Deze meneer bouwde en verkocht P in 1979drie miljoen auto's. Een Nederlands ruggesteuntje voor de rebelleri TOYOTA Premier Portugal bestrijdt de oppositie en zijn president irr Heeft u meneer soms iets te vragen? Massaal protest Belgische boerei WOENSDAG 12 MAART 1980 TROUW/KWARTET SDi F.iji Toyoda is prcsident-direkteur van de Toyota Motor Company. Toyota is het grootste automohielconcem van Japan en bezet op de wereldranglijst een onbedreigde derde plaats. Zulke suksessen roepen vragen op. Zoals: "Hoe bereikt Toyota zulke gigantische verkopen?" En: "Hoe komt het dat alle Toyota's zo onbegrijpelijk laag geprijsd zijn?" Of: "Hoe is het mogelijk dat op 'n Toyota twee volle jaren garantie gegeven wordt? Omdat niet iedereen even naarJapan kan gaan om de heer Toyoda dit soort vragen te stellen, hebben wij dat voor u gedaan. In de hoop geen belangrijke vragen over het hoofd gezien te hebben. Hoge arbeidsproduktivitcit Tijdens het hele gesprek wordt de heer Toyoda voortdurend overvallen door bescheidenheid. Vaak glim lacht hij welwillend en zwijgt hij nadrukkelijk. Over dejapanse werknemer krijgen wij hem moeilijk aan het woord. Hij geeft na lang aandringen toe, dat dejapanse werkmentaliteit, het Japanse doorzettings vermogen en de arbeidszin inderdaad zeer bepalend zijn voor de hoge arbeids produktiviteit bij Toyota "Het aantal Toyota's dat per werknemer geproduceerd wordt, stemt inderdaad tot tevredenheid" zegt de heer Toyoda relativerend. Wij weten dat het aantal geproduceerde Toyota's per Japanse werknemer een veel voud is van het aantal auto's per man in een Europese of Amerikaanse fabriek. Miljardeninvestering. "Maar die investeringen, die u in de algelopen 20 jaar deed", helpen wij de heer Toyoda op weg. De heer Eiji Toyoda denkt een ogenblik na en knikt dan instemmend. "Investeringen ja We hebben inderdaad investeringen gedaan"Wij weten beter.Toyota investeerde in de jaren zestig en zeventig vele miljarden in een hyper modem produktie-apparaat. sze IA Eiji Tbyotla (67jaar) President direkteur rem de Toyota Motor Company Nieuwe modellen worden steeds ruim van tevoren in ontwikkeling gebracht, uitputtend getest en ontworpen om te beantwoorden aan de Europese en Amerikaanse smaak. Lage onderhoudskosten. "Heeft u die Duitse vergelijkende test van de ADAC gelezen?" willen wij weten. Ondanks zijn drukke werkzaamheden bleek de heer Toyoda inderdaad tijd ge vonden te hebben om te lezen hoe bij een objektieve test van de Duitse Automobieldub de Toyota Carina naar voren kwam als de auto met de laagste onderhoudskosten. "Hoe vindt u de nieuwe Carina'" vraagt de heer Toyoda die nu moeite heeft om zijn trots goed te vetbergen. "Mogen wij nog even doorgaan op die lage onderhoudskosten?", dringen wij aan. "Autorijden is al duur genoeg" zegt de president-direkteur van Toyota "Vooral in West-Europa Daarom wordt bij Toyota alles gedaan om ervoor te zorgen dat het onderhoud tot een minimum beperkt kan blijven. De materiaalkeus speelt daarbij een grote rol. We hebben speciale, gepaten teerde metaal-legeringen. We lopen technisch voorop, door dat Toyota een sterke researchafdeling heeft. Nieuwe technische vindingen blijven niet in de kluis liggen, maar worden na de testperiode onmiddellijk in serie-auto's verwerkt". Twee jaar garantie. Vandaar natuurlijk die twee jaar garantie", voeren wij aan. 'Ja natuurlijk" zegt meneer Toyoda snel. "Het een is het gevolg van het ander. De Hollandse importeur van Toyota heeft zulke goede ervaringen met de kwaliteit van onze Toyota's, dat ze daar met een gerust hart dubbellange garantie voor hun rekening durven nemen." De heer Eiji Toyoda heeft zich met deze woorden ongebruikelijk enthousiast getoond over zijn eigen merk. Hij glimlacht verontschuldigend. Ons enthousiasme inspireert hem, denken we. Modellenpolitiek. We willen nog méér weten. We vragen hem naar de modellenpolitiek van Toyota. 'Toyota wil, vanaf de Starlet voor het kleine gezin, tot en met de nieuwe Crown 2.8 injektie- benzine motor voor de geslaagde zakenman, steeds precies de ideale auto aanbieden. Ieder type automobilist moet in ons pro - gramma zijn persoonlijke wens-auto kunnen vinden. Door deze filosofie is ons programma opmerkelijk brééd". De lage prijzen. 'Die altijd lage prijzen van Toyota, zijn die nu uit sluitend te verklaren door de hoge arbeidsprestaties van de Japanse werker?" De heer Eiji Toyoda laat eerst geurige Japanse thee inschenken, alvorens deze vraag van ons te beantwoorden. "Ik kan u daar meerdere verklaringen voor geven. Wij bij Toyota hebben de grootste investeringen achter de rug. Terwijl sommige autofabrieken nog volop in de kosten zitten, om het vaak verouderde machinepark te vervangen, hebben wij de voorsprong van ultramoderne fabrieken. Daar komt bij, dat wij door onze jaarproduktie van 3 miljoen Toyota's natuurlijk profiteren van de omstan digheid dat onze kosten over zeer veel auto's verdeeld kunnen worden. Ja, Toyota automobielen zijn in prijs in derdaad steeds erg konkurrerend". "Bij de nieuwe Carina scheelt dat in Nederland IU1 or eft voi in id< wel zo'n tweeduizend gulden, als je het vergelijkt met onge veer gelijke auto's van andere merken" beweren wij. "Die opmerking laat ik voor uw rekening' zegt de heer Toyoda op zakelijke toon. Ik ken niet alle auto- prijzen van alle landen. Maar verbazen zou het me niet, nee"fc« Corolla: Nr. 1 in de wereld. De direktiesekretaris van de heer Eiji Toyoda meldt dat we het gesprek moeten afronden. De heer Toyoda knikt ons bemoedigend toe. om ons onze slotvraag te laten stellen. Het wordt een vraag, die ons vanaf Schiphol tot Tokyo al bezighoudt "Meneer Toyoda. In 1980 heeft Toyota een hele serie nieuwe modellen geïntroduceerd. Een nieuwe Corolla, een nieuwe Carina, een nieuwe Celica. een nieuwe Crown Diesel en een nieuwe Crown Injektie. Over één van deze modellen, Meneer Toyoda, hebben we nog een speciale vraag. U weet natuurlijk dat de Toyota Corolla vele jaren lang de meest verkochte auto ter wereld is geweest. Denkt u, dat de nieuwe Toyota Corolla deze unieke positie opnieuw voor zich op zal eisen?' We hebben de president-direkteur van Toyota kennelijk precies de juiste vraag gesteld. Hij staal op. Praat lyrisch. Glundert. Spreidt z'n armen op Europees-enthousiaste wijze. Zegt: "Heren, de CoroDa 1980 is zó mooi geworden, zó perfekt van vormgeving, technisch zó volmaakt, hij beantwoordt zó precies aan het profiel van de Ideale Middenklasser voor de jaren tachtigWelke andere auto zou in de komende jaren de meest verkochte auto kunnen zijn 'Dus toch weer de meest verkochte auto ter wereld" zeggen wij bij het opstaan. "U kon wel eensf1 gelijk krijgen" glimlacht de heer Eiji Toyoda, terwijl hij ons naar de deur begeleidt. ehi 'ke ple; Iho nne trs [aai met Pgi ide chr we ad\i M lijk it h sp: it en pNI en ekc Gk el i Zc Hansjelle Dijkstra Importeur: Louwman en Panjui. Veursestraalweg 280,2265 CL Leidschendam. tel.: 070 - 20.9,3.5.3. rue d siv tui erer door Wim Jansen PARAMARIBO De Neder landse ambassade in Surina-^H me is nog uiterst voorzichtig in de contacten met de mUl- eisen wel onredelijk, maar je kunt (als legerleiding) tenminste antwoord ge ven. En nou zie je: Elk gezagsvacuüm wordt opgevuld, dat is een oude wet. De leiding had moeten ingrijpen, on geacht de eisen. Die officieren heb- taire machthebbers. Iedere uitlating die kan wijzen op een goed- of afkeuring van de huidige situatie wordt zorg vuldig vermeden. Een attaché van de ambassade bracht echter al een paar dagen na de staatsgreep in uniform een bezoek aan de kazerne, waar de legerleiding zetelt. Het was kolonel Valk. hoofd van de Nederlandse militaire missie Abrahams en Horb zijn jongens met een feilloze discipline. Het kan toch niet dat tweehonderd onderofficieren schuldig zijn en dat de leiding vrijuit gaat?" Over een oplossing voor het toen es calerende conflict tussen hoger en lager kader zegt kolonel Valk: „Ik heb wel gedacht: Nederland moet iets zeggen. Maar bemiddeling willen ze hier niet. Ik heb tegen de jongens gezegd: Als de regering een hand uit steekt, moet je die onmiddellijk aan nemen^ Maar niet om te capituleren. Je moet geen stap terug doen Uit het gesprek blijkt verder dat kolo nel Valk slecht te spreken is over de manier waarop hij de afgelopen jaren heeftjsamengewerkt met de legerlei ding. Het was de taak van de Neder landse militaire missie de Surinaam se strijdkrachten desgevraagd te ad viseren op een zo breed mogelijk ter rein. „Je kan nergens over praten met ze. Als je bij Elstak (de opperbevel hebber) kwam, was het na drie minu ten: Waar heb je die schoenen ge kocht, hoe was je vakantie, wil je nog een glaasje sap, een sigaret, hoe is het met je rechterbeen. Die Elstak had iets van: Een leger daar heb jij toch geen verstand van. Maar zo'n com mandant als hij heb ik allang gehad." „Ze denken hier dat je commandant bent als je een wit pak draagt en een Mercedes hebt. een vlot wijf en een mooi huis. Maar zo is het niet." De militaire missie valt onder verant woordelijkheid van de Nederlandse ambassade in Paramaribo. In ver band met de huidige toestand in het land hebben de medewerkers van de ambassade echter het verzoek gekre gen niet rechtstreeks met de peis te praten. Woordvoerder Sinnighe Dam- sté van de ambassade zei gistermid dag echter dat aan het gesprek van Valk met de actievoerende militairen niet al te veel waarde moet worden toegekend. Hij wijst er op dat het leger erg klein is en dat kolonel Valk de onderofficieren vrijwel allemaal persoonlijk kent, net zoals het hoger kader. Het is heel gewoon dat men op zondag thuis bij elkaar een pilsje gaat dringen, aldus de woordvoerder Ook het bezoek van kolonel Valk. enige dagen na de staatsgreep, aan de nieuwe machthebbers in de kazerne is volgens Dams té niet ongebruike lijk. De Surinaamse militairen zou den daar zelf om gevraagd hebben, en er was geen reden om hen niet te aanhoren. Resteert nog de enigszins raadselach- ze !R iel» ng iati tige uitspraak die luitenant raa van Rey, een van de leden militaire raad, afgelopen z{jjsCt deed in een gesprek met Trou .sor terlijk zei hij: Kolonel Valk iC|1€ bekwaam officier, die SurinaiZij warm hart toedraagt. Wij hel Ts geen problemen mee dat Val! lef toekomst belangrijke bevoegi de krijgt, als hij daar zin in heeft.' ldei verbaasde reactie dat dit t< eer maar niet kon, een hoge Nedei militair in het Surinaamse lef me. Van Rey slechts: „Die natio lfs j tenkwestie regelen we dan we 'van ït c iwej in Paramaribo. Het was niet de eerste keer dat kolo nel Valk sprak met de sergeants. Drie dagen vóór de staatsgreep bracht hij een bezoek aan de actievoerende mi litairen in een vakbondsgebouw dat voor de gelegenheid was omgedoopt tot Fort Bomika «een afkorting voor Bond van Militair Kader). Daar had hij een gesprek met een aantal onder officieren en een journalist Uit een, bandopname van dit gesprek blijkt dat kolonel Valk zijn sympathie voor de actievoerende militairen niet on der stoelen of banken stak Het is zeer onwaarschijnlijk dat Valk op dat moment op de hoogte was van de op handen zijnde staatsgreep Maar de sergeants, die hun plannen toen al gereed moeten hebben gehad, zullen zijn krachtig uitgesproken „jongens, als Jullie nu teruggaan ben Je de pineut" zeker ais een steuntje in de rug hebben opgevat Befehl Aan het begin van het gesprek vaart Valk uit tegen de legerleiding, die ..volstrekt onbegrip heeft voor hoe het hier in het leger toegaat" Hij stelt dat de (toen gearresteerde) sergean ten Abrahams en Horb niet In de gevangenis thuishoren „Als die er in zitten, dan zijn anderen fout Moet je dan ten eeuwigen dage blijven zeg gen wat de commandant doet is wel gedaan0 Dan krijg je toch SS-toe- standen. Befehl ist Befehl. en we heb ben toch In Neurenberg geleerd dat dat niet moet*'" En even later „Misschien waren de door Jan Halkes LISSABON Het beeld van een redelijk stabiele situatie in de Portugese politiek de laatste jaren moeizaam opge bouwd dreigt te smelten in de zon van een nieuwe hete zomer. Terwijl de vakbewe ging klaar staat om het aantal stakingen tegen de regerings- poiitiek op te voeren, worden in het gebied van de landher vorming de confrontaties tus sen landarbeiders en politie steeds talrijker en grimmiger. De regering van Sa Carneiro belooft daar hard tegen in te gaan onder het motto dat zachte heelmeesters stin kende wonden maken. Tegelijkertijd zoekt Sa Carneiro echter een open confrontatie met de revoluUonaire raad en zijn voorzitter, president Eanes. Een regeringscommuniqué beloofde maandagavond polltieversterkingen In het gebied van de landhervorming. Ook zal de regering gerechtelijk laten optreden tegen degenen die „oproe pen tot gewelddadige politieke strijd" en andere misdaden tegen de eigenaren van teruggegeven lande- VskCSHtrSl© rijen. Het enige antwoord ook op de be schuldiging van de socialistische par tij tegen de staatssecretaris voor de landhervorming, Joao Goulao. Deze zou zich hebben schuldig gemaakt aan een omvangrijke corruptie met overheidsgelden ten bate van een aantal bekende families van ex- grootgrondbezitters. Rechter De regering doet de beschuldigingen van de oppositie met een schouderop halen af. „Wanneer er bij de landte- ruggaven onwettigheden worden be gaan, is het aan de rechter daarover te beslissen." zegt minister van land bouw Cardoso e Cunha. De landarbei ders in de Alentejo, die zich van hun arbeidsplaatsen zien beroofd, ant woorden met demonstraties en hun eigen „onwettigheden", zoals het blokkeren van de doorgangswegen en het blijven bewerken van de terugge geven grond. De communisten, die na de verkiezin gen van december in vrijwel het hele gebied van de landhervorming In de meerderheid zijn, zeggen „met alle middelen het Illegale terugschroeven van de landhervorming tegen te zul len gaan". Deze uitspraken lijkt de regering nu als „aansporingen tot po litiek geweld" gerechtelijk te willen vervolgen. grondwet die nageleefd moet worden. Als de regering dat niet doet, moet niet de grondwet, maar de regering worden vervangen," was een van de conclusies van het congres. De acties van de Intersindical zullen nu meer dan ooit rechtstreeks tegen de rege ring zijn gericht. Op 25. 26 en 27 maart zullen In het hele land acties gehouden worden uit protest tegen het terugdraaien van de landhervor ming. Vandaag ai liggen de Portugese spoorwegen voor drie dagen stil ten gevolge van slepende cao-kwesties. Andere bonden, waaronder die van de radio-Joumalisten, zullen binnen kort volgen. De Intersindical verenigde op haar congres 260 van de 300 vakbonden die Portugal telt. Daarmee bewees deze centrale opnieuw haar superioriteit boven de anti-communistische cen trale UGT, die hoofdzakelijk het wit- teboorden-personeel vertegenwoor digt. De communisten hebben meer dan 200 vakbonden achter zich en er is hun veel aan gelegen de socialisten uit de UGT op hun hand te krijgen. Twee leden van de socialistische par tij werden opgenomen in het nationa le secretariaat v^n de Intersindical. Onder druk van onderop lijken de socialisten tegen de eenheidsdrang van de communisten weinig weer Dat ls tot nog toe het enige antwoord van de regering op het treffen tussen politie en landarbeiders, dat ook maandag weer veertien landarbei ders ln het ziekenhuis deed belanden. Oppositie tegen de regering komt ook van de eenheidsvakbeweging Inter sindical Het derde congres van deze vakcentrale verhardde afgelopen weekeinde de oppositie tegen de rechtse regering „Er bestaat een Premier Sa Carneiro (links) op bezoek bij president Eanes. stand te kunnen bieden. Zo heeft ook de met de UGT sympathiserende ma chinisten-bond zich bij de vandaag begonnen spoorwegstaking aange sloten. Devies De politiek van de regering blijft erop gericht alle oppositie samen met de communisten in een hoek te drijven. Van de gematigde lijn die Sa Carnei ro beloofde bij zijn installatie als pre mier. komt weinig terecht. Wie niet voor mij is. is tegen mij. lijkt zijn devies. Vooral president Eanes die juist ga rant zou kunnen staan voor het af zwakken van de confrontaties, moet het ontgelden. De president en de revolutionaire raad. zijn advies-or gaan. hebben ais belangrijkste taak het bewaken van de grondwet. Zij vormen daarom het belangrijkste ob stakel voor de contra-revolutie die de Democratische Alliantie van de pre mier wil doorvoeren. De manier waar op Sa Carneiro de confrontatie met zijn militaire tegenstanders van de revolutionaire raad zoekt, lijkt ope- rette-achtig maar hoeft daarom niet minder doeltreffend te zijn. Een regeringsgezind dagblad opende vorige week de eerste akte van deze operette met een bericht over een militaire staatsgreep die door de re volutionaire raad zou worden be raamd. Een verhaal dat ongeloof waardig is, alleen al omdat de revolu tionaire raad lang niet meer bij mach te is een staatsgreep te plegen Bo vendien ontzenuwde zowel Eanes als de revolutionaire raad zelf de bewe ring afdoende. De regering nam het bericht echter serieus en ho( vuur smeulend door het ondei weigeren dat president Ean< het dagblad in wilde stellen, gering kan noch wil zich om ken aan het initiatief en de woordelijkheid van andere sl ganen," zijn de woorden wj Carneiro het buigen of barsl Eanes eist. Langzamerhand wordt op dl nier een klimaat geschapen ten slotte een presidentieel gen welke regeringsmaatrei ook, tot ontslag van het kabii leiden. De sociale onrust wol nog eens verergerd met een onoplosbare politieke crisis. Sa Carneiro de verantw< daarvoor in de schoenen vai weet te schuiven, maakt de tische Alliantie goede kans de parlementaire ook de presidentsverkiezingen te wim BRUSSEL (AP) Duizenden sche boeren hebben gistermor Brussel gedemonstreerd tege voorstel van de Europese Cora de landbouwprijzen dit jaai maar 2,4 procent te verhogen. Evenals andere Europese boer len de Belgische landbouwei verhoging met 7,9 procent. De boeren betoogden bij het kwartier van de Europese O* schap Zij deelden vruchten, ten. suiker en boter uit aan auti listen, verslaggevers en EO-0 narissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8