nderwijs buitenlandse Inderen krijgt impuls Kamer dwingt Pais tot intrekken ontslagen verkiezing Catalonië vuurproef voor Suarez Kies een Kleine KU&vakantie. Culinair: smullen in Parijs vanTruite Soufflée bij ChezGarin. KLEV3 deling neurochirurgie VU-ziekenhuis sluiten Plastic Colafles duur en verslindt energie m Pais voor culturele minderheden fd na sterven patiënt: 'Frans als verplicht vak handhaven' Forse kritiek op Open School-beleid TN [RDAG 20 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 13/RH 17/S 15 nze parlementsedactie HAAG Het onderwijs buitenlandse kinderen komende jaren vooral aatregelen voor het on- :end personeel extra im- i krijgen. Er zullen meer bijscholingscursussen het lesmateriaal zal n verbeterd en de oplei- nstituten zullen worden jpoord om meer aan- te geven aan het onder oor buitenlandertjes. kt uit een voorlopig beleids- or culturele minderheden in lewjs, dat minister Pais (on- gis teren openbaar heeft ge- Op zijn begroting is ruim 178 gulden vrijgemaakt voor on- aan (kinderen van) etnische len. Daarvan verdwijnt 137 in het kleuter- en lager onder- rest gaat naar het volwassen- -ijs, de opleidingsinstituten, >riaal en dergelijke. Extra r niet bij. Mocht het beleids- Pais extra middelen vergen, ;n die binnen het bestaande noeten worden gevonden. van Pais mikt op buiten- ferknemers, Surinamers, An- Molukkers, zigeuners en ndse vluchtelingen. Van hen 00 kinderen te vinden in het nderwijs, 42.300 in het ge- onderwijs. 1.000 in het woon onderwijs, 14.500 in het voortgezet onderwijs en 1.400 In het hoger beroepsonderwijs. Kwetsbaar Pais wil de komende tijd extra aan dacht aan de etnische minderheden geven, omdat ze tot de meest kwets bare groepen in onze samenleving behoren. Bij de eerste opvang wil Pais vooral aandacht besteden aan het onderwijs in de Nederlandse taal, kennisma king met de Nederlandse samenle ving en het cultuurpatroon en onder wijs in eigen taal en cultuur. Bestaan de voorzieningen op dit punt zullen worden uitgebreid. Het onderwijs in eigen taal en cultuur acht de bewindsman van belang met het oog op de zelfontplooiing van het kind en vanwege een mogelike drei gende kloof tussen het kind en de ouders. Een kernprobleem noemt Pais de achterstandssituaties, waarin min derheden zich bevinden. Hij wil daar voor op korte termijn meer facilitei ten beschikbaar stellen, maar op de langere termijn zal de aandacht voor achterstanden moeten worden inge past in het vernieuwingsbeleid voor de toekomstige basisschool, samen met de onderwijsstimulering. Dat plan voorziet niet in een uitbrei ding van personeel voor het onder wijs aan buitenlandse kinderen. Pais heeft al via zijn actieplannen voor de werkgelegenheid (1978 en 1979) 1235 extra arbeidsplaatsen gecreéerd. Dat :n onzer verslaggevers ERDAM Het hoofd van de afdeling neurochirurgie jet academisch ziekenhuis van de VU in Amsterdam. Ir. H. A. M. van Alphen, heeft in een brief aan het gevraagd zijn afdeling te sluiten. Op de afdeling zijn Isatorlsche problemen gerezen, die volgens prof. Van tot de dood van een patiënt hebben geleid. brengt het totaal op 1900 extra ar* beidsplaatsen voor het Nederlandse onderwijs aan buitenlandertjes. Voortaan zullen scholen die extra leerkrachten hebben, een plan van inzet moeten maken. Gemeenten met concentraties van minderheden in oude stadswijken zal worden ge vraagd samen met bijzondere school besturen werkplannen te maken. Voor hen zijn 215 extra leerkrachten beschikbaar. Voor buitenlandse leerkrachten zijn dit Jaar 370 arbeidsplaatsen ge creëerd en voor volgend Jaar 425. Pais zei gisteren in een toelichting dat de selectie van buitenlandse leerkrach ten een zaak van gemeenten en bij zondere schoolbesturen is. Een voor selectie op grond van de politieke kleur van de leerkrachten wijst hij af. Op het gebied van het universitair onderwijs zullen er twee buitengewo ne leerstoelen komen voor de onder wijsproblematiek van de culturele minderheden. Verder zal het weten schappelijk onderzoek meer in deze richting worden gestuurd. Via de leerplanontwikkeling, uitge vers en dergelijke zal extra aandacht worden besteed aan het lesmateriaal. Per 1 augustus 1981 zullen Jaarlijks tachtig buitenlandse leerkrachten mee kunnen doen aan tweejaarlijkse bijscholingscursussen. Een Jaar eer der mogen twintig van die leerkrach ten bij wijze van proef een Nederland se onderwijsbevoegdheid halen. Het aantal her- en bljschollngscur- sussen voor Nederlandse leerkrach ten zal komend Jaar worden uitge breid tot duizend. Het Jaar daarop al dit aantal „belangrijk" worden uitge breid. Van onze parlementsre- dactie DEN HAAQ De plastic Coca Cola fles van ander halve liter is behalve (te) duur ook zeer milieu-on vriendelijk, vreet energie bij de fabricage en laat zich moeilijk als afval verwer ken. Minister Ginjaar van milieuhygiëne stelt dat in antwoorden op schriftelij ke vragen van het Tweede Kamerlid Epema-Brugman (PvdA). De consument betaalt 31 cent per lfter Cola meer als hij zich een anderhalve liter fles aanschaft, be vestigt de bewindsman. Glazen flessen gaan er uit na dertig tot Verder levert het verbranden van plastic niet veel problemen op. Het verbrandt tot koolzuur en wa ter. Maar het merendeel wordt niet verbrand. Het wordt gestort, waarna de zaak nooit meer ver teert Als m< veertig keer te zijn gebruikt. Die flessen worden meestal door bot telarijen ingezameld en afgedra gen aan bedrijven die het glas opnieuw tot fles verwerken. De particulier gooit kapotte flessen meestal in een glascontainer, zo dat ook dat fust wordt herbruikt. Er gaat maar weinig glas de vuil nisbak in. Glazen flessen beteke nen derhalve een geringe belas ting voor de afvalstroom. Een probleem bij dit alles is dat koolzuurhoudende dranken op de Nederlandse markt slechts in fles sen van maximaal een liter mogen worden gebracht. De plastic fles leent zich wel voor hergebruik, volgens Ginjaar. De praktijk leert echter dat ze zo de vuilnisbak ingaan. Probleem daarbij is dat de flessen, ook al worden ze in elkaar gedrukt vrij veel ruimte innemen. Als die fles sen op grote schaal gebruikt gaan worden, zal de totale dagelijkse hoeveelheid huisvuil aanmerke lijk toenemen. Een en ander zal volgens de bewindsman tot een aanzienlijke kostenverhoging voor de reiniging leiden. i men de fabricage van plastic flessen vergelijkt met die van gla zen flessen, plus schoonmaken, dan blijkt dat met het plastic vijf tot zeven maal zoveel energie ge moeid is. Blijft over het oogpunt van veilig heid. Ontegenzeggelijk is het ge bruik van plastic flessen veiliger dan glas. wanneer daar koolzuur houdende dranken in zitten. Er zijn nogal wat ongelukken met glas gebeurd. Maatregelen die de afgelopen Jaren zijn genomen in het kader van de warenwet, heb ben niettemin ais resultaat gehad, dat met glazen flessen nu nog zel den een ongeluk voorkomt. DEN HAAG (ANP) De Euro pese Beweging wil Frans op het lesrooster van verplichte vak ken tijdens de brugperiode van het voortgezet onderwijs hand haven. De voorzitter van de Europese Beweging, oud-burgemeester dr I. Samkalden, schrijft dit aan de groep Van Galen Last, die zich inzet om het Frans als verplicht vak te houden. „Wer kelijke vooruitgang in het his torisch proces van Europese eenwording is niet te bereiken op basis van belangen alleen. Frankrijk en de Franse taal spelen in dit proces een centra le rol," schrijft Samkalden. Volgens hem zal Frankrijk bij de uitbreiding van de EO naar het zuiden een scharnierfunc tie tussen noord- en zuid-Euro pa gaan vervullen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Onder zware druk van de Tweede Kamer heeft minister Pais (onderwijs) gisteren besloten de ontslagen voor de in totaal 229 medewerkers van de proefprojecten Open School alsnog ongedaan te maken. Hij zal zich hiervoor moeten wenden tot de werkgeefster van de medewerkers, de Stichting proefprojecten Open School. Deze heeft de ontslagaanvra gen begin deze maand ingediend bij diverse arbeidsbureaus, omdat de veertien projecten officieel op 1 augustus aanstaande zouden aflopen. Tachtig medewerkers hebben al een ontslagbrief gekregen. Hun zal nu moeten worden gevraagd of zij bij de proefprojecten willen terugkomen. Over zestien medewerkers van het landelijk bureau van de stichting zal binnenkort een beslissing worden genomen. De veertien proefprojecten zullen ADVERTENTIE ing neurochirurgie (operaties zenuwstelsel) is twee Jaar n de Valerluskllnlek in Am- overgebracht naar het VU- ils. De afdeling neurologie en bij behorende specialisten Klpin^fp altijd In de Valeriuskliniek >racht. Prof. Van Alphen irschtllende voorstellen aan ie van het VU-zlekenhuis ge in de situatie te verbeteren, ze zijn niet gehonoreerd. sie voor de volksgezondheid en de regionale inspecteur van de volksge zondheid in Noord-Holland. L. Blen- fait al van een patiënt die begin and niet kon worden opgeno- in een ander ziekenhuis over- de aanleiding geweest tot de n het bestuur van het VU- ïis. Prof. Van Alphen wil dat ■uur een voorlopige oplossing problemen biedt. Wanneer mogelijk is, zou zijn afdeling worden gesloten. Afschriften >rief zijn onder meer gestuurd vaste Tweede Kamercommis- Volgens een woordvoerder van het VU-ziekenhuis is de afdeling neuro chirurgie de kleinste van alle acade mische ziekenhuizen in Nederland, is het aantal intensive care-bedden ge ring, en zijn de mogelijkheden tot uitbreiding gering. De directie heeft, aldus het VU-zlekenhuis. op korte ter mijn uitbreiding van het aantal bed den (ook voor intensive care) toege zegd. Het is echter moeilijk toestem ming van minister Pais (onderwijs) te krijgen om het daarvoor benodigde personeel aan te stellen. Het VU-zie kenhuis bevestigt dat het een patiënt niet heeft kunnen opnemen, maar het staat niet vast dat de patiënt ten gevolge daarvan is overleden. Loopt het water u al in de mond bij de gedachte? Dan is een voorjaarsreisje naar de lichtstad aan u welbesteed. Parijs krioelt van de eethuizen waar u zich te goed kunt doen aan 'haute cuisine'. Maar niet alleen Parijs. Bent u dol op lekker eten haal dan snel de speciale KLM- folder over culinaire paradijzen in Europa. Uw reisbureau heeft'm voor u. Reizen naai" de in de folder m m genoemde oorden vindt u in de programma's Thi BIC II l^nV van o.a. Parool, Mondial, ANWB en PéBé. 1 IIUIO III UW lUvl I Ca met nog een Jaar worden voortgezet. Tijdens een openbare vergadering van de Kamercommissie voor onder wijs diende het PvdA-Kamerlid Wor rell een door alle grote partijen onder tekende motie in, waarin op die ver lenging wordt aangedrongen. De Ka mer vindt dat er in het komende Jaar niet van bovenaf aan de veertien proefprojecten mag worden getornd. De projecten moeten voor zover de betrokkenen dat willen, onveranderd worden voortgezet. Insluizen Daarnaast moet Pais voorbereidin gen treffen om de introductie („lnslui- zing") van de Open-Schoolwerkwijze bU bestaande onderwijs- en vor mingsinstellingen, per 1 augustus volgend jaar volledig rond te hebben. De minister had aanvankelijk geheel andere plannen, namelijk om al per 1 augustus van dit Jaar met die „inslul- zing" te beginnen. De proefprojecten zouden dan zijn opgeheven en de medewerkers van die projecten zou den zoveel mogelijk (maar de minis ter kan daar zelf niet over beslissen, dat moeten de plaatselijke organisa ties doen) bij de instellingen worden geplaatst. Halverwege deze maand bleek dat Pais zijn plannen niet op tijd rond kon krijgen. Voor de medewerkers was toen al ontslag aangevraagd. De minister kwam vervolgens met een brief waarin hij voorstelde om tien proefprojecten voort te zetten en vier projecten „in te sluizen". Daarnaast zouden er nog eens vijf nieuwe intro ductieprojecten moeten worden op gezet In totaal wil de bewindsman straks op dertig plaatsen een Open School hebben. Het tot dusver gevoerde beleid van Pais schoot de Kamer echter volko men in het verkeerde keelgat, bleek gisteren tijdens de commissie-verga dering. Alle fractiewoordvoerders verweten de bewindsman een vaag en onsamenhangend beleid. Het PvdA- Kamerlid Worrell noemde het ver be neden de maat en de partijgenote van Pais, het WD-Kamerlid Glnjaar- Maas, zei dat het beleid teveel vragen en teveel onzekerheden oproept. Ook de Stichting proefprojecten Open School (SPOS) had zich al eer der in dit soort termen uitgelaten. Vorige week verstuurde de stichting een telegram aan de Kamer met het dringende verzoek om nog voor het paasreces (eind deze maand) een be slissing te nemen. Anders zou de stichting geen verantwoordelijkheid meer dragen. Minister Pais zei gisteren dat hij met de motie van de vier grootste partijen geen moeite had In feite betekent de motie echter dat de minister door de Kamer wordt teruggefloten. Hij zal zijn plannen voorlopig moeten inslik ken en kan er het komende jaar hoog uit nog over gaan praten met de stichting proefprojecten Open School. De bewindsman maakte gisteren wel duidelijk dat het door de beperkte middelen niet mogelijk zal zijn om de veertien proefprojecten voort te zetten en tussentijds vijf nieuwe in troductieprojecten in het leven te roepen. Om het een te kunnen doen, zal van het ander iets'moeten ver dwijnen, aldus de minister. Pais liet blijken dat hij zijn nieuwste plannen wel het komende Jaar wil proberen te realiseren. HIJ zei dat hij daarbij de medewerkers van proef projecten zal pogen onder te brengen bij de nieuwe openschoollnstellingen. De Open-School is overigens een van de drie poten van het beleid op het gebied van de volwasseneneducatie. De andere twee zijn de alfabetisering (voor mensen die lezen noch schrij ven kunnen) en activiteiten voor cul turele minderheden. Hiervoor zullen straks extra projecten worden opge zet. Staatssecretaris Kraaijeveld- Wouters (CRM) beloofde gisteren bin nenkort met een ultvoeringscirculal- re hierover te zullen komen. :&a ng ®- terman Amelink al lot iw gaat er een Spaanse regio naar de stembus. Na de ?rs van Andalusië en de Basken zijn dit keer de nen aan de beurt. Zij kiezen vandaag een regionaal ent van 135 afgevaardigden. De uitslag is echter niet van belang voor de regionale verhoudingen, maar ns evenzeer voor de positie van premier Adolfo Suarez. anje na de dood van generaal een nieuwe grondwet kreeg, mogelijkheid geopend voor ie voor de verschillende re- i tijde van de caudillo vierde eidsstaat hoogtij. Andere ta- het Castiliaans waren verbo- zwaaien met de Baskische s een misdrijf. Iedere vorm lonale verscheidenheid werd de kop ingedrukt overlijden van de dictator heel anders. Toen de Spaan- g Juan Carlos zijn eerste offi- zoek aan Catalonië bracht, de bewoners van de streek iet Catalaans toe. In Basken- gen de kinderen op school t Baskisch les en de Baski- kon vrijelijk worden uitge- panje leek zich te zullen wikkelen tot een ederale arin de centrale regering ladrid dleen maar het hoog- üA tlzakelijke zou regelen. v p? rechtervleugel van de rege- Jnie van het Democratische J de kleine partijen ter rech- 1 daarvan en het leger is de tijd een groeiende weerzin te en tegen deze ontwikkeling, i-vbij de vorig jaar gehouden «raadsverkiezingen zijn soci- en communisten goed uit de omen. De hang naar autono- it sterk, terwijl met name in id het geweld van de af- ibeweging ETA niet recht afneemt met de verleende i de beroerde economische Jwaarin Spanje verkeert met inflatie en een al even grote •held daaraan toe en er ont staat voor de onder Franco rijk ge worden middenklasse en de machtige toplaag een uiterst frustrerend beeld: de dictatuur van Franco ging ge paard met orde, regelmaat en wel vaart, terwijl de democratie van Sua rez weinig meer lijkt op te leveren dan chaos, verarming en het sterker worden van radicaal linkse bewegin gen die terreur niet schuwen. Dat de economische terugslag minder met het uitbreken van de democratie te maken heeft dan met de wereldwijde economische recessie die mede is ver oorzaakt door de prijsstijging van de olie. doet aan de feitelijke aanwezig heid van de bij de middenklasse in druk weinig af. Ook binnen het leger neemt de onrust toe. Er zijn al vage geruchten geweest over een militaire coup. Ten tijde van Franco hadden de militairen niet al leen tot taak te waken tegen externe vijanden, maar werden ze evenzeer beschouwd als verdedigers van de door hem opgezette staatsstructuur. Veel hoge militairen voelen zich ei genlijk nog steeds verantwoordelijk voor de politieke ontwikkelingen en zij zien met toenemende walging het ontmantelen van de eenheidsstaat aan. Deze ontwikkelingen zijn niet onop gemerkt gebleven in de regering. Met Instemming van premier Suarez be sloot de regerende UCD medio janua ri tamelijk onverwacht de bewoners van Andalusië te adviseren zich bij het op 28 februari gehouden referen dum over de regionale autonomie te onthouden, ondanks het feit dat de volksraadpleging door de regering zelf op touw was gezet. Dit leidde tot woedende reacties in Andalusië, dat zich toch al achter gesteld voelt bij de rest van Spanje met een werkloos heid van meer dan twintig procent. ondanks het feit dat veel inwoners ai verhuisd zijn naar Catalonië of naar Westeuropese landen omdat ze daar wèl werk konden krijgen. De houding van de UCD leidde ertoe dat in twee provincies van de regio Andalusië de vereiste vijftig procent ja-stemmers niet gehaald werd. waardoor de auto nomie nu op de lange baan is ge schoven. In Baskenland, waar op 9 maart ver kiezingen werden gehouden voor een regionaal parlement, was de tegen slag voor premier Suarez zo mogelijk nog groter. De UCD verwierf maar zes zetels in het zestig zetels tellende parlement, wat haast een halvering van het stemmenaantai van deze par tij betekende. De grote winst ging hier naar de uiterst gematigde Baski sche Nationale Partij (PNVj onder leiding van Carlos Garaikoetchea, die voorstander is van een snelle realise ring van de Baskische autonomie en die de regering nu verwijt dit proces te vertragen. De vandaag in Catalonië te houden verkiezingen zijn een vuurproef voor de regering Suarez. Links en rechts houden elkaar ongeveer in even wicht. Vergelijkbaar met de Baski sche PNV is de Democratische Con vergentie van Catalonië onder leiding van Jordl Pujol, die op een kleine 25 procent van de stemmen kan reke nen. De Unie van het Democratisch Centrum zou niet veel verder komen dan tien procent. Ter linker zijde kunnen de socialis ten. verenigd in de PSC-PSOE combi natie. ook rekenen op een kwart van de stemmen, terwijl de communisten goed geacht worden voor een vijfde van de stemmen. De kans bestaat dan ook dat in Catalonië voor het eerst sedert de Spaanse burgeroorlog een Volksfront aan het bewind komt. De oude Franquisten kunnen nog maar moeilijk wennen aan de ge dachte dat de democratie deze moge lijkheid biedt. Zij zien Spanje al uit een vallen in een groot aantal linkse deelstaten rondom een behoudend centrum, en de parallel met de situa tie van voor de Spaanse burgeroorlog dringt zich dan onweerstaanbaar op. Het lijdt weinig twijfel dat een gun stige uitslag voor links en een Volks front in Barcelona de druk op pre mier Suarez om het ptoces van regio nalisering stop te zetten zal doen toe nemen. Onwaarschijnlijk is het voor alsnog dat het tot een harde politieke botsing komt tussen links cn rechts of tot een ingreep door de militairen. In tijden van acute crises hebben de leiders van de drie voornaamste par tijen, Adolfo Suarez van de Centrum democraten, Felipe Gonzalez van de socialsiten en Santiago Carrillo, van de communisten, elkaar steeds ge makkelijk weten te vinden in het bewustzijn dat geen van hen belang heeft bij een nieuwe deling van Span je tussen links en rechts. Bovendien is de Spaanse regering «rin geslaagd de sleutelposities in het leger in handen te geven van gene raals wier democratische gezindheid vaststaat. Vooral vice-premier Ou- tlerrez Melado, die nog steeds gene raal is, heeft een belangrijke matigen de invloed op het leger. De positie van premier Suarez lijkt nog altijd stevig genoeg om koning Juan Carlos ook na de vandaag te houden regionale verkiezingen een veilige terugkeer naar Madrid te kun nen garanderen. ADVERTENTIE Prima koffie van Theodorus Niemeyer. Nu op elk pak een leuke extra verrassing: heel goedkope speciale abonnementen op'Doehetzelf en 'Marion'. Voor bijna de helft van de normale prijs. Theodoms Niemeyer sinds 1819

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17