'Plan Koolhaas beter dan huidige drie ontwerpen nieuwbouw Tweede Kamer' Hardon gaat door met duur plan 'De Poort' 'CDA geeft ruim baan aan de moloch van de wegenaanleg' O Van der Luit Uw conclusie: Sparen doet u bij Bank Mees Hope. k Vanavond discussie in Diligentia 7^ Ambtenaren twijfelen aan haalbaarheid Milieugroepen over keuze voor rijkswegen 11 en 19 Meer geld gesto bij narcoticabrigL van Haagse poli Haagse krakers L ontruimen pantty Begrafenissen - Crematies Transporten fSr WOENSDAG 12 MAART 1980 REGIO DEN HAAG door Teun Lagas DEN HAAG Drie uitverkoren architecten zijn zich aan het warm lopen om vanavond in het Diligentia-theater hun uit eenlopende ontwerpen voor de uitbreiding van het Tweede kamercomplex in het openbaar te verdedigen. Maar een groep Haagse vormgevers maakt zich ondertussen sterk om te voorkomen dat één van dit drietal de uiteindelijke opdracht krijgt een plan uit te werken voor nieuwbouw bij het Bin nenhof. De groep van ruim twintig architec ten. beeldend kunstenaars en andere vormgevers is van mening dat de drie ingediende ontwerpen van onvol doende kwaliteit zijn. Zij kennen in ieder geval één ontwerp dat beter is: het plan dat architect Rem Koolhaas al in 1978 inleverde. Tenminste twee Haagse raadsleden zijn het eens met het standpunt van de actiegroep. Het zijn de architect J. J. ten Velden (PvdA) en het CDA-raadslid Dijkhui zen. Zij zullen zich leder in hun ge meenteraadsfractie en binnen hun partij verzetten tegen een keuzen uit de architecten P. B. de Bruljn, A. Hagoort of het architectenbureau Groep 5. De groep vormgevers verzet zich het sterkst tegen het ontwerp voor nieuwbouw van de Tweede Kamer van het Rijswijkse architectenbu reau Groep 5. Grof gesteld wil Groep 5 het bestaande Binnenhof vrij rustig en aangepast uitbouwen. De actie groep verwacht dat dit „vaag en aar zelend gebrachte ontwerp" door zijn gematigde karakter in het overleg van de komende maanden hoge ogen gaat gooien. Ze vinden dat het werk van Groep 5 echter slechts zal leiden tot „apathie en middelmatige archi tectuur". Overigens hebben de archi tecten van Groep 5 zelf ook twijfels over de procedure waarin één van de drie ontwerpen wordt uitgekozen. ZIJ voelen er veel meer voor om de uit breiding van het Tweede kamer in kleine stapjes uit te voeren, daarbij rekening houdend met allerlei ont- wikkelineen (stedebouwkundige en in het politiek bestel) die zich de komende jaren kunnen voordoen. Een plan voor nieuwbouw in fases mocht Groep 5 van de door de rege ring Ingestelde beoordelingscommis sie echter niet indienen. In slechts twee maanden moesten deze archi tecten toen het ontwerp maken dat nu op tafel ligt. Kopie De groep vormgevers heeft respect voor het ontwerp van Hagoort, dat opvalt door een overbouwing van de langs het Binnenhof lopende verkeersader, de Hofweg. „Maar zijn gebouw zal zich toch teveel manifes teren als een massief gezwel in de stad", concluderen zij na enig over wegen. De Amsterdamse architect De Bruijn ontwierp een luchtiger nieuw- bouwplan, maar wel met een hoog oprijzend poortvorming kantoorge bouw. In zijn plan zitten aantrekkelij ke architectonische vondsten, maar zo langzamerhand wordt duidelijk dat hij veel heeft gekopieerd van het prijsvraagontwerp dat Rem Kool haas al eerder indiende. De actie groep schrijft hierover in een brief aan de beoordelingscommissie: „Wij vinden het ontwerp van Koolhaas van zoveel meer kwaliteit getuigen dan dat van De Bruijn, dat het voor ons onaanvaardbaar is dat iemand De voorzijde van het bouwterrein op de hoek van de Brouwersgracht. Op de achtergrond de contouren van de Barthelomeuskerk. door Chri» Bral|nilu« DEN HAAG Hoewel bij deskundigen grote twijfel bestaat over de haalbaarheid, gaat de gemeente Den Haag serieus onderzoeken of een ambitieus bouwplan voor het terrein op en achter de hoek Brouwersgracht/Hoge Zand tot de mogelijkheden behoort. Het plan voorziet in de gecombineerde bouw van een school en zeker 100 (kleine) woningen. Juist die zg. geïntegreerde bouw is zo duur. dat tot nu toe geen enkel plan in die richting gerealiseerd kon worden. Deze maand nog greep het Haagse college van b. en w. in bij het Soci aal Fonds Bouwnijverheid, dat al tien Jaar bezig was een geïntegreerd woningbouwcomplex (met o.a. school en kinderdagverblijf) in de wijk Korte bos van de grond te krij gen De financiële constructie bleek niet haalbaar. Alle ontwikkelde plannen waren al bij voorbaat zo duur, dat ze niet eens bij het rijk werden Ingediend. De architect kon zijn opdracht teruggeven Toch besloot wethouder Hardon van stadsvernieuwing deze week ..zijn uiterste best" te doen om de plannen voor het voormalige terrein van de Stichting De Poort aan de Brouwersgracht van de grond te brengen. De gemeente zal bij de betrokken ministeries peilen wat de mogelijkheden zijn. De beslissing van Hardon is waar schijnlijk uit nood geboren: er moet n.1. op het terrein zo snel mogelijk begonnen worden met de bouw van een nieuwe optrek voor de streek school voor werkende jongeren. Maar meegespeeld heeft ook dat alle betrokkenen ontzettend ge charmeerd schijnen te zijn van het ontwerp van de Hoevelakense ar chitect Jan Verhoeven Vertraging De streekschool, waar werkende Jongeren nog één of twee dagen per week worden bijgespijkerd, is mo menteel gevestigd in de Falck- straat, midden in het stadsvernieu wingsgebied Oranjeplein. Volgens het reeds aangepaste actieplan voor dit gebied moeten de schoolpanden volgend Jaar gesloopt worden De uitvoering van dit actieplan heeft al zo lang op zich laten wachten. dat uitstel voor gemeente en bewoners onduldbaar zou zijn. Echter, vertra ging bij de nieuwbouw van de school aan de Brouwersgracht, be tekent vertraging van het plan Oranjeplein. Het lijkt onvermijdelijk, hoewel de dienst stadsontwikkeling reeds in 1977 een voorstudie voor een behui zing van de school aan de Brouwers gracht produceerde. Op het achter terrein, dat doorloopt tot aan de panden aan de Prinsengracht waar de Emmausstichting zit. waren wo ningen gesitueerd. In overleg met het ministerie van onderwijs maakte rijksgebouwen dienst echter bezwaren tegen de vijf-hoge flat waarin de school ge huisvest zou worden. Het ministerie toonde zich wel bereid financtéel bij te dragen aan een studie, die het bureau van architect Verhoeven in opdracht van de school en de ge meente toen zou gaan maken voor het gehele gebied. Inmiddels was het voorbereidings team „Bebouwing De Poort" opge richt. bestaande uit vertegenwoor digers van streekschool, gemeente, woningbouwvereniging 's-Graven- hage en nogal geselecteerde omwo nenden. Dit team heeft de afgelo pen maanden gediscussieerd over de plannen waar Verhoeven mee op de proppen was gekomen Volgens diens ontwerp kunnen er van 100 tot 180 woningen gebouwd worden, op en rond de school. Parkeerkelder Over het algemeen vond men in het team de schetsen „mooi en crea tief". maar van gemeentezijde riep men ook direct „onhaalbaar". De architect was. wat de gemeente be trof. ver buiten zijn huishoudboekje gegaan door op de school van twee bouwlagen nog eens twee lagen wo ningen te situeren Onder dit com plex zou een parkeerkelder moeten komen, waarvoor helemaal nauwe lijks subsidie te verkrijgen ia. Hoewel het hofjesachtige ontwerp voor de één- en tweepersoonswonln gen (met het schoolcomplex op het middenterrein» het voorbereidings team aansprak, leek het de gemeen telijke vertegenwoordigers onmoge lijk hiervoor van het rijk zoveel sub sidie los te krijgen, dat bouw «met redelijke huren) mogelijk zou zijn. Afgelopen maandag werd de zaak nog eens besproken op een bijeen komst met wethouder Hardon. die tot verrassing van menig ambte naar, toch besloot de plannen ver der te laten bestuderen. Wellicht dacht hij aan de gevolgen voor het Oranjeplein, als er nu weer met een nieuwe opzet begonnen zou moeten worden. De wethouder moet in ie der geval enige hoop op een goede afloop hebben, want als de plannen over één of twee maanden alsnog afketsen, wordt de vertraging nog groter. Emmaus Met meer dan gewone belangstel ling worden de laatste ontwikkelin gen gevolgd door de leden van de Emmausstichting, die zich in de aangrenzende panden aan de Prin segracht bezighouden met het inza melen en verkopen van welvaarts- resten. In hun achtertuin staat de Barthelomeuskerk, een grote op de monumentenlijst prijkende kapel, die door de Emmausleden zelf is opgeknapt. Deze kerk moet volgens de bouwplannen verdwijnen, even als de later aangebouwde achterzij de van de twee panden aan de Prin segracht. De Emmaus be weging, die het complex enkele jaren geleden kraakte, maar later van de gemeen te een huurcontract tot 1 januari 1980 kreeg, is voorlopig niet van plan de panden en de kerk te ver laten. Zij wil dat het ministerie van CRM eerst een grondig onderzoek instelt of de Barthelomeuskerk niet voor de gemeenschap behouden moet blijven. En mocht er een gemeente raadsbeslissing komen om de kerk te slopen, dan gaan de leden van Emmaus daar slechts mee akkoord als er voor de te bouwen woningen op het achterterrein lage huren uit de bus komen oarvicht HofsingelLarge Pder S3 cr tz if.? Z JFjiJ53gjH SE sjtaareijosj© als De Bruijn een serieuze kandidaat is en Koolhaas niet". Ten Velden zegt daarover: „De Bruijn copieerde veel van het plan van Koolhaas. Ik vind dat het originele ontwerp van Kool haas het meer verdient om uitge werkt te worden". Het ontwerp van Rem Koolhaas. Hij was één van 111 architecten die meededen at prijsvraag voor uitbreidingsplannen voor de Tweede Kamer. Net als dat van 110 andere- ook zijn ontwerp ter zijde geschoven. De foto geeft een zijaanzicht weer, vanaf de Lange in te steken. HIJ wordt verder gepre zen om de luchtigheid van zijn ont werp en om het feit dat hij het terrein langs de Hofweg niet wil volproppen met bebouwing, maar daar een plein wil creëren. Koolhaas komt in zijn ontwerp min der hoog uit dan De Bruijn. Wel is hij uitgegaan van 5000 vlerkante meter minder kantooroppervlak dan zijn Amsterdamse collega, maar dat zou 'Toevoefirt' volgens ingewijden bij te werken zijn 6 zonder zijn bouwwerk verder de lucht De eroeD vormgevers besluiten hun brief aan de beoordelingscommissie met een pleidooi om bij het Binnen hof iets werkelijk opvallends te bou wen: „Er mag niet slechts worden geparasiteerd op de bestaande be bouwing. Het is hard nodig dat er in Den Haag eindelijk weer een gebouw tot stand komt dat iets toevoegt aan de stad. Van de tot nu toe gepubli ceerde Dlannen lijkt het ontwerp van Rem Koolhaas ons het opmei ste, waarvan bij nadere uita tenminste meer mag wordei wacht dan van de nu ter tafel de plannen". Rem Koolhaas diende zijn voor de uitbreiding van de 1 Kamer in als één van de 111 anfcei ten die meededen aan mislukt* pri (0 i :R luis door MARCEL TEN HOOVEN DELFT/LEIDEN Tegenstanders van een uitbreiding van het rijkswegennet in Zuid-Holland vinden dat de CD A-Twee de kamerfractie met haar pleidooi voor de aanleg van rijks weg 19 (tussen de agglomeraties van Den Haag en Rotterdam) en van rijks weg 11 (Alphen-Leiden-Bollenstreek) in strijd handelt met de eigen uitgangspunten voor het verkeersbeleid. „Als de moloch van de wegenaanleg ruim baan moet worden gegeven, wij ken alle bemoedigende uitspraken over de bevordering van het open baar vervoer en over het beperkt hou den van het rijkswegennet tot een grofmazig stelsel van wegen," rea geert één van de woordvoerders van de samenwerkende milieugroepen Midden-Delfland op de CDA-opstel- ling. CDA-woordvoerder Pam Comelissen zei maandag bij de behandeling van het structuurschema verkeer en ver voer, waarin de grondslagen voor het verkeers- en vervoersbeleid tot het jaar 2000 worden vastgelegd, „he laas" een tweede autosnelwegverbin ding tussen Den Haag en Rotterdam noodzakelijk te vinden. Hij verkiest dit alternatief boven een verbreding van de bestaande rijkswegverbin ding. rijksweg 13, om het toenemende autoverkeer tussen de twee steden op te vangen. Om Leiden en Alphen van een be hoorlijke portie doorgaand autover keer te bevrijden, vroeg Comelissen rijksweg 11 aan te leggen als enkel- baans autoweg. De CDA-opstelling is zowel in de discussie over rijksweg 11 als over rijksweg 19 van belang, ge zien de middenpositie, die de partij in het verkeersbeleid inneemt tussen de WD en de oppositie. Juridische stappen Wanneer het CDA volhardt in zijn houding en de WD aan een meerder heid voor de aanleg van rijksweg 19 helpt, dan zullen de samenwerkende milieugroepen Midden-Delfland de mogelijkheden voor juridische stap pen tegen dit besluit gaan bekijken. Dit kondigde een woordvoerder van de milieugroepen gisteren aan. Voor Midden-Delfland is een bijzon dere commissie bezig met groot scheepse reconstructieplannen, waarbij recreatie en landbouw in het unieke natuurgebied scherper afge bakend worden. „De aanleg van rijks weg 19 dwars door Midden-Delfland zou in strijd zijn met de belangrijkste uitgangspunten voor de reconstruc tie, die de Tweede Kamer in een re- constructieweg-Midden-Delfland heeft vastgelegd: behoud van natuur en landschap," is het argument dat de milieugroepen in een rechtsgeding tegen de staat zullen gaan gebruiken. Na de stemming over het structuur schema verkeer en vervoer, over eni ge weken, nemen de Samenwerkende Milieugroepen Midden-Delfland een definitief besluit over de te nemen juridische stappen. De CDA-eis dat de nieuwe rijksweg „landschappelijk aanvaardbaar" in gepast moet worden in Midden-Delf land, noemt de gedeputeerde „on haalbaar". „Een goede aanpassing van rijksweg 19 in het gebied kan alleen door een gehele ondertunne ling. Het lijkt me niet overdreven te stellen dat dat veel te duur is," aldus Borgman. Westlandse notitie Op een slim gekozen moment, enige weken voordat de Tweede Kamer aan de behandeling van het structuur schema verkeer en vervoer begon, brachten enige Westlandse CDA- voormannen een notitie uit, waarin voor de aanleg van rijksweg 19 werd gepleit. De woordvoerder van de Mid- den-Delflandse milieugroepen meent dat de CDA-Tweede Kamerfractie zich in belangrijke mate door de ar gumenten uit het tuinbouwgebied heeft laten inspireren. En dat is jam mer, want de milieugroepen konden onlangs nog aantonen dat de West landse notitie berustte op „onjuiste informatie, gebaseerd op een onvol doende kennis van zaken van de ver keersproblematiek van het West- land." „Het is niet waar dat rijksweg 19 niet ten koste zou gaan van woningbouw in de steden, die hij doorsnijdt, zoals de CDA-notitie stelt. En het is ook onjuist dat de grondaankopen voor de rijksweg al rond zouden zijn. Vraag dat maar eens aan de boeren in Midden-Delfland," weerlegt de woordvoerder van de milieugroepen de Westlandse argumenten. Rijksweg 19 komt op sommige pun ten nauwelijks 4 kilometer van de bestaande rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam te liggen. De milieu groepen: „Waar blijft het, ook door het CDA van harte onderschreven, principe het snelwegennet grofmazig te houden?" Rijksweg 11 Hoewel de Tweede Kamerfractie van het CDA tijdens een eerdere zitting over het structuurschema verkeer en vervoer voorstelde voor 500 miljoen aan rijkswegen te schrappen ten be hoeve van spoorwegaanleg, is een door het CDA gesteunde kameruit spraak ten gunste van rijksweg 11 een regelrechte bedreiging voor het openbaar vervoer in het gebied tus sen Alphen en Leiden. Een door de werkgroep milieubeheer van de rijksunivesiteit in Leiden op gezette studie naar de effecten van de ling van het baanvak Lelden-Alphen. Wim ter Keurs van de werkgroep mi lieubeheer vindt dat er in de CDA- argumentatie voor aanleg van rijks weg 11 „denkfouten" worden ge maakt. „Het is niet zo dat rijksweg 11 het stedelijk wegennet van Leiden zal ontlasten. Tellingen wijzen uit dat het meeste verkeer op de bestaande route tussen Leiden en Alphen een bestemming in de agglomeratie heeft. En hoe kun je nou dat verkeer via een rijksweg om de agglomeratie heen leiden, wanneer het daar moet zijn?," aldus Ter Keurs. d1 Van een onzer verslaggevers og DEN HAAG Uit de kluis 1 ?n narcoticabrigade van de Haags tie is in totaal 107.000 gulden gr en niet zoals eerder werd vast 62.000 gulden. Dit heeft de R cherche, die het onderzoek lek Vi teren bekend gemaakt. Vorige week maandag ontdd Haagse politie dat een envelon daarin ruim zestig mille, was i nen. Het geld was in beslag g na het oprollen van een heroïi Tijdens het onderzoek const! de rijksrecherche dat niet eef drie enveloppen ontbraken, r dat men nu aan het bed 107.000 gulden komt. Op de kluis werden geen s braak gevonden. De sleutel 1 gebruikelijk, in een bureaul Rijksrecherche gaat voort ro verhoren van personeelsleden narcoticabrigade. Verstedelijking Volgens de werkgroep milieubeheer leidt aanleg van rijksweg 11 ertoe dat het open middengebied tussen Lei den en Alphen verstedelijkt. De boe ren in het gebied tussen de weg Lei- den-Alphen en de spoorlijn tussen deze steden, die ook land hebben aan de andere kant van de spoorlijn, moe ten volgens de ruilverkavelingsplan- nen verhuizen naar het gebied achter het spoor. Een ondertunneling van rijksweg 11, die pal naast de spoorlijn komt te liggen, is te duur. Door de verplaatsing van de boerde rijen raakt het gebied tussen het spoor en de weg van Leiden naar Alphen leeg. „En wat voor andere bestemmingen blijven dim voor de grond over dan woningbouw en in dustrie," vraagt de werkgroep milieu beheer zich af. Een verstedelijking die een pikante bijkomstigheid heeft: er zal zoveel verkeer worden aange trokken dat de bestaande wegverbin ding spoedig weer even vol als op dit moment is. Andere huizen aanvaard L DEN HAAG De krakers, panden Waldeck Pyrmontkaf en 912 in Den Haag bezet I hebben deze huizen vrijw ruimd. Na langdurig overleg i gemeente hebben de krakers ej bod aanvaard om voorlopig I den ondergebracht in enkele f die nog moeten worden opgeki zijn bestemd voor de huisvestij grote gezinnen. De kraakactie op de Waldecj montkade baarde enkele geleden nog al wat opzien, on gemeente naar aanleiding en Komité J ongerenhuis vestir vaardde. Het was voor het e een hulpverlenende organisatt niet meer dan een adviserenf vervulde, voor het gerecht i bracht. In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432.2300 AK Leiden. Telefoon 071-142644* Ook provinciebestuurder Borgman, rijksweg op het verkeersgedrag toont lid van Gedeputeerde Staten van aan> dat de weg als het ware een Zuid-Holland, vindt het CDA-plei- uitnodiging is in het woon-werkver- dooi voor rijksweg 19 „betreurens- keer weer van de auto gebruik te waardig". Borgman, die ook voorzit- gaan maken. Bovendien wordt nota ter is van de reconstructiecommissie bene op de parallel aan de toekomsti voor Midden-Delfland, voorziet grote ge rijksweg 11 gelegen Hoge Rijndijk moeilijkheden voor de landschappe- hard gewerkt aan de verbetering van lijke herindeling van Midden-Delf- het busvervoer (vrije busbanen en land, wanneer dit gebied doorsneden wordt door een brede autosnelweg. dergelijke) en zijn de Nederlandse SDOorwegen bezig met railverdubbe- Valse dollarbiljetten in omloop in Den Haag DEN HAAO (ANP) to Den Haag zijn het afgelopen weekeinde negen valse biljetten van honderd dollar opgedoken, zo maakte gisteren de Haagse politie bekend. De gedupeerden, horeca-exploitan- ten, taxi-chauffeurs en een prosti- tuée, boden de biljetten bij banken aan, die de valsheid constateerden. Volgens de benadeelden zou een on geveer 40-jarige man die Engels sprak met het geld hebben betaald. K l eer, rm bi V g< dus Het it. •AI vei lar PIT) e PAUZEBIJEENKOMST Kloosterkerk, Lange VoorhoiAiidi Den Haag wordt morgen va) t ir uur tot 13.10 uur een Pauze ie i komst gehouden. Medewerking ooi nen: Eric Schneider, acteur, rard Akkerhuis, organist. er d de ADVERTENTIE 's-G ravenhage, K neuterdijk 13. tel. 070 - 92 40 31; Delft, Oude Delft 165, tel. 015 -14 09 81. tn VOORJAARSK LEDING Blaar Op de voorj aars kledingsbei hai de Bijna-Nieuw-Winkel die i in wordt gehouden in het soutere het zalencomplex van de K ten! kerk aan de Julianalaan in Vo als wordt gebruikte kleding die iialt staat verkeert, aangeboden „E ningstijden: van 10-12 uur, eha uur en -an 19-21 uur. Inlich o 070-673522. 1st tijd KERNWAPENDEBAT èrmi het motto: „Blijf je verzetten, t si atoomraketten", organiseert d ingi groep Stop de Neutronenboi den genavond een discussieavont Olympus aan de Voorweg in meer. Aanvang: 20 uur. Inl.: goe nen, Stadhoudersring 156 in og meer. Tel.: 070-164257. |dse lat DANS Het Nederland! lis g Theater zal morgenavond een ürte ring verzorgen in het Circustl Scheveningen. Uitgevoerd Summer's End van Glen Tet reldpremière). Aanvang: 20.15

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6