tegen Alawitische in Syrië oennieten knagen aan positie Assad het Paasweekeinde n Geslachtsziekten breiden zich uit FAMILIEBERICHTEN RH ISDAG 8 APRIL 1980 7 or Herman Amelink binnenlandse onrust in Syrië grijpt steeds verder om zich heen. Ondanks het krachtdadig roetetr WP6" van het leger in de steden Aleppo en Hama, blijlt het verzet tegen het regime van MJncfon„ j j Leen vi Bident Hafez el Assad toenemen. De vraag begint zich zo langzamerhand op te dringen hoe «lUlSieilS ZCS UOUCn g de Syrische leider, die het land althans een redelijke mate van politieke stabiliteit nn Jp wp~ fiJHonc even heeft gedurende de afgelopen tien jaar, er nog in zal slagen zijn positie te behouden. c6 UJucIls ■es (bij a-iisotp. oorders rkoop ef verzet tegen het huidige Syrische 023-33find is begonnen in de in het noor van het land gelegen stad Alep- die altijd al als tweede stad van 075-1 ITEZAA 50 m', A dam MIC wflkHif*ölc '""JV 01 ma bwctruc suiu van land op enigszins gespannen voet Damascus staat. Medio vorig werden in deze stad bij een spec- ilaire overval op een kazerne tus- de zestig en zeventig kadetten het Syrische leger gedood, die wel allemaal behoorden tot de itische minderheid in het land. m de onlusten van de afgelopen 'l'^J/ind. die zich concentreerden in de erheidslaar- de en zakenwijk van 13(1 kwamen zeker honderd men- om het leven, terwijl in het op de naar Damascus gelegen Hama prachtkn kt met 155-252 ook tachtig mensen werden ood. Eu' r de Syrische leiders is volstrekt lelijk wie de schuld heeft aan de (iende onrust. Het zijn de Ameri- gfese inlichtendienst CIA, de Israë- en de Libanese christenen die behulp van de geheime organlsa- van de moslembroeders de bevol- tegen het regime ophitsen. Nog zien van het uiterst onwaar- inlijke karakter van dit vermeen- jqndgenootschap, moet de oor- c van de onvrede toch elders ge it worden. nderheid lef de grote meerderheid van de IT GEUlsche bevolking bestaat een enor- eer ter onvrede over het feit dat regering, lth-partlj en leger gedomineerd den door de Alawitische minder- die maar twaalf tot vijftien pro van de bevolking uitmaakt. Van s. |kPronE ziJn de Alawieten arme i 0T ren uit het noorden en westen van lê, maar zij hebben zich onder het ven leg th-regime dat in 1963 aan de compui iht kwam weten opte werken. >-43712 Alawieten gingen in het leger en tien jaar geleden, toen Assad als Itische minister van defensie de lt greep, bestond veertig procent t officierskorps uit leden van 'volkingsgroep. De echte sleu- n in regering, partij en leger nijwel uitsluitend in handen van witten. Daar komt bij dat de Pr van de huidige president, Ri- 'ERTEI* Assad, als hoofd van een speciaal LIJK iNligheidsleger, zich een zeer slechte ptatie heeft verworven door wreed YV EN fcorrupt optreden. SKRANj verzet tegen het BaSth-regime, een Arabisch socialisme voor- wordt in sterke mate beïnvloed de moslembroederschap, een ge- le organisatie die zich sedert de :hting in 1926 door de Egypte- Hassan al Banna celvormig vertakt in de hele Arabische ild. Deze organisatie staat de iting van islamitische staten die geheel en al beheerst wor- W. W. 5 door de moraal van de koran. De hoek B^lem-broeders verzetten zich te- alle niet-islamitische invloeden, het communisme, het westerse •rialisme, zionisme en christen- In Syrië richten de soennitische lembroeders zich zowel tegen de ieten, een afsplitsing van de sji'a alsook tegen de in groten ge- aanwezige Russen in het land. :hillende Russische adviseurs in de voorbije maanden al het gelaten bij aanslagen. RANTI MEN! E HEI 4EN! RDAM. zij er u in rol) n 4212i OR N OVE IEN V/ FENTIE 860 IEN) LES. Irbinding lgin; beproefd middel om de aandacht van de binnenlandse problemen af te lel den: het creëren van een buitenlands probleem. De laatste tijd heeft de Syrische president herhaaldelijk no gal krijgszuchtige taal uitgeslagen. Kort geleden pochte hij dat de Sy- riërs in staat zijn om. als het moet, een leger van een miljoen man op de been te brengen om „de Arabische waardigheid te herstellen". Toen de Syrische regering enige tijd geleden dan ook besloot een deel van haar leger, dat in Libanon de vrede pro beert te bewaren, dichter naar huis te halen, vreesde menigeen niet in de laatste plaats Israël dat Syrië bezig was de voorbereidselen te treffen voor een militair avontuur tegen Is raël. De toegenomen wapenleveran ties na het bezoek dat de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko in Januari aan Damascus bracht, versterkten deze vrees alleen maar. Zo kunnen de Syriërs al be schikken over de uiterst moderne T- 72 tanks, die een even geducht wapen zijn als de nieuwe Russische Migs. Israël Toch zijn er nog onvoldoende aanwij zingen dat Syrië echt een actie tegen Israël van plan is. Het defensiebudget is dit jaar inmiddels opgelopen tot vijfenvijftig procent van de nationale begroting, maar een belangrijk deel van dat geld is bestemd om het leger met een betere soldij en met beter ■materieel aan de kant van het regime te houden. Tot dusver is het leger de belangrijkste pijler van Assads regi- HAAREN - De 23-Jarlge F A. M C. van der Marck uit Best is in de nacht van zondag op maandag bij een ver keersongeluk op de Olsterwljkse- me geweest en die wordt daarom met dreef in Haaren om het leven geko- v trp "rH men. Vier andere mensen raakten ge wond. Het slachtoffer kwam met zijn wagen in aanrijding met een andere personenauto en botste daarna tegen een boom. veel zorg gekoesterd. Toch zal de 8yrische president ook langs andere wegen moeten werken aan veranderingen, wil hij uiteinde lijk niet het slachtoffer worden van de nu aan de gang zijnde ontwikke lingen. De Inflatie la opgelopen tot VEERE Bij een verkeersongeluk gering pro- 0p de Kreekweg in Vee re kwam zon- beert dat te bestrijden door de prij- dagmiddag de 22-jarige A. Zwemer zen krachtig in de hand te houden, uit Kamperland om het leven. Ver- Dat zit de handelaars niet lekker; zij moedelijk door een te hoge snelheid vormen in steden als Damascus, raakte hij met zijn motorfiets van de Aleppo, Hama en Latakia nog altijd de ruggegraat van het sociale en eco nomische leven. Toen in de bazaar in Aleppo begin vorige maand een staking uitbrak, slaagde president Assad er dank zij persoonlijk ingrijpen nog net in te voorkomen dat de staking oversloeg naar Damascus. De laatste tijd ver toont hij zich steeds vaker in het openbaar, als om te proberen door zijn persoonlijke aanwezigheid de be dreigingen te bezweren. Het hangt van zijn politieke besluitvaardigheid af of hij erin zal slagen na tien jaar aan de macht te zijn geweest zijn positie te bestendigen. DEN HAAG Het aantal gevallen bestaat sinds 1976, betekent dit niet van syfilis en gonorroe is vorig jaar dat alle gevallen ook werkelijk wor- verder gestegen, zo blijkt uit cijfers in den gemeld, zodat het feitelijke aan- het blad „Sexueel Overdraagbare tal gevallen hoger ligt, aldus het blad. Aandoeningen" van de Nederlandse stichting tot bestrijding der ge- De meest voorkomende geslachts- slachtsziekten. Het gaat hier om een ziekte gonorroe (druiper) steeg met stijging van ongeveer 14,5 procent, ruim 1500 tot boven de 11.000, terwijl vergeleken met 1978. het aantal gevallen van syfilis toe nam van 999 tot 1196. Vorige maand Vorig jaar werden er 13.243 gevallen heeft staatssecretaris Veder-Smit van geslachtsziekte gemeld bij het van volksgezondheid de Gezond- ministerie van volksgezondheid te- heidsraad advies gevraagd over een gen 11.586 in het jaar daarvoor. Hoe- georganiseerde bestrijding van ge- wel er een wettelijke aangifteplicht slachtsziekten. weg en botste tegen een boom. De man overleed ter plaatse. LITHOIJEN Bij een verkeersonge luk in de Weisestraat in het Noord brabantse Lithoijen is zondagnacht de 21-Jarige A J. van der Brand uit Lith om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak raakt hij met zijn auto van de weg en botste tegen een boom. BRUINISSE De 17-jarige Jurg Ja- kobsen uit het Duitse Duisburg kwam zaterdagavond bij een verkeer songeval in Bruinisse om het leven. Hij werd geschept door een persone nauto toen hij zonder uit te kijken een weg overstak. Een kennis van Jakobsen werd eveneens geschept, maar overleefde de aanrijding. NOORDWUKERHOUT De 34-Ja- rige A. M. Alkemade uit Noordwijker- hout is gisteren op de provinciale weg in zijn woonplaats omgekomen bij een gecompliceerd verkeersongeluk, waarbij vier personenauto's betrok ken waren. DIEPENHEIM Bij een verkeerson geluk op de rondweg in Diepenheim is gistermiddag de 65-jarige K. W. Peeren uit Amsterdam omgekomen. Bij het oprijden van een kruising gaf hij geen voorrang aan een andere personenauto. germs hun verzet tegen het bewind van Assad krijgen de moslem- eders de steun van de soenniti- e e burgerij, die eigenlijk toch al J" :ijkt op de arme sloebers die de ieten in hun ogen eigenlijk zijn. de middenstand in de steden zich aan de enorme overheid- lenging in het openbare leven, loor zijn armslag beperkt wordt. van de andere kant van hel eke spectrum is het verzet tege Ident Assad gegroeid. De veren, van advocaten dreigde in febru- staking te gaan als de regering maatregelen zou nemen voor eerlijker rechtsgang in het land. |advocaten ergerden zich'aan de he willekeur, het zonder pro- vasthouden van gevangenen en [lichtvaardig voorleiden van per- aan militaire rechtbanken. Zij ;ten dat daaraan een einde zou n en eisten tevens de vrijlating een aantal politieke gevangenen. begin dit jaar opgetreden nieuwe tnier Kassem slaagde er uiteinde- de advocaten tevreden te stel- 'AGlNA^et de belofte dat er voor 1 april wnoet zou zijn gekomen aan hun S DO0i*en Voor een deel is dat inder- MENStf gebeurd. Het regime heeft de WORD lopen tijd meer dan honderd ge- MEN (enen vrij gelaten en heeft ook al BERE ndere manieren duidelijk probe- te maken dat zij bereid is tege- EN t te komen aan de verlangens <RANT meer politieke uitingsvrijheid, leeft president Assad onlangs de Imunistische partij weer toestem- g gegeven zich in het openbaar te lifesteren. De partij mag zelfs r een krant gaan uitgeven. dusver zijn er nog geen duidelijke rijzingen, dat er een verbinding aat tussen het verzet van islami- en van liberale zijde. President ad doet momenteel ook zijn uiter- af getest om te voorkomen dat die begin ,indin8 zal ontstaan. Hij lonkt op moment duidelijk naar de linkse ositie tegen zijn bewind om op die lier sterker te staan tegen de veel ere bedreiging die de grote meer heid van de soennieten vormt. «ndien gebruikt hij een al vaker kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Wat de toekomst brengen moge, mij ge leidt des Heren hand. Heden overleed onze lieve moeder, grootmoe der en overgrootmoeder Geertruida Mudde-Kroone op de leeftijd van 89 jaar. Uit aller naam: N. Mudde Eindhoven, 4 april 1980. „Genderhof' Corr.adres: Thebislaan 20. 5582 AD Waalre. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 9 april 1980 op de Algemene Begraafplaats „Oude Toren" te Eindhoven-Woensel. Vooraf zal er een korte rouwdienst worden gehouden in de aula van de begraafplaats; aanvang 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren in de aula na de teraardebestelling. De overledene is opgebaard in het Diacones- senhuis te Eindhoven. Veilig in Jezus' armen Bedroefd, maar dankbaar voor wat ons in haar geschonken is, geven wij u kennis dat God tot Zich nam onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, zuster, behuwd zuster en tante Leigje van der Steen weduwe van M. Koster in de ouderdom van 88 jaar. Rotterdam: G. Koster P. Koster-van Pelt Rotterdam. J. M. Koster-van Breda Pernis: W. P. Riegman-Koster W. F. Riegman klein- en achterkleinkinderen en verdere familie Pernis, 6 april 1980 Bejaardencentrum „Het Havenlicht" Velsenaerstraat 4 Correspondentie-adres: Cornelis van Dijkstraat 14, Pernis Gelegenheid tot rouwbezoek donderdagavond van 7.00-7.30 uur aan „Het Havenlicht". De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 11 april a.s. om 2.00 uur in „Het Havenlicht", waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Pernis. Vertrek vanaf „Het Havenlicht" om 2.30 uur. „Looft den Here om Zijn genade" Heden nam de Here tot Zich mijn lieve man, onze zorgzame vader en grootvader Klaas Buis in de ouderdom van 65 jaar. A. Buis-Komen B. P. Buis M. G. J. Buis-Meulman Bennie Mirjam Claudia Léon 's-Gravenhage, 6 april 1980 Stokroosstraat 125. Liever geen bezoek - geen bloemen De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden vrijdag 11 april om 14.30 uur in de aula van „Westduin", Ockenburghstraat 27 te 's-Gravenhage/Loosduinen, waarna de begra fenis zal plaatsvinden. Na een moedig gedragen ziekte is in zijn Heer ontslapen onze beste man en vader G. P. Khouw in de leeftijd van 68 jaar. H. Khouw-Cohen Stuart Groningen: Jo Han Maria Kavieng: Len 5 april 1980. Schotersingel 67 b rood, 2021 GC Haarlem. De crematie zal plaatsvinden dinsdag 8 april ohi 15.30 uur in het crematorium „Velsen" te Driehuis Westerveld. Tweede Paasdag nam de Here tot zich onze lieve broer en zwager Johannes Kramer op de leeftijd van 58 jaar. Enschede: C. Brouwer T. Brouwer-Prins 's-Gravenhage: C. Kramer S. Kramer-Stoop Arnhem: A. Bezemer A.C. Bezemer-Willering Dordrecht: C. N. Krijger F. W. Krijger-Kramer Zwijndrecht: F. W. Kramer J. M. Kramer-Klok Simcoe (Can.): G. Vandenberg M. Vandenberg-Kramer Arnhem: A. J. C. Kramer Welzalig, Heer, die op U bouwt en zich geheel aan U vertrouukl! Psalm 846 Heden nam God tot Zich, in zijn 87ste levens jaar na een kortstondig ziekbed onze lieve vader, groot- en overgrootvader, broer, zwager en oom Leendert Arie Harteveld Sedert 17 mei 1970 weduwnaar van Jacoba Taal. Den Haag: K. de Jong-Harteveld W. de Jong Voorburg: L. A. Harteveld W. Harteveld-Keus Maassluis: H. M. van Norden Haarlem: M. Harteveld A. A. Harteveld-Spoormaker Kleinkinderen, achterkleihkin- deren en verdere familie Scheveningen, 4 april 1980 Huize „Deo Gratias," Badhuisweg 115 Correspondentie-adres: Prinses Mariannelaan 63. 2275 BB Voorburg Gelegenheid tot condoleren in huize „Deo Gra tias" dinsdagavond van 7-8.30 uur. De bijzet ting in het Familiegraf zal plaatshebben woensdag 9 april om 11 uur op de begraaf plaats „Westduin," Ockenburghstraat, Loos duinen. Vertrek vanaf huize „Deo Gratias" om 10.20 uur. „Wij dan, gerechtvaardigd uit het geloof, hebben vrede met God door onze Here Jezus Christus. Rom. 5 1 In Jezus ontslapen onze geliefde zuster, schoonzuster en tante Johanna Cornelia van der Veen op de leeftijd van 92 jaar. Bussum: A. E. H. van der Veen Groningen: M. J. van der Veen-Duvekot Heels um: S. C. van der Veen-Weenink neven en nichten le Paasdag, 6 april 1980 Constantijn Huygenslaan 25 1401 AL Bussum Geen bloemen De overledene is opgebaard in de rouwkamer „Van Vuure" aan de Gen. de la Reylaan 2 te Bussum. Gelegenheid tot condoleancebezoek aldaar woensdag 9 april van 19.00-20.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben donderdag 10 april a.s. tegen 14.00 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Nieuwe Hilversumseweg te Bussum. Dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend, geven wij met droefheid kennis van het overlijden van mijn lieve moeder, mijn dierbare dochter, onze geliefde zuster, schoon zuster en tante Wilhelmina Veronica Maria Smal Zij is, na een moedig gedragen lijden, gesterkt door het sacrament der zieken, in de leeftijd van 54 jaar van ons heengegaan. Uit aller naam: Rob Roholl Amsterdam, 6 april 1980 Hoofdweg 181 huis Correspondentie-adres: Clarionlaan 8 2082 HJ Santpoort-zuid Gelegenheid tot afscheidnemen en oondoleren woesdagavond van 8.30-9.00 uur in het Uit vaartcentrum Bouwens, Startbaan 7 hoek Van der Hooplaan, Amstelveen. De uitvaartplechtigheid zal gehouden worden donderdag 10 april te 10 uur in de parochie kerk van het Heilig Sacrament, Dennenweg 17 te Bloemendaal, waarna de begrafenis op het naastgelegen Sint Adelbertskerkhof zal plaats vinden. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de kerkzaal tegenover het kerkhof. Romeinen 14 8 Op het feest van 's Heren Verrijzenis nam God in Zijn goedheid tot Zich, onze lieve moeder, grootmoeder en overgrootmoeder Christina Francina Bode Sedert 1 december 1976 weduwe van Gerrit Rudolf ter Horst in de ouderdom van 82 jaar Mede namens verdere familie F. G. ter Horst 's-Gravenhage, 6 april 1980 „Landscheiding" IsabeUaland 1700 Correspondentieadres: Palestrinaplantsoen 370, 2555 SZ 's-Gravenhage. Gelegenheid tot afscheid nemen dinsdag en woensdag in de rouwkamer van „Landschei ding". De dienst van Woord en Gebed wordt gehou den donderdag 10 april om 13.30 uur in „Land scheiding" waarna de begrafenis plaatsvindt om 10.45 uur op de begraafplaats „Westduin" Ockenburghstraat 27 te 's-Gravenhage/Loos- duinen. De medewerkers van de VPRO Televisie zijn geschokt en verdrietig dat hun collega en vriend Gerard Paques hen voorgoed heeft verlaten. Hilversum. 5 april 1980 Na jarenlang ziek zijn heeft de Heer tot Zich genomen, onze lieve zuster, schoonzuster en tante Martje Schuil in de ouderdom van 76 jaar Gezang 432 Haar getuigenis was: Wat God doet dat is wel gedaan" 9301 LR Roden, 7 april 1980 Kanaalstraat 43 Uit aller naam Willy Schuil Thuis liever geen bezoek De teraardebestelling zal plaatsvinden vrijdag 11 april om 14.00 uur op de algemene begraaf plaats te Roden, voorafgegaan door een rouw dienst in de Gcref. kerk te Roden. Aanvang rouwdienst 13.30 uur. Na de plechtigheid gele genheid tot condoleren in het gebouw „Op de Helte". Wees getrouw tot den dood en Ik zal u geven de kroon des levens. Openbaring 2 10b Na een zeer gedragen ziekte, waarin hij ons nog tot steun was, heeft de Heere thans tot Zich genomen mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa, mijn oudste zoon, onze broer, zwager en oom Pieter de Waard echtgenoot van A. van der Schee op de leeftijd van 64 jaar. A. de Waard-van der Schee Mar en Ton Wil en Toep Ria en Ton Francien en Ben Dick en kleinkinderen A. W. de Waard-de Jong en verdere familie 3 april 1980. Koninginnelaan 42, 3171 CL Poortugaal. Geen bloemen Liever geen bezoek aan huis De dienst van Woord en Gebed zal D.V. wor den gehouden dinsdag 8 april a.s. om 11.30 uur in het verenigingsgebouw „De Haven", Emma- straat 9, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Poortugaal omstreeks 12.30 uur. Gelegenheid de familie te condoleren na de begrafenisplechtigheid in „De Haven". „U zullen als op Mozes' beê, wan neer uw pad loopt door de zee, geen golven overstromen." Psalm 68 11 Heden nam God tot Zich, na een geduldig gedragen lijden, mijn geliefde man, onze lieve zorgzame vader, groot- en overgrootvader, broer, zwager en oom Maarten Pronk op de leeftijd van 82 jaar Scheveningen: M. Pronk-Bron 's-Gravenhage: N. Haazebroek-Pronk N. Haazebroek Scheveningen: J. Roeleveld-Pronk J. Roeleveld G. Toet-Pronk D. Toet Vlijmen: J. C. Spaans-Pronk C. Spaans Horrheim (Did): J. Pronk H. Pronk-Kaden klein- en achterkleinkinderen en verdere familie Scheveningen, 7 april 1980 Van Boisotstraat 14 Correspondentie-adres: Dr. Lelykade 262 Geen bezoek aan huis en geen bloemen Gelegenheid tot condoleren donderdagavond van 7-8.30 uur in rouwcentrum Scheveningen ,,'t Statenhuys", Statenlaan 78 en voor de rouwdienst in de consistorie van de kerk van 11-11.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 11 april om 11.45 uur in de Thaborkerk, ingang Van Hoorn beekstraat 128, waarna de teraarde bestelling plaats heeft op de begraafplaats „Ter Navolging" hoek Duinstraat/Prins Wil lemstraat. Aankomst aldaar 1 uur. „Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zijt Mijn". Jesaja 43, vers 1 In gelovig vertrouwen zijn Verrezen Heer te ontmoeten is in de Paasnacht van ons heenge gaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Jan Aaftink op de leeftijd van 71 jaar. Amstelveen. A. Aaftink-Roubos Maarn, Toos Logemann-Aaftink Joop Logemann Kees-Jan Johan Amstelveen, Jeanne de Smalen-Aaftink Co de Smalen Jaap Anne-Marie Uithoorn Janny Boskeljon-Aaftink Jan Boskeljon Louis Matthieu 5 april 1980 Katerstraat 3 1182 EX Amstelveen Gelegenheid tot afscheidnemen en condoleren woensdagavond van 7-8 uur in het Uitvaart centrum Bouwens. Startbaan 7. hoek Van der Hooplaan, Amstelveen De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden donderdag 10 april te 12.30 uur in de Dorpskerk te Amstelveen, waarna de begrafe nis te 14 uur zal plaatsvinden op de begraaf plaats Zorgvlied aan de Amstcldijk te Am sterdam Geen bloemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7