leen kant en klaar leerprodukt deTijd De dokter en de journalist ISn Texel voorbij BON gen bijdragen voor aamzorg vanaf 1 april De,SSS*^-stónm,e,s janTteïl°uv^ '"Wie zegt dat we niet ook SetCpA streven Og^Q UÓink Economische crisis: Op zoek naar een betere aanpak en jaar school voor zieke kinderen Dningen wil ïr praten Den weekblad Haag 1 1 Joseph Roth in Nederland: Verder: Overal te koop: f3,- voor plastische chirurgie overal te koop: f2.75 UIT DE WEEKBLADEN RDAG 13 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET M een onzer verslaggevers ECHT Het onderwijs aan zieken of ernstig zieke kinderen mag geen kant en klaar irodukt zijn. Het moet gezien worden als een aspect van een buitengewoon onderwijs, dat at van de belevingswereld van kinderen. Daartoe is een open leerplan noodzakelijk, dat gericht is op het proces dan op de produktie. gisteren drs. G. Bolkestein. ■ur van het seminarium voor pedagogiek (opleidingsinsti- r leerkrachten bij het buiten- onderwijs) tijdens een the- ddag ter gelegenheid van het bestaan van de school voor dnderen in Utrecht. Bij die id werd in de collegezaal het Wilhelmina-Kinderzieken- een groot aantal mensen uit Usche wereld en het onderwijs ig voorgelegd: „Hoe schools is >ol voor zieke kinderen"? het begin van deze eeuw in Nederland onderwijs gege- zieke kinderen. Aanvankelijk iculiere stichtingen, maar 970 ook in een tiental officiële ziekenhuisscholen. waarvan die in Utrecht de oudste is. Sinds de oprich ting zijn daar ruim 2500 leerlingen een twee uur per dag begeleid met lezen, rekenen, taal. aardrijkskunde, geschiedenis, biologie en expressie. Sinds twee jaar krijgt ook de school gaande jeugd uit het voortgezet on derwijs er les in talen, wis- en schei en natuurkunde, handelsvakken en wereldoriëntatie. Hoewel nog lang niet alle leerplichti ge patiënten deze vorm van aanvul lend onderwijs genieten, geldt sinds 1978 de wettelijke regeling dat bij een vermoedelijke opname-duur van drie weken of langer een kind als leerling van eer ziekenhuisschool mag wor den ingeschreven (vroeger werd een opnameduur van zes weken als crite rium gehanteerd). ïft staatssecretaris mevrouw Imit van Volksgezondheid gis- aan de Tweede Kamer laten De maatregel wordt genomen ider van Bestek 81. Het houdt tijk in dat voor kraamzorg iekenhuis op medische indica- ingang van volgende maand bijdrage zal worden ge- als thans voor een klinische ing zonder medische indicatie, >r de thuiskraamzorg verschul- 32,50 per dag). Voor plasti- gie zullen de verzekerden jitssecretaris ieendags beurs pondag verbieden AG (ANP) Staatssecretaris np (economische zaken) wil >eurzen die alleen op zondag Ji gehouden binnenkort verbie- lleen beurzen die minstens drie [duren wil hij op zondag toe- |De bewindsman kondigt dit een nota aan de Tweede Ka- er de knelpunten van de win- ngswet 1976. itssecretaris wil deze verscher- nbrengen omdat veel gemeen- i niet met ontheffing kleine erkopen onder het mom van toestaan. Dat is niet de be- van de wet. De staatss ecreta- dat het voor gemeentebestu- moeilijk te beoordelen is in men met een aanvraag voor rieuze beurs te maken heeft, er nog eens bij de gemeenten dringen de bepalingen strikt even. lag weer gesprek? Wachtlijst j t onzer verslaggevers NGEN Gedeputeerde Sta- Groningen hebben nu toch icht gekregen om vrijdag te aten met de regering. lind januari is er niet meer Provinciale staten van Gro- besloten toen het contact met ring te verbreken. Zij waren er de houding die het kabinet tegenover de problematiek k ^werkgelegenheid in Oost-Gro- D'66 in provinciale staten Dningen zijn nu alleen komen n in hun afwijzing van dit Dit is gisteren gebleken in prek met de fractievoorzitters provinciale staten. CDA en iren altijd al voor een gesprek regering. CPN. VPS (drie ge- t PvdA'ers) en de PSP zijn ook. zij het dat deze fracties irden hebben gesteld. Van- aakt het provinciaal bestuur of het deze voorwaarden al t te zwaar vindt om het ge- an te gaan. De verwachting is wél naar Den Haag zal tijgen week handhaafden provincia- hun motie van 31 Januari om contact te treden met het De maatregelen die de rege- op tafel heeft gelegd voor •ningen boden voor drie frac- iter voldoende aanknopings om nu toch het licht op groen Overigens vinden alle frac- de maatregelen die de rege- •r Oost-Groningen heeft aan- td te vaag en onvoldoende van de voorwaarden is dat elljkheid moet komen over 'tegenheid op korte termijn uitzicht komen voor behoud vouwkartonfabriek OKTO en en voor herstructurering van .•sbouw Verder wil men dat •bod hard wordt gemaakt om werking met Enraf-Nonius tien instrumentenfabrieken nd banen) te stichten ir •ningen i roi if. een anti-hitleriaan die, zelf goed voor twee, drie kruikjes per dag, in de jaren dertig in de cafés van de Amsterdamse binnenstad belet gaf als 'specialist voor verloren mensen". Martin Ros over de herleefde belangstelling voor een joodse schrijver emigrant. Oost-Groningen droomt van Kurort: proefboring naar geneeskrachtig water Pronk kan een kogel krijgen: Frank Martinus Arion bericht uit Paramaribo In memoriam ds Buskes Verwerpelijke financiële adoptie: het Foster Parents Plan Drugs ontwrichten gezin: Yvonne Keuls' De moeder van David S., deel 2 Maagd op de divan van de psychiater: Boek over Liduina van Schiedam proefabonnement O w*k«n d* Tijd v«or 7V4 gulden Plaats Tel TR-11 Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6. 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en nacht ook in het weekend): 020-462062 Op de school in Utrecht zijn dagelijks tien leerkrachten bezig met 60 tot 90 leerlingen, verspreid over ongeveer 25 - - afdelingen van alle Utrechtse zieken- perspectief begrensd. Het blijft alleen hulzen. Lopende patiëntjes komen J~ 1 naar het klasje op de afdeling waar ze verpleegd worden, sommige kinderen - worden er met bed en al naar toe doorheen functionele kennisover- gebracht. Anderen, die niet vervoerd 1 mogen worden, krijgen les op de zaal. of als ze geïsoleerd liggen geheel indi vidueel in een eenpersoonskamer. dat een wezenlijk moment, om werke lijk te zoeken naar een toekomst, zo zei hij. ..Doen we dat niet, dan wordt een mens in zijn bestaan ontkend en hebben wij hem eigenlijk ai afge schreven." Dr. Bonenkamp sloot zich daarbij aan. „De ontwikkeling van het kind gaat door," zo zei hij „ook als is het de vraag in hoeverre dit proces door de onderwijskracht moet worden beïnvloed. In elk geval niet alleen Niet afschrijven Evenals de orthopedagoog dr A. L. z'ln groter actie proces oiQQnion mof noms rif i/frnlnn riff en onzer verslaggevers HAAG Ziekenfondsverzekerden zullen vanaf 1 april bijdragen moeten betalen voor kraamzorg in het zieken en voor plastische- en cosmetische chirurgie. De behan- voor rekening van het ziekenfonds door fysiotherapeu- l met ingang van dezelfde datum worden beperkt. M. Bonekamp richtte de heer Bolke stein zich in zijn inleiding voorname lijk op de situatie van ernstige zieken of zelfs stervende kinderen, van wie men zich zou kunnen afvragen of vanzelfsprekendheden als opvoeding, en onderwijs nog wel zin hebben. Bol kestein beantwoordde deze vraag be vestigend. Ziek zijn, zo zei hij, bete kent voor het kind allereerst een ver vreemding van de wereld. Het opvoe dingsproces raakt verstoord, omdat het toekomstperspectief wordt ver duisterd. Dikwijls is dat tijdelijk, maar soms ook niet. En juist als de retorische vraag zich aandient of opvoeding nog wel zin heeft als er geen toekomst meer is, is ADVERTENTIE dracht, maar in-dat geval gaat het veel meer om de relatie tussen vol wassene en kind, om de vraag wat het leven te bieden heeft, inhoud geven aan een ontwikkeling die komen gaat." Hij omschreef dit ais een pro ces van actie, dat sterk ingebed moet waarvan met name de verbinding met de school van herkomst (vroege re schoolkameraadjes) een belangrijk onderdeel vormt. Coördinatie de helft van de kosten met een maxi mum van drieduizend gulden zelf moeten betalen. Mensen die al op een wachtlijst staan en die voor 1 april van hun zieken fonds toestemming hebben gekregen voor een esthetische of cosmetische operatie zullen de eigen bijdrage niet hoeven te betalen. Datzelfde geldt voor wat betreft de kraamzorg voor vrouwen die op 1 april meer dan vier maanden zwanger zijn. Mevrouw Veder-Smit heeft nog geen beslissing genomen over het aanpas sen van de eigen bij drage-regeling voor het ziekenvervoer De Zieken fondsraad heeft daarover ook nog geen advies uitgebracht omdat de raad deze maatregel wil koppelen aan het vaststellen van een maximum voor de door de ziekenfondsverzeker den in totaal te betalen eigen bijdra gen. Hoe groot dat maximum zal zijn is een vraag die de Ziekenfondsraad nog niet heeft beantwoord. ADVERTENTIE X heeft tot 1 juli en na 1 september zeer voor delige 3-, 5-en 8-daagse hotel-vakantie» incL bootvervoer en verzekering vanaf 70.— (logies en ontbijt) 90,— (halfpension) 95.— (volpension) In de Texel-vakantie-reisgids 1980, gratis verkrijgbaar bij de VW-i kantoren, vindt u volledig verzorgde hotel-zomerweekje» in juli en augustus vanaf f 300,- per week. Inlichtingen en boekingen: VW TEXEL, Postbus 3, 1790 AA Den Burg. Tel. 02220-2844. mM Tarfw*. tfi f»r-« Hai* De revalidatie-arts dr. B. A. de Jong pleitte voor een veel betere coördina tie van medische en onderwijskundi ge zorg dan thans het geval is. „Het hele scala van medische en para-me dische bemoeienissen met een ziek kind kan wel eens een ondragelijke belasting zijn. waardoor het leerpro ces wordt gesaboteerd," zo zei hij. Uitgaand van de gedachte dat onder wijs voor deze kinderen Juist harder nodig is dan voor gezonde kinderen, spoorde hij de onderwijskrachten aan tot een hardere opstelling: de para-medische zorg zou zelfs onder geschikt moeten worden gemaakt aan het onderwijsgebeuren. De situatie is nu zo dat het hele medische blok zich niets aantrekt van wat de onderwijskrachten nood zakelijk vinden. Er is te weinig over leg. Wij zijn dlemaal vakidioten die bezig zijn met het invullen van ons eigen werk, en daardoor maar een klein stukje van het totaal zien." En zo kwamen er nog meer wensen op tafel. De Utrechtse school hoopt in de nabije toekomst met kleuters aan het werk te kunnen gaan. Er wordt ge dacht aan regionale uitbreiding van de activiteiten. En ook zal het zieke kind thuis weldra meer aandacht vra gen, evenals de etnische minderhe den die zich door hun taaiachter stand toch al voor een extra commu nicatieprobleem zien geplaatst. Vra gen waarop mogelijk bij een volgende lustrum een antwoord kan worden gegeven, aldus mevrouw Ten Cate. voorzitter van het schoolbestuur ADVERTENTIE KUWSNET WEKELIJKS NIEUWSMAGAZINE door fllmmer Mulder Wat is erger: journalisten die weigeren te schrijven of dok ters die weigeren te opereren? De man met een acute blinde darmontsteking zal geen moeite hebben met de vraag, maar de hoofdredacteur die kennelijk op het moment geen heelmeester van node heeft weet het zo direct nog niet. Van Rossum van Else- viers Weekblad komt, worste lend met de vraag of journa listen mogen staken, tenmin ste tot de stelling: „Meer dan de meeste andere beroeps groepen (de medici misschien uitgezonderd) dient de jour nalist het belang van het pu bliek zorgvuldig af te wegen tegen het eigen belang." Elsevier is één van de weekbladen die zich bezig houden met een kwestie die in de marge van de FNV-acties van vorige week is opgebloeid. Bij die acties waren ook journalisten betrok ken. Dat hoeft niemand te verbazen. In de eerste plaats is de verspreiding van de gedrukte Informatie in Neder land voor het overgrote deel in han den van particuliere ondernemers, waardoor de meeste journalisten in loondienst zijn bij zo'n ondernemer In de tweede plaats zijn binnen dat wereldje van Journalisten-werkne mers zo ongeveer alle in Nederland bestaande opvattingen wel vertegen woordigd. Geen wonder dus dat er vorige week hier en daar ook journa listen waren die meenden een daad te moeten stellen tegen de loonwet. En kele redacties besloten daarom alleen maar „actie-nieuws" te bewerken. Andere redacties hebben daar grote moeite mee. zo blijkt uit de weekbla den: beide Elsevieren, De Tijd en Nieuwsnet veroordelen de „selectieve staking", zij het dat de laatste twee niet zo van dik-hout-zaagt-men-plan- ken doen ais Elsevier Gerard van den Boomen geeft in De Nieuwe Linie wat tegengas door er op te wijzen dat journalisten altijd selectief zijn en dat de informatie die het publiek krijgt voorgeschoteld nooit helemaal „onpartijdig" is. Hij versterkt zijn betoog met een mooi citaat van de Duitser Kurt Tucholsky die de activi teiten van al die gewichtige journalis ten tot de Juiste omvang terug bracht met: „De berichtgeving is het meest gecompliceerde weefsel van leugens dat ooit is uitgevonden." Nu is er, om naar het probleem uit de aanhef te rug te keren, ook best wat lelijks over dokters te zeggen, maar zullen we de journalistenstaking voorlopig toch maar ais het minst erge beschouwen0 De Tijd Journalisten die wèl werkten zijn het mikpunt van de schrijver Frank Arion in De Tijd Hij verwijt de Ne derlandse journalistiek niet goed over Suriname te hebben bericht. Hoe het dan wel zit in Suriname? Arion „Het Surinaamse volk wil maar één ding: uit de chaos geraken. En de hoogste democratie is nog steeds de wil van het volk eerbiedi gen. niet het blindelings vastkleven aan wat voor instituten dan ook." Met dat laatste wil hij hebben gezegd dat er wat hem betreft voorlopig geen verkiezingen in Suriname gehouden hoeven te worden. „Typerend" voor de houding van de pers noemt Arion het „dat van de 35 Nederlandse Jour nalisten die als gieren de laatste da gen in Suriname zijn neergestreken, de meesten het land alweer hebben verlaten." Het verwijt van de schrij ver zou wat meer indruk hebben ge maakt als hij de moeite had genomen te vermelden wie er dan nog wel zijn Elsevier Heel uitnodigend na al die FNV-ac ties is het schuimend glas bier dat Elseviers Magazine op de voorplaat zet. Het ls bestemd voor een recher cheur van de belastingen die in het kader van de actie „Schuimkraag" het zwarte geld van de caféhouders moet opsporen. Elsevier heeft een op vallend gedetailleerd verhaal over die operatie waarvan de gevolgen desas treus worden genoemd: 35 procent van de onderzochte horeca-bedrijven mogen rekenen op zeer forse navorde ringen. Over nog veel meer geld schrijft Peter HQnd in Elseviers Weekblad. Hij legt uit wat Zijlstra, president van de Ne- derlandsche Bank. nu heeft bedoeld met zijn waarschuwing dat de over heid niet teveel mag lenen. De gevol gen daarvan zijn volgens Hünd voor die overheid niet het ergst: „De over heid overleeft ook dit Jaar wel weer. Of het bedrijfsleven en de werkgele genheid het gebrek aan kapitaal en de hoge rente die het gevolg van dat overleven zijn, zullen kunnen door staan is een heel andere vraag In het Magazine heeft Onno Reitsma een gesprek met de oprichter van de Nationale Centrum Partij. Om die partij even goed te plaatsen: de ben de die anderhalve week geleden de illegalen in de Amsterdamse Mozes- en Aftronkerk overvielen had die avond een bijeenkomst van deze par tij bijgewoond en de man die nu in Elsevier aan het woord is had daar gesproken. Vrij Nederland Wie is die oprichter van de Nationale Centrum Partij dan wel? Elsevier om schrijft hem als een 32-jarige doctor in de wiskunde en natuurweten schappen maar verzwijgt zijn naam. Die halen we dan maar uit Vrij Neder land, dat zich ook bezig houdt met de ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: Om de crisis op te lossen is eerst een kabinet nodig dal ver trouwen geniet Een gegarandeerd inkomen: Pleidooi voor ontkoppeling van arbeid en inkomen Niet bi) brood alleen congresseert: De bestaande orde is onrechtvaardig en onrecht matig. Interview met Vera Baths: Sponsoring wordt een ramp voor de muziek' Bosgra over Mugabe's overwinning: Ook voor Zuid- Afrika nadert de dag van de afrekening Ruitenberg over Buskes: Een radicaal die altijd vooraan stond in de strijd Nieuwe Franse filoaofenschool: Zonder laai is er niets Oos terhuis analyseert de r.k. kerk Filmfestival Berlijn: Filmen tegen de censuur in. En: De Tros en het IKV Van den Heuvel naar de Vara. Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,- Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per half jaar 2 Ad re» Code/plaat» Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 mmm—mmmmm Overal in de losae verkoop 1,85 overval op de Mozes- en A&ronkerk. VN houdt het er op dat die overval lers, van wie een aantal is gepakt, de „dommekrachten" zijn die zich laten opjuinen door de slimmen die zelf buiten schot blijven maar wel de ge vaarlijkste praatjes verkopen. Zo'n slimme is dan de jonge doctor, Henri Brookman, wetenschappelijk mede werker bij de Vrije Universiteit, al daar bekend om zijn intellectuele ga ven. binnen zijn partij „wel bekend als Pakkle boter vanwege zijn wat glad optreden." Terwijl de rode VARA een dominee probeert aan te trekken zoekt het van huls uit ook socialistische Vrij Neder land het bij de vrijmetselarij. Twee volle pagina's worden er ingeruimd voor de verhalen van Martin van Amerongen over splitsing in dit insti tuut van nette heren dat omgeven is met geheimzinnigheid. Er moet trou wens tussen de lezerskring van VN en de aanhang van de vrijmetselarij wel enige verwantschap bestaan gezien de in de „Loges" vertegenwoordigde beroepsgroepen die Van Amerongen opsomt: „Artsen, advocaten, politici, onderwijzers, leraren, hoogleraren en wat kader van het bedrijfsleven." Hervormd Nederland Hervormd Nederland gedenkt het feit dat één van zijn medewerkers waar schijnlijk voorzitter van de Vara wordt met een commentaar. HN heeft er begrip voor dat veel hervormden de wenkbrauwen fronsen bij het be richt dat hun secretaris-generaal Van den Heuvel naar de Vara gaat, maar heeft zelf een positief oordeel: „het is goed dat een man als Van den Heuvel die de kerkelijke wereld met al haar falen en met haar hoopvolle tenden sen zo van binnenuit kent zich het hol van de leeuw laat binnenhalen. Kerk en Vara, het christelijk geloof en het socialisme kunnen daarmee allieen maar gediend zijn." Hervormd Nederland doet deze week veel aan economie. Kees Waagmees- ter ging bij enkele deskundigen op zoek naar een alternatief crlslsbeleid en laat zijn verslag uitmonden in de vraag om een ander kabinet. Nog alternatiever zijn de ideeën van de VU-hoogleraar J.P. Kuiper die op de middenpagina's worden onder vraagd. Kuiper wil een gegarandeerd inkomen voor iedereen, zodat loon en werk van elkaar kunnen worden ge koppeld. Het is een Idee dat het voor stellingsvermogen van velen te boven gaat Kuiper: „Onafhankelijk van de politieke richting die we zijn toege daan zijn we in ons hart allemaal kleine burgertjes. We hebben een mo raal die geloof hecht aan zelfverwer kelijking, particulier bezit, vooruit gang, de rede. het burgerlijk fatsoen. Zo'n ideologie raak Je niet zomaar kwijt' Haagse Post Het vonnis van de Amsterdamse rechter in het kort geding van de metaal-werkgevers tegen de FNV kwam voor de Haagse Poet nog op tijd voor een behoorlijke analyse. Uit de mond van FNV-leIder WLm Spit wordt daarbij opgetekend: „Lieden die bijzonder rechts zijn. die zitten er alsmaar op te hameren dat staken iets verderfelijks is. iets gemeens of iets schunnigs, alsof de vakbeweging in Nederland er zich niet van bewust zou zijn dat je bij een staking ook je verstand moet gebruiken. Het is ook niet iets ondemocratisch. Staking van een bonafide vakbond behoort tot de gelegitimeerde wapenuitrus ting" HP is voor een groot deel een boeken nummer en daarin staat een Inter view met schrijfster Mary McCarthy die haar laatste roman in Nederland heeft laten spelen. Over Nederland zegt ze onder meer: „Nederland heeft beslist iets onwerkelijks voor me; lk vind het zo vreemd dat de mensen hun gordijnen niet dichtdoen Alsof elk huis een peep-show Is". Nieuwsnet Nieuwsnet loopt vooruit op de vol gende algemene verkiezingen met een portret van D'öfl, dan de derde partij in Nederland Hoewel. Marcel van Dam (van de PvdA) waarschuwt voor een al te groot optimisme door er op te wijzen dat de „zwevende kiezers" groot in aantal maar wispel turig in gedrag zijn: ..Inderdaad de floating vote. D'6fl strijkt dezelfde winst op als Wiegel vier Jaar geleden deed. Ook de PvdA heeft een deel van de floating vote. Maar voor D'66 is het risico veel groter Eén blunder van Terlouw in de verkiezingscampagne en de massa loopt weg". Nieuwsnet heeft een mooi vervolg op de Ogem-affaire door uit te leggen dat het allemaal niet de schuld is van de weggestuurde Udlnk maar dat diens voorganger K. Flbbe net zo goed boter op het hoofd heeft. De Groene Als typisch Amsterdams weekblad heeft De Oroene veel oog voor de grote affaires van de hoofdstad: de slag met de krakers in de Vondel straat en omgeving en de terreur van de Marokkaanse Amlcales bij Paradl- so. In het verhaal over dat laatste worden de grote verbanden gelegd; „Een nieuwe politieke cultuur In Ne» derland: de cultuur van de brandbom en de ploertendoder, tegenover het recht op Informatie, meningsuiting, demonstratie en andere vormen van democratische politieke actie. Kan dat allemaal zomaar? Het gebeurt" Doeke Eisma beschouwt de kolenno- ta van de regering en signaleert een dubbele moraal bij de mensen die de Nederlandse kolen niet willen ontgin nen maar geen bezwaar hebben tegen import van kolen uit landen waar de winning gevaarlijk is voor de arbei ders en schadelijk voor het milieu

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11