eining aan de VU over ontacten met Indonesië lan voor contacten et verzet Z.-Afrika s "1 irihi 'Nadruk op rechtsbescherming bemoeilijkt taak van politie' MMÜMMMI* Jacht op reebokken trekt verhouding scheef Woordenwisseling over; loonmaatregel vinnig i Nederlandse universiteiten: Vonhoff waarschuwt voor overdrijving minister: te nd 1< eling leggen fear's mag overal Iets voor jou? AFDELING KAJ tMPWERK Kamerdebat 'Mentaliteit jagers is veranderd' BANQUE DE R\RIS ET DES PAY8-RAS NV IDAG 22 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTETH S 9 een onzer verslaggevers TERDAM Aan de Vrije Universiteit is de nodige deining ontstaan over de samenwer- van de VU met de Indonesische Universitas Gadja Mada (UGM) in Jogjakarta. De entenraad, de Progressieve Kiesvereniging (PKV), de studentenpastores en de Indonesië- groep aan de VU eisen in een verklaring een „grondige beoordeling van de projecten, ibaarmaking van tot dusver geheime rapporten daarover en stopzetting van de samen- ing tussen de VU en het Soeharto-generaals-bewind". verklaring wordt gezegd dat de teiten van de VU In Indonesië en goede komen aan de arme ting daar, maar integendeel een in de rug zijn van het militaire d en zijn politiek, die de arme dng bedreigen. idonesië-werkgroep komt vol- week met een informatiemap Ie projecten en een voorproefje in stond gisteren in Ad Valvas, eekblad van de VU. Onder de VU gebruikt ontwikkelingsgeld ndonesische kernfysica" wordt latie aangedragen uit een rap- ran de sociaal-geograaf Gerrit ind, die dit rapport „De ver- igen van de natuurkundigen e VU aan de UGM" als bijlage en d»Pgenomen in zijn doctoraals- rkct waarmee hij deze week zijn beëindigde. te doen. Ook werd toen wetenschap pelijke apparatuur naar Indonesië gestuurd. In 1971 begon het eerste project (VUA 4) genaamd, goedge keurd door de NUFFIC, de Neder landse overheidsinstelling voor uni versitaire samenwerking met het bui tenland. Doeleinden van het project waren het opwerken van de natuur kundigen van de werkplaatsen. De nadruk lag, onder meer door de uit drukkelijke wens van Indonesische zijde, op de kernfysica. Daarnaast was op dat moment zowel de afdeling kernfysica aan de VU als die aan de UG het sterkst, zodat het leveren van mankracht geen probleem was. Geruchten Jongkind schrijft dat een verzoek van de NUFFIC om het project te mogen bestuderen „niet overwogen kan wor den tenzij de Indonesische regering dat toestaat" en hij vervolgt met de opmerking dat dat er waarschijnlijk mede toe heeft geleid dat geruchten de ronde deden als zou het project een bijdrage leveren aan de Indonesi sche wens een eigen atoombom te maken. Verder haalt hij een Indonesi sche kerngeleerde aan die tijdens een bezoek aan de VU zijn verbazing uitte over de angst bij VU-mensen in ver band met een mogelijke bijdrage aan de ontwikkeling van een atooriiborrt. Waaruit Ad Valvas dan weer haalt dat het „kwalijk is dat Indonesië de mogelijkheid heeft de VU-hulp te ge- 11 %id schetst in zijn artikel de. bruiken voor de ontwikkeling van een keling van de samenwerking eigen kernbom". waai laats Dro« iheid tot co rapport zegt hij onder de in- te zijn van de openheid die it is van de zijde van de na- ndige staf, zodat bovenstaan- tot openbaarmaking hier in rval niet meer opgaat. Wel zegt d tod dat er de nodige druk op Itgeoefend is om de feiten, die A het natuurkunde-archief haal- t voor andere dan scriptie-doel- gebruiken. man, '*6 8^ de natuurkunde-afdelingen VU en de UGM Na een brief- ng tussen beide afdelingen in maart 1968 een medewerk en de UGM naar Amsterdam D de VU kernfysisch onderzoek „Niets meer dan een insinuatie", zo zegt profesoor J. Blok, voorzitter van de subfaculteit natuurkunde en zelf kernfysicus aan de VU. „De mensen die wij er heen hebben gestuurd zijn varfn inze onderwijsredactie fERDAM Aan verschillende universiteiten en hoge- )n bestaan plannen tot het opbouwen van wetenschap- fe contacten met het Afrikaans Nationaal Congres Dit is het resultaat van een rondreis, die dr. Zola riya van het ANC heeft gemaakt langs Nederlandse (sitaire instellingen. fonds is genoemd naar de op Robben eiland in gevangenschap levende Mbeki, die twee jaar geleden een ere doctoraat kreeg van de Vrije Univer siteit van Amsterdam. Waarschijnlijk zal iemand van het ANC benoemd worden tot wetenschappelijk mede werker in tijdelijke dienst aan dë Amsterdamse universiteit. Ér be staan verder plannen om het Mbeki- fonds (nu honderdduizend gulden) te •verdubbelen. kernfysici, die niet deskundig zijn op het gebied van de kernenergie en al helemaal niets afweten van kernwa pens". Jongkind signaleert een spanning tussen de wensen van de UGM-staf en de VU-staf. De Indonesiërs willen zich met name bezighouden met hoogwaardig onderzoek en geavan ceerd materiaal, terwijl de VU-men sen vooral belang stelden in de toe passing en de praktijkkennis van de Indonesiërs willen opvoeren. Als in 1976 het vervolgproject VUA 9 begint lijkt de VU-visie de overhand te heb ben gekregen. Het derde project „Physics" onder vond in eerste instantie moeilijkhe den omdat voor de NUFFIC niet dui delijk was op het project wel voldeed aan de NUFFIC-voorwaarde dat het de armste bevolkingslagen ten goede moet komen. Maar na herschrijving is het project alsnog goedgekeurd. In dit project staan verdere opleiding van de staf, verbetering van de werk plaatsen en de opzet van laboratoria van jongere jaars centraal. Elite Ook volgens de Indonesië-werkgroep komen de VU-projecten in hun alge meenheid veel te weinig ten goede aan de onderste lagen van de samen leving in Indonesië. Er wordt een elite voor de ihoderne sector opgeleid, veel afgestudeerden verdwijnen toch naar het buitenland en vaak komen ze terecht bij multinaionals, waar de Indonesische massa ook al niet veel beter van wordt. Prof. Blok accep teert deze kritiek ten dele. „Een uni versiteit werkt niet direct in de dessa. dat weet je van tevoren, maar een betere opleiding en vooral ruimere toepassing van geleerde technieken zal op den duur met zich meebrengen dat ook de man in de dessa er beter van wordt". Deze zomer moet de Uni versiteitsraad van de VU beslissen over al of niet doorgaan van de con tacten met de Gadja Mada universi teit. J i >w De laatste overgebleven antennemast van Radio Kootwijk is gisteren gesneuveld. Ruim twaalf kilo dynamiet waren voldoende om de 212 meter hoge „Lange Gerrit" omver te krijgen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Met de toenemende neiging om de nadruk te leggen op de rechten van degenen die met de politie in aanraking komen, wordt te kort gedaan aan de behoefte aan veiligheid in de samenleving. Een overdreven rechtsbescher ming van verdachten bemoeilijkt de politietaak, wat tot onwenselijke situaties leidt. Daarbij valt onder meer te den ken aan de groei van particuliere beveiligingsdiensten. Dit zei gisteren de burgemeester van Utrecht, H. J. L. Vonhoff, op een in die stad gehouden studiedag, gewijd aan het onderwerp „Rechtsbescher ming tegen de overheid." De bijeen komst was belegd door de organisa ties van bedrijfsjuristen, belastingad viseurs, notarissen en advocaten. Vonhoff, uitgenodigd om het over heidsstandpunt te belichten, reageer de met zijn uitlating op een inleiding van mr F. H. Koster, advocaat in famfeyiya toonde zich gisteren op :ptie in Amsterdam tevreden resultaten van zijn bezoek, ik de hoop uit, dat de Neder- univeriteiten in de toekomst ►emeifmwegen partij zullen kiezen onderdrukte bevolking van rika. SwdC «s hl 1961 in Zuid-Af rika tot organisatie verklaard. ?n werkt de beweging in Zuid- Illegaal. Tegelijkertijd wordt din#>nder meer Tanzania gepro- strijd in Zuid-Af rika te steu- in de toekomst het kader te leveren voor een zwart meer- irg. geleg 'bestuur, wil de ANC in Tan- elders mensen opleiding op sch niveau. ;yiya heeft de Nederlandse teiten gevraagd studiebeur- verstrekken aan gevluchte ikanen, boeken te sturen voor an enschappelijke bilbiotheek an d$ ANC en onderzoeksbeurzen hikking te stellen voor Zuid die in Nederland willen i-fonds bijeenkomst in Amsterdam s #steren ook meegedeeld, wat noedelijke bestemming zal het Govan Mbeki-fonds. Dit Al Soest afenis moed jAAG (ANP) Minister De ens justitie) is afgestapt van zijn van het te vondeling leggen van lleen toe te staan op door de aangewezen plaatsen, zoals ireaus of ziekenhuizen. Dat moeilijk maken om anoniem in, vindt hij. De minister wil vondeling leggen nu overal waar het kind snel kan wor- onden en waar geen-gevaar gezondheid bestaat. indsman schrijft dit in een ng bij een wetsontwerp tot van enkele artikelen in het van strafrecht. Het wetsont- Ssteren bij de Tweede Kamer J tf.| under ster blijft er tegen om het te ig eggen in alle gevallen ikenb os te maken. Hij wil een uit- ig maken voor mensen die n uit angst dat de bevalling ntdekt en voor hen die zich >edreigd voelen door de ver- delijkheid een kind-op te voe- is dan wel dat de kort na de geboorte te itdijkJ? wordt gelegd Er moet echt zalmen crisissituatie zijn gehan- voor kalm beraad of over- er dan niet zijn. aldus de Ter gelegenheid van de toernee van dr. Skweyiya heeft de Anti-Apar theids Beweging Nederland (AABN) een rapport gepubliceerd over de be trekkingen tussen Nederlandse en Zuidafrikaanse universiteiten. Hoe wel de Nederlandse regering in 1977 besloot tot het opzeggen van het cul tureel akkoord met Zuid-Afrika, be staan er nog steeds wetenschappelij ke contacten. De regering bemiddelt daar soms bij. De officiële samenwerking tussen de universiteiten in beide landen is wel iswaar verbroken, maar het is nog herhaaldelijk voorgekomen, dat Zuidafrikanen in Nederland onder zoek deden of promoveerden. Ook behoren bezoeken van Nederlandse wetenschapsmensen aan Zuid-Afrika nog niet definitief tot het verleden. Een mogelijke benoeming van de Zuidafrikaan R. P. Botha tot hoogle raar in de algemene taalwetenschap pen aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, wordt door de AABN bij voorbaat scherp veroordeeld. ADVERTENTIE Op een aantal schitterende plekjes in Nederland organiseren we dit zomerseizoen weer jeugdkampen voor kinderen van 8-12 en 12-16 jaar. De leiding van elk kamp bestaat uit vrijwilligers. We hebben echter nog plaats vopr Meisjes/Jongens die willen koken Als je min. 18 jaar bent ervaring hebt Izo mogelijk) met het koken voor groepen een leuke kampweek als staflid wilt meemaken pak dan snel de telefoon en bel tijdens de kantooruren: 03438-6341 en vraag naar de afd. Kampwerk van het Landelijk Centrvm voor Gereformeerd Jeugdwerk of schrijf een briefje naar Postbus 99,3970 AB Driebergen. landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk Leeuwarden, die het falen van de rechtsbescherming van de burger te gen de overheid aan de kaak had gesteld. Volgens Koster is „in ons land. dat een rechtsstaat heet te zijn, de rechtsbescherming van vreemde lingen, psychiatrische patiënten en verdachten nog steeds beneden de maat." De advocaat zei verontrust te zijn over de „voortgaande terugtred van de wetgever." Koster liet zich kritisch uit over de manier waarop de politie en het open baar ministerie optreden. Hij stelde dat de controle op het beleid van het openbaar ministerie te wensen over laat en pleitte ervoor de rechter ln dezen een grotere bevoegdheid te ge ven. „Er bestaat," zei hij, „geen enkel deugdelijk motief de rechter deze be voegdheid te onthouden." Ook het veranderend optreden van de politie doet naar zijn mening af breuk aan de rechtsbescherming. Koster noemde de inschakeling van zogeheten undercoveragents („lokbe ambten", die zich bij voorbeeld als handelaars in drugs voordoen) en de invoering van geautomatiseerde re gistratiesystemen, die hij „uiterst be denkelijk" noemde, zolang er geen privacy-wetgeving Is. Europees verdrag Sprekend over de rechtsbescherming van vreemdelingen, vroeg hij zich af of de „wassende stroom korte gedin gen" die tegen de staat worden aan gespannen, er niet op wijst dat het parlement niet meer in staat is het regeringsbeleid op rechtmatigheid te beoordelen. Het wetsontwerp dat be oogt de rechtspositie van vreemdelin gen te verbeteren, gaat naar zijn oor deel niet ver genoeg. Hij meende" zelfs dat het ontwerp, dat de vrijheidsbe neming van vreemdelingen geheel overlaat aan het uitvoerend appa raat. in strijd lijkt met het Europees verdrag. Dat verdrag bracht Koster ook ter sprake bij het onderdeel van zijn be toog dat betrekking had op de rechts bescherming van psychiatrische pa tiënten. Hij verwees naar de beslis sing van het Europese Hof van justi tie in Straatsburg, dat Nederland in het ongelijk stelde in een door de Nederlander Winterwerp aangespan nen zaak. In die zaak, aldus Koster, is op pijnlijke wijze het falen van de Nederlandse wetgever blootgelegd Koster zei te hopen dat steeds meer advocaten, in het belang van de H. J. Vonhoff rechtsbescherming die het Europees verdrag biedt, de weg naar Straats burg, hoe lang en moeilijk die ook lijkt, zullen weten te vinden. WOUDRICHEM Het gemeentebe stuur van Woudrichem wil de Middel vaart in deze gemeente voor al het verkeer afsluiten om te voorkomen dat de gemeente wordt overspoeld door niet plaatsgebonden verkeer. De maatregel houdt verband met het af sluiten van de dijk tussen Sleeuwijk en Woudrichem in verband met dijk verzwaringswerkzaamheden die naar schatting anderhalf jaar gaan duren. Vervolg van pagina I Zij krijgen dan nog uit sluitend prijscompensatie en eventu eel startloonsverhoging. Mensen met periodieken krijgen dat ook. maar krijgen daarnaast nog een periodiek die gemiddeld neerkomt op twee drie procent loonsverhoging. Albeda vond het niet juist om nu met een loonmaatregel te verbieden dat er startloonsverhoging („initieel") wordt gegeven, en de prijscomepnsa- tle tijdelijk te vervangen door iets lagers, terwijl intussen de periodie ken gewoon doorgaan. „Je vraagt je dan af: waar zijn we mee bezig?" aldus de minister. Hij was er trots op dat nu voor het eerst in een loon maatregel ook het „Incidentele loon" wordt aangepakt. Onder de dne loon- maatregeln van het kabinet-Den Uyl - 1974 en 1976 Ls dat niet gebeurd. Uiteindelijk kreeg Albeda met zijn plan voor halvering van periodieken „het voordeel van de twijfel" van het CDA. De andere regeringspartij. WD, bleef er „moeite mee" houden, maar deed in het debat geen poging meer bijvoorbeeld met een motie, om een stokje te steken voor Albeda's plan. De minister deelde verder mee voor nemens te zijn de loonmaatregel per 31 december dit jaar te laten aflopen. Dan zouden de werkgevers en vakbe weging in het najaar het voldoende eens zouden moeten worden over de lonen voor 1981, waaronder voortzet ting van gehalveerde periodieken voor degenen die in dat opzicht nog geen beurt hebben gehad. D'66 was bang dat het loonoverieg ln het na jaar in het geheel niet van de grond zal komen, omdat de FNV al heeft laten weten pas weer te willen over leggen nadat de regering de verzeke ring heeft gegeven dat het afgelopen is met loonmaatregelen. D'66 diende daarom een motie in dat de regering moet beloven de maatregel in elk geval op 31 december te laten aflo pen. Zonder die belofte zou D'66 stemmen vóór de PvdA-motie voor intrekking van de loonmaatregel nu. Het CDA was bereid de loonmaatre gel te accepteren mits minister Van der Stee (financien) honderd miljoen gulden extra zou besteden voor belas tingverlaging voor inkomens op en vlak boven het minimum. Mocht la ter in het jaar blijken dat de koop kracht van de laagste inkomens dan toch nog in gevaar komt, dat zou opnieuw iets moeten worden gedaan, vond het CDA. De belastingverlaging komt later dit voorjaar pas aan de orde in de Kamer. Van der Stee was wel bereid nog wat meer te doen voor de laagste inkomens. Een eerder CDA-idee voor optrekking van de loontoeslag van l juli van 26 naar dertig gulden, onder verlaging van de verhoging van het minimumloon van twee procent (zijnde 36 gulden) naar eveneens dertig gulden, had Van der Stee afgewezen, omdat dit voor de laagste inkomens 330 miljoen aanvul lende belastingverlaging zou vergen. Het CDA zag daarop van dit verder gaande plannetje af. Van der Stee beloofde verder dat de aanvullende belastingverlaging voor kleine zelfstandigen niet alleen zal gelden voor degenen met minder dan 23.000 gulden Jaarinkomen (ongeveer minimumloon). Boven die grens zal de verlaging geleidelijk verdwijnen, maar niet ineens. He CDA-kamerlid Weijers kwam met een motie dat minister Wiegel per 1 juli plannen moet invoeren voor een verlagende herziening van topsalaris sen bij de overheid. De schriftelijke mededeling van Wiegel dat hij hierop nog studeert, vond Weijers ..bescha mend". Het overleg heeft deze zaak- nu lang genoeg getraineerd, vond hij. Wiegel wil komen tot drie salarisni veaus voor alle functies tussen topdi- recteur op een ministerie en de minis ter. het ministerssalaris rond 160.000 gulden bruto wordt dan de top. Wie nu nog hoger zit, krijgt een bruto bevroren salaris. De hoogstbe- taalde overheidsdienaren, de burge meesters van de drie grootste steden, hebben al enkele jaren een bevroren salaris. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederland se jagers schieten te veel ree bokken, waardoor de natuur lijke verhouding tussen ree bokken en reegeiten volledig scheef is getrokken. Onder natuurlijke omstandigheden is de verhouding bokken en geiten een op één. maar op een aantal plaatsen ls die mo menteel één op twee en soms zelfs één op drie Uit cijfers van het ministerie van landbouw en visserij blijkt dat in het vorige seizoen bijna 2700 reebokken werden geschoten tegen slechts 990 reegeiten. Bij de jacht op het reewild, waarvoor een vergunning noodzake lijk is. werden ook nog duizend kalve ren gedood. Ook in 1978 werden veel meer bokken dan geiten geschoten. De gevolgen bleken onder meer in Friesland: daar werden in februari drieduizend reeën geteld, maar de verhouding tussen bokken en geiten was één op drie. Volgens de stichting Kritisch Fauna beheer is deze wanverhouding een gevolg van de mentaliteit van de ja gers. Deze zijn vooral uit op het ver overen van trofeeën (de geweien van de bokken), hoewel de jagers zelf be weren met de jacht het natuurlijk evenwicht te helpen handhaven. Gis teren is in het buurtschap Exel voor de dertiende keer de reewild-tro- feeënshow geopend: een expositie Plezier waarop nagenoeg alle geweien wor den getoond van de reebokken die vorig jaar zijn geschoten. nisterie bijzondere aandacht voor de geslachtsverhouding bok-geit. Hij doet een beroep op de bezitters van een afschotvergunning om het toege stane aantal reegeiten en kalveren te realiseren. De jager moet echter pro beren geen bokkalveren te schieten, omdat de verhoudingen dan nog ver der worden scheefgetrokken. Schiet vooral de kleinste vrouwelijke kalve ren, aldus het ministerie, dat de ja gers ook vraagt te streven naar een natuurlijker leeftijdsopbouw Het ministerie van landbouw heeft inmiddels een beroep op de jagers gedaan de verhoudingen in wat na tuurlijker banen te leiden. In een brief aan de aanvragers van een af schotvergunning voor reewild vraagt dr W. J Doude van Troostwijk van de directie faunabeheer van het mi- Volgens Rita Stokman van de stich ting Kritisch Faunabeheer zijn de meeste afgeschoten reebokken vijf. zes of zeven jaar oud. Ook dat bewijst volgens de stichting, die zich onder meer tegen de plezierjacht richt, dat het de jagers alleen om de mooiste trofeeën gaat: wanneer de reebokken ouder worden, gaan de geweien ach teruit. Slechts weinig reebokken krij gen zo de kans oud te worden (de dieren kunnen vijftien jaar worden). Het is niet bekend hoeveel reeën er in Nederland zijn. De jagers schatten hun aantal op twintig- tot vijfentwin tigduizend. Natuurbeschermers schatten dit aantal veel lager. Op de gisteren in Exel geopende ree- wild-trofeeënshow worden niet alleen de geweien getoond, maar zijn ook een aantal comme ciële en educatie ve stands ingeric it. Daaronder zijn ook enkele natuui beschermingsorga nisaties. zoals het Wereld Natuur Fonds en de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels. De laat ste organisatie, die een terughoudend standpunt ten aanzien van de Jacht inneemt, liet het bij vergelijkbare ja gersactiviteiten afweten. Het bestuur van Vogelbescherming heeft, ge meend toch in Exel aanwezig te moe ien zijn om via enkele panelen en andere informatie het jachtstand- punt van de vogelbeschermers ook in jagerskringen uit te dragen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de loop van het Kamerdebat over dé loonmaatregel ontspon zich gisteravond een vinnige woordenwisseling tussen minister Albeda van sociale zaken enerzijds en de PvdA-Kamerleden Den Uyl. Poppe en Kombrink anderzijds. Albeda stelde dat hij niet met de loonmaatregel de sociale partners (vakbeweging.- werkgeversi monddood had gemaakt, maar dat een deel van hen. de FNV, zichzelf buiten spel had gezet. Poppe vond dat het kabinet de vakbeweging geen ruimte heeft gegeven om mee te werken met forse loonmatiging, doordat on voldoende zekerheid is geschapen dat de loonmatiging leidt tot meer werk. Albeda: „Uw standpunt is ln strijd met de werkelijkheid." Waarna de minister een opsom ming gaf van zijn voorstellen en maatregelen op gebied van ar beidsmarkt, werkgelegenheid, ar beidsplaatsenplan voor de over heid. Waarop Poppe riep „dat dit plan. ook volgens een SER-advies netto niets voorstelt omdat de ar beidsplaatsen er anders ook wa ren gekomen". „Hoe kunt u dat nu zeggen", riep Albeda boos, waarna minister en Kamerleden ertoe overgingen geruime tijd door el kaar heen te schreeuwen en over en weer elkaar verwijten te ma ken. Albeda stelde daarbij onder meer dat het kabinet-Den Uyl ln 1976 met zijn loonmaatregelen niet veel anders had gehandeld dan het kabineUVan Agt nu. Enkele weken geleden, ln het de bat over de wijziging van de loon wet, ontwikkelde zich ook al een hooglopende woordenwisseling tussen Albeda en Den Uyl. Kamer voorzitter Dolman pleegt echter tussenbeide te komen wanneer mensen elkaar ln de Kamer niet meer laten uitspreken. Dolman was gistermiddag tijdelijk afwe zig. en ondervoorzitter Schakel, die hem verving. Het de niet meer te volgen discussie aanvankelijk toe. Op gegeven moment, toen ook Kamerleden van CDA en VVD zich erin mengden, stonden drie personen een PvdA-Kamerlid, een CD A-Kamerlid en Albeda door elkaar heen te roepen. Ic. i deel! haar clienten mede dal. gezien de daling van de rentetarieven op de geldmarkt, de opslag op de debetrente voor kredieten In rahenpng-couranl met mgang van maan met 1/2% zal worden verlaagd tot 1%.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9