Cl 'Onderwijsstimulering loopt gevaar' Trouw In bil gebeten Uit brieven van leze! X Kies een Kleine KLM-vakantie Vissen: een zwaardvis aan de haak slaan voor de kust van Lissabon. o L KLM }ot< Protest tegen kernenergie In de holle boom Stapje terug en Coördinator Verheij den noemt Pais' beleid ondoorzichtig "Luchtaanva ;r inuwdarmenj SS DINSDAG 18 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 18 maart 1980 De Kleine Krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Maarten Verhulst Gilles Stoop Bneven en reacties naar: Trouw Postbus 859. 1000 AW Amsterdam Van een onzer verslaggeefsters BORSSELE De demonstranten tegen de kern centrale in Borssele (Zeeland) zijn gisterochtend vroeg door de Mobiele Eenheid verjaagd. De poli tiehonden hebben sommige actievoerders in de billen gebeten. De politie is uren bezig geweest de kettingen, waarmee veertig demonstranten zich aan de hekken van de centrale hadden vastgeke tend, los te knippen. de politie mee naar het bureau. Niet alleen in Nederland ia er het afgelopen weekeinde ge protesteerd tegen kerncen trales. In Zweden gingen er 120.000 mensen de straat op en bij de Franse kerncentrale in Bretagne zijn al weken de monstraties aan de gang. De actievoerders zeggen te zuilen blijven demonstreren tegen de kernenergie zolang hun mening over kernenergie niet tot uiting komt in het parlement." Het merendeel van de PvdA is tegen kerne nergie, toch vinden de PvdA- ers in de Tweede Kamer dat de twee kerncentrales, in Borssele en Dodewaard moe ten blijven draaien. Zo gaat het ook in andere partijen toe. Dat klopt toch niet?" zeggen de demonstranten. De Mobiele Eenheid werd in gezet om de demonstranten te verwijderen nadat deze hadden verklaard alle toe gangen tot de centrale te zul len versperren. De mensen, die in de kerncentrale wer ken, konden niet door de ge wone deur naar binnen maar werden door de Mobiele Een heid geholpen met brand weerladders naar binnen te klimmen. „Zo kan dat toch niet," vond de burgemeester van Borssele en hij stemde in met de actie van de Mobiele Eenheid om alle demonstran ten weg te jagen De demonstranten hadden onderling afgesproken niet met stenen naar de politie te gooien. De politiehonden en agenten waren minder vrien delijk. Zeven demonstranten moesten in het ziekenhuis worden opgenomen omdat ze hondebeten of klappen had den opgelopen. De veertig vastgeketenden moesten met ken is het prettig om weer even „gewoon" te doen, dus net of ie weer op school bent. In Utrecht staat de oudste ziekenhuisschool. Daor wer ken wel tien leerkrachten. Zij geven dagelijks les aan zo'n zestig tot negentig kinderen. Soms moeten zij onderwijs geven aan heel zieke kinde ren, die binnenkort dood gaan. Juist deze kinderen vin den troost in de dagelijkse omgang met de „Juf". Les op bed In Nederland staat een school, waar Je vast nog nooit van hebt gehoord. Het is de ziekenhuisschool. In feite is het niet één school, maar een heleboel scholen. Bij elk groot ziekenhuis, waar zieke kinderen liggen, is zo'n school. Ieder kind, dat drie weken of langer in het zieken huis ligt, krijgt les van een Juffrouw of een meester. Je krijgt taal en rekenen, aard rijkskunde en geschiedenis. En een enkele keer mag je ook lekker tekenen. De dokter beslist of Je les krijgt of niet. Als je heel erg ziek bent. slaat de Juffrouw Jouw bed over. Maar op de dag dat je weer helder uit je ogen kijkt, begint de school. Veel ouders vinden dat erg fijn. Als je heel lang ziek bent, raak je erg achter op school en wellicht moet je dan blij ven zitten. De meeste kinde ren vinden het best fijn om in bed sommen te maken of zin nen te ontleden. Na al die spelletjes en al die leesboe- In het spookachtige oude fort, diep in de kille ijskelder, tussen de nog niet met isola tiespul volgespoten muren, op tochtige zolders van mid deleeuwse kerken, diep ver scholen in de mergelgroeves, en natuurlijk in de holle boom aan het eind van de kromme weg. Daar vind je hem nog wel. de vleermuis. Sinds 1973 is hij een be schermd dier. Je mag hem dus niet meer vangen of do den. Je mag hem ook niet meer als huisdier op zolder of in de fietsenbox vertroetre- len. Je mag zelfs geen dode. opgezette vleermuizen in een kaasstolp op je bureautje hebben. Het enige wat nog mag is: de vleermuis met rust laten. De vleermuis is altijd een beest geweest dat de fantasie van mensen op hol heeft doen slaan. Nog niet zo lang gele den dachten de mensen dat vleermuizen duivelse mach ten vertegenwoordigden. En daarom werden die geheim zinnige dieren gemeden als de pest. Of ze werden gevan gen genomen en op wrede wijze gedood. De vleermuis is het enige zoogdier dat kan vliegen. Het allermerkwaardigste is mis schien wel hun ingewikkelde sonar-systeem. Door het uit zenden van voor mensen on hoorbare geluiden kunnen zij aftasten wat er op enige af stand te verwachten is: een vochtige steen of een ruw stuk hout, een dorre boom of een verroest stuk ijzer. Als je meer over vleermuizen wilt weten, schrijf dan naar Staatsbosbeheer, postbus 20020, 3502 LA Utrecht, en vraag om gratis informatie. Op 5 mei is Nederland vij fendertig jaar bevrijd. Op die dag trokken de Canade zen de hoofdstad Amster dam binnen en werd overal op straat feest gevierd. De mensen waren maar wat blij dat die verschrikkelijke oor log voorbij was. Overal klonk „Oranje Boven" en werd het Wilhelmus ge zongen. Jullie hebben alleen over de Tweede Wereldoorlog gele zen en gehoord. Maar je kent vast wel mensen, die zo oud zijn dat ze de oorlog nog hebben meegemaakt. Je ouders misschien, maar je opa of je oma kunnen je zeker heel veel vertellen over die jaren 1940 tot 1945. Daarom vraagt de Kleine Krant: wie interviewt zijn oma of zijn opa of een oude buurman of buurvrouw over de oorlog? Wie praat met hem of met haar over de donkere oorlogsjaren en over dë bevrijdingsdag? Weet bijvoorbeeld je oma nog precies hoe 5 mei toen werd gevierd? Vraag het en schrijf de ant woorden naar De Kleine Krant. Je mag er een heel mooi verhaal van maken en er bij tekenen (met een zwarte pen of balpen). Stuur ons je interview op vóór 15 april. Je verhaal komt dan in de speciale krant op 5 mei. Jij krijgt een mooi boek als beloning. Redactie De Kleine Krant en o SRI rracl tn t< het n b< Op 1 Juli krijgen de mensen er zesentwintig gulden per maand bij en bovendien hoe ven ze honderd gulden min der belasting te betalen. Is dat niet mooi? Dat lijkt mooi, zeggen de vak bonden, maar wat koop je ervoor? Als de spullen die je in de winkel koopt alsmaar duurder worden, ga je er toch geen cent op vooruit? Veel mensen gaan er zelfs op ach teruit! Dat moet ook, vinden de mi nisters in Den Haag. Het gaat slecht met ons land, zeggen ze. We geven meer uit dat we met elkaar verdienen. Dat is gewoon niet vol te houden en daarom moeten alle mensen een stapje terug doen. „Inle veren" heet dat. Wil Albeda, de minister van sociale zaken, hoopt dat door zijn harde maatregelen de werkloosheid in het land min der zal worden. Als de lonen niet zo snel stijgen, kunnen de bedrijven straks meer mensen aan het werk zetten, zegt hij. Dus moeten de men sen nu even pijn lijden, dan zullen ze straks merken dat de werkloosheid niet verder groeit. De vakbonden (dat zijn de organisaties van alle werken de mensen) geloven er geen snars van. Als je er 26 gulden bij krijgt en 100 gulden min der belasting betaalt, word je er misschien twee procent be ter van. Maar tegelijk gaan de prijzen met wel drie procent omhoog. Dus ga je er al met al minstens één procent op achteruit. Sorry, zegt de regering, maar dat kan niet anders. De men sen met de laagste inkomens blijven ongeveer gelijk, maar de rest moet echt inleveren. De vakbonden blijven protes teren en daarom worden er deze week nieuwe stakingen gehouden. In West-Duitsland bestaat sinds een jaar een politieke partij, die de Groenen heet. De leden van deze partij zijn meestal erg jong. Toch hebben zij al een eigen partij opgericht, omdat ze vinden dat de ande re politieke partijen te weinig voor het milieu doet. De „Groenen" staan dus voor een groen milieu, voor behoud van de bossen en voor behoud van schoon water en een schone lucht. Zij zijn tegen kernenergie, omdat kernenergie schade lijk is voor het milieu. De Groenen vin den dat de mensen maar een beetje eenvoudiger moeten gaan leven. Bij voorbeeld door meer met de trein te reizen en de auto thuis te laten. In Ne derland legt de PPR grote nadruk op het milieu. Nieuwe politieke partijen maken in West-Duitsland weinig kans. Dat komt door het ingewikkeld kiessysteem. Elke partij moet vijf procent van de stemmen halen, anders komt de partij niet in het parlement. Een partij, die bij voorbeeld 4,2 procent haalt, krijgt géén zetel. In Nederland bestaat zo'n hoge kiesdrem pel niet. Kijk maar naar de Tweede Kamer. Daar zijn veel kleine politieke partijen als PSP. GPV. SGP en CPN toch met een of twee mensen vertegen woordigd. Die kiesdrempel van vijf procent in Duitsland is na de oorlog ingevoerd. Adolf Hitler had namelijk zo handig gebruik gemaakt van de verdeeldheid 18 maart 1980. onder de vele politieke partijen, dat de overwinnaars een einde wilde maken aan al te kleine partijen. Zij stelden een kiesdrempel in van vijf procent, waar door alleen grote partijen kans maakten op zetels in het parlement en de bonds raad. Die grote partijen zijn de socialis ten, de christen-democraten en de libe ralen. Met zijn drieën maakten zij tot nu toe de dienst uit. Maar daar is afgelopen zondag verandering in gekomen. In Ba- den-Württemberg, een Westduitse deel staat (te vergelijken met een Nederland se provincie) zijn de Groenen in het parlement gekozen. Al eerder lukte dat in de stadstaat Bremen. In oktober wor den in West-Duitsland verkiezingen ge houden voor de Bondsraad. Dat is de Duitse Tweede Kamer. De Groenen ma ken nu grote kans om tot de Bondsraad door te dringen. De drie grote partijen vinden dat helemaal niet leuk. Minister Pais (onderwl|s) wil een ver nieuwd stimuleringsbeleid voor kinde ren met opvoedingsachterstanden. Hij heeft daarvoor al een kant-en-klaar plan op tafel liggen, dat donderdag uitvoerig aan de orde komt op een hoorzitting in het Tweede-Kamergebouw. De vaste Kamercommissie voor onderwijs zal zich op 14 april met het plan gaan bezighouden Het voorstel van de minister Is al op voorhand op felle kritiek gestuit De protestants-christelijke onderwijsvakor ganisatie (PCO) sprak vorige week in een telegram aan de Tweede Kamer van afbraak van de bestaande hulp en bege leiding. En ook veel stlmuleringsscho- len zijn niet erg gelukkig met het plan van Pais. In het gewest Helmond, waar al drie jaar gewerkt wordt met een onderwijsstimu leringsproject, wordt het beleid van de VVD-minister met grote scepsis gevolgd. door Wim Wirtz DEN HAAG/HELMOND „De motivatie op de scholen en bij de instellingen neemt af door het ondoorzichtige en ook een beetje pesterige beleid van minister Pais. De goodwill die met de onderwijsstimulering is opgebouwd, dreigt verloren te gaan. Het is zo'n chaos in het beleid, Aantasting dat we het gewoon niet meer zien." den ineen te slaan. Gezamenlijk wil len ze de bewindsman duidelijk ma ken dat het noodzakelijk zal zijn de projecten na augustus 1981 op z'n minst voort te zetten. Tot deze, ietwat sombere bespiege ling komt drs G M. J. M Verheijden, onderwijscoördinator van het onder wijsstimuleringsproject gewest Hel mond. Hij vreest dat het project, dat drie jaar geleden is opgezet voor kin deren met milieu-achterstanden, straks zwaar op de tocht komt te staan. De plannen van minister Pais voor een vernieuwd stimuleringsbeleid (dat het huidige moet gaan vervan gen) voorspellen volgens Verheijden weinig goeds. Bovendien is het nog volstrekt duister wat de bewindsman In petto heeft voor de zes grote onder wijsstimuleringsprojecten In de re gio's Groningen e.o., Drente. Twente, Den Haag, oostelijke mijnstreek en Helmond. Officieel lopen die experimenten in augustus 1981 af. Maar over de vraag wat er daarna gaat gebeuren, verke ren leerkrachten, welzijnswerkers, ouders en bestuurderen in de grootst mogelijke onzekerheid. De zes regio's vinden dat onverteerbaar. Een onze kere toekomst is niet bepaald een goede basis om te werken Vandaar de bittere geluiden van Verheijden en de zijnen, die al bij herhaling op de departementen van onderwijs en CRM tevergeefs aan de bel hebben getrokken om te weten te komen waar zij straks rekening mee hebben te houden. Ouders De zes onderwijsstimuleringsprojec ten zijn indertijd opgezet op initiatief van de toenmalige minister van on derwijs Van Kemenade Belangrijk ste kenmerk van de projecten is een geïntegreerde aanpak, wat in gewoon Nederlands wil zeggen dat scholen samen met ouders en welzijnswerk extra aandacht besteden ean opvoe dingsachterstanden bij kinderen uit sociaal-economisch zwakkere milieus In het gewest Hel—ond werd een der gelijk experiment drie Jaar geleden opgezet in zes gemeenten (Beek en Donk. Deume, Gemert. Helmond. Lieshout en Someren). Inmiddels zijn er 62 scholen en 76 welzijnsinstellin gen bij betrokken. Behalve de scho len en schoolbegeleidingsdiensten doet een heel scala van instituten aan het project mee. Zoals: opbouwwerk, club- en buurthuiswerk, maatschap pelijk werk, peuterspeelzalen, scho len voor volwassenen, wijkverple ging, gezinsverzorging, bibliotheek etc. Hoewel het project in principe be doeld is voor kleuter- en lager onder wijs. is er in twee Helmondse wijken ook een vorm van overleg op gang gekomen met scholen voor voortge zet onderwijs in verband met de door stroming van lager naar voortgezet onderwijs. Verder wordt er samenge werkt met de pedagogische academie „De Kempel", waar studenten met opvoedingsachterstanden vertrouwd worden gemaakt. Vruchten Volgens Verheijden en welzijnscoör- dinator H. Knol begint het project nu. na drie Jaar werken, al vruchten af te werpen. Zij constateren een toe nemende betrokkenheid van de ou ders bij de school, er is een grote belangstelling voor het volwassenen onderwijs (vorig jaar zevenhonderd deelnemers) en ook de cursus alfabe tisering (voor mensen die kunnen le zen noch schrijven) trekt steeds meer deelnemers. In de scholen zelf blijkt de stimule ring bovendien een zekere vernieu wing aan te trekken. Leerkrachten blijken automatisch meer rekening te gaan houden met de opvoedingsach terstanden van hun kinderen. Drie Jaar werken met een onderwijs stimuleringsproject is echter onvol doende om blijvend gelijke kansen te scheppen, zeggen de betrokkenen in Helmond. Vandaar dat er duidelijk heid wordt verlangd van minister Pais over wat hij na augustus 1981 met het project wil. Als het aan het PvdA-Kamerlid Van Kemenade ligt, worden de projecten voortgezet en wordt hun aantal uitge breid tot tien d vijftien. Afgelopen week bracht het Kamerlid, samen met de CDA-onderwijsspecia- list Deetman, een werkbezoek aan Helmond. Op een persconferentie na afloop van dat bezoek zei hij, dat nu wel gebleken is dat arbeiderskinde ren duidelijk profijt hebben van de onderwij sstimuleringspro j ecten. Daarom moet het werk binnen deze projecten volgens Van Kemenade worden „verbreed en verdiept" en dient de relatie tussen onderwijs, ou ders en welzijn nog verder te worden aangehaald. Daarnaast, meent hij, moet de stimulering zich uitbreiden tot in het voortgezet onderwijs. Van Kemenade heeft evenals de be trokkenen bij het Helmondse project grote kritiek op minister Pais vanwe ge diens onduidelijke beleid. Pais heeft in zijn plannen voor een ver nieuwd stimuleringsbeleid volgens het Kamerlid duidelijke accentver schuivingen aangebracht, die ten koste zullen gaan van de kinderen uit de sociaal-economisch zwakkere mili eus. De bewindsman wil. met hetzelf de budget. dflAnderwijsstimulering namelijk ookxtn goede laten komen aan kinderen met psychische moei lijkheden, die bij voorbeeld het ge volg kunnen zijn van echtscheiding, huwelijksmoeilijkheden etc. „Als de minister vijftig miljoen gulden extra daarvoor uittrekt, dan wil ik daarover wel praten," zegt Van Kemenade. „Maar dat doet hij niet" In het gewest Helmond heeft men al uitgerekend dat er zo'n twintig scho len geen stimuleringsschool meer zul len zijn als Pais zijn plannen uitvoert. Dat gegeven in combinatie met de bestaande onzekerheid over de toe komst. heeft de zes onderwijsstimule ringsprojecten ertoe genoopt de han- Ook over het vernieuwde stimule ringsbeleid van Pais zal trouwens nog wel een hartig woordje worden ge sproken. Tal van individuele stimule- ringsscholen, die op grond van hun problematiek extra ondersteuning krijgen, beschouwen de plannen van de minister als een regelrechte aan tasting van de onderwijsstimulering. Niet alleen vanwege de al eerder aan geduide accentverschuiving. Maar ook omdat ze zo nodig moeten mee doen aan de integratie van kleuter en lagere school. Pais wil namelijk het stimuleringsbeleid gaan betrek ken bij de vernieuwing van de toe komstige basisschool door de scholen onder meer schoolwerkplannen te la ten maken. Maar als de minister met niet méér geld (dus personeel) over de brug komt, vrezen de scholen dat ze te veel hooi op hun vork moeten nemen met het onmiddellijke gevolg dat de aan dacht voor kinderen met achterstan den verslapt. Daarom Eerlijk gezegd vind ik het tamelijk unfair om, nu blijkt dat het moeilijk is om bijbelse normen in politieke richtlijnen om te zetten, ineens terug te wijzen naar het leven van de chris ten zelf, zoals dat gebeurt in het Po dium-artikel van mr G. C. van Dam, 14 maart. Wie in de politiek gaat zal toch ergens in moeten geloven, ergens naar dur ven streven, want anders kan nie mand een stem op hem uitbrengen. Politiek is toch meer dan alleen maar een baantje waarin je wetgevend be zig bent, het is toch meer dan „rege ring en oppositie"? In het artikel van Van Dam mis ik een dergelijke poli tiek helemaal. Er wordt gesteld dat we voorzichtig moeten omgaan met die relatie bijbel-politiek, maar zo te zien leidt dat wel tot een volkomen onmogelijkheid om nog iets in die politiek te doen. Daar waar een poli tieke visie niet doorklinkt vind ik het zeer onterecht om ineens gewezen te worden op mijn eigen christen-zijn. Stel nu toch eens dat mijn christelij ke slager als hij mij geen goed vlees verkoopt (excuus aan alle slagers!) ADVERTENTIE: Wie er in deze tijd van het jaar naar snakt zijn hengel uit te werpen, is rijp voor een weekje Portugal. Of Spanje. Of naar elke andere kust waar zeebaars, zwaardvis en tonijn u en uw dobber welkom heten. De KLM heeft een speciale folder gewijd aan de beste 'stekkies' in Europa. Ga 'm halen bij uw reisbureau. Reizen naar de in de folder genoemde visge- mmam mm m m m bieden vindt u ook in de programma's van o.a. ^P|^| ||g |H fiA IAMT Metro. ANWB en Holland International. IUIO III UU lUVIIli mij op mijn kritiek antwo< hé joh, je moet zelf goed chri Nonsens dus. Bij een slager ik goed vlees, en op een partij wil ik ook graag kunnfen men. En wie stokt in de ver het is moeilijk om politie bijbel te gronden (en het ook al niet verwacht van woord van ons hart") maakt mij moeilijk om met een ge mijn stem op hem of zijn pa brengen Amsterdam Robert [Jei bij ng« Nederland-lsraël „Er is één land dat op onze bi aandacht aanspraak heeft, oi voor wie de bijbel eerbiedigt ke betekenis heeft. Israël, t der in het nauw, die wij ond' (economisch) beding mogej^ ten", aldus premier Van A| CDA-congres vlak voor verkiezingen. Een ct voegde eraan toe: „Daarm CDA-opstelling ten opzicht* raël duidelijk: die van een Wat zien we nu? Nederlan onweerstaanbaar meegezoi de Europese beweging Kreisky). Het is onvoorstell onze regering en ons volk l! maar zeker verstrikt rakei spinneweb van Israëls tegen die )og steeds meer of mind lijk het bestaansrecht van Is kennen. De kerken hebben van schade en schande moet staan, voordat ze Israël als tel begonnen te erkennen: „hl. uit de Joden". Hoeveel duif,e' moeten politici leren voordat ontdekken dat er geen vred( men dan vanuit Sion in onv delijke solidariteit met het e volk. Ds R. Strijker ADVERTENTIE r< Overmatige luchtophopi in maag of darmen kan e vervelend, opgeblazen en pijnlijke spanningen gevolge hebben. Dat is v het geval na het eten vai bepaalde spijzen. Neem op Ceolat.Ceolat kauwtabl zijn aangenaam van sma j?' en gemakkelijk in te nen Ceolat helpt snel en doe nlf treffend. een héle oplucht Uitsluitend verknigbaarl 1 apotheker en drogist- Lees vooraf de gebruiksvoon

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8