dvies over vestiging jdagogische academies tretford tapijt gJSS imenlevingsvorm zonder ïderen komt vaker voor woninginrichter! dustriebond FNV adviesorgaan Rabobank S V-A-G Campinghouders willen gasten niet aanmelden bij de politiecomputer Kamer wil opheldering over opslag van splijtstof missie: 'De Klokkenberg' blijft in Nijmegen eij Barnevelders: geen politiestaat itioneel huwelijk niet bedreigd Geen sluiting kerncentrales Kamer wil andere opzet stuurgroep basisonderwijs Huurverhoging blijft zes procent H)AG 12 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ?e-, ize parlementsredactie 1AAG De protestants-christelijke pedagogische aca- en opleidingsinstituten voor kleuterleidsters zullen hnenkort kunnen uitspreken over de vestigingsplaat- Kir de toekomstige opleidingen. Een landelijke commis- tft hierover gisteren een advies uitgebracht Daarin voorgesteld om de 33 bestaande instituten in elkaar te en tot 19 en mogelijk 21 opleidingen voor het nieuwe iderwijs. D- 'hun opleidingsinstituten al rer"-academie staat. In het voorlopl- 0g' eadviseerd in de zogeheten o','r,oc, "or, eemmiedn wm» <m» pcommissie Deze commis sar beurt brengt advies uit ainister i?", ns-katholieke. openbare en bijzondere organisaties heb- ehals voor de protestants- lce adviescommissie vorm- pleidingsinstituten in Nijme- jhoven, Doetinchem en Arn- nneer de opleiding voor kleu- ;rs in Eindhoven naar Nijme- [aan om daar een fusie aan met de protestants-christelij- ogische academie „De Klok- zou dat betekenen dat er liden straks geen enkele pro- christelijke opleiding voor basisonderwijs meer is. adviescommissie was dit een |k punt van overweging. lijk is toch gekozen voor Nij- it het oogpunt van een even spreiding ten opzichte van re opleidingsinstituten in de Iets dergelijks geldt ook voor Doetin chem waar de „Groen van Prinste- ge advies van de commissie blijft dit instituut in Doetinchem en zou de protestants-christelijke opleiding voor kleuterleidsters in Arnhem naar deze plaats moeten verhuizen om met „De Groene" een fusie aan te gaan. De overige vestigingsplaatsen waar voor de commissie heeft gekozen zijn Groningen, Leeuwarden, Sneek. Em- men, Zwolle, Almelo, Ede, Utrecht, Amsterdam. Alkmaar (de pedagogi sche academie in Santpoort zou met de opleiding voor kleuterleidsters in deze plaats moeten samengaan). Oegstgeest, Den Haag. Gouda, Rijn mond-Noord en Rijnmond-Zuid, Gor- kum of Dordrecht en ten slotte Mid delburg. Twee vestigingsplaatsen zijn nog in bespreking. Dat betreft de twee gere formeerd vrijgemaakte opleidingsin stituten in Groningen en Amersfoort (die op een of andere manier tot één instituut zouden moeten komen) en een opleiding met een „open identi teit." Daarmee wordt gedoeld op een instituut waar bij voorbeeld multi culturele projecten kunnen worden uitgevoerd in het kader van het on derwijs aan etnische minderheden. Van een onzer verslaggevers BARNEVELD De recrea tie-ondernemers in de ge meente Barneveld, waar zes tig campings gevestigd zijn, hebben besloten er niet aan mee te werken dat hun gasten in de computer van de politie terecht komen. Volgende week behandelt de gemeen teraad een voorstel van B. en W. dat ten doel heeft via de algemene poli tieverordening tot een vrij uitgebrei de gastenregistratie te komen. Wordt het aangenomen dan moeten de kam- peerbedrijven voortaan binnen twaalf uur na hun aankomst een lijst met ruim een dozijn beamtwoorde vragen over de gasten bij de politie afgeven. De exploitanten zullen dat weigeren, ook al is het burgerlijke ongehoorzaamheid, „want", zeggen ze, „we zijn in Nederland nog niet aan een politiestaat toe". Over de gastenregistratie is al enige Tpr »n7app jaren met de politie gebakkeleid. Vol- gens het wetboek van strafrecht is ieder bedrijf, dat gasten herbergt, verplicht hen te registreren. In het algemeen houdt men zich daar ook wel aan, maar ieder doet het op zijn eigen wijze. advertentie zal dit gezin in de toe- lel enkele veranderingen on- Zo zal de rolverdeling tus- n en de vrouw er soepeler in niet altijd zal de man kost- d de vrouw huisvrouw zijn), slviteit in de seksuele ver- tussen man en vrouw zal (ren (dat betekent dat man en vrouw ook intieme relaties zullen onderhouden met anderen dan de ei gen partner) en ook de taakverdeling tussen gezin en instellingen zal soepe ler worden (instellingen als scholen, clubhulzen, opvangcentra en derge lijke zullen een groter stuk van de zorg en de opvang voor de kinderen delen met de ouders). ize sociaal-economische redactie JRDAM De industriebond FNV heeft besloten werk >eleidscommissie scheepsvbouw op te schorten. Deze ng is genomen in het kader van de FNV-acties tegen de latregel, die minister Albeda waarschijnlijk deze week raardigen. ZJlscommissie scheepsbouw is "To" sorgaan van de minister van aJk che zaken. Behalve de vak- ma zijn ook de overheid en de he' rs vertegenwoordigd, ïf^jlef schrijft de industriebond de opstelling van de over- tder dat er beleidsmaatrege- genomen voor een aanpak werkelijke problemen" in met behoorlijk bestuur. De irs in de metaal worden er in wejvan beschuldigd dat zij er ft de overheid op uit zijn 'weging buiten spel te plaat sen en de bezuinigingsoperatie, ge richt op de werknemers, te voltooien. De bond zal in een later stadium beslissen over deelname in de be leidscommissie scheepsbouw De centrale bond van scheepsbouw meesters in Nederland, een werkge versorganisatie in de scheepsbouw, betreurt het dat de bond uit de com missie is gestapt. De werkgevers zelf zullen het overleg voortzetten met de overheid. Daarbij zal de industrie bond op de hoogte worden gehouden van hetgeen er in de commissie gebeurt. advertentie Jen mot tegl tort jaa ;ea oer iwe (iet Oi en. autt G-fi Als de V.A.G dealers het deze maand over voordeel op nieuwe Volkswagens en Audi's hebben, dan bedoelen ze niet 'n gratis radiootje of 'n paar bërmlampen. Dan bedoelen ze heel wat meer! Oqfdfo/c het politiebureau worden gedepo neerd Om bij ziekte van familiele den, wier overkomst dringend ge wenst is, de gasten gemakkelijker te kunnen opsporen. Maar ook om ze in de computer te doen, zodat ze- onder meer naar de douaneposten kunnen worden doorgegeven. „De politie vindt het beslist nodig te weten wie hier verblijven. Er strijken hier aller lei figuren neer", werd op het gemeen tehuis gezegd. De korpschef van de gemeentepolitie in Barneveld, de heer J. Zwart, wenst echter dat de gasten niet alleen wor den geregistreerd, maar ook dat de namen met een aantal gegevens (eventueel met paspoortnummer) op Volgens de heer G. Kamphorst, eige naar van een grote camping bij Voorthuizen (gemeente Barneveld) zijn de gegevens op de bedrijven vrij ter Inzage voor de politie. Maar de exploitanten piekeren er niet over de informatie aan de politie door te ge ven. Het zou voor Barneveld een slechte zaak zijn om in dit opzicht een uitzonderingspositie te gaan in nemen. Korpschef Zwart heeft, aldus de heer Kamphorst, gezegd dat hij de computer al bezit en dat bij de naam van een gast een kruisje of iets derge lijks op het scherm verschijnt als het een crimineel blijkt te zijn. De bedrijven in de gemeente Barne veld. die zich voornamelijk in Voort huizen, Garderen en Kootwijk bevin den. hebben zich in overgrote meer derheid voorgenomen en bloc niet mee te werken aan de persoonsregis tratie in de nieuwe vorm. Gaat de gemeenteraad met de wijziging van de algemene politieverordening ak koord. dan zullen ze bij de Kroon in beroep gaan. Dat is besloten op een vergadering, die door verscheidene organisaties op het gebied van de recreatie en het toerisme was georga niseerd. Bingo In deze vergadering is eveneens be sloten zich tot het uiterste „in laatste instantie ook weer burgerlijke ongehoorzaamheid" te verzetten tegen nieuwe bepalingen die de ge meente Barneveld wil met het oog op het bedrijven van het blngospel op de; campings. Destijds zouden de exploi tanten zelf de politie geattendeerd hebben op een bedrijf waar commer cieel bingo werd gespeeld, hetgeen in strijd is met de wet op de kansspelen. Tot ieders verbazing reageerde de p»> Utie erop met vrij stringente regels voor het beoefenen van bingo. Die hielden onder meer in dat het alleen nog mag onder ausplcién van een vereniging, die tenminste drie Jaar geleden werd opgericht Voorts moet de boekhouding desgevraagd worden overgelegd. Een andere voorwaarde ls dat de opbrengst zal worden be steed aan een doel „te algemenen nutte". Een voorstel van de recreatie-onder nemers om de toegangsprijs op een gulden te stellen, de prljzenpot niet hoger te doen zijn dan vijfhonderd gulden en bekend te zullen maken naar welk liefdadig doel (Rode Kruis, kankerbestrijding enz de opbrengst zal gaan. werd niet geaccepteerd Korpschef Zwart heeft erop gewezen dat hij zich aan de wet zal houden en meteen tot bekeuring zal overgaan als die wordt overtreden. De kam peer be drijven hebben besloten ge woon door te gaan en alle consequen ties. ook de financiële, samen te zul len dragen. Met het oog op de kans van een Inval door de politie en in beslagname van de attributen, wordt geadviseerd voorlopig goedkoop huiskamer-materiaal te gebruiken Wanneer er ergens wordt gespeeld, dan zal men zelf de politie tippen om op die manier een uitspraak van de rechter te krijgen. en onzer verslaggevers fNINGEN De komende tien jaar zullen er steeds meer samenwonende paren zonder en komen. Deze andere vorm van samenleven zal overigens niet van zo'n grote omvang ekenis zijn, dat hij het traditionele huwelijk en gezin zal bedreigen. Wanneer mensen Ijk kinderen willen, zullen de meesten toch, na een officieel gesloten huwelijk, kiezen ■PjCt min of meer traditionele gezin. Tot deze bevindingen komt de socio loge Martha Beuckens-Vries die vrij dag aan de Landbouwhogeschool in Wageningen promoveert op het on derwerp „Toekomstige ontwikkelin gen rond huwelijk en gezin". De voor zichtige conclusies, die mevrouw Beuckens in haar proefschrift trekt, zijn afkomstig van een onderzoek, dat zij onder honderd vijf tig deskun digen op het gebied van huwelijk en gezin heeft gedaan. Zij heeft deze mensen (artsen, sociologen, psycholo gen, maatschappelijk werkers, peda gogen, juristen, politici en journalis ten) gevraagd welke ontwikkelingen zij op een termijn van tien Jaar ver wachten rondom huwelijk en gezin. Andere verwachtingen van deze des kundigen: Het romantische huwe lijksbeeld zal minder worden; de ge zinnen zullen nog kleiner worden, de dagelijkse verzorging binnen het ge zin zal verder afnemen (er zullen nog meer apparaten komen die bepaald huishoudelijk werk zullen vergemak kelijken of overbodig maken en som mige huishoudelijke zaken zoals was sen zullen centraal bulten de deur gebeuren). Verder zullen meer man nen een deel van de zorg voor huis houding en gezin op zich nemen, om dat zij deeltijdbanen zullen hebben Ook voorspelden de deskundigen een nog groter aantal echtscheidingen door een verminderde duurzaamheid van relaties. Martha Beuckens deed haar onder zoek in 1975. Inmiddels is het vijf Jaar later; in die tussentijd heeft ze enkele voorspellingen al aan de werkelijk heid kunnen toetsen. Zo is het inder daad uitgekomen dat er steeds meer samenwonende paren komen en dat de rolverdeling in het huwelijk tussen mannen en vrouwen al wat soepeler is geworden. Wat Martha Beuckens zelf eigenlijk nogal opvallend vindt aan de uitsla gen van haar onderzoek is dat bepaal de revolutionaire ontwikkelingen met betrekking tot huwelijk en gezin niet doorgezet zijn. Zo blijken de des kundigen vrijwel geen plaats meer toe te kennen aan experimenten als communes, projecten voor centraal wonen en grote groepshuishoudens. Deze verschijnselen die zo'n vijftien jaar geleden het begin van een geheel nieuwe ontwikkeling leken te zijn. blijken toch niet bij veel mensen aan geslagen te zijn. Wensen Martha Beuckens heeft de deskundi gen niet alleen gevraagd naar hun verwachtingen met betrekkingen tot huwelijk en gezin, ze heeft ze ook gevraagd naar hun wensen op dit gebied. Uiteraard verschilden die wensen wel wat van de verwachtin gen. maar toch niet erg opzienbarend. De meest gewenste relatievorm bleek een man-vrouwrelatie te zijn. waarin zowel de man als de vrouw de vrijheid hebben andere Intieme relaties te on derhouden. Verder zou deze relatie zich moeten kenmerken door een gro te soepelheid in de rolverhouding tus sen man en vrouw, men zou liever geen erg romantisch beeld meer moe ten hebben van de relatie of het hu welijk. de gezinnen zouden kleiner moeten worden (achttien procent koesterde overigens de wens dat de gezinnen weer groter zouden worden), de partners zouden een groter deel van lun tijd moeten besteden aan vrijwilligerswerk en de zorg voor de kinderen zou voor een belangrijk deel gedeeld moeten worden met andere instellingen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil opheldering over de opslag van radio-actief materiaal bij de kerncentrale van Dodewaard (Gelderland). Volgens de actiegroep „Stop Dode- waard" liggen er zeer binnenkort meer splijtstofelementen opgeslagen dan de vergunning aan „Dodewaard" toestaat. Enige tientallen leden van verschillende milieuorganisaties verenigd in de stichting „Reinwater" hebben gisteren een grote hoeveelheid zout gedepo neerd voor de deur van het Frans verkeersbureau aan de Amsterdamse Prinsengracht. De actie was bedoeld als een protest tegen het lozen van zout in de Rijn door Franse kalimijnen en het nog steeds niet nemen van maatregelen daartegen door de Franse regering. Op het ogenblik hebben de kalimijnen vergunning van de Franse overheid zeven miljoen ton zout per jaar te lozen. Het PPR-Kamerlid Jansen. Initiatief nemer van een „kamerbrede" reeks vragen aan de regering, wil weten of de actiegroep het bij het rechte eind heeft. „De berichten zijn tegenstrij dig." aldus Jansen. Het ministerie van edbnomlsche zaken liet gisteren weten dat „Dodewaard" niet met acute ruimtenood kampt, zoals de actiegroep veronderstelt. Wél is het zo. aldus het ministerie, dat de opwerkingsfabriek in het Engelse Windscale weigert nog langer ge bruikte splijtstofstaven uit Dode waard te ontvangen. Deze staven moeten daarom bij de Gelderse cen trale zelf opgeslagen worden De Engelse weigering volgt op de (voorlopige) onwil van de Tweede Ka mer om een nieuw opwerklngscon- tract goed te keuren. Het is onduide lijk wanneer de Kamer zich uit- spreekt over dit contract en nog een ander contract, namelijk tussen de exploitant van de kerncentrale te Borssele en de Franse verwerkingsfa briek Cogéma. Een meerderheid vim de yweede Ka mer vjndt het In élk geval onzin om de Nederlandse regering opnieuw te advertentie voor spaarders goed nieuws voor spaardersgoed nieuws De rentevergoeding op nieuw uit te geven spaarbrieven is als volgt: Spaarbrieven op naam 5 jaar vast10 Va Spaarbrieven op naam 6 jaar vast10 Va Spaarbrieven aan toonder 5 jaar vast10 Spaarbrieven aan toonder 6 jaar vast10 geld en goede raad wijzigingen voorbehouden laten onderhandelen met Frankrijk en Engeland, zoals de PvdA bepleit had. Een motie van de socialist. Voortman werd gisteren verworpen Nieuwe onderhandelingen hebben geen enkele kans van slagen, had minister Van Aardenne (economische zaken) eerder betoogd. Van Aardenne wil de contracten voor opwerking niet op het spel zetten, omdat daar door het functioneren van de twee Nederlandse kerncentrales in de knel komen. De Kamer sprak zich gisteren uit tégen sluiting van de centrales in Dodewaard en Borssele. Slechts PPR. CPN. PSP. Boerenpartij, twee Kamerleden van D'66 en elf socialis ten stemden vóór een motle-Jansen. die aandrong op spoedige sluiting Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (onder wijs) heeft het gisteren aan de stok gekregen met een meerderheid Injle Tweede Kamer over de stuurgroep innovatie basisonderwijs. De Kamer nam een motie aan van de CDA- Kamerleden Deetman en Van Leijeó- horst, waarin gevraagd wordt om een andere opzet van de stuurgroep, die de activiteiten rond de toekomstige basisschool (samensmelting van kleuter- en lagere school) moet gaan coördineren. De Kamer vindt dat de minister voor 1 Juli met een andere opzet moet komen, omdat de verantwoordelijk heden in de stuurgroep naar hun me ning door elkaar lopen. Scholen móe ten op regionaal niveau zelf vemieu- wtngsplannen kunnen maken, rrtel bij voorbeeld schoolbegeleidings diensten. Die eigen verantwoordelijk heid komt in de stuurgroep niet uit de verf. menen de Kamerleden, het ge vaar van centralisme is daarmee niet uitgesloten. Tegen de motie stemden WD, D'6Ö, PSP en Boerenpartij De eerste twee zijn het weliswaar ook niet eens met de huidige opzet van de stuurgroep; maar ze verwachten dat Pais tijdig met voorstellen zal komen om veran deringen aan te brengen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regeringsfracties CDA en WD steunen het kabinet In hun voornemen de huren per 1 Juli met zes procent te laten stijgen. Een poging van PvdA-Kamerlid Van Dam om daar een procent van af te doen vond onvoldoende weerklank in de Tweede Kamer Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting betoogde met steun van de regeringsfracties dat een huurver hoging van acht tot acht en een half procent, gezien de bouwkostenstQ- ging gerechtvaardigd zou zijn. Uit oogpunt van beperking van de kosten voor levensonderhoud heeft het kabl' net echter voor een lagere verhoging van de huren gekozen Met name op dat punt spitste Van Dam (PvdA) zijn kritiek toe. Hij acht het gewenst dat de huren In het to taal van de inkomenspolitiek worden beoordeeld. Het feit dat „mensen wel in hun portemonnee worden gepakt via de loonmaatregel, terwijl aan de prijzen, waaronder huren, niets wordt gedaan" achtte Van Dam een schan dalige vertoning

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9