boerenzoon werd een bekwaam dialectschrijver Jn 179.- Prijst reffer l&kenaar Sjefvan Drunen en laborante Winnie de Bree kiezen voorde Nutsspaarbank. J -1 reldhave geeft veel ndacht aan VS Selderse Achterhoek herdenkt 'meester Meinen' Kamerlid wil ker prijsbeleid ngsmiddelen Tuchtrechtspraak voor advocaten wordt afgeschaft Onderhandelingen Shell en FNV over CAO afgebroken Werkgevers tegen relatie werkloosheid en steun bedrijven KORT i :r w NUTSSPAARBANK ■RDAG 13 MAART 1980 TROUW/KWARTET H 13 iter Meinen", soals zijn Jan hem heeft getekend. door Jac. Lelsz WINTERSWIJK De Gel derse Achterhoek herdenkt in deze dagen „meester Mei nen", een boerenzoon, die zich ontwikkelde tot een be kwaam dialectschrijver. Het ls 99 Jaar geleden dat „meester Meinen" geboren werd, een herden king In 1981 zou dus wat meer in de rede liggen, maar daar tilt men in de Achterhoek niet zwaar aan. De her denking van „meester Meinen", be staat uit enkele voordrachten over zijn persoon en werk. de opvoering van een door hem geschreven to neelstukje en de verschijning van een bloemlezing uit drie oude bun dels onder de titel „Achterhooksche Vertelsels" (bij uitgeverij Witkam. Enschede). Meester O. J. Meinen werd geboren op de boerderij 't Voorde in de buurtschap Corle, gemeente Win terswijk. Zijn zuster nam de boerde rij over, wat in die tijd iets bijzon ders was voor een meisje, en hij ging studeren voor onderwijzer. Om de akte te behalen, moest hij vijf Jaar achtereen iedere morgen een uur lopen van de boerderij naar de Nor maalschool, en 's middags weer een uur terug. Hij is een begaafd onder wijzer geworden, die zijn hele leven dicht bij huis is gebleven. Een groot gedeelte van zijn overigens korte leven was hij hoofd van de lagere school in de buurtschap Kotten. Op 52-Jarlge leeftijd overleed hij. Noodzaak Schrijven was voor hem noodzaak, misschien ook wel economisch, maar toch vooral innerlijk. Meer dan tien Jongensboeken schreef hij. Dat deed hij in het algemeen be schaafd Nederlands, zoals dat heet Vervolgens waren er de verhalen in het dialect, die werden gebundeld onder titels als „Ruusterkes" (stro- bloemen), „Eenvoudige Menschen", „Landvolk" en „Knelis en Willem", het laatste over een tweeling, waar in hij veel van zijn eigen leven, zijn herinneringen, de verhalen van zijn ouders, de avonturen van zijn kin deren enz. projecteerde. Ook schreef hij toneelspelen, maar die werden niet uitgegeven, amateurto nelisten in de omgeving wisten er wel weg mee. en velen hebben er genoegen aan beleefd. Meester Mei nen hield van de natuur, van het boerenleven, van de gewone men sen, van de sfeer in de Achterhoek. Met veel liefde schreef hij er over. Hij was een man van harmonie. Veel van zijn geschriften heeft hij zelf geïllustreerd, want hij was ook een vaardig tekenaar. Zijn manier van schrijven was eenvoudig en hel der. korte zinnen veelal, soms on dertonen van bewogenheid. Over zijn geboortehuls, een Saksi sche boerderij, schreef hij, om een voorbeeld te geven (de familie zat dan bij de open haard): „Er boven gaapte een reusachtige schouw, die almaar dikke rookwolken inslikte. Achter de platen kriekten krekels en boven ons in de schoorsteen zat het zandmannejte; grootmoeder had het verteld en wij meenden, dat we ook vaak genoeg het zwarte ke reltje hadden waargenomen. De twee ramen hadden kleine ruitjes. Daarachter zag men vooreerst de put, de bakoven, de bijenstal, de pruimebomen, taxlssen, die de boze geesten verre hielden en verder dwaalde de blik langs een donker dennenbos, over een veenmoeras. Ver, ver kon men zien, tot in het nevelig verschiet, waar de wilge struiken en rietbossen vervaagden. men zag er tot aan het einde van de wereld Gelukkig Meester Meinen, die bevriend was met de bekende folklorist, histori cus en schrijver W. H. Heuvel, die onder meer het standaardwerk „Oud-Achterhoeksch Boerenleven" schreef, voelde zich erg gelukkig wanneer hij in zijn moedertaal, het dialect, kon schrijven over de din gen, die hem bezighielden, gewone dingen vaak, die hem nochtans kon den ontroeren. In hoeverre zijn werk heeft bijgedragen tot de herle ving. die het dialect thans door maakt. valt moeilijk te zeggen. Dia lect luistert overigens uiterst nauw: vijf kilometer verderop is het vaak al weer anders. H. Krosenbrink van het Staring Instituut in Doetln- chem wijst daar op in het laatste nummer van Freriks Nieuws, het orgaan van de vereniging Het Mu seum in Winterswijk, die samen met de Dialectkring Achterhoek-Lle- mers, de „Meester Melnen"-herden- king heeft georganiseerd. De Mei- nens kwamen oorspronkelijk uit Brede voort en bovendien ligt mees ter Meinen's geboortehuis 't Voorde op de uiterste grens van het Win- terswijkse. BIJ dit alles gaat het om enkele kilometers. Toch merkte Krosenbrink daaraan dat er ver schillen zijn tussen het dialect van meester Meinen en de WlnterswiJ- ker. Meester Meinen schrijft regel matig „wieren" inplaats van wor den en gebruikt „uu" waar de Wln- terswijker „oe" hanteert, zoals in „uutestaon", „uut" en „in huus". „De taal uit de Jeugd zit vast aan het hart," zegt Krosenbrink. die overigens tot de conclusie komt dat meester Meinen een van de beste dialectschrijvers is geweest. redactie economie 'AM De Belegglngs- ippij Wereldhave (commer- Eoerend goed), die op 30 mei 10-jarig bestaan zal vieren, is y. in de komende Jaren veel ro- aan de VS te besteden. In daarmede wordt gedacht estigen (samen met de West- tcht hypotheekbank) van oor in New York en een uit- /an de beleggingsportefeuil- itste door gezamenlijk met de VS vooral institutio- [gers onroerend goed aan idelijk doel wordt gezien een 1 goed beleggingsportefeuil- VS (te bereiken over een r op te bouwen van zo'n «oen k f 1 miljard. In totaal e VS een bedrag van 220 elnvesteerd. Momenteel is ip van onroerend goed in de toeilljke zaak. De zeer hoge ikt het namelijk vrijwel on- op redelijke voorwaarden in te sluiten, aldus direc- van Dijk. FT serfö triand betreft moet voor de Jaren rekening worden ge let een zekere consolidatie nroerend goed bezit op on- procent van het totaal. Ne- momenteel minder interes- at het vrijwel onmogelijk is beleggingsobjecten te ko- dan tegen veel geld. Het mdement is daardoor, ge- Ti met de hoge rente en de nflatie, laag en maakt, dat osten niet worden goed ge- Europa meent Wereldhave ijk (Parijs) nu ook wel het niveau te hebben bereikt >e1h Taylor in 2'«a Christie-film Elizabeth Taylor gaat "den in een film, die ge worden van „The Mirror (Nederlandse titel „De spie- 12. fe") van Agatha Christie, een >le-geval. Sinds haar huwe- de Amerikaanse senator vier jaar geleden, heeft trokken geleefd in Virgi- n wordt opgenomen in En- Kent, meldt de Daily Mail. rte ■iat uze ild sociaal-economische AG Het PvdA-Kamerlid wil verstrakking van het voor met name de voe- lelen. De verplichting voor ie om prijsverhogingen van Riddelen tevoren bij het mi- an economische zaken te ou weer moeten worden in- Colthoff zal vandaag hier- en stellen aan minister Van van economische zaken. g voor de vragen is een pu- het blad Koopkracht van nten Kontakt over grote •gingen in de afgelopen Het blad gaf een reeks en van artikelen bij V en D. (ten van de Betuwe. Jolly, utricia. die in januari met schommelend tussen len in prijs zijn verhoogd. met haar beleggingen, zoals ook in Duitsland. Belgié (Brussel) wordt nog aan de kleine kant geacht, doch ook hier is het moeilijk goede beleggings objecten te krijgen. In Engeland (Londen) is de portefeuille veel te klein. Als Wereldhave daar niet slaagt om op gunstige voorwaarden onroerend goed bij te kopen, dan is het niet uitgesloten „dat afscheid zal worden genomen van Engeland". Samenvattend is Wereldhave in Eu ropa in grote lijnen nu wel gereed met haar beleggingen en wordt de aan dacht zoals gezegd, vooral aan de V8 gewijd. Doel van Wereldhave is daar bij niet het nastreven van het motief „Big is beautiful", maar een onroe rend goed beleggingsmaatschappij te zijn, waarin een internationale risico- spreiding aanwezig is. De nettowinst van de vennootschap bedroeg verleden Jaar ƒ24,3 (22,5) miljoen. Uitgekeerd wordt 6,25 (5,78) procent in contanten en 3'/> (3) procent in agio-aandelen. De beleg gingen beliepen eind 1979 ƒ911 (710) miljoen. In verband met het jubileum zal op 26 september een symposium worden gehouden, waar de resultaten van een onderzoek zullen worden be kendgemaakt naar de toekomstige ontwikkelingen van commercieel on roerend goed. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De advocatenstand wordt enigszins opengebroken. Mi nister De Ruiter van justitie heeft gisteren bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend dat een eind zal maken aan de interne tuchtrecht spraak. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van de orde van advocaten zelf. De bestaande tuchtspraak heeft vooral de bescherming van „de eer van de stand der advocaten" op het oog. Minister De Ruiter vindt dat niet meer van deze tijd. In de nieuwe regeling zullen de belangen van de cliënt, die een klacht heeft over het optreden van zijn advocaat, meer centraal komen te staan. Volgens de bewindsman vergen de belangen van de rechtzoekende dat de tuchtrechtspraak in de eerste plaats gericht is op het waarborgen van een behoorlijke beroepsuitoefe ning. Zijn bedoeling is de tuchtrecht spraak, die nu wordt uitgeoefend door negen uitsluitend door advo caten bemande raden van toezicht, over te hevelen naar vijf raden van discipline. Deze raden zullen niet en kel uit advocaten bestaan, maar wor den voorgeweten door leden van de rechterlijke macht. De raden van toezicht hebben thans naast een rechtsprekende vooral een bestuurlijke taak en daartegen be staan nogal wat bezwaren, zoals over belasting en moeilijkheden bij het vinden van geschikte personen. Maar het voornaamste bezwaar is, dat tuchtrechtspraak binnen een kleine kring aanleiding kan geven tot wan trouwen in de objectiviteit. Macht De scheiding van taken heeft tot ge volg dat de macht van de deken het hoofd van de orde van advocaten en als zodanig voorzitter van de raad van toezicht in het arrondissement wordt afgebroken Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De onderhandelin gen tussen de industriebonden FNV en Shell over een nieuwe CAO zijn gisteren afgebroken in afwachting van de loonmaatregel van de rege ring. Shell wil niet praten over mate riële zaken zolang de regeringsplan nen onduidelijk zijn, maar als de loonmaatregel bekend is, zal Shell de bonden uitnodigen om de onderhan delingen voort te zetten. Piet Scheele van de industriebond FNV houdt er echter rekening mee dat de bonden als gevolg van de rege ringsmaatregel geen onderhande lingsvrijheid meer zullen hebben. De Shell-directie heeft gisteren toege zegd na 1 oktober van dit Jaar te willen onderhandelen over verlich ting van het werken in ploegendien sten. Shell is bereid die verlichting te bewerkstelligen door werktijdverkor ting. De eis van de bonden invoe ring van een vijf-ploegendienst met een 35-urige werkweek blijft overi gens onaanvaardbaar voor Shell. Opmerkelijk ls volgens Scheele dat de oliemaatschappij de prijscompen satie onverkort wil doorvoeren voor alle Inkomens, dus ook voor de men sen met een topsalaris. Verder heeft Shell herhaald bereid te zijn te praten over Initiële loonsverhogingen en over extra toeslagen voor vuil en on aangenaam werk. De onderhandelingen over een Shell- CAO worden als maatgevend be schouwd voor de nieuwe arbeidsvoor waarden voor het personeel van alle andere petrochemische bedrijven in ons land. DEN HAAG De werkgevers in ons land vinden het onjuist, dat steunver lening aan bedrijven in nood voor taan wordt afgemeten aan werkloos heidscijfers. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) wil slechts dié bedrijven steun verlenen, die geves tigd zijn in een gebied waar meer dan zeven procent van de beroepsbevol king werkloos is. PASSIELIEDEREN Passielie deren van HÉindel, Beethoven en Pe ter worden vrijdagavond uitgevoerd door het Amerikaanse protestantse kerkkoor in de Nieuwe Remonstranto Kerk in Den Haag. Aanvang: 20.15 uur, toegang: 2,50 en .1.50 gulden. CONCERT Het Voorburgse Ope rakoor geeft vrijdagavond zijn Jaar lijkse concert in de Vaste Bruchtkerk aan de Potgieterlaan in Voorburg. Uitgevoerd worden werken van Boi- to. Flottow en Verdi Toegang: 10 gulden, aanvang: 20 u'ir Sportief tweedpak. Bijzonder is de kolbertzak mèt opgestikte klepzak. Polyester/wol. Kleuren: Bruin en blauw Mt 46-56, 48'/,-52%. Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Oen Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117. Leiden Hypotheek? Ze zijn nu zo'n jaar getrouwd Sjef en Winnie en hadden een leuke etage in een gezellige Haagse wijk. Na lang zoeken, kijken en praten hebben ze een besluit genomen en kochten een mooie, ruime eengezins woning in een nieuwe wijk. De hypotheek voor hun nieuwe huis is prima ge regeld. Daar is wel het nodige aan vooraf gegaan. Na lang zoeken en oriënteren, fol dertjes lezen en in lichtingen inwin nen, kwamen ze uit eindelijk bij de Nutsspaarbank terecht. Daar konden ze Sjef en Winnie haarfijn vertellen welke hypotheek precies bij hen past. En dat een hypotheek bij de Nuts spaarbank de nodige voordelen oplevert. Zoals een hypotheek bij de Nutsspaar bank inhoudt Dienstverlening van A tot Z. Een lage afsluitprovisie van 1%over het totale hypotheekbedrag, inclusief taxatiekosten. Een lage basisrente van ll°/o*die vast staat voor 5 jaar. Betaling achteraf van rente en aflos sing per halfjaar. Sjef en Winnie kunnen eventueel extra aflossen, en... 10% van het hypotheekbedrag per jaar boetevrij! i* 111 ■•S Sjef en Winnie zitten nu lekker in hun nieuwe huis en met hun hypotheek zitten ze goed bij de Nutsspaarbank. Kom Ook eens praten over een hypotheek. We weten zeker dat we ook voor u de beste oplossing vinden. Typisch de Nutsspaarbank. "Effectieve rente 11,47%

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13