Feest van /ergane glorie f Stad wordt ashram en abdij IDAG 22 MAART 1980 TROUW/KWARTET 27 Sjftienhonderd jaar geleden werd Benedictus pboren. Vrijwel alles wat in onze streken monnik Imoniale (vrouwelijke monnik) genoemd wil orden noemt hem „vader". De roomskatholieke erk maakt van dit jaar een feestelijke pnedictus-herdenking. Niet alleen voor de onniken, maar voor iedereen die gelooft dat het onnikendom vandaag betekenis en toekomst eft. Bestaat er dan nog zoiets dat meer is dan een erblijfsel, een zieltogend restje? Zijn deze gelegen abdijen en priorijen niet slechts plekken iar de tijd is blijven stil staan? Welke rol kunnen I nog spelen en welke rol zou de kerk hun graag feschuiven? Zijn er misschien hele nieuwe, jskante, balorige experimenten in het lonnikenwezen gaande? Zo'n experiment heeft jnedictus in elk geval destijds niet geschuwd. Pleter van der Ven te ra etaal el''k' 21 maart van het jaar 547 std^f op de Monte Cassino, tus- Rome en Napels. Benedictus. n d. was een tijd lang eenzaam strejzenaar geweest, maar spoedig mden er volgelingen om hem h. Hij stichtte kloosters en feef er een regel voor: de regel Benedictus. naakte daarbij uiteraard gebruik van - testaande bronnen en tradities. Zijn I zou de basis worden voor het monni- lom in de westelijke wereld en daar- van onschatbare invloed op de cultu- en religieuze ontwikkeling van het en. De rooms-katholieke kerk schuift naar voren als de „Patroon van het idland" en „Vader van Europa" fcns de gangbare overlevering werd fdlctus in het Jaar 480 geboren in a, niet ver van Rome. Bij gebrek aan ;eboortedatum is zijn sterfdag nu het l van een jaar lang herdenkingsfeest, jllerlei wijzen zal de 1500ste geboorte- ndacht krijgen. Zo wil de paus zich ^g naar Nurcia spoeden om de feeste den daar bijzondere luister bij te in. Er verschijnen artikelen en boe- prits van der Meer bewerkte een oude Isbeschrijving, Walter Nigg schreef inieuwe. Tentoonstellingen bijvoor- I in de St. Jan in Den Bosch, concer- j voorbeeld, het knapenkoor uit het ise Monserrat. lezingen, postzegels, ot congres in Rome. jegel van Benedictus bleek bestand k heel wat woelingen der tijden en ie een reeks verschillende invullingen, ""is een bijzonder document uit de pelijke traditie. Benedictijnen speel den belangrijke rol bij de kerstening jrnze streken (Willibrord, Bonifacius). 1 zijn onze geschiedenisboekjes wat »etreft een beetje onnauwkeurig of kleurig. De benedictijnerkloosters en „monnikenwerk" geleverd bij het jardigen van handschriften, boeken fniaturen vóór de uitvinding van de Irukkunst; met hun abdijscholen n zij eeuwenlang belangrijk bijge- n aan het onderricht in Europa. Niet laatste plaats hebben zij grote ver- voor de ontwikkeling van de land- den lijver eschiedenis van het kloosterleven is 'erhaal apart. Opgang, terugval, re- nce, restauratie, verwording: de be- itijnen hebben de hele Europese his- als het ware aan den lijve en binnen nuren meegemaakt. Toen de steden ijker werden kwam er behoefte oosters binnen de stadsmuren. De dictijnen misten die boot; er kwamen lscanen en dominicanen. Toen de groter werden, de maatschappij Irtkkelder en de aarde rond. ontston- le slagvaardiger jezuïeten, langduri- etraind, maar minder belemmerd kloostermuren en vaste gebeds- er augustijnen, carmelieten, salezia- tn anderen te kort te doen kan men n dat Benedictus er in de personen ''rans van Assisi, Dominicus en Igna- concurrenten van formaat bijkreeg. volgelingen overvleugelden immers ntal en invloed op den duur de bene nen ruimschoots Maar de7en wer- liet weggevaagd. Soms leek het erop. dan kwam er wel weer iemand die er leven in blies en dan trok de belang- ng weer aan. Nu put men daar hoop it het wel weer goed komt. ondanks lerke vergrijzing en leegloop Lang iedereen is even gelukkig met de grootscheepse wijze waarop het eeuwfeest gevierd wordt. Triomfalisme en restaura tie lijken niet van de lucht. Als bijvoor beeld de paus zich voor dit gebeuren sterk maakt, dan valt er weer heel wat verheer lijking te beluisteren van gezag en verle den, wordt er gepleit voor het herstel van oude waarden en gewaarschuwd voor het huidige culturele verval. Kritische bene dictijnen willen dat liever niet over hun rug. Machtsstrijd De rooms-katholieke kerk lijkt in een op vallende machtsstrijd gewikkeld tussen enerzijds het kerkelijke establishment, met de paus, de Vaticaanse curie, „Opus Dei" en andere traditionalistische bewe gingen en anderzijds een breed, nog niet zo erg samenhangend front van theologen en religieuzen. De actie tegen een aantal theologen is bekend, evenals de poging van de paus om de jezuïeten weer in het gareel te krijgen. Men hoeft niet in spoken te geloven als men hier een verband ver moedt. Het Vaticaan wil, zo heet het, religieuzen en theologen tot partijbonzen maken, marionetten waarvan alle touwt jes naar Rome leiden. Theologen en religi euzen zien hun taak meer en meer als een eigen verantwoordelijkheid met een bij zondere kritische functie juist ook naar het kerkelijk machtscentrum toe. Ze heb ben tot dusver nog maar weinig gezamen lijke strategie om de Vaticaanse acties effectief te stoppen. De meeste religieuze bewegingen waren in hun opzet vernieuwingen met het oog op bepaalde noden of misstanden Vaak moesten ze om hun bestaansrecht strij den. Maar met de kerkelijke goedkeuring begon bijna steeds het onverbiddelijke proces van inkapseling: de kritische bewe ging werd al gauw een verlengstuk aan de grijparmen van het kerkinstituut Rol Benedictijnen hebben de laatste tijd in de hoge kerkelijke politiek geen grote rol gespeeld. Ze timmeren niet zo aan de weg. Zelfs wie vrij aardig thuis is in de roomse kerk van dit moment kan misschien niet één benedictijn uit zijn hoofd opnoemen (of een trappist, cisterciënzer, of een vrou welijk lid uit de benedictijnse familie). Eenzaam hoogstgeklommen is de huidige aartsbisschop van Westminster kardinaal Hume In en buiten Rome vragen zelfs velen zich af waarom, als er dan toch een jonge. niet-Italiaan paus kon worden. Hume gepasseerd werd terwijl men zo'n goudvis toch niet alle dagen aan de haak kan slaan. Verder is er nog een doodenkele bisschop (Milwaukee, Bari, Oslo). In de curie is eigenlijk alleen de Duitse oud-abt mgr. Mayer op een hoge post. Hij is secre taris van de congregatie voor de religieu zen. een aristocratische conservatief, die ervoor verantwoordelijk zou zijn dat op de synode in januari, ondanks alle inspraak, ineens zo nodig een benedictijn mee moest doen In Nederland heeft de bene dictijn Philip Bür het tot vicaris-generaal gebracht Eerder deze eeuw gaven de monikken van vooral Beuron en Solesmes een krachtige impuls tot herleving en herbronning van het gregoriaans, de eeuwenoude westerse Benedictlis eiste van zijn vol gelingen gehoorzaamheid aan de abt en gebondenheid aan het klooster. Deze regels zou den niét zo streng zijn gesteld ware het niet dat het op dat moment in het monnikendom een anarchistische bende was Italië wemelde van rondtrek kende zich monnik noemende halve struikrovers. Gezag en groepscontrole kunnen dan de ontsporing te lijf gaan en kloosters worden een soort zichtbare voorschotten op het nieuwe Jeruzalem. Toch zag Kees Tholens die vlak na de oorlog de abdij Slangenburg bij Doetinchem mede had opgericht en eigen handig gebouwd het voor zichzelf in zo'n paradijsje niet meer zitten. In 1972 deed hij Zijn abtenmijter af. kruis, ring en staf werden opgeborgen Tholens trok naar India, nog ruim voordat dat modieuze luxe was. Hij werd leerling bij Bede Griffiths, een benedic tijn. maar ook een guru die daar een christelijke ashram leidt. Het westerse monniken dom is vastgelopen omdat orde en discipline verzekerd werden door institutionalise ring, rationalisme, abstracties en objectieve waarheden. In het oosten is veel meer de kunst bewaard om ordening te vinden vanuit de mens zelf. de eigen ervaring, het eigen lichaam Er is inmiddels in het westen al heel wat verheerlijking (en verguizing) van het guru-we- zen te zien Tholens houdt zich verre van deze uitersten Guru's zijn geen heiligen, ze zijn niet volmaakt en niet ver schrikkelijk uitzonderlijk, meent hij. Ze hebben wel een samenhangende visie op de mens en de wereld; ze zijn een wegwijzer, niet de weg zelf. want die ligt in jou Sinds enige jaren woont Tho lens op het Amsterdamse Be gynhof Een klein apparte ment met een nog kleinere gebedsruimte waar oost en west ineen lijken te vloeien, zonder elkaar uit te wissen Hij bidt en mediteert heel wat af, alleen en met anderen, en geeft er ook „lessen" in. Nogal laconiek geeft hij toe dat je ervan houden moet. Zo'n vorm of zo'n sfeertje, het moet je liggen en zo niet dan is het kennelijk niks voor jou- Vrijheid: Nog steeds beschouwt Tho lens zich als benedictijn en officieel is hij het ook nog Maar hoe kan dat zonder klooster, koorgebed, gemeen schapsleven? Volgens Tho lens zijn het precies die rela tieve vrijheid en eenzaamheid die hele nieuwe kansen geven juist tot gemeenschap en ge zamenlijk gebed en meditatie met veel meer mensen. Hier door voelt hij zich veel wezen lijker „verplicht tot" bidden, dan wanneer in het klooster het klokje van gehoorzaam heid allen naar de kapel toe drijft. De oud-abt vindt dat de kerk ten onrechte de monni ken een bijzonder soort chris tenen Iaat zijn, opgeborgen op bijzondere plaatsen. „Er zijn geen nieuwe roepingen meer. maar de wereld zit vol met mensen die wel iets daarvan willen en zoeken" Tholens is geen volgeling van Bhagwan. maar zegt van de zelfde dingen als hij verrukt te zijn. Hij is het met Bhagwan eens dat zonder zelfkennis, zonder inzicht in de samen hang van het leven, zonder eenheid, de mensen de wereld maken tot een hel. Het week blad „De Nieuwe Linie" volg de die hele Bhagwan en Amri- to/Foudraine zaak serieuzer dan de meeste media. Desge vraagd zei Kees Tholens in dat blad naar aanleiding van Bhagwans minachting voor politiek: „Ook onder politici zijn er verlichten. Veel guru's en boedhistische monniken zijn uitgesproken politiek en niet voor niets nogal eens in de gevangenis gezet Ze zijn bij het leven betrokken als totaliteit. Als die betrokken heid in de kerk en de geeste lijkheid zou doorkomen zou zij volledig veranderen. Veel politici in het westen lijken op kerkelijke hoogwaardigheids bekleders. Ze hebben zich op gesloten in hun kleine wereld je en partijen, ze doen ver keerde. kleine dingen met gro te gevolgen. Ze krijgen een gesloten mentaliteit en heb ben gebrek aan visie" Derde wereld Behalve zijn Amsterdamse ar beid heeft Tholens veel inter nationale contacten Uite raard is hij te vinden waar het monnikendom van oost en west samenkomt. Maar zijn belangstelling heeft nu vooral een instelling die op allerlei plaatsen in de derde wereld iets van dit nieuwe monniken dom wil helpen ontwikkélen Deze instelling voor „aide in- termonastique" heeft in zeke re zin gelukkig niet veel geld Er is dus geen enkele verlei ding om monastieke prestige projecten op te zetten De regel van Benedictus be gint met de woorden: Luister mijn zoon. Volgens Tholens moet je dat niet uitleggen als blijk van een alles domine rend gebod van onderdanig heid en gehoorzaamheid. Veel meer is het een aansporing tot leven, met open ogen en oren, met iedere vezel van je lijf In Nijmegen houdt de Bene- diktusgroep de blik niet zo oostwaarts als Tholens doet Bovendien, de naam zegt het al. betreft het hier een groep Het gemeenschapsleven, dat in de benedictijnse traditie centraal staat, krijgt een kans om een nieuwe, eigentijdse vorm te vinden Toch zijn er de nodige over eenkomsten. Niet alleen ko men zowel Tholens als de Be nedictusgroep uit hetzelfde nest (de Slangenburg), maar beide willen het monnikenle ven uit de fossilisering en de museumsfeer halen en het binnenbrengen in het hart van een verstedelijkte samen leving. Schone lei: De Benediktusgroep wil uit de oude regel drie elementen be nadrukken gemeenschapsle ven. bezinning en gastvrij heid Wie met een schone lei opnieuw iets als een leefge meenschap begint komt nau welijks meer op de idee dat te doen volgens het stramien dat eeuwenlang in de roomskat holieke kerk gebruikelijk was ongehuwde mannen of onge huwde vrouwen Juridisch ge bonden aan een bepaalde plek en een bepaalde gemeen schap In de Benedictusgroep "wordt zo'n stringente beper king onnodig en onwenselijk geacht Niemand is op grond van geslacht of burgerlijke staat bij voorbaat uitgesloten en er is een hele waaier van mogelijkheden om al of niet betrokken te zijn. Lid van de leefgroep zijn op het centrale adres stelt natuurlijk vele ei sen, maar er is ook een losser verband denkbaar Een van de bezwaren tegen het bestaande monnikendom vindt de groep liggen in het feit dat de abdijen nog steeds bolwerken zijn uit een feodale tijd en een agrarische cultuur De groep daarentegen ncht zich op het stadsleven met zijn industrie, zijn arbeiders, sociaal-economische proble men. maatschappelijke drop outs. secularisatie enzovoorts De groep stelt zich daarbij ta melijk maatschappij-kritisch op. zonder bekend te staan als een uiterst linkse beweging Een speciale taak zien derge lijke groepen ook in hun ver houding tot de kerk. de ker ken. Ze brengen de oecumene vergaand in praktijk, omdat zij ervaren dat de werkelijke verschillen niet meer lopen langs de lijnen van de tradi tionele kerkgrenzen, maar dwars door die kerken heen Dc Benediktusgroep is actief lid van de Basisbeweging Ne derland Een eeuwfeest moet geen aanleiding zijn om terug te buigen in bewondering voor een roemrijk verleden, maar om na te gaiin of de inspiratie van Benedictus kan bijdragen tot een nieuwe samenleving en een nieuwe kerk Illustratie Mare Terstéoet Kerkmuziek. Wie zich op het gebied van de roomse liturgie wilde laten verwennen toog bij voorkeur naar een benedictijner abdij Afzijdig: De benedictijnen hebben zich de liturgie een beetje uit handen laten nemen: ze hielden zich afzijdig toen in Nederland vóór en tijdens het Vacticaans concilie een liturgische vernieuwingsbeweging sterk opkwam. Het waren twee leden uit gerekend van de alsVa-liturgisch bekend staande jezuïetenorde (Huub Oosterhuis en Bernard Huijbers) die hier het voor touw namen de Franse jezuïet Gélincau was zelfs nog iets eerder Waarschijnlijk is deze „jezuïetenliturgie" heel wat meer op het woord gericht en minder op het ritu eel, dan het geval zou zijn geweest bij een liturgie van meer benedictijns fabricaat Pas in een later stadium begonnen bene dictijnen zich toe te leggen op het schep pen van een Nederlands koorgebed met daartoe geëigende muziek Maar daarvan bereikt vrijwel niets de parochies Maar belangrijker dan een eventuele litur gische bijdrage is de vraag of de benedic tijnen erin zijn geslaagd van hun monnlk- kenleven zelf iets te maken dat meer is dan folklore, een museumstuk, een spel uit een verloren tijd Zijn benedictijner abdijen nog gevaarlijke verzetshaarden tegen het geestelijk verval, cellen waar mensen tot geestelijke rijpheid en kritisch inzicht groeten? Zoals op allerlei terreinen en zoals ook binnen de rooms-katholieke kerk zijn er in de jaren '60 en '70 in benedictijnse kring enkele radicale hervormingspogingen ge daan. In enkele gevallen ging hierbij de abt voorp De hervorming betrof veelal zowel het gemeenschapsleven als de maatschappelijk-politieke opstelling Voorbeelden zijn Boquen in Frankrijk on der leiding van Besret. 8t Paulus buiten de Muren in Rome onder leiding van abt Franzoni, in België abt Du Roy in Mared sous. Al deze initiatieven werden vanuit het Vaticaan vakkundig gedwarsboomd liever geen abdij dan eentje met een rooiê abt. Ook in de roomse bijenkorf is wel plaats voor hommels maar niet voor horzels VRrkplfon r- Eind jaren '60 maakten monniken van de Slangenburg bij Doetinchem ook in die zin een revolutionair plan. De toenmalige abt. Kees Tholens. voelde zich met deze groep best verwant, maar durfde de conse quentie niet aan Hij zou immers grote moeilijkheden krijgen met de meerder heid van zijn onderdanen en met het ker kelijk gezag, als hij met die groep voorna melijk Jongeren in zee ging De groep ging het klooster uit en daarmee was ook voor de Slangenburg de kans verkeken op een doorbraak in het monnikendom. Er rest ten slechts voorzichtige en goedwillende aanpassingen, zoals bijvoorbeeld bij de benedictijnen in Oosterhout of de trappla ten in Zundert. Bovendien werden van de andere kant sommige kloosters bolwer ken van conservatisme. In Nederland spe cialiseerde de Benedictusberg, Mamelis bij Vaals zich daarin in navolging van het al eerder genoemde Solesmes. Zeker in Frankrijk is er op die plekken een hechte samenwerking tot stand gekomen tussen kerkelijke en politieke reactionairen Er zijn redenen genoeg waarom sommigen toch maar liever niet de benedictijnse vlag met veel bravour uitsteken Er is best iets te zeggen voor oorden waar oude. veronachtzaamde waarden in ere blijven Maar misschien moet men toch buiten de gevestigde kloosters zoeken naar een her leving van de beste tradities van het mon nikenwezen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 27