Philippe Herreweghe oogst resultaat tien jaar Bach-arbeid u 18 19 20 2122 Het Hooglied zoals Chagall het zag Bij windstilte is het moeilijk vliegeren Techni-Show VAT 80 Verbluffende koorzang in Mattheus Passie V Tv-film over vijf schilderijen Weinig spanning bij Scapino Ballet Passiemuziek Nalatenschap van Dudol in zorgwekkende staat Nieuwe boeken DINSDAG 18 MAART 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Franz Straatman PARIJS Zo n tweeduizend mensen verdrongen zich zater dagavond in de laat-zestiende eeuwse kerk Saint Etienne du Mont in Parijs om er de Mattheus Passie van Johan Sebastian Bach te beluisteren. Niet alleen komt dit werk ln Frank rijk weinig tot klinken (de Johannes is daar „populair"), de belangstelling werd bovendien geprikkeld door het feit dat de uitvoering geschiedde met oude instrumenten, kleine gespeciali seerde koren en solisten van naam. het geheel onder leiding van de Belgi sche dirigent Philippe Herreweghe. De honger van het Parijse publiek naar een Bach-uitvoering gebaseerd op de barokke stijl-principes was zo mogelijk nog groter dan begin jaren zeventig in Amsterdam, toen Herre weghe (samen met Ton Koopman) in de Waalse Kerk verscheidene jaren achter elkaar de Johannes Passie uit voerde. Bij gebrek aan voldoende zitplaats nestelden de Franse toehoorders zich in de preekstoel, klauterde men op zijaltaren, op het oxaal; zelfs de orgel galerij hoog boven de uitvoerenden puilde uit. Die moeite was eigenlijk niet nodig omdat de Franse radio het concert rechtstreeks uitzond; maar men wilde er gewoon bij zijn. Ademloos Twee uur en drie kwartier nam dit duizendkoppige publiek de ongemak kelijke Franse zit- en bidstoeltjes en de staanplaatsen voor lief en luister de ademloos geboeid naar het krach tig klinkende knapenkoor uit Hanno ver. naar de verbluffende zang van Herreweghe's eigen koren (het Colle gium vocale uit Gent en het koor van de ChapeUe royale uit Panjs), naar de twee instrumentale ensembles waar in de beste barokmusici uit West- Europa verzameld waren en naar een even internationale zangsolistische bezetting: de Oostenrijker Kurt Equi- luz als organist, de Zweed Ulrik Cold als Christus. Max van Egmond basa- ria's, de Brit Nigel Rogers tenoraria's, de Belgische, resp. Franse counterte nors René Jacobs en Henri Ledroit voor de altsoll en twee Hannover kna pen. de 14-jarige Markus Klein en de 11-jarige Sebastian Hennig sopraan partijen Om het internationale karakter van de hele onderneming te onderstrepen ging deze Mattheus gisteravond in Luik en zal zij vanavond klinken in Amersfoort in de Grote of Sint Joris kerk. Maar de 600 plaatsen dalr zijn al lang (via de organiserende stich ting Comu en de NCRV) vergeven; de NCRV maakt van het concert een gecombineerde radio-tv opname die op Ooede Vrijdag 's middags wordt uitgezonden. Zonder overdrijving kan gesteld wor den dat deze Mattheus uitvoering in zake de koorpartijen verreweg de bes te is wat betreft de koordictie, de dramatische expressie, stilistische zuiverheid en muzikale afwerking; dit dan in vergelijking met eendere uit voeringen o.l.v. Nikolaus Hamon- court (zowel op de plaat als bij het Concertgebouworkest) en Johan van der Meer (in 1973 met de Groninger Bach vereniging). Een mooiere, ont- M Philippe Herreweghe droombeeld werkelijkheid roerender voordracht van de koralen kan men zich niet wensen; een dra matisch dieper kervende voordracht van de volkskoren lijkt niet mogelijk. De retoriek van woorden en noten werd tot in details belicht, zonder dat de uitvoerenden ergens in overdrij ving vielen. Droombeeld Dit is Herreweghe's oogst van tien jaar werken aan Bachs vocale muziek met als droombeeld in het achter hoofd eens de Mattheus uit te voeren. Zelden zag ik hem zo zeker van zijn zaak op rustige wijze het geheel diri geren. Ook het resultaat van tien jaar kneden aan een Koor (Collegium vo cale) tot een perfecte eenheid; sinds twee jaar is daar in Parijs een twee lingkoor bijgekomen, zodat Herre weghe de Mattheus vanuit de koren zelf kon opbouwen. Dit in tegenstel ling tot Harnoncourt- die koren krijgt toegeleverd (Ned. Kamerkoor en Collegium vocale», daar weinig aan doet. waardoor diens uitvoering een heid mist. Het is een hele kluif ge weest voor Herreweghe om in twee weken tijd uit het internationaal he terogene gezelschap van instrumen talisten twee hechte barokorkesten te maken. De hoge kwaliteit van deze musici en hun gemotiveerde inzet de den dit experiment slagen. Solistisch werden zeldzame prestaties geleverd die tot hechte gelijkwaardige inter pretaties samensmolten met de voca le prestaties. Met name traverso-speler Wilbert Ha- zelnet ontroerde in de tedere fluitsolo bij de aria, „Aus Liebe will mein Hei land sterben", zeer expressief, met rijpe, grote stem gezongen door de jongenssopraan Markus Klein. Maar ook Ku Ebbinge (hobo). Reinhardt Goebel (de voortreffelijke violist-lei der van Musica Antiqua Keulen) en Jaap ter Linden (gamba) moeten het publiek diep getroffen hebben. De levendigheid in expressie werd onder streept door het speelse, stuwende continuospel van Ton Koopman (or gel) en Jaap ter Linden (cello). Uit de boot De invulling van de vocale partijen stond in sommige gevallen op hetzelf de hoge peil. Een Kurt Equiluz als evangelist lijkt niet te overtreffen qua stijl en klank. Datzelfde geldt voor Max van Egmond en René Ja cobs (de laatste was bijzonder goed bij stem). Minder gelukkig kon men zijn met de bas Ulrik Cold in de Christus-rol. Naar stijl gemeten viel hij uit de boot: zo zong hij enkele jaren geleden ook zijn rol van land graaf Hermann in Wagners Tannhöu- ser. Bovendien kwamen de versierin gen in zijn partij op mij vreemd over: Bach zelf (en hij was daarin nogal precies) heeft ze nooit neergeschre ven. Hen-eweghe liet zich te weinig gelden om deze solist echt in te pas sen. Beslist een mis bezetting was Ni- gel Rogers. Zijn tenor wordt mes scherp. schampt en schraapt als hij volume moet maken. Ook barokmu ziek moet mooi klinken! Het tweede Hannoverse jongetje zong zijn noten braaf, maar zonder gevoel voor de waarde van de tekst eronder. Van onze rtv-redactle HILVERSUM In de jaren 1956 en 1957 schilderde Mare Chagall op vijf grote doeken zoals hij de teksten van het bijbelboek het Hooglied zag. Chagall was toen een paar jaar getrouwd met Vava Brodsky. „Voor Vava. mijn zielsbeminde'' zette hij onder de schilderijen. Ze hangen in een museum dat ter ere van Chagall in Nice is opgericht: het Musée Chagall. Voor kunstminnende Rivièra-toeristen zal het ongetwijfeld geen onbekende plek zijn. Maar ook zonder zo n verre reis te maken kan een eerste en geslaagde indruk worden verkregen in het tele visieprogramma „Het Hooglied van de Liefde" dat de KRO vanavond tussen 22 30 en 22.55 uitzendt op Ne derland 2 Het programma is gemaakt door Jack de Valk. die een paar maanden celeden nog pastor van de omroeppa- rochie was voor hij ziekenpastor werd, en Gie Meeuwis De Valk raak te bij zijn bezoek aan het Musée Cha gall zo onder de indruk van wat hij zag. dat er volgens hem een tv-pro- gramma van gemaakt moest worden. Nu is het filmen van schilderijen een riskante zaak Maar filmer Jan Huys- kens is er toch in geslaagd een alles zins geloofwaardig beeld te geven van de voorstellingen. Zoveel mogelijk is getracht de kleuren er zijn erg veel tinten rood weer te geven zoals ze Speciaal vandaag in werkelijkheid zijn. Eerst werd een opname gemaakt van het schilderij als geheel. Daarna werden fragmen ten opgenomen „Een uitspatting van kleur en fanta sie." noemt Jack de Valk Chagalls werk. „De mensen dansen, zweven, zingen en springen dwars door alles heen. de dieren vliegen vaker over het doek dan dat ze keurig op maat ge sneden in de stal staan. De kleuren hebben meer met een gevoelsschltte- ring te maken dan met het oppervlak van het ding De schilder, die 92 jaar geleden in de Russische plaats Wittebsk werd ge boren en daar werd ingewijd in de mystieke stroming het chassidisme. Fragment van het Hooglied, zoals Chagall het zag. heeft het Hooglied onorthodox en vol boorteplaats zijn terug te vinden op humor weergeven. Veel herinnerin- de doeken. Chagall woont sinds 1947 gen aan het dorpsleven in zijn ge- aan de Franse Rivièra. Twee nog onbekende acteurs. Wyck Eederveen en Marvelle Meuleman. le zen de liederen van het Hooglied. Gast in de Muppet Show is vanavond James Coco, be roemd Broadway komiek Ned .2/19.25 De actualiteitenrubriek Brandpunt van de KRO komt met een reportage over het voortbrengen van superintel ligente kinderen in de VS. Daar hebben drie intelligente vrouwen een behandeling on dergaan met sperma van vijf Nobelprijswinnaars. Verder in Brandpunt de vraag of Ne derlandse steenkool toch ge wonnen moet worden. Ned .221.30 De schone schijn, tweede se rie over het kunstbeleid in Ne derland. Vanavond de vraag: wat is de betekenis van kunst voor het kunstbeleid en van kunstbeleid voor kunst. Ned.1»22.10 Samenvattende reportage van de vriendschappelijke wedstrijd Belgie-l'ruguav BRT 122.30 raannenbe- Dtsl2 21.20 Vrouwen roepen Het KRO-radioprogramma Dc letter M over pastorale werksters die de balans opma ken na de synode in Rome Hilv.29.20 door Eefje van Schaik HAARLEM In een weinig geïnspireerde sfeer en voor een slecht bezette Haarlemse Schouwburg presenteerde het Scapino Ballet zijn laatste aanwinst „Vliegers'' van de Engelse choreograaf en dan ser David Morse, op het con cert voor fluit en orkest van Jacques Ibert. Morse is als solodanser verbonden aan het Sadlers Wells Royal Ballet in Londen en dat is dan ook de reden geweest dat de Scapi- no-dansers erg weinig tijd hadden om zijn ballet in te studeren en uit te werken. In combinatie met de gebruike lijke premièrekoorts was dat duidelijk merkbaar. Op zichzelf is het gegeven van vlie gers voor een choreograaf-danser niet zo'n heel originele inspiratiebron, maar wel een aanlokkelijke. Het zwe ven. wapperen of duikelen door de lucht, het spel met de wind is een gelijksoortige uitdaging als het over winnen van de zwaartekracht of het gewichtsloos vogelvrij ronddansen. Wat Morse in zijn Vliegers wilde ver beelden is het traditionele Aziatische spel om met kleine gevechtsvlieger tjes de grote, hoog boven alles uit wapperende vlieger tot dalen te dwin gen door met vlijmscherpe touwtjes het strakgespannen touw te kappen Morse had beter het gewone vlieger- spel van niet-dansende kinderen bij zijn choreografie kunnen betrekken: het plezier van vliegers maken, ze laten opgaan of laten vieren in het gevecht met de wind en weergoden. terwijl je zelf stevig op de grond staat. Vliegers zonder verbinding met die grond verdwijnen in het niets. Zweef-effect Overeenkomstig Iberts muziek is Vliegers in drie delen opgebouwd: voor zes, vier en tenslotte twaalf dan sers. Op een witte toneelvloer, tegen een zachtgrijze achterwand en tussen Vrijdag 21 maart. Katwijk a.d Rijn, Dorpskerk 19.30 uur. Mattheus Passie. Chr. Gem. Koor Hallelujah met Nederlands Symfonie Orkest o.l.v. John Admiraal. Woensdag 26 maart. Zwolle-Berkum, Hoofdkerk 20.00 uur en Donder dag 3 april. Emmeloord. Nieuw Jeruzalemkerk 20.00 uur, Liturgische Mattheus Passie van Geert Stulp. Diverse koren met orgel en fluit o.l.v. Melis Lok (Zwolle) en Wander Muller (Emmeloord). Zaterdag 29 maart. Alkmaar. Grote of St. Laurenskerk 19.00 uur Mattheus Passie Alkmaarse Oratorium Vereniging met Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Klaas Venneker. Zaterdag 29 maart. Elburg. Grote of St. Nicolaaskerk 20.00 uur. Johan nes Passie Veluws Bachkoor o.l.v. Gert Nagel. Zondag 30 maart. Zuthpen. Walburgskerk 16.00 uur. Mattheus Passie van Joh Kühnhausen. Zutphense Cantorij o.l.v. Gert Oldenbeuving. Zondag 30 maart. Kampen. Kerkcentrum Open Hof 19.00 uur, Mattheus Passie van Willem Vogel. Kamper Cantorij o.l.v Rixt Zijlstra-Wltte- witte toneelpoten wordt vooral in het eerste en laatste deel heel wat afge- duikeld en rond gewapperd, terwijl in het middendeel gepoogd wordt het meer statische zweef-effect te berei ken. Dan tillen drie dansers Janet Popelevski in alle mogelijke standen hoog in de lucht en lopen ze enigszins sloom kijkend met haar rond te sjouwen. Probleem bij alle drie de delen is vooral de eentonigheid van de steeds weer terugkerende wijde sprongen in het ingewikkelde breiwerk waarmee Morse wel mooie figuurtjes en patro nen neerzet, maar beslist niet het effect van vliegers weet vol te hou den. Laat staan het gevecht tussen de grote en kleine vliegers. De twintig minuten duren erg lang, ook omdat de kostuums van Joop Stokvis niet erg opwekken of origi neel zijn. Je raakt snel uitgekeken op de losfladderende blousjes in con trasterende kleuren voor de kleintjes en de zachtpaars en grijs getinte pak ken voor de grote zwervers Hoewel de dansers wel in staat zijn een sfeertekening van vliegen in een open luchtruim neer te zetten, blijf Je er toch vrij onaangeroerd naar kij ken. Er zit te weinig spanning in. de gezichten staan op emotieloos, er wordt niet echt gevochten en wat het belangrijkste is: de wind blaast niet. Bij windstilte is het nu eenmaal moei lijk vliegeren. Het raadhuis van W. M. Dudok weet na een halve eeui n ricl steeds veel waardering te oogsten jwat U rincij paag ok v< iedei bij iigd k nc aan Hilversum gaat bouwmeester herdenken door Tyme Valk iensti ideer Binnenkort staat het Hilversumse raadhuis al een halve eeuw monu ment te zijn en in die jaren is het voortdurend bezocht door archi tectuurliefhebbers uit de hele we reld. elk jaar door duizenden. In 1984 zal het bovendien een eeuw geleden zijn dat Dudok die Hilver sum zijn gezicht gaf. geboren werd. Het zijn aanleidingen tot het ontwikkelen van plannen voor enige manifestaties. In Hilversum wordt dan ook gestreefd naar het oprichten van een Dudok-Stich- ting die de activiteiten kan gaan coördineren. De oorzaak om een stichting in het leven te roepen steekt echter dieper en men zal zich dan ook op een breder terrein gaan manifesteren dan de herden kingen van de architect en zijn chef d'oeuvre. Veel van de gebouwen en woning complexen die Dudok in een lange reeks van jaren ontwierp, eerst als directeur van gemeentewerken, later als gemeentearchitect, zijn of door de tand des tijds, de weers omstandigheden. of door het ge bruik en veranderingen van ge bruiksfuncties in een niet al te beste conditie. Bovendien leveren aanpassingen dié noodzakelijk zijn om de bouwwerken die soms meer dan een halve eeuw oud zijn te kunnen blijven gebruiken voortdurend discussies op. Het werk van een stichting kan na documentatie en inventarisatie van de artistieke en gebruikswaar den bestaan uit het aangeven van een beleid. In 1973, kort voor de dood van de bouwmeester, zou het raadhuis een uitbreiding van enkele kan- toorblokken van glas in beton ont vangen. Er werden stevige protes ten uit allerlei hoeken gehoord en de nieuwbouwplannen gingen dan ook de ijskast in. Toen werd dui delijk dat dit onaantastbare mo nument niet ongestraft kon wor den „verbruikt". Aan de andere kant lag voor de hand dat het zich uitbreidende gemeentelijke appa raat met de verandere gebruiksei sen geen genoegen behoefde te nemen met het monumentale keurslijf. Intussen is een plan tot het stichten van een afzonderlijk gebouw ten noordoosten van het raadhuis bestekklaar gemaakt en zal de bouw niet lang op zich laten wachten. Reisdoel Op die wijze kan het raadhuis een reisdoel blijven voor de bouw kunstliefhebbers. Het is een mo nument waar het oordeel van de internationale kunstkritiek eens luidend over is. Het gebouw wordt gezien als een van de belangrijk ste architectonische scheppingen van de eeuw. De meeste critici relativeren hun bewondering ove rigens door te weigeren het raad huis te plaatsen in de ontwikke ling van de avant garde: het voegt zich niet in de functionalistische ontwikkeling en behoort evenmin bij het neo-plasticisme van De Stijl, de gelauwerde stromingen uit Dudoks tijd. Giovanni Fanelli merkt in zijn studie over de mo derne Nederlandse architectuur op dat het raadhuis een persoon lijke oplossing van hoge kwaliteit is die in nationaal en internatio naal opzicht van grote betekenis is. Het is geen voorbeeld van nieu we ideeën of een begin van nieuwe ontwikkelingen in de moderne ar chitectuur van de traditionalis tische tot aan de moderne. udin r de en jk t, ledi HILVERSUM „Monumentaliteit is de zuivere expr »r, it van 's mensen zin voor harmonie en orde; zij is de u n dc van de scheppende geest, die de hiërarchie van waa is ii heeft gepeild en deze tot klare en daardoor indruk irsta: kende uitdrukking weet te brengen. Monumenta doet de hoofdzaak domineren, niet alleen in mate maar vooral ook in gesstelijke zin. Daardoor is zij gebonden aan weelde en kan ook een klein ding m -py mentaal zijn." Bijna dertig jaar geleden, op 25 mei*cl sprak de bouwmeester Willem Marinus Dudok (1884- deze woorden, twintig jaar na het gereedkomen vanl belangrijkste bouwwerk, het Raadhuis van Hilversi |a^ De vrije groepering van ku dit bouwvolumes tot een geha 'lem grote plastische kwaliteiten rek* dan ook onmiddellijk navol] jjen heel Europa gekregen; van' sieloze kopieën tot geïspi verwerking. In Hornsey land) werd tussen 1933 ei door Reginald H. Uren een k Dudok-interpretatie gereal Dit gemeentehuis valt op de vele slappe Engelse ko lelei waarvan het zachtroze gem et 2 huis van Greenwich niets.e] van de scherpe scenogra groepering van Dudok vei In Cachan sur Seine (Fraij staat het in 1934 door J. B. M| en J. Cholet gebouwde raa dat Dudoks artistieke uiti punten eer aandoet en in Fld bouwde Michelucci met cen| collega's een station in de E stijl dat mag gelden als het grijkste moderne station vi lië en misschien wel van Ei Twee en een half jaar geled de gemeente Hilversum eenj uit waarin de werken van staan opgesomd. Een platl biedt de belangstellende] nummers en twee routes van 15 en 40 kilometer) de g( heid om het oeuvre van de ter te leren kennen. Jamm noeg worden evidente arch nische hoofstandjes van ai het geheel niet genoemd 1 bij voorbeeld GrandfC? nst i ide zal Gooiland (van J I 1934-1936), de Avro-studio KB Merkelbach en Ch. Kasten" 193f en het sanatorium straal <J. Duiker en B. 1926-1928) zelf op moeten 2 De brochure is niettemin eej stuk voorlichting. Weinig respect De aandacht voor Dudok treert zich in het Hilverf^ raadhuis en de zorg is voo v dit gebouw gericht geweei dien men de Dudok-route «s Hilversum volgt, blijkt dat tientallen scholen, wonin plexen en andere gebouwel veel meer aan de nodige zo zijn. Veel woningen zijn gk_ veerd. maar deuren, raamko S en andere details zijn niet met respect vervangen. Vef lende scholen hebben zeer g door het intensieve gebruiï is zelfs hier en daar nagelalj noodzakelijke voorzienin functie te houden. Zo zie jel H. Bavinckschool kapot gaa dat de regenpijpen er los f gen en getuige de leksporeif al vele jaren lang het geval deze school van 1921 kan verschijningsvorm gelden i prototype van het raadhuis Toch is het te hopen dat d dok-Stichting zich niet zalf ken tot deze bouwmeester Tijdens de enorme bouwwoi er in het forensendorp Hilvll gedurende de jaren tussen fl reldoorlogen heerste. werdtj architecten van kwaliteit i digd. Het zou van een eng chauvj getuigen om uitsluitend 1 vre van de gemeentearchiU zorg te omringen en een straal", misschien wel het 4 langrijkste bouwwerk van land uit de aangegeven l maar te laten verkommen dok is in elk geval aandachtj en zijn werken behoeven bruiksbeleid. Van uitgeverij J. W Richt in Hoeven zijn de volgende boeken Honderd courante planten (vaste planten en sierheesters voor de tuini en Couran te kamerplanten, zijn van tekst voor zien door H Meeus (Per deeltje van 108 pagina's: ƒ7,50) De Zot tus op ikonen. De tekst is Berthuis. Samenstelling: dol tie instituut voor de ikonerl kasteel de Wijenburgh te Ecf blz. - 49,90 Bevrijding zonder bevrijf sino" tussen Indië en Nedef hoofdzaak in dit boek is dfl interneringstijd Geschrevef Verheem Uitg Hollandia. r blz 19.75, ADVERTENTIE machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking lastechniek, meettechniek, werkplaatsinrichting e d Dageli)ks van 9 00-17 00 uur. JAARBEURSHALLEN UTRECHT zaterdag22maar1900-15 30uur nog 5 dagen ^WOENSDAG^ 'DONOERDAu vakbeurs algemen toeleveriil Dagelijks van 9 00-17 00 uui zaterdag 22 maart 9 00-15 3 JULIANA- EN MARGRIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4