Scheuring dreigt bij christen- vrouwen lil/ 0^ Hs 'Olau jjxd JSSÊÊËÊÊ //U HU ZORGT VOOR EEN VEILIGECOMFORTABELE OVERTOCHT NAAR ENGELAND. RDAG 22 MAART 1980 TROUW/KWARTET 29 ■BINNENLAND! daag wordt in de Amersfoortse Gracht- 'k een bezinningsdag gehouden, georgani- door een comité van elf verontruste iwen. Zij zijn op twee na allemaal lid van Nederlandse Christen Vrouwenbond, maar it zou wel eens niet zo lang meer kunnen «aren. Ze zijn namelijk verontrust over de «Vers, die de NCVB vaart en het beleid van het lofdbestuur. jn bezwaar komt erop neer, dat de NCVB in |n werk de bijbel en dus zijn grondslag is «ft verlaten. Vandaag zal het comité kijken tt er verder moet gaan gebeuren. Dat hangt 3 2tde af van het aantal vrouwen, dat zal laten ,enljken achter de verontrusten te staan. En el niemand het officieel hardop wil zeg gen: een scheuring en een nieuwe vrouwen bond lijken bijna onafwendbaar. Wij gingen eens na hoe het zover heeft kunnen komen in een bond (78.000 leden) die er zestig jaar in geslaagd is, vrouwen uit alle mogelijke ker ken en van allerlei politieke richtingen bijeen te houden. Wij spraken daarvoor met de huidige presi dente, mevrouw Letta Veenendaal, en met een vroegere presidente, die door de verontruste vrouwen als een van de belangrijkste „aan- stichtsters" tot de „veranderde koers" wordt genoemd: Sienie Strikwerda. Ook aan comité lid mevrouw E. Bos-van Woerden vroegen we commentaar. itenl pr Cis ca Dresselhuys ITERDAM „Als je alleen r horen wat Je zelf denkt, moet I CJteen lid worden van de NCVB. moet je kiezen voor kleinere liwenorganisaties, van gelljk- jnde vrouwen. Binnen de ikuiTB kom je nu eenmaal heel vrouwen tegen, die anders enlken dan Jijzelf. Dat is van het in af ook juist de opzet ge- |st van deze bond: een over- ruj|jpellng te vormen van vrouwen g z0 volstrekt verschillende poli- uitte partijen en kerken. Etjn van de NCVB betekent een stuk raafaagzaamheid hebben. Ikzelf heb een a. ngrijke oefening gehad in verdraag- oheld binnen de bond." aani Veenendaal, (62) sinds een Jaar pre- nte van de NCVB Is uitermate voor lig in haar uitlatingen. Het gaat im- I om heel gevoelige zaken: elf vrou- die de NCVB verwijten onbijbels te en en die op grond daarvan overwe gen nieuwe bond op te richten. Aan de I re kant wil zij duidelijk zeggen hoe ze Hf bepaalde dingen denkt l zij een Jaar geleden presidente werd, il tien jaar in het hoofdbestuur te tn gezeten, bestond deze scheurings- g nog niet maar ook wanneer die H geweest was, zou Letta Veenendaal .presidente geworden zijn: „Moeilijke en moeten ook gebeuren". neer ik haar vraag hoe het komt, dat o lang geduurd heeft dat deze veront- ng naar buiten is gekomen (de NCRV al in 1970 de EO naast zich. Trouw ^Bll het Reformatorisch Dagblad, uit blijkt eenzelfde soort ntrusting als nu bestaat bij deze B-vrouwen), zegt ze „Ik denk, dat *en meer behoefte hebben om iets tn te doen, ze willen liever bij elkaar en en onze leden zijn niet zo polarise- I ÓG jm Itélld mevrouw E. Bos, burgemees- en irouw uit Dlrksland: „Er zijn in de der jaren heel wat brieven geschre- m vragen gesteld, maar altijd kreeg Je ip het rekest Er was en is geen enkele j^oetkomlng. Men wilde en wil geen ^tp hebben voor onze verontrusting, *^let en vroeger niet. Onze bezwaren en tsten zijn al die Jaren in de doofpot »pt en wij hebben dat al die tijd ja tttaan maar dat doen we nu niet t- F. flat de verontruste vrouwen een dag Brstmls 1979 het persbericht met hun ïenpren tegen de koers van de NCVB /an hurden, hebben zij een gesprek gehad het hoofdbestuur van de bond. Veenendaal: „We hebben een hele im- tijl Sieni Strikwerda middag gepraat. Eigenlijk waren er te veel punten voor een goed gesprek. We konden op geen van de punten echt diep ingaan. Er is geen afspraak gemaakt voor een nieuw gesprek. Ik weet ook niet of dat veel zou opleveren: het is duidelijk waar onze verschillen zitten. In wezen komen de pro blemen voort uit een verschillende opvat ting over het schriftgezag. Als je te doen hebt met mensen, die ervan overtuigd zijn dat de bijbel waar is van kaft tot kaft en dat Je elke tekst letterlijk moet nemen en geloven, is het moeilijk praten. Ik kan me goed voorstellen dat Je heel anders over dingen denkt. Het moeilijkste punt is dat er dan tegen ons gezegd wordt, dat we niet meer christelijk zijn. Men reserveert het begrip „christelijk" alleen voor z'n eigen inzichten. Het hoofdbestuur meent wel degelijk dat het nog bezig is op de grond slag, die is: „Christus' koningschap moet alom worden erkend". En daarnaast de doelstelling: „De NCVB is er om vrouwen voor te lichten op politiek, maatschappe lijk en cultureel terrein bij het licht van de Heilige Schrift". Mevrouw Bos: „We hebben inderdaad met elkaar gesproken, maar weer voelden wij geen enkele tegemoetkoming voor onze verontrusting. Het liefst willen wij binnen de bond meedoen, maar de hoop, dat we dat nog zullen bereiken is niet erg groot. In feite komen we geen stap verder. Van daar dat we gemeend hebben nu met onze bezwaren naar buiten te moeten treden; alleen uit ongerustheid, dat zoveel vrou wen met moderne ideeën over theologie in aanraking gebracht worden door de NCVB". Letta Veenendaal Wat zijn nu de punten, die voor de veront ruste vrouwen zwaar wegen? In hun be richt staan ze keurig op een rijtje: „De benadering van de hedendaagse proble men geschiedt vanuit wereldse (humani taire) grondslagen en niet vanuit de Bij bel, het huidige vormingswerk van de bond is gebaseerd op een onbijbels zoeken naar eigen gevoelens en gedachten, het standpunt ten opzichte van homofilie (dat dit geen afwijkende of zondige levenshou ding is) acht het comité in strijd met de bijbel, emancipatie en feminisme worden door de NCVB gesteund, het maandblad Informatie heeft een progressieve teneur en indoctrineert op punten als het denken over homofilie, emancipatie en feminisme en ten slotte zijn er de contacten met andere organisaties als de vrouwenraad, het r.k. Melangiagilde, de stichting Vre- des-opbouw, Marie word wijzer en andere feministische groeperingen Hoe denkt Letta Veenendaal over dese bezwaren? „Zoals ik al zei, in wezen komt het neer op een verschil in bijbelopvatting. Ik geloof zeker dat er bij groepen vrouwen in onze bond echte, eerlijke verontrusting bestaat over wat er tegenwoordig allemaal aan de hand is. Zelfs binnen ons hoofdbestuur kennen we die verschillende meningen. Maar ik vind dat er voor al deze vrouwen plaats is binnen onze bond: wij dringen onze leden geen mening op. Wij dragen in ons maandblad inderdaad artikelen aan over nieuwe stromingen en gedachten, E. Bos-Van Woerden maar wij schrijven daar niet onder „en het hoofdbestuur vindt dat u zus en zo over dit onderwerp moet denken". Wij geven als HB Juist zelden een mening over za ken, waarover heel verschillend gedacht wordt. Dat kunnen wij ook niet doen, gezien de veelheid van politieke stromin gen en kerken, die onze leden vertegen woordigen. Maar wanneer die onderlinge verdraagzaamheid er niet meer is, dan kun Je niet meer verder. Er bestaat binnen onze bond net zo goed verontrusting van vrouwen, die vinden, dat wij te langzaam gaan en te voorzichtig zijn, die willen dat we meer politiek getinte uitspraken doen. Ook zij moeten verdraagzaamheid oefe nen en dat hebben ze tot nu toe steeds kunnen opbrengen." Ten slotte vindt Letta Veenendaal het niet Juist te zeggen, dat de verontrusting van de vrouwen, die alles te ver en te snel gaat. wel zal verdwijnen, wanneer ze maar de tijd krijgen. „Je kunt niet zeggen .be paalde vrouwen zijn nog niet zover'. Zij blijven principieel van een andere overtui ging en daar hebben ze ook recht op. Iets anders is of je dan maar gelijk tot een nieuwe bond of een scheuring moet over gaan". Hoe kijkt ex-presldente Sienie Strikwer da tegen de huidige problemen aan? Haar naam wordt door de verontruste vrou wen nogal eens genoemd als de „oorxaak van alle kwaad". „Ik ben in 1971 presidente van de NCVB geworden. Dat er sindsdien veel verande ringen zijn begonnen, is waar, maar dat lag maar ten dele aan mij. Ik was tenslotte presidente in een tijd, waarin heel wat veranderingen gestalte kregen. Het waren de Jaren, waarin Je de verdieping van de oecumene kreeg, waarin het tweede-kans- onderwljs voor vrouwen van de grond kwam. waarin vrouwen meer gingen mee doen in de politiek, waarin christenvrou wen gingen werken voor vrouwen in de derde wereld, waarin het inzicht doorbrak, dat vrouwen in de kerk maar een tweede rangs positie Innamen; je kreeg het Jaar voor de Vrouw in 1975, allemaal grote veranderingen en veel onrust. Kort en goed zou ik willen zeggen: we kregen in die tijd het omgaan met alle mogelijke kan sen voor de vrouwen. Er kwam meer vrij heid voor vrouwen en het hanteren van vrijheid is een angstige zaak. Maar we waren nu eenmaal voor die vrijheid ge steld en daar moet zo'n grote bond als de NCVB ook een standpunt in bepalen; wij moesten als vrouwen elkaar daarin hel pen. Angst voor de vrijheid betekent voor veel menden een nik naar rechts, kijk maar naar de mensen, die de EO en het Reformatorisch Dagblad oprichtten. Het is een wonder dat deze stroming in de NCVB niet eerder van de grond gekomen is. Dat er in mijn tijd dus wel wat veran derd is, wil ik graag toegeven. Dat het deels kwam door de tijd en wat daarin speelde, is zeker een belangrijke reden. Aan de andere kant wil ik me niet ver schuilen achter ,het was nu eenmaal de tijd'. Nee, ik ben er trots op, dat ik mee vorm heb kunnen geven aan discussies en opvattingen over moeilijke zaken. Ik heb in mijn tijd ook best protesten en bezwa ren gehoord. Daar heb ik nooit moeite mee gehad, er is een groep verontrusten, die het echt te hard gaat, die wil ik alle ruimte geven. Maar er zijn ook mensen, die vinden, dat Je niet eens over zaken als abortus, homofilie of feminisme mag pra ten. Die vinden het signaleren van derge lijke zaken ai slecht. .Dat zijn onze proble men niet, daar willen we in onze bond niets over horen' is hun standpunt. Dat vind ik fout. Die zaken zijn er nu eenmaal en Je kimt en mag Je kop niet in het zand steken door net te doen of ze er niet zijn. Weet Je waar ik het pas echt moeilijk mee kreeg? Dat mensen Je gaan verketteren over Je andere opvattingen. Ik heb bezwa ren tegen uitingen als .Je laat de Schrift los' of .Je handelt duivels' of ,Je laat de grondslag van de bond los' allemaal verwijten die ik persoonlijk te horen heb gekregen. Dat is een verkettering, waarbij de verdraagzaamheid, die onze bond Juist altijd gekenmerkt heeft, volledig verdwe nen is." Die verontrusting speelde dus al veel eerder. Waarom komt xe nu opeens naar buiten binnen de NCVB? „Dat hangt af van de mensen, die het aanzwengelen, hoe ze dat doen en hoe ze gesteund worden. Het sterk maken van .rechts' is op het ogenblik een stroming. Dat het niet veel eerder gebeurd is, komt doordat de bond uit zeer veel verstandige vrouwen bestaat, die ondanks verontrus ting toch niet willen meedoen aan zo'n actie". Kunnen die verontruste vrouwen nu nog terug? Is er nog een verxoening mogelijk? „Ik hoop natuurlijk dat er geen scheuring komt. Ik vind het echt verdrietig, dat, nu er al zoveel gescheurd is en er al zoveel polarisatie is, daar ook nog eens de vrou wenbond bij zou komen. Je zou er een podium, waar vrouwen van verschillende politieke en kerkelijke richtingen elkaar kunnen ontmoeten, door verliezen." Maar is die scheuring nog te voorkomen? „Ik kan niet in de toekomst kijken, maar één ding is zeker: het hoofdbestuur heeft een verklaring uitgegeven waarin het dui delijk maakt dat men het beleid dat tot nu toe gevoerd is, wil voortzetten. Dat is klare taal". Tenslotte wil Sienie Strikwerda nog kwijt, dat de zogenaamde feministische theolo gie, de bewustwording van vrouwen in de kerk, waartegen de verontruste vrouwen zo'n bezwaar hebben. Juist gezien moet worden ais een zeer verblijdende zaak. „We moeten er blij om zijn dat er vrouwen zijn, die zoveel om de kerk geven, dat ze in die kerk hun plaats blijven zoeken en niet erbuiten. Ik heb Juist grote zorgen over al die denkende vrouwen, die de kerk ver laten." De kapitein van een Olau-Line schip is niet alleen verantwoordelijk voor het "reilen en zeilen" op de brug. Ook de rest van het schip staat onder zijn commando. Hij staat persoonlijk borg voor een feilloze, comfortabele overtocht. Tijdens deze overtocht kunt u genieten van een lekkere maaltijd of een drankje in één van de bars. Bovendien vindt u op elk Olau-Line schip video T.V.'s, een discotheek, roulette, een belasting-vrije winkel en - voor de kinderen - een crèche. Olau vaart elke dag 2x heen-en weer tussen Vlissingen en Sheemess (80 km van Londen). De tarieven zijn zeer redelijk. Geen toeslagen, maar wel bij dagafvaarten 50% korting op de autotarieven. Bovendien heeft Olau het hele jaar door prima aanbiedingen vc*>r reizen en reisjes naar Engeland. DE VRIENDELIJKSTE WEG NAAR ENGELAND. COUPON Ga voor meer informatie naar uw reisbureau of stuur de coupon in een ongefrankeerde open envelop naar Olau-Line. Antwoordnummer 27.4330 WB Middelburg. Naam: Straat: I Plaats. J Postcode

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 29