Personeel sociale dienst komt niet aan werkelijke taak toe 1 Van der Luit Houd uw kalender goed in de gaten. Rol detailhandel verandert in oude stadswijken 11% Den Haag krijgt al eerder structuurplan Ai be in L< Op Goede Vrijdag,4 april, haalt de Reinigingsdienst geen huisvuil op. Ambtenaren Haagse GSD gaan door met acties voor meer personeel GS willen aanpassing normen 3 Staal Bankiers maakt sparen nog aantrekke lijker met op alle spaarbrieven en spaardeposito's met een looptijd van 2 tot en met 5 jaar. Voor stedebouwkundige bescherming 0 r S Begrafenissen - Crematies Transporten Zuidhollandse bibliotheken kunnen werk niet aan Medewerker Haagse notaris meldt zich bij politie Re en is WOENSDAG 2 APRIL 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H WOt door Chris Bruijnius DEN HAAG De naam Ne- herkade is in Den Haag een begrip. Niet als de lange, lage kade langs de Laakha ven, maar als de vestigings plaats van de gemeentelijke Sociale Dienst. Ondanks een licht verloop van het cliën tenbestand gedurende de af gelopen jaren, kan de ruime hal van het lage gebouw goed gevuld zijn met wach tenden. Zij willen allen de bijstandsambtenaar spre ken, die in eerste instantie de mogelijkheid van een uit kering zal bekijken. Zijn de cliënten vaak gespannen, onzeker en (wellicht daar door) agressief, met de bij standsambtenaren blijkt het soms niet veel beter gesteld. Ziekteverzuim en verloop van per soneel. zijn begrippen die bij het functioneren van sociale diensten lijken te behoren. Niet zo verwon derlijk. Dagelijks geconfronteerd te worden met de problemen van de medemens die het bestaansmini mum nadert, gaat niemand in de koude kleren zitten. De medewer kers van de Haagse sociale dienst dreigen er nu echter aan onderdoor te gaan. zo hebben ze gemeld. Het personeelsgebrek is volgens hen zo nijpend geworden, dat slechts een rigoureuze uitbreiding soelaas kan bieden. Twee weken geleden trokken 150 ambtenaren van de OSD met een petiUe naar het stadhuis. Ze eisten met onmiddellijke Ingang 63 mede werkers extra, als voorschot op een latere uitbreiding met nog eens 110 man. B. en w. toonden alle begrip, maar kwamen eind volgende week met een toezegging die een licht hoonge lach deed opstijgen onder de actie voerders bij de sociale dienst. Men kan er. als voorschot op een uitbrel- dingstoezegging voor volgend Jaar. alvast 10 ambtenaren bijkrljgen. Verder ls b. en w. bereid 18 man. die nu reeds min of meer boven de sterkte in dienst zijn te „legalise ren". Een toezegging van niks. vin den de acUevoerders, die zich van daag gaan beraden op verdere acties. Gesplitst Toch staat bij het Haagse gemeen tebestuur een ruime dienstverle ning door de sociale dienst aan haar burgers hoog in het vaandel. Daar toe werd de dienst al Jaren geleden grondig gereorganiseerd. De stad werd gesplitst in ruim twinüg dis tricten en alle medewerkers (12 A 15 per district) moesten „all-round" gemaakt worden. Deze operatie is Inmiddels uitgevoerd op een aantal specifieke hulpverleningen, zoals aan verslaafden, minderjarigen, on- behuisden. woonwagenbewoners e.a., na. Voor deze groepen bestaan nog speciale afdelingen, die dwars door de districten heen werken. Voor de bijstandswerkers beteken de de reorganisatie een enorme taakverzwaring. Niet alleen werden zij geacht Ineens alle wetten te ken- De wachtkamer van de Haagse GSD op een stil moment. Directeur Terhorst. nen, het grote streven was dat de ambtenaren zich meer met de socia le problemen van de cliënt ging bezighouden. Het immateriële was volgens de nieuwe richtlijnen niet meer te scheiden van het materiële, hetgeen een geheel nieuwe benade ring van de cliënt inhield. En een nieuwe scholing voor de medewer kers, die allen intern een opleiding in de sociale academie-sfeer gingen volgen. Die interne opleiding heeft zich min of meer tegen de dienst gekeerd. Nieuw personeel dat de opleiding gevolgd heeft en korte tijd de (ge waardeerde) harde praktijkervaring van een grote stad als Den Haag heeft opgedaan, blijkt bij kleinere gemeenten van harte welkom te zijn. Waar de faciliteiten (huisves ting enz.) bovendien veel beter gere geld blijken. Het verloop bij de Haagse sociale dienst is ongeveer 50 man per jaar Tot grote frustraUe van het perso neel is de genoten opleiding in Den Haag nauwelijks in praktijk te brengen. Juist door het grote ver loop en het hoge ziekteverzuim, hebben de ambtenaren (alles bij el kaar toch nog zo'n 450 man in de sector maatschappelijke bijstand) geen tijd daadwerkelijk meer aan dacht aan hun cliënten te schenken, dan de financiële afhandeling van de aanvraag om hulp. Een medewerker: „Je bent wel op geleid voor meer, maar blijft zuiver administratief bezig. Je hebt veel meer tijd nodig om je in te kunnen voelen in de problemen van de men sen, een afgewogen rapport te kun nen maken. Persoonlijke begelei ding om mensen uit de nesten te helpen, b.v. eens mee gaan naar een belastingkantoor, is er niet bij. We zijn voor de cliënt vaak de zoveelste die niet luistert, terwijl we toch vaak een eindstation zijn". De realiteit voor de man is. dat hij niet verder komt dan met zijn neus in de dossiers, en het uitschrijven van mutaties voor het ziekenfonds. Wel wordt hij geconfronteerd met genoeg moeilijkheden, zoals de taalproblemen met buitenlandse werknemers. Marokkanen of tur ken, die soms zelf een tolkmeeb- rengen. Deze vertalers eisen van htm hulp behoevende landgenoot soms een deel van de uitkering. Het komt voor dat een ambtenaar er in slaagt een werkloze buitenlander zijn oude baan terug te bezorgen, maar dat de tolk zich er tegen verzet, omdat hij daar niets wijzer van wordt. Tolken, waar de dienst voor kan zorgen, worden vaak niet vertrouwd. De veel besproken aggressivitelt onder de cliënten van de sociale dienst, draagt ook niet bij aan de gemoedsrust van de medewerkers. Eén van hen: „Er zijn twee soorten aggressivitelt. De eerste wordt ont wikkeld uit angst geen uitkering te krijgen, de andere is zuiver intimi datie om er wel één te versieren. Aan de laatste vorm is in het verle den nog wel eens toegegeven Dat gebeurt nu niet meer. Al loopt het nog wel eens dun door je broek. Soms zie je iemand in de hal zitten en dan denk je. „Als ik die maar niet krijg." Ook al omdat je sommi gen gewoon niet kan helpen. Meer praten zou begrip kunnen scheppen." Directie De directie van de Haagse GSD heeft van meet af aan positief ge staan tegenover de acties voor uit breiding van het personeel, maar vindt de laatste toezegging van b. en w. redelijk. Directeur Th. F. B. Terhorst gebruikt zelfs het woord „uitstekend". „Onze mensen zijn in gegeven door zorg voor de kwaliteit van het werk, die leeft ook bij de leiding van de bijstandssector. De uitbreiding komt wel van de grond, maar zij zijn ongeduldig. Ik vind dat nu de acties voorlopig achter wege moeten blijven, die zijn niet in het belang van de cliënt." Meer dan het personeel toont Ter horst begrip voor de moeilijkheden, waar het gemeentebestuur mee kampt. „Men moet zich realiseren dat extra personeel buiten de be groting valt. die met hangen en wur gen is vastgesteld." Hij constateert dat de GSD percentagegewijs al veel meer mensen krijgt dan andere sectoren, die hier nogal vreemd te genaan kijken. Volgens het ontwikkelde beleids plan heeft de directie van de GSD er tot en met 1982 88 personeelsle den bijgevraagd. Voor dit jaar was er een toezegging van 21, alles wat daarbij komt vindt de directeur meegenomen. 'Dat die tien een voorscot zijn vind ik niet belang rijk, volgend Jaar zien we wel ver der. Ik schat dat van de 18 mensen uit de interne opleiding, die nu tot de formatie gerekend worden, er dit jaar tot 4 5 als extra kunnen worden aangemerkt.' Achter de feiten Het actievoerende personeel stelt dat het aantal cliënten, dat één bij standsmedewerker in Den Haag te beandelen krijgt (de zg 'case-load') onredelijk hoog ligt: 100 k 130. Te gen een landelijk gemiddelde van ongeveer de helft. Directeur Ter- horst vindt die berekening te glo baal en wijst erop dat er in buiten- Bij vrijwel alle gemeentelijke sociale diensten in de grote steden van ons land, zijn de afgelopen jaren strubbelingen ontstaan, die hun diepere oorzaak vonden in personeelsgebrek. In Amsterdam richtte zich onder het personeel van de GBD eind 1977 een actiegroep op, die met onmiddellijke ingang 97 extra medewerkers vroeg voor de financiële afhandeling van de aanvragen om een uitkering. Sindsdient vragen ook de directie van de sociale dienst in de hoofdstad jaarlijks om een uitbreiding van meer dan 70 man personeel, een verzoek dat over het algemeen met ongeveer een derde werd gehonoreerd. In Rotterdam werd in juli 1977 directeur Bruens ontslagen, nadat bijstandstrekkers herhaaldelijk hadden gedemonstreerd tegen hun slechte behandeling door bijstandsambtenaren. Opvolgster Dales liet een frisse wind door ded GSD blazen en wist met een actieplan in 1978 zes miljoen gulden en 75 extra arbeidskrachten in de wacht te slepen. In Utrecht toog het personeel van de sociale dienst vorig jaar oktober met een petitie naar het stadhuis. Men wilde 17 man extra personeel; b. en w. heeft nog niet gereageerd. In Leiden kwam het in april 1975, toen er al bijna een jaar geen directeur meer was, bij de GSD tot een uitbarsting. Met het stijgen der werkloosheid werden de rijen voor de loketten langer, de sfeer steeds agressiever en het werk voor het personeel te zwaar. Soms was een hele afdeling ziek. Het kwam zelfs tot een politieontruiming van de hal. Directeur Overmeire, van de reinigingsdienst, wist met een kleine personeelsuitbreiding de zaak weer enigszins op poten te zetten. In Den Haag is het personeel nu ook in actie gekomen. Men kan het werk niet meer aan. Het ziekteverzuim is twee keer zo hoog als bij andere Haagse diensten. districten per medewerker vaak meer mensen worden behandeld dan in de binnenstad, waar het werk veel arbeidsintensiever is. Binnen het bedrijf is een speciale commissie al enige tijd bezig een nieuwe case-load vast te stellen, een richtlijn voor de toekomst als de medewerkers zich inderdaad meer met immateriële zaken zouden kun nen bezig houden. Men is er voorlo pig nog niet uit en heeft nu de afdeling organisatie van het stad huis gevraagd voor 1 juli met een nieuwe case-load te komen, die als grove meetlat moet dienen. Een en ander neemt niet weg dat ook Terhorst vindt dat zijn peroneel onder een veel te grote druk werkt en moet ervaren achter de feiten aan te rennen. Hij erkent de be roepsfrustraties die bij velen leven. De dienst kan volgens hem ook tal van zaken niet volgens de regels uitvoeren. Zo kunnen beslissingen niet altijd binnen een maand geno men worden en komt een heronder zoek (bij werklozen, bejaarden etc.) in het gedrang. Wat helemaal niet gebeurd, en wat Terhorst zeer betreurt, is het uitwis selen van de ervaringen, die de dienst met cliënten opdoet, met an dere instellingen, waardoor het fa len van bepaalde ontwikkelingen n de maatschappij gesignaleerd zou kunnen worden. „We kunnen ook geen bijdrage leveren aan de sa- menlevingspbouw. Het gemeente bestuur zou op onze ervaringen de planning van welzijnsvoorzieningen kunnen baseren. Dat blijft slechts een wenkend per spectief' aldus Terborst. Er bestaat tenslotte volgens de directeur even min een deugdelijk contact met an dere dienstverlenende organen in wijken en buurten. De sociale dienst zou daarin juist een voor trekker moeten zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Kijk dus, voordat u uw grootvuil buiten de deur zet, eerst even op de nieuwe grootvuil- kalender. Als u 'm nog niet hebt, u krijgt 'm binnenkort in uw brievenbus. Dienst der Gemeentereiniging Newtonstraat 2. 2501 CR 's-Gravenhage. Telefoon: 654812 Van een verslaggever DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben er bij staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) op aangedrongen nonnen aan te geven voor de ontwikkeling van de detailhandel in stadsvernieuwingsgebieden. Bankiers Bedragen kunnen via Uw giro- of bankrekening worden overgemaakt naar Gironummer 473501 of Bankrekeningnummer 26.64.57.282 onder vermel ding van de gewenste coupures en looptijd v.d. spaarbrieven. Na ontvangst hiervan zenden wij U de spaarbrieven aangetekend thuis; discreter kan het niet Voor meer informatie kunt U zich wenden tot Staal Bankiers N.V. Lange Houtstraat 8 2511CW DEN HAAG 070-46 94 80 toestel 121 Dhr. Chr. Kames. gemaakt worden voorbereidii sluiten te nemen van twee jaar te daarna nog met een jaar verleur kunnen worden. Dat betekent ee grotere rem op bouwplannen, die no snel, vlak voordat het bestemming kracht van kracht wordt, worden 1 gediend. plannen dan nog eerder dan tevoren tegengehouden won In de zogenaamde nota „Eerste Stap" die was bedoeld als een eerste globale schets voor het definitieve structuur plan dat het Haagse gemeentebe stuur in 1981 hoopt vast te stellen, staan zoveel aanwijzingen voor het ruimtegebruik in de stad, dat het in september verschenen stuk bij nader inzien zal worden verheven tot struc tuurplan. De afgesproken procedure, inclusief inspraak, die moet leiden tot het definitieve structuurplan gaat ge woon door. Omdat de mensen die mee hebben gedaan aan de inspraakronde voor de nota „Eerste stap" niet wisten dat ze in werkelijkheid over een toch zwaarder wegend structuurplan praatten, komt er een extra inspraak bijeenkomst op 7 mei in het Congres gebouw. Daarna wordt het plan voor gelegd aan de gemeenteraad. Door een structuurplan vast te stel len, zelfs al is dat magerder van in houd dan was voorgenomen, krijgen b. en w. de mogelijkheid voor stads delen waarvoor bestemmingsplannen LOÏ Gro mali land wezi leldi StalC eerde stemj Steel lingei tnlssi dat n ging cent Britii nu tc verhc voor se ov In ee beslo bij hi met gaan ten. den den t voo ra Icing BOG berni mink blaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Eerder dan de bedoeling was willen b. en sjtiona van Den Haag een (globaal) structuurplan voor de stad vas gjjjj stellen waarmee bepaalde stedebouwkundige ontwikkelingei beter in de hand gehouden kunnen worden. In stadsdelen waarvoor bestemmingsplannen in de maak zijn kunnen bouw woon jerin Iers «dei «16 ftrs «Ba gïstei verkl Coloi haar komt PIANOCONCERT De plani Peter Bark concerteert vanavond de kapelzaal van het K&O-gebou eraai aan de Oude Vest In Leiden. Zij maar recital bestaat uit werken van Dl niet port, Mozart, Chopin, Debussy eis tc Prokofiev. Aanvang: 20.15 uur. RECITAL De tenor Peter GL lenn en de pianiste Jantyna de Smii concerteren donderdagavond in thelers ter Diligentia aan het Lange Voo hout in Den Haag. Zij spelen ond^Iona meer werken van Schubert, Liszt Scarlatti. TONEEL Toneelgroep Ba van dag 1 Amn treedt met haar programma Freur""' Julie donderdagavond op in Waagtheater in Delft. Aanvang: 2M,en n uur, toegang: 7,50 en 6 gulden. ADVERTENTIES EXPOSITIE Gerry Leewes ex poseert zijn kleurtekeningen en stem peldrukken in galerie De Waag aan de Markt in Delft. De expositie duurt tot 14 mei en is dinsdag tot en met vrijdag van 16 tot 20 uur en zaterdag van 14 tot 20 uur geopend. MATTHAUS PASSION Het Haagse Toonkunstkoor brengt van avond Bachs Matthaus Passion in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Aanvang: 20.00 uur. In hel rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142644* De normen die er nu zijn bieden vol doende houvast bij de beoordeling van plannen inzake stadsvernieu wing door de provincie, aldus GS. GS hebben het verzoek aan de staatsse cretaris voorgelegd naar aanleiding van een notal van het economisch- technologisch Instituut (ETI) voor Zuid-Holland over de detailhandel in Stadsvernieuwingsgebieden De nota werd opgesteld in opdracht van de provtneie Zuid-Holland Het ETI geeft in de nota een beeld van de ontwikkeling van de detailhandel in stadsvernieuwingsgebieden in de Ja ren zeventig. Problemen zijn het te ruglopen van de bevolking n die ge bieden. dè slechte bereikbaarheid van de binnensteden en de te grote verspreiding van detailhandelsgoede ren over merendeels te kleine bedrij ven. Een belangrijke rol speelt voorts de komst van Surinamers, Antillia- nen en buitenlandse werknemers, waardoor het draagvlak van de de tailhandel is verkleind. Bij vestiging van nieuwe winkels nemen de onder nemers vaak genoegen met een on voldoende rendement en dus een laag inkomen, zo staat in de nota. Het ETI heeft voor het provinciale beleid voor de detailhandel in de stadsvernieu wingsgebieden een aantal doelstellin gen gegeven. Zo moet „overbewinke- ling" worden tegengegaan en is meer aandacht nodig voor specifieke con sumentengroepen, zoals etnische minderheden, bejaarden, studenten en één- en tweepersoonshuishoudens. Bovendien dient de bovenwijkse functie van winkelcentra gehand haafd te blijven en is meer aandacht nodig voor de overgangssituatie van bestaande bedrijven, aldus het ETI. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De openbare biblio theken in Zuid-Holland ..gaan aan verloedering ten onder", als minister Gardeniers (CRM) niet op korte ter mijn een forse personeelsuitbreiding toestaat. Dit stelt de Stichting Vere nigde Centrale Bibliotheekcentrales (VPBC) in een nota. De VPBC, die het bibliotheekwerk in Zuidhollandse gemeenten met een In wonertal tot 30 000 mensen verzorgt, vraagt voor haar bibliotheken 60 nieuwe personeelsleden. Zelfs met deze uitbreiding, blijkt uit de nota. zou de personeelssterkte nog niet de provinciale norm van 370 halen. Er werken nu 188 mensen In de VPBC- bibliotheken. maar net aan de helft van de provinciale norm De bibliotheken werken door het per soneelstekort onder een constante hoogspanning, aldus de VPBC Er moeten vele overuren gemaakt wor den en toch ..holt de kwaliteit van het bibliotheekwerk achteruit." De VPBC vraagt de Zuidholiandse ge meenteraden en onderwijsinstellin gen, aan wie de nota is toegestuurd, haar te helpen „het openbaar biblio theekwerk in Zuid-Holland te redden." DEN HAAG (ANP) De medewer kers van de 64-jarige Haagse notaris L. H., die werd gezocht wegens het vervalsen van een notariële akte, heeft zich maandag gemeld bij de politie in Den Haag. De notaris werd vorige week op zijn kantoor aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. De medewerker, de 30-jarige P. A. M. S. eveneens uit Den Haag, nam twee maanden geleden een hypotheek op zijn huis. Tegenover de bank deden de notaris en zijn medewerker voor komen dat het de eerste lening op het pand betrof. Zij verhulden echter dat er al twee hypotheken op rusten. Deze truc leverde ruim vier ton op, waarvan S. een tweede huis kocht. Bij de aanhouding van de notaris bleek dat de medewerker sinds febru ari niet meer op zijn werk was ge weest. Hij zou bij kennissen zijn „on dergedoken" Op advies van zijn ad vocaat meldde hij zich maandag. Beide verdachten zal valsheid in ge schrifte ten laste worden gelegd. Maandag maakte de rijksrecherche, die met het onderzoek naar de nota riële fraude is belast, bekend dat in middels nieuw belastend materiaal boven water is gekomen. De notaris zou in 1976 een akte bij koop en verkoop hebben opgemaakt, terwijl het ging om een schenking te zo van c Ipolitl neme over recht HAR tingei het v tor b! «rees! mete: kindc In dt de vc pectii echt vallig In de ■•kome Volge de ui ..hooi hoge tijnv nooit de i ipani gevol dooi Dienst der Gemeentereiniging Newtonstraat 2, 2501 CR 's-Gravenhage. Telefoon: 654812 BRT schs vol tenii BCh£ Die 0 7ij ee Parle Hoe *rord< laar' van aame as) 2 ien e 'oor ien i üoor< loorc telrai >eurt roedf Verer

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6