3 Vielrenners vluchten oor 'kleine9 sponsors Ondergang dreigt voor Mikhael Tal Routiniers steunen poloteam leinig zendtijd al voldoende om contract te verdienen 1 Steens bedankt JE.fr hockeyploeg Geen mannelijk publiek bij dameswedstrijd in Pakistan Tweede partij staat verloren Ajax in beroep straf Schoenaker Ton Buunk: „Deelname aan Spelen moet nu haalbaar zijn" Corver arbiter Arsenal-Juventus KNWU: voorstel aan tourfiets ZPRO RDAG 29 MAART 1980 SPORT TROUW/KWARTET 31 luu !ul Ul| 1 Johan Woldendorp ier» PANNE Met de Ronde van Vlaanderen wordt morgen begin gemaakt met de jaarlijkse rits van zes zware Jiekers in drie weken tijd. De specialisten uit het omvang- lat 1 Peloton moeten op de glibberige kasseien en de prak- 1 onbegaanbare Koppenberg tussen Sint Niklaas en Meer- en daarna in de wegwedstrijden Gent-Wevelgem (2 —Hl. Heerlen-Meerssen (Paaszaterdag), Parijs-Roubaix (13 de Waalse Pijl (17 april) en Luik-Bastenaken-Luik (20 D het geld voor zichzelf, hun knechten, in een heroïsch Iden dwangarbeiders van de weg genoemd, en vooral hun isors verdienen. lend genoeg hebben de groot- rs in de publicitair aantrekke- redstrijden nauwelijks overwin- bij elkaar gesprokkeld, •deerde, maar in het wassen- •nmuseum van vedetten ont- ide krachten als Joseph Bruyè- ?nt-Gent), Pierino Gavazzi (Mi an Remo) en Gilbert Duclos e (Parijs-Nice) schreven de eer- .spektakelstukken" op hun iStijdl Slechts Francesco Moser, /Jator in de Italiaanse tegenhan- lstll<Hn de koers naar de zon. Tirreno ,stijdfico- dissoneert in dit rijtje. ontwikkeling, die rgelijking met de nog door de OQQljPost en andere grootmachten ,ujts inten boom van palmares toch kasplantje zal blijven, is 5 van levensbelang" voor de les®%amde kleine sponsors geble- h^0dra de televisicamera's snor- ng Ituren de kansloze ploegleiders in hun pupillen naar voren om chten de bij het grote publiek ithiek overkomende vlucht van itsider te realiseren. Gavazzi tiet meegerekend hij won in emo de sprint, die evengoed in lan ftordeel van Jan Raas had kun- g htvallen pakte dat bij Bruyère clos Lasalle lucratiever uit dan tischieters hadden gedacht. De heeft de publiciteit voor zijn ar Mare de Windt al ruim- ^s' terugverdiend, terwijl de nan het besmeurde blazoen ploeg-De Muer (vorig jaar ge- d met drie miljoen gulden, ter- geen grootse prestatie tegen- ttonden) in Parijs-Nice uit de as haalde. indt heeft op Jos Schipper na ederlanders uit zijn équipe la- m09Mlen. De reden is puur commer- Dmdat hij zijn zakelijke aktivi- naar het Waalse gedeelte van wil uitbreiden, huurde hij vier liërs in. In de Ronde van rijk, die onder meer Luik aan- n waarin bovendien een tijdrit mcorchamps staat geprojec- fnoet het karwei verder worden tot fd. De Windt: ..We willen onze uitbreiden. Vandaar, dat ik het Bruyère een goede zaak te 1 gedaan." •hrfsjjuK^ is vooral voor de beschei- HAAG Ron Steens heeft be- -Izich niet meer beschikbaar te ZJLvoor het Nederlandse hockey- we'De 27-jarige recordinternatlo- hij speelde 139 wedstrijden in I kan het veel tijd vergende -kpy niet meer combineren met ludie economie en zijn werk ten accountantskantoor. Ron L die speelt bij Klein Zwitser ras de laatste jaren aanvoerder St nationale team. Sluit van Ron Steens betekent froelig verlies voor de nationale die zich voorbereidt op de iche Spelen van Moskou, coach Wim van Heumen zal op termijn naar een vervanger p zoeken. teens debuteerde in het natio- Ickeyteam op 16 maart 1973 in i tegen Schotland. Sindsdien dt S| niet meer uit Oranje weg te an i- De oud-Victoriaspeler uit ef ïam maakte de toernooien om elbekers in 1973 (Amstelveen), •oeala Loempoer) en 1978 (Bue- yyaJes) mee en kwam uit op de ische Spelen van 1976 in Mon- i7 junj 1978, een dag voor verjaardag, spelde Ron honderdste interlandwed- Bonn tegen West-Duitsland. r J. h en laatste duel speelde Ron I11 Januari in Karatsji tijdens tnooi om de Champions Trop- h Pakistan (2-3). Hij maakte in 0 y^iterlandloopbaan 39 doel- URK den suikeroom een kwestie van uitge kiend rekenen. In de visie van De Windt is Bruyère vijf keer zo goekoop als Roger de Vlaeminck, terwijl het zakelijke rendement van de Wallo- niër omgekeerd evenredig aan de sportieve revenuen van de Vlaamse klassiekerspecialist wordt getaxeerd. Met genoegen registreerde De Windt vorig jaar na Gent-Gent hoe Frank Hoste en Jos Schipper vijf minuten lang gratis reclame op het tv-podium stonden te maken. Met onmetelijk veel plezier klokten ook de Belgische fietsenfabrikant Marlair en ..sportbestuurder" Albert de Kimpe het halve uur, dat Michel Pollentier na zijn overwinning in de Brabantse Pijl breeduit op het Belgi sche televisiescherm de BRT be steedt aanzienlijk meer zendtijd aan het wielrennen dan de NOS viel te bewonderen. ,,Dat betekende een goede publiciteit voor ons," zegt De Kimpe. „Doordat afgelopen zondag Pollentier won en Sean Kelly later in de week de driedaagse van De Panne op zijn naam schreef, bestaat de ploeg waarschijnlijk nog. U moet we ten, dat de sponsor geen co-sponsors heeft. Alles komt nu op de schouders van de heer Marlair terecht. Wanneer er geen successen komen, gaat een ploeg erg duur worden voor een geld schieter." Diep in de schaduw van de met En gels geld gefinancierde ploeg Post probeert het duo Rody Hoogenboom/ Henk Koopmans in de kantlijn van het wielergebeuren de gunsten van de publiciteitsmedia te winnen. Hoogen boom draait er niet om heen. dat hij uitermate content was met de aanwe zigheid van een Nederlands ochtend blad bij de overwinning van Johan van der Meer in de wegwedstrijd Dwars door België. „Dan scoor je meteen," weet hij. Hoogenboom is niet geabonneerd op een knipsel- dienst menig sponsor (Stoop bij voorbeeld) laat onderzoeken hoe vaak de naam van zijn bedrijf onbe taald in de redactionele kolommen wordt genoemd maar verstrekt wel regelmatig aan een videodienst in ISLAMABAD De president van Pakistan, generaal Moham mad Zia Ul-Haq, heeft de sport- organisties van zijn land opge dragen voor dameswedstrijden geen mannelijke toeschouwers toe te laten. Bovendien bepaal de de president volgens berich ten in de Paksitaanse pers dat vrouwelijke sportbeoefenaren tijdens een wedstrijd uitslui tend de gangbare lange kleder dracht mogen gebruiken. In islamitisch Pakistan wordt het als onfatsoenlijk beschouwd als een vrouw zich in het open baar vertoont in shorts of t- shirt. Vorig jaar kwam het tot heftige tegenstellingen in de be volking toen een dameshockey team ten aanschouwe van man nelijk publiek speelde. ALMA ATA Het gaat slecht met de Rus Mikhael Tal in de kandidatentweekamp in Alma Ata tegen zijn landgenoot Lev Poloegajewski. De oud-wereldkampioen verloor de eerste partij en ook de tweede partij, die donderdagnacht werd afgebroken, belooft weinig goeds voor Tal. In de afgebroken stelling heeft de met zwart spelende Poloegajewski licht voordeel. Joseph Bruyère winnend over Volk. Ruime publiciteit voor Haarlem de opdracht wielerflitsen van de televisie te kopiëren. „Vooral in de ronde van Vlaanderen scoor je hoog, wanneer je er in slaagt in beeld te komen," zegt hij. „Ik heb het nooit tot in seconden uitgerekend, maar de tarieven van de STER kennende, kunnen we nog twee jaar fietsen. Bij de STER koop je in wezen hetzelfde risico als bij het sponsoren van een ploeg. Je kunt kiezen uit het eerste of het tweede net, maar wanneer er aan de andere kant een voetbalwedstrijd zit, kun Je het wel vergeten." Hoogenboom hoopt, dat zijn finan ciële aandeel in de ploeg dit Jaar het half miljoen niet te boven gaat. Daar mee is hij bijna vier keer zo goedkoop uit als de financier van de ploeg Post. Vroeger bewoog Hoogenboom zich voornamelijk in de autosport (nou ja, sport), maar hij heeft ondervonden, dat het sponsoren van wielrenners aanzienlijk sympathieker overkomt bij het grote publiek. „Nu ik geld in de wielersport stop. roepen de men sen niet meer dat ik het over de balk de meet in de Omloop van Het de sponsor. 0 smijt. BIJ het autoracen wordt die indruk wel gewekt Vooral als jouw coureur ook nog achterin eindigt Wordt er nu iemand van mijn renners laatste, dan heeft het publiek daar toch waardering voor. Het weet, dat ook hij het hele parcours heeft moe ten afleggen." Afgezien van het feit, dat zijn equipe te zwak is voor het Tour de France- geweld, acht Hoogenboom het ook uit publicitair opzicht verstandiger om het circus van Felix Levitan niet jnet een bezoek te vereren. „Het valt voor een groot deel samen met de Olympische Spelen. De meeste jour nalisten gaan al een week van tevo ren naar Moskou en beginnen dan ook meteen te schrijven. Dat gaat ten koste van de Tour de France in het algemeen en de kleine ploegen, die in de achterhoede zitten te worstelen, in het bijzonder." De bedoelingen van de HH sponsors laten zich in ieder geval gemakkelijk raden AMSTERDAM Namens Dick Schoenaker en Ajax heeft mr. J. P. R. Scholten bij de commissie van be roep van de KNVB beroep aangete kend tegen de schorsing voor vier wedstrijden en de boete van 400 gul den die de tuchtcommissie van de KNVB Schoenaker heeft opgelegd. Schoenaker is van mening dat de straf niet in overeenstemming is met het gebeurde tijdens de wedstrijd. Mr. Scholten acht het onjuist dat de uitspraak uitsluitend is gedaan op grond van verklaringen van scheids rechter Mulder, grensrechter Muller en de officiële waarnemer van de KNVB, De Beer, en dat voorbij is gegaan aan de verklaringen van Schoenaker zelf. zijn tegenspeler De gens alsmede de getuigen Beenhak ker en Neefjes. Mr. Scholten stelt verder dat de verklaringen van de heren Mulder. Muller en De Beer on derling afwijken en dat scheidsrech ter Mulder het incident niet gezien kan hebben omdat de arbiter met zijn rug naar beide spelers stond. Mr. Scholten stelt verder dat de tuchtcommissie teri onrechte voorbij is gegaan aan het aanbod van Schoe naker de televisiebeelden van het in cident nauwkeurig te bekijken. Dick Schoenaker zal in de uitwed strijd van vanavond tegen PEC Zwol le niet opgesteld kunnen worden. De commissie van beroep betaald voet bal heeft geen reden gezien om de aan Schoenaker opgelegde straf op te schorten. Namens Ajax en Dlck Schoenaker had mr. Scholten beroep aangetekend tegen de schorsing voor vier wedstrijden en de boete van 400 gulden waarmee de tuchtcommissie van de KNVB de Ajacied heeft be straft. De commissie van beroep van de KNVB zal de zaak-8choenaker woensdag 2 april behandelen. De afgebroken tweede partij wordt pas vandaag uitgespeeld. Dit op ver zoek van Tal. die daarmee zijn twee de rustdag heeft opgenomen. Het was de bedoeling dat beide Russen zich gisteren al hadden gebogen over de afgebroken stelling van de tweede partij. Zoals bekend hebben de scha kers recht op drie reglementair toege stane extra rustdagen. Tal heeft er daarvan derhalve nog maar één over. De tweede partij was een variant van het Siciliaans, die bekend staat onder de "Poloegajewski-variant". Tot ie ders verbazing offerde Tal in de tien de zet een paard Hij dacht hiermee op een voortvarende manier een aan val in te zetten, maar Poloegajewski pareerde dit gebaar van Tal op een behendige manier. Hij sloeg de aan val af en hield er nog een extra stuk aan over ook. Na 41 zetten werd de partij afgebroken. Een toch wel onverwachte wending daar in Alma Ata waar Tal door de Insiders als de grote favoriet werd gezien. Ook door Viktor Kortsjnoj. de toekomstige tegenstander van de winnaar van de tweekamp tussen Tal en Poloegajewski. Overigens zal bij Kortsjnoj de wens de vader van de gedachte wel zijn. Het is algemeen bekend dat Tal een beetje angstig achter het schaakbord plaats neemt, als Kortsjnoj aan de andere kant van de tafel zit. BAD LAUTERBERQ Andras Adorjan heeft de spanning in de tweekamp tegen de Westduitser Ro bert Hübner in Bad Lauterberg weer enigszins weten terug te brengen. De Hongaar won de zesde partij en heeft daarmee de stand gebracht op 3'/i tegen 2'/i in het voordeel van Hübner. door Erik Oudshoorn AMSTERDAM/ZEIST De afgelopen twee weken heeft de nationale waterpolo-selectie eigenlijk voor het eerst in de pre- Olympische periode de handen uit de mouwen gestoken. In een harmonisch samenzijn juist daaraan ontbrak het de laatste tijd nog wel eens onderwierp bondscoach Ivo Trumbic zijn pupillen ergens tussen de dennen en de sparren van het sportcentrum Zeist aan een serie loodzware conditie trainingen. Vervolgens werd er in het zelfde zwembadje waar voetbalinternationals hun voeten plegen te wassen geoefend tegen Roemenië (3x) en West-Duitsland. De resultaten waren bemoedigend: vier overwinningen op rij(13-7, 21-9, 14-7 en 13- 12). 17 SI» Bot larom denkt een keurig oRMSoon zoals u dat u nooit :alles toekomt wat u zou n doen? Er is uitkomst: leine investering in tijd n een handvol trucjes len u weer baas in eigen leven.' IwuèsycholoRen-echtpaar over loourfës (op tijd) doen en toch ihogrf /en1' in de nieuwe Zero «taak 30-27 —^■Hl NU IN DE KIOSK Hoewel natuurlijk moet worden afge wacht of deze teams zich in het zeven- landentoernooi, dat dit weekeinde in Maastricht zijn beslag krijgt, ook zo makkelijk omver laten werpen, vond de rijzige Trumbic de geboekte suc- cesjes toch aanleiding geven voor een vleugje optimisme. „Nu mag het kwa lificatie-toernooi in Sofia ook geen problemen meer opleveren." En later, even blij als opgelucht: „Eindelijk kan ik met het juiste materiaal aan de slag. De werkomstandigheden zijn bovendien optimaal." Inderdaad ziet het er naar uit dat de poloselectie van de woelige baren nu in kalm voortkabbelend water is ver zeild geraakt. De storm die in het najaar van 1979 boven het hoofd van Trumbic losbarstte leek het pad naar de Olympische Spelen voorgoed te dwarsbomen. Vijf polo-cracks van AZC-Alphen (Tonny Buunk, Gijze Stroboer, Ed van Es. Frank van de Akker en Eric Noordergraaf) prefe reerde om niet onbegrijpelijke rede nen een trip met hun club naar Aus tralië boven het trainingskamp van het nationale team op de Canarische eilanden. Trumbic restte niets anders dan het vijftal af te schrijven voor de nationale ploeg en dus ook voor de Olympische Spelen. Een aderlating die hij zich op dat moment eigenlijk niet kon permitteren. Het wereld kampioenschap in West-Berlijn had al aangetoond dat Oranje het nog lang niet zonder zijn routiniers kan stellen In plaats van bij de eerste zes te eindigen en zich zodoende automa tisch te kwalificeren voor Moskou reikte de bronzen medaillewinnaar van Montreal niet verder dan een beschamende dertiende plaats. Na veel gepraat achter de schermen kwam de AZC-groep evenwel op zijn besluit terug. Maar nu gaf Trumbic te kennen dat hij de rentree van Ed van Es en Gijze Stroboer niet meer op prijs stelde. Stroboer kreeg later te horen dat hij zijn taak te nonchalant opvatte en Van Es werd gezien zijn kwaliteiten plotseling te licht bevon den voor het Nederlandse team. Een en ander was vooral ook de conclusie van de commissie van nationale wa- terpoloselecties. Tonny Buunk, al bij na tien Jaar international en waar schijnlijk daarom niet uit de gratie geraakt. „Het zit me nog steeds niet lekker dat deze jongens na die affaire uit de ploeg zijn geknikkerd. Ik heb. toen ik het hoorde, geprotesteerd maar werden argumenten aange voerd die ik niet kon weerleggen. Ei genlijk is voor mij de hele zaak al lang afgedaan en wil ik er zo weinig MAASTRICHT Ook tijdens het ln Maastricht georganiseerde zevenlandentoeroool opereert het Nederlands waterpoloteam toch nog succesvol. Op de eerste dag werd overtuigend van Orteken- land gewonnen Uitslag 15-5 Vervolgens moest het team van Ivo Trumbic. dat nog geen vaste doelman kent er moet een keuze gemaakt worden uit het drietal Wouly de'Bie, Ruud Mls- dorp en Theo Ulttenhoul aantreden tegen het zwakke Tsjechoslowaklje. Opnieuw werd gewon nen. nu met slechts 11-8. waarbij kan worden aangetekend dat Stan van Belkum vier treffers voor zijn rekening nam Andere wedstrijden West-Duitsland- Zweden 10-4. Roemenlè-Zwedcn 10-3, Roemenlé-Tsjechoslowaklje 11-8. Canada- Oriekenland 7-0. mogelijk woorden nog aan vuil ma ken. Maar aan de andere kant Ik vind het nog steeds sneu voor ze." Tonny Buunk. de welgeschapen Am sterdammer. heeft inmiddels beslo ten dat hij na de Olympische Spelen een punt zal zetten achter ziln carriè re als international. De combinatie Ton Buunk (8) in duel met Jan Lucas van AZ en PZ, stopt na de Spelen in Moskou met zijn international-carriere. topsport'werk is voor hem niet meer op te brengen. In de hoofdstad be heert hij samen met zijn moeder een hoveniersbedrijfje en dat is tegen woordig een lucratieve bezigheid. Buunk: „De trainingstijden van het nationale team liggen dit seizoen wat gunstiger. Maar vorig jaar scheurde ik vaak met snelheden van 160 170 kilometer over de weg om na m'n werk nog op tijd te komen. Werd er desondanks nog gekankerd als ik iets te laat arriveerde. Straks ben ik weer acht weken uit de roulatie. Dat kost het bedrijf hoe dan ook altijd geld De zwembond stelt er wel wat tegenover, maar de goodwill die je in de loop der jaren hebt opgebouwd is niet in geld uit te drukken." Vanwege de ontwikkelingen van de laatste weken deelt Buunk het opti misme van Ivo Trumbic. Vol vertrou wen blikt hij vooruit naar het kwalifi catie-toernooi dat het zevental eind april, begin mei in Sofia moet afwer ken. Een plaats bij de eerste vijf wordt gehonoreerd met een ticket naar Moskou. Buunk: „We hebben deze week een keer tegen Roemenië met 7-0 voorgestaan, terwijl dit land zich toch al lang geplaatst heeft voor Moskou. Je kunt binnen het team duidelijk merken dat ledereen weer bevangen is door de Olympische koorts. Er wordt beter dan ooit ge luisterd en bovenal keihard gewerkt. Daar komt bij dat ik Trumbic erg hoog Inschat. Hij heeft ons de laatste weken wat nieuwe springtechnieken bijgebracht. Geweldig wat die man op waterpolo-gebied allemaal weet Daar kan geen enkele Nederlandse trainer aan tippen. Als je dit allemaal bij elkaar optelt moeten we in Sofia eerste of tweede worden We zijn het eigenlijk aan onze stand verplicht."' Trumbic ontdekte overigens tijdens de eerste dagen van het „trainings kamp" tot zijn grote schrik een condi tionele achterstand bij de AZC'Al phen-spelers. Vandaar dat hij in die beginfase de zweep een paar keer flink liet knallen. Buunk bekent: „Het was nodig. Bij Alphen hebben we het afgelopen seizoen de kantjes er van af gelopen. Goed. je trekt Je baantjes, maar na het vertrek van trainer Geurtsen en die merkwaardi ge schorsing van Gijs Stroboer (werd teruggedraaid toen de strafperiode van drie weken al voorbij was. red was er bij ons geen greintje inspiratie meer aanwezig. De competitie is voor AZC immers ook niet zo interessant Alleen Zian. Zijl. HZC Robben (de uiteindelijke kampioen, red.) en Vee- nendaal zijn tegenstanders van for maat Er bestaan plannen om vol gend Jaar met een play-off competitie te starten. Misschien wordt het totale waterpolo-gebeuren daardoor wat In teressanter" Hübner verdedigde zich vla het Caro- Kann-systeem tegen de met wit spe lende Hongaar, die ondanks een ver eenvoudiging in het middenspel door middel van een agressieve variant het initiatief wist te behouden. De partij werd na 41 zetten afgebroken en het toreneindspel bood Adorjan zeer goe de winstkansen. Ook Hübner besefte dit en deed in de tweede zitting "an de partij slechts twee zetten alvorens hij opgaf Mikhael Tal DEN HAAG Arbiter Charles Cor ver is door de scheidsrechterscom- missie van de UEFA aangewezen voor de eerste wedstrijd tussen Arse nal (Engeland) en Juventus (Italië) ln de halve finales van het Europese voetbaltoernooi voor bekerwinnaars. Het duel heeft plaats op woensdag 9 april ln Londen. Als grensrechters zullen Plet Bosman en Bart Ram optreden. Corver was in de kwartfinales al ac tief bij de tweede wedstrijd tussen FC Nantes en Dlnamo Moskou ln hetzelf de bekertoernooi. UTRECHT In zijn openingswoord wees ir. J. Hylkema reeds op een belangrijk agendapunt op de voor- Jaarsvergadering van de KNWU, dia in het Jaarbeursgebouw te Utrecht is gehouden: het tourfietsen. Na de af geketste onderhandelingen met de Nederlandse rijwiel- en tourunie (NRTU) om tot een samensmelting van de activiteiten op dit gebied te komen legde het hoofdbestuur van de KNWU een voorstel op tafel waarin in KNWU-verband het tourfietsen zou worden opgenomen. Voordat tot stemming werd overge gaan. dienden de districten Noord- Holland en Overijssel moties in, waarin om uitstel van het principebe sluit gevraagd werd. Bovendien wees men erop dat dan wellicht hernieuwd overleg met de NRTU tot de moge lijkheden zou behoren Hylkema re pliceerde: „De NRTU heeft nee ge zegd tegen de voorstellen die in de overleggroep zijn gedaan en wil niet met ons samenwerken. De NRTU zal dus stappen moeten ondernemen. Wij niet. In het belang van de wieler verenigingen moeten wij nu een be sluit nemen. Programma Eredivisie Vandaag, 19.30 uur: PEC Zwol Ie-Ajax NEC-Excelslor PSV-Sparta MVV-FC Den Haag Morgen, 14.30 uur: Willem II-AZ'67 FC Utrecht-Haarlem Feyenoord-Vitesse RodaJC-Go Ahead FC Twente-NAC Eerste divisie Vandaag, 19.30 uur FC Den Bosch-Heltnond Sport Morgen, 14.30 uur: SC Cambuur-Fortuna S SC Veendam-FC VVV J De Graafschap-SC Heracles SVV-FC Vlaardingen SC Amersfoort-DS'79 FC Amsterdam-FC Groningen Wageningen-llr eren veen Telstar-Volendam Eindhoven is vrij. Afgelast ROTTERDAM - voetbalwedstrijden in de afdeling RotterJt de KNVB zijn ln verband met do toestond van d» velden afgelast ADVERTENTIE 'Mijn knieën voelen onzeker aan, door alle pracht die ik heb gezien. Is dit een omgeving voor mensen? Nee, voor goden!' Ethel Porlnoy ove' Atlanta. de futu'opo'is van Amerika In de nieuwe Zero. MÊMMê NU IN DC KIOSK

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 31