het verdient' 'Den Haag krijgt het uiterlijk dat Kantoorleegstand in Den Haag e.o. verdriedubbeld Rond Pasen In twee jaar tijd Mr. M. H. Walhain nieuw CDA-raadslid Irak wijst radicale Palestij nen de deur Twee doden bij Bhoetto-betoging KORT wantrouwen uit gemeenteraad en bevolking Welstandscommissie niet gelukkig met ZATERDAG 5 APRIL 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET ITERI t ver enkoc rzaak oldiox n het isfeen he rotMisI ing te hrislen en ziti en me Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De leegstand van kantoren in Den Haag en haar randgemeenten is in twee jaar tijd verdriedubbeld. Dit blijkt uit een gisteren vrijgegeven onderzoek van de gemeente Den Haag. Per februari van dit jaar werd ruim 240 000 vierkante meter kantoorruimte te huur aangeboden tegen 80.000 vierkante meter in 1978. aldus de dienst stadsontwikke ling in het onderzoek. In de cijfers gaat het zowel om de leegstand in bestaande kantoorpan den. als om de nog niet verhuurde ruimte van in aanbouw zijnde kan toorcomplexen. De leegstand van be staande kantoorgebouwen in Den Haag. Rijswijk. Voorburg en Leid- schendam is in één Jaar bijna verdub beld ivan ruim 55.000 vierkante meter in februari '79 naar ruim 101.000 vier kante meter begin dit Jaar». In een eerste voorzichtige conclusie zeggen b en w van Den Haag te vrezen dat de eerstkomende jaren te veel kantoren gebouwd worden Een forse stijging van de leegstand dreigt, vooral wanneer de vraag naar kan toorruimte door de rijksoverheid ver der inzakt Aan de andere kant ach ten b en w. het niet uitgesloten dan een aantal op stapel staande kantoor- bouwprojecten niet doorgaat, als de bouwkosten verder stijgen en de huurprijzen door de inzakkende v raag verder dalen. De snelle sUJgtng van de leegstand var. kantoren vindt mede haar oor zaak in de forse bouwprogramma s. die in de tweede helft van de jaren zevenUg opgezet zijn en nu opgele verd worden Bouwers hadden opti- mlstische verwachtingen over de kan to ren mar kt. Deze markt was toen in Den Haag erg krap; er was weinig aanbod van en veel vraag naar kan toorruimte De bouwprogramma's van enige ja ren geleden werken nu nog door. Er staat voor de komende jaren nog de bouw van zo n 500.000 vierkante me ter kantoorruimte in Den Haag op stapel Dat is anderhalf maal zoveel als in de Jaren '70-'80 is opgeleverd. De leegstand van kantoorruimte dreigt snel het aanbodniveau van de piekjaren '73 en '74 in te halen. De grote leegstand toen kon echter snel weggewerkt worden: een ruime hoe veelheid kantoorruimte kon aan de rijksoverheid worden uitgegeven. Daar hoeft nu niet op gerekend te worden. De rijksoverheid is door be-, zulnigingen op personeelsuitbreidin gen een stuk minder actief op de commerciële kantorenmarkt De toeneming van de leegstand doet zich vooral voor in de randgemeen ten. In Rijswijk (Plaspoelpolderi is de leegstand in één Jaar tijd met 600 procent (35.000 vierkante meter) toe genomen. In Den Haag steeg de leeg stand het sterkst in het centrum en de wijken Zorgvliet. Waldeck en Sta tenkwartier Mevrouw mr. M. H. Walhain. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ex-raadslid me vrouw mr. M. H. Walhain (KVP) keert terug in de gemeenteraad van Den Haag. Ze neemt de opengevallen plaats in de CDA-fractie in. die isont- staan na het plotselinge vertrek van wethouder Du Chatinier. Ze is de vijfde vrouw in de CDA-fractie Miep Walhain was raadslid vanl953 tot en met 1978 en zat in haar laatste raadsperiode in de commissies maat schappelijk welzijn en volksgezond heid en kunstzaken en de commissie vo'or de beroepsschriften. Sedert 1978 maakt zij deel uit van de Raad van het gewest 's Gravenhage. Zij doet hdaar onderwijs en gezondheidszorg. In oktober 1975 was zij al 25 jaar directrice van de Katholieke Sociale Akademie in Den Haag. toen een schoolbezetting een eind aan haar bewind maakte. De meerderheid van de studenten en docenten verweten haar „chaotisch, ondemocratisch en manipulatief bestuur" De commissie van beroep voor het Katholieke Be roepsonderwijs bepaalde dat zij recht bleef hebben op haar salaris. Dat wordt tot nu toe gewoon doorbetaald, hoewel zij sinds de schoolopstand geen voet meer over de drempel van de Akademie heeft gezet. BEIROET (Reuter) De regering van Irak heeft het kantoor van het Democratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina (DFLP) in Bagdad gesloten en de leden van deze organi satie een dag de tijd gegeven om het land te verlaten. Het DFLP van Nay- ef Hawatmeh is van de acht organisa ties die deel uitmaken van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) de organisatie die zich het meest op Moskou oriënteert. Irak, dat nog door een vriendschaps- en samenwer kingsverdrag met de Sowjet-Unie verbonden is. zoekt steeds nadrukke lijker toenadering tot gematigde Ara bisch landen ais Saoedi-Arabië en hekelde ook in felle bewoordingen de Russische inval in Afghanistan. Volgens de woordvoerder van het De mocratisch Volksfront is het Iraakse besluit een rechtstreeks gevolg van de verbale oppositie van deze groepe ring tegen het pan-Arabische Volks congres dat in maart in Bagdad werd gehouden ter bespreking van een na tionaal handvest, zoals dat werd op gesteld door de Iraakse president Saddam Hoessein. Deze bijeenkomst was geboren uit het Iraakse verzet tegen de vergadering van het zogehe ten afwijzingsfront. ISLAMABAD(AFP) In het Pakis taanse dorp Garhi Khoeda zijn giste ren twee mensen gedood en zes ge wond toen de politie het vuur opende op een menigte betogers, die demon streerden tegen de regering omdat het een jaar geleden was dat de voor malige Pakistaanse president Ali Bhoetto werd opgehangen. De politie opende het vuur toen de demonstran ten een telefooncentrale dreigden te bestormen. THD De Telefonische Hulp dienst Leiden heeft nieuwe medewer kers nodig. Men kijkt vooral uit naar mensen boven de 30. Aanmelden; Postbus 495, 2300 AL in Leiden. JAZZ Het Sisal Payne-Benny Baily Quartet spelen zondag in Pe pijn. Nieuwe Schoolstraat 23 in Den Haag. Aanvang 15 uur. PAASFESTIVAL De Dansende Beer organiseert in Theater aan de Haven in Scheveningen zondag een paasfestival. Meespelende groepen: New Celeste. Schotland, Tre Fioler, Zweden. Lorbass Duitsland. Get Pa raat. Nederland en Mc. Caimans, Schotland. Duur; 14-23 uur. Toegang: 10 gulden CJP en 12,50 zonder. FILM „De christenreis naar de eeuwigheid" n.a.v. John Bunyan's boek is verfilm en te zien in het Capi- tool Evangelie Centrum. Loosduinse- kade in Den Haag. Aanvang maan dag 19.30 uur. PIANORECITAL De Neder landse pianist Alwln Bür zal maan dag een piano-recital verzorgen in Diligentia in Den Haag. In de Waalse Kerk in de Prinsenhof in Delft wordt eerste paasdag een Rand- staddienst gehouden waarin zal worden voorgegaan door ds T. J. Hagen. Aanvang: 19.30 uur Ds John. Heule is voorganger tijdens de traditionele paasmorgenzang op eerste paasdag in de Lutherse Kerk aan de Lutherse Burgwal in Den Haag. Aanvang: 8 uur. Mede werking wordt verleend door de gebroeders Brouwer, die beiden trompet spelen en door Sander van Marion, orgel. ADVERTENTIE DE HEER IS WAARLIJK OPGESTAAN! Paasfeest-viering zondag 10 uur WELKOM! Volle Evangelie Gemeente Rijswijk Laan Hofrusl 1 In de Abdijkerk in Loosduinen wordt vanavond een paaswake ge houden. Daarmee wordt een eeu wenoude traditie weer in ere her steld. Medewerking verlenen de abdijcantorij en de abdijorganist Vincent Hildebrandt. Voorganger is ds Ph. L. Krijger. Aanvang: 21.30 uur. De paaswake in de Assendelftkapel van de Grote Kerk in Den Haag begint van avond om 9 uur. Voorganger is ds W. P. Ten Kate. Onder auspiciën van het Beraad van Kerken Zoe- termeer zal in de nacht van Stille Zaterdag op Paaszondag in de Oude Kerk, Dorpsstraat 59 in Zoe- termeer een paaswake worden ge houden. Gedurende een uur wordt stilgestaan bij het thema: „Op weg naar Pasen!". Medewerken den zijn: ds J. W. Huisman, gere formeerd predikant. Rob van Dijk, orgel. Mart van der Leek, declamatie, „The Sprinter Sin gers". Aanvang 23.30 uur. „Hoe vrij ben jij" is het thema van de 8e oecumenische jongerenpaasvoet- tocht die vandaag wordt gehou den in Wassenaar. De tocht begint om 14 uur vanaf het Dorpscen trum. Schoolstraat 6. Kosten 5,-. Minimum leeftijd is 16 jaar. Af stand is ca. 18 km. De paasvoet- tocht wordt afgesloten met een viering in de Dorpskerk. Aanvang: 22.30 uur. GEBEDSDIENSTEN: Bethle- hemkerk; 19.15 19.45 uur, Juliana- kerk: 19.15-19.45 uur, Julianakerk: 19.15-19.45 uur. Bethel: 19-15 uur. Maranathakerk: 19. 15-19.45 uur. Hervormd Rusthuis: 18.30-19 uur. Kloosterkerk: 19.15. Een paas- manifestatie wordt morgenoch tend gehouden in.de hallen van bloemenveiling Flora in Rijns burg. De manifestatie begint om 10.30 uur en medewerking verle nen Sipke van der Land uit Wasse naar. Muziekvereniging Wilhelmi- na uit Rijnsburg. het Rijnstreek koor uit Katwijk a/d Rijn en het duo Binidicamus uit Vlaardingen. Op eerste paasdag zal in de Hulp en Heilkerk van Schaken- bosch een dienst plaatsvinden welke geleid zal worden door ds A. F. Verheule. Muzikale medewer king zal worden verleend door Ar- jaan Verheule en Heieen Lacroix, fluit, Helga Boekestein, hobo. Wil lem Lekkerkerker, trompet en Ri chard Heiedema, Orgel. Inl.: 070- 20.92.52. Ds. J. H. Hartzheim is voorganger bij de dienst die op le paasdag wordt gehouden in de Nieuwe Badkapel in Schevenin gen. Aanvang: 10 uur. Medewer king verlenen: Het Chr. Mannen koor „Scheveningen. Theun Schippers, trompet en Gerard Braas en Kees van Delft orgel. Eerste paasdag is er een paas- cantatedienst in de Oude Kerk aan de Herenstraat in Voorburg. Voorganger is S. G. J. de Vries. Orgel speelt Wim van der Panne. Uitgevoerd wordt de cantate van Telemann „Triumphierender Ver- söner, tritt aus deiner Kluft her- vor" voor alt, dwarsfluit en orgel. Soliste is Maria Huizinga, de muzi kale begeleiding ,is in handen van Lenie en Gert van der Endt uit Maassluis. De Oecumenische Basisgroep Delft houdt eerste paasdag in de voormalige synago ge aan de Koornmarkt 12 een dienst als thema: „Pasen gerech tigheid zij uw keuze". Aanvang: 12 uur. In gebouw De Fontein in Poeldijk wordt eerste paasdag de dienst geleid door ds K. Ooms uit 's Gravenzande. Deze gezinsdienst begint om 7 uur 's avonds. Het Poeldijkse koor „Immanuel" zal een muzikale bijdrage leveren. Een Paaszangdienst zal plaats vinden in de Hervormde kerk van 't Woudt. Voorganger is ds P. Holst uit Naaldwijk. Medewerking verlenen: Albert Moerman orgel, en het Hervormd Kerkkoor „*t Woudt" o.l.v. Kees Edelenbos. Aanvang: 7 uur. De Stichting Radiogemeente organiseert eerste paasdag een feestelijke paas- dienst in de Lutherse Kerk, Lu therse Burgwal 9 in Den Haag. Ds. G. Toornvliet spreekt over: „Be leef het nieuwe leven". Medewer kenden: De jeugdkoren: „Edoza" en de „Overbruggers" o.l.v. Cees Brouwer. Teke Bijlsma orgel. Aan vang 19.30 uur. lor J iets eelst ag z: 'ven igen jk B itgez iwon e eer andhi iet de 'acht lent t ogal s e in irtlj 'erwii «ing aatpa ngen. ai ae f lende itmak igerin ndeli. al en an at zij idvtse >t eer DEN HAAG Toen in au gustus 1978 het nieuwbouw- plan voor een groot kanto rencomplex op de hoek Ko ninginnegracht/Houtweg aan de orde kwam in de Haagse raadscommissie voor stadsvernieuwing en ruimtelijke ordening, werd de Invloed van de welstands commissie even heel duide lijk. De leden van de raads commissie ontvingen een stuk. waarin op bijna on- ambtelijke wijze onver bloemd werd meegedeeld, dat hun oordeel over het plan van nul en generlei waarde was. De welstandscommissie had reeds haar instemming betuigt met het bouwontwerp en de raadscommis sie kon het project wel afkeuren, maar dan zou. mocht het college van b. en w. dit advies overnemen, de projectontwikkelaar ongetwij feld naar de rechter lopen om in beroep te gaan. En de praktijk had uitgewezen dat een advies van de welstandscommissie voor de rech ter zwaarder weegt dan dat van een raadscommissie. In de welstands commissie zitten Immers deskun digen? De raadscommissie morde. Uit de burgerij waren net seinen ontvan gen. dat de sloop van de panden aan de Koninginnegracht velen in het verkeerde keelgat zou schieten. En nu bleek er weinig meer tegen te doen. De woede richtte zich op de welstandscommissie. Het CDA-raadslid Lampe bereed zijn stokpaardje en noemde het be leid van de zogenoemde deskundi gen ..ondoorgrondelijk" en „niet de toetsing van de burger". Dat voor zitter Becka van de welstandscom missie tevens de ontwerper van de plannen voor het project aan de Koninginnegracht was. maakte de zaak er niet veel beter op. De raads commissie vermeed nadrukkelijk de suggestie, dat hier vriendjespoli tiek in het spel zou zijn, maar ln de raadszaal hing een geur van wan trouwen tegen „die architectenclub die alles onderling bedisselt". Kamer uitgestuurd De heren van de welstandscommis sie tonen zich niet gelukkig met de houding van de raadsleden. Com missielid Mastenbroek benadrukt dat, als een van de leden van de commissie zelf bij een bouwplan betrokken is. hij de kamer wordt uitgestuurd wanneer het plan wordt beoordeeld. „We worden dan erg voorzichtig en proberen zo objectief mogelijk een oordeel te vormen". Tijdens Ket interview worden de commissieleden niet moe erop te beschermen. Valt daarbij het woord „welstandscommissie", dan is de reactie veelal een geërgerd schouderophalen. Van deze club heeft vrijwel niemand een hoge pet op. Terwijl voor hem waardevolle panden aan Groothertoginnelaan en Koninginnegracht rücksichtloos uit de gevelrij worden gerukt, merkt de Hagenaar doorgaans slechts iets van het werk van de commissie, als hij een aanvraag Indient om zijn gevel van een ander kleurtje te mogen voorzien, een neonreclame aan te brengen of een duiventil op zijn dak te zeten. Niet zelden ligt de welstandscommissie dan dwars, daarmede de naam verwervend altijd „de kleine man" te pakken, terwijl de „grote jongens" buiten schot blijven. Ook gemeenteraadsleden, die over het algemeen achter de feiten in de stadsontwikkeling aanstrompelen, halen weieens snierend uit naar de welstandscommissie, die vanuit een „ivoren toren" zou opereren. De commissie bestaat geheel uit architecten, drie vaste leden en drie plaatsvervangers. Zc^ei( worden voorgedragen door de Nederlandse Lp Bond van Architecten en benoemd door b. en w. Er is een doorstroming: zo om de vijf a zes jaar moet de gehele commissie „vernieuwd" zijn. Formeel per nieuwe raadsperiode (om de vier jaar), maar daar stoort men zich intern niet aan. De huidige vaste kern: Voorzitter Becka, en de leden Mastenbroek en Lochtenberg, zijn graag bereid enige misverstanden uit de wereld te helpen. door Chris Bruljnlu» Met de neus op de feiten gedrukt, beginnen de inwoners van Den Haag zich steeds meer bewust te worden van de stedebouwkundige veranderingen in hun stad. De ontstane discussies van de afgelopen tijd zijn meestal geboren uit verontwaardiging. Ontzet ziet de Hagenaar in de geborgenheid van het oude centrum links en rechts gaten vallen, die niet zelden opgevuld worden door bouwsels, waar hij op zijn minst vreemd tegenaan kijkt. Wie door het Bezuidenhout en het Forumgebied bij het Centraal Station loopt, wijken die het „gezicht" van Den Haag in sterke mate zullen gaan bepalen, waant zich in de wereld van de B-film. Celluloid van produkties uit de cirisjaren op willekeurige wijze gemonteerd in een futuristische nachtmerrie. Wanhopig vraagt men zich af, wie, in het duistere spel van ambtelijke stads vernieuwers en particuliere projectontwikkeling, nog bezig is de schoonheid, de esthetiek van de stad te rr.T Het Haagse Forum-gebied bij het Centraal Station. wijzen dat er zowel bij de burgerij als bij de raadsleden een verkeerd beeld bestaat over de werkelijke invloed van de welstandscommissie bij de besluitvorming over een plan. Mastenbroek: „Wij zijn gevraagd om een deskundig oordeel te vellen, wij beslissen niet. Over de projec ten. die wij voorgeschoteld krijgen, is al een bestuurlijke uitspraak ge daan." De welstandscommissie oordeelt niet over de sloop van bestaande gebouwen, maar slechts over de nieuwbouw die erop moet volgen. Hoe dicht deze begrippen ook bij elkaar liggen. „Als commissieleden geven wij geen oordeel over sloop, wel als burger. Je betrekt natuurlijk de omgeving erbij. Deskundigheid komt niet uit een boekje, dat ligt genuanceerder. Maar in feite kun nen wij alleen maar adviezen geven over wat ons aan nieuwbouw voor gelegd wordt. Men vraagt ons niet of het überhaupt moet doorgaan." Het gebeurt overigens wel eens. dat de commissie zegt: sloop liever niet. Onlangs nog, op een ander punt aan de Koninginnegracht. Daar wilde een firma een gevel wegbreken om een matige reproduktie ervan te herbouwen. Toen heeft de commis sie negatief geadviseerd. „Ais het nieuwe plan zo slecht is. neem Je alle kapstokken die je kan krijgen om het te verhinderen." De stroom van negatieve reacties op het afbreken van de huizen op de hoek van de Houtweg is niet het „pakkie-an" van de welstandscom missie. Ook persoonlijk doet het Mastenbroek niets. „Die panden waren verwaarloosd. Een andere be stemming was er onmogelijk in te bouwen." Zwarte Piet De communicatiestoornissen met de gemeenteraad zit de welstands commissie wel dwars. Enkele jaren geleden was er al eens een „verzoen dag", waarop raadsledenmet de Ze komen niet inspreken en ons bereikt nooit het verzoek een verga deringbij te mogen wonen." Logischerwijs komt kritiek op de welstandscommissie altijd bij in grijpende veranderingen van het stadsbeeld. Maar juist daarvoor zou de gemeenteraad een beslissings procedure hebben, uitgestippeld, die de welstandscommissie buiten spel zet. „Allerlei ambtelijke dien sten en belangengroepen hebben het plan al geconcretiseerd voor het bij ons komt. Wij krijgen pas het eindprodukt, als allang beslist is of daar een kantoor, een hoog of een laag gebouw mag komen. Wij kun nen soms nog net zeggen, dat de ramen kleiner moeten, of zoiets," bagatelliseert Mastenbroek de rol van de commissie. Hij beklaagt zich erover dat de commissie wel altijd de Zwarte Piet krijgt toegespeeld. Wat zijn de criteria die „welstand" toepast, als er een bouwplan wordt ingediend? Becka: „We kijken eerst of het ontwerp in de bestaande om De vast kern van de welstandscommissie: v.l.n.r. de heren Mastenbroek, Becka en Lochtenberg. geving past. Dan naar de massa, het volume. Daarna zijn er natuurlijk honderden variaties in bouw moge lijk. Bij de plannen voor de Tweede Kamer zijn wel honderdduizend op lossingen te bedenken, het enige gegeven is dat de bestemming ver eist dat er zoveel honderd kamers extra komen." „Vaak is het een probleem dat men voor oudbouw te veel probeert te rug te krijgen, ook uit rentabiliteit soverwegingen", aldus Lochten berg. „Bedrijven zijn gegroeid en dan probeert men nieuwbouw te plegen in de schaal van de oude omgeving. Dan krijg je het pro bleem van de hoge flat naast de kleine jongen." Het gebeurt niet vaak dat b. en w. hun goedkeuring aan een project hechten, wanneer dat door de wel standscommissie is afgekeurd. Vroeger meer. Uit de afgelopen tijd weet de commissie zich het Koepel zwembad aan de Haringkade in Scheveningen te herinneren. De commissie keurde het ontwerp af, maar b. en w. ging ermee door nadat uit een referendum onder de Sche- veningers was gebleken, dat men het bad wilde. Mastenbroek: „Wij begeleiden het project dan toch wel verder. Inderdaad, om de schade te beperken." Middelmaat Mocht de burger de indruk krijgen dat Den Haag vogelvrij is voor het plegen van grootschalige nieuw bouw, de architecten in de wel standscommissie hikken aan tegen de behoudzucht die zij in deze stad bespeuren. „De stad krijgt het ui terlijk dat het verdient", zegt Mas tenbroek. „Moderne dingen kunnen heel positief zijn, maar krijgen in Den Haag vaak een negatieve weer klank. Uitzondering is misschien het Couperusduin. De trent is: wat architecten nu maken is niet alles meer. In andere steden denkt men dat vi :hronc bren et de./ de ho stlmulerender. Of Den Haag het ge lijk aan zijn zijde zal krijgen, moet de toekomst uitwijzen." Met als aar dig voorbeeld het Bezuidenhout kan de commissie er wel inkomen dat het afwijzen van nieuwbouw een reactie is op dingen die scheef gegroeid zijn. Maar hoe hou je de zaak in evenwicht? Moet je een dooie stad krijgen? Mastenbroèk, spijtig: „Stel dat er een plan in de maak is voor het Voorhout. De architect zal dan ai bij het ontwerpen zich een beetje aanpassen aan de stemming, die in Den Haag heerst. Zo van: je weet wat je hebt, maar niet wat je krijgt. Op die manier krijg je geen gedurf de nieuwbouw." „Het is toch alleen maar middel maat wat we hier goed zitten te keuren, allemaal zesjes. Een beetje bruin in de gevels, een kapje erop, een dakkapelletje, dat werk. Dat is frustrerend ja, we zouden liever tie nen geven, maar wij kunnen de goe de ontwerpen niet op tafel halen." Het beoordelen van al die middel matige plannen doet de commissie slechts bij ingrijpende bouwplan nen voltallig (met de drie plaatsver vangende leden erbij), daarnaast buigt de vaste kern zich over de kleine veranderingen die de burger aan zijn pand wil aanbrengen. Het liefst zou de commissie deze taak afstoten, want het levert alleen maar kritiek op. De commissie keurt vaak plannen af omdat die de harmonie met de omgeving zouden verstoren. „Wie zijn wij dat we de mensen zouden opvoeden. Het gaat er om dat de mensen in de buurt ervaren dat hun bezit achteruit gaat, wanneer wij niet zouden op treden," aldus Mastenbroek. En, moe van het onbegrip: „Ze zeggen vaak: jullie zeuren over dit kleurtje op de gevel, maar daarachter staat dat grote gebouw en dat hebben jullie ook doorgelaten. Maar dat dat gebouw groot is, hebben wij niet toegestaan." commissie door de stad trokken en1 een diashow kregen gepresenteerd. Toen bleken de verschillen van in zicht al levensgroot. Toch zou voor zitter Becka weer zo'n dag willen: „Er is geen dialoog met de raad, de raadsleden zouden onze criteria duidelijker moeten begrijpen. Raadsleden hebben een geheel an dere optiek." Het advies van de welstandscom missie wordt door gemeenteraads leden wel politiek gebruikt. Als laatste handvat om een plan tegen te houden of door te laten gaan. „Niet erg", meent commissielid Lochtenberg. „Je kan ook sociale of economische argumenten tegen over het advies van onze commissie zetten. Jammer alleen, dat raadsle den geen gebruik maken van de mogelijkheid om met ons te komen praten over bouwplannen. Neem het nieuwe gebouw dat Shell gaat neerzetten aan de Raamweg. Dat is voor ons zeker een heet hangijzer. Raadsleden spelen daar niet op in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6