Tan Zetten: illesdoener n turnbond Spelers vrij op borgtocht S'An Weinig steun voor boycot Schoofs: 'Kritiek niet terecht' jeona. Horvath niet terug Verdere escalatie van Italiaans omkoopschandaal dreigt Verplichte figuren weer ter discussie 4 Verjongde tafeltennisploeg hoger geëindigd dan routiniers Onderzoek naar veiligheid van Grand Prix-wagens Zwitserse ruiters en Australische zeilers niet naar Moskou OENSDAG 2 APRIL 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 TT OOk n )or Erik Oudshoorn MSTERDAM Het bondsbestuur van het Koninklijk Ne- ilands Gymnastiek Verbond en de afdeling keurtumen ines zullen zich vanmiddag gezamenlijk gaan beraden over I situatie die is ontstaan nu bondstrainer Leona Horvath [t voor de gestelde termijn van 1 april is teruggekeerd uit Jmgarije. Aangenomen mag worden dat Hans van Zetten, momenteel haar taak al waarneemt, uit de bus zal rollen i de vacante functie op te vullen. i Horvath vertrok na het wereld- I fcmpioenschap te Fort Worth voor maanden naar haar geboorte- kd Hongarije. Na die vakantieperio- zou ze half februari weer in Neder- id terug zijn om haar taak te her tten. Tot drie keer toe heeft ze pakt en gezakt op het vliegveld van joedapest gestaan, maar telkens jerden de autoriteiten haar een tisvisum te verlenen. A afdelingsbestuur keurtumen da- vindt de tijd nu rijp om naar een lematief te zoeken. De hoop op een oedige terugkeer van Leona Hor- heeft men in ieder geval laten i. Marijke Willems. die bij ge rit aan een voorzitter namens de ie als woordvoerdster optreedt: ath krijgt kennelijk van het ;aarse ministerie van arbeid toestemming om naar Neder- terug te keren Voortdurend krij- i wij te horen dat de communisti- te partij in vergadering is en daar- geen tijd heeft om een uitreisvi- te ondertekenen. Ik geloof dat moment is aangebroken om met van Zetten verder te gaan. Zelfs ïou Leona op korte termijn terug- ton. dan is dat niet bevorderlijk nwvoor de huidige gang van zaken bij kt toptumen. Het zou de conti- alleen maar in gevaar bren- vn. tomen met Hans van Zetten is er oiangs gewerkt aan een voorberei- ngsplan voor 1981. Het is de bedoe- g om na de teleurstellende resulta- van Amerika (Nederland eindigde lens het jongste wereldkampioen- iap op een nietszeggende zeven- nde plaats en ontbreekt daardoor de Olympische Spelen van Mos- i, red.) de deelname aan invitatie- emooien en landenwedstrijden ireierüijk in te perken. We willen [aantal trainingen opvoeren en tot ft WK '81 uitsluitend toernooien in |tn land afwerken. Het is maar de lag of Horvath zich in deze uit- igspunten kan vinden. Zij had zich toekomst heel anders voorge- Id." ;ziet er dus naar uit dat het KNGV r het eerst sedert lange tijd met Nederlandse trainer in zee gaat. let recente verleden had de tum id Eva Bartha (eveneens uit Hon- Ije). Albert As ar jan (Sowjet-Unie) Jan Vlacil (Tsjechoslowakije) op loonlijst staan. Allen dus afkom- uit Oost-Europa en het is dan ook verbazingwekkend, dat er meer eens problemen waren op het led van de communicatie en disci- tie. Hans van Zetten: „Uit dat oog- nt gezien is het een voordeel dat er waarschijnlijk een Nederlandse ner komt. maar eigenlijk vind ik nog een paar Jaar te vroeg. Het is imer dat Leona niet meer kan ko- De oorspronkelijke opzet van nieuwe structuurplan was im- rs dat ik in de functie van trainers- irdinator aan een Nederlandse op- ger zou gaan werken. Er is in ne- jaar tijd nauwelijks iets aan de tiding kaderleden gedaan. Dat we al in een situatie zijn geplaatst om >r een trainer te zorgen komt ei- Uijk slecht uit. Maar we moeten Her. Eigenlijk kan er met de aan- Ulng van een nieuwe bondstrainer ai dag meer gewacht worden." ROME De justltéle autoriteiten in Rome hebben gisteren tien voet ballers en voorzitter Felice Colom bo van AC Milan op vrije voeten gesteld. Negen dagen na hun op zienbarende arrestatie zijn de elf op borgtocht (leder 200.000 gulden) uit het huis van bewaring „Regina Coe- li" ontslagen. Alleen Ouido Maghe- rini van Palermo verblijft nog in hechtenis. Als het vooronderzoek tegen hem is afgesloten, kan ook hij worden vrijgelaten. Van de zeventien personen, die er van worden beschuldigd bij het Ita liaanse omkoopschandaal betrok ken te zijn, werden twee spelers van Perugia, Casarsa en Zecchini, en de manager van Brescia, Prebedi, vori ge week reeds vrijgelaten. Maandag volgden de illegale bookmakers Curciani en Trinca, die zich door de spelers bedrogen voelden en daar om het schandaal in de openbaar heid brachten. Blijkens de vrijlatingen is het ge rechtelijk vooronderzoek in een ver gevorderd stadium. Wanneer de rechtbank de aanklachten tegen de ongeveer vijftig bij deze affaire be trokken personen zal behandelen, is nog onbekend. Een nieuwe kroongetuige, Franció Corti. heeft zich inmiddels bij de Romeinse justitie gemeld. Maan dag werd hij door het onderzoeks rechter Vincenzo Rosselli voor het eerst verhoord. Corti zou in het be zit zijn van „niet aan te vechten documenten", die voor een verdere escalatie van het schandaal zouden kunnen zorgen. Curciani en Trinca hebben al laten weten verdere stappen te zullen on dernemen. „Ik heb nog niet alles gezegd", verklaarde fruithandelaar Crucianl. Beide zakenlieden waren maandagmiddag uit „Regina Coeli" ontslagen, maar verlieten het huis van bewaring pas toen de duisternis was gevallen. Uit angst voor repre sailles van de bij de gevangenis samengedromde voetbalsuppor ters. glipten Curciani en Trinca via een geheime uitgang naar buiten. Ondanks de vrijlating van de spe lers handhaaft de Italiaanse voet balbond de schorsing van twee maanden. De bond verwacht niet dat de justitiële autoriteiten het schandaal snel zullen afhandelen en wil graag voor het eindtoernooi om het Europees kampioenschap schoon schip maken. Tegen Brazilië AMSTERDAM De KNVB heeft in principe overeenstemming be reikt voor een wedstrijd Nederland- Brazilië, die in maart 1982 zal wor den gespeeld. „We hebben een dag of tien geleden contact gehad met de nieuwe president van de Brazili aanse voetbalbond", aldus Jan Huybregts, de secretaris van de sec tie betaald voetbal. „De Brazilianen hebben ons gevraagd wanneer er mogelijkheden waren voor een der gelijke wedstrijd Wij hebben daar op geantwoord dat er in maart zou kunnen worden gespeeld. Een defi nitieve afspraak maken we eind van het jaar als we in Uruquay zijn voor het Internationale toernooi waar aan Nederland deelneemt." Brazilië wil voorts in maart 1982 uitkomen tegen West-Duitsland en Engeland. Emerson Leao. die de laatste tien jaar vrijwel de vaste doelman van het Braziliaanse elftal was, maakt niet langer deel uit van de nationale voetbalselectie Zijn naam komt niet voor op de lijst van zeventien spelers die de nieuwe bondscoach Tele Santana heeft samengesteld voor de eerste oefenwedstrijden van Brazilië voor het toernooi om het wereldkampioenschap 1982. Carlos van Ponte Preta uit Sao Paulo neemt zijn plaats in. Brazilië komt in juni uit tegen Mexico, Portugal en Joegoslavië Later dit jaar wor den oefenwedstrijden gespeeld te gen Uruquay. Paraquay en Chili Debutant MüNCHEN - In het Westduitse elftal debuteert Horst Hrubesch van HSV in de vriendschappelijke interland tegen Oostenrijk, die van daag in München wordt gespeeld Hij is de enige debutant, die door bondscoach Jupp Derwall is opge roepen. Bij Oostenrijk, waann AZ- spitsspeler Kurt Welzl speelt, staat ook de ex-Feyenoorder Willy Kreuz opgesteld. Hij speelt zijn 54e inter land De opstellingen van de elftallen zijn als volgt: West-Duitsland: Nigbur (Schalke 04); Kaltz (HSV), Cull- mann (FC Köln), Karl-Heinz För- ster (VFB Stuttgart). Dletz (MSV Duisburg); Bonhoff (FC Valencia), Bernd Föster (VFB Stuttgart), Hans Müller (VFB Stuttgart); Rum- menigge (Bayern München), Hru besch (Hamburger SV). Klaus Al lots (Fortuna Düsseldorf). Oosten rijk: Konzilia (Austria Wien); Pospi- schil (Austria). Obermayer (Au stria). Pezzey (Eintracht Frankfurt). Mimegg (MSV Duisburg). Hatten- berger (VFB Stuttgart). Prohaska (Austria), Kreuz (Linz). Jara (MSV Duisburg). Schachner (Austria), Welzl (AZ). Hans van Zetten ook opvolger van Leona Horvath DORTMUND De kans is groot dat het rijden van verplichte figuren tij dens titeltoernooien kunstrijden tot het verleden gaat behoren. De inter nationale schaats unie (ISU) zal tij dens de jaarlijkse juni-vergadering bekijken of het nog zinvol is de ver plichte figuren op het programma te handhaven. Voorstanders van het verdwijnen van dit onderdeel kregen tijdens de strijd om de wereld kampioenschappen in Dortmund de steun van ISU-voorzitter Jacques Fa- vart uit Frankrijk. „De verplichte fi guren moeten worden geschrapt," zei hij. „Het is zonde van de tijd en remt de schaatsers in hun creativiteit." Fa- vart benadrukte dat deze uitspraken hem uitsluitend persoonlijk aangere kend kunnen worden, maar hij wees er tegelijkertijd op dat de ISU er over drie maanden in Davos serieus over zal discussiëren. De waardering voor de verplichte fi guren is overigens de laatste jaren een stuk teruggelopen in vergelijking tot de tijd toen dit onderdeel nog hoofdzaak was. Vroeger kon men in de verplichte figuren zestig procent van de totale waardering verdienen, in 1973 kwam de verdeling dertig pro cent voor de figuren, twintig procent voor de verplichte kür en vijftig pro cent voor het vrije rijden tot stand. Favart: „Er kan geen twijfel over bestaan dat deze tendens uiteindelijk zal leiden tot het verdwijnen van de figuren. Dat zou dan alleen gelden voor internationale titeltoernooien, zoals Europese en wereldkampi oenschappen en Olympische Spelen. Andere wedstrijden zouden de ver plichte figuren nog steeds in hun pro gramma moeten opnemen ten behoe ve van de basistraining van de rijders en rijdsters." Tegenstanders van het handhaven van de verplichte figuren gebruiken als argument voor hun standpunt dat middelmatige kunst rijders, die toevallig goed zijn in het neerleggen van een mooie „acht" op het ijs genoeg punten krijgen om zich een kleurloze kür te kunnen veroorlo ven. De Oostduitse Anett Poetzsch, winnares van de Europese- en We reldtitel en het Olympisch goud in Lake Placid, is daar een goed voor beeld van. Zij verwierf zich telkens een grote voorsprong in de verplichte figuren zodat zij ondanks een minde re kür genoeg marge overhield voor de eerste plaats. De Brit Robin Cou sins, die bekend staat om zijn voor treffelijke vrije rijden, beheerste dit jaar de verplichte figuren beter en won het Europees kampioenschap en goud in Lake Placid. Een mislukt figuur kostte hem in Dortmund de wereldtitel, die toen toeviel aan de Oostduitser Jan Hofmann. Toch is Cousins een tegenstander van het laten vervallen van de verplichte figuren. „Het zijn net de toetsen voor de pianist," stelt hij. „De figuren vor men de basis van alles wat je als kunstrijder doet. Ze leren je hoe je beide kanten van de schaatsen moet gebruiken, hoe je je evenwicht moet bewaren, het geeft Je een gevoel van timing en coördinatie." Anderen brengen daar tegenin dat er zelden of nooit toeschouwers op het onderdeel figuren af komen en dat de jurywaar dering vaak nergens op lijkt, al kan dit argument ook bij de kür te berde worden gebracht. Een voorstander van de afvloeiing van de verplichte figuren is Frank Carroll, coach van de Amerikaanse Linda Fratianne, die zilver won in Lake Placid. „Dit seizoen heb ik voor het eerst sterk het gevoel gekregen dat de figuren moeten worden afge schaft." zei hij in Dortmund. „Ik ge loof dat de jurering van dat onderdeel subjectief is, mede omdat de media en het publiek ontbreken." ADVERTENTIE ost) Zetten vindt het niet zinvol om lit stadium toch nog een poging te gen om over de grens een capabele Iner te vinden. De Zoetermeerse lichamelijke opvoeding: „De aring heeft geleerd dat het zoeken een trainer in het buitenland tijd vergt. Zeker zes tot twaalf inden. Daar is het nu te laat voor Nederlandse toptumen geeft al Is 1972 een neergaande prestatie- re te zien. Het wordt hoog tijd dat wordt omgebogen tot een op- irtse lijn." Zetten zal binnen de turnbond beetje over de alleenheerschap- gaan beschikken Het KNGV ft hem immers onlangs ook al laderd voor de functie van trai- scoördinator. Hij was al trainer de B-selecties en coördinator van regionale elitekorpsen Van Zet- „Dat gaat natuurlijk allemaal ►oon door. Ik ben niet van plan om werkzaamheden op te geven. Na- ilijk stel ik bij mijn benoeming de eis. dat er op Papendal een lerlid bijkomt. Ander is het voor niet bol te werken Ik verwacht ik in de toekomst zeven dagen per Hc in de weer zal zijn" Ikbaar al helemaal voorbereid op i benoeming als keurtrainer van dameséquipe heeft Van Zetten li verschillende doelstellingen voor gesteld. „Primair staat natuur- het streven om het imago van srland in het internationale veld enigszins op te vijzelen. Verder Hen er veel veranderingen op struc- Jeel gebied moeten plaatsvinden. Hnen het KNGV is een scheef ge elde situatie ontstaan die zich meer begint te wreken Ten ure nog een ander belangrijk as- de kaderscholing. Er is dus de fct* jaren voldoende werk aan de nkel Geen land dat zó veelzijdig is. Wie d'r even tussenuit wil kan nu kiezen uit een gevarieerd aanbod van komplete korte of lange vakanties in Nederland, van lekker rustig tot sportief aktief. Hier zijn voorbeelden, maar er is nog veel meer. Vraag de informatie en ga's lekker weg in eigen land. fietsen: Jiutozwetf-ów-- Dne dagen fietsen in schitterende natuur, vanuit gezellige hotels met vol pension Eindelijk weer s doen wat ze vroeger deden. Al vanaf f 135,— p p (Boekingen bi; VW i ANVR reisburo s ANWBI Even helemaal weg door oude stadjes of langs de rivieren Lekker rustig toeren met de auto Een vijfdaagse tocht, met verblijf in verschillende hotels, half pension, is er al vanaf f 255,— p p (Boekingen bi/ ANWB VW i) ^andekuSt: Lekker een paar dagen uitwaaien genieten van de zeelucht, de duinen, de ruimte En altijd een goed hotel enrekreatieteover Drie dagen al vanaf f 80.— p p half pension (Boekingen bi; VW i ANWB) Voor korte of lange vakanties in eigen land, inlichtingen en boekingen bij de VW-i kantoren, ANWB, de NS-stations en de ANVR-reisburo's. Pubiikatie van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag Van onze tafeltennismedewerker HAZERSWOUDE De kritiek op het sportieve gebeuren in de tafeltennisbond is dit seizoen groter dan ooit geweest. Na het vrijwillig terugtreden van de heren-top (nationaal kampi oen Bert van der Helm en runner-up Nico van Slobbe) uit de internationale toernooien, heeft de jongere garde eigenlijk geen moment geïmponeerd. Toch zegt heren bondscoach Bert Schoofs: „Die kritiek is niet terecht. Zeker niet als de resulta ten van dit seizoen vergeleken worden met die van vorig jaar toen Van der Helm en Van Slobbe nog wel internationaal speelden." Schoofs doelt met die uitspraak dui delijk op de eindrangschikking in de Europese eerste divisie. Vorig jaar handhaafde Nederland zich moei zaam met een zesde plaats; dit sei zoen was de strijd voor behoud nog nadrukkelijker, maar de geflatteerde eindstand geeft een heel wat positie ver beeld. Een derde plaats achter het nu naar de Superliga promoverende Rusland (Polen komt daaruit weer terug) en Oostenrijk. Een resultaat, dat eigenlijk pas in de laatste twee wedstrijden werd bereikt. Een geflat teerde 4-3 zege op Turkije en een eveneens 4-3 overwinning op Italië brachten het Nederlandse team (Jaap van Spanje, Rene Hijne en Bettine Vriesekoop deden het meeste werk; ook Han Gootzen en Ron van Spanje maakten in die laatste fase van de Europese strijd deel uit van de selec tie van bondscoach Schoofs) niet al leen uit de gevarenzone (vijfde plaats met één punt meer dan hekkesluiter Luxemburg) maar zelfs naar die der de plaats. Maar met,nederlagen tegen Rusland. Bulgarije en Oostenrijk mag zeker met van uitbundige pres taties worden gesproken. Desondanks zegt Schoofs (die te za- men met damescoach Gerard Bakker de Nederlandse ploeg een week lang in het Hazerswoudse trainingskamp intensief voorbereidt op de dit week einde in Bern beginnende Europese kampioenschappen): „De resultaten zijn echt nog niet zo slecht geweest. Zeker niet voor een Jonge ploeg, die nog niet zoveel ervaring heeft In dit soort wedstrijden." Bert Schoofs is evenwel reëel in zijn verwachtingen met betrekking tot de twaalfde Europese titelstrijd in Bern „Handhaven in de tweede divisie en continueren van de veertiende plaats moet haalbaar zijn. Het is niet reëel te verwachten, dat Nederland naar de eerste divisie promoveert." Ter illu stratie: tijdens de laatste Europese titelstrijd degradeerden de Neder landse heren (toen nog met Van der Helm en Van Slobbe) uit de eerste divisie. Zoals trouwens ook de dames- ploeg met een elfde plaats In Duis burg uit die eerste divisie degradeer de. Een zaak. die volgens dames- coach Bakker dit jaar ongedaan kan worden gemaakt Bettine Vriesekoop vervult daarbij uiteraard de sleutel rol. Het feit. dat zij In het daarna nog volgende individuele toernooi zeker tot de kanshebsters op een hoge eind klassering behoort ('Er is één grote favoriet voor de titel: Hammersley') doet volgens Bakker daar niets aan af. 'In het landentoernooi komen er voor haar voldoende partijen die to taal oninteressant zijn en gemakke lijk gewonnen moeten kunnen wor den zonder afbreuk te doen aan haar kansen in het individuele toernooi.' Tegenstanders van de Nederlandse damesploeg (de selectie bestaat naast Bettine Vriesekoop uit Sandra de Kruijff. Stephanie van Gennip en Jolanda Noordam) in Bem zijn in de A-groep van de tweede divisie. Span je, Finland. Schotland. Denemarken, Wales, Noorwegen, Guernsey en Malta. Bettine Vriesekoop heeft in Bern in het damesenkeispel het nodige goed te maken. In Duisburg verloor zij al direct in de eerste ronde. „Zij moet nu bij de eerste acht kunnen eindigen zegt Bakker, min of meer haar privé- coach. Hij roept niet zoals velen dat Bem dé mogelijkheid voor Vrie sekoop wordt, ook al manifesteerde de Hazerswoudse speelster zich dit jaar tijdens het Top-12 toernooi in München als tweede Europese speel ster. De 18-jarige Vriesekoop heeft het voordeel eerst ln de halve eind strijd op Hammersley te stuiten (in dien beiden uiteraard niet eerder uit de strijd worden gewipt). De aanloop tegen de Zweedse Strömvall. de Ierse Walker en de Tsjechoslowaakse 811- hanova moet in ieder geval te nemen zijn. Daarna volgt de Hongaarse Sza- bo of de Russische Bakshoetova. Tot slot: ook in Bem zal Bettine Vriesekoop in het gemengd dubbel spel met de Pooi Andrej Grubba ach ter de tafel verschijnen. Deze combi natie behaalde op de Open Duitse titelstrijd eind februari in Rüssels- heim de derde plaats door onder meer een overwinning op de Chinezen Qi Baoxiang en Wang Hui Yuan De latere (Chinese) winnaars Cao Yan Hua en Shi Zhl Hao versperde de Nederlands/Poolse combinatie de weg naar de eindstrijd. FIETSEN Dr Belg Jean-Luc Vandrnbrouckc ts voor ten minste twee weken uitgeschakeld Vandenb oucke. die rijdt in de ploeg van Pierre Everaert en de voorlaatste etappe van Partjs- Nlce won. Is het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk ln de omgeving van stjn woon plaata Moeskroen HIJ botste tegen een vracht wagen terwijl hij aan het trainen was ZAALHANDBAL Het NHV ral na het vler- landentoemool. dat ln mei In Nederland wordt gehouden, een fulltime trainer aan stellen Dere trainer moet Heb bezighouden met dc heren a- ploeg. Jong oranje en de opleidingen Een be drag van 100 000 gulden ls voor hrt aanstellen van deie trainer vrijgemaakt BOKSEN De Amerikaan John Ta te heeft niet alleen zijn titel van wereldkampioen rwaargr wicht verloren, maar hij raakte ook sieraden ter waarde van 40 000 gulden kwijt Terwijl tuj aan het boksen was met Mike Weaver werd zijn huls leeggeroofd Ttate ontdekte de diefstal, toen hij na sljn nederlaag samen met zijn manager Ace Miller in zijn huls terugkeerde ATLETIEK - Cor Vnend (HACl. Roelof Veld en Gerard NIJbocr ibeiden Daventrtai gaan van 10 tot 14 april een trainingsstage in Drente volgen Onder leiding van tralnlngscoordlnalor Bob Boverman zullen de drie atleten zich In het plaatsje Lhee voorbereiden op de IntemaUonaJe marathon, die zaterdag 26 april In Amsterdam wordt gehouden Van het drietal heeft Vriend als enige de Olympische limiet (2 uur en 14 mlnuteni op de wedstrijd over 42 kilometer en 195 meter gehaald HIJ liep twee en een halve week geleden ln Easohne (Frankrijk) 2 13 20 VOETBAL Mike England wordt de nieuwe coach van het nationale team van Wales Hij volgt Mtke Smith op die drie maanden geleden vertrok England speelde 44 keer voor Wales PARIJS De internationale auto sportfederatie (FISA) heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de veiligheid van Grand Prix-wagens De FISA. waarvan de Fransman Jean-Marie Balestre voorzitter is, heeft dit gedaan naar aanleiding van recente ongelukken bij Grand Prtx races en trainingen voor deze wed strijden. De FISA heeft zijn veilig heids-, formule 1- en technische com missie bevolen een studie van de vei ligheidsaspecten van de huidige wa gens te maken. De drie commissies zullen hun bevindingen dinsdag 15 april ln Rio de Janeiro aan het be stuur van de FISA rapporteren. In een communiqué zegt de FISA onder meer dat bestudering van de ongelukken die de Zwitser Marc Su rer en de Fransman Alain Prost zijn overkomen op het circuit van Kyala mi in Zuid Afrika en het ongeluk van de Zwitser Clay Regazzoni zondat in Long Beach hebben aangetoond dat „sommige constructeurs de degelijk held van de cockpit en zelfs de gehele wagen opofferen aan winst naar snel held". De wagen van Regazzoni kwam in de 53e ronde van de Grote Prijs van Long Beach met een snelheid van rond 160 kilometer per uur tegen een vangrail aan en vloog ln brand De Zwitser raakte bekneld in het wrak Het duurde twintig minuten voordat hij bevrijd was. Hij werd naar het ziekenhuis van Long Beach overge bracht. Daar onderging hij een opera tie aan zijn ruggegraat die vijf uur duurde. Regazzoni blijft mogelijk aan beide benen verlamd. Een woord voerder van het ziekenhuis verklaar de gisteren „hoewel het nog te vroeg is om een definitieve uitspraak te doen is de kans aanwezig dat hij niet meer zal kunnen lopen Hij is nog steeds aan beide benen verlamd" AMSTERDAM Het plan van presi dent Carter van de Verenigde Staten om de Olympische Spelen van Mos kou te boycotten, lijkt in eigen land steeds minder steun te ondervinden. Tachtig procent van de brieven en telegrammen die het Amerikaanse Olympische comité terzake ontvangt, bepleit het sturen van een afvaardi ging naar de hoofdstad van' de Sow jet-Unie. Pas nadat het Amerikaanse huis van afgevaardigden deze maand de boycotplannen heeft behandeld, zal het Amerikaanse Olympische co mité (USOC) een definitief standpunt innemen. Volgens de woordvoerder van het co mité. Dennis Keegan. is de publieke opinie na de Olympische winterspe len In Lake Placid omgezwaaid. Voor de Winterspelen toonde zestig pro cent van de briefschrijvers zich voor een boycot. Tijdens een bijeenkomst met rege ringsvertegenwoordigers bleek dat de meeste sportorganisaties niets voor alternatieve spelen voelen. „Voor deze ideeën bestond weinig belang stelling", aldus USOC-voorzitter Don Miller. Verschillende internationale sportorganisaties (waaronder de atle- tiekfederatie) hebben zich al tegen het houden van alternatieve spelen uitgesproken Zwitserland zal overigens geen rui ters afvaardigen naar de Spelen van Moskou Dit heeft de Zwitserse hippi sche sportbond met meerderheid van stemmen besloten. Dit besluit is over gebracht aan het Zwitserse Olym pisch comité. De bond baseert zijn beslissing op het feit. dat de mensenrechten in de Sow- jet-Unie niet worden geëerbiedigd en dat de persoonlijke vrijheid niet ge waarborgd is Reeds eerder had de amazone Christine Stückelberger. die in Montreal op het onderdeel dres suur goud won. laten weten om voor noemde reden niet in Moskou te zui len uitkomen. De Australische zeilfederatie heeft zich voorts akkoord verklaard met de plannen van de regering de Spelen van Moskou te boycotten. Dit houdt in dat het vrijwel vaststaand ls dat geen Australische boten voor Tallinn zullen uitkomen in de Olympische wedstrijden De Australische zeilfe deratie. die sterke kandidaten in het Olympische wedstrijdwater had kun nen brengen, heeft een aanbieding van de regering geaccepteerd om bo ten en zeilers te laten deelnemen aan andere belangrijke wedstrijden. Om de kosten te dekken zal de regering een bedrag van iets meer dan 100 000 gulden daarvoor beschikbaar stellen In Moskou is bekend geworden dat 105 Olympische comités het organi satiecomité van de Olympische Spe len op de een of andere manier heb ben laten weten daadwerkelijk een ploeg af te vaardigen. Dit verklaarde Ignaty Novikov. vice-premier van de Sowjet-Unie, tegenover leden van de perscommissie van het Internatio naal Olympische Comité Medewer kers van Novikov voegden er later aan toe dat dit niet betekende dat de genoemde 105 comités ook formeel de uitnodiging voor deelneming aan de Spelen hadden aanvaard Monique Berlloux, directrice van het IOC. zei tijdens een persconferentie in Mos kou dat slechts zes landen formeel hadden gemeld de Invitatie niet te kunnen accepteren Er zijn in totaal 143 nationale comités. Perschef Vla dimir Popov zei tegen reporters dat ongeveer 30 landen definitief hadden besloten op de uitnodiging in te gaan Hij gaf geen nadere bijzonderheden over de soort toezegging van andere nationale Olympische comité's, waar op Novikov eerder het aantal van 105 baseerde. Tot 24 mei hebben de natio nale Olympische comité's de tijd de uitnodiging deel te nemen aan de Spelen aan te nemen of af te wijzen Een comité mag besluiten weg te blijven zonder het risico te lopen be straft te worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15