duikmoederschip ebouwd •fi Groningen Spiegel van den Leven ons Heren driessen: kabinet ad mij moeten volgen 0 Akkoord over bezet café Mogelijk schending van wapenembargo tegen Zuid-Afrika President van Pakistan geeft couppogingen toe Doden door hoge snelheid in de bocht AG 18 MAART 1980 TROUW/KWARTET H 11. w r l-- -T an k rüetl I Jan Sloothaak NINOEN De tijd dat. ts alleen gewapend met nes tussen de tanden on- et oppervlak van de zee elden is voorbij. De tijd cheepswerven in Oronln- urfschepen bouwden ligt chter ons. De tijd waarin u leven vraagt ingewlk- technieken en vernuftig ischapswerk. Wie een imst wil hebben zal daar- oeten inspelen. Noordzee wordt olie en gas oord. Om dat mogelijk te kun- ken, is het nodig op de bodem zee te werken. B.V. Scheeps- waterhuizen" J. Pattje legt op enbllk de laatste hand aan één modernste stukjes techniek zee ronddolen: een duikmoe- ip. Een Groninger scheepswerf 1778 begon met het bouwen van iepen, sleepte de opdracht van tors-Engelse combinatie in oe Het zeer veel specialisme ver project betreft één van de vier duikmoederschepen die op de zijn ingezet. •epsbouw maakt een tijd van t door. Ook de Groningse. De 'ijke werven vormen samen de >ep 5" en onder leiding van W. Biesheuvel werd een her- op poten gezet, "van Biesheuvel en de len haakten de werven die In al ja hadden gezegd op het k nippertje toch nog af. Pattje I daar niet bij. „Wij hebben t begin niet mee willen doen" rcteur mr. D. Zegers. [het begin heeft een aantal wer- ds de boot van de herstmctu- ftfgehouden. Dat waren de ster- •attje was er één van. De heer I laat eigenlijk geen spaan heel 1 hele her structureringsplan, onden hebben hun hoop ge- samenwerking van zwakke irke bedrijven, in de hoop dat I manier de meeste werkgele- I bewaard zou blijven. „Maar eerder verwachten dat de de sterken meesleuren e afgrond," sneert de heer Ze- e solidariteitsgedachte van de vakbonden spreekt hem niet aan. „Als alleen de zwakken bij elkaar stappen, tja, misschien kan dat nog wat opleveren." Op eigen benen De scheepswerf Pattje wil het In ieder geval op eigen benen doen. „Wij wer ken daarbij ook wel met andere wer ven samen die dus ook profiteren, maar een fusie, nee". Bij Pattje, waar van de aandeelhouders nog steeds telgen uit het geslacht van die naam zijn, vindt men dat er met hard wer ken en goed ondernemerschap de beste resultaten te leveren zijn. Als de gewone scheepsbouw niet genoeg meer oplevert, moet Je het in een Geleidelijk andere richting zoeken. J om te zorgen dat de bemanning niet de „duikersziekte" krijgt. De atmo sferische druk op grote diepte is veel groter dan boven water en een directe overgang van boven naar beneden of omgekeerd zou onmiddellijke dood tot gevolg hebben. Om driehonderd meter te kunnen duiken moet een duiker vier dagen lang geleidelijk aan de nieuwe druk worden aangepast. De „terugkeer" duurt zelfs twaalf da gen. Aan boord is daarom een woon- en werkruimte die voortdurend aan gepast is aan de atmosfeer waarin men werkt Deze ruimte wordt con stant bewoond door acht man. Aan boord van een duikmoeder schip bevindt zich een complex van „kamers" waarin de duikers gedurende een langere tijd wo nen en werken in dezelfde at mosferische druk als waar ze op grote diepte moeten werken. Vanuit deze woon- en werk plaats gaan drie van de acht dui kers bij toerbeurt met een duik- klok naar de zeebodem. Twee van hen gaan daar buiten de klok om reparatie- en controle- werk te verrichten. De derde blijft altijd in de klok. paraat die gevuld is met „hun" at mosfeer. Dan moeten ze wel na drie dagen worden opgepikt. Ook met ziekte is rekening gehouden. Zo nodig kan een zieke duiker onmid dellijk per helikopter in een kist wor den vervoerd naar een ziekenhuis in Aberdeen waar ook een aan de at mosfeer aangepaste unit steeds ge reed staat en desnoods een onmiddel lijke operatie mogelijk is. Aan boord is een speciale controleruimte die al les wat er met het duiken aan de hand is voortdurend met behulp van com puters en anderszins volgt. De oliewinning op de Noordzee is een nieuwe activiteit en Pattje gooide in het begin van de Jaren zeventig de boeg om door zich te gaan specialise ren. Er werd een veertigtal bevoorra dingsschepen van Noorse en Deense opdrachtgevers gecontracteerd en di verse Groningse werven profiteerden mee var. deze opdracht Om ze te kunnen bouwen moest Pattje een be hoorlijk stuk specialisme in huis ha len. „Met de kennis die we toen heb ben verzameld zijn we verder gaan werken." zegt technisch directeur mr. Th. Niemeijer. Dat leidde, naast ge wone vrachtschepen, onder meer tot orders voor bijvoorbeeld (chemlca- JJén- en LPG-)tankers. Eind 1978 kon het duikmoederschip worden gecon tracteerd. Op het ogenblik is men bezig met een proefvaart „Het is voor honderd procent een werkschip, waar gedurende negen maanden per Jaar 24 uur per dag wordt gewerkt. We hebben het zelf ontworpen." aldus de heer Niemeijer. Het „dulkgebeuren" zoals Niemeij er het noemt is gekocht van het Franse bedrijf Cornex Services te Marseille. Pattje heeft een schip moe ten ontwerpen èn bouwen, waartn deze duik-unit is ingebouwd. Schip en duikmateriaal moeten een eenheid vormen om zo goed mogelijk te kun nen functioneren. Het schip wordt compleet afgeleverd, vanaf de meest vernuftige technische snufjes tot en met de asbakjes. Vanaf de „Witch Queen" zoals het schip heet kan tot op een diepte van driehonderd meter op de zeebodem worden gewerkt. Daar komt nogal wat bij kijken. Al is het alleen maar Bij werken op driehonderd meter diepte moeten ze eerst een compres- siekamer passeren. Nadat ze hier vier dagen geleidelijk zijn gewend aan de grotere druk kunnen ze naar de woon- en werkruimte. Van daaruit gaan de duikers bij toerbeurt met zijn drieën naar beneden om reparatie- en con- trolewerk te verrichten aan de wirwar van buizen die inmiddels de Noord zeebodem bedekt. Ze gaan naar bene den met een duikklok die aangeslo ten is op de duikersunit (woon- rn werkplaats) aan boord. Die aanslui ting wordt ook gehandhaafd tijdens het duiken. De duikklok is via een „navelstreng" met twintig verbindin gen (radio, heet water, zuurstof, gas, lucht en noem maar op) met de unit verbonden. Het materiaal waarmee ze moeten werken wordt neergelaten met een kraan die vijftig ton kan dragen. De verbinding blijft ook gehandhaafd als de duikers bulten de klok gaan. Om terug te kunnen keren naar de gewone atmosfeer moeten de duikers opnieuw acclimatiseren, waarvoor ze dus twaalf dagen in de (de-)compres-. sieruimte moeten verblijven. Al met al zijn ze een maand onderweg vanaf het moment dat ze de compressie-' ruimte binnengaan tot ze terugkeren. De aanpassingstij d duurt korter naarmate men op minder grote diep te duikt. Aan boord staan hele batterijen met gas-, zuurstof- en luchtflessen voor de vereiste wijziging van samenstelling van de lucht die bij diep duiken nodig is. Er is ook rekening gehouden met een scheepsramp. Voor de acht man in de duikunlt is er een reddingboot Het eigen ontwerp van Pattje heeft „dulkgebeuren" en schip tot een een heid aanéén moeten smeden. Om een voorbeeld te noemen: bij storm en huizehoge golven die het schip steeds van golfdal naar golftop laat rijzen moet de „navelstreng" steeds betrek kelijk strak blijven zonder dat de duikklok die bewegingen meemaakt. Dat kan alleen dankzij een computer- bestuurd systeem van voortdurend aan de golfbewegingen aangepast ha len en vieren. Het schip moet ook steeds vlak boven de duikklok blijven. Dat wordt ge controleerd met zendertjes en als het schip teveel afwijkt wordt er door een computer direct gecorrigeerd. De sta biliteit van het schip moet dus enorm groot zijn. Ook de veiligheid is zo groot mogelijk. Zo is het hele schip dubbelwandig uitgevoerd. Behalve voor de duikers zijn er ook voorde 52 overige bemanningsleden gesloten reddingsboten. Het aantal voorzie ningen (inclusief een compleet recre atiepakket voor duikers zowel als overige bemanning) is te groot om op te noemen. Het project heeft dertig miljoen gul den gekost en inclusief de 160 werk nemers van Pattje en toeleveranciers aan honderden mensen werk ver schaft. „Wij willen wel samenwerken met andere werven, maar geen fusie. Hoe groter en logger hoe moeizamer het gaat," meent de heer Zegers. „Het gaat om een goed management, om dat het in feite om het in de wacht slepen van orders gaat. Als je met je tijd mee gaat en Je zoekt ze, dan vind Je die orders wel. Een werl die dat niet kan bijbenen moet dan maar ophou den of zich verkopen aan een ander. Dat is altijd nog beter dan cjat bij een fusie de zwakken de sterken meesfle- pen naar de ondergang. Dan heb je niets meer. geen werven en geen werk." onze correspondent DHOVEN Ex-minis ter An driessen van financiën heeft üg waardering voor de manier waarop het kabinet op zijn ?den heeft gereageerd. Hij vindt dat de regering hem had ten volgen. Tis een bijeenkomst In de Tech- Hogeschool van Eindhoven zei lessen gisteren dat hij terecht is Ifeden. „Als een minister van fi- tèn aftreedt, kan het kabinet tewoon verder gaan." lessen zei verder dat de loon- fcgel van de regering niet ver gaat. De beslissing van de om de koopkracht van de auminkomens te handhaven, «ie Andreissen halfslachtig. Hij drukte dat alle Inkomensgroe- toeten worden aangepakt. „Dit biedt geen oplossing voor de men van onze economie," al- Je ex-minister. Hij liet gisteren lijk merken dat de loonmaatre- bezwaren tegen het kabinets alleen maar bevestigt. Hij Pelde voor 1981 gigantische om- Jgsproblemen. ..Er is onvol le duidelijkheid over loonont- *ing. ombuigingen uit 1980 structureel worden gemaakt, 'kader van de ombuigingen is in 1981 drie miljard gulden minder be schikbaar en het financieringstekort moet verder worden verkleind." Kool en geit Andriessen rekende voor dat de voor gestelde belastingverlaging meer gaat kosten dan één procent loonma tiging oplevert. De belastingverla ging van honderd gulden op jaarbasis kost het rijk in 1981 ongeveer acht honderd miljoen gulden, aldus de oud-minister. Loonmatiging bete kent voor het Rijk een besparing van zevenhonderd miljoen gulden. An driessen ontkende dat sterkere be zuinigingen maatschappelijk onaan vaardbaar zouden zijn. „Een ingrij pend beleid dat hout snijdt is beter dan de kool en de geit sparen". HIJ sprak de hoop uit dat de Tweede Kamer het bezuinigingsbeleid niet verder zal uithollen. door Guus van Hemert In de Pierpont Morgan-biblio- theek in New York berust een mid- del-nederlands handschrift met 42 miniaturen. Het is thans, door de samenwerking van een Neder landse en een Amerikaanse geleer de, bereikbaar in een diplomati sche uitgave, dat wil zeggen een waarin de letterlijke tekst en de precieze blad- en regelverdeling wordt gegeven en bovendien de miniaturen in goed zwart-wit staan afgedrukt. Het heet Spiegel van den Leven ons Heren, plaats en tijd van ont staan zijn het graafschap Holland en het begin van de vijftiende eeuw. Het is boeiend en ontroe rend om bijbelteksten te lezen in een taal die nog eens twee eeuwen ouder is dan de Statenvertaling: „Ende tis geschiet als ellsabeth hoirde die gruete marie, so verbli- de hem dat kijnt in haren buyc- ke". Het boek is afkomstig uit het klimaat van de Moderne Devotie. De opzet is het eigen leven te spiegelen in het evangelische ver haal. Dit wordt gegeven in 42 epi sodes. Iedere episode wordt van te voren, via overspringende vonken van symboliek, met enkele situa ties van het oude testament in contact gebracht, en dus met de diepte van de geschiedenis. Na het evangeliefragment volgt dan een gebed dat de gebeurtenis in het eigen bestaan verinnerlijkt Zo doende is iedere (ongeveer ander halve bladzijde beslaande) eDiso- irfytkmrlrv: arwnitr^ eituf)<u-bm t« 5*Wtuen *c»itn bxi W rrmumt httfr iv iw noif bmim- 3 Het onderschrift bij deze miniatuur luidt: „Ysaias: Siet die here gait in egipten ende die afgoden sullen werden beroert." de verdeeld in drie gelijke stuk ken: oudtestamentische rijmende situaties; evangelie-pericope in. letterlijke vertaling; gebed. Een bijbelse beweging is hier tot han teerbaar systeem gemaakt: vanaf de oergeschiedenis, via Christus, naar het eigen bestaan. Wanneer je de bladzijden leest, besef je hoe de middeleeuwse kloosterzusters voor wie dit boek bedoeld was, zichzelf verankerd konden voelen in Jezus en die weer in het heelal (het heelal van vóór Galileï). De miniaturen zijn vriendelijk, vak kundig en eenvoudig. In de Leidse universiteitsbiblio:' theek ligt een handschrift dat' eveneens een Spiegel van den Le ven ons Heren bevat en reeds ge publiceerd is. De verschillen mètr het Newyorkse manuscript zijn evenwel groot. Het Leidse boék5 geeft geen 42 maar 84 episoden, bevat daarentegen slechts 3 mini- aturen en brengt soms andere si- tuaties van het oude testament naar voren. Maar vooral: het meest persoonlijke deel, de gebe den, zijn in belde boeken totaal verschillend; de toon van die in de Newyorkse Spiegel is mystieker. Zo is de uitgave ervan een werke lijk nieuwe bijdrage. Professor James Marrow van de Yale-universiteit laat de miniatu- ren vergezeld gaan van 48 bladzvj-1 den kunsthistorisch onderzoek waarbij hij de schilder ervan bë- noemt als een Zuidnederlar.der die dit werkstuk voor een Hol-* lands klooster maakte Dr W H. Beuken, die deze uitgave onderno men en verzorgd heeft, leidt hej boek in met 38 in het Engels ge schreven bladzijden taalkundige en historische studie. Deze Neer landicus en gepensioneerde gym nasium-reetor die al vanaf 1928 menige mlddelnederlandse uitga- ve verzorgd heeft, vermoedt dat hij met dit boek, gepubliceerd na zijn tachtigste verjaardag, zijn laatste bijdrage aan de letteren heeft geleverd. Te opmerkelijk om niet te vermelden is dat precies in dezelfde oktobermaand het eerste boek verscheen van zijn zoon, de exegeet W. A. M. Beuken: het com mentaar op Jesaja 40-49 In de serie „De prediking van het Oude Tes: tament" van Callenbach Nijkerk. Een stamboom van schriftgeleer den. iets dat uit de aard der zaak in katholieke kring zeldzamer is' dan in de reformatie. Guus van Hemert is r.lc-priester te Nijmegen. Hij schrijft over: dr. W. H. Beuken and James Marrow; Spiegel van den Leven ons Heren (Mirror of the life of our Lord). Editions Davaco, Doornspijk^ Holland, 1979. Prijs 125,-. EINDHOVEN De voedingsbonden FNV en bierbrouwerij Bavaria heb ben een principe-akkoord bereikt over het bezette café-restaurant Schimmelpennink in Eindhoven. Ba varia wil het contract met de huidige huurder directeur H. de Weerd van de Schimmel B.V. verbreken. Daarna zal worden gezocht naar een nieuwe huurder, die het personeel mede wil overnemen. Als de werknemers door de huurders- wisseling een tijdje werkloos worden vult Bavaria de WW-uitkeringen voor maximaal drie maanden aan, tot het volle loon. De raadsman van direc teur De Weerd, mr M. Moszkowicz, noemt de overeenkomst tussen Bava ria en de voedingsbonden een lacher tje. .Juridisch kan dit helemaal niet". Volgens mr Moszkowicz moet Bava ria nog één miljoen gulden betalen aan De Weerd. „Als dat gebeurt kan De Weerd aan zijn verplichtingen te genover het personeel voldoen". Directeur De Weerd heeft inmiddels het personeel op staande voet ontsla gen. Ook heeft hij tegen de werkne mers een kort geding aangespannen. Hij eist opheffing van de bezetting. De ruim twintig personeelsleden hou den het café-restaurant al een week lang bezet. Ze willen uitbetaling van zes weken achterstallig loon en van de zondagtoeslagen die ze al negen maanden niet hebben ontvangen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR) heeft de minuter van buitenlandse zaken gisteren mondelinge vragen gesteld over de schending van het wapenembargo te gen Zuid-Afrika waaraan een in Am sterdam gevestigd bedrijf zich zou hebben schuldig gemaakt. Dat be drijf. Space Capital International, zou in 1977 betrokken zijn geweest bij de verscheping van veertigduizend granaten naar Durban in Zuid-Afrika met het Nederlandse schip BreeztunL ISLAMABAD (AFP, UPI) Presi dent Zia Oei Haq van Pakistan heeft toegegeven dat onlangs in zijn land een staatsgreep is verijdeld. HIJ zei ervan overtuigd te zijn dat er buiten landse Inmenging in het spel geweest is. Vorige week werd de generaal b.d. Tajammal Hoessein Malik gearres teerd. Zonder deze naam te noemen zei Zla dat een persoon is gearres teerd die zal worden berecht. Volgens de geruchten zouden twintig officieren bij de staatsgreep betrok ken zijn geweest, maar van andere arrestaties is niets bekend. Zia verweet de buitenlandse persme- Auto's die betrokken waren bij het ongeluk op de Grebbeberg worden door bergers weggesleept. Bij dia een berichtgeving „alsof Pakistan ongeluk viel één dode. Zeven mensen werden gewond, van wie twee ernstig, ondersteboven gegooid was. en dat was niet juist". Mr F. H. J. J. Andri essen VAASSEN (ANP) Zuidmolukse Jongeren hebben dit weekeinde vier woningen gekraakt die op het terrein van het woonoord voor Zuidmoluk- kers In Vaassen, gemeente Epe, wor den gebouwd. De woningen zijn voor een deel bestemd voor twee Zuidmo lukse families die nog in de laatste houten barakken wonen en deze wei geren te verlaten. STOCKHOLM (DPA) - In alle delen van Zweden hebben zaterdag onge veer 120.000 mensen meegedaan aan betogingen tegen kernenergie. In het stadion van Stockholm hoorden 30.000 demonstranten Nobelprijswin naar Hannes Alfven vertellen dat de uitslag van de volkstemming, komen de zondag, van belang ls voor de hele wereld Met name de Amerikanen, zo zei hij, wachten gespannen op de uit slag van het referendum over kerne nergie. HEEREWAARDEN (Old) Vermoede lijk door een te hoge snelheid is de 32- Jarige D. Oosterveld uit Heeswijk- Dinteren (NB) vorige nacht met zijn auto uit de bocht gevlogen en kort daarna overleden. Het ongeluk vond plaats ln de Gelderse gemeente Hee rewaarden. RHENEN Op de Grebbeberg ls de dertigjarige M. E. Oosterbeek uit Rhenen om het leven gekomen bij een frontale botsing. Het ongeluk ge beurde zondagavond, toen een perso nenauto een autobus Inhaalde en in aanrijding kwam met een andere per sonenauto. De zes inzittenden van de auto die inhaalde raakten gewond, van wie één ernstig. De echtgenoot van het dodelijk slachtoffer, die sa men in de tegemoetkomende auto zaten, werd zwaar gewond. BREDA - De achttienjarige J. C. Faro en de zeventienjarige O. C. H. M. Buys, belden uit Tilburg, zijn vorige nacht met een auto van de weg afgef raakt en tegen een boom gebotst» Beide Jongens overleden ter plaats Het ongeluk gebeurde tn de Brabant se gemeente OostrWest- en Middel» beers. GROENLO De twintigjarige T J B. M. Oosterhout uit Lievelde ls in dé nacht van zondag op maandag in Oroenlo met zijn bromfiets uit de bocht gevlogen en kort daarna aan hersenletsel overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11