randaris kreeg er fen (radar-)oog bij ternationale bezinning over de Heilige Geest if 'Vooral in de zomer opletten' Raad open school dreigt op te stappen Hou ze inde gaten! Meer invloed gemeente verdeling woonruimte WAAR WAS DIE SPEELTUIN MET DIE GLOEDNIEUWE KANOVIJVER TOCH? SOMS IS DE KRANT OM TE BEWAREN. Kinderen zijn kinderenAlfoarschuwen is niet genoeg. ^Jschellinger vuurtoren gerestaureerd Amsterdamse vrouw bekent brandstichting Wens van PvdA-fractie: e M 14 MAART 1980 TROUW/KWARTET H 11 !;cl n Sloothaak alle n hi jk d Een afbeelding van een histori sche vuurtoren zoals die voor komt in een his torisch over zicht dat is uit gegeven door de Technische Dienst van 's Rijkskustver- lichting. CHELLING De vuurtoren Brandaris is dan sche wereldwonder bij een middeleeuwse aardbeving zoals die van het oude Alexandrië één van door de aarde is verzwolgen. De toren van Sinte Bran- ren wereldwonderen de Terschellinger toren daan heeft er sinds kort zelfs nog een taak bij gekre- O^toch een naam hoog te houden. Bovendien be- gen: die van radarpost. Tevens heeft de toren een forse de Brandaris nog steeds, terwijl het Alexandri- restauratie ondergaan. laan van de Brandaris kan niet los worden gezien van toren die de Egyptenaren me ehonderd voor Christus op ïdje Pharos voor Alexandrië ,u>% Voor zover bekend was dat ,au" i in de geschiedenis. Een ste- a.en iarte van toch maar eventjes cte meter hoog. 's Nachts werd gensioutvuur op gestookt. Over- er^s een rookpluim de zeeman café/ leinen bouwden in navol- de Egyptenaren vuurbakens »t oprukken van hun legers le ook in noordelijker stre- md. Ir. H. O. Engel schrijft in Je van de Technische Dienst lijkskustverlichting dat er cs een halve eeuw na Chris- schljnlijk één werd gebouwd ze v ijk aan de mond van de Rijn. is zijn veel vuurbakens vaak geweest dan een vuurtje op ie bètop. ke uitzicht toren heb je een weids uit- ;r zee. Ideaal om in de gaten en wat er daar gebeurt. De ormen dan ook een belang- lerdeel van de kustwacht, er een jaar of zes geleden van geweest de kustwacht te heffen. In het kader van Inigingswoede (ook toen al) regering kwam dat goed uit. (tond echter veel oppositie. Me tot een volledige omme- kustwacht werd juist op en ïiodemiseerd. De vuurtorens tiiermonnikoog, Tèrschelling, ji en Haamstede kregen in dar. Tesamen met de radar- Delfzijl. Umuiden, Hoek and en Vlissingen vormen ze sluitende keten van radar- langs de gehele Nederland- heeft zich overigens los f ontwikkeling ook nog een ijziging voorgedaan. „In het ■an de vorige eeuw besloot Willem I dat alles wat te ad met de zee onder de mari- t vallen." aldus de heer J. A. inspecteur van het en op Terschelling. Sinds 1 [van dit jaar. is daarin veran- jekomen Het Loodswezen en nte zaken vallen nu onder Isterie van verkeer en water- daris zit in het pakket van het nieuwe Directoraat-Oeneraal Scheepvaart en Maritieme Zaken van dit ministerie. Zo kon het gebeuren dat de restauratie en modernisering van de vuurtoren werd gerealiseerd onder het ministerie van defensie, terwijl minister ir. D. S. Tuijnman van verkeer en waterstaat dezer da gen de Brandaris officieel weer in gebruik stelde door een gedenksteen te onthullen en de (overigens al ruim een half Jaar werkende) radarpost te openen. Over de voorgeschiedenis van de Brandaris is bekend dat er op de zuidwestpunt van het eiland een ka pel met toren heeft gestaan. Die was gewijd aan de Ierse abt St. Brendan. Deze maakte omstreeks 550 na Chris tus een zeereis en deed ook Terschel ling aan. De middelnederlandse ver taling van zijn naam luidde Sinte Brandaan en via de gewoonte van het „verlatijnsen" (Brandarius) van na men bleef de „beschermheilige van de kustverlichting" bewaard in de naam van de Terschellinger vuurto ren. Ook elders (Azoren, Faröer eilan den en West-Frankrijk) werden ka pellen aan hem gewijd. De Terschellinger kapel met toren is in de middeleeuwen een belangrijk baken geweest voor de zeevaart van de Hanzesteden aan de Zuiderzee naar de Duitse en Deense kust. Door afkalving van het eiland werd het gebouw een prooi van de golven. De staten van West-Friesland en Hol land besloten tot de bouw van een speciale vuurtoren. Die moest in vijf maanden klaar zijn, maar dat kon de bouwwereld van toen nog niet klaar spelen. De toren stortte nog tijdens de bouw in. Met de bouw van een nieuwe de huidige werd een jaar later, in 1594, begonnen. Er kwam een plat dak op de ruim vijfenvijftig meter hoge to ren. Daarop werd een kolenvuur ge stookt in een afgeschermde lantaarn- ruimte. Hoe lang dat zo gebleven is. weet men niet Verondersteld wordt wel dat meer praktisch denkende ei landbewoners het wel zo gemakkelijk vonden om maar gewoon op een duin top vuur te stoken. Geschiedschrij vers menen dat dit wellicht aanlei ding is geworden voor de romanti sche verhalen om schepen te lokken en opzettelijk to laten vergaan voor het strandjutten. (Cor Bruyn's be roemde verhaal over Sil de Strandjut ter speelde ook op Terschelling). Bij de ontwikkelingen op het gebied van de verlichting heeft de Brandaris een rol gespeeld. De Fransman Fresnel vond in 1823 een vuurtorenlens uit en in 1835 werd op de Brandaris het eerste draaiende lenzenstelsel ge- bouwt. dat een meer geconcentreerde llchtsterktebundel produceerde. Er deden zich allerlei andere ontwikke lingen voor en zo was de Brandaris in 1907 ook de eerste Nederlandse vuur toren met elektrisch licht, door mid del van een zogeheten koolspitsboog lamp. Het directoraat-generaal van het loodswezen en een bekende gloei lampenfabriek in het zuiden des lands gingen vervolgens op zoek naar een nog betere lamp. omdat de gewo ne gloeldraadlamp niet zo geschikt was voor vuurtorens. Gevaar Dit onderzoek leidde tot een „Bran- darislamp" die in 1920 op de Ter schellinger vuurtoren zijn lichtsigna len ging uitzenden. Deze nieuwe lamp had als belangrijk bijkomend voor deel dat er geen permanente bewa king meer bij hoefde. Overigens is de Brandarislamp ook al weer vervan gen door nóg weer betere. Tijdens het drie jaar durende restauratie- en mo- demiseringswerk is de Brandaris al tijd trouw blijven branden. In de Ja ren hieraan voorafgaande begon de toren een gevaar voor de eilanders en toeristen te worden, omdat er soms stenen loslieten en naar beneden kletterden. Van de gelegenheid om de toren voor 4,5 miljoen gulden te res taureren is toen meteen gebruik ge maakt om de radarpost (waarneming tot op 48 kilometer) er op te installe ren. Bovendien is de uitkijk van de kustwacht nu geheel rondom. AMSTERDAM (ANP) Een acht tienjarige Amsterdamse heeft be kend woensdag brand te hebben ge sticht in haar woning aan de Bella- mystraat. Daarbij kwam een 31-jari- ge buurvrouw om het leven. De poli tie had de vrouw en haar vriend die zelfde dag nog aangehouden. De brand ontstond doordat de Am sterdamse een stapel kleren had aan gestoken. Toen de gordijnen hadden vlamgevat probeerde het tweetal het snel om zich heengrij pende vuur nog te doven. Omdat dit mislukte waren zij in paniek naar buiten gerend. Voor mevrouw R. van Son-Plantinga, die op de tweede etage woonde, kwam de hulp toen te laat. „Vooral in de zomer moeten we opletten, er gebeurt nog al eens wat met zomergasten die in een jacht de zee opgaan." Kust- en lichtwachter I. Jurjens op de Brandaris één van de vier onder leiding van de heer H. Schroor weet uit eigen ervaring wat voor •gevaren de toeristische zeevaar ders bedreigen. „Soms zie je zo'n honderd tegelijk. Die hoef je dan niet allemaal even goed in de ga ten te houden hoor. Je weet waar de gevaarlijke banken zitten en je weet al gauw welke bootjes je in de gaten moet houden. We weten pricies waar het gaat knijpen, zoals bijvoorbeeld bij het Schuite gat. Je staat hier soms met het zweet in de handen als Je ziet wat ze voor stunts uithalen. Er zijn er die met een jachtje van zeven me ter de branding in gaan. Achteraf vragen ze je dan. hoe zag u ons zo gauw? Het komt 's zomers soms dagelijks voor dat we de redding boot moeten waarschuwen om uit te varen," aldus de heer Jurjens. Als oud-zeeman kwam hij eert bij de vuurtoren op Vlieland. In het kader van een reorganisatie is die nu echter niet meer bemand en na elf Vlielander jaren werd Jurjens overgeplaatst naar Terschelling. Hij zit daar nu twee jaar. „En het bevalt me best". Ook al is er nu radar, toch blijven ook de gewone optische kijkers onontbeerlijk voor waarneming in de directe omgeving. In de winter is het wat rustiger, ook al moet je aldus Jurjens ook dón toch voortdu rend opletten. Er kunnen vissers schepen in nood komen, je moet ook doorgeven als er „vreemde" schepen worden waargenomen en Je houdt ook de gewone vracht vaart in de gaten. Al is dat met de moderne navigatiemiddelen ook niet meer zo hard nodig als vroeger. De Terschellinger gronden staan bekend als een kerkhof van hon derden schepen. Het bekende goudschip Lu tine, dat ook nu nog ondanks herhaalde pogingen niet kan worden gelicht, is er één van. Het verging in 1799. Meldpost Verder heeft de Brandaris-beman- ning verschillende bijkomende ta ken. „We zijn hier eigenlijk zo'n beetje de centrale meldpost. Net zoiets als 0011 aan de vaste wal. Ik denk dat zo ongeveer iedere Ter schellinger ons nummer wel uit zijn hoofd kent", aldus Jurjens. De Brandaris is het centrale punt voor de loodsdienst, de strand- wacht. de vogelwacht, brandweer, douane, (water)polltie, ambulan ce. Rode Kruis en noem maar op. .Als u iets mankeert wordt de dokter via ons gewaarschuwd." De taken beperken zich niet tot het eiland en omringende zee. De reddingboot op Vlieland heeft ook een directe verbinding en Ame land komt er nog bij. De radar- waarneming strekt zich uit van Texel tot halverwege Ameland. Eveneens is er een contact met radio Scheveningen. De beman ning (bij toerbeurt staat er steeds één man op de toren) geeft onder meer ook om het uur een weerbe richt door aan het KNMI. SIRE ftblicaiie aangeboden door du blad in samenwerking mei de Snchimg Ideele Reclame Van onze parlementsredactie DEN HAAG De bestuursraad van de Stichting Proefprojec ten Open School (SPOS) heeft gedreigd te zullen opstappen als er deze maand geen beslissing wordt genomen over de tokeomst van de open school. TORENCORDOVAN) De raad vindt dat de Tweede Kamer nog voor het einde van de maand moet beslissen over het hele open school-werk na één augustus aan staande. Anders „kan en wil de be stuursraad geen verantwoordelijk heid meer dragen behalve voor het afwikkelen van de proefprojecten." De raad heeft gisteren een telegram van die strekking gestuurd aan Twee de Kamer-voorzitter Dolman. De belangrijkste reden van het tele gram is dat de bestuursraad garan ties wil hebben voor de tweehonderd- dertig medewerkers van de veertien proefprojecten en voor de deelnemers (volwassenen die niet veel meer heb ben dan lagere school). Ondanks her haaldelijk aandringen, ook vanuit de Tweede Kamer, zijn die garanties er nog steeds niet. Begin dit jaar had minister Pais (on derwijs) nog het plan om de open- sehoolproef per één augustus aan staande te laten aflopen. Hij wilde dan beginnen met de introductie van de open school-werkwijze in onder wijs- en vormingsinstellingen. Nu blijkt dat hij geen kans ziet om die plannen uit te voeren. Hij heeft daar over gisteren een brief geschreven aan de vaste Kamercommissie voor onderwijs. Voor de tweehonderddertig medewer kers van de proefprojecten is inmid dels al een ontslagaanvraag inge diend bij de arbeidsbureaus. Rond eind april-begin mei gaat dat ontslag in. en zolang er geen garanUes zijn dat het personeel aan het open school-werk (bij de introductieprojec ten) verbonden kan blijven, blijft het risico bestaan dat ze naar elders gaan solliciteren Daarmee zou dan een hoeveelheid deskundigheid die is op gebouwd bij de proefprojecten, ver dwijnen. In zijn brief aan de Kamercommissie stelt Pais nu voor om de introductie van de open school-werkwijze bij de instellingen geleidelijk op te bouwen. Dat houdt ln dat tien van de veertien proefprojecten onder bepaalde voor waarden mogen blijven draaien tot één augustus 1981 (dus een jaar lan ger dan de bedoeling was). Vier proefprojecten zullen in het na- Jaar van 1980 worden betrokken bij de introductie van de open school- werkwijze. Daarnaast wil Pais dan nog eens vijf nieuwe Introductiepro jecten gaan opzetten. Daarin hoopt hij dan medewerkers van de huidige open schoolprojecten te kunnen plaatsen. De tien proefprojecten die nog een jaartje mogen blijven draaien, moe ten en dat is een van de voorwaar den straks wel twee maal zoveel deelnemers begeleiden. Een andere voorwaarde is dat de open schoolme- dewerkers actief zullen meehelpen bij het opbouwen van de lntroductlet>ro- jecten, zodat die in augustus 1981 kunnen beginnen. In totaal dénkt Pais aan dertig nieuwe projecten. Volgende week woensdag zou de Ka mercommissie over de open school plannen van Pais vergaderen. De mi nister heeft nu gevraagd om dat over leg uit te stellen tot volgende maand. Maar het ziet er niet naar uit dat de commissie daarmee zal instemmen. Ook de Kamercommissie is er name lijk alles aan gelegen om deze maand knopen door te hakken. Of. zoals het CDA-Kamerlid Deetman het gisteren zei: .Als er deze maand geen beslis sing valt. dan valt er een gat in het open schoolwerk, en dat willen we niet." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA vindt dat staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) gemeenten beperkt in de mogelijkheden woonruimte eerlijk te verdelen. Onlangs uitgevaardigde nieu we regels leiden ertoe, dat het aantal woningen, waarop de gemeenten bij verdeling greep hebben, terugloopt, zo betoog de PvdA-kamerlld Salomons in een interpellatie gisteren. CDA en WD vinden dat dat zo'n vaart niet loopt en volgden de PvdA niet in de kritiek op de staatssecretaris. 8alomons' Interpellatie komt kort na een boze brief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waarin de begin januari ingevoerde nieuwe richtlijnen voor woonruimteverde ling worden gewraakt. Brokx heeft voor woningen die onder gemeentelij ke distributie vallen de koopprijzen verlaagd van 270.000 tot 260.000 gul den. Verder is de gemeenten opgedra gen in alle gevallen een woonvergun ning te verlenen, wanneer de woning wordt verkocht van iemand die van wege verandering van werkkring wil verhuizen. Negatief Met name dat laatste punt wordt door de PvdA uiterst negatief gevon den. omdat op die wijze gemeenten nagenoeg de greep zouden verliezen op koopwoningen bij verdeling van woonruimte. De bedoeling van Brokx met deze maatregelen is geweest de arbeidsmobiliteit te bevorderen. Om deze maatregel is verzocht door de minister van sociale zaken. In afwachting van een modernisering van de woonruimtewet van 1947 wenst de PvdA tijdelijke maatrege len die de zeggenschap van de ge meenten over alle vrijkomende wo ningen moet vergroten. Aanpassing van de woonruimtewet is een wens van de meerderheid van de Kamer. De Vereniging van Neder landse Oemeenten is onder meer boos geworden omdat Brokx nieuwe regels uitvaardigt, terwijl overleg over een totale wijziging gaande U. C. Rijnsdorp Ilium is een internationaal tijdschrift voor theologie. Het werd opgericht in aansluiting ticanum II en is nu in zijn vijftiende jaargang. Het wil de internationale theologische htenwisseling die op het tweede Vaticaanse Concilie is begonnen, blijven voortzetten. Ijks werken 400 van de bekendste theologen en andere deskundigen u—t de hele wereld Éeze periodiek mee. In onze krant zijn in de loop van de jaren verscheidene van deze fcnummers besproken of aangekondigd. Tot de medewerkers behoren o.a. Hans Küng en lebeeckx. s las ik ergens dat zij die in dit schrijven, systematisch I zouden worden gemaakt. werk gaat nog voort. Een Ijk recent nummer (8 van de gang) ls geheel gewijd aan nationale bezinning over de I Geest. Hans KQng en JQrgen hebben een Ten Geleide ïven; Hans Küng alleen be- nummer met 3'/> bladzijde Dertien medewerkers t landen nemen de eigenlijke ten voor hun rekening, temen van hun hier vrijwel on- s namen heeft weinig zin. Het Q de Inhoud en de sterk uiteen- Ie opvattingen die aan het komen. delijk wordt uitgesproken dat kerk en theologie ooit over de Heilige Geest kan beschikken. Dan volgt een bljbeltheologische inlei ding, waarin achtereenvolgens wordt samengevat wat het Oude Testament over de Geest te zeggen heeft (die slechts op twee plaatsen als „heilige" Geest wordt aangeduid), hoe het Jo dendom tussen Oud en Nieuw Testa ment over de Geest dacht het radicaal anders-zijn van de geest Gods waarna het Nieuwe Testa ment aan de beurt komt. Jezus heeft geen pneumatologie verkondigd, maar als Zoon van God in de Geest geleefd. De Geest is de gave van God aan hen, die geloven en gehoorzamen. Wat het spreken in tongen betreft, Paulus heeft er waardering voor. maar niet als dienst aan anderen. De Geest is bij hem voorproef van en voorschot op de komende wereld. Geest staat tegenover „vlees", wat Johannes zo toespitst dat „vlees" ei genlijk alles ls buiten Jezus Overigens kan men het werken van de Geest niet ln het geschreven bij belwoord Invriezen. En de vier Griek se uitdrukkingen voor „ambt" slaan, na Christus en na Petrus, op de ge meente als geheel, niet op één per soon of groep. De Geest stelt ln de nieuwtestamentische gemeenten op zieners aan, geeft charisma, en leert tegelijk aan de gemeente, dat ze geen leraar nodig heeft behalve Hemzelf. Zo kan (aldus de auteur van het des betreffende artikel, prof. dr. Eduard Schwelzer te Bazel) de Geest protes tants (Woord en Geest), katholiek (ambt en Geest) en charismatisch spreken (Geest en geesten). Accent Bij de protestanten Immers krijgt ten aanzien van de Geest het Woord het accent, bij Rome het ambt en bij de charismatische beweging de geesten der gelovigen. Deze driedeling vindt men dan ook terug in de opzet van het hele nummer, met dien verstande dat allereest de vraag van de oosterse orthodoxie aan de orde komt, de aloude controverse namelijk van het Filioque, Dat wil zeggen: de kerk van het westen heeft ln een lang theolo gisch ontwikkelingsproces achter het zinsdeel de Heilige Geest, die voortkom uit de Vader" van de nlceens-constantinopolltaanse ge loofsbelijdenis het woord „filioque" toegevoegd. De Geest komt dus voort uit de Vader en uit de Zoon. zo luidt deze uitspraak. In een tijd dat men nauwelijks over God durft te spre ken, kan die toevoeging weinig meer lijken dan Ijle bespiegeling, maar pas op: ze heeft in de geschiedenis enor me gevolgen gehad voor ons begrip van kerk, ethiek, geloofsleer en voor de beoordeling van de verschillende nieuwe charismatische bewegingen. De Zwitserse theoloog Dietrich Rltschl spreekt zelfs van het topje van een ijsberg. HIJ gaat het uiterlij ke historische verloop van de contro verse uitvoerig na tot ln de jongste tijd toe (de Lambeth-conferentie van 1978). De Anglikanen en Oud-Katho lieken willen het filioque wel kwijt, maar Karl Barth heeft het nadrukke lijk verdedigd. Ten overstaan van de uiteenlopende theologieên van Con- stantinopel en het Westen is de oecu menische opgave, aldus Ritschl. een triniteitsleer te ontwerpen, waarmee werkelijk om te gaan ls. Dwepers De reformatorische theologie heeft de dwepers, die menen bulten het Woord om de Geest te kunnen heb ben, scherp veroordeeld. Maar wie waren dat? Een gesloten dwepers front heeft nooit bestaan, al heeft het aan dwepers nooit ontbroken, tot vandaag toe. ZIJ zoeken het in inner lijke echtheid en zijn anti-dogma tisch. maar verschillen onderling vaak heel sterk. Het is zelfs niet te gewaagd cultuurhistorisch een lijn te trekken van de beweerde strikt per soonlijke verlichting door de Geest alleen, naar de achttiende-eeuwse Verlichting. In de r.k. kerk wordt een toenemende honger naar persoonlij ke Godservaring geconstateerd; een geheel hoofdstuk, het vierde, wordt aan de charismatische beweging bin nen de kerk van Rome gewijd. Hans KQng heeft het met zijn conclusie dan ook niet gemakkelijk. Het gaat volgens hem door alle verschillen heen „om de ene Oeest, die als de Geest van Ood tegelijk de Geest van Jezus Christus is. werkzaam in we reld, kerk en lndlvlduèle gelovige. Hoe moet men thans nog enigermate begrijpelijk kunnen spreken over deze ene Heilige Oeest?" Aldus Küng. wiens korte samenvatting men beter zelf kan lezen. Het nummer telt 121 blz., kost 13,- En is een uitgave van De Horstink, postbus 400, 3800 AK Amersfoort. Inspiratie Als komende uit de kunst vraag ik mezelf af: „En hoe zit het met de artistieke Inspiratie?" Waar komt die vandaan*> Wie ln maatschappijvraag stukken is geïnteresseerd, kan hier aan toevoegen: „Werkt de Geest ook in de menselijke samenleving, in op bouwende gedachten, woorden en da den?" Want dit zijn óók theologische vragen, waarop de aesthetlca en de sociologie geen antwoord hebben. In het Conciliumnummer komen vragen als deze niet aan de orde; het gehele terrein van de anonieme werking van Gods Geest blijft onverkend. De Geest waait waarheen Hij wil, maar waarheen en hoe ver waait HIJ? Heeft de Heilige Geest met de Mattheus- passie te maken, maar niet met de koffiecantate? Zetelt Hij ln de gothl- sche kathedralen, maar niet ln mos keeën, laat staan ln Hindoetempels? Ik zou best eens een nummer van Concilium of van welke andere perio diek ook willen lezen over het thema De Oeest incognito. Want waar zou den we blijven als die werking wegviel? Hans Kling t

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11