verkiezingen an geldig Westen komt weldra met antwoord op 'Afghanistan' eigenzinnige opmars van John Anderson 'Landhervorming bloedbad' Westduitse partijen lonken naar jongeren Na winst 'groenen' in Baden Württemberg 3 ianks klachten over bedrog übrte leiders rresteerd iiiid-Afrika <v5? Ambassadeur ontsnapt in Colombia Zuid-Afrika levert EG meeste kolen Val Italiaanse regering dreigt 1 DAG 18 MAART 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET [ALVADOR (Reuter) De vormingen in de Midden-' aanse staat El Salvador zijn jen op een slachtpartij. Vol- mnesty International hebben lidstroepen honderden kleine gedood, dorpen verwoest en relde staande oogst in brand n. De internationale organisa- de mensenrechten heeft een gedaan op de Salvadorlaanse die bestaat uit burgers en en een einde te maken aan ield. unta onteigende eerder deze maand 60 procent van de beste grond van El Salvador, om deze te verdelen onder de kleine boeren en landlozen. Volgens waarnemers speelde daarbij op de achtergrond dat hierdoor de steun van de kleine boeren voor de linkse guerrillastrijders in El Salva dor zou verminderen. De veiligheids troepen lijken echter overwegend op de hand te zijn van de grootgrondbe zitters; reden waarom de maatregel van de regering volgens Amnesty In ternational op een bloedbad is uitge lopen. Veiligheidstroepen hebben ook een vuurgevecht van drie uur gevoerd met bezetters van de universiteit van San Salvador. Ondertussen gingen 20.000 onderwijskrachten in staking uit protest tegen de onderdrukking van de zijde van de regering. Beweerd werd dat de staat van beleg die de junta heeft uitgeroepen naar haar zeggen om de landhervormingen mo gelijk te maken alleen maar als dekmantel dient voor het beleid. Aartsbisschop Romero van El Salva dor heeft gezegd dat er een poging is gedaan hem te vermoorden. In de sacristie van de kathedraal van het Heilige Hart. waar hij normaal de mis opdraagt, zijn 72 staven dynamiet ontdekt. Als ze tot ontploffing waren gebracht zouden tientallen slachtof fers zijn gevallen, aldus de prelaat. Een bom in het ministerie van land bouw kwam gisteren wel tot ontplof fing. Er werd aanzienlijke schade aangericht. door J. J. Moskau BONN Een half uur lang verkeerden zondagavond de „groenen" van Wolf-Dieter Hasenclever in Baden-Württem- berg tussen hoop en vrees. Toen de uitslagen van de deelstaat verkiezingen duidelijk werden gloorde echter al snel het licht van de overwinning. UI la ten BAN (Reuter, AP, AFP) Ondanks de vele beschuldi- r van bedrog zullen de Iraanse parlementsverkiezingen ihijnlijk geldig worden verklaard. Nadat ongeveer de zet an de stemmen geteld zijn heeft de Islamitische Repu- r k se Parij (IRP) stevig de leiding. vei eheran meldde zondagavond irai ident Bani Sadr de verkiezin gen eldig wil verklaren als blijkt ind regelmatigheden en bedrog" ireid zijn. Ook gisteren ging van protesten tegen manipu- onregelmatigheden tijdens V de verkiezingen onvermin- ;it or. Veel politieke groeperin- den bezwaren tegen praktij leden van de IRP. Minister wen nenlandse zaken Mahdavi- ee rklaarde echter gisteren dat vei ildigheidsverklaring en nieu- ie j iezingen waarschijnlijk niet >r d llen zijn. an fd van het kiesdistrict Tehe- ^isteren dat de uislagen van ds< :SBURG (Reuter) De lanse politie heeft vorige vooraanstaande zwarte ac- d9gearresteerd op grond van de Haaet terrorisme. Het gaat om de KOïfeitter van de Aziaanse volks (AZAPO) Ishmael Mkha- n ^zijn secretaris Thoko Mpha- gr x.t» Ef 5sei kerl j Ha? li - vt tati in( is Ie werd in 1978 tot voorzitter radicale zwarte bewustzijns- gekozen, maar kreeg al snel ten banning order, dat wil dat zijn bewegingsvrijheid werd ingeperkt. de advocaten van Mkhabela zwarte activiteiten de laat- liitgebreid verhoord. Dit wijst een groter actie te verwach- ifan regeringskant, aldus de de eerste ronde van de verkiezingen pas op 9 april bekend kunnen zijn. Het tellen van de stemmen van de 2.140 stemlokalen in de hoofdstad vergt zeker 25 dagen. De tweede ron den van de verkiezingen kan dus niet op 3 april worden gehoudenb. Verwacht wordt dat het parlement het verwachte quotum van tweeder de zal halen om voor de tweede rond al aan het werk te kunnen gaan. veel onafhankelike kandidaten en kleine groeperingen zullen president Bani Sadr steunen en ook de leden van de IRP zullen zich niet tegen hem ver zetten. Een meerderheid van de IRP in het parlement kan wel betekenen dat de voorwaarden voor de vrijlating van de Amerkaanse gijzelaars uit de Amerkaanse ambassade worden ver scherpt. Geestelijk leider ayatollah Khomeini heeft de kwestie van de gijzelaars aan het parlement overge dragen. President Bani Sadr had al verklaard dat het langer vasthouden van de Amerikanen schadelijk is voor de naam van Iran. Rapport commissie De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hield gisteren een besloten bij eenkomst om secretaris-generaal Kurt Waldheim aan te horen over de onderzoekcommissie die gedurende zeventien dagen een bezoek bracht aan Iran. Het Internationale Gerechtshof in Den Haag zal vandaag om drie uur een openbare hoorzitting houden over de gijzelngszaak. De VS hadden de zaak van de Amerkaanse gijze laars aanhangig gemaakt bij het hof. Vandaag zal een begn gemaakt wor den met het tweede gedeelte van de Amerikaanse klacht tegen Iran. Op 15 december van het vorig jaar vaar digde het hof tussentijdse maatregel uit waarin Iran werd gelast onmiddel lijk de gijzelaars vrij te laten. Afghaanse opstandelingen hebben in de Kama-vallei, in het oosten van het land, een tank buit gemaakt op de Russische troepen. Onmiddellijk daarop ging alle aan dacht naar de liberale partij FDP. Minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher zat op hete kolen. Zijn ..vrije democraten" logen straften echter eerdere voorspeilin gen, en zetten de negatieve tendens van de laatste jaren om in een posi tieve. Meerderheid De partij waarvan verwacht werd dat ze het slecht zou doen tegenover de „groene" milieupartij steeg van 7.8 naar 8.3 procent van de stemmen. De ene extra zetel in het parlement in Stuttgart verandert overigens niets aan de comfortabele meerderheid van christen-democratische premier Lother Spëth (68 van de 124 zetels). Desalniettemin zullen de zes zetels voor de „groenen" veranderingen brengen. Wat ongetwijfeld de politiek in West- Duitsland de komende maanden mede zal bepalen is de cryptische opmerking van Genscher dat zijn li berale partij er goed aan zou doen lering te trekken uit de verkiezings uitslagen van zondag. Met andere woorden: de FDP moet met alle mo gelijkheden rekening houden. De Vrije Democraten, aldus Genschers boodschap, hebben niet gewonnen door de verbintenis met de sociaal democraten van bondskanselier Hel mut Schmidt, maar juist omdat zij zich nadrukkelijk hebben opgesteld als een onafhankelijke partij. Over zes weken worden verkiezingen gehouden in de economisch zwakke deelstaat Saarland, terwijl over twee maanden de kiezers in het onvoor spelbare Noordrijn-Westfalen naar de stembus gaan. Genschers FDP. dat lijkt zeker, moet proberen zo goed mogelijk door deze deelstaatverkiezingen heen te ko men, om sterk te staan voor de ver kiezingscampagne voor de Bonds dag. Dat kan door iedere indruk te vermijden dat de Vrije Democraten ■op één lijn zitten met de socialisten. De verkiezingen van zondag in Ba den-Wiirttemberg doen veel- vragen rijzen. Bijvoorbeeld hoeveel de chris ten-democraten van Loth ar Sp£th hebben verloren aan de sociaal-de mocraten van Erhard Eppler de vroegere Westduitse minister voor ontwikkelingssamenwerking. Maar ook hoeveel Eppler op zijn beurt heeft moeten afstaan aan de „groe nen" van Herr Hasenclever. Ook vraagt men zich af hoe het komt dat de CDU zoveel steun kwijt raakte in traditionele, katholieke gebieden. Uiteindelijk komt het erop neer dat geen van de grote, gevestigde partij en erin is geslaagd de sympathie te verwerven van jongeren die voor de eerste keer hun stem uitbrachten. Ook vragen deskundigen zich af hoe het komt dat 72 procent van de kie zers een stem uitbracht, terwijl vier jaar geleden nog 75 procent opkwam. Willy Brandt, de socialistische partij voorzitter. maakte er gisteren geen geheim van dat zijn partij acht zal slaan op al deze tekenen aan de wand. Er moet meer worden gedaan om ook jonge kiezers te trekken. Brandt zei echter er „absoluut zeker" van te zijn dat de „groenen" er niet in zullen slagen in de Landdag van Noordrijn-Westfalen. noch in de Westduitse bondsdag te komen. Of het politieke landschap ln West- Duitsland na zondag is veranderd hangt niet in de laatste plaats van de „groenen" zelf af. Lijsttrekker Hasen clever heeft duidelijk gemaakt dat zijn partij nu haar uiterste best zal moeten doen om een nationale dis cussie op gang te brengen over perso nen en zaken in West-Duitsland. BOGOTA (AFP, AP) De ambassa deur van Uruguay in Colombia is ontsnapt uit de Dominicaanse am bassade in het land door lakens aan elkaar te knopen en zo uit het raam te klimmen. Hij liep daarbij enkel wat blauwe plekken op. Ondertussen wor den ongeveer dertig andere diploma ten. onder wie elf ambassadeurs, nog steeds door linkse guerrillastrijders vastgehouden. Zij eisen vrijlating van politieke gevangenen, een los geld en een vrijgeleide. Cuba heeft voor de tweede keer aan geboden de gijzelhouders met de eventueel vrijgelaten politieke ge vangenen op te nemen. Over dit voor stel worden op het ogenblik onder handelingen gevoerd tussen de Co lombiaanse regering, en Cubaanse vertegenwoordigers. BONN, KABOEL (AP, AFP, Reuter) Weldra is een ant woord van het westen te verwachten op de Russische inval in Afghanistan. ADVERTENTIE. De Westduitse regeringswoordvoer der heeft dat gezegd na (geheime) besprekingen tussen de Westduitse bondskanselier Schmidt en de Frar- se president Giscard, dit weekeinde. De zegsman zei dat er aanziehlljke vooruitgang is geboekt om te komen tot een gezamenlijk en samenhan gend standpunt van de westerse landen. Verschillende Europese landen heb ben steun betuigd aan president Car ter. maar zijn het niet eens met alle maatregelen die hij tegen de Sow jet- Unie heeft genomen. Giscard heeft in zijn gesprekken met Schmidt nog eens benadrukt dat de trouw aan het westers bondgenootschap niet bete kent, dat de VS in alles blindelings Puur tOPVal moeten worden gevolgd. Schmidt heeft zijn steun aan Washington be tuigd, maar blijft er daarnaast op hameren dat West-Duitsland alle be lang heeft bij ontspanning met de Sowjet-Unie. Groot-Brittannië heeft voorgesteld van Afghanistan een neutraal land te maken. Dat zou inhouden dat alle Russische troepen worden terugge trokken. Daarnaast zou het westen de zekerheid geven dat het zich niet bemoeit met Afghaanse zaken. Het Russische persbureau Tass heeft gezegd dat het westen nog steeds niet heeft gereageerd op voor stellen van Russische zijde Afghanis tan te neutraliseren. Gezegd wordt dat Afghanistan garanties moeten worden gegeven tegen iedere buiten landse inmenging. en het binnentrekken van de Russi sche troepen puur toeval was. Amin, zo werd gezegd, is ten val gebracht door „gezonde krachten" binnen zijn Democratische Volkspartij. Het was voor het eerst dat van Russische zijde toe werd gegeven dat Russische troe pen in Afghanistan waren, voordat president Amin het veld moest ruimen. China aartsvijand van de Sowjet- Unie heeft zich verzet tegen iedere poging Afghanistan te neutraliseren. Minister van buitenlandse zaken Hu ang Hua zei tijdens een bezoek aan Maleisië dat een dergelijke neutrali sering onaanvaardbaar is. omdat de mening van het Afghaanse volk niet is gevraagd. Heilige oorlog Overigens liet Tass ook weten dat het samenvallen van de omverwerping van de regering-Amin in Afghanistan In de Pakistaanse stad Lahore zijn duizenden islamitische studenten slaags geraakt met de politie, toen zij bij de Punjaab-universiteit betoog den tegen de Russische inval in Af-, ghanistan. Opgeroepen werd tot een heilige oorlog tegen de Russen in het buurland. BRUSSEL (ANP) Zuid-Afrika was vorig Jaar de grootste kolenleveran- cier van de Europese Gemeenschap. Dat blijkt uit cijfers van het EG- bureau voor de statistiek. De import van Zuidafrikaanse kolen in de EG steeg vorig jaar met 30 procent tot 59 miljoen ton. Dat is een kwart van de eigen productie van de Europese Ge meenschap. Tot voor kort was Polen de voornaamste kolenleverancier van de EG. Het aandeel van Zuid-Afrika in de Europese kolenimport was vorig jaar 26 procent. Polen leverde in het afge lopen jaar 15,3 miljoen ton kolen en de Verenigde Staten 14,7 miljoen ton aan de EG. Australië was goed voor een leverantie van 8,1 miljoen ton en de Sowjet-Unie zette 2,9 miljoen ton kolen ln de EG af. Het grootste deel van de uit de Sowjet-Unie afkomstige kolen ging naar Italië en Frankrijk. ROME (Reuter. AFP. AP) Italië kampt opnieuw met een regeringscri sis. Premier Francisco Cossiga kon digde gisteren aan dat hij de vertrou wenskwestie aan de orde zal stellen ln het parlement. Zijn minderheidsrege ring zal de komende tijd de steun van de socialistische partij moeten mis sen. Juist deze steun was een van de wankele pijlers waardoor dit door christen democraten geleide kabinet kon bestaan. Premier Cossiga besprak gisteren de problemen met president Sandro Pertini en de leiders van de senaat en de kamer. De regering van Cossiga die net zeven maanden bestaat verloor de steun van de socialisten, omdat deze een kabinet van nationale eenheid willen waarin zich ook communisten bevin den. De christendemocraten hebben zich echter onlangs op hun congres uitgesproken tegen communistische deelname in de regering. n ii ert van Panhuis FORD ILLINOIS „Welkom thuis, meneer de president". De luizend aanhangers van John Anderson, Republikeins Congreslid et 16e district van Illinois, bereidden hem een enthousiast welkom presidentskandidaat Rockford, een soort vergroot Peyton Place, binnenrijden. n heeft het getroffen. lij doet nii- zijn eigen woonplaats Rockford aan toogtepunt van zijn campagne. Een jgeleden nog was hij een „dark - n deelnemer in de race naar het die voor spek en bonen meedeed, lerson, een bekwaam Congreslid. leerd bij vooruitstrevende Re in, Democraten en onafhankelij- serieus kandidaat voor het Witte nou toch. Iers gelopen. De eigenzinnige 58- lerson geldt na zijn grote .succes noord-oosten de voorverkeizin- lachusetts en Vermont ineens ijkste rivaal van de conserva- jublikein Ronald Reagan. Van zijn eigen staat Illinois strijdt hij igan om de overwinning bij de ld Party, een rol die hij heeft over- van de men die te vroeg zijn ogenblikken heeft gehad: oud- teur George Bush. Iderson is een fenomeen. Hij past in "tel beeld, is vooruitstrevend en 'atief tegelijk. Voor Republikeinen voor Democraten vaak te behou- t een beetje een idee van Ander- len bedenkt dat hij representant is fingetogen Scandinavische Ameri- iets wat hij enigszins recht trekt b huwelijk met een Griekse. rige. zwartgebrilde Anderson wordt ook tijdens zijn campagne in Illinois geconfronteerd met zijn eigenzinnigheid. Hij heeft bij voorbeeld zeer vrijzinnige op vattingen over zaken als burgerrechten en abortus. Zijn opvatting dat iedere vrouw zelf moet beslissen of zij een zwangerschap wil voltooien, heeft hem veel tegenstanders bezorgd. Zijn eigen Vrije Evangelische Gemeente heeft vorige week een oproep doen uitgaan waarin gevraagd werd te bidden dat broe der Anderson van ijn dwalingen zou terug keren. En als hij die donderdagmiddag aan komt bij de Breakfast Club in Berwyn, een kilometer of tien buiten Chicago, staat er buiten een groepje „pro-Lifers" zoals de tegenstanders van abortus in de VS ge woonlijk worden genoemd te wachten. I Terwijl echtgenote Keke en John Anderson wat gespannen naar binnen lopen, scande ren ze: „Ja tegen het leven, nee tegen abor tus. Ja tegen het leven, nee tegen Ander son". Het feit dat de meeste demonstranten ouderen zijn brengt de gastheer binnen tot de botte opmerking: „Wie het spel niet speelt, mag de regels niet bepalen". Maar Anderson gaat serieuzer op de zaak ln. Hij legt uit waarom hij voor de „vrije keus" is. Het hooggerechtshof heeft abortus toege staan en het eerste amendement van de Amerikaanse constitutie spreekt zich uit voor een zo groot mogelijke vrijheid van het individu. En als Je daarop een uitzondering gaat maken voor de abortus, zit Je op een hellend vlak. Maar stelt Anderson. ik res- Dochter Karen en echtgenote Keke flankeren John Anderson. Op weg naar het Witte Huis of de vergetelheid? peeteer ten volle de opvattingen van de abortustegenstanders. Er zijn meer onderwerpen die hem weinig vrienden brengen. Congreslid Anderson ia bij voorbeeld een voorstander van „guncon- trol", het streng aan banden leggen van het gemakkelijke wapenbezit in Amerika. Een gevoelig onderwerp, want Je kunt grof ge steld Amerikanen maar op twee manieren treffen: door hem zijn creditcard en zijn wapen af te nemen. Je berooft hem van zijn status en zijn veilig gevoel. O Ja. Anderson heeft nog een derde negatieve kant: hij wil drastisch bezuinigen op het particuliere energieverbruik en voor velen staat het „In God We Trust" zo ongeveer gelijk met ,Jn Dodge we trust". Voor conservatieven zit er ook een positieve kant aan Andersons ideeën. Op het vlak van de belastingen geldt hij namelijk als een regelrechte conservatief. HIJ wil een „evenwichtige begroting", geen gemanlpu- leer met de geld machine onder het motto: een stapel bankbiljetten verguldt de infla tie. Maar waar anderen in de Republikeinse partij, zoals Ronald Reagan, zweren bij belastingverlaging, kiest Anderson voor de moeilijke weg. Eerst de overheidsuitgaven terugbrengen en dan later misschien belas tingsverlaging is zijn mening. Zijn loonstandpunt is niet populair: de mid den en hogere inkomens worden er niet beter van en de lagere Inkomens gaan er op achteruit. Het is echter tekenend voor An derson dat hij dit soort ideeën kenbaar durft te maken voor het publiek van min derheidsgroeperingen. Waar hij ook komt houdt hij de mensen voor dat hij niet mee wil doen aan verkiezingsbeloften die niet waar te maken zijn. En voor hem is er geen verschil tussen een president Jimmy Carter of Reagan. Beiden proberen naar zijn me ning het publiek te paaien met vaagheden. Naast veel boegeroep komt het hem ook op waardering te staan Echter nauwelijks van de rivalen: mededinger Phil Crane, een kansloos kandidaat, zei vorige week tijdens een zeer levendig debat in Chicago onom wonden dat hij Anderson niet zal steunen als hij het tot de officiële man van de Republikeinse partij zou brengen. Reagan zei het wat charmanter, maar met dezelfde ondertoon van „je bent een afvallige" toen hij opmerkte: „John, zou je echt Teddy Kennedy boven mij verkiezen?" Talent Van dit alles is niets te merken als Ander son. Keke en de kinderen het podium in Rockford bestijgen. Dit ls Andersonland zeggen de spandoeken en het gejuich over stemt eventuele kritieken. De kandidaat laat zien dat hij onlangs zijn sobere Scandi navische achtergrond een goed oratorisch talent heeft. Hij verwijst naar Abraham Lincoln, de beroemdste Amerikaan die Illi nois ooit heeft voortgebracht, en galmt dra matisch dat hier in Rockford vorig Jaar zijn besluit is gevallen om aan de verkiezingen mee te doen. Het publiek zindert en zijn 93- Jarige vader op het podium lacht breeduit. Anderson buit het idee van de ..favourite son" ten volle uit. Net als s avonds op het Llncoln-day-dinner, een eetpartlj ter gele genheid van diens geboortedag die wordt afgesloten met een wanstaltig „happy birthday dear Abraham" tegen een hoogge- hoede carnavalsfiguur. Ook hier schuwt hij het niet om zijn onconventionele Ideeën over het herstel van de economie uit te dragen. Het ls echter de vraag of iedereen doordron gen is van de offers die dit ook zal vragen van de inwoners van Illinois, en van Rock ford. Wat wel vaststaat ls dat John Ander son in de campagne iets heeft gebracht wat men eigen kan noemen, hoe men verder ook over zijn opvattingen denkt De geschiedenis heeft echter geleerd dat originaliteit niet altijd heeft geleld tot suc ces. Cynici roepen nu al dat John Anderson gewoon past in het rijtje van hemelbestor mers als Adlal Steveason, Eugene Mc Car- thy en George McGovcrn. De komende we ken. met de voorverkiezingen in New York en Wisconsin moeten leren of het Anderson- effect tijdelijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7