optennissers gaan eigen weg Knetemann kan winst vergeten Marathonrijden: geen bejaarden-tempo Vergadering over gedrag Jan Raas erkoepelende organisaties zijn greep op prof gebeuren volledig kwijt Na uitsluiting Parijs-Nice 3 n ge weg en gilman op kop sins kansloos Valpartij vergroot achterstand Arie Eriks: „Ouderdom zegt niets over prestaties, wij rijden ook regelmatig rondjes van 33" 1 gramma 'B-beker SDAG 12 MAART 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17 Fred Buddenberg RDAm De sterk gedevalueerde zevende editie van tterdamse wereldtennistoemooi, dat deze week in het .aleis Ahoy wordt afgewerkt, heeft de machteloosheid de grote tennisbazen ten opzichte van de topspelers weer schrijnend blootgesteld. Zowel de WCT (World Cham- 3 ship <f Tennis) als de ATP (Association of Tennis Profes- üs. de vakbond) hebben de laatste jaren de greep op de ers volledig verloren. De prijzengelden zijn astronomisch .cht in gegaan, maar geen enkele speler van wereldniveau zich door de absurde bedragen enige verplichtingen [gen Sterker nog: de topspelers gaan hun eigen weg en het hele Grand Prix-circuit voor wat het is. kwartier in Dallas zijn verzonden. De sponsorende bank (ABN), die onge veer 550.000 gulden in het evenement heeft gestopt, ziet de recente ontwik kelingen met lede ogen tegemoet en 'zal binnen twee maanden beslissen of het enig nut heeft om voor volgend jaar weer financiële toezeggingen te doen. !a TT en ATP hebben de organisa- van het toernooi in Rotterdam ig m hun hemd laten staan. De at iese WCT-baas John McDonald e zich de afgelopen weken een in er in het beloven, maar nu alles /er pp in dreigt te lopen, geniet hij en veertiendaagse vakantie in ae dem. De staf van Ahoy over- )0' dan ook om de banden met 1 t te breken. Men vraagt zich te- 21 jf wat er met de 150.000 dollar is 10( rd. die naar het WCT-hoofd- iet Toch moet ook de houding van de topspelers niet als positief worden gezien. Dat spelers niet naar Rotter dam komen, omdat zij elders meer kunnen verdienen, oké, maar dat reeds gecontracteerde spelers zich zo maar ziek melden of niet komen op dagen. dat is niet goed te praten. Zo arriveerde de Roemeen Nastase te laat in Rotterdam, heeft Tom Okker afgezegd, nadat hij vorige week nog een dubbelfinale in Cairo wist te win nen en is Raul Ramirez nog altijd niet in Rotterdam verschenen. De Mexi caan was door de lichtelijk in paniek geraakte ATP in allerijl naar Ahoy gestuurd, maar heeft zich nog niet gemeld. De discipline bij de tennis sers is ver te zoeken en dat wordt alleen nog maar in de hand gewerkt door falende organisaties. De problemen in Rotterdam staan niet op zich zelf, maar vormen wel een triest dieptepunt in het bestaan van de WCT. dat in 1971 begon met 32 spelers en een totale prijzenpot van 50.000 dollar. Van af de oprichting heeft de door de Amerikaanse multi miljonair Lamar Hunt gedreven orga nisatie de financieële ontwikkeling van het proftennis niet in de hand kunnen houden Van janurai tot en met mei van dit jaar biedt de WCT de toptennissers een totaal prijzenbe- drag van ruim zes miljoen gulden. Dit geldt wordt verdeeld in veertien toer nooien en ook Rotterdam maakt van dat circuit deel uit. Het meeste geld is te verdienen in het Amerikaanse Fo rest Hills, waar in mei een zogenaamd ..toernooi der kampioenen" wordt ge houden. Voor het eerst in de geschie denis van de tennisport is in dit eve nement. mede dankzij een bonuspool van 200.000 dollar, het prijzengeld opgeschroefd tot meer dan één mil joen gulden. faele voordeeltjes werden lang- SSf 4^2^® ,^1" :a9 en wureend uiteebouwd en aard de chaos binnen het hele profge en wurgend uugeDOuwa en beuren gemaakt vooral 1978 was voor de WCT en de internationa le tennisfederatie (ITF) een teleur stellend jaar. Ondanks de hoge prij zengelden maakten de spelers zelf uit aan welk toernooi zij gingen deelne men. Vooral de vier- en achtmans- toemooien waren bij de topspelers erg in trek. Philippe Chatrier, de Franse voorzitter van de ITF. erken de in het najaar van 1978 dat deze zogehete exhibitie-toernooien veel schade berokkenden aan het Grand ig Max Pam lat je I WARDEN In de zesde ronde erl iet schaakkampioenschap van hj land hebben de vier koplopers on epaald niet cadeau gekregen, ■er! chtst bij een nederlaag was nog e Ree. die zich tegen Van Wijger- :hi ïrcombineerde. Ree had na de ve< comfortabel spel gekregen. »en rekenfout deed hem een ér brengen dat niet correct t zijn. Van de nood een deugd d. ging Ree door met het op- in li van complicaties en zo kwam ree k een volle toren achter. Op dat Int verblunderde Van Wijger- chter zijn gewonnen staande waardoor Ree kon ontsnap- n"J»et eeuwig schaak, str mman en Kick Langeweg heb- le men de leiding genomen. Hun itsi n tegen respectievelijk Vogel o^üer werden na de eerste zitting oken. maar toen was al duide- t beide koplopers goede winst- bezaten. Timman won in het ispei met zwart een kwaliteit en pion en hij vergrootte dit el door langzaam alle stukken lilen. In de tweede zitting dien- ïman nog slechts wat handig- te omzeilen. MANDELIEF De kans is groot dat Jan Raas zondag niet in Milaan- San Remo. de eerste officiële klassieker van het wielerseizoen. zal kunnen starten. De wereldkampioen werd zaterdag uit Parijs-Nice verwijderd, omdat hij rebelleerde tegen de wedstrijdleiding kort nadat een paard in het peloton galloppeerde. De wedstrijdjury van Parijs-Nice gaf hem ook te verstaan dat er een klacht was gedeponeerd bij de Franse bond, maar dit orgaan kon aanvankelijk niet eerder bij elkaar komen dan op 20 maart, één dag na Milaan-San Remo. Deze bijeenkomst wordt echter, speciaal voor het geval Raas, verschoven naar deze week. Indien de FFC besluit om Raas een schorsing op te leggen, gaat deze onmiddellijk in en is deze straf bindend voor heel Europa. De UCI, de wereldbond van de wielrenners, kan deze schorsing slechts bevestigen. Zo is het reglement. Wordt de schorsing niet langer dan dertig dagen, dan is er ook geen beroep mogelijk. De louter uit Fransen samengestel de commissie van de FFC heeft dus de macht om een internationaal geldende straf uit te spreken. Dit is reglementair omdat Parijs-Nice een wedstrijd in Frankrijk is. Gezien de anti-Raasstemming in Frank rijk is een schorsing niet denkbeeldig. Jan Raas stuurde vanuit Zeeland een telegram en zijn ploegleider Peter Post een brief naar de Franse wielerbond om de zaak te bepleiten. De commissie zal de betrokken wereldkampioen echter niet verhoren. Dit is al bekend gemaakt. Rolf Thung (1) en Louk Sanders bezig tijdens hun verloren dubbelspel-partij tegen de Fransen Go ven en Vasselin. (eg speelde tegen Carlier een imlijnde partij op een manier Ij van hem gewend zijn. Kleine werd afgebroken was Carlier lelijk in ademnood. r Wiel miste de kans om zich wee koplopers te voegen. In de zitting tegen Hans Böhm zag >pl3fcn kans het pionnen-eindspel nd< id af te sluiten. ide Ree - Van Wljgerden Kuypers - '/j-'/j. Scheeren - Van Dop 1-0. Van der Van der Vliet 0-1. Carlier - Langeweg 0-1, rmj 'an der Wiel '/i-'/i. Vogel - Timman 0-1 Cht n b "«1V 5 Van der Vliet 3 >/i. 6/7/8 Kuijpers. Scheeren 3. 9/10/11 Van Wljgerden, Llgte- spli n Langeweg 4</j. 3/4 Ree en Prix-circuit. In overleg met de MIPTC (Men's International Profes sional Tennis Council, het hoogste tennisorgaan) besloot de ITF voor 1979 een nieuw reglement op te stel len. Om te delen in de bonuspot wa ren de spelers in 1979 verplicht om deel te nemen aan zes Grand Prix- toemooien (In 1978 waren dat er twin tig). De spelers waren echter niet vrij te beslissen voor welk toernooi zij wilden inschrijven. Zij moesten een voorkeurslijstje indienen, waaruit de ITF een selectie maakte. Ook het spelen van exhibitie-toernooien werd aan banden gelegd. Gedurende het Grand Prix-circuit mochten de spe lers slechts aan drie van dergelijke, lucratieve toernooien meedoen Het laat zich niet moeilijk raden dat bij de topspelers deze regels niet in goede aarde vielen. De Amerikanen Connors, Gerulaitis, McEnroe, de Zweed Borg en de Argentijn Vilas vochten onder aanvoering van vader McEnroe (advocaat) de nieuwe for mule aan. Een tennisoorlog dreigde, maar die werd op het laatste moment afgewend. De ITF sloot met het vijf tal een compromis, waaruit duidelijk bleek dat de spelers hun zin hadden gekregen. Zij bleven weliswaar ver plicht om aan zes Grand Prix-toer- nooien deel te nemen, maar het aan tal exhibitie-evenementen werd ver dubbeld van drie naar zes. Op de internationale kalender van 1979 was van de nieuwe reglementering van de ITF nauwelijks iets te merken. Maar liefst zeventien weken werden inge ruimd voor goed betaalde evenemen ten, buiten het Grand Prix-circuit om. Er veranderde ook daadwerkelijk niets. De belangstelling voor de Grand Prix-toernooien is nog altijd dalende, met de ontwikkelingen rond het toernooi in Rotterdam als laatste bewijs. ITF en WCT weten dat zij hun greep om de toptennissers volledig verloren hebben. Pogingen om hen te onder werpen aan de regels zijn bij voor baat gedoemd te mislukken. Zo ook in 1979, toen de Italiaan Franco Bar- toni was aangewezen om op de inter nationale reglementen toe te zien. Bij het eerstvolgende WCT-evenement in 1979. de zesde editie van het toernooi in Rotterdam, bleek de aanwezigheid van Bartoni van evenveel waarde als van een verkoper van bontjassen in de Tropen. De Zweed Borg. die op de eerste avond al in actie moest komen, verscheen pas enkele uren voor zijn partij tegen de Brit Mark Cox in Ahoy Toen hoorde hij pas dat hij moest spelen en dat weigerde hij van wege vermoeidheid. Bartoni wilde zijn eerste grote daad stellen door Borg te diskwalificeren, maar daar vergiste de Italiaan zich in. De orga nisatoren voelden daar niets voor en John McDonald was bereid om in dienst van zijn organisatie alle schuld op zich te nemen Het programma moest geheel worden aangepast, maar niemand, behalve Bartoni dan. durfde aan te schoppen tegen de es capades van de Zweed, die met één telefoontje te weten had kunnen ko men dat hij op de openingsavond op de baan werd verwacht. Franco Bartoni zal zich dat toernooi in Rotterdam nog wel lang heugen. En niet in de laatste plaats door de inschrijving van de dubbelspelers Wiatt en Nilson. twee volkomen onbe kende tennisgrootheden. Speurwerk leerde dat beide spielers op geen enke- Je lijst bij de spelersvakbond ATP voorkwamen, maar Bartoni bleef ge loven in de komst van Wiatt en Nil son. Tot op de dag dat zij moesten spelen. Toen vernam hij dat beide spelers niet bestonden en dat hij het slachtoffer was geworden van een pri ma grap Het illustreert de geringe gebondenheid van de WCT en ATP met de spelers. Vooral de rol van de ATP in het woelige wereldje van de proftennissers is opmerkelijk. De in 1972 van de grond gekomen organisa tie heeft zich in dit wereldje nog altijd niet van een volwaardige positie we ten te verzekeren. De afwezigheid op de ledenlijst van ATP van Connors. Gerulaitis. McEnroe. Borg en Vilas heeft hier alles mee te maken. Binnen de MIPTC wordt er momen teel gewerkt aan een andere opzet van de toernooienreeks Voorwaarde voor deze verandering is echter dat de ATP een hechte organisatie wordt. Zonder de vijf bovengenoemde top pers lijkt het weinig zinvol een nieu we procedure op gang te brengen. Cliff Drysedale. de 39-jarige Zuidafri kaan die in 1972 nauw betrokken was bij de oprichting van de ATP doet dan ook verwoede pogingen om het vijftal als lid voor de vakbond te strikken. Hoe de nieuwe formule, die in 1981 van start zou moeten gaan. er uit gaat zien is nog niet bekend. Er zal in ieder geval meer ruimte komen voor de kleinere toernooien en ook is de suggestie gedaan om het tennissei- zoen in drieën te splitsen en af te sluiten met een Masters-toernooi. La- mar Hunt, de hoogste WCT-baas. voelt uiteraard veel voor een ver nieuwde opzet. Hij hoopt er op dat de WCT weer enige greep op de topspe lers kan krijgen, want daar is op dit moment geen enkele sprake meer van. Eerst* ronde enkelspel: Buster Mottram (Eng)- Erte WUborts (Ned) 6-3, 6-0. Ille NssUse (Roei-BlU Scanion (VS) 7-6. 6-1. Heinz Oilnthardt (Zwl>-Leo Palin (Fin) 7-5. 6-3. Bernard Balleau Bel)-Prew McMillan (ZAT) 6-3. 2-6. 6-3. Teacher (V8»-Caujolle iFra) 6-2. 6-4. Lendl (TsJKJcleppo (IUi 6-3. 6-4 Eerste ronde dubbelspel: Georges Ooven/Roger Vasselin (Frai-Louk Sander» Roll Thung (Ned) 6-2, 6-2 MANDELIEU Er moet een wonder gebeuren om de Frans man Gilbert Duclos-Lassalle uit de witte leiderstrui van de dertigste Parijs-Nice te houden. De winnaar van de Ronde van Corsica eindigde in de zesde etappe van Digne naar Mandell- eu la Napoule, aan de Cote d'Azur als vierde en boekte zelfs winst op zijn voornaamste concurrenten. De overwinning ging naar de 25-jairge Waal Jean-Luc van den Broucke. die met een voorsprong van 2.35 minuten op de nummer twee, Rudy Pevenage, over de finishlijn fietste. Eerder dit seizoen zege vierde van den Broucke in de Grote Prijs van Antibes. Wat er met deze ..koers naar de zon" met het weer aan de hand is. is onge kend. De verplaatsing vanuit Villard- de-Lans naar Digne per trein begon met een fikse sneeuwbui. In de start plaats was het redelijk weer. De zon kwam door, echter de wind was venij nig en hard. Het hoort er allemaal bij. maar in het vaak zonrijke Zuid- Frankrijk sloeg de „weerkoning" op nieuw toe. Aan de voet van de berg de Tanneron enige kilometers voor de eindstreep, betrok de lucht Groen grijze wolken stapelden zich op. Op de Tanneron barste een noodweer los. Deze streek staat bekend om zijn met mimosa begroeide Ranken, een prachtig gezicht. Dit keer was het een trieste boel. Het water gutste van de straten, hetgeen het koersverloop da nig heeft beïnvloed. Voordien was er hard gereden, maar de ploeggenoten van leider Duclos- Lassalle. onder wie Hennie Kuiper, sloegen elke aanval van de concur rentie af. Opmerkelijk was de opgave van Bernard Hinault na dertig kilo meter, vlak voor de beklimming van het eerste bergje. De reden was een opgezwollen knie. Twee dagen gele den had hij zijn linkerknie gestoten aan de ijzeren rand van zijn bidon. Niets ernstigs, maar de Breton be merkte een dag later dat de knie dik werd. Gisteren besloot hij zich niet te forceren en hield hij Parijs-Nice die tfUND De Brit Robin Cou- 'an rrassend winnaar van de gou- i*daille tijdens de Olympische is e pelen van Lake Placid, heeft erplichte figuren van de strijd wereldkampioenschappen jpgijden in Dortmund vrijwel »ns meer op de titel. Cousins, es kampioen, bezet na de ver figuren een zeer bescheiden plaats. De Oostduitser Jan nn staat eerste, de Amerikaan Jantee tweede. door Erik Oudshoorn EY Het Nederlandse ijshockeyte- in een wedstrijd voor Junioren het Hm verslagen met 9-4 (3-2. 1-1. 5-1) 1 y^rland werden de doelpunten gescoord Voor Frankrijk scoorden Dehu en - De Amerikaan Jimmy Connors de aanvang van de toernooien in i en Cairo nog steeds de leiding in I Pnxklassement Connors vergaarde '62 punten. 120 meer dan zijn landge- McEnroe De in het toernooi van ais eerste geplaatste Gene Mayer, een Amerikaan, neemt met 355 pun- de plaats ln. Pnxklassement ziet er als volgt uit (VSi 762. 2. McEnroe (VS) 642, 3 355, 4 Amaya (VS) 339. 5 Solomon Sadri (VS) 290, idreas Wenzel heeft, zoals verwacht 'ereldsklbeker bij de heren opgeeist ut Liechtenstein had aan een vierde de reuzeslalom van Cortina d'Ampez- «doende om de Zweed Ingemar Sten- dringen van de eerste plaats van de unc Italiaanse Claudi Giordani winnares Iveren medaille in Lake Placid, heeft ti de laatste slalom gewonnen meetel de wereldskibeker Ze kwam tot een van 1 min 30.24 sec Hanm Wenzel uit tin. reeds zeker van de eindzege ln «Je de wereldbeker, werd derde BADHOEVEDORPAVESTERLAND Als schaatsen qua fy sieke inspanning raakvlakken vertoont met de wielrennerij dan kan met name het marathonschaatsen daarvoor model staan. Honderd ronden (veertig kilometer) af te leggen in weer en wind op een paar smalle ijzers vergt ongetwijfeld zeker zo veel longinhoud als het gejakker tijdens een lastige fietswed- strijd. Hoewel het marathonrijden nog niet zo lang geleden van de grond is gekomen en zich dus nog in een pril stadium bevindt zijn de deelnemende schaatsers veelal wel op leeftijd. Wie het rijtje namen afloopt van de ranglijst in de strijd om de KNSB-marathoncup ontwaart hier en daar nog enkele mu seumstukken die herinneren aan een roemrijk schaatsver- leden. uH 1 kwartfinales g. 19.30 uur: -Ajax 'Den Haa^ 'olle-Fevenoord *.2*67 Jeen van den Berg <52. om maar eens wat te noemen). Bennie van der Wei de. Rien de Roon, Wim Westerveld en Jan Roelof Kruidhof, het is goud van oud. De top van het klassement wordt evenwel ingenomen door een paar goede dertigers of rijders die deze leeftijd bijna hebben bereikt. Verbindt hieraan niet de conclusie dat er ongetwijfeld ook in een bejaar dentempo wordt gekoerst want dan is de wereld te klein. De lange afstand rijders pretenderen namelijk het te gendeel Volgens hen wordt de con currentieslag ieder jaar groter en is er al lang geen plaats meer voor recrea tie-schaatsers. LTC-voorzitter Willem Benschop, die als toeschouwer nim mer een marathon overslaat, kan zich volledig achter deze opvatting scha ren. ,,De strijd wordt feller." consta teert hij. „Vroeger zag je de rijders na veertig ronden nog wel eens een mi nuutje of zo de rug strekken. Dat gebeurt niet meer Bij de categorie van A-rijders is alleen nog plaats voor schaatsers die bereid zijn om hon derd ronden voluit te gaan." Het fanatisme is gegroeid door de instelling van de KNSB-marathon cup. Deze zilveren bokaal stelt de schaatsbond beschikbaar aan de rij der die het hele seizoen door de mees te punten heeft vergaard Momenteel is marathonspecialist Co Giling. die gerekend kan worden tot de jongere garnituur, onbereikbaar voor de con currentie Arie Eriks. voormalig kern ploeglid zegt over de gedrevenheid in het marathonkamp: ..De ouderdom van sommige rijders zegt niets over de prestaties. Marathonrijden is een duursport en dan speelt de leeftijd nauwelijks een rol. Het fysiologisch bewezen dat mannen van vijftig op dit gebied dezelfde prestaties kunnen leveren als jongens van twintig Een oude-mannen-tempo kennen wij niet Rondjes van 33 seconden komen ook bij ons regelmatig voor Als ik het op mezelf projecteer dan durf ik te stel len dat ik momenteel beter in condi tie ben dan tien jaar geleden in de kernploeg. Onlangs evenaarde Ik nog mijn persoonlijk record op de vijf tienhonderd meter 2.07.0. Elf jaar geleden reed ik die tijd niet in Alk maar maar in Innsbruck, dat is het verschil." Vorig Jaar kwam Eriks ook goed voor de dag. Na een slopende strijd ver overde hij de marathoncup. Giling moest toen genoegen nemen met een tweede plaats. Dit seizoen heeft Eriks aanvankelijk geaarzeld om weer aan de start te verschijnen. Hij liet de eerste vier wedstrijden schieten en daardoor ontstond een onoverbrug bare achterstand op de kopgroep Gi ling. Portenger., Van Wijhe, Pronk. De timmerman uit Westerland over de terugval „Na vorig jaar heb ik gezegd: ik rijd nooit meer. Ik kon het mentaal niet meer opbrengen om me zelf elke koers waar te maken. Kijk, je zet jezelf op een bepaalde plaats en daar wil Je voor rijden. Die strijd van Arie Eriks vorig jaar zat me aan het begin van dit seizoen nog in de benen. Het is geweldig moeilijk om je hoge positie op de ranglijst te verdedigen. Daar om besloot ik te stoppen, het moet tenslotte een hobby blijven Maar toen ik de jongens weer zag rijden kon ik de verleiding toch niet weer staan Het marathonschaatsen is een jaar of tien geleden ontstaan als alternatief voor de elfstedentocht Het initiatief hiertoe werd genomen door een bier brouwer en Jeen van den Berg Nadat de interesse werd opgewekt van een groot aantal sponsors is deze schaats- tak een eigen leven gaan leiden Op bestuurlijk niveau kreeg de Landelij ke Technische Commissie een ander gezicht toen verschillende leden op stapten. Zij konden zich namelijk niet verenigen met de commerciële invloeden binnen het marathon schaatsen. Het KNSB-bestuur hakte zelf de knoop door en hielp twee onervaren enthousiastelingen in het zadel: Willem Benschop (voorzitter) en Co Verrey (secretaris, later vervan gen door Aart van ter Beek). Zij wis ten de banden met de sponsors te verstevigen, waardoor een marathon wedstrijd steeds meer het aanzien kreeg van een kermis-koers. Om nog verdere wildgroei te voorkomen werd een vast prijzenpakket beschikbaar gesteld. Dit tot groot ongenoegen van de rijders. De winnaar van een wed strijd krijgt nu 75 gulden, de tweede plaats is goed voor 65 gulden en ver volgens loopt het per plaats af met vijf gulden Arie Eriks over deze ..ge leide loonpolitiek": „Dit is de dood steek voor het marathonschaatsen. Ik vind dat wij voor de inspanningen die we ons getroosten maar karig worden beloond Op een dergelijk ni veau moet het toch mogelijk zijn dat je er niets hoeft bij te leggen? Ik hoor vaak sponsors die garant willen staan voor een bedrag van vijfduizend gul den per wedstrijd. Dus het prijzen pakket kan met enkele honderden gulden worden opgeschroefd. Maar de KNSB wil daar met aan. Ze verge ten wel dat het marathonschaatsen mij per jaar achtduizend gulden kost. Gelukkig heb ik een privésponsor die dit bedrag dekt. maar anders was het niet op te brengen." De KNSB wil met de huidige opzet uiteraard bereiken dat ook sponsors met een smalle beurs de gelegenheid krijgen om een marathon te steunen. Zo ontstaat er een gevarieeerde wed strijdkalender. LTC-voorzitter Wil lem Benschop „Wij stellen er tegen over dat er aan het begin van het seizoen een vast programma bekend wordt gemaakt Vorig jaar kon ik de jongens twintig wedstrijden garande ren Toch ontstaat er dan nog een situatie waarin de toprijders wegblij ven als er tegelijkertijd wedstrijden op natuurijs worden georganiseerd Het zit me nog steeds niet lekker dat er vorig jaar in Scheemda maar acht rijders aan de start verschenen (die rit viel gelijk met een tocht op het Veluwemeer. red.) Men had onderling afgesproken om en bloc weg te blij ven. Dan maakte het voor het klasse ment immers niets uit. Volgend jaar willen we dit soort situaties voorko men door ijsclubs die op hetzelfde tijdstip een tocht op natuurijs uit schrijven geen licentie meer te ver lenen." Gezien de belangstelling van de com mercie lijkt het marathonschaatsen nog een lang leven beschoren Maar hoe staat het op sportief niveau? Aangenomen mag worden dat niet iedere marathonrijder zoals Jeen van den Berg tot de pensioengerechtigde leeftijd op de schaatsen blijft staan. Voorzitter Benschop „De belangstel ling onder de B rijders is enorm. We kennen iedere wedstrijd het maxi mum van honderd inschrijvingen en dan nog gebeurt het dat er rijders zijn die stiekem proberen mee te doen Het is ons streven uit de B-categone druppelsgewijs rijders naar de „A" over te hevelen, maar tot nog toe is dat geen succes geweest. En Arie Eriks daarover: „Het blijkt toch niet zo eenvoudig om op ons niveau mee te draaien Momenteel is alleen Jan Kooiman uit de B-klasse tot ons clubje doorgedrongen Hij doet het redelijk, maar is ook wel de enige Ook pogingen om het mara thonschaatsen een internationaal ka rakter te geven zijn op niets uitge draaid Het ziet er naar uit dat deze schaatstak een Nederlands afkick- middel blijft voor hunkerende elfste- denrijders. Arie Eriks totslot ..In het buitenland denken ze dat Je er slech ter van gaat schaatsen Ofwel: dat je je techniek gaat verwaarlozen Men heeft ooit geprobeerd om Eric Heiden te strikken, maar hij had geen inte resse Na de interland Nederland- Noorwegen van een paar Jaar terug heeft Stenshjemmet naar ons staan te kijken Hij was sprakeloos. Maar toch geloof ik dat het marathon schaatsen voornamelijk een Neder landse aangelegenheid blijft Van den Broucke gaat juichend over de eindstreep. hij voornamelijk als training be schouwde. verder voor gezien. Wie niet van opgeven wil weten, maar zichzelf na de zesde etappe wel als uitgeschakeld beschouwd, is Gerrie Knetemann. Op het moment dat het hard begon te regenen, gleed de vroe gere Amsterdamse stratenmaker oh- deruit Hennie Kuiper, de „mentor" van leider Duclos-Lasalle, beval zijn ..pupil" onder deze omstandigheden aan de kop van het peloton te gaan rijden. De Fransman volgde die raad op. In de levensgevaarlijke afdaling het water stroomde ln riviertjes over de weg verliet Duclos-Lassalle zelfs het peloton: hij demarreerde. De attente Knetemann wilde achter hem aan. maar kwam ten val De kansen van de winnaar van de proloog waren verkeken. „Het was gekkenwerk, die afdaling. Die Fransman ging in volle vaart naar beneden Ik heb gepro beerd hem bij te houden, maar ik slipte weg. Ernstig is het niet. een schaafwond aan mijn dijbeen en mijn elleboog, maar voor de rest heb ik rustig aan gedaan Er moet een won der gebeuren wil ik nog winnaar wor den". aldus de doorweekte renner Knetemann kan het inderdaad wel vergeten Dat geldt ook voor Henk Lubberding. die in de zesde etappe van alles heeft geprobeerd. In de laat ste beklimming demarreerde hij om Van den Broucke en Pevenage te achterhalen. Maar ook Lubberding wenste zijn leven in de laatste afda ling naar Mandelieu niet te riskeren. ..Het was net of je op groene zeep reed. zo glad was het In de beklim mingen ging het uitstekend, maar bergafwaarts raasden Pevenage en Duclos-Lassalle mij met een onvoor stelbare gang voorbij Op het mo ment dat Duclos-Lassalle mij pas seerde. dacht ik. de kans is ver keken De griezelige moed en moraal die deze 25-jange coureur uit Lembeye tentoonspreidt, levert hem hoogst waarschijnlijk de winst op Vandaag wordt eerst een korte rit gereden, die de renners weer over de Tanneron voert en daarna wordt de etappe koers besloten met een bergtijdrit over elf kilometer. De voorsprong van Duclos-Lassalle op zijn naaste con currenten, rond de drie minuten, moet voldoende zijn om de eerste plaats te behouden Zr Ml r etappe Jnn Lur Vandenbroucke (Bell. 145 km In 3 46 49 (met bonificatie 3 48.39) 2 Rudy Pevenage Bel 3 51 26 imet bonificatie 3 51,20. 3 Charlie Berard iFra) 3 52.11 (mei bonificatie 3 52 09) 4 Gilbert Durloa Laualle (Fra) 3 52 24 5 Henk Lubberding (Ned) 3 52.34 8 Freddy Maer ten» iBeli 3 52.44 7 Klaua-Peter Thaler (WDU l Tom mi Pnm .Zwei I l 9 Johan van der Meer (Nedi rt 10 Stefan Mutter <Zw1> n Hana Langen ja (Ned) M 14 »nu Pirard (Ned) 3 52 54 Algrmeen k lane ment 1 Ducloa LaiaaUe (Fra) 26 36 42. 2 Mutter (Zwli op 2 43. 3 Continl dlai op 3 13. 4 Prim (Zwei op 4 23 5 Knetemann .Nedi op 4 25 6 Knudaen tSooi op 5 10 7 l ubberding iNedi op 5 11 8 Bazzo iFra> op 606. 9 Vanden broucke Bel. op 6 28. 10 Nilaaon .Zwei op 47 11 Van Vliet op 7 21 12 Kuiper op 8 44 15 Van der Meer op 9 50 16 Langertji op 9 58 18 Pirard op 12 14. 22 Lammertink op 14 13. 40 Maas op 51 48. 41 Stamanijder op 56 25 52 Peer op l 20 07 60 Oroen op 53.43

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17