S blijven hopen op plossing gijzeling lussen verliezen 'reep op zuidelijk lleel van Afrika Meer geld voor Britse defensie Voedselhulp: vrieskippen voor tropen Egypte wil blijven praten met Israël Kennedy gaat toch door Kies een Kleine KUktvakantie. Culinair: smullen in Parijs van Truite Soufflée bij Chez Garin. KLM Thuis in de lucht. ogelijk concessie van Carter nrust in Turkije Geen hulp VS voor Pakistan ^orzaak vertraging oor vrachtwagens 'Toenemende dreiging Russen' Weer politieke crisis België INDERDAG 3 APRIL 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ?kers iSHINGTON, TEHERAN (AFP, Reuter) Ondanks de aanvankelijke teleurstelling over reactie van de Iraanse president Bani Sadr op de toezegging van president Carter, dat hij eron -n verdere sancties tegen Iran overweegt, blijven de Verenigde Staten proberen een met nstige atmosfeer te scheppen voor een spoedige overdracht van de gijzelaars in de ?ennerikaanse ambassade aan de revolutionaire raad van Iran. en de N ;rde gens tot dusver niet bevestigde ►ezoe ichten zou de Amerikaanse presi- )00 m Carter opnieuw een boodschap men 1 Bani Sadr gestuurd hebben, van arin hij de Iraanse autoriteiten de antal >r hen gevraagde toezeggingen zou naar >ben gedaan. Eerder verklaarde Binr Sadr dat hij niet bereid was ider loegen te nemen met Carters toe- jging op dit moment geen sancties en Iran te zullen ondernemen. De anse president zou van Carter de jrukkelijke veizekering willen ho- lege dat hij geen propagandistische na ivallen zal doen totdat het Iraanse yan lement over het lot van de gijze- uil rs heeft beslist. Of de Amerikaan- der president deze garantie nu echt i ne< even heeft, was gisteravond nog tefeu iuideliik Bani Sadr heeft gezegd ^thou hij alleen op basis van zulke ga- van enh» m pr ;edur Hei elstn voor ?n P beslt ranties kan meewerken aan een over dracht van de gijzelaars. Bemiddeling Bani Sadr zou om een nadere verkla ring van Washington hebben ge vraagd door bemiddeling van secre taris-generaal Waldheim van de Vere nigde Naties, die Bani Sad'r bood schap doorspeelde aan de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Cyrus Vance. Jody Powell, de woordvoerder van het Witte Huis was gisteren niet bereid enig commentaar te geven op berichten over verdere concessies van de kant van de Ameri kaanse regering. Hij volstond met de mededeling dat het Witte Huis nog steeds tegenstrijdige berichten uit Teheran krijgt en „we proberen uit te zoeken wat ze precies bedoelen". Te leurstelling was gisteren duidelijk de ondertoon van de reacties in Wash ington en van verschillende zijde werd erop gewezen dat er grenzen zijn aan de Amerikaanse bereidheid om mee te werken aan een bevredigende afwikkeling van de gijzelingszaak. De vroegere winnaar van de Nobel prijs voor de vrede, de Ier Sean McBride heeft voorgesteld om een tribunaal tegen de sjah te organise ren naar het voorbeeld van het tribu naal van Neurenberg om op die ma nier de gijzelingskwestie op te lossen. Op die manier zou de publieke opinie in Iran tevreden gesteld kunnen wor-' Senator Edward Kennedy verzekert den. McBride, een van de oprichters **Jn toehoorders in Pittsburg dat hij en. ens tr t en >sen h*1™ or Hennie Serfontein s en van Amnesty International, meende dat een eventuele overdracht van de gijzelaars aan de Iraanse autoriteiten zal kunnen bijdragen tot een spoedi ge afwikkeling van de zaak, al ver heelde hij niet dat het binnenkort te kiezen Iraanse parlement kan beslui ten de gijzelaars voor de rechter te brengen. Koerden De onlusten in de Iraanse regio's du ren nog voort. De Iraanse president Bani Sadr bracht gisteren een kort bezoek aan het gebied langs de Kas pische Zee, waar een algemene sta king is uitgebroken, terwijl ook in Koerdistan melding gemaakt werd van botsingen tussen Koerdische op standelingen en Iraanse gewapende eenheden. ondanks nieuwe verliezen zal blij ven vechten voor het Amerikaanse presidentschap. Vakbondsman John McCarroll, die in 1972 de nominatie van Rchiard Nixon stemde, heft zijn vuist om Kennedy's woorden kracht bij te zetten. Na de voorverkiezingen in de staten Wisconsin en Cansas, die dinsdag plaats vonden, is er echter weinig hoop meer voor Kennedy. Zijn rivaal Jimmy Carter boekte in beide staten een duidelijke overwinning. Hij kwam daarmee sterk terug na zijn tweevoudig verlies in de staten New York en Connecticut. Carter heeft nu 852 gedelegeerden achter zich weten te krijgen, tegen Kennedy 427. De derde democratische kandidaat. Brown, behaalde vrijwel geen stem men dinsdag en trok zich na het bekend worden van de uitslag defi nitief terug als presidentskandidaat. „Ik ga terug naar California om wat werk te doen", zei de gouverneur van deze staat teleurgesteld. In het Republikeinse kamp behaalde Ronald Reagan de beste resultaten in de verkiezingen van dinsdag. Met 343 afgevaardigden achter zich staat hij ver boven zijn naaste rivaal, Ge orge Bush, die er 71 heeft weten te verzamelen. Het wordt dan ook steeds aannemelijker dat het ge vecht om het Amerikaanse presi dentschap een strijd zal worden tus sen de Democraat Jimmy Carter en de Republikein Ronald Reagan. Deze twee zijn ook de grootste kansheb bers in de voorverkiezingen van de komende zaterdag in de staat Loui siana. over 'roe* IHANNESBURG Het onverwachte bezoek dat de Russi- opavi ie onderminister van buitenlandse zaken, Leonid Ilitsjew, 'an pi se weken geleden bracht aan de Mozambikaanse president s mal mora Machel is het rechtstreekse gevolg van de vernede- enrnt de tegenslagen die de Sowjet-Unie de afgelopen tijd in «ielijk Afrika heeft moeten incasseren. Herkiezingen in Rhodesië, waarbij Jfcrt Mugabe met een overgrote wderheid aan de macht gebracht fwnni vormden een zware slag voor de afcgische plannen van de Russen, hnp alleen omdat de Russen tot het ir hilde Joshua Nkomo hadden ge- Ha a und- maar ook omdat zij zich ver- emden van Robert Mugabe door n iedere materiële bijstand te ont- len vanwege zijn weigering om banden met China te verbreken. idslefc, ..«H i b den, rscheidene voorvallen hebben de elopen tijd de aandacht gevestigd fens (je gespannen verhoudingen tus- kom MUgabe en Moskou. Tijdens een ten 1 id december in Maputo gehouden 'erao sconferentie. reageerde Mugabe lgenv erst geïrriteerd op een vraag van v correspondent van het Russische i w? sbureau Tass over zijn kansen bij ïleld je verkiezingen in Zimbabwe Ui- vankt bot reageerde Mugabe hierop t de verklaring dat sommige cor- ite geesten nooit begrijpen wat je verkiezingen zijn. zielc r» maand later was de beurt aan n80v >skou om Mugabe op zijn nummer laar zetten. De ambassadeurs van de ,"na' wjet-Unie en haar naaste bondge- iduin ten zoals Oost-Duitsland, schitter- 1 en kant 1IVO. den door afwezigheid bij het histori sche vertrek van Mugabe van het vliegveld van Maputo naar Salisbury. De enorme overwinning die hij bij de verkiezingen behaald heeft, heeft Mu gabe de overhand gegeven in zijn verhouding met de Russen en hun bondgenoten en deze realiseren zich dat maar al te goed. Na de ver kiezingen nam Mugabe wraak: ver zoeken van de Russische en Oost- duitse ambassadeurs in Loesaka om een bezoek aan Salisbury te mogen brengen werden op verzoek van Mu gabe door de Brit.se gouverneur Lord Soames afgewezen. Mugabe vroeg Lord Soames de ambassadeurs ervan op de hoogte te stellen dat de ZANIJ, de partij van Mugabe, geen betrek kingen onderhoudt met beide landen. WASHINGTON (AFP, AP) De Amerikaanse regering heeft haar plan ingetrokken voor steun aan de defensie van Pakistan ten bedrage van 800 miljoeii gulden. Eerder wees de Pakistaanse president Zia Oei Haq het Amerikaanse aanbod al af als „een fooi". Het ziet er nu naar uit dat hij helemaal niets krijgt. Kort na de Russische interventie in Afghanistan kondigde de Ameri kaanse president Carter aan het Con gres te zullen vragen de wet in te trekken die wapenhulp verbiedt aan landen die plannen hebben om kern wapens te maken. Washington stelde voor de komende twee jaar 800 mil- joen gulden in het vooruitzicht aan wapenhulp. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken liet overigens weten dat de contacten tussen de Verenig de Staten en Pakistan wel zullen worden voortgezet. Russische troepen hebben gisteren opnieuw aanvallen uitgevoerd op is lamitische opstandelingen in Afgha nistan. Daarbij zouden zowel aan de kant van de Russen als aan de kant ADVERTENTIE Bemiddeling arts i N HAAG (ANP) Vrachtwagen- hygi luffeurs uit Nederland die op of het Dr Turkije rijden moeten rekening kenl] uden met aanzienlijke vertragin- chts 1 Dit heeft gisteren de protes- naan its-christelijke beroepsorganisatie nhui gvervoer meegedeeld politieke onrust in Turkije maakt t namelijk noodzakelijk, aldus se organisatie, dat de chauffeurs ïproj or eigen veiligheid onder gewapend Is v leide in kolonnes van stad naar linlsl ,d worden gevoerd, latlev ing. Het bezoek van Ilitsjew aan Maputo was bedoeld om de Mozambikaanse leider Samora Machel, die zeer nauwe betrekkingen onderhoudt met Muga be. te vragen als bemiddelaar op te treden en bij te dragen tot een norma lisering van de verhouding tussen Zimbabwe en de Sovjet-Unie. Het feit dat de Russische delegatie letterlijk met de hoed in de hand naar Mozam bique kwam, tekent de verlegenheid waarin de leiders in Moskou verke ren. De indruk bestaat dat de Russen de Mozambikaanse regering bijna ge smeekt hebben om haar Invloed bij Mugabe aan te wenden. Het Is veelbetekenend dat de aankon diging dat de Sowjet-Unie een am bassade in Salisbury zal openen in Londen gedaan werd minder dan een week na Ilitsjews bezoek aan Mapu to. Het Russische falen in Zimbabwe wordt door de staten op het zuidelijk deel van het Afrikaanse continent zowel de marxistische als de niet- marxistische beschouwd als het zoveelste voorbeeld van botheid en gebrek aan inzicht in de manier waar op men de situatie in Afrika dient aan te pakken. Loopt het water u al in de mond bij de gedachte? Dan is een voorjaarsreisje naar de lichtstad aan u welbesteed. Parijs krioelt van de eethuizen waar u zich te goed kunt doen aan 'haute cuisine'. Maar niet alleen Parijs. Bent u dol op lekker eten haal dan snel de speciale KLM- folder over culinaire paradijzen in Europa. Uw reisbureau heeft 'm voor u. Reizen naar de in de folder genoemde oorden vindt u in de programma's van o.a. Parool, Mondial, ANWB en PéBé. CAIRO. JERUZALEM (Reuter, AP) Egypte is bereid de besprekingen met Israël over de status van de door dat land bezette gebieden ook na 26 mei voort te zetten, op voorwaarde dat er dan enig schot in de besprekingen zit. Dit werd gisteren meegedeeld door Boutros Ghali, minister van staat belast met buitenlandse zaken. Boutros Ghali brengt momenteel een bezoek aan India, enkele dagen nadat daar ook de Palestijnse leider Jasser Arafat was ontvangen, een verklaard tegenstander van het Egyptisch-Is- raëlische vredesoverleg. De Egypti sche minister zal premier Indirah Gandhi, die de laatste tijd steeds nadrukkelijker steun is gaan betui gen aan de tegenstanders van het vredesoverleg, een persoonlijke brief van president Sadat overhandigen. Minister Boutros Ghali liet zich zeer optimistisch uit over de komende ontmoetingen tussen president Sa- dat en premier Begin enerzijds en president Carter van de Verenigde Staten anderzijds. „Als de ontmoe ting in Washington tastbare resulta ten oplevert, dan zal dit de Palestij- nen aanmoedigen deel te nemen aan het vredesproces en zal het ook be paalde gematigde landen aanmoedi gen een meer positieve houding in te nemen tegenover het vredesproces." aldus Boutros Ghali. Overigens is het nog lang geen koek en ei tussen Egypte en Israël. De door het Egyptische parlement aangeno men resolutie, waarin wordt uitge sproken dat Oost-Jeruzalem een Ara bische stad is die een onlosmakelijk deel van de Westelijke Jordaanoever uitmaakt, werd gisteren door de Is raëlische minister van buitenlandse zaken Yitzhak SJamtr als weinig con structief omschreven. Inwoners van vier steden op de Wes telijke Jordaanoever zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen de Joodse nederzettingen in dit gebied Kantoren en scholen waren dicht. Het Isrëlische leger betrok strategi sche stellingen in het gebied om even tuele ongeregeldheden onmiddellijk te kunnen bestrijden. De vijf westelijke leden van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties hebben inmiddels te verstaan gege ven dat zij geen resolutie over de status van de Palestljnen zullen steu nen voordt de in het vredesakkoord tussen Israël en Egypte overeengeko men termijn voor de afronding van de besprekingen over de Palestijnse au tonomie is afgelopen Die termijn ein digt op 26 mei. Gisteravond was er nog geen beslissing genomen over de voortzetting van het debat over de Palestijnse autonomie. De vroegere Egyptische staf-chef, ge neraal Sjazli, die vorige week in Da mascus de vorming van een tegen Sadat gericht EWgyptisch Nationaal Front aankondigde, zei gisteren in Beiroet dat zijn organisatie met alle democratische middelen, maar des noods ook met revolutionair geweld, zal streven naar de omverwerping van het Egyptische regime. Het nieu we front zou Inmiddels erkend zijn door Syrië, Libië, Algerije. Zuid-Je- men en de PLO. Sjazli leidde de sen sationele oversteek van Egyptische troepen tijdens de oorlog van 1973 over het Suez-kanaal, maar werd la ter door Sadat ontslagen, toen Israël in de laatste dagen van de oorlog er in slaagde de westelijke zijde van het kanaal te bereiken. van de opstandelingen enkele tien tallen slachtoffers zijn gevallen. Volgens het islamitische verzet de den de Russen een aanval in de zui delijke provincie Tarar. Een andere Russische actie werd gemeld in de directe omgeving van de grensplaats Jellalabad, bij de oostelijke grens met Pakistan. Het Afghaanse regime heeft gisteren een hervorming van het onderwijs in het land aangekondigd, dat ook voorziet in onderwijs in talen van de minderheden in het land. Tot dusver hadden de Baloechiërs, de Oezbeken en de Turkmenen geen recht op on derwijs in hun eigen taal. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië gaat zijn defensie sterk opvoeren. De Britse regering kondigde gisteren aan dat de komende vier jaar op elke begroting meer geld beschikbaar komt voor het leger, luchtmacht en marine om het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende Russische dreiging tegen over het Westen. De Britten overwegen zelfs zelf chemische wapens te ontwikkelen. Dit maakte de regering gisteren be kend in een eerste overzicht van de Britse defensie, sinds Margaret That cher in mei vorig jaar premier werd. Thatcher is, met name in de Russi sche pers, bekend geworden als „de ijzeren dame", wegens haar aanhou dende waarschuwingen voor de toe nemende sterkte van het leger van de Sowjet-Unie. In het gisteren aan het parlement gepresenteerde beleidsdocument geeft de Britse regering toe dat de plannen veel geld zullen onttrekken aan de toch ai wankele economie van het land. Alleen voor de handhaving van de kernmacht van vier Polaris- onderzeeboten is al 4.5 miljard gul den nodig. Maar. zegt de regering, we hebben geen andere keus. „Het lot van Afghanistan herinnert ons er weer eens aan dat blijvende vrede, veiligheid en vrijheid niet als vanzelf sprekend moeten worden beschouwd of gratis kunnen worden genoten," aldus de beleidsnota. Volgens de regering-Thatcher heeft de Sowjet-intervenUe in Afghanistan aangetoond dat „onze tegenstanders zowel de macht hebben om nieuwe territoriale en strategische winsten te boeken, als de durf om die macht te gebruiken." De defensiebegroting zal dan ook met 23 procent stijgen, het geen na aftrek van de inflatie een reële verhoging betekent van 3,5 pro cent. Volgens de toelichting van de regering hebben de Russen de laatste tijd jaarlijks vier procent meer aan defensie uitgegeven. BRUSSEL (AFP) België lijkt aan de rand van een nieuwe politieke cri sis te staan, precies een Jaar na de vorming van de regering van premier Wilfried Martens. Het voorstel van de premier inzake de verdeling van België in drie federale gewesten (Vlaanderen, Wallonië en Brussel) kreeg gisteren op een essen tieel punt niet de vereiste tweederde meerderheid van de Senaat. Dit twoe- de verlies van de regering binnen een week op het gebied van de staatsher vorming zou er toe kunnen leiden dat premier Martens donderdagmiddag koning Boudewijn zijn ontslag aan biedt, zo veronderstellen politieke waarnemers in Brussel. De koning, die momenteel in Spanje vakantie houdt, keert volgens de ge ruchten vandaag naar zijn land terug Officieel heeft de regering de Senaat gevraagd de behandeling van het om streden wetsontwerp voor onbepaal de tijd op te schorten, maar het ver zet van een groep binnen de Vlaams Christelijke Volkspartij (CVP) van premier Marlens tegen de voorsteilen laat zijn coalitieregering weinig over levingskansen. doen ;[JJ or Nico Kussendrager Y0 col UBI e avd WOI IVOl ui hij >r< twik ier /an splf 1 del ordl Vit* >ll tUSSEL De Britse voedseldeskundige Jackson kon het mooi zeggen Sens de EG-hoorzitting over de „honger in de wereld". In de Domini- anse Republiek, vertelde hij, hoorde ik dat na de orkaanramp vrieskip- n naar dat Middenamerikaanse land waren gestuurd. Een land waar ta bene nauwelijks elektriciteit en koelkasten zijn. „Op het platteland pen de vrouwen kilometers in de brandende zon met de vrieskippen bij :h.' bakte Jackson ze bruin. makeA van de weg. en als de weg eenmaal gereed is zullen ze ervoor zorgen dat hij zo snel mogelijk weer kapot is, zodat eraan gewerkt kan worden, want dat betekent eten." „Noemen we dat ontwikkeling? Leven we in een gekkenhuis?" riep Jackson uit. In Bangladesj. zo haalde hij een ander voor beeld aan, moest werk worden gedaan op grond van de grote landeigenaren die daar door nog rijker werden. Het enige wat de armen eraan overhielden was dat ze tijde lijk te eten hadden. was een van de anekdotes, waarvan de er vele in voorraad had. In ernst hekel- ij het meest fel van alle sprekers tijdens tweedaagse zitting van de commissie ikkelingssamenwerking van het Euro- Parlement. de traditionele ontwikke- rlin| jssteun. en met name de voedselhulp, r van e dienen de zaak van de armen niet. als schade doen aan de mensen die we latsi len helpen." aldus Jackson, die werkt chril >r de hulporganisatie Oxfam. de Britse enh anger van de Novib. 'ahiti bijvoorbeeld, het armste land op westelijk halfrond, krijgen mensen ïdsel als beloning voor het aanleggen van weg. Dergelijke „voedsel voor werk"- Djecten zijn met name binnen de Verenig- Naties zeer geliefd. Volgens Jackson rkt het niet. .Als de weg klaar is. krijgen mensen geen voedsel meer Als het voed- op is, houden de Haïtianen op met het Bezwaar van de voedselhulp in het alge meen is dat het de prikkel voor derde we reldlanden om zelf de landbouw tot ontwik keling te brengen, wegneemt. Waarom zou den de boeren zaaien, als er toch wel voed selhulp van elders komt? Bovendien wor den door die voedselhulp de voedselprijzen gedrukt. Voor de mensen in de steden in ontwikkelingslanden is dat leuk. maar niet voor de kleine boeren. Die krijgen nu nog minder voor de produkten die ze naar de markt brengen, en doen het daarom maar niet. „Voedselhulp is nodig in noodsituaties Cambodja, de Sahel maar in het alge meen heeft het veel schade berokkend. Voedselhulp is geen instrument voor de ontwikkeling van de derde wereld." aldus Jackson. Woedend Dat alles kwam hem te staan op een woe dende reactie van de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de VN, Saouma, die naast hem zat tijdens de hoorzitting. Het wereldvoedsel programma houdt tientallen miljoenen mensen aan het werk, aldus de FAO-verte- genwoordiger. Bovendien wordt voedsel hulp gerekend als ontwikkelingshulp, zodat we wat dichter in de buurt komen van de hulpbedragen die de westerse landen de derde wereld hebben beloofd (alsof het eni ge streven de hoeveelheid van de hulp is, en niet de hoedanigheid). „U bent zo negatief", zie Saouma vervol gens vaderlijk tegen Jackson, die zelf wat verdwaasd zat rond te kijken, verbaasd door zoveel onbegrip. „U moppert alleen maar, u hebt geen alternatieven". Dat was waar. Ook na herhaald aandringen van le den van de commissie ontwikkelingssamen werking van het Europese parlement, kwam Jackson niet met ideeën. De commissie had overigens slechts een zeer matige belangstelling voor de hoorzit tingen over de honger in de wereld. De commissie telt 27 leden, maar gistermiddag zaten er nog geen tien in de zaal. Laat staan dat vertegenwoordigers van de commissies voor landbouw, buitenlandse zaken en poli tieke zaken die ook waren uitgenodigd aanwezig waren. Het enige moment dat de Albertzaal in Brussel echt vol zat. was an derhalve maand geleden toen de vroegere Westduitse bondskanselier Brandt, voorzit ter van de gelijknamige Noord-Zuldcomis- sie, werd gehoord. Op alle andere momen ten was de zaal voor driekwart leeg. Concreet Voor Saouma was het Jammer dat hij gister middag vertrokken was. toen had hij de positieve bijdragen van een landgenoot van Jackson kunnen horen, de hoogleraar Lip ton. ontwikkelingsspecialist uit Sussex. Deze was een van de weinige sprekers die met concrete aanbevelingen kwam. Rege ringen in de derde wereld laten zich vaak te weinig gelegen liggen aan de belangen van de kleine boeren. De regering zit in de stad, en kent de problemen van het platteland niet. Om tot hogere voedselopbrengsten in de derde wereld te komen zijn landhervormin gen nodig. Kleine boeren produceren naar verhouding veel meer dan grote, zei Lipton. De moeilijkheid is echter dat de landeigena ren bij onteigening schadeloos moeten wor den gesteld. Waarom betaalt de Europese Gemeenschap dat niet voor een deel, vroeg Lipton de leden van het parlement. Als de grond eenmaal onteigend is hebben de klei ne boeren krediet en water nodig, maar ook mogelijkheden om hun produkten af te zetten. Ook daar, aldus Lipton, ligt een taak voor de Europese Gemeenschap. Verder be pleitte hij het financieren van onderzoek naar de verbouw van voedsel in de tropen. Schijnbaar is daar veel over bekend, maar volgens Lipton beperkt veel van dit onder zoek zich tot handelsgewassen, die bestemd zijn voor de uitvoer en niet voor het voeden van de bevolking in de landen waar ze groeien. Tenslotte, aldus Lipton, zou de EG met multinationals moeten overleggen hoe deze grote bedrijven in ontwikkelingslanden meer in het belang van de bevolking zouden kunnen werken. Op de multl's mopperen helpt niets, je moet proberen hun activitei ten meer toe snijden op bijvoorbeeld de kleine boeren in de derde wereld, aldus Lipton. Of er dan voor de multi-national wat te verdienen valt is een andere vraag. Gedragscode Behalve Unilever hadden ze trouwens alle maal geweigerd een spreker naar de hoorzit ting van het Europese Parlement te sturen. Voor Unilever sprak de Indiër Thomas. Voorzichtige kritiek op de multinationals, (ze verstoren de markt, dringen mensen In de derde wereld voedingsgewoonten op. maken het kleine landbouwers moeilijk, concurreren bedrijven weg) ging Thomas uit de weg met technische verhalen over verdiensten van de multl's voor de ontwik kelingslanden op wetenschappelijk gebied. Oevraagd naar zijn mening over een ge dragscode voor de multinationals zei de Indiër daar niet tegen te zijn. maar dan zou er ook een gedragscode moeten komen voor regeringen. Om zo onder andere het vragen van steekpenningen tegen te gaan. Ook dat werd allemaal opgeschreven, en zai worden besproken tijdens het debat dat bet Europese parlement in Juni of juli aan ont wikkelingssamenwerking en de wereldland- bouw zai wijden. Mogelijk tonen dan ook de leden van de commissie uit het parlemejit die zich met landbouw bezighoudt belang stelling. Kern van de zaak blijft, en dat is er tijdens de twee hoorztttingen in Brussel weinig uitgekomen, dat het Europese land bouwbeleid haaks staat op ontwikkelings samenwerking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7