Inergieverspilling land in gigantisch' Intelligent sparen anno1980. Met de Meesrente-rekening. )nderd slijterijen Desten deur sluiten Bank Mees Hope nv 9 Sh7o Confectie dreigt Amsterdam te verlaten Pitte boorden' geven iker bloemetje weg Regeringsbeleid wordt aan de kaak gesteld [achtiger besparingsbeleid nodig 'moordende' concurrentie Hypotheekrente per 11 maart Kritiek op projecten Bos Kalis Boeren wijzen bevriezing van prijzen af Accountants gaan samenwerking aan Ierdag 13 maart 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P13 RS15 H17 TERDAM Er heeft een „gigantische verspilling" van energie plaats. Door het bezit van loop aardgas is die verspilling in Nederland waarschijnlijk nog groter dan in andere ustrialiseerde landen in West-Europa. Daarom zal er een krachtiger besparingsbeleid Energie moeten komen. toogde het lid van de Tweede drs M. Engwirda (D'66), tij iet symposium „Isoleer meer V toekomst" in Rotterdam. k hem is de huidige verspilling ind gewerkt door de overvloed dkope energie in de jaren en zestig. Weliswaar werd in de 1973-1977 in Nederland een >esparing van acht procent maar in de Scandinavische jwas dat twintig procent. Zelfs J als België. Ierland en Luxem- iristen nog een besparing van [tot dertien procent te berei- (dus Engwirda. jende, dat het industriële ver van energie kan worden be- »n dat het de hoogste tijd is de I te verzetten. ..Evenals na de ral een bewuste strategie moe iden uitgezet voor een vernieu- •an onze economie." maar. zo 1 hij hieraan toe. „deze strate- 1 ik nog nergens in nota's ge- ïajarste t ovf g. Wieringa van de Orde van ip hondse Raadgevende Inge- is het ogenblik van energie- schaarste nabij. De fatale datum waarop de energie op zal zijn kan echter door zuinigheid worden uitge steld en die tijd kan worden gebruikt om andere energiebronnen aan te boren. Dat uitstel is volgens hem te berei ken. door gebouwen en installaties zodanig in te richten dat met zo wei nig mogelijk energie, nog zoveel mo gelijk comfort wordt bereikt. Hij voorspelde, dat de prijs van een kubiekt meter aardgas in het jaar 2000 om en nabij de 1,60 zal liggen. De huidige prijs is (nog) 39 cent, ter wijl de prijs in 1971 iets minder dan 12 cent was. Minister P. Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) deelde mee, dat de belangstelling voor isolatie-subsidie de verwachtingen heeft overtroffen. Er werden het afgelopen Jaar ruim 260.000 aanvragen daarvoor inge diend; 60.000 meer dan was voor speld. Volgens de bewindsman heeft een opinie-onderzoek van de Stichting Komfort Optimalisering SKOOP die dit symposium organiseerde uitgewezen, dat de consument beseft Besparen dat besparing van energie veel goed koper is dan wót ook. „Hij is best bereid geld te steken in solatie, om dat hij weet er op langere termijn voordeel van te hebben." Subsidie Hij zei verheugd te zijn uit deze en quête ook te kunnen afleiden, dat in ons land geen overtrokken beeld over isolatlesubsldle bestaat. Eén op elke drie ondervraagden verwacht een subsidie van 22 procent of minder, en de helft denkt dat de bijdrage tussen de 23 en 35 procent ligt. In werkelijk heid ligt de overheidssubsidie, zoals bekend, op 30 procent met een maxi mum van 1.200 gulden. De minister wees er op dat de over heid, teneinde energiebesparende maatregelen te stimuleren, jaarlijks een subsidiebudget heeft van 230 mil joen gulden. Op deze pot kan een beroep worden gedaan voor gebou wen. installaties, verlichting en trans portmiddelen van non-profitorgani- saties en rijksgebouwen. Voorts is een energietoeslag in de wet Investe ringsrekening in de maak voor zoge naamde profitorganisaties. Het „plein" in Amsterdam (foto KLM Aerocarto) ENINGEN (ANP) Witte lenwerkers kopen in Neder- de meeste bloemen en plan- Gepensioneerden kopen ze ninst, maar die krijgen vaak nen en planten cadeau. Veer- rocent van alle Nederlandse uien koopt samen driekwart alle bloemen en planten. Vijf nt van de Nederlanders absoluut nooit een bloeme- een plant. m- A. Van Tilburg verbonden JF de Landbouwhogeschool in talingen, voerde onlangs een zoek uit naar het koopge- van de Nederlandse consu- reni inzake bloemen en planten, atupet onderzoek waren vijfdui- 3art gezinnen betrokken. Of men of weinig bloemen koopt, K°^l ook af van het inkomen. Na htte-boordenwerkers kopen ders en bedrijfshoofden de te bloemen. i ulsvrouwen blijkt de leeftijd elangrijke rol te spelen: vrou- I jeneden de dertig besteden 1 ninst aan bloemen. Volgens tan Tilburg hebben de jonge ïen hun geld voor andere za- ïodig. Tussen de dertig en Jaar gaan vrouwen geleide neer bloemen kopen. Het meeste geld geven ze eraan uit als ze tussen de vijftig en de vijfenzes tig jaar zijn. Lege handen Het koopgedrag blijkt overigens niet alleen afhankelijk te zijn van leeftijd of beroep. Gezinnen bij voorbeeld die weinig sociale con tacten onderhouden, kopen min der bloemen en planten dan gezin nen met veel vrienden en kennis sen. Bij de laatste groep telt ook de welstand mee. In hogere wel standskringen worden meer bloe men gegeven, omdat men bij een visite niet graag met lege handen aankomt. Uit hel onderzoek bleek verder, dat in Noord- en Zuid-Holland en in Utrecht, aanzienlijk meer bloe men en planten worden gekocht dan in andere delen van het land. In het Noorden van Nederland worden verreweg de minste bloe men gekocht. Slechts een klein aantal bloemen en planten is favoriet bij de Neder landse klant: chrysanten, anjers, fresia's, rozen, tulpen en narcis sen. Favoriete bloeiende potplan ten zijn: azalea's, cyclames, Kaaps viooltjes, begonia's en geraniums. nze redactie economie G Het algelopen 'bben, als gevolg van de nde concurrentie, on- honderd slijterijen de voorgoed moeten A k uit de toespraak gisteren f ieer Th. Hooij. voorzitter van ljfsschap voor de Detailhan- Jcoholhoudende Dranken in >g rband wees hij er op, dat de in deze bedrijfstak zijn terug- tot de laagste die in de gehele ndel worden gevonden. „Het ïalve niet slechter," zo voeg- leraan toe. n is het een trieste zaak, dat jfstak geen kans ziet orde op stellen. Er komen echter, zo ^voorzichtig, signalen uit de "geledingen van de detailhan-" ruit blijkt dat „men probeert 'ggen of een onderlinge prijs-1 haalbaar is". Het uitblijven prijsregeling voor gedistil- tanken acht hij Intussen én producent, én voor de groot- ^,-Jn voor de slijter onaanvaard- invaller Jepsraak bleek voorts, dat er ar niet zoveel jenever is ver- n werd verwacht in verband ccijnsverhoglng per 1 januari 1 it was een tegenvaller voor slijters (die naar schatting rocent meer omzet hadden), de distillateurs (die de pro- «dden ingesteld op veertien meer verkoop). tgh Z lg hiervan is. dat nog miljoe- gedistilleerd in de „pljplel- ten Dit feit, plus de extra 1 bij de afnemers, geeft loraLsnog een druk op de prijzen. Hooij toonde zich helemaal De directeur van het Stafbureau Na tionaal Isolatie Programma, ing L. Naar zei, dat vanaf 1990 isolatie elk Jaar anderhalf miljard kubieke meter aardgas bespaart; ongeveer 600 ku bieke meter per woning. De doelstelling van het isolatiepro gramma was, om vanaf l'juli 1979 tot 1990 elk jaar 200.000 woningen te iso leren. Inmiddels zijn dat er al 250.000 per jaar geworden, waarvan zeventig procent betrekking heeft op eigen huizen. Van de mensen die de woning isole ren, is zeventig procent geporteerd voor dubbel glas, vijftig procent wil isolatie van de spouw en tien procent dakisolatie. Het isoleren van bestaande hulzen biedt werk aan ongeveer 8.000 man. Onlo^sinc De totale omzet van deze bedrijfstak ligt rond de 600 miljoen gulden per jaar. Van onze redactie economie AMSTERDAM Een aantal confec tiebedrijven rond het Koningin Wll- helminaplein in Amsterdam-Osdorp dreigt de hoofdstad te verlaten. De reden is dat er veel te weinig parkeer plaatsen zijn en dat de gemeente Am sterdam ondanks bepaalde belof ten tot dusverre geen enkele voor ziening heeft getroffen. Als gevolg van deze parkeerproble men overweegt een aantal middelgro te en kleine confectiebedrijven zich elders te gaan vestigen. Daarbij gaan de gedachten uit naar Utrecht en Alphen aan den Rijn, althans wat het westen van het land betreft De de taillisten in het oosten en zuiden van het land denken aan uitwijken naar Neuss (West-Duitsland), ter hoogte van Maastricht. Als deze dreigementen zouden wor den uitgevoerd, zou een groot aantal arbeidsplaatsen (op en rond „het plein" werken in totaal ongeveer drie duizend mensen) verloren gaan. Het lijdt geen twijfel, dat ook de bestaan de uitbreidingsplannen van verwante ondernemingen (met name schoenen) dan definitief in de ijskast ver dwijnen. Om voor de parkeernood op korte termijn een oplossing te vinden, heeft de „Belangenvereniging Koningin Wilhelminapleln" een aantal plaat sen in de directe omgeving op het oog, waar tijdelijk voorzieningen te treffen zouden zijn. Daarover wil deze groep op korte termijn met het ge meentebestuur van Amsterdam praten. Hierbij zal naar voren worden ge bracht dat de confectiebedrijven ja ren geleden als gevolg van parkeer problemen van de Amsterdamse grachten werden „verdreven". In de eerste jaren bood de nieuwe vestiging in Amsterdam-Osdorp voldoende soelaas. Maar als gevolg van de ster ke groei en het feit dat de detaillisten tegenwoordig steeds meer hun bestel lingen zelf komen ophalen (een nood zaak gezien de snel veranderende mode) is het parkeerprobleem zeer nijpend geworden. Een woordvoer der: „Je kunt als afnemer toch moei lijk een half uur met een rek vol spullen naar Je auto lopen." Volgens voorzitter B. van Wegberg van de Belangengroep Koningin Wil helminapleln is het niet alleen een plaatselijk, maar ook een internatio naal belang dat Amsterdam zijn plaats als internationaal middelpunt voor de textielwereld bewaart en ver sterkt. Want anders zouden miljar den guldens per jaar elders worden omgezet. Naam bank Rente vast gedurende (ln jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk Annufteltenhypoth ABN Amrobank Bouwfonds Centrumbank NMB Postgiro/RPS Rabobank (adviesrente) Rabo Hyp. bank Spaarbank R'dam Westland/Utrecht standaard eken 1 Jaar 5 jaar 1.5 1.5 12.25 11.75 13.05 125 12 25 120 1305 12.77 variabel 5 jaar 1.5 1.5 12.0 11.75 12.58 12.31 12.25 12.0 12.85 1258 2 Jaar 5 jaar 30 Jaar 1.5 1.5 1.5 12.2 13.22 12.2 13.22 5 jaar 1 11.0 11.44 11.0 11.44 3 Jaar 5 jaar 1 12.73 12.0 11.8 1308 12.85 13.08 5 jaar 1 11.4 12.16 11.4 12.10 variabel 1.25 11.25 12.03 11.25 12.03 5 Jaar 1.5 11.9 12.8 11.9 12.8 1 Jaar 3/5 Jaar 2 1 95 10.5 9.97 10.91 9.5 10.5 9.97 10.91 5/10 jaar 2 12.0 13.23 12.2 13.46 Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia NVL 10 Jaar 11.5 12.01 11.5 12.01 10 jaar - 11.2 11.68 11.2 11.68 5/10 Jaar - 11.2 11.68 11.2 11.68 Vorige week bereikte de Westland-Utrecht Hypotheekbank als eerste de 12 procent-grens. Meerdere banken hebben dit voorbeeld thans gevolgd, voor hypotheken zonder gemeentegarantie lig het rentepercentage ln sommige gevallen nog hoger. Enkele regionaal werkende spaarbanken bieden thans nog hypotheken aan waarvan het rentepercentage relatief laag ls. Publicatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort. DEN HAAG Het Solidari- telts Komitee Argentinië Ne derland, kortweg SKAN, heeft deze week ernstige kri tiek geuit op de regering. Onderwerp ls de goedkeuring die deo erheid gaf aan dekking van de finan ciering voor ontginning van een gas- nlet gelukkig met de schoksgewijze aanpassingen van de alcoholaccijns. Volgens hem zou het elk Jaar, althans regelmatig, aanpassen van de accijns aan de inflatie voor overheid, be drijfsleven en consument veel beter zijn. De voorzitter kon overigens ook nog een positief geluld laten horen. De slijterij/wijnhandel is namelijk een zeer belangrijke plaats gaan innemen in de verkoop van wijnen. Uit een recent onderzoek is gebleken, dat meer dan de helft van de onder vraagden de wijnen bij de slijter koopt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het pleidooi van de consumentenorganisaties voor be vriezing van de landbouwprijzen is de Christelijke Boeren- en Tuinersbond CBTB in het verkeerde keelgat ge schoten. „Zeer verwerpelijk." oor deelt voorzitter Piet Bukman. Hij zegt, dat een pas-op-de-plaats voor de prijzen van landbouwproduk- ten, met name melk en zuivel, een aantasting van de inkomens van de boeren betekent. „Natuurlijk zijn er boeren met uitstekende inkomens, maar het gros is er minder aan toe dan de doorsnee consument". Hij voegt hieraan toe dat prijsbevriezing niet leidt tot bevriezing van het inko men. maar bij een aanwakkerende inflatie tot een forse inkomensachter uitgang." Bij prijsbevriezing zal het nodig zijn, betoogt Bukman, dat de overheid een groep boeren een inkomenstoeslag geeft „Onze gloednieuwe minister van landbouw. Braks, heeft er vast geen geld voor," verwacht hij. ■WK VS&RSWIE'UAJl&N M.0ST Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vrijheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreëerd. Hoge rente. I Het percentage wordt maande- I lijks vooraf vast gesteld. In maart 1980 bedraagt het 8/2%. Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrije opname. U kunt elke maand tot f3.000,-opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f6.000,-. Dertiende maand? Jawel. Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voorde aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meesrente-rekening. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. De Meesrente-rekening. Wjj durven elke vergelijking aan. Alblasscrdam 01859 26 05. 23 44 /Amsierdam, Hercngrachl 020 52 72 33 2. 52 73 36 2. A dam-Buitenveldcrt 42 98 60 Arnhem 085 -45 55 41/Dclfl 015 -14 09 81 /Dordrcchi 078 -14 10 77 Eindhoven 040 - 44 41 55/ s-Cravenhagc 070 92 40 31 Groningen. Oude Botcringcstraat 050 13 99 22. De Wijcrf 25 07 00/ Haarlem 023 - 31 59 50/Haren 050 34 56 45/Heerlen 04 5 -7117 10 Rotlcrdam..Coolsingcl 010 - 63 22 90. Bcijerlandsclaan 19 27 11: 's-Gravendijkwal 36 36 00/Schicdam 010 - 34 02 22 Usqucrt 05950-29 09/Ulrccht 030 31 78 24/Vlaardingcn 010 -34 02 22/Zaltbommcl 04180 37 52/Zeist 03404 16 204 veld ln Argentinië. Het project wordt uitgevoerd door Bos Kalis Westmin ster Group in opdracht van de Argen tijnse staat. Het SKAN zegt verbijsterd te zijn over het gemak waarmee de regering hiermee voorbij gaat aan de grove schending van de mensenrechten in Argentinië. Volgens het SKAN mag Nederland niet opnieuw op een derge lijke directe manier steun verlenen aan de militaire Junta in dat land. Het SKAN wijst erop. dat de situatie van de mensenrechten het afgelopen Jaar op tal van punten ls verslechterd en noemt als voorbeelden de voortdu rende „vermissingen", moord op poli tieke gevangenen, de arrestatie van vakbondsleiders, de wet op doodver klaring van vermisten, een antl-vak- bondswet en talloze andere duistere zaken. Volgens het Komitee ls de Nederlandse regering direct betrok ken bij het project dat Bos Kalis in Argentinië gaat uitvoeren, omdat het seml-overheidsbedrijf Nederlandse- Oasunie ook eraan meewerkt. Westelijk Sahara Op 29 februari Jongstleden heeft mi nister Andriessen zijn goedkeuring gehecht aan de omstreden herverze kering van de kredietgarantie voor een bedrag van meer dan één miljard gulden. Met het ln produktie brengen van dit gasveld ln Argentinië is ln totaal drie miljard gulden gemoeid. Het SKAN zegt zich te zullen beraden op verdere acties als de Nederlandse regering zich volgende week defini tief vóór de kredietgarantie uit spreekt. Eerder deze week viel de naam Bos Kalis al in de Tweede Kamer, toen het kamerlid H. Waltmans (PPR) vra gen stelde aan minister van buiten landse zaken Van der Klaauw en aan staatssecretaris Beijcn van economi sche zaken. Het ging hier om een project, dat Bos Kalis gaat uitvoeren in de Westelijke Sahara. In opdracht van Marokko moet in El Ayoune een vissershaven worden aangelegd door Bos Kalis De Neder landse regering erkent echter niet de souverelnitelt van Marokko, (dat vier jaar geleden de Westelijke Sahara, bezette toen Spanje zich er terugtrok) over dit gebied. Voor de opdracht, ln totaal voor 110 miljoen gulden, zou de Nederlandse regering een kredietga- rantie hebben verstrekt van 80 mil joen gulden. AM8TERDAM (ANP) De accoun tantsmaatschappijen Klynvek Kraayenhof en Co en Pelser. Hamel berg. Van Til en Co hebben hun prak tijken samengevoegd onder de naar Klynveld Kraayenhof en Co. De vei grote maatschap beschikt over kar toren ln 23 plaatsen ln Nederland, 1 elders ln Europa en 11 buiten Europi BIJ de maatschap werken ruim twei duizend mensen, waaronder ongeve* 400 gekwalificeerde accountants. In een gezamenlijke mededeling zei gen de maatschappen dat het do< van de bundeling van krachten Ls. d mogelijkheden tot dienstverlening o het gebied van de accountancy 1 Nederland en daarbuiten te verstei ken en verbreden. De onderneming* raden hebben positief geadviseerd. Belde maatschappen behoorden to de oprichters van de International! firma Klynveld Main Goerdelei (KMO). De oprichters zijn verder ne gen accountantsfirma's uit anden landen. De Internationale firms KMO heeft 14.000 personeelsleden ei vestigingen en vertegenwoordigers li ruim zeventig landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17