;espreking over NOM j in kritiek stadium Koffie voorlopig niet goedkoper Voor een staffunctionaris zit er weinig perspectief het aangiftebiljet. Alhoewel... merkelijke groei ïleveringsbedrijf Goud weer lager eime notitie lekte uit Beurshandel in Douwe Egberts er ziet af van overbouwing Blaak cordrente op pandbrieven Dollars (in bankpapier) nu 2,12 Nationale-Nederlanden Ten koste van moederbedrijf Groter verlies werk bij DSM EGKS moet diep in beurs tasten 5 Fr lG 18 MAART 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS 11-H 13 [GEN De besprekingen tussen economische zaken, werkgevers, vakbeweging en Jijke provincies om de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) voor de FNV rdbaar te maken, zijn in een kritiek stadium gekomen. Een interne discussie heeft tot het uitdokteren van een nieuwe juridische structuur. In een geheime notitie heeft de it irecteur ir. H. Wisman de voorgestelde structuur echter „schizofreen" genoemd. Sloothaak Van onze redactie economie AMSTERDAM De publieksprijs voor koffie zal de komende maanden weinig veranderen. Dat betekent derhalve nóch een verlaging nóch een verhoging. Aldus de heer L. van Dongen, voorzitter van de raad van bestuur van Douwe Egberts (DE). r8* r geleden stapte FNV-verte- liger Henk Muller op als iris van de NOM. Hij kwam ondsman in een spannings- n achterban begreep vaak chter gesloten deuren geno- lissingen. om bepaalde be llet te helpen uit financiële leden te komen. vooral om een van de diver- taken: deelneming in bedrij- aandelen te kopen. Om uit sse te komen is sindsdien naar een structuur, waarbij ctie van „beheer" werd ge- van die van „ontwikkeling" memingen. mg ilitsen van de naamloze ven- p, die de NOM nu is. in twee lijke NV's werd niét haal- cht. Ontwikkeling en beheer lelijk vaak nauw met elkaar chten gaan nu uit naar het in den van de NOM. De directie n echter te maken met een plitsing van het bestuur. tnschap over het „beheer" 5" n in handen van een stich- t prioriteitsaandeelhouders, terd uit provincies, eventu- :leb eenten en wellicht ook de De moeilijkheid voor directeur Wis man is. dat hij tóch in feite met twee bazen te maken krijgt. Er komt dam een bestuurlijke splitsing in een stichtingsbestuur en een raad van commissarissen, terwijl splitsing in de praktijk tussen „ontwikkeling" en „beheer" niet mogelijk is. Vooral als het gaat om hérfinancie ring van een project waarin de NOM deelneemt, gaat de schoen wringen. Je hebt dan een NOM I en een NOM n. Als NOM I verder wil gaan met het ontwikkelen van zo'n project maar NOM n legt andere criteria aan voor het beheer, dan ontstaat er een con flict. „Een dergelijke situatie kan slechts functioneren bij de gratie van voortdurende schizofrenie van een en dezelfde directie terzake van twee beleidsfilosofen, waartussen in de praktijk geen harmonie te bewerk stelligen is," aldus Wisman in zijn geheime notitie. Anders stichtingbestuur blijft ech- in raad van commissarissen n voor de andere NOM- arin kan de vakbeweging en zonder direct verantwoor- zijn voor het „beheer". De commissarissen behoud el de algemene verantwoor- d van de NOM, waarvan op ent de minister van economi- en nog de enige aandeelhou- ls zodanig blijft de raad van arissen in feite dus toch ook antwoordelijk voor deelne- In vakbondskringen wordt verschil lend gereageerd. Districtsbestuurder Teun Jan Zanen van de FNV-opvol- ger van Henk Muller vindt de op merkingen van Wisman „niet onrea listisch". Hij ziet wel wat in het zoe ken in een totaal andere richting, bijvoorbeeld de vervanging van de huidige naamloze vennootschap, die de NOM nu is, door een gemeen schappelijke regeling van provincies en rijk. Daar ligt dan de beslissings bevoegdheid. Het bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) zou dan een „zwaarwegende adviseringstaak" kunnen krijgen. Hij vindt dat het standpunt van Wisman de voorge stelde nieuwe structuur in feite torpe deert. Voor de FNV-noord komt daar nog bij. dat de regionale zeggen schap, met name door de provincies, de laatste tijd onvoldoende uit de verf komt. Op landelijk niveau is de FNV overi gens nog niet zo ver. „Door de notitie van Wisman is het wel moeilijker ze redactie economie 'HT De afgelopen jaren heeft de toeleveringsindus- ons land een opmerkelijke ontwikkeling te zien gege- tn aantal jaren terug werden in het algemeen technisch dige serieprodukten op bestelling gemaakt. Tegen- e worden technisch hoogwaardige produkten zowel als irodukt als op tekening en wensen van opdrachtgevers ceerd. (wikkeling is in de hand ge- oordat de Nederlandse indus- rf( internationale concurrentie- ch in toenemende mate is (leggen op de produktie en van technisch zeer hoog- produkten. veringsindustrie in ons land o blijkt uit informatie van de ■s in Utrecht in verband met itie VAT '80, ongeveer 3.750 en Aningen. De totale omzet van lavi|lrljven is niet nauwkeurig te aar aangenomen wordt, dat lussen de twintig- en vijfen- miljard gulden. Dit komt met een omzet van gemid- >e'zes miljoen gulden per j.jl ning met tien of meer werk- [anten ooi sveer 3.750 bedrijven zijn l_22 m in en voor tal van indu- edrijfstakken. De belangrijk- rsi* is e metaalindustrie, ge- B37f>or de elektrotechnische in- terwijl de kunststoffen- en industrieën even- belangrijk zijn. In de metaal-elektro-industrie zijn het zo'n 2.600 (toeleverings)bedrijven, in de kunststoffen- en houtverwer kende industrie 550 en in de overige industrietakken ongeveer 600. De belangrijkste groep bedrijven zowel in aantal als in omzet zijn de ongeveer 2.600 industriële toeleve ringsbedrijven in de metaal-electro- industrie. Voor deze ondernemingen is de transportmiddelenindustrie, waartoe met name de auto- en vlieg tuigindustrie, de scheepsbouw en de ruimtevaartindustrie behoren, een zeer belangrijke groep opdrachtge vers. Ook de machine-industrie be hoort tot de grote klanten. Kunststoffen Doordat kunststoffen in toenemende mate in tal van industrie-takken wor den toegepast, is de toeleveringsin dustrie in deze sector snel in beteke nis gegroeid. Opmerkelijk hierbij is dat veel toeleveringsbedrijven, die oorspronkelijk in de metaalindustrie werkten, tegenwoordig ook en soms grotendeels met kunststoffen werken. redactie economie RDAM Na uitgebreide stu ift Volker bouwmaatschappij Tdam om economische rede ezien van de uitvoering van Jject Blaakoverbouwing in am. 'ject betrof een viaduct, 55 en paalwoningen en 58 ande eenheden. kantoor- en divër- ijfsruimten en zou voor eigen rekening en risico worden uitgevoerd. De huidige marktsituatie, die ener zijds gekenmerkt wordt door een aan houdende stijging van de bouwkos ten en anderzijds door de stagneren de verkoop van huizen met name in de vrije sector. Hierdoor zou de uit- voering van dit plan op voorhand tot een onverantwoord verlies leiden, we gens onverkoopbaarheid en langduri ge leegstand. conservenfabriek vraagt uitstel betaling geworden, maar ik beschouw die niet als een breekpunt." aldus een zegs man. Deze noemt de voorgestelde structuur „de meest subtiele en minst spektaculaire oplossing". Daarbij speelt vooral ook een rol, dat minister Van Aardenne geen bezwaar heeft tegen openbaarmaking van minderheidsstandpunten, terwijl ex- minister Lubbers dat wel had, aldus deze zegsman. Dat maakt het voor de vakbeweging gemakkelijker om een duidelijk standpunt in te nemen ten opzichte van zijn achterban. Kansen Ook Thomas Zwart van het CNV ziet nog wel mogelijkheden om het ge sprek voort te zetten. Voor hem weegt vooral zwaar welke bevoegdheden provincies en gemeenten krijgen en die moeten in elke regeling hetzij NV hetzij gemeenschappelijke rege ling toch ingekaderd worden in het totale nationale structuurbeleid. „We zijn nog niet uitgepraat," zegt hij. De heer R. Laan Jr., president-com missaris van de NOM, betreurt het, dat de interne resultaten voortijdig zijn uitgelekt. Hij meent dat er nog een „behoorlijke basis" is om verder te praten. „Het wachten was op de notitie van Wisman. We hadden hem juist gevraagd' zijn standpunt zo scherp mogelijk te formuleren, zodat duidelijk zou zijn waar eventuele moeilijkheden zitten." IFOORT (ANP) Omdat het renbedrijf Manon in Amers- tgens stankoverlast de poor- last van de gemeente twee fn moest sluiten, is er zoveel Beleden dat het bedrijf uitstel (taling heeft moeten aan- Volgens een woordvoerder heeft de gedwongen produktiestop tot dusver 2 tot 2,5 miljoen gulden gekost. Ma- non produceert bijna 100.000 potjes en blikjes vleeswaren per dag. De jaaromzet ligt tussen de 16 en 20 miljoen gulden &DAM De Friesch-Gro- 1S82-1988 uitgeven met een record- Hypotheekbank en de rente van 12 procent. De afgiftekoers Utrecht Hypotheekbank is 100 procent. 'orgen pandbrieven 1980 per Bij Van aen nergn en Jurgens (Unilever) in Rotterdam begon gistermorgen een tweedaagse staking in het kader van de „estafettestakingen" van de Industriebond FNV tegen het loonbeleid van de regering. Van onze redactie economie AMSTERDAM De goudprijs is gisteren verder omlaag gegaan. In Londen kwam in de loop van de morgen bij de officiële prijsvaststelling, de „fixing", die niet minder dan één uur duurde tegen normaal enkele minuten, een prijs van 480 dollar per ounce (31,1 gram) uit de bus. „We hadden gedacht, dat de koffie prijzen op de wereldmarkt wat verder zouden doorzakken. Dat is niet ge beurd. Integendeel, de prijzen verto nen nu een neiging tot stijgen. De eerstkomende maanden zal dat ech ter geen gevolgen hebben. Voor het overige moeten we maar afwachten wat er gaat gebeuren met de koffie prijzen op de wereldmarkt. De vorst- ge vaar lijke periode in Brazilië nadert weer Met ingang van 25 maart zullen op de incourante markt worden verhandeld zogenaamde beperkt royeerbare cer tificaten aan toonder van aandelen B Douwe Egberts. Achtergrond hiervan is, dat het verzekeringsconcern Na tionale Nederlanden, dat onlangs te gen 520 per aandeel een belang van tien procent verwierf in Douwe Eg berts, zich heeft uitgesproken voor de verhandeling van hun aandelen DE op de incourante markt Naar aanlei ding van deze wens is besloten incou rante notering te krijgen van beperkt royeerbare certificaten aan toonder Dat was 12 dollar onder het peil van de opening. Vrijdagmiddag bij het slot was de goudprijs in Londen nog 523 dollar. Gisteren was het slot 484. In Amsterdam was de ontwik keling niet anders. Daar zakte de prijs van onbewerkt goud in van 32 950-33.650 per kilo tot ƒ32.150- 32.850 per kilo De prijsdaling voor goud in de wereld wordt in verband gebracht met de jongste anti-inflatie-maatregelen van president Carter. Ook de stijging van de rentetarieven in de VS speelt een rol. Geld lenen voor speculatieve aan kopen van goud is daardoor een dure aangelegenheid geworden. Intussen hebben de maatregelen van Carter om de inflatie in de VS onder controle te krijgen en de alsmaar stijgende rente naar verluidt zou een verhoging van de „prime rate" van 18,5 tot 19 procent aanstaande zijn de koers van de dollar verder doen stijgen. De Amerikaanse munt noteerde maandagmorgen in Amster dam 2,0405, tegen een slot van vrij dag van 2,0170. In de loop van de dag ging de notering verder omhoog tot 2,062. Sedert Juni 1979 heeft de dollar niet meer op dit niveau ge staan. Dollars in bankpapier doen nu 2,02 (bij aankoop door de bank) tot 2,12 (bij verkoop door de bank). Als staffunctionaris kun je doorgaans maar moeizaam aan aftrekposten komen. Zodat er na de loonbelasting toch nog een stevige aanslag voor de inkomstenbelasting volgt. Is daar nu niets aan te doen? Wis en waarachtig wel. Er is een legale manier om minder belasting te betalen. Creëer een kapitale aftrekpost: de Belastingaftrek Polis. Dat is een winstdelende levens verzekering, waarvan u de premie jaar in, jaar uit voor de inkomstenbelasting kunt aftrekken. Tot een maximum van f 12.842,- per jaar, dat jaarlijks wordt bijgesteld. Wat levert die premie-aftrek op? Wel, als uw belastbaar inkomen f 50.000,- of meer bedraagt krijgt u 50 tot 72% van de premie van de fiscus terug. Oók als u al een pensioenbijdrage aan uw werkgever betaalt. Dat is dus geen kleinigheid. Minder belasting nü. Méér inkomen straks. Via de Belastingaftrek Polis spaart u een solide kapitaal bijeen. Dat - verhoogd met een niet geringe winstuitkering - op bijvoorbeeld uw 62ste of 65ste tot uitkering komt. En over het totale bedrag betaalt u geen inkomsten belasting, als u er een pensioen voor koopt. Geheel naar uw keuze kan dat zijn een tijdelijk of een levenslang pensioen. Voor uzelf of voor u en uw vrouw samen. Over die pensioenuitkeringen is uiteraard inkomstenbelasting verschuldigd. Voelt u voor de VUT? Dan komt zo'n Belastingaftrek Polis straks helemaal als geroepen. Want vervroegd uittreden is ook niet alles, als je onvoldoende financiële armslag hebt. Met zo'n Belastingaftrek Polis kweekt u een ruim "vrijetijdspensioen". Dat nog grotendeels door de fiscus wordt gefinancierd ook! En als u uw pensioen niet haait? Dan helpt de Belastingaftrek Polis uw vrouw haar inkomensniveau zo goed mogelijk te handhaven. Is er al een goede voorziening voor uw vrouw, of hebt u niemand om voor te zorgen? Dan passen we de Belastingaftrek Polis aan uw specifieke situatie aan. Zo simpel is dat. Zo'n Belastingaftrek Polis, valt daar zelf tegenop te sparen? Een terechte vraag, waarop het antwoord meestal "nee" is, maar uw verzekerings adviseur gaat dat vanzelfsprekend samen met u na. Dus wat weerhoudt u om een afspraak met hem te maken? U kunt ook Nationale-Nederlanden bellen voor informatie. Telefoon 010 - 65 27 00, toestel 560. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De actie van DE-dochter Kanis Gunnik (reizen per NS tegen sterk ge reduceerd tarief op koffiebon nen) heeft het marktaandeel van Kanis Gunnik bedui dend doen stijgen. Deze stij ging is echter zeker voor de helft ten koste van moeder DE gegaan. Kanis Gunnik is nu bezig met, een meer normale commerciële actie om het ge stegen marktaandeel te behou den, daarbij voortbordurend op de verworven grotere marktbekendheid. Het is niet uitgesloten dat deze eerste verhandeling te gelegener tijd (over enkele jaren) zal worden gevolgd door een noteringsaanvrage op de Amster damse beurs. Voor dit moment is echter gekozen voor verhandeling op de incourante markt aangezien er op korte termijn geen behoefte bestaat een beroep te doen op de kapitaal markt Voorop staat nu het scheppen van een zekere verhandelbaarheid van de aandelen. Douwe Egberts heeft In totaal 1 mil joen aandelen uitstaan, waarvan 650.000 A aandelen, ofwel 65 procent in handen zijn van het Amerikaanse concern Consolidated Foods. De ove rige 350.000 aandelen, 35 procent van het aandelenkapitaal, zijn B-aande len. Alleen deze komen voor certifice ring en verhandeling in aanmerking. In eerste Instantie zijn 12.766 certifi caten, die geen stemrecht hebben, beschikbaar. Uitbreiding Kansen op uitbreiding in Nederland acht DE op het ogenblik niet erg voor de hand liggend. Het beleid van DE Is gericht op het behalen van een rende ment op eigen vermogen van mini maal 15 procent. De bedrijven die een dergelijk rendement opleveren heb ben èn In binnen- èn in buitenland weinig behoefte om overgenomen te worden. Aan de andere kant wil DE, gezien de risico's aan de koffieactivl- teiten verbonden, wel wat meer ver scheidenheid. „Dat houdt echter niet in," aldus de heer Van Dongen, „dat wij een agres sieve expansie- en overnamepolitiek zouden willen voeren. Wanneer zich echter een gelegenheid mocht voor doen en wij kunnen in een verwan te sector een belangrijk (in verhou ding tot onze omzet) bedrijf in bin nen- of buitenland overnemen, dan zullen we dat zeker overwegen. We hebben er echter beslist geen behoef te aan risico's op elkaar te stapelen, bij voorbeeld door in de cacao te gaan. We blijven bij koffie, thee. ta bak en de dranken daaromheen. Vol gens DE toont het theeverbruik in ons land een vooralsnog onver klaarbare stijging. DE had eerder een kleine teruggang verwacht. L. van Dongen HEERLEN (ANP) De FNV-Lim burg heeft gisteren in een brief aan de minister van Economische Zaken ge wezen op het feit dat DSM niet 2000 maar 2630 arbeidsplaatsen in Lim burg laat vervallen. Volgens de FNV is dat ln strijd met eerder door de minister aan de Twee de Kamer gedane toezeggingen, vol gens welke de inkrimping van het personeelsbestand bij DSM beperkt zou blijven tot 2000 arbeidsplaatsen. Naar het oordeel van de FNV-be- stuurders ln Limburg kan het aantal van 2000 ook nog drastisch vermin derd worden, indien DSM het rese- arch-apparaat versterkt en de ver vroegde uittredingsregeling (vut) be ter toepast Gewezen wordt nog op de gunstige financiële resultaten die DSM dit Jaar boekt (naar schatting 100 miljoen) en de geldelijke voordelen die deze on derneming geniet op grond van de vutregeling. Hiermee zijn enkele tientallen miljoenen gemoeid, die vol gens de FNV in onvoldoende mate worden aangewend om Jongeren in dienst te nemen. BRU88EL (ANP) De Europese Oe meenschap voor Kolen en Staal (EGKS) gaat 14,25 procent rente be talen op een obligatielening van 150 miljoen Franse franken De lening wordt geplaatst op de internationale kapitaalmarkt. Het geld wordt geleend voor een ter mijn van zes Jaar. In feite ligt de rente nog hoger dan 14,25 procent, want de stukken zullen worden aangeboden tegen een koers van 99 procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13