'De middenschool legt het loodje' Tekening van een lezer Trouw Commentaar weg met de 'meisjesnaam' een vrijbrief (1) S >en vrijbrief. (2) ™een verbod voor F-16 Rector Traas op studieconferentie over geïntegreerd onderwijs: VN-resolutie Staatslening breekt record scrabble meisjeshart staartloos eerste klas ■NSDAG 12 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET uitspraak van de president van Amsterdamse rechtbank is geen 8. (brief voor de vakbeweging om maar raak te gaan staken, noch nder is zij de sanctionering van j nieuw verschijnsel in onze po- eke cultuur, nl. dat van de poli te werkstaking. danks alle opgewondenheid en op zichzelf niet onbegrijpelijke ►urstelling in het werkgevers- np, sluit de uitspraak van de hter heel wat dichter aan bij de taande rechtsopvattingen dan op het eerste gezicht lijkt. de uitspraak in de eerste ^Tlats een erkenning van het feit Iook de overheid partij is in het erhandelingsproces tussen kgevers- en werknemersorga- ties over de vaststelling van de lidsvoorwaarden. De overheid irtij omdat zij alle belang heeft Je uitkomsten van dit overleg; sul is ook actief partij omdat zij op con mogelijke manieren dit over do tracht te beïnvloeden. de I is het zo, dat de overheid die :m_ vaak speelt met het aureool van ki onafhankelijke buitenstaander, desnoods haar eigen verant- ïrdelijkheid kan nemen dwars ne< cn de wil van de twee andere ,tel eft de vakbeweging hiermee i vrijbrief gekregen om maar k te staken? Dat zou wel een I onjuiste interpretatie zijn van ■uitspraak. In feite heeft de '■terdamse rechtbankpresident ■aangesloten bij de reeds lan- bestaande jurisprudentie die dat stakingsacties te billijken voorzover de vereiste zorg- g Jigheid voldoende in acht is ettiomen. Op grond van dit vereis- mfcijn de afgelopen jaren een flink tal stakingen onrechtmatig ge- md, omdat naar de mening van rechter de partijen nog niet Jiekkuttend genoeg het geschil be- 'S^iken hadden. tun :r andere omstandigheden de rechter daarom weieens nen besluiten, dat de vakbewe- onzorgvuldig heeft gehandeld dat in het overleg met de over- ech is partij nog niet alle moge- leden om tot een oplossing te en waren uitgeput. re« is trouwens nog een grens die nko i k onze mening niet lichtvaardig partijen in. Volgens ons taalge bruik onderhandelt de regering daarom ook niet, maar pleegt zij „overleg" met de sociale partners. Welnu, de rechter heeft de over heid van dit hoge voetstuk gehaald door haar partij te noemen en de vakbeweging bijgevolg ook het recht toegekend zich tegen een bedreiging van deze partij te ver weren. Dit belang achtte de rech ter van grotere betekenis, dan het belang van werkgevers, die door de acties van de vakbeweging scha de ondervinden. Hoe pijnlijk dat ook voor de be trokkenen moge zijn, niet te ont kennen valt dat de mogelijkheden tot verweer van de vakbeweging in feite niet zo groot zijn en om ook werkelijk als drukmiddel te kunnen functioneren al gauw in de sfeer van stakingsacties vallen. Een andere vraag is het of de stakingsacties daarmee ook moreel toelaatbaar zijn. Het is niet zonder betekenis dat het CNV die vraag ontkennend heeft beantwoord. Met de uitspraak van de rechter staat alleen vast, dat de stakingsac ties zijn toegestaan en niet buiten de rechtsorde vallen, zoals premier Van Agt veronderstelde. overscheiden mag worden. Die is gegeven met een definitieve uit spraak van het parlement. Aan de orde is dan niet langer een conflict met een partij, i.e. de regering, maar een conflict met de volksver tegenwoordiging die mede de vak beweging vertegenwoordigt. Tegen een definitieve uitspraak van het parlement demonstreren kan, maar zodra dit de vorm aan neemt van een serieuze staking is het (misschien onbedoelde) neven effect al gauw dat de werkgever zich min of meer gedwongen voelt dan maar de bepalingen van de loonmaatregel aan zijn laars te lappen, teneinde de arbeidsvrede te handhaven. Eenmaal in deze situatie aangeko men staat weinig de chaos van het ieder voor zich meer in de weg. Het lijkt nu nog overdreven, maar losgelaten geesten zijn vaak moei lijk meer in de fles te krijgen, vooral niet wanneer over en weer al te fors met het vingertje wordt gezwaaid. een onzer verslaggevers 1 HAAG Het zal nog wel enkele en duren, voordat het onderzoek de oorzaak van het verongeluk- van de Nederlandse F-16 afgelo- maandag kan worden vastge- dleJl- Van de kant van de luchtmacht ld. r echter geen aanleiding om nu len algeheel vliegverbod af te kondi- t m voor de overige tien gevechts- teg (tuigen van dit type. waarover de ittij tmacht momenteel al beschikt, is een woordvoerder „Er is geen !le reden voor paniek en er wordt ook gewoon doorgevlogen". iet ongeluk kwam de 35-jarige ïr-instructeur E. J. L. Kropman Veenwouden om het leven. Zijn elijk overschot werd maandag- t 61 it in het IJsselmeer aangetroffen Ie e buurt van Staveren. De zoekac- jp aar de wrakstukken van de F-16 i 1 gisteren voortgezet met behulp een duikschip van de koninklijke 6 Ine en een vissersboot uit Harlin- die is uitgerust met een sleepnet. is het eerste Nederlandse toestel dit type, dat nu is neergestort, half jaar geleden verongelukte Belgische vlieger met een F-16, Van onze onderwijsredactie NOORDWIJKERHOUT De onderwijsvakorganisaties kun nen op twee manieren er voor zorgen dat in Nederland de middenschool er komt: door stelling te nemen en door druk uit te oefenen. Dit zei gisteren Han Gunneman, de voorzitter van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO), op de tweede van de studieconferentie over de midden school, georganiseerd door de landelijke pedagogische centra. Gunneman voegde de daad bij het woord door zich uit te spreken voor geïntegreerd voortgezet onderwijs voor alle leerlingen van twaalf tot vijftien of zestien jaar. Hij gebruikte bewust de term „mid denschool" niet, hoewel er volgens hem geen enkel verschil bestaat tus sen geïntegreerd voortgezet onder wijs en de middenschool. Volgens Gunneman echter is de term „mid denschooldermate politiek geladen, dat daardoor een zuivere discussie over het voortgezet onderwijs niet mogelijk was. De middenschool staat voor een on derwijsvorm voor twaalf- tot zestien jarigen, die een einde wil maken aan het onderscheid tussen beroepsge richt onderwijs en algemeen vormend onderwijs. Uitstel van studie- en be roepskeuze vormt een van de essen tiële kenmerken. In Nederland be staan veertien experimenten met de middenschool. Nog eens tweeënder tig scholen bereiden zich voor op een experiment. Handschoen Gunneman raapte met zijn duidelij ke ëtellingname de handschoen op, die staatssecretaris De Jong maan dag op de eerste dag van de conferen tie had laten vallen. De Jong vond dat alle onderwijsorganisaties zich maar eens uit moesten spreken over geïntegreerd voortgezet onderwijs. Men is er niet mee klaar, aldus De Jong, om zich te verschuilen achter opmerkingen over kleinere klassen en meer geld. De staatssecretaris vond dat de organisaties kleur moes ten bekennen. Als zij liever de be staande indeling in aparte schoolty pes wilden handhaven, dan moet dat hardop worden gezegd, zo zei de staatssecretaris. De Jong werd op dit punt op zijn wenken bediend door drs J. C. Traas, rector van een rijksscholengemeen schap in Middelharnis. In zijn rede sprak hij zijn ongeloof uit over de realisering van de middenschool. Het maatschappelijk klimaat ten aanzien van geïntegreerd onderwijs was vol gens hem verslechterd. „De gedachte aan onderwijs als middel tot zelfont plooiing heeft plaats moeten maken voor de eis dat onderwijs moet zorgen voor een plaats op de arbeidsmarkt." Ook de bereidheid om het onderwijs te vernieuwen, was volgens Traas af genomen. Hij sprak in dit verband over de verrechtsing van de maat schappij en een stilstand in de ont wikkeling. Traas had daar wel begrip voor: „De meeste mensen, vooral de ouderen, zijn de laatste jaren door elkaar geschud en zo vaak op een ander spoor gezet, dat ze behoefte hebben aan een zekere bezinning en aan meer stabiliteit op sociaal-cultu reel gebied." Traas noemde de kans groot dat de middenscholen in de concurrentie strijd met het traditionele onderwijs het loodje zullen leggen. „Het is na melijk niet denkbeeldig dat de pro blemen voor aansluiting op het ver volgonderwijs niet worden opgelost en dat de nieuwe onderwijsprogram ma's niet aanslaan bij leerlingen en ouders." Hij trok deze conclusie uit de ontevredenheid, die er zou heersen over de bredere algemene vorming binnen het beroepsonderwijs. Het be drijfsleven zou aldus Traas de voor keur geven aan een degelijker be roepsvoorbereiding. Barrières Han Gunneman van de PCO pleitte juist vóór de invoering van de mid denschool. Hij vond dat het huidige onderwijssysteem de bestaande klas sentegenstellingen in stand hield. Kinderen van arbeiders gaan vooral naar scholen voor lager beroepson derwijs. terwijl kinderen van de elite veelal op het gymnasium terecht ko men. „Ik vind die structuur onrecht vaardig, omdat die structuur nodelo ze barrières oplevert voor de leerlin gen", aldus Gunneman, die tevens meende dat er snel een wettelijk per spectief moest komen voor de mid denschool. De argumenten van voor- en tegen standers van de middenschool zijn niet nieuw. Sinds de eerste plannen voor de middenschool zijn gelan ceerd, is de publieke opinie in twee kampen verdeeld. Het ene kamp be nadrukt de sociale en creatieve ont plooiing naast de ontwikkeling van intellectuele vaardigheden zoals die op de middenschool wordt geboden. Het andere kamp hamert op de on-, mogelijkheid om kinderen met uit eenlopende capaciteiten en interes ses na de lagere school nog eens vier jaar bijeen te houden. Het zou tot oppervlakkigheid leiden, waar de leerling en de maatschappij later de dupe van zouden worden. Beide standpunten kwamen op de studieconferentie volop aan bod. Prof. dr H. N. A. Priem van de rijks universiteit in Utrecht zei in een fo rumdiscussie dat de samenleving van Dr. J. C. Traas de eenentwintigste eeuw knappe technocraten en natuurkundigen no dig had. Hij betwijfelde of de midden school deze mensen, die „intellectu eel op de tenen hebben moeten lo pen". zou opleveren Dr. C. J. C. M. Boeren van de Vereniging van Neder landse Ondernemers stelde vragen over het rendement van de midden school. „Wat voor soort mensen le vert de middenschool het bedrijfs leven?" De beste argumenten vóór de mid denschool kwamen uit de mond van de leerlingen. Annemarie van de ex- perimenteerschool uit Gorredijk ver telde dat zij met veel plezier naar school ging. Op een vorige school had ze zo onder druk gestaan, dat ze er overspannen van was geworden. Sas- kia, van de middenschool uit de Bijl mer in Amsterdam, noemde als groot voordeel dat je gemotiveerd raakt: „Je leert zelf kiezen en voor je mening op komen." Guusje uit Heythuysen vertelde dat zij in de zesde klas van de lagere school naar de lagere tuin bouwschool wilde. Nu zij op de mid denschool zit is zij gaan twijfelen. Ze gaat volgend jaar naar de vierde klas van de havo. „Ik krijg daardoor meer mogelijkheden om een studie te kiezen." De middenschool lijkt concurrentie te krijgen van ae tweejarige brugklas. J. Gunneman zoals die is voorgesteld ln het ontwik kelingsplan voor het voortgezet on derwijs. Dezelfde uitgangspunten voor de middenschool gelden voor de tweejarige brugklas: uitstel van stu die- en beroepskeuze, een veelvormig onderwijs- en vormingsaanbod en op timale mogelijkheden voor de leerlin gen om zich te ontplooien. Het voor stel van De Jong en Pais is niet goed gevallen. Voorstanders van de mid denschool menen dat de experimen ten door een tweejarige brugklas op een zijspoor worden gerangeerd. Te genstanders verwijten de bewindslie den dat ze de middenschool op een slinkse manier toch binnen willen halen. Han Gunneman van de PCO gelooft niet in een overeenkomst tussen mid denschool en een tweejarige brug klas. „Een wezenlijk punt van de mid denschool, de sociale bewustwording, is uit het ontwikkelingsplan verdwe nen". Voor zijn ogen doemde het beeld op van leerlingen als onderwijs- consumenten, die uit het onderwijs aanbod datgene pikken dat voor hun persoonlijke ontplooiing van belang is. „Het feit dat de mensen samen op weg zijn en samen met anderen doe len nastreven, krijgt geen enkele na druk". De voorzitter van de PCO was even min overtuigd dat in de brugklas geen selectie zou plaatsvinden. Hel feit dat Latijn in de tweede klas kon worden gekozen en Frans verplicht was voor de toekomstige leerlingen van mavo. havo en vwo duidde vol gens hem wel op selectie binnen de brugklas. Hij werd daarin bijgevallen door Traas: „Staatssecretaris De Jong heeft gezegd dat de tweejarige brugperiode een goede oefenschool is voor de invoering van de midden school. Tegelijkertijd krijgen de gym nasia te horen dat zij niet worden bedreigd. Traas bekeek het ontwikkelingsplan door de bril van een geheide voor stander van de middenschool en kwam tot de conclusie dat het plan bijzonder ongunstig zou uitwerken op de middenschoolontwikkeling. „Immers, het primaat van de onder wijsvernieuwing wordt voorlopig weggehaald bij de middenschool, het ideaal van de eensporigheid ver dwijnt voor lange tijd in de ijskast en het ontwikkelingsmodel van Van Ke- menade wordt afgedekt." die een oefenvlucht maakte boven de Verenigde Staten. In totaal heeft de fensie 102 F-16's besteld, die per stuk ongeveer zes miljoen gulden kosten. Het gevechtsvliegtuig is gekozen als opvolger van de Starfighter F 104. waarvan er destijds een groot aantal is verongelukt. Het PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh heeft minister Scholten van defensie een zo volledig mogelijk in zicht gevraagd over de oorzaken van het ongeluk met het F-16 toestel bo ven het IJsselmeer. Hij vraagt verder de minister om inlichtingen over de aard van de moeilijkheden die zich tot nu toe hebben voorgedaan bij het Nederlandse testprogramma van de F-16 als ook bij die van de lucht macht in de Verenigde Staten. Auto tegen vrachtauto GEEL (ANP) De vijftig-Jarige Lam- bertus Flinbach uit Woensdrecht is dinsdagmorgen door een verkeerson geval in Geel (België) omgekomen. Hij bestuurde een auto die met een vrachtauto in botsing kwam. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw. |ury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzi|de vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon TOEKOMSTBEELD Van Agt tei ii Duitse bondsrepubliek, dat als Nederland in december 1981 akkoord gaat mei stationering van nieuwe kernwapens, deac I worden geplaatst op marineschepen. Vervolg van pagina 1 De mi nister gaf indirect toe dat er een wijzi ging gekomen is in het Nederlandse standpunt ten aanzien van het Mid den-Oosten door te verklaren: „Er is nu een groter bewustzijn van de noodzaak om het Palestijnse pro bleem op te lossen in het kader van een omvattende regeling." Hij wees er verder op dat het Israëlische beleid met betrekking tot de nederzettingen in bezet gebied nu niet bijdraagt tot een vreedzame regeling. Over de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie zei de minister dat deze organisatie een bepaalde rol speelt, maar hij ver klaarde niet te weten of de PLO alle Palestij nen vertegenwoordigd. De Britse onderminister van buiten landse zaken Hurd bevestigde giste ren in Koeweit dat de Britse regering inmiddels diplomatieke activiteiten heeft ondernomen om te komen tot een nieuwe versie van de bekende resolutie 242 van de Veiligheidsraad, waarin het Palestijnse vraagstuk om schreven wordt als een vluchtelingen probleem. Door de Indiening van een nieuwe resolutie waarin de politieke rechten van de Palestijnen geformu leerd worden wil Londen en het lijkt daarvoor de volledige steun te hebben van de overige landen van de EG een nieuwe basis leggen voor een omvattende vredesregeling waar bij ook de Palestijnen en de andere aan Israël grenzende staten betrok ken zouden kunnen worden. Inmiddels is de Franse president Gls- card d'Estaing teruggekeerd van zijn reis door het Midden-oosten. Ais eer ste westers staatshoofd sprak hij tij dens zijn reis van het Palestijnse recht op zelfbeschikking en van de mogelijkheid om de PLO bij het ver dere vredesoverleg te betrekken Gis- cards optrden is in Bonn met instem ming gesignaleerd. De Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken onder streepte dat met een Europees initia tief gewacht moet worden tot na 26 mei. Het Palestijnse persbureau WAFA trok gisteren overigens een eerder gedane mededeling in als zou den ook Nederland en Denemarken al uitdrukkelijk hun steun hebben be tuigd aan het Palestijnse recht op zelfbeschikking DEN HAAG (ANPl De 11.5 procent staatslening 1980 per 1986 1990. waar op de inschrijving dinsdag open stond, is vastgesteld op éèn miljard gulden, zo heeft het ministerie van financiën gisteravond laten weten Volgens het departement heeft do lening een record gevestigd. De groot ste lening hiervoor was de negen pro cent lening van augustus 1979 Deze was 800 miljoen gulden groot Ook computers kunnen de eman cipatie van de vrouw lelijk in de weg staan. De Amsterdamse Marlène de Haseth stelt al gerui me tijd pogingen in het werk ook door officiële instanties met haar eigen naam. en niet die van haar man, te worden aangesproken. Onder verwijzing naar het bur gerlijk wetboek, dat een vrouw na haar huwelijk het recht geeft ook in officiële stukken bij haar eigen naam ('meisjesnaam') te worden genoemd, werpt zij de gemeente Amsterdam voor de voeten dat recht niet te erken nen. De automatisering van de bevolkingsadministratie zou een struikelblok vormen. In het kiezersregister, dat wordt samengesteld aan de hand van het bevolkingsregister, bleek Marlène de Haseth geregistreerd te staan onder de naam van haar man, gevolgd door haar eigen naam. Een schriftelijk verzoek aan het gemeentebestuur om daarin verandering te brengen, werd afgewezen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam lieten weten gebon den te zijn aan het Samenwer kingsverband voor de overkoepe ling van de automatisering bij gemeenten (SOAG), een onge veer tien jaar geleden op poten gezet orgaan dat de bevolkings gegevens van een groot aantal gemeenten in de computer stopt. En de SOAG, aldus de gemeente bestuurders. heeft, de praktijk volgend, nu eenmaal gekozen voor registratie op naam van de echtgenoot. Marlène de Haseth stapte daarop naar de kantonrechter, die beslis te dat de eis van de klaagster diende te worden Ingewilligd Die beschikking, vindt zij, heeft bit ter weinig uitgehaald. Op de offi ciële stukken die zij ontvangt, wordt haar naam nog steeds voorafgegaan door die van haar man. Amsterdam, concludeert zij, legt het rechterlijk bevel tot wijziging van het kiezers- en bevolkingsre gister naast zich neer. Geestver wanten roept ze daarom op in een 'model-brief' aan het gemeente bestuur kenbaar te maken dat gebruik van een andere dan de eigen naam niet op prijs wordt gesteld. „Ik moge u". aldus de brief, „met betrekking hiertoe verwijzen naar een beschikking van de kantonrechter te Amster dam van 16 mei 1979, waarin u bevolen wordt de opname van een in Amsterdam wonende vrouw in dezelfde zin te wij zigen." De directeur van het bevolkings register in Amsterdam, mr. J. Kampers, noemt de beschuldi ging van Marlène de Haseth des gevraagd „onjuist en onbewe zen" Naar zijn zeggen is er „geen sprake van sabotage en kwade trouw". In een lang verhaal zet hij uiteen dat Amsterdam en ook hij persoonlijk alle begrip heb ben voor het feministisch verlan gen in dezen, maar dat de SOAG een spoedige honorering daarvan in de weg staat. Maar, verzekert hij. het struikelblok is niet on overkomelijk; er wordt al hard aan gewerkt het uit de wet te ruimen. Amsterdam heeft volgens Kam pers de SOAG te kennen gegeven dat met de wens van de groeien de groep vrouwen die de eigen naam niet wil verliezen, rekening moet worden gehouden Ook de SOAG is niet onwillig, aldus Kampers, maar de wijziging in het computersysteem kost nu eenmaal veel tijd en geld. De actie van Marlène de Haseth, waartoe onder meer in het femi nistisch maandblad Opzij wordt opgeroepen, is dus eigenlijk over bodig? „Dat hoort u mij niet zeg gen." aldus Kampers „Het pro ces kan door zo'n actie wel ver sneld worden. Er wordt wel aan het probleem gewerkt, maar het is nog niet opgelost. In Amster dam zijn natuurlijk wel andere zaken aan de orde. die nog drin gender zijn. En het geld speelt ook een rol. Het is wel een zaak van tonnen." Marlène de Haseth („het is voor mij gewoon een kwestie van prin cipe") en de haren kunnen zich intussen troosten met de gedach te dat het Wetenschappelijk on derzoek en documentatiecen trum van het ministerie van jus titie op verzoek van de Emanci patie Kommissie is begonnen met een onderzoek naar de erva ringen van getrouwde vrouwen die hun eigen naam niet willen afdanken. Wellicht geeft ook het WODC-rapport de computer straks een extra duwtje. Zaterdag wordt in Soest het Ne derlandse scrabble-kampioen- schap gehouden. Dat begon ln 1973 bescheiden met zestig deel nemers. nu verwacht men er 150. Elke deelnemer speelt drie ron den. De eerste ronde is om tien uur. de prijsuitreiking zal rond half vijf 's middags zijn. Het in schrijfgeld is zeven gulden vijf tig Aanmelden bij: M. Jongma, Heideweg 24, 3768 BB Soest. De Amerikaanse beeldhouw ster Carol Frank (boven) maakt koppen van glimla chende, slapende, gapende, lachende en zuurkijkende oude mensen en pakt ze in baby-slaapzakken. Ze stelt ze op verschillende plaatsen ten toon, onder andere in be jaardenhuizen, waar ze veel succes oogst met haar crea ties. „Het hart /van een jong meisje" heeft de harten van de Chinese autoriteiten verontrust. Het gaat om een boekje dat onder jongens en meisjes van voortgezette scho len circuleert. Het blad „Chinese jeugd" schrijft dat het boekje jongeren „bederft en vergiftigt Wat de inhoud ervan betreft be vredigt het blad de wellicht te gretige westerse nieuwsgierig heid niet. Maar het stelt vast dat de leerlingen door deze lectuur worden geprikkeld om tijdens de schooluren tegen elkaar te knip ogen. boodschappen naar elkaar te sturen en elkaar cadeautjes te geven. „Vroeger goede leerlingen zijn nu verstrooid als dronkaards en hun studieresultaten zijn erg achteruit gegaan." De Noormannen die tot laat in de elfde eeuw de kusten van Europa onveilig maakten, hadden de ge woonte om hun helmen met kat te sta ar ten te versieren. De enige plek waar zij die kans niet kre gen, was het eiland Man. tussen Engeland en Ierland De Manxkatten daar hadden en hebben namelijk geen staart. Een van de eigenaardighe den van dit eiland zo groot als de Noordoostpolder dat een eigen parlement heeft. Of die staartloze kat veel kans heeft ge had te emigreren weten we niet. Wel dat één zo'n exemplaar zater dag en zondag aanstaande te be zichtigen is op de kattententoon stelling, die dan wordt gehouden in de Merwedehal ln Dordrecht. Waren vroeger in het roemruchte wilde westen van de Verenigde Staten postkoetsen doelwit van gewapende roofovervallen, deze week is een soortgelijke overval gepleegd op een trein in India De zes overvallers gingen hierbij uit van de subtiele wetenschap dat er in de eerste klasse meer te halen valt dan in de tweede. Ruim veertig gerieflijk gezeten passagiers werden op het mo ment dat de trein stopte in Sahi- babad, dertig kilometer ten oos ten van de hoofdstad New Dehll, door de net ingestapte overval lers gedwongen hun geld. juwe len. horloges en kleren met een waarde van 120 000 gulden af te geven De conducteur en de ma chinist hadden waarschijnlijk niets door. want tijdens de over val vervolgde de trein zijn reis Nadat de bendeleden klaar wa ren met het werk trokken zij aan de noodrem Toen de trein ge stopt was sprongen zij er uit en sloegen op de vlucht Volgens de politie zijn er nog geen arresta ties verricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5