen land. De Iraanse geestelijke leider Khomei ni heeft de Iraakse bevolking opge roepen haar president Saddam Hoes sein. af te zetten. De ayatollah raadde in een voor radio-Teheran voorgele zen verklaring Iraakse militairen aan te deserteren. Khomeini sprak over het „onwettige, onderdrukkende en onmenselijke" regime in Irak. en noemde president Hoessein een „vijand van de islam". 8 Israëlische media borduurden gis- ierp n verder °P de kritiek die de Is- ische stafchef generaal Eitan mi geuit op Unifil. Tijdens een 07O-fl conferentie meende de generaal Palestijnse aanslagen mede mo lk worden door het feit dat de •stijnse guerrilastrijders zich vrij iet VN-gebied in het zuiden van ep w#non m°gen bewegen. Heh dag- eistet I Jediot Ahranot stelde dat „Uni- iiet alleen geen obstakel vormt de moorddadige terroristen gesj it ze door haar passiviteit zelfs heti moedigt" Tinkejlj Unifil reageerde men nogal fel ;iefne 1® Israëlische beschuldigingen. De aan {vredesmacht wijst erop dat de ede eieiligms van de grens met mijnen, ie te Ironische apparatuur en chtin ouillcs deze „vrijwel ondoor- rul9gbaar" maakt. Bovendien, aldus vljfil. moesten de Palestijnen niet wfen het VN-gebied doorkruisen ir ook dat van de door Israël ge- uw Minde majoor Haddad. rbindf ^n gisteren uitgegeven verkla- e be< UJkt Unifil een verband te leggen waart door de linies komen van 'alestijnen en de botsingen van de troepen met rechtse christenen. ;ens de vredesmacht zal „de ge- Idadigheid zeker een negatieve invloed hebben gehad op het vermo gen van Unifil om aanvallen van infil tranten af te slaan, iets waartoe de troepen normaal wel in staat zijn". De VN-troepen doelen hierbij op aan vallen van Haddads militie, waarbij Ierse VN-soldaten gevangen zijn ge nomen. Unifil sluit niet uit dat de Palestijnen in de verwarring door de linies zijn geglipt. Haddad heeft de Ieren inmiddels weer vrijgelaten. Eerst gebeurde dat gistermorgen met drie soldaten. De militie dreigde de overige zes te zul len doodschieten als het Ierse Unifil- bataljon zich niet zou terugtrekken uit de strategische plaats Al Tiri. Een kwartier nadat gisteravond om zes uur het ultimatum verstreek zonder dat de Ieren erop waren ingegaan liet de militie de laatste zes militairen vrij. Israël heeft gisteren bij de Veilig heidsraad van de VN een verklaring over de Palestijnse aanval op de kib boets afgelegd en VN-leden er op ge wezen dat hun uitspraken ten gunste van de PLO dit soort aanvallen in de hand werkt. Israels Vn-ambassadeur Jehoeda Blum heeft niet aangedron gen op maatregelen van de veilig heidsraad. P (ANP ui op laats eerd erson /rouw noest* wc jrisBURG (ap) In het grond- het o er bij de vorig jaar verongelukte ceerdi icentrale Three Mile Island is een an dine verhoging gemeten van het lge jturlljke gehalte radioactief triti- Het bedraagt nu tien procent van Amerikaanse veiligheidsnorm r drinkwater. Het natuurlijke ge- is twee tot vijf procent van die idigen konden de mogelijk- let uitsluiten, dat het tritium itig is van het sterk radioactie- water van de centrale, dat nog in het reactorgebouw staat, lïbekleed met ruim een centime- dik plaatstaal, maar zodra dat nszou zijn doorgeroest, zou het ir langzaam door de 1,20 meter e betonnen wand gaan sijpelen. zouden geleidelijk ook andere IBLE ioactieve verontreinigingen in het embleAdwater verschijnen tweel dagavirschijnlijker vinden de deskundi- ïpel injechter, dat het tritium afkomstig brengit een buitentank met licht radio- Tèf koelwater van de niet defec- A andere reactor op het eiland. Uit tank zijn al eerder lekkages op- eden. :dt vrij Thear einde brengt) Aanvi Begrafenis (Reuter) Het huisar- Die van de weduwe en dochter van de april 1979 geëxecuteerde Pakis- n vrijdfce premier Bhoetto ls opgehe- ihoude Dit bleek uit een communiqué irengeilhet militaire regime in Pakistan, jbert, werd gepubliceerd door het mi rt Bosèrie van voorlichting van de pro- 5 e Sind. Het gaf geen reden voor pheffing. Begum Noesrat Bhoet- „Zat dochter Benazir Bhoetto kregen ek" is terrest toen de leider van het be- aretge*. generaal Zia Oei Haq, in okto- verkiezingen annuleerde en alle n aan fieke activiteiten verbood. Be en Hact en haar dochter hebben de lei- 20.30 overgenomen van de verboden n. staanse volkspartij PPP van wij- Bhoetto, welke partij de voor- De opefnste haard van verzet is tegen Ondertussen zijn gisteren in Israël de twee Israëlische burgerslachtoffers van de Palestijnse aanval, onder wie een tweeëneenhalf jaar oud kind, be graven. Premier Begin maakte in een bijeenkomst met een delegatie van Amerikaanse Joden van de gelegen heid gebruik om kritiek te oefenen op degenen die toenadering tot de Pales tijnse bevrijdingsbeweging zoeken. Begin noemde de aanval „een bar baarse moord uitgevoerd door kwade moordenaars" die de staat Israël wil len vernietigen. De premier meende verder dat de aanval „ons verder waarschuwt wat Israëls veiligheid be treft en ook een waarschuwing vormt aan degenen in de gehele wereld die dit tot nu toe niet hebben begrepen". Politieke waarnemers vragen zich in middels af wat het effect van de Pa lestijnse aanval zal zijn op Sadats en Begins besprekingen dezer dagen met president Carter. In een vandaag verschijnend vraaggesprek met het Israëlisch weekblad Haolam Hazeh zegt Sadat te overwegen nogmaals de Knesseth, het Israëlische parlement, toe te spreken. Deze keer zou Sadat de publieke opinie in Israël willen bespelen inzake een regeling van het Palestijnse vraagstuk. Vele Israëli's zullen hier weinig oren naar hebben na de jongste bloedige aanval. Maar ook premier Begin lijkt weinig gelukkig te zijn met Sadats eventuele plannen. In regeringskrin gen in Jeruzalem wijst men erop dat Egypte tijdens diplomatieke contac ten in de afgelopen dagen met geen woord over een eventueel bezoek van Sadat gerept heeft. Bovendien stelt men in Jeruzalem dat Sadat Begin belooft heeft het Egyptische parle ment te mogen toespreken maar dat dit tot nu toe nog niet gebeurd is. „Begin schuldige" In de Egyptische pers stelde men ondertussen premier Begin, aan de vooravond van Sadats besprekingen met Carter, verantwoordelijk voor de impasse in de Egyptisch-Israëlische onderhandelingen. Volgens het dag blad Aal Gomholrrijah keert Begin 'terug naar het „oude Israëlische be leid van alles te willen maar niets te geven". Aal Goholrrijah zegt dat Be gin enerzijds vrede wil maar ander zijds Joodse nederzettingen sticht, weigert de controle op de westelijke Jordaanover op te geven en Jeruza lem als eeuwige hoofdstad van Israël opeist. „Wat blijft Begin dan nog res teren om over te onderhandelen?" vraagt het dagblad. De verklaring van Khomeini was vol gens waarnemers voornamelijk be doeld voor de sjl'lten ln Irak. Onge veer de helft van de bevolking in Irak wordt tot deze vleugel van de islam gerekend. De sji'itische geestelijk heid, onder leiding van Khomeini, kwam vorig jaar aan de macht ln Iran. Iran herhaalde beschuldigingen dat Irak militairen opleidt voor acties te gen olie-installaties in het westen van Iran. Luchtmacht en marinebases in Busher, in de Iraanse provincie Chou- zistan, aan de Perzische Oolf zijn in staat van paraatheid gebracht Iraak se strijdkrachten zouden gisteren de grensplaats Oweisa hebben bestookt. Militairen die de grens waren overge trokken zijn door Iran teruggedreven, aldus radio-Teheran. Een eerdere aanval op de olie-installaties in Naf- ta-es-shahr heeft geleid tot een onder breking in de olie-aanvoer. Irak heeft zich gisteren onthouden van officieel commentaar op de ver slechterende verhouding met Iran. Eerder had de regering in Bagdad een brief gestuurd naar de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. Daarin wordt gezegd dat Iran drie strategische eilandjes, waarvandaan de toegang tot de Perzische Golf ge blokkeerd kan worden, moet verla ten Iran heeft de eilandjes negen Jaar geleden bezet. De regering in Teheran heeft herhaaldelijk laten weten dat zij er niet over piekert de eilandjes op te geven. WASHINTON, BONN, PARIJS (AFP, Reuter. UPI) De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Warren Christoppher heeft de Europese bondgenoten en Japan steun gevraagd voor de Amerikaanse maatregelen tegen Iran. „Wij verwachten van bondgenoten medewerking om de stappen doeltreffend te maken en verwachten dat zij zich bij ons zullen aansluiten", aldus de bewindsman. De Egyptische president Anwar Sadat is zijn belangrijke bespre kingen met de Amerikaanse pre sident Jimmy Carter begonnen. Beide staatshoofden begonnen hun overleg met koffie in een zonovergoten Rozentuin van het Witte Huis. Na Sadat komt Is raëls premier Menachem Begin begin volgende week naar de VS om met Carter over dezelfde hete hangijzers te praten. NEW DELHI (Reuter, UPI) De Cu baanse minister van buitenlandse za ken Isidoro Malmierca is gisteren in de Indiase hoofdstad New Delhi be sprekingen begonnen met premier In dira Gandhi. Cuba wil als voorzitter van de beweging van niet gebonden land een poging doen te bemiddelen tussen Afghanistan en zijn buurland Pakistan. Cuba probeert de instemming van India te winnen voor een ontmoeting tussen de president van Afghanistan en Pakistan die er dan toe zouden moeten leiden dat de vrede in het gebied wordt hersteld. Gandhi zou minister Malmierca hebben meege deeld dat na een overtrokken reactie op de Russische inval in:Afghanistan de atmosfeer in het gebied weer wat is genormaliseerd. India heeft zich de afgelopen tijd sterk gemaakt voor een herstel van de betrekkingen in het gebied omdat zij vreest dat een confrontatie rampzalige gevolgen zal hebben. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen geloven de Cubanen dat de vrede kan worden hersteld in Afgha nistan als aan bepaalde eisen wordt voldaan en er garanties worden gege ven over de status van de tegenwoor dige Afghaanse regering, die vorig jaar december met Russische hulp aan de macht kwam. President Ceau- cescu van Roemenië heeft een „bood schap van vriendschap" gestuurd aan de Afghaanse president Karmal. In de boodschap wenst de president Karmal persoonlijk geluk en het Af ghaanse volk welvaart, vrede en voor uitgang. HAVANA (UPI, DPA, AFP) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft zijn hoge commissa ris voor de vluchtelingen gisteren opdracht gegeven, alles in het werk te stellen om hulp te verlenen aan de ongeveer 10.000 Cubanen die opeengepakt zitten op het terrein van de Peru aanse ambassade in Havana. De Europese bondgenoten reageer den echter afwachtend en terughou dend. De Westduitse en Britse rege ring hebben nog geen standpunt be kend gemaakt. Een naaste medewer ker van de Franse president Giscard, Michael Poniatowski liet weten dat de Amerikaanse president een „be oordelingsfout" heeft gemaakt met de sancties tegen Iran. Een regeringswoordvoerder in Brus sel liet weten dat een besluit over eventuele solidariteitsmaatregelen van de Europese Gemeenschap al leen genomen kan worden door de negen leden gezamenlijk. Hierover wordt de komende dagen overleg ge voerd. Een beslissing wordt op korte termijn niet verwacht. Premier Chira betreurde de breuk tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij zei dat Japan blijft IJveren voor de vrijlating van de gijzelaars. Scherp Volgens een woordvoerder van de Deense hoge commissaris Poul Hart- ling moet alle bijstand worden ver leend in samenwerking met de Cu- 7ip|rpn baanse en de Peruaanse autoriteiten. aans Inreisvisum bezitten, een vrijge leide krijgen om het land te verlaten. Op aandrang van Peru zullen de mi nisters van buitenlandse zaken van de vijf landen van het Andes-pact Venezuela, Ecuador, Peru, Columbia en Bolivia vandaag in Lima bijeen komen om zich over de eventuele opneming van de Cubaanse aspirant vluchtelingen te beraden. Peru heeft ook het internationale Rode Kruis om hulp gevraagd. De Cubaanse regering heeft echter alle aanbiedingen van die kant om medi sche hulp, voedsel en andere voorra den voor de circa 10.000 Cubanen ln de Peruaanse ambassade te sturen van de hand gewezen. Volgens de autoriteiten ln Havana kunnen zij, samen met het Cubaanse Rode Kruis, de toestand zelf aan. Zo deelde de Cubaanse regering mee dat zij voor voedsel en andere benodigdhe den voor de betrokkenen zou zorgen. Naar een woordvoerder meedeelde, beschouwt het Internationale Rode Kruis de zaak als een zuiver politieke situatie en niet als een internationaal conflict. Cuba heeft verzekerd dat de mensen die zich op het terrein van de Peruaanse ambassade bevinden, vrij elijk naar hun huls op Cuba kunnen gaan en dat degenen die een Peru- Onder de duizenden Cubanen op het ambassadeterrein bevinden zich vele zieken, terwijl er ook talrijke vrou wen zijn. Voorts zijn er verscheidene gewonden als gevolg van stenen die over het hek worden gegooid. De aspirant-vluchtelingen hebben in middels in een brief aan president Carter het Amerikaanse staatshoofd gevraagd ertoe mee te werken dat zij een inreisvisum krijgen van welk land dan ook. De voorkeur gaat ech ter uit naar de Verenigde Staten om dat velen daar al naaste verwanten hebben wonen. In de ambassades van westelijke mo gendheden in Havana groeit onge rustheid omdat men daar een stroom van telefonische verzoeken binnen krijgt van Cubanen die, in navolging van hun duizenden landgenoten op het Peruaanse ambassadeterrein, het eiland willen verlaten. Westelijke am bassades verlenen geen politiek asiel, in tegenstelling tot de ambassades van Peru en Venezuela die tot dusver door Cubaanse militairen met pant serwagens werden afgegrendeld. Toen de bewaking van de Peruaanse ambassade na een Incident waarbij een Cubaanse militair het leven ver loor, was opgeheven, stroomden dui zenden Cubanen naar die ambassade. Het Sowjetrussische persbureau Tass reageerde scherp op de Amerikaanse maatregelen. Carter heeft volgens de Russen een „grote fout" begaan en het aanzien van de Verenigde Naties in het geding gebracht door erop te zinspelen dat de economische sanc ties tegen Iran overeenstemmen met de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties van 13 Janu ari. Deze resolutie is nooit door de Veiligheidsraad onderschreven en „daarom ook niet bestaand". Maan dag al had Tass Washington verwe ten dat het ter regeling van het con flict zijn voorwaarden wil opdringen. BRUSSEL (DPA) Wilfried Mar tens. de Belgische eerste minister, heeft nog geen beslissing genomen of zijn regering wel of niet aanblijft Martens heeft gisteren opnieuw met de coalitiepartners overlegd over de problemen waarin zijn regering ver keert. Vandaag zal Martens de laatste gesprekken voeren, waarna hij van avond koning Boudewijn van de uit komst daarvan op de hoogte zal stel len. Martens heeft de koning al het ontslag van zijn regering aangebo den, maar dit werd geweigerd met het argument dat hij nog een laatste po ging moest ondernemen om de nieu we door de taalstrijd opgeworpen horde te nemen. De regering-Martens kwam vorige week ln de moeilijkhe den toen een wetsontwerp om België om te vormen tot een federale staat, in de senaat niet de vereiste meerder heid behaalde. Volgens welingelichte kringen heeft de minister-president de regeringspartijen een nieuw wets ontwerp over de omstreden samen stelling van de toekomstige regionale parlementen van Vlaanderen, Wallo nië en Brussel voorgelegd. KOPENHAGEN (Reuter) De regering van Denemarken heeft het Deense parlement een aantal voorstellen voorgelegd om de Invoer te beperken en de uitvoer te vergroten. Doel is het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans te verkleinen. De Deense premier. Anke Jörgensen, verklaarde op een persconferentie dat de huidige economische situatie noopt tot stimulering van de export ten koste van particuliere .uitgaven en overheidsbestedingen. Het pakket voorstellen bevat onder meer verhoging van belastingen van ln totaal vijf miljard kroon (ongeveer 1,75 miljard gulden) en een verminde ring van de overheidsuitgaven met 7,9 miljard kroon (2,77 miljard gul den). Als het Deense parlement ak koord gaat met de voorstellen gaat het reëel besteedbare inkomen er dit jaar met vijf procent op achteruit en tot 1984 met anderhalf tot twee pro cent per Jaar. Al met al moet het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans tn 1984 7,6 miljard kroon bedragen. Vorig jaar bedroeg het tekort 15,6 miljard kroon; voor dit jaar is een tekort van 16,3 miljard kroon voorzien. dage r Herman Amelink besluit van de Amerikaanse president Carter om de diplomatieke ekkingen met Iran te verbreken en de economische sancties tegen Jland te verscherpen, luidt weliswaar een nieuwe fase in de strijd om lin Teheran gegijzelde Amerikaanse diplomaten in, maar voert de Itie tussen Washington en Teheran nog niet echt tot een breekpunt. it ayatollah Khomeini het afgelopen ïinde had duidelijk gemaakt dat de lars voorlopig niet uit de handen van identen in de Amerikaanse ambassa- len worden gehaald, was een nieuwe fgel van de Amerikaanse president lijdelijk. Hij kwam er zelfs versneld terug van zijn buitenverblijf Camp De druk op de Amerikaanse presi- om harder op te treden tegen Iran is de te tijd steeds toegenomen. Kon hij vorig jaar nog rekenen op de overgrote ■derheid van de Amerikanen, de steun zijn crisisbeleid is inmiddels teruggelo- tot beneden de veertig procent. Ook lieleden van de gegijzelde diplomaten n zich steeds luider en eisen maatrege- die leiden tot een terugkeer van hun tden Mgelopen v(jf maanden waren er regel- Ig momenten waarop de hoop op spoe- rvrijlating van de Amerikaanse diplo- *n opeens gTOOt werd De Russische U in Afghanistan zou de Iraanse leiders t bezinning brengen, was enige tijd de verwachting. Het zou de Iraniërs duidelijk maken dat het grote gevaar voor hen niet uit Washington, maar uit Moskou dreigt. Korte tijd ook was de hoop gevestigd op de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Maar een resolutie die vroeg om internatio nale economische sancties tegen Iran stuit te af op een veto van de Russische afgevaar digde.' Het bezoek van de secretaris-gene raal Kurt Waldheim van de Verenigde Na ties zorgde eveneens korte tijd voor een rimpeltje minder bij de Amerikaanse presi dent. maar ook Waldheims missie liep op niets uit. Maar met de verkiezing van Bani Sadr. de vertegenwoordiger van de legalistische stroming onder de aanhangers van Khomei ni, tot president leken de kansen toch te keren. Reeds als minister van buitenlandse zaken en later tijdens de verkiezingscam pagne had hij er geen misverstand over laten bestaan dat hij de gijzelingszaak als een bedreiging voor Irans positie in de we reld ervoer. Toen hij dan ook meer dan zeventig procent va de stemmen behaalde, leek de hoop gerechtvaardigd dat de rede lijkheid alsnog zou zegevieren, zeker toen hij er met behulp van minister van buiten landse zaken Ghotbzadeh in slaagde een onderzoekscommissie van de Verenigde Na ties het land binnen te loodsen. Ook deze hoop vervloog. De positie van de Iraanse president tegenover de leden van de radicale stroming onder leiding van ayatol lah Behesjtl bleek lang niet zo sterk als de cijfers deden vermoeden. Bepaald een te leurstelling was daarna de uitslag van de eerste ronde van de parlementsverkiezin gen. die uitliepen op een overwinning voor de door radicale geestelijken gedomineerde Islamitische Republikeinse Partij. Onmacht Na vijf maanden is de gijzeling van de Amerikaanse diplomaten een volledig uit zichtloze situatie geworden. Ook de nieuwe maatregel van de Amerikaanse president draagt weinig bij tot een oplossing en is in de eerste plaats een nieuwe uiting van de Amerikaanse onvrede en onmacht met de situatie. Het vinden van een oplossing voor de gijze ling is zo moeifljk, omdat het daarbij zo langzamerhand om veel meer gaat dan om de uitlevering van de sjah. Om het met de woorden van een Amerikaanse Iraan-des- kundlge te zeggen; de gijzeling ls de voetbal in het conflict tussen legalisten en clerica- len. De gijzelaars zijn de inzet ln de machts strijd, die het afgelopen weekeinde door het persoonlijk ingrijpen van Khomeini in het voordeel van de radicale islamieten ls be slecht. Bovendien kunnen de gijzelaars ook worden gebruikt tegen de regionale minder heden in het land. Acties van deze minder heden zullen onmiddellijk worden uitgelegd als steunbetuiging aan de „imperialisten", wat dan ogenblikkelijk leidt tot het sluiten van de sjiitische gelederen, ten behoeve van de eenheid van het land. Dit bijzondere karakter van de gijzeling maakt het probleem zo onoplosbaar. Maat regelen ter vergroting van de druk op het regime, bij voorbeeld ln de vorm van econo mische blokkade en het op wereldschaal verbreken van diplomatieke betrekkingen, missen te enen male het bedoelde effect. Ze leiden mogelijk tot een totaal tegengesteld gevolg: de gelederen in Teheran kunnen zich verder sluiten wanneer men opnieuw geconfronteerd wordt met een nieuwe vari ant van Amerikaanse „agressie". Die een heid wordt verder versterkt door de grote neiging die de aanhangers van Khomeini hebben tot martelaarschap. Gesteld dat de Iraanse bevolking inderdaad krijgt te lijden van de economische sancties dan zal dit de haat Jegens de Verenigde Staten alleen maar vergroten en de bereidheid tot een afwikkeling van de gijzeling wellicht geheel doen verdwijnen. Het lijden van de martela ren is ook het zaad van Kohomeini's islam. Afwachten Afgezien van een militaire oplossing, die volgens deskundigen bitter weinig kans op succes maakt gezien de onbereikbaarheid van de ambassade voor de Amerikaanse militairen en de gevaren die dit inhoudt voor de gijzelaars zelf, lijkt afwachten on der de huidige omstandigheden nog de bes te oplossing. Een Amerikaanse Iranoloog voorspelde on langs dat de gijzeling zal voortduren zolang Iran het gevoel heeft daarmee de Amerika nen te straffen. Pas op het moment dat de Verenigde Staten de Iraniërs het gevoel geven dat die gijzelaars hen niets meer kunnen schelen, ls het beoogde effect van de gijzeling voorbij en bestaat er kans op hun vrijlating. Ondertussen zouden de Ver enigde Staten kunnen werken aan een ver sterking van de positie van de legalisten ln de Iraanse top. Het uiterst onaangename van deze oplos sing is dat dit voortduring betekent van de enorme druk waaronder de gijzelaars nu al meer dan vijf maanden staan, terwijl het gewoon onaannemelijk ls dat het Ameri kaanse publiek voor een dergelijke oplos sing te vinden is. Zeker met de verkiezingen op komst, zal de druk op de president om met een spectaculaire actie een einde te maken aan de zaak, toenemen. Carter zou niet de eerste president zijn die met een militair-politiek spektakelstuk zijn herver kiezing probeert veilig te stellen. Recht De huidige stap van de president komt voorlopig tegemoet aan de behoefte aan actie bij het Amerikaanse publiek, maar sluit alle wegen voor een diplomatieke ult- weg uit de impasse toch niet af. Carter lijkt er ondanks alle verbale geweld op uit te zijn de positie van de voorstanders van een gematigde lijn. van degenen die zich be kommeren om de internationale status van Iran, te versterken. De president bewandelt daarbij nog steeds de in het internationale recht begaanbare wegen. Aan het tcgengij zelen van Iraanse diplomaten ln de Verenig de Staten, zoals al openlijk ls voorgesteld, blijkt hij geen behoefte te hebben Door zich aan de Internationale regels te houden, blijft de president een beroep op de leiders in Teheran doen terug te keren naar deze rechtsregels, die een onmisbare voorwaarde zijn voor een doeltreffend diplomatiek verkeer. Of de geduldige koers waarvoor Carter tot het laatst toe lijkt te willen blijven kiezen, uiteindelijk succes zal opleveren valt vol strekt niet te voorspellen. Veel hangt af van toch min of meer toevallige gebeurtenissen Hoe staat het met de eisen van de radicale studenten als de sjah op korte termijn over lijdt? Wat gebeurt er in Teheran als de niet al te sterke ayatollah Khomeini het tijdelij- ke met het eeuwige verwisselt? Wie komt er bovendrijven in de machtsstrijd die dan zonder twijfel zal uitbreken? Wat gebeurt er als Iran met andere bedreigden ontwikke lingen geconfronteerd wordt, zoals een vij andig Irak, grens overschrijdende Russen ln Aghanistan of een intensivering van de strijd van naar meer zelfstandigheid stre vende minderheden? Het lot van de gijze laars in de Amerikaanse ambassade lijkt op dit moment meer dan ooit afhankelijk van gebeurtenissen van deze omvang en dat maakt politiek bedrijven voor een Amen kaanse president een uiterst ongewisse affaire

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7