[eer woningen voor nische minderheden Zo ziet smaak eruit Genie blaast laatste Kootwijk-mast om CABALP EenVeenman Nounou, wèl een verschil die kopieën nü. Komt omdat we sinds vorige week een nieuwe hebben. jdernemingsraad van fogovens: niet te 1 nationaliteiten 'Ook economische offers voor mensenrechten' Aanmoediging vrouw bedrijf op te richten FNV igering rekent op permanent verblijf igkeer van tjes reëel ïïSSeHS Eerste radiocontact met Nederlandsch Indië door pioniersarbeid op Veluwe 'Women's World Banking' Kunstgebitten ,G 18 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET tlL nze parlementsredactie beleid ook worden afgestemd. Bij het da haag - De regering wil de komende jaren meer ;en gaan bouwen voor ethniscne rrunderheden. zoals vesüne en arbeidsmarktprobiema- mers. Antillianen, Molukkers, buitenlandse werkne- "~u -* 100 m zigeuners. De bouw van grote woningen zal daarbij wai j bevorderd, omdat deze bevolkingsgroepen vaak grote le« en hebben. Met het oog hierop zullen in stadsvernieu- brengen beleidsnota over etnische minderheden en woonwagenbewo ners. ^bieden ook woningen moeten worden samengevoegd i ebj ander blijkt uit een gisteren an eerde reactie van de regering err apport „Etnische minderhe- de Wetenschappelijke Raad rtiji Regeringsbeleid. In die reac- DePen n°g slechts voorlopige én finten ingenomen. Concrete is en, onder meer op het gebied lanciering, zullen worden een nog dit jaar uit te ga IS c"' -c-finaj de in e pro j ee nd nb ntig lis Jli nne s die naai ordi 'daa oorj' Uitgangspunt Uitgangspunt van de regering is dat er rekening wordt gehouden met een permanent verblijf van etnische min derheden in ons land. Daarop zal het ADVERTENTIE a onzer verslaggevers [WIJK De ondernemingsraad van Hoogovens vindt lerlanders en buitenlanders die al in Nederland werk- prioriteit genieten bij de werving van nieuw perso- Mlor. he staalbedrijf uit de IJmond. De raad meent dat 4tal nationaliteiten onder het Hoogovenspersoneel be boet blijven en dat goede kennis van de Nederlandse de buitenlanders van belang is. bedrijf uit de moeilijkheden helpen. De ondernemingsraad vindt de posi tie van de illegale buitenlanders in ons land een enorm menselijk pro bleem en is bereid om stappen die via politieke kanalen worden onderno men te ondersteunen. De raad meent echter ook dat het niet op zijn weg ligt actie te ondernemen na het ver zoek van het Steuncomité aan Hoog ovens om illegale buitenlanders in dienst te nemen. „Wij vinden dat ille galen rechteloos zijn," zegt G. van Hal, secretaris van de ondernemings raad. „maar we hebben verantwoor delijkheid tegenover de mensen die ons gekozen hebben." Mr. Arie van Driel, woordvoerder van het Steuncomité, meent dat illegale buitenlanders die bij Hoogovens als produktiepersoneel willen werken, ook afkomstig zijn van de Nederland se arbeidsmarkt en dat velen van hen ook de Nederlandse taal beheersen. Volgens hem zouden zij dan ook in aanmerking kunnen komen voor de vacatures in IJmond. Vandaag wordt in de Tweede Kamer gestemd over moties, die betrekking hebben op de „1 november-wet", de wet arbeid bui tenlandse werknemers. memingsraad heeft dit ge- j. 1 aan het „Steuncomité Ille- tn it Hoogovens heeft gevraagd ïders. die geen verblijfsver- ;cht in Nederland hebben, maar Ie bi derland werkzaam waren tot evai ie „l november-wet" werden Be<als produktiepersoneel ln nemen. Volgens Hoogovens de Nederlandse arbeids- g.veen werknemers te vinden ingeveer vijfhonderd vacatu- arni n werving in Joegoslavië het voo tiek alsmede aan allerlei rechtsposi tionele problemen van bijvoorbeeld buitenlandse werknemers. Over het laatste zei de coördinerend minister voor het minderhedenbe leid, Wiegel, gisteren dat daarbij on der meer gedacht kan worden aan het geven van voorlichting aan buiten landers over de Nederlandse rechts orde. In dit verband noemde hij de recente schermutselingen in Amster dam tussen Marokkanen volstrekt „intolerabel". „Deze mensen moet aan het verstand worden gebracht waar de grenzen van onze rechtsorde liggen", aldus Wiegel. Duister Over het onderwijs aan (kinderen van) etnische minderheden zal mor gen een beleidsnota verschijnen. Op het gebied van de arbeidsmarktpro blematiek zijn de plannen van de regering nog volstrekt duister. Minis ter Wiegel zei gisteren dat de beleids nota hierover opheldering zal ver schaffen. Het enige feitelijke gegeven is in dit verband de constatering dat de meeste mensen die tot etnische minderheden behoren, arm zijn, wat scholing en opleiding betreft een ach terstand hebben en op de arbeids markt dus nauwelijks aan de bak komen. Op het gebied van justitie, zo blijkt verder uit de regeringsreactie, zal een werkgroep van diverse ministeries worden ingesteld, die moet nagaan hoe discriminatie van etnische min derheden bestreden kan worden. In het kader van de ontwikkelingssa menwerking zal samen met de be trokken landen worden bekeken hoe de zogeheten terugkeerprojecten bijvoorbeeld voor in ons land verblij vende Surinamers kunnen worden verbeterd. Verder zal er worden nage gaan in hoeverre bestaande voorzie ningen in ons land op het gebied van welzijn, gezondheidszorg en dergelij ke wat meer op etnische minderhe den gericht kunnen worden. Wat dat betreft zullen er nauwelijks nieuwe financiële impulsen te ver wachten zijn. De financiering zal voornamelijk gevonden moeten wor den door verschuivingen binnen en tussen de begrotingen van de depar tementen. Inspraak os 4>estuur ARP: hee otef Zeij AG Het partijbestuur van blijkt er „onvoldoende van te zijn, dat het in de prakti- itiek functioneren van Aan- tot de reële mogelijkheden Ho ren." Mi< tetuur zegt dit in een gisteren verklaring naar aanlei- het eerder genomen besluit fractievoorzitter van het Willem Aantjes, niet kandi- itellen voor de komende ver voor de Tweede Kamer. deze overwegingen hebben NT! ye parlementsredactie ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het Spaanse koningspaar brengt op het ogenblik een bezoek aan Denemar ken. Morgen komen zij in ons land aan voor een officieel staatsbezoek. Op de foto koning Juan Carlos van Spanje en koningin Margarethe van Denemarken op het bordes van kasteel Fredensborg in Kopenhagen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse regering is bereid ook econo mische offer te brengen als het gaat om de verdediging van de mensenrechten elders ter wereld. Dit zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gisteren op een openbaar com missievergadering in de Tweede Kamer over de regeringsnota inzake de mensenrechten. De inspraak van de etnische minder heden in het beleid is in de reactie van de regering nog niet ingevuld. Wiegel vindt dat daaraan in overleg met de betrokkenen vorm moet wor den gegeven. Op ambtelijk niveau zal er een interdepartementale coördina tiecommissie minderhedenbeleid worden ingesteld. Daarin zullen ver tegenwoordigers van elf ministeries zitting nemen. Met het oog op de coördinatie van het minderhedenbeleid zullen dfe afzon derlijke commissies, die indertijd zijn ingesteld voor bepaalde etnische groeperingen, worden opgeheven. Er komt een groot aantal commissies die zich specifiek met bepaalde gebie den (onderwijs, volkshuisvesting en dergelijke) gaan bezighouden. Meer over de nota onderwijs aan minderheden op pag. 9. De kamermeerderheid (linkse opposi tie plus CDA) had eerder forse kritiek geuit op de nota, met name omdat de bereidheid van de regering om in ui terste geval tot economische sancties over te gaan, minimaal leek te zijn. De nota noemde daarvoor zo veel voorwaarden op dat de indruk ontr stond dat staatssecretaris Beyen als verdediger van de internationale han del een veel zwaarder gewicht had gekregen dan minister Van der Klaauw als verdediger van de rechten van de mens. Die indruk is inmiddels wat verzacht, maar de Kamer was er nog allerminst gelukkig mee. „De regering lijkt nog steeds meer koopman dan dominee." constateer de het CDA-Kamerlid mr. J. N. Schol ten. De meerderheid in de Kamer commissie meent, dat met name ten aanzien van Zuid-Afrika de tijd voor economische sancties aanbreekt. De meerderheid vond dat de regering eenzijdige acties van Nederland in ieder geval niet mag uitsluiten. Overi gens heeft de Tweede Kamer de rege ring eerder tot juni de tijd gegeven om in Europees verband te proberen een gezamenlijke olieboycot tegen Zuid-Afrika van de grond te krijgen Richtlijnen hand. Dat zou volgens hem de onder linge ambtelijke meningsverschillen maar aanwakkeren. Hij voelde ook niet voor een jaarlijkse rapportage aan het parlement over de mensen rechten-situatie in verschillende lan den. Wel is de minister bereid de zogenoemde adviescommissie men senrechten nieuw leven in te blazen. Deze commissie is kort na de oorlog opgericht, heeft een jaar gewerkt en is sindsdien nooit meer bijeen ge weest. „Ik zal er weer contact mee opnemen, enkele leden zijn nog in leven ze zijn nog zeer wel aan spreekbaar," zei minister Van der Klaauw Moties Tijdens de commissievergadering werd een groot aantal moties inge diend waarover later, na het officieel Kamerdebat over de nota, gestemd zal worden. De moties beroffen onder meer: betere organisatie op het de partement en jaarlijkse rapportage over de mensenrechten, protest tegen de straffen van homoseksuelen en van dienstweigeraars in andere met name Europese landen, meer wester se informatie naar het oostblok via de Wereldomroep, en het tegengaan van economische steun aan het Argen tijnse generaalsregime Van onze redactie economie AMSTERDAM Om vrou wen de gelegenheid te geven hun achterstand in het be- w„ r. An mers direct bijgestaan door de WWB dnjfsleven in te lopen, IS de in aueriei vormen van technische en Women s World Banking op direct financieren, maar wil een soon intermediair zijn tussen bestaande banken en adviserende organen ener zijds en vrouwen anderzijds. In som mige gevallen worden initlatiefne- Algemeen vonden de Kamerleden dat de minister Van der Klaauw en De Koning (ontwikkelingssamenwer king) in hun nota onvoldoende aange ven hoe zij tot concrete maatregelen komen, wanneer de economische be langen andere belangen van de ont spanning tussen oost en west of van de ontwikkelingshulp ondergeschikt gemaakt moeten worden aan acties ter verdediging van de mensenrech ten. Minister Van der Klaauw vond deze kritiek niet terecht. Hij meende dat hiervoor geen globale richtlijnen zijn te geven, maar dat van gevaj tot geval een oordeel gevormd worden. gericht, die Amsterdam als vestigingsplaats krijgt. De Women's World Banking is een internationale, onafhankelijke stich ting, die tot doel heeft deelname aan het economische leven door vrouwen aan te moedigen. Voorlopig echter alleen in de ontwikkelingslanden. Tij dens een conferentie van de Stichting in Amsterdam werd vastgesteld dat vrouwen die zelf een bedrijf willen oprichten in een groot aantal landen bepaald niet de voorkeur genieten van de kredietverleners, maar inte gendeel worden gezien als een groep waaraan een groter financieel risico kleeft. De Women's World Banking is van mening dat deze situatie zelfs in Nederland bestaat. Aanvragen die door ontwikkelings landen worden gedaan, of door vrou- wen in niet-ontwikkelingslanden die echter in een onderontwikkeld land 's morgens een weinig Dentofii op de plaat een zakelijk initiatief willen nemen strooit U heeft dan de gehele dag een worden beoordeeld door het bestuur heerlijk gevoel van zekerheid en welbe- d stichtine waarbii waar de hagen, want DentoMi doet zijn plicht' D.t a* S\"J"J moderne poeder werkt als een beschermend h^gst is, de redding het kussen tussen tandvlees en prothese. Bij apo- zal worden geboden, r^oet theken en drogisterijen. Women s World Banking gaat niet in allerlei vormen van technische en economische know-how waaraan be hoefte bestaat. Om dit doel te kunnen verwezenlij ken heeft de Women's World Banking een rekening geopend bij de ABN. want een fonds van twaalf miljoen gulden, is onontbeerlijk. Volgens de organisatoren is een groot gedeelte van het benodigde kapitaal al gefour neerd door het bedrijfsleven, finan ciële instanties en regeringen. Ook de Nederlandse regering zou een duit in het zakje hebben gedaan. ADVERTENTIE Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los. wanneer Het Kamerlid Bolkestein (WD) wees erop. dat alle critici van de nota er zelf ook niet toe waren gekomen die richtlijnen wel aan te geven. De minister ontkende overigens niet. dat de organisatie op zijn departe ment beter toegesneden moet worden op een doeltreffend en samenhan gend mensenrechten-beleid. Daartoe zal een ambtelijke taakgroep worden gevormd. De minister wees het idee voor een aparte coördinator mensen rechten op zijn ministerie van de ADVERTENTIE van zijn levensgang in de wrlogsjaren en de overtui- een controversieel lijkende de eenheid van de partij entfgoede zal komen. gisteren al meldden heeft het partijbestuur eerder in laten weten zijn zwijgen laatste oorlogsjaar te erken- i betreuren. Wanneer de ARP en beletsel zou zien. zou hij alleen aanvaarden, maar er sec e mee hebben. Uit de gros- iltui ezin8en (meer dan de helft j Idelingen stelde hem kandi- ,e(eende Aantjes echter af te .uFlden dat velen zijn vertrek tieve politiek „als ongerecht- dan wel. voorzover zij het chtvaardigd achten, welbe--. ebben willen zeggen: en 18 Op grond daarvan meende •Hint"11 er thans van ^en verhin- '91" irake was om een kandidaat- a'ei ip voorhand af te wijzen. door Jac. Leis/. RADIO KOOTWIJK Komende vrijdagmorgen zal bij het zendstation Radio Kootwijk, gelegen in het hartje van de Veluwe. de laatste van de zes 212 m. hoge masten, die daar nog indrukwekkend in het hemelruim priemt, door de genie worden opgeblazen. Met het vallen van „Lange Gerrit", zoals de reus in de wandeling wordt genoemd en die bijna even hoog is als twee Utrechtse Dommen op elkaar, wordt een tijdperk afgesloten. imentaar staat op pag. 5. De enorme masten, die eens nodig waren voor het lange- golfverkeer, hebben van lie verlee hun functie verloren. Het zendstation wordt tegen woordig voornamelijk ge bruikt voor de scheepvaart (Scheveningen Radio) en dal is een kwestie van kortegolf- verkeer. Er zijn mensen, die het jam mer vinden, dat Lange Gerrit als laatste van de zes nu ook moet verdwijnen. De masten hebben in de twintiger jaren een rol gespeeld bij de eerste radiocontacten met Neder landsch Indië. Uit nostalgi sche overwegingen zouden sommigen hem willen laten staan. Ook zijn er stemmen opgegaan om de mast te handhaven als een soort tech- nisch-archeologisch r ment. Uit milieukringen kwam ech ter aandrang om het gevaarte te verwijderen. Ze zien de mast in dit unieke stuk Velu we met zijn bossen, heidevel den en stuifzanden, waar soms ook nog een herder met zijn schapen dwaalt, alleen maar als „horizon-vervulling" De PTT heeft besloten daar aan gehoor te geven. Waarom zou je zoiets overeind laten als het geen praktisch nut meer heeft, terwijl het onderhoud bovendien veel geld kost (eni ge tienduizenden guldens per jaar, volgens sommigen aan zienlijk meer)? Gewaakt moest er worden voor door roesten en er moest een goede bebakening met het oog op de luchtvaart in stand worden gehouden. Pionieren Radio Kootwijk dateert van 1923 De tijd van het pionieren op het gebied van radiover keer. Om bij Kootwijk een station te kunnen vestigen, moest, in wat toen als een rimboe werd ervaren, een *er- rein geschikt worden gemaakt. Dat gebeurde door Amster damse werklozen, want die waren er in die tijd meer dan genoeg. Naar een ontwerp van de architecten Teeuwisse en Luthman, verrees in de onein digheid van de Veluwe een Archiefopname van de Kootwijkse masten, met het gebouw dat het mid den houdt tussen een bun ker en een kathedraal. gebouw dat op mensen, die er voor het eerst tegenop lopen. nog altijd een merkwaardige, zelfs wat surrealistische in druk maakt. Een gebouw dat het midden houdt tussen een geweldige bunker en een kathedraal Iets wat men hier niet zou verwachten. Omdat het radioverkeer nog in de kinderschoenen stond, was het nodig -oor het zend station een hoge positie te kie zen. Nederland was in Europa het tweede land dat met zoiets begon Alleen Duits land was ons voorgegaan. Er kwamen zes zeer hoge mas ten Ze waren bij helder weer zelfs vanaf het IJsselmeer. in de jaren twintig nog Zuider zee. waar te nemen Vissers hebben vaak verteld dat ze. als ze enige masten in eikaars verlengden zagen liggen en dan in die richting koersten, precies in de haven van Har derwijk terecht kwamen. Duitsers In '45 hebben de Duitsers bij hun terugtocht de zes masten in de lucht laten vliegen. Na de oorlog zijn van de nog bruikbare restanten twee nieuwe gebouwd, eveneens 212 meter hoog. Tengevolge van de ontwikkelingen, onder meer ook het feit dat steeds meer satellieten het heelal doorkruisen, is een ervan in '86 al omver gehaald. Intussen was er wel een bos ontstaan van andere masten, die even wel zo laag zijn. dat ze alleen van dichtbij zijn te zien De ene mast. die was overgeble ven, gaat nu dus vrijdag tegen de grond Dat wordt precisiewerk Tuien, dikke kabels, verbon den met een loodzwaar blok. waar ze op een bepaald punt samenkomen. houden de mast in evenwicht. Er zijn drie van die blokken. Door de be vestigingsplaats van twee blokken gelijktijdig te laten exploderen, moet de mast pre cies de kant opvallen van het derde blok. Hierna zal Lange Gerrit nog slechts voortbe staan in het geschiedenis boekje van de PTT Vervolg van pagina 1 De vakbeweging heeft ja renlang geijverd voor een gelijke be handeling vanwerkenden en niet-wer- kenden. We zullen niet toestaan dat ondernemers de kans aangrijpen om die solidariteit nog verder om zeep te brengen", aldus de CNV-voorzitter. Voor vandaag heeft het CNV kader bijeenkomsten belegd in Gronin gen, Arnhem en Rotterdam. Voor donderdag staan Goes en Leeuwar den op het programma en vrijdag volgen tenslotte Urecht, Den Haag en Raalte. Intussen duurden ook gisteren de acties van de FNV tegen de loon maatregel voort. Er werd behalve bij Van den Bergh en Jurgens, de Dropfabriek Gilda ln Rotterdam, de bladverenfabriek Dewelpr in Apeldoorn en Pielkenrood in Zaan- dam op een tiental bouwprojecten gestaakt. Voor donderdag staan er acties in alle bedrijfstakken en sec toren op stapel. De FNV roept de stakers op om massaal naar Am sterdam te komen om daar mee te doen aan de grote manifesatie op de Dam Of die leden gemakkelijk in Amsterdam zullen komen is nog de vraag, want er dreigen ook ac ties bij de spoorwegen en in het streekvervoer. In het streekvervoer wordt zelfs aan een 24-uurstaking gedacht. Definitieve besluiten val len er na een reeks kadervergade ringen. die ook vandaag en morgen nog worden gehouden. Om op „eventualiteiten" te zijn voorbe reid heeft de FNV alvast achthon derd bussen gehuurd om demon stranten naar de Dam te brengen. Voor die buschauffeurs zal ln ieder geval geen stakingsoproeD eelden. „Ik doe dit symbolisch. Tommy."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3