4= ommercie: niet lleen voordelen Voorsprong Kortsjnoj Omkoopschandaal breidt zich uit Jj jax: één miljoen en veel problemen 1 j i' Twaalf landen bij bijeenkomst alternatieve wedstrijden Petrosjan geeft in tweede zitting vijfde partij op Italië vreest gevolgen voor EK n?Tn efficiënta magnetische planborden 025102564^ Ö\ll\IO Vv V** OAG 1 >G 18 MAART 1980 SPORT TROUW/KWARTET PRS 13-H 15 I Matty Verkamman ERDAM Nu Ajax zich op grond van recettes in de doorsnee-competitiewedstrijd al «iet meer kan bedruipen, wijst de leiding van de Amsterdamse club er nog wel eens met J trots op, dat men dankzij een viertal sponsors toch uit de rode cijfers blijft. Via het Ju Inter Football heeft Ajax dit jaar voor het eerst de commercie in ruime omvang binnen (ld. Het schijnt om een totale donatie te gaan die de één miljoen gulden overtreft. Dat is tlijk hard nodig voor Ajax, want de club werkt met een peperdure huishouding. Een ntele toprecette is niet meer voldoende om de koninklijke salarissen en dito handgelden ilen. seizoen de beslissende stadia doet Ajax pas op de „natuur wijze weer aardige zaken. De tietoppers tegen AZ'67 en ■d trokken in totaal 85.000 >uwers en de Europa Cup-re- ;n Racing Club Strasbourg morgenavond ook een kasstuk. iat nu al vast. omdat er tot reeds 46.000 kaarten waren dit. Het humeur van penning- er Ton Brandsteder zal niette- ïatig zijn. Met hem is Ajax ten J e ontstemd over publicaties in seJjlegraaf. een blad waar de club bene prima contacten mee als zou het al vast staan dat de rijd tegen Strasbourg recht- bi bo: de 1 s op de televisie komt. Daar is een e Olympisch Stadion-directeur co" Roffel volstrekt geen sprake Er is nog voor drie ton aan ■Uei n te koop. Dit soort voorbarige n™ ten stagneert de verkoop on- »ni nijk - eeg llch|nmerciële banden zijn dus niet even prettig voor het bedrijf Daar komt men momenteel ook ander vlak achter; en wel op ortieve. Van zijn stuk gebracht commerciële krachten in zijn ring, is Simon Tahamata tot er bedenkelijk peil terug geval- donkere balartiest speelde de maanden geen goede wed- meer. Voor trainer Leo Been- - was het om mismoedig van te ■.V Die houding sloeg zondag een zekere disciplinaire maat niet Karei Bonsink bleef Taha- bulten de plóeg voor de wed- tegen Roda JC. Beenhakker: n heeft een erg drukke periode de rug. Hij kreeg de hele com- op zijn dak. Het is achteraf it om je af te vragen of dit niet Dmen had kunnen worden. We a niet voorzien dat de belang- l voor Simon zo overweldigend n. Hij werd overladen met uit- ngen om winkels te openen en ort activiteiten.'' ren! ïata raakte helemaal het spoor toen hij verwikkeld raakte in hoenenaffalre tussen de hevig Terende merken Adidas Het laatste merk heeft de AJa- Krol. La Ling, Schoenaker, ege en Tahamata sinds kort contract. Oranje's vaste mate- aanfan Hennie Warmenhoven (de irciële leider van Adidas die [isteren op de gebruikelijke jnferentie bij Ajax liet zien), is fat onrustig van geworden. Hij nu zelfs aangekondigd dat hij ïaar eer met het Nederlands elftal wil, daar hij zijn contractpart- KNVB, een slappe opstelling concurrent Puma verwijt. In e Onrustige wereld van intriges en 0je ir hoger biedende merken, is loto 7lln nnrcnrnnlfslHlfP ho. icht )or rek sva« de rw^' Jij*. De Ajacieden Schoenaker en Tahamata bezig aan de trai ning. die zondag na Roda JC-AJax her en der hoorbaar waren. Beenhakker: „Het lijkt wel of allerlei mensen hier op hebben gewacht. De scherpte en het flitsende is er een beetje uit, maar dat lijkt me normaal als je ons pro gramma bekijkt. PSV zeurt als het een keer drie wedstrijden in de week moet spelen, maar wij zijn al weken achtereen zo bezig. Ik vind het on juist om conclusies te verbinden aan een nederlaag van een team dat met tien man speelt. Excelsior heet in die omstandigheden een gehandicapt team, maar bij Ajax is meteen sprake van vormverlies. Met elf man hadden we van Roda gewonnen, daar ben ik zeker van." En over de wedstrijd tegen Stras bourg: „Iedereen beseft dat het geen makkie wordt. Als we er door komen, dan begint voor ons het oogsten." GENÊVE In Genève zijn de besprekingen begonnen over het houden van alternatieve sportwedstrijden voor de lan den, die de Olympische Spelen in Moskou willen boycotten. De bijeenkomst, die in de Britse ambassade plaats vindt, is tot stand gekomen op initiatief van politici van Australië, Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten. Ook Nederland is met een waarnemer vertegenwoordigd, evenals Kenia, Saoedi Arabië, Costa Rica, de Dominicaanse Republiek, Portugal, Soedan, Canada en de Filippijnen. De Britse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Douglas Hurd, verklaarde: „Ik hoop dat er een aantal suggesties naar voren ko men. We willen geen concurre rende Olympische Spelen, maar meer een evenement dat de sportmensen, of zij nu wel of niet naar Moskou gaan, in staat stelt zich op een hoog niveau met elkaar te meten." Een boycot van de Olympische Spelen is naar de mening van de Britse regering het enige effec tieve middel om aan het volk van de Sovjet-Unie de veront rusting van het Westen over de inval van het Sovjet-leger in Af ghanistan duidelijk te maken. Dat verklaarde de plaatsver vangende minister van buiten landse zaken Sir Ian Gilmour bij het begin van het debat over de Olympische Spelen in het Britse lagerhuis. Gesteld tegenover de sterke weerstand vanuit de bevolking, de sportorganisaties, zowel als uit de politieke partijen tegen een boycot, ontkende Sir Ian na drukkelijk, dat de Britse rege ring de Olympische kandidaten onder druk zou hebben gezet. „Als burgers met een zekere ver antwoordelijkheid kunnen de sportlieden slechts de zorgen delen, die wij allen hebben we gens de brute inval van de Sov jet-Unie in Afghanistan." „De regering hoopt nog altijd, dat de sportorganisaties zullen mee werken aan onze pogingen om alternatieve spelen te organise ren", aldus Gilmour. In het lagerhuis ligt een rege ringsvoorstel ter tafel de Sovjetrussische invasie in Afghanistan te veroordelen en dat Groot-Brittannië niet aan de Olympische Spelen in Mos kou zou moeten deelnemen. Sir Ian zette nog eens uiteen, dat de Britse regering in laatste in stantie sportlieden niet kan ver bieden aan de Spelen deel te nemen. De regering hoopt ech ter dat de Britse atleten door een uitspraak van het lagerhuis in zetdwang zullen geraken. door Max Pam VELDEN - Viktor Kortsjnoj heeft na vijf partijen uit de kandidatenmatch tegen Ti- gran Petrosjan met 3-2 de lei ding genomen. Nadat de afge broken vierde partij na twaalf minuten in remise eindigde, gaf Petrosjan de afgebroken vijfde partij al na vijftien mi nuten verloren. Zes zetten deed Kortsjnoj ln de twee de zitting van de vijfde partij, toen Petrosjan de klok stil zette om aan te geven dat hij opgaf. Vandaag wordt de zesde partij gespeeld. Petrosjan speelt met wit en verwacht wordt dat de Rus alle registers zal opentrekken om de achterstand tegen zijn aartsri vaal Kortsjnoj weg te werken. Vijfde partij Afgebroken stand: Wit (Kortsjnoj): Khl, Df2, Td5, Tel, Lc4, Pe4, pionnen b3, g2, h3. ZWart (Petrosjan): Kg7, De7, Tb8, Le8, Le5, Pf8, pionnen t>4, c3, f7, g6, h7. 41. (afgewezen zet) Pe4-d6, Le5xd6, 42. Telxe7, Ld6xe7, 43. TdS-dl, Le7- f6, 44. Tdl-fl, Pf8-d7, 45. g2-g4, Tb8- c8, 46. Lc4-b5, zwart geeft op. De afgebroken vierde partij kreeg een verrassend snelle ontknoping. Toen de partij werd afgebroken, leek Pe trosjan belangrijk voordeel te bezit ten. Het loperpaar leek een langduri ge positionele druk te waarborgen, maar niettemin werd de partij na vijf zetten remise gegeven. De tweede zit ting duurde in totaal twaalf minuten en toen bood Petrosjan remise aan. Niets is zo opluchtend voor een scha ker om een moeilijke stand toch nog te houden en deze partij zou wel eens het keerpunt in de match kunnen zijn. Vierde partij Wit Petrosjan, zwart Kortsjnoj 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-«6. 3. Pbl- c3 Lf8-b4, 4. e2-e3 0-0. 5. Lfl-d3 c7-c5, 6. Pgl-e2 d7-d5, 7. 0-0 d5 x c4, 8. Ld3 x c4 Pb8-c6, 9. a2-a3 Lb4 x c3,10. b2 x c3 Dd8-c7, 11. Lcl-b2 Tf8-d8, 12. Lc4-a2 b7-b6, 13. Tfl-el Lc8-b7, 14. Pe2-g3 Td8-d7, 15. Ddl-e2 Ta8-d8, 16. Tal-dl h7-h6, 17. h2-h3 Dc7-c8, 18. La2-c4 Pc6-a5, 19. Lc4-d3 Pa5-c6, 20. f2-f3 Dc8-b8, 21. De2-f2 e«-e5, 22. Pg3-f5 e5xd4. 23. c3xd4 c5xd4. 24. Pf5xd4 Pc6-e5, 25. Ld3-f5 Td7-d6. 26. a3-a4 Pe5-c4, 27. Lb2-al a7-a6, 28. Tdl-bl Pf6-d5, 29. Lf5-d3 Pc4-e5, 30. Ld3-fl, Pd5-e7, 31. Tel-cl Td6-g6, 32. Kgl-hl Db8-a8, 33. e3-e4 Pe5-d7, 34. Tcl-c2 a6-a5, 35. Tc2-c7 Da8-b8, 36. Tbl-cl Td8-c8, 37. Tc7xc8 Lb7xc8, 38. Df2- h4 Tg6-g5, 39. Tcl-dl Pd7-c5, 40. Lfl- b5 Pe7-g6 afgebroken. De afgebroken stelling: Wit (Petrosjan): Khl, Dh4, Tdl. Lal, Lb5, Pd4 en pionnen op a4, e4, f3, g2 en h3. Zwart (Kortsjnoj): Kg8, Db8, Tg5, Lc8, Pc5 en Pg6. Pionnen op a5, b6, f7, g7, h6. 41. (afgegeven zet) Dh4-f2, Pg6-f4, 42. Pd4-c6, Db8-c7, 43. Df2-d2, Kg8-h7, 44. Lal-e5, Tg5 x e5,45. Dd2 x f4, Te5- e7 remise. BAD LAUTERBERG De tweede partij in Bad Lauterberg tussen Ro bert HObner uit West-Duitsland en de Hongaar Andreas Adorjan is uitge steld. Nadat de eerste in remise was geëindigd, heeft Adorjan zich ziek gemeld. Nederlands kampioenschap LEEUWARDEN In de tiende ronde van het Nederlands kampioenschap heeft Jan Timman zich los gemaakt van de rest van het veld. Zelf won Timman op een tamelijk eenvoudige wijze van een van zijn belagers. Van der Vliet, terwijl Ree tegen Scheeren niet verder kwam dan een futloze remise. Gisteren kwam er een eind aan de zegetocht van Van der Vliet, die ln de afgelopen ronden een onwaarschijn lijke hoeveelheid geluk had mogen beleven. Tegen Timman werd hij op een grootmeesterlijke wijze gaar ge kookt. Het partijtje begon nog rustig. Langs de theoretische banen van de Grunfeld-Indier ontwikkelde zich tot de twintigste zet een ogenschijnlijk gelijkwaardige strijd, maar toen Van der Vliet om zijn eigen kompas moest varen, ging het pardoes mis. Hij over zag een venijnig tussenzetje van Tim man en dat kostte hem een vol stuk. De twee pionnen die hij nog weg wist te grabbelen waren ln het geheel geen compensatie en de rest van de partij had Van der Vliet zich beter kunnen besparen. Tiende ronde: Ree-Schecren Van der 8ter- ren-Kuljpers 1-0. Carller Van WIJgerden aig.. Böhm Llgtertnk 0-1, Vogel-Van Dop 0-1, Tlmman- Van der Vliet 1-0, Van der Wlel-Langeweg 1-0 Stand: 1 Tlmman 7 2. Ree 6->/a, 3/5 Llgtertnk, Van der VUet, Van der Wiel, 8/7 Langeweg. Van der Sterren 5-'/i. 8 Böhm 5. 9 Scheeren 4-'/». 10. Van WIJgerden 4 1 alg 11/12 Van Dop. Vogel 4, 13. Kuljpers 3-»/*. 14. Carller 1 afg ROME Het omkoopschandaal, dat al enige weken de Italiaanse voetbal wereld in beroering houdt, heeft zich het afgelopen weekeinde uitgebreid. Volgens de laatste berichten zijn er nu vijftig spelers, trainers en clubbe stuurders bij betrokken. De gerechte lijke Instanties, die zich met de zaak bezig houden, hebben inmiddels de voorzitters van Juventus (Giamplero Bonlperti), AC Milan (Felice Colom bo), AC Bologna (Tommaso Fabbret- tl) en AC Napoli (Corrado Ferlalno) verzocht zich beschikbaar te houden, evenals de speler Giorgio Chinaglia, die nu voor de Amerikaanse club New York Cosmos uitkomt. Inmiddels zijn veertien clubs uit de eerste en tweede divisie bij het schandaal betrokken. Van de bekendste ploegen staan tot nu toe alleen Internazlonale en AC Roma bulten verdenking. De voetbalbonzen in Italië vrezen vooral een nadelige uitwerking van het omkoopschandaal op het elnd- toemooi om het Europees kampioen schap. dat in Juni ln Italië wordt gehouden. Vooral het Italiaanse team zou kunnen worden getroffen. Bonds coach Enzo Bearzot verklaarde on langs: „Als de verantwoordelijken in het schandaal vastgesteld zijn zou mijn werk wel eens ernstig bemoei lijkt kunnen worden" Vele interna tionals zijn namelijk bij het schan daal betrokken. De krant Stampa uit Turijn schertste ln de maandageditie: „Men hoeft niet vreemd op te kijken als in karikatu ren van buitenlandse bladen de Itali aanse voetbalploeg voortaan met een wit-zwart-wit gestreept gevangenis pak wordt afgebeeld". WIELRENNEN Het debuut van de vljfvoudife Olympische schaatskampioen, de Amerikaan Eric Helden, als amaU-urwlclrenner zal plaats hebben In de ronde van Oostenrijk, die van 13 tot 18 mei wordt gehouden. Ook zal Helden de gelegenheid krijgen te trainen op de wielerbaan van Wenen Het ligt ln de bedoeling dat hij tijdens de Olympische Spelen ln Moskou uit komt op de 1000 meter tijdrit en de 4000 meter achtervolging. TENNIS De Tsjechoslowaak Tomas Smid heelt de BObllngen de finale van het toernooi om de open Westdultse indoorkampioenschappen ge wonnen De 23-Jarlge Smid versloeg na twee uur en 35 minuten de dertien Jaar ouden? Brit Mark Cox met 8-1. 8-3. 5-7. 1-8. 8-4. Smid zegevierde later ook ln de eindstrijd van het herendubbel spel Met zijn partner Wojtek Flbak versloeg hU de Amerikanen Chris Mayotte en Larry Stafan- U met 8-4, 7-8 De Argentijn Jose-Luls Clerc kerreg de overwin ning ln het lnvltatletoemool van San José (Coa- tn Rica) cadeau. In de finale moest de Ameri kaan Jimmy Connors aan het begin van de derde set op advies van een arts de strijd staken wegens een schouderblessure Op dat moment leidde Connors met 84. 8-2. Tracy Austin heeft het dames toernooi van Boston gewonnen De zeventienjarige Amerikaanse speelster won met 8-2 en 8-1 van Virginia Wade (OB) ln de eind strijd SCHAKEN Nederland ls het EEO-schaaktoer- noot ln West-Berlijn sterk begonnen ln de eer ste ronde werd Italië met 3-1 verslagen en ln de derde ronde won Nederland met 4-0 van Luxem burg. In de tweede ronde was Nederland, met Bouwmeester. Hartoch. Hofland. Van Baarle en De Lange ln wisselende vtertolsamen»telling, vrij Na drie ronden ls Oroot-Brlttannlê eerste met 7.5 punten en een afgebroken partij Neder land la met 7 punten uit twee ronden tweede. ïata zijn oorspronkelijke be- ;n beetje uit het oog verloren. itste kan men van Ruud Krol I vi in ubnk Arnesen nog niet zeggen ook via hen ervaart Ajax de de van de commerciële medail- .j Noordamerikaanse kampioen !0 ii Uver Whitecaps heeft interesse :rs tye aanvoerder, maar deze gaat uit dat hij tot na het Europees B ^kampioenschap in Amster- kneferkzaam blijft. leuwe boulevardblad De Dag *er" zaterdag het bericht in de Ppien dat Amesen de Arnster- club gaat verlaten. Er zou war- te dfceresse van de kant van Man- rlcefr United voor de Deense mid- der bestaan. Nu heeft deze ite loot aan de journalistieke .des kwaads in twee nummers al P®!n dat het ook de nodige onzin J®n pt, maar bij Ajax zal men om jzondere reden toch niet zo zijn met een dergelijk he iver Amesen. Immers. De Dag Con 1 het sportnieuws van Inter al] en dat is nu uitgerekend het po-li dat tevens voor Ajax in de ^*7 erciële bus blaast. Beenhakker waag of dit geen gekke situatie „Het zijn de bekende india- tialen. Krol en Amesen heb- dag voor de radio duidelijk van die berichten genomen, ^-.en weet ik dat beiden ook na "J toen nog bij Ajax onder con- laa end i t IJkn ontkent Beenhakker nog met de meeste klem dat Ajax vormcrisis verkeert. Hij start """^Strasbourg met de vertrouwde dus met Schrijvers en Ta- in de ploeg, en toont zich isd over de kritische geluiden ADVERTENTIES brengen rust èn dynamiek m uw organisatie levering via dealers PRIMEUR Afgelopen zaterdag verscheen er een nieuw dagblad in de randstad: De Dag. Benieuwd natuurlijk. Weken gele den was al beloofd dat de opening van het eerste nummer regelrechte sensatie zou gaan veroorzaken. Dat project diende met de grootst mo gelijke geheimzinnigheid behan deld te worden. Het bleek te gaan over een inbraak bij de journalist Wim Klinkenberg. Een bericht dat de avond tevoren al in enkele kranten had gestaan Bij De Dag wisten ze dus al enkele weken eerder dat dit stond te ge beuren. Snel dan maar doorgebladerd in de richting van de afdeling sport. Die wordt verzorgd door het bureau In- ter Football. Tegenover het week blad Vrij Nederland onthulde direc teur Maarten de Vos dat De Dag geen grote Ajax-primeurs zou krij gen. Dat was nu eenmaal wat moei lijk in zijn situatie, want hij is tege lijk ook zo'n beetje public relations- man bij Ajax. „Amesen weg bij Ajax", meldde De Dag op de voorpagina. Terwijl het vervolg op de sportpagina de kop „Ajax loopt leeg" meekreeg. Geem primeur. Klopt dat Frank Arnesen? „Ik weet van niets." Daar hebben we dus niets aan. Dat zei Johan Cruijff ook terwijl hij de chauffeur van de verhuiswagen ver telde waar hij in Barcelona de spul len moest uitladen. Nog meer op die sportpagina's. Ajax is tachtig jaar oud Nog een keer Ajax dus. Verder een stuk over Jan Raas die ook bij Inter Football in het pakket zit. Een stuk over de voetballer Ruud Gullit die z'n school wil afmaken. Een een hele pagina over autosport geschreven met behulp van een versnellings pook. Gisteren, in het tweede nummer, was de grote primeur dat Cor Brom trainer is van Sparta. „Begin De Dag met een lach", staat er vlakbij. GRAFIEK Studio Sport nog gezien, de laatste tijd? Dat programma bedient zich tegen woordig van populair wetenschap pelijke inleidingen op voetbalwed strijden. Waar vroeger geniale kwinkslagen de spieren los moesten maken, verschijnt nu een bord in beeld dat veelbetekenend meldt: ;s>e W ,.C- Ajax AZ'67 Jj-* 22-38 22-30 Kortom, alle Ingrediënten waren weer aanwezig voor een leuke wed strijd. Het kan nog veel wetenschappelij ker natuurlijk: met behulp van een grafiek. Daar is Ruud ter Weijden reeds en hij grijpt naar zijn binnenzak voor zijn aanwijsstok, de dure balpunt. Hij zal het probleem even bespreek baar gaan maken. Nou, u ziet het wel. Twee overwin ningen, een nederlaag, dat is dat streepje omlaag, dan twee liggende streepjes, gelijkspel dus en weer eentje omhoog. Kortom, alle ingre diënten waren aanwezig voor een leuke wedstrijd. Zeker als we ook nog even kijken naar dit andere lijntje, ik zeg dat er maar even bij voor de zwart-wit kijkers, dat is dus dit donkere lijntje. Dan zien we voor Go Ahead een liggend streep je, en dan gaat het omhoog en dan gaat het weer omlaag en dan weer omhoog en dan weer omlaag. U ziet het wel. dat kon best wel eens een leuke wedstrijd worden. Alle ingre diënten waren aanwezig. Of dat ook zo uitpakte, dat zullen we weten aan de hand van de beelden en het commentaar van Theo Reitsma. Die vertelt meteen dat FC Utrecht nu drie lange aanvallers vooraan heeft lopen, waardoor het een heel andere wedstrijd gaat worden. Lange spitsen, zijn dat lijntjes om hoog of liggende lijntjes, vroeg mijn salontafeltje. Maar dat begrijpt dan ook helemaal niets van grafieken. Volgende wedstrijd dan maar. Fey- enoord-NAC. Interessante inleiding graag, maar die met de grafieken hebben we al gehad. Het betrof nu een wedstrijd waar een heel verhaal aan vastzat, waar schuwde die gladde verkoper van tweedehands auto's. En hij nam ons mee terug in de tijd. Naar NAC- Feyenoord. Waarvan de drie doel punten werden getoond. Ik gek? Dat was toch die wedstrijd van die grensrechter die een asbak of een soepbord op z'n hoofd kreeg. Dat was toch knuppelen op de tribune en de mobiele eenheid op het veld. Dat was toch die wedstrijd? Of ver gis ik me. Maar toen dat moest komen, kwam dat hoofd weer in beeld. En daarom, zei hij bereidwillig want hij ls ner gens te beroerd voor, daarom was er vanmiddag zo veel politie op de been in het Feyenoord-stadion. Alle ingrediënten waren dus weer aan wezig. Dat krijg je van die wetenschappe lijke inleidingen: opperste verba zing. Die wedstrijd was toch niet gestaakt vanwege die drie doelpun ten. En de politie was er toch ook niet wegens die doelpunten in Breda. Dat is toch, dat is, dat is; Vilé. D&t is het. Bijeen gegrabbelde onzin. Een ma lafide verhaaltje serieus genomen. Dat je van knokken op de televisie, knokken op het veld krijgt. Dat de pers moet helpen als de bond het laat afweten. Niemand, dacht ik. Niemand neemt die man serieus. Zelfs niet bij Stu dio Sport. Mis. Verkeerd. Fout. Studio Sport heeft het zich aange trokken. Dat is dat programma dat, momen tje, misschien kan ik dat het beste aan de hand van een grafiek laten zien: En alle Ingrediënten zijn ervoor aanwezig. KLAPSTUK „Zo, nou meneer Degens, u hebt de scheidsrechter gehoord, u hebt de heer Schoenaker gehoord, vertelt u nu eens wat er precies gebeurde." Wanneer? „Afgelopen zondag, tijdens Roda JC-AJax. U raakt in duel met de heer Schoenaker, en toen, wat ge beurde er toen precies.' Ikke? In duel met Schoenaker? Dat staat me absoluut niet meer bij. „Kom, kom, meneer Degens, we hebben toch op de televisie kunnen zien dat u erbij betrokken was." De heb naar het andere net zitten te kijken. „Dan vertel ik u even in het kort wat er volgens de scheidsrechter gebeurd ls en wat er volgens de heer Schoenaker zich afspeelde. U raak te in duel, u bleef aan elkaar vast zitten en toen rukte de heer Schoe naker zich los en trapte daarbij naar u. Herinnert u het zich weer?" Nee. Was dat na rust? „Nee. het \as voor rust. Anderen menen zelfs dat u een klap kreeg." Daar was ik zelf bij, dus een klap heb ik zeker niet gekregen. Nee, ik kan me niet herinneren dat Schoe naker iets deed. Nou u 'tzo zegt. Ik weet nog wel dat ik even op de grond was geen zitten om m'n veter beter te knopen en dat ik opkeek en dat ik zag dat de scheidsrechter aan Dickie een rode kaart gal. Ik dacht nog. gut ik heb die eerste gele kaart niet eens gezien. Maar wat ik hier nou allemaal hoor. De begrijp er niets meer van. „Dickie is de heer Schoenaker?" Ja, dat klopt wel. „U kreeg dus geen klap of schop." Inderdaad. „Maar volgens getuigen moest u zich daama wel laten behandelen aan een kwetsuur aan uw gezicht. De verzorger )wam het veld ln. de spons ging erover. Dat zijn toch allemaal aanwijzingen dat er wel degelijk iets gebeurd is." Nee, dat zegt helemaal niets. „U bedoelt dat zoiets wel vaker voorkomt?" Ja, dat komt geregeld voor. Ik doe wel vaker net alsof mijn neus bloedt. VOORZITTER De Nederlandse Sport Pers is een sectie van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten en die is weer aangesloten bij de Federatie Neder landse Vakverenigingen. Toen de NVJ zich enkele Jaren aansloot bij de FNV was dat reden voor een aantal Journalisten om uit de vak bond te stappen. Anderen bleven, met tegenzin, erin. Zo een die met tegenzin bleef was Wil van der Plas, sportredacteur van het Deventer Dagblad. In de laatste aflevering van het vak bondsblad De Journalist staat een brief van hem afgedrukt die hij zond aan de FNV. Boos natuurlijk Want de (politieke) strijd tussen Wim Kok en het kablnet^Van Agt begint hem de keel uit te hangen. Hij was trouwens liever nog giste ren dan vandaag gèèn lid meer van de FNV. Maar ja. het lidmaatschap van de NVJ zit vast aan dat van de FNV. Van der Plas neemt het vooral op voor werkgeversvoorzitter Van Veen die door de actiekrant van de FNV ongenuanceerd op de hak was genomen. En de FNV voert een poli tieke strijd vindt Van der Plas, ln plaats van zich bezig te houden met vakbondsactiviteiten. Hij KOK- halst regelmatig van de FNV meldt hij ln een woordspeling. Dus. daar komt het eisenpakket van Van der Plas: hij wenst de actie- krant van de FNV niet meer te ontvangen. Zo hij niet wordt afge voerd van de mailinglist dan zal hij niet schromen de rechter opdracht te geven uit te zoeken of het wel is toegestaan dat het lidmaatschap van de NVJ gekoppeld is aan dat van de FNV. „Ik moet helaas lid van de NVJ blijven, maar dlstancieer me volle dig van de FNV." schrijft hij strijd vaardig. De heer Van der Plas is overigens voorzitter van de Nederlandse Sport Pers Een onderdeel van een club waar hij slechts met de grootst mogelijke tegenzin lid van blijft. Erg serieus is hij ook nooit genomen. BORDEN Sluikreclame op de televisie is moeilijk te bestrijden. Maar het wordt wel iets te dol als bedrijven ertoe over gaan om hun sluikreclame aan te kondigen Ln de krant. Enkele dagbladen drukten gisteren een advertentie af van het bedrijf Canon. Dat heeft een wedstrijd uit geschreven. Wie een prijs wil win nen moet komende woensdag bij de wedstrijd Ajax-Racing Strasbourg en bij de komende Europa Cup finales gaan zitten tellen hoe vaak het bord van het bedrijf in beeld komt Wie het goed raadt maakt kans op een prijs Even gebeld met de NOS of dat nu ook al kan. Of zo'n bedrijf ook Stu dio Sport mag noemen als leveran cier van het wedstrtjdmateriaal. De NOS kan er eigenlijk nog maar heel weinig over zeggen. De baas van Studio Sport, Bob Spaak, komt woensdag weer terug. De Indruk bestaat wel dat er weinig tegen te ondernemen zal zijn Tenminste als het gaat om een rechtstreeks uitge zonden wedstrijd. Zou het gaan om montage achteraf dan wordt de te levisie helemaal een factor in het spel en zou misschien wel wat tegen deze aangedikte sluikreclame kun nen worden ondernomen. Maar, zo meent de NOS wel, de zaak zal eens onderzocht moeten wor den. Per slot van rekening ls een bedrijf dat tevoren liet weten dat haar produkten ln een quiz uitge deeld zouden worden ook al eens op de vingers getikt. Canon betaalt in leder geval niets voor de medewerking die Studio Sport gaat leveren. HANDEL Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker Wat denk je van een interessante bijdrage van mijn hand over het fenomeen Inter Football. Wat ik daar van denk? Niks. We hebben een paar weken geleden ge probeerd om een verhaal over Inter Football te maken maar ze geven niet thuis en De Vos is er nooit. Onze J. C. Brak: Jaha, wacht even. Dat pak je ook niet goed aan. Je moet niet naar Inter Football gaan. Je moet naar Ajax gaan, hier, tach tig Jaar Ajax. Is dat geen prachtige kapstok voor een verhaal over Inter Football Zo moet je dat doen. En dan had ik me dus voorgenomen om in zo'n gesprek ook nergens naar te vragen. Want kijk, ik weet ook wel dat De Vos de plannen voor die profliga uitwerkt, maar dan moet Je gewoon net doen of Je van niets weet en gewoon bewonderend ja knikken. En het is niet mis wat ze doen. Het paradijs daalt neer, het geld ligt op de straat en bij de KNVB zijn het allemaal stoethas pels die het voetbal expres arm wil len houden. Ik zie dat verhaal hele maal voor me: Ajax is handel of zoiets, zetten we er boven. Qeen moeilijke vragen, maar gewoon la ten leeglopen En dan voorspel Ik je dat we nog wel eens een heel mooi contact met Ajax kunnen krijgen. Dat is ook wel wat waard. Nee. Brak, dat is niets, dat doen we niet Onze J C Brak Waarom niet? Het Parool heeft dat toch ook gedaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15