ledrijven tevreden iver banenmarkten 'tk.Softsoap. Adviezen voor paus na dood van Romero deTijd 'tlsgeen zeep.'tls geen crème. Brzezinsky, de kwade genius van Carter ikè&aanerf I UIT DE WEEKBLADEN weekblad Oscar Romero Verder: BON Overal te koop: f3,- BINNENLAND TROUW/KWARTET de stad Groningen verschenen ongeveer veertig bedrijven met ruim tweeduizend banen op de tenmarkt. i een onzer verslaggevers ONINGEN In de provincie Groningen is gisteren onder de naam „Vrij Baan 80" een tgelegenheidsdag gehouden. Ar waren banenmarkten in Groningen en Winschoten, nede informatiemarkten voor het bedrijfsleven, terwijl tevens een symposium werd liouden. l de zijde van het bedrijfsleven 1 doorgaans tevreden gereageerd i banenmarkten. Diverse onder- ngen die om werknemers verle- I zitten, meldden dat zij met vrij 1 kandidaten serieuze contacten •en kunnen leggen. Alle veertien- jjend werklozen in de provincie rigen hadden een persoonlijke diging gekregen om de banen- fcten te komen bezoeken. Over- |kwamen er zo'n vijfduizend werk eenden opdagen. Dit is eigenlijk minder dan was verwacht. De en gingen echter ook 's avonds |door. lerste indruk was, dat ongeveer (elft van de bezoekers uit werklo- jbestond en de andere helft uit ien die wel van baan wilden ver- •en. Bij deze laatste categorie i er ook veel van bedrijven die 3 sterk staan. Een aantal mede- Iers van de in moeilijkheden ver- vouwkartonfabriek OKTO ;choten waren bijvoorbeeld be- een andere baan te accepte foor het geval zij hun huidige a zouden verliezen. de informatiemarkten voor het Jrljfsleven kwamen enkele tiental- I ondernemingen hun licht opste kt De bedoeling hiervan was voor- pelijk, de mogelijkheden voor sub- ■e en andere maatregelen om ar- Isplaatsen te scheppen meer be- '1heid te geven. ningen kan van beide toepassingsmo gelijkheden profiteren. De heer Bok hoven denkt aan een grote installatie waar tot anderhalf miljard ton kolen per Jaar wordt vergast. Over de mili euproblemen die hierdoor kunnen ontstaan moet in de visie van Bokho ven (die volgens hem bovendien op losbaar zijn) worden heengestapt. Vraagtekens Drs. A. Jelsma, directeur van het ETI- Groningen, zette vraagtekens bij de statistieken, waarop het regionale be leid wordt gebaseerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zou in Groningen de werkgelegenheid van 1978 op 1979 zijn toegenomen met tweeëneenhalf procent. „Ik ben echter van mening, dat aan deze ge gevens iets schort." Opvallend vond de heer Jelsma het. dat Groningen voorheen altijd vertrekoverschotten kende en de laatste vijf jaar juist vestigingsoverschotten (ter grootte van de geboorte-overschotten), met notabene OostrGroningen als koplo per. „En het zijn nostalgische vijfen zestigplussers die terugkeren naar hun geboortegrond. Maar hoe zij hier de kost verdienen, is opnieuw niet uit de bestaande statistieken af te lezen." Hij pleitte voor een eigen regionaal budget voor betere statische- en plan ningsdoeleinden. Een optimale regio nale ontwikkeling is ook niet gebaat met situaties als bij de streekschool voor het beroepsbegeleidend onder wijs in Groningen. Deze groeide in vijf jaar van 143 naar- 266 klassen, maar de huisvesting is om zuinig heidsredenen niet aangepast en di verse leerlingen lopen de kans afge wezen te worden, omdat er geen plaats voor hen is. Dit is niet bepaald een versterking voor de aanbodzijde van de arbeidsmarkt. Ir. J. W. Hillige, plaatsvervangend directeur-generaal van industrie van het ministerie van economische za ken, kwam het door de regering voor gestane sectorbeleid (steun per be drijfstak) verdedigen. Volgens hem is hulp aan individuele bedrijven nog best mogelijk zij het alleen in be paalde gevallen en moeten sector- beleid en regionaal beleid als aanvul lingen op elkaar worden gezien. door Rimmer Mulder Benproject lens het symposium het derde ferdeel van „Vrij Baan 80" waar- pwde dr. C. Bokhoven, directeur lanol Chemie Nederland, dat lan- als Engeland en Noorwegen klaar an om industriële projecten op te ten op basis van uit de Noordzee omstige olie en gas. Nederland et op zijn tellen passen en tijdig edingen in deze race, omdat an- s met name noord-Nederland op- uw de boot mist, zo meende de r Bokhoven. Het is onder meer ik om een grootschalig kolenpro- t in het Eemsmondgebied op po- te zetten, zo meende hij. inlngen is altijd in het nadeel ge- ist door zijn excentrische ligging opzichte van de economische cen- in Europa. Beziet men de kaart het Noordzee-gebied met Noor- Engeland, Denemarken, Duitsland en Nederland dan :t Groningen daarin juist een cen- 1 plaats in te nemen. Voor de itriële ontwikkeling van de imond moet van dit gegeven ge worden gemaakt, gezien de mo- Ikheden die Nederland heeft als lucent zowel als koper en distrl- ur van aardgas, aldus de heer ioven. I noemde onder meer het LNG- Iject (aanvoer vloeibaar aardgas in 'Eemshaven). Dit is echter een pro- t dat nog niet zeker is. Daarom is volgens hem zaak, alvast te wer ft aan een geheel op zichzelf staand jen-vergassingsproject in de Eems- van ht LNG. Er kan gas den geproduceerd voor zowel de iche industrie als om er energie op te wekken. Noordoost-Gro- Voor de geestelijkheid in La- tijns-Amerika bestaat ruime belangstelling bij de Neder landse pers sinds dat wereld deel is ontdekt als de plaats waar de rooms-katholieke kerk nu eens handelend zou kunnen optreden ten gunste van verdrukten. Geen wonder dus dat de moord op aartsbis schop Romero in El Salvador veel aandacht krijgt in de weekbladen. De Tijd Als het over Romero gaat heeft De Tijd het meeste recht van spreken want dat blad had drie maanden gele den nog een vraaggesprek met de nu vermoorde aartsbisschop. Ton Oost veen schrijft over de man. Gljs Wan ders over zijn land. De laatste gaat in op de vraag of de moord bewust door de machthebbers in El Salvador kan zijn gepleegd. „Misschien willen de machthebbers een reactie in de vorm van stakingen, bezettingen en de monstraties uitlokken om vervolgens de onderdrukking tot een maximum op te voeren. De komende weken zullen leren wat het wordt: volkeren moord of bevrijding." Oostveen noemt de grote waardering die nu allerwegen over Romero wordt uitge sproken onvermijdelijk maar wijst er op dat er in de wereld meer aan de hand is dan de moord op de bisschop. als de paus deze moord in ter men van heiligschennis beschrijft, dan mag die kwalificatie alleen brede ingang vinden, als zij evenzeer wordt toegepast op de dood van de miljoe nen armen, die naar de woorden v£gi Romero „het lichaam van Christus vormen", aldus Oostveen. Hervormd Nederland Een nog duidelijker advies aan de paus geeft Hervormd Nederland in zijn commentaar op El Salvador: „Had de paus, als hij de stedehouder van Christus op aarde is, niet op de trappen van de kathedraal van San Salvador aanwezig moeten zijn om vandaar voor het forum van de we reld aan de kant van de onderdrukten te gaan staan en te zeggen hoe de kerk hen zal steunen in hun strijd om recht en gerechtigheid? Pasen is opstanding, wakker worden uit de doodsslaap. El Salvador is een wek ker. die christelijke dommelaars wak ker ratelt om in opstand te komen tegen de machten des doods, die het leven knechten." Na zo'n hartverwarmende, actuele paaspreek is het een hele verrassing bovenaan op pagina elf te lezen: „We hebben meer heidenen nodig", maar dat blijkt niet zo bedoeld te zijn. Het blijkt een erg vrije vertaling te zijn van het oude adagium: het heil komt van buiten. Pasen wordt in HN verder herdacht met een medidatle van Okke Jager en een vraaggesprek met twee andere theologen. vertrouwen van de gezamenlijke ver zetsorganisaties gehad, stond zelfs bij zijn benoeming, nu drie Jaar gele den, te boek als conservatief en werd aanvankelijk uitgemaakt voor hand langer van de rijken. Wat hij predikte was niet een bloedige revolutie, maar gerechtigheid door middel van ver zoening. Dit laatste wordt nu ver zwegen." De Nieuwe Linie Als we nu toch bezig zijn met de verfijning van het beeld van Romero dan moeten we nu eerst maar Paul van der Harst sprekend invoeren, die de vermoorde priester in De Nieuwe Linie herdenkt: „Romero was tegen iedere vorm van geweld, zeker. Maar hij was bovenal tegen het alle be schrijvingen tartende geweld van de kapitalisten. Romero verzette zich te gen fanatiek tegengeweld maar hij zei ook: „De wereld van de armen leert ons hoe de christelijke liefde moet zijn die werkelijk de vrede wil maar die het valse pacifisme, de be rusting en de werkeloosheid ontmas kert." Jeltje Kuipers sluit in De Nieuwe Linie haar drieluik over minister-pre sident Van Agt af. Ze doet dat heel handig door aan het einde van haar laatste artikel de geïnteresseerde le zer op te dragen het eerste nog maar eens te gaan lezen. Voor wie dat niet direct bij de hand heeft geven we hier de conclusie van het laatste: „Dat Van Agt een archaïsche taal spreekt en gebaren maakt, ontleend aan de feodale liturgie van de RK kerk, is dan ook geen toeval, maar bereke ning. Al is die berekening niet die van Van Agt. maar van de maatschappe lijke strijd die hem in dienst heeft." Vrij Nederland Het wereldgelijkvormige Vrij Neder land laat pasen en papen onbespro ken en begint op de voorpagina over voetbalzwendel in Nederland. „Een onderzoek naar de zwarte toto, de corruptie en de afgesproken overwin ningen in Nederland." Na eerste le zing lijkt het verhaal onvoldoende grond op te leveren voor een golf van arrestaties onder spelers en bestuur ders, zoals in Italië. Als huiswerk voor de politiek geïnte resseerden tijdens het paasreces heft Hans Smits een vraaggesprek van anderhalve pagina met CDA-lelder Ruud Lubbers. Die komt uiteraard ook te spreken over het vertrek van Andriessen als minister van finan ciën. Destijds verklaarde Lubbers voor het behoud van Andriessen hard te hebben gevochten, maar hij huilt niet meer om zijn verlies. „Het CDA verdraagt het kennelijk als partij dat tegen een prominénte voorman van de KVP wordt gezegd: tot hier en niet verder. En het heeft te maken met het karakter van het CDA als volkspartij." Blbeb ndervraagt cabaretier Robert Long. Die heeft met Lubbers gemeen dat hij tamelijk bekend is en dat heeft zo zijn gevolgen. Long: „Toen ik nog niet bekend was en telefonisch een hotelkamer reserveerde en dan verscheen met dit hoofd nou het minst erge was dat ik vooruit moest betalen. Als ik nu piemelnaakt kwam, zouden ze zeggen: meneer Long gaat u zitten, hebt u het niet koud?" Haagse Post Deze week in Hervormd Nederland: Verder: Interview met kapitein Stelling: 'Inzet kernwapens in strijd met de Grondwet' Gene Sharp over sociale verdediging als alter natief voor bewapening Bisschop Zwartkruis over aarts bisschop Romero Nieuwe serie: De oudere ongetrouwde vrouw Dr. F Boerwinkel: Waarom Karei de Grote de joden begunstigde Okke Jager, Niek Schuman en Wessel Verdonk: Pasen anno 1980 geen vanzelfsprekendheid Nederlandse korvetten smoren verzet op Oost-Timor Aandacht voor Abel Herzberg, Dietrich Bonhoeffer en Paul van Ostaijen Problemen in Borssele: Kernenergie nu al een ramp. En El Salvador en de kerken Steenkamp en de bijbel Ik neem een proefabonnement van iwce maanden voor 6.- Ik weet al voldoende van HN Ik abonneer me 36,50 per half jaar Adres Code/plaats sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-5121II. Overal in de losse verkoop 1,85 Elsevier Elseviers Magazine heeft een actieve redacteur religie die algemeen chris telijke feestdagen nooit onopgemerkt voorbij laat gaan. Want al staat het er niet nadrukkelijk bij, het zal toch wel wegens Pasen zijn dat EM deze week een zeer uitvoerig omslagverhaal heeft van Rex Brico over Jezus en wat de mensen daarover tegenwoor dig allemaal zeggen. „Jezus in het geding" heet het essay, dat getuigt van grote belezenheid op dit terrein en dat daarom door de collega's van pagina 2 maar op zijn waarde moet worden beoordeeld. De wat minder in de christelijke dog matiek geschoolden zijn wellicht ge holpen met de wijze waarop Elseviers Weekblad het paasfeest viert: een verslag over de omstreeks deze tijd veelvuldig gehouden processies In Spanje. Daar zijn tafereeltjes te schil deren als de volgende: „Maria, wat ben Je knap. Ik hou van Je als geen ander," schreeuwt een zigeuner als hij in Malaga zijn zwarte Madonna voorbij ziet schrijden. „Olé!" stem men de zigeunervrouwen in. die al veel te lang met een burgerlijke disci pline hebben staan kijken." Na dit uitstapje met Elseviers Week blad naar Spanje met het Magazine terug naar El Salvador. In zijn com mentaar op de moord op de aartsbis schop wijst Van Rosmalen op een aspect dat volgens hem op dit mo ment wat wordt vergeten: „HIJ (Ro mero dus) heeft nooit het volledig Wat gebeurde er met de kinderen van de ouders die in de Jaren zestig wer den aangeraakt door de toen heersen de geest van veranderingen en van het vertrouwde gezinnetje niets over lieten? Lieve Joris stelde namens Haagse Post een onderzoek In en vond dat de kinderen wat minder hemelbestormend zijn. Zo zegt een dochter van een echtpaar dat in de jaren zestig furore maakte door alle seksuele taboes met veel vertoon te doorbreken: „Vergeleken met onze ouders zijn wij bijvoorbeeld hartstik ke monogaam." De ln zo'n stuk on vermijdelijke deskundigen oordelen niet onverdeeld gunstig over ai te revolutionaire ouders. Een lerares zegt: „Ik heb het gevoel dat deze kinderen min of meer het slachtoffer zijn geworden van de experimenteer drift van hun ouders. Ze zijn nogal wat aandacht te kort gekomen vol gens mij, maar vooral: ze hebben nau welijks enig normbesef." Nieuwsnet Nieuwsnet licht uitvoerig voor over de wijnen en de fraude die daarmee mogelijk is. Om snobs die net zo aardig hadden leren klokken en rui ken te ontmoedigen schrijft het blad onder meer: „Veel van die Franse wijn is tegenwoordig bepaald niet be ter dan een vergelijkbaar produkt van andere bodem. Zelfs hoogst be kwame wijnproevers worden bij blindproeverijen met Franse, Spaan se. Italiaanse, Kaapse en Californi- sche kwaliteitswijnen van hun stuk gebracht: het is nauwelijks uit te ma ken welke wijn nu echt door Marian ne is geleverd." was te optimistisch toen hij in december in een Tijd- interview van Gijs Wanders betwijfelde of zijn tegenstanders hem inderdaad zouden durven doden. Opnieuw bericht Wanders nu uit San Salvador, na het bloedbad bij de begrafenis van een man die door Ton Oostveen wordt geschetst als profeet van de bevrijding. 'D'66 blijft kabinet bestrijden': Jan Terlouw over loonmaatregel en verkiezingen Ontsteltenis In onderwijs: nóg meer schoolexamens? Natascha Emanuels' platte leut: Helen Knopper bi| het Vrouwencabaret Eenvoudig schrijven: Wam de Moor over Santen en Holsbergen Kruisiging en jodenhaat: Abel Herzberg. de KRO en de zaak Jezus Taal als liefdesspel: Henk Hillenaar herdenkt Roland Barthes V0- <3'De Groene Voor een blad als De Oroene valt het conflict ln El Salvador precies in het schema, waarbij de Amerikanen au tomatisch als de hoofdschuldigen kunnen worden aangewezen. „De Verenigde Staten hebben gekozen voor een keiharde machtspolitiek. Na de sandinistlsche overwinning ln Ni caragua wilde men alles op alles zet ten om een volgende revolutie ln Mld- den-Amerika te voorkomen." De Groene houdt het er op dat een volk sopstand in El Salvador momenteel weinig kans maakt omdat het inter natlonaal-polltiek klimaat tegen zit. Nederland wordt daarvoor indirect aansprakelijk gesteld: „Hoeveel do den moeten er ln dit Middenamert- kaanse land nog vallen voor Neder land partij kiest tegen de agressieve Amerikaanse machtspolitiek en voor de bevrijding van El Salvador?" voor proefabonnement «tkM de Tijd ft« TV Nasm Adres Pisats Tel Zonder postzegel zenden san de Tijd Antwoordnummer 6. '000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro F Abonnementen (deg en nacht, ook in het weekend). 020-462062

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9