uijnmans bolide pruttelt ilips wil af van Invulling WAO Kasgeld moet niet te lang in huis zijn. abobank S emermoties tegen groei particulier autoverkeer Ware gezicht van de Amicales vertoont fascistische trekken Stichting Sint Annadal sleept rijk voor rechter Celstraf geëist tegen koppelbazen Geld en goede raad Voor betaling specialisten niet vergeten; bloemen sturen Sliepen ruilt Stad voor ROZ «JSDAG 12 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 ij jan Bezemer L ric HAAG Tuijnmans bo- 1ruttelt. Het op snelheid r>de mechaniek van de van verkeer en wa- t dreigt uit zijn voegen iten. De Tweede-Ka len van CDA en PvdA jrijders trappen op waar Tuijnman voor laai kiest. Een wir- handen aan het stuur de te rijden richting lelijk. vergaderdagen heeft de amer de afgelopen weken Jgan de behandeling van het schema verkeer en vervoer, t de regering haar beleidslij- het tot het Jaar 2000 te verkeers- en vervoersbeleid t stuk kreeg slechts de wat van de WD, ter- ij andere regeringspartij (CDA) met de oppositie het leeuwedeel van de tweehonderd moties Indiende. Daarmee wordt Tuijnmans beleid fors gekapitteld. Terugdringen van het particulier au toverkeer en bevordering van het openbaar vervoer. Onder die noemer kan het CDA het vinden met de oppo sitie. De mate waarin dat moet ge beuren levert minder overeenstem ming op. Het CDA bepleit even hard de noodzaak van een ombuiging, maar neemt met een veel geringere koerswijziging genoegen dan de op positie. Het structuurschema gaat uit van een noodzakelijke verdubbeling van het bestaande autosnelwegennet: kosten 11 miljard. Toename van het aantal auto's met vijftig procent en een groei van het aantal per Jaar per auto afgelegde kilometers van 55 tot 78 miljard in 1995. De toename van het autogebruik bij verplaatsingen loopt in het stuk op van 77 tot 83 procent Grocigeloof Het groelgeloof is op het ministerie van verkeer en waterstaat nog nooit weggeweest. Alle twijfel aan de toe komstige energievoorziening en de aantasting van de leefbaarheid wordt vooralsnog als zwartgalligheid van de hand gewezen. Dat nu ls de Tweede Kamer echter te gortig. Regeren ls vooruitzien en nagenoeg alle fracties minus de WD zien bij ongeremde groei van het par ticuliere autoverkeer heel sombere wolken. Vier lange dagen is dat over tuigend betoogd. Het ls op het Binnenhof gebruikelijk dat een bewindsman zijn oren enigs zins laat hangen naar wat een meer derheid in de Kamer wenst. Tuijn man stribbelt echter tot het bittere einde tegen. Hij waarschuwt voor eenzijdigheid, als het openbaar ver voer te veel aandacht krijgt en houdt de Kamer voor, dat zijn mogelijkhe den om een sturend in plaats van een volgend beleid te voeren, beperkt zijn. Een WD-minlster verloochent zich nu eens niet en zal vla het forse aantal moties tot de orde moeten worden geroepen. Bij de stemmingen over de moties binnen enkele weken, zal blijken hoe hard de mooie woorden, besteeds aan het openbaar vervoer, zijn. Zoals ge bruikelijk heeft het CDA daarbij een cruciale positie. De wens van de PvdA om de helft van het programma voor wegenaanleg tot het Jaar 2000 te schrappen gaat de christen-democra ten ongetwijfeld te ver. Het CDA- wensenpakket gaat uit van achthon derd miljoen minder voor de wegen. CDA en oppositie willen dat geld be steden aan het langzaam verkeer en het openbaar vervoer. Vertwijfeling Afgelopen maandag echter toen de icties „met de billen bloot moes- n" (P. A. M. Cornelissen, CDA) viel enige vertwijfeling onder de Kamer leden te bespeuren. CDA en PvdA vlogen elkaar in de haren over de becijfering van de besparingen op de wegen. De PvdA gaf volgens de christen democraten slechts globaal een dek king aan (we schrappen de helft van het programma en houden derhalve de helft van elf miljard over). Het 1 nze correspondent DHOVEN Philips wil de uitkeringen voor WAO'ers en. Dat is een van de voorstellen in de notitie die Philips ■wjn tijdens de eerste CAO-ronde aan de vakbonden heeft iden. De vakbonden zijn unaniem verontwaardigd voorstellen. Ze willen niet meer op basis van de notitie dShllips verder praten. [D_ is tegen een loonmaatregel. .;m vindt dat vakbonden en drsfcn ook onder moeilijke econo- omstandigheden hun verant- datlljkheid voor de arbeidsvoor orrjn moeten dragen. Daarom is met een notitie gekomen. Phi- daarin een groot aantal jelen voor om de concurren- e van het concern te verbete prijscompensatie zou moeten geschoond en een loonsver- is helemaal onhaalbaar. termijn wfl Philips boven- ke aanvullingen op uitkerin- perken. Nu krijgen WAO'ers overheid een uitkering van procent van het laatste loon Ips vult dat aan tot honderd Philips wil van die regeling vindt Philips dat de huidige nregeling op de helling moet. ïering met zestig Jaar is vol- hilips volstrekt onbetaalbaar. pleit verder voor een aanpas sing van de bestaande koppeling tus sen ambtenarenlnkomens en sociale uitkeringen aan de ene kant en lonen in de industrie aan de andere kant. Ambtenarenlnkomens en sociale uit keringen zijn volgens Philips te hoog. „De Nederlandse industrie ziet haar vaklieden wegstromen naar de over heid waar ze hun vak niet meer uitoe fenen," aldus ing. F. van den Brand, directeur sociale zaken van Philips, terwijl de Industrie juist met een te kort aan vaklieden zit." De vakbonden zijn unaniem veront waardigd over de voorstellen. P. de Haan van de industriebond CNV: „Met deze voorstellen kunnen we niet verder onderhandelen. Een uitgekle de prijscompensatie is voor ons al onaanvaardbaar. Het voorstel om de uitkeringen van arbeidsongeschikten aan te pakken doet de deur dicht. Dat ls ronduit schandalig." De vakbon den willen pas weer met Philips over de CAO praten als het bedrijf met andere voorstellen komt. Ridderkerk heeft een nieuw gemeentehuis. Prinses Beatrix ver richtte gisteren de opening. Zij baande zich daartoe een weg door een erehaag van kinderen. Naast de prinses burgemeester Ver- planke. CDA hangt bij zijn wensenpakket voor het openbaar vervoer een veel te laag prijskaartje vinden de socia listen. Het schrappen van wegen uit de plan nen van Tuijnman zal de Kamerleden niet licht gevallen zijn. Het lijkt voor de hand te liggen, dat omstreden we gen het eerst sneuvelen onder het rode potlood. Maar dan heeft men bulten de regionale belangen gere kend, die alle partijen in de Kamer duchtig in de gaten houden. Bijgevolg werd de lange lijst van we gen die konden worden gemist, verge zeld van een even lange lijst met wensen voor een spoedige aanleg. CDA-Kamerlld Mateman vroeg zich dan ook af (uiteraard tegenover de oppositie) of de verlanglijstjes met elkaar te rijmen zijn als Je ook nog geld wilt overhouden. Ieder voor zich houdt overeind dat het kan. Tuijn man mag het met behulp van zijn ambtenaren nog eens narekenen. Narekenen BIJ dat narekenen zou weieens kun nen blijken dat de Kamer zich rijk rekent met geld dat er niet ls. Tuijn man waarschuwde de Kamer daar gisteren voor. Bedoeld wordt dat de Kamer weliswaar bezuinigingen op de wegen aangeeft ten behoeve van het openbaar vervoer, maar er daar bij weinig rekening mee houdt, dat het schrappen van een weg, die in 1990 moet worden aangelegd nu niet direct geld in het laatje brengt voor het openbaar vervoer op dit ogenblik. Tuijnman: „We kunnen nu geen geld uitgeven, dat pas in het volgende decennium wordt bespaard." Het lijkt erop dat de Kamer bij het schrappen van wegen de kool en de geit heeft weten te sparen door in de richting van het jaar tweeduizend te kijken. In het Jaar 2000 ziet het Nederlandse parlement er heel anders uit dan nu. De Kamer weet dat. WD'er de Beer verzuchtte niet voor niets vertwijfeld over een motie, die vroeg om een weg na het Jaar 2000 niet als autosnelweg maar ais autoweg aan te leggen: „Denkt u nu echt dat de bestuurders van dan zich ook maar Iets gelegen laten liggen aan een motie die nu verworpen is of aangenomen?" MAASTRICHT (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank In Maas tricht, mr. J. Reijntjes, heeft gisteren tegen de 28-jarige aannemer O. A. uit Heerlen en de 39-jarige aannemer P. S. uit Brunssum gevangenisstraffen geëist van respectievelijk twee en één Jaar, De officier achtte beiden schul dig aan koppelbaaspraktijken. Door belastingfraude en ontduiking van de premieheffing volksverzekeringen ADVERTENTIE 't Veiligst is, het teveel aan kasgeld zo snel mogelijk naar de bank te brengen. Want, staat het op uw rekening dan kunnen er geen onbevoegden meer bij. Ook kunt u er dan een stuk handiger mee werken. Crediteuren en salarissen kunt u via simpele verzamellijsten betalen. En als u tijdelijk eens wat geld over hebt kan het snel worden overgeboekt op een speciale rekening met hogere rente. Omdat er 3100 vestigingen van de Rabobank zijn, is het vaak de Rabobank die het dichtst bij u in de buurt is. Meestal ook met een nacht kluis. En met rekeningafschriften waar uw boekhouding wat aan heeft Met adviezen over systemen om debiteuren vlugger te laten betalen. Er is een speciale brochure over de voordelen van een rekening bij de Rabobank. Hij is bij alle vestigingen verkrijgbaar. U kunt de brochure Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekening-courant" ook toegestuurd krijgen. Als u deze bon even invult en opstuurt naar de Centrale Rabobank Antwoordnummer 700. 5600 VB Eindhoven. FIRMA TA V. DHR/MEVR. FVNKTIE ADRES POSTCODE PLAATS B3IH5 door Barend Mensen AMSTERDAM De verwerpelijke Marokkaanse acties die zaterdag en zondag in Amsterdam zijn gehouden tegen het Polisario-comité en tegen de illegale Marokka nen in de Mozes en ASronkerk zijn uitgelokt door de leiders van wat tot dusver de Amicales heetten. Zij hebben echter niet alleen aanhangers van deze beweging in het geweer gebracht. De aanspraken van Marokko op de westelijke Sahara spreken namelijk ook de minder of in het geheel niet trouwe volgelingen van Koning Hassan n aan. De Amicales zijn In de Westeuro- pese landen met Marokkaanse gastarbeiders onder het mom van sociaal-culturele „gezelligheidsve renigingen" opgericht. In werke lijkheid waren zij bedoeld als mid del om Hassan greep op zijn uitge- zworven onderdanen te kunnen la ten houden. Vrijwel overal toon den de Amicales zich onverbidde lijk als het ging om politieke be wustwording die niet strookte met de opvattingen en de doelstellin gen van het natlonallstisch-despo- tistische regime in het thuisland. De leiders van de „gezelligheids verenigingen" lieten dan hun ware gezicht zien, en dit vertoonde puur fascistische trekken. De aanvankelijk wel met instem ming begroete Amicales verspeel den in de loop der Jaren dan ook niet alleen hun goodwill bij de Marokkanen zelf, maar werden ook met hoe langer hoe meer af grijzen bekeken door de in de gastlanden werkzame democrati sche krachten. Interne verdeeld heid, onder meer veroorzaakt door belangentegenstellingen, legden op den duur ook Intern de activi teiten grotendeels plat. Vandaar dat de Turkse Grijze Wolven de laatste tijd veel meer aandacht vroegen dan de Amicales. Wie dacht dat de beweging dus een langzame dood aan het sterven was werd het afgelopen weekeind hardhandig op het tegendeel gewezen. Doelstellingen Om de doelstellingen van de Ami cales te kunnen blijven nastreven, willen de leiders van de „gezelllg- heidsverenlgingen" politieke groe peringen maken, en die in de on langs opgerichte „Democratische Unie van Marokkaanse Arbeiders •in Nederland" verenigen. Bij de Marokkanen was deze verande ring al geruime tijd bekend. Nu gebleken is dat ook de democrati sche unie betrokken ls geweest bij de ongeregeldheden voor Paradi- so ls deze misleiding hopelijk ook tot politiek Nederland doorge drongen. Zij heeft geen ander doel dan Koning Hassens macht ook bij de Marokkanen in dit land gevestigd te houden en te voorko men dat zij daaraan ontglippen door democratische besmetting. De bijeenkomst in Paradiso, be-' doeld om morele steun te verlenen aan de vrijheidsstrijd in de weste-. Iljke Sahara, bood de machthei?- bers achter de Amicales, alias de Democratische Unie, een schitte rende kans meer Marokkanen voor zich te winnen dan ooit mo gelijk is geweest. Het Sahara-pro- bleem namelijk ligt bij de meeste Marokkanen erg gevoelig. Welis waar vraagt oe gewone man in. Marokko die ln 1975 nog enthousi ast deelnam aan de door de ko ning georganiseerde „Groene mars" naar het omstreden gebied, zich op het ogenblik af of de eco nomische gevolgen van de oorlog tegen de „rebellen" zijn toch al wankele bestaanszekerheid niet tot een onleefbaar minimum zou terugbrengen, maar de ln het par.- lement vertegenwoordigde politie ke partijen en het merendeel van hun aanhangers houden vast aan hun historische gronden waarop het „recht" van Marokko huns in ziens vastligt Overtuiging Ook het merendeel van de Marok kanen in Nederland is er heilig vai) overtuigd dat de westelijke Saha ra bij Marokko hoort, al vragep met name de progressieven zich ai of dat recht met oorlog en onder drukking mag worden bevochten. De Democratische Unie lijkt met succes op de nationalistische ge voelens van de gemiddelde Ma rokkaan ln te spelen. De kleine progressieve groepering, die de va derlandse aanspraken simpelweg- verwerpt, is geen partij voor haar. Zodoende waren er zaterdag in Amsterdam ook Marokkanen die het alleen hun plicht achten h*t „recht" van hun land te verdedi gen. De vraag ls tot hoever d£ Democratische Unie hen zal kun nen meeslepen. Het wordt nu toch wel hoog tijd dat de Nederlandse regering fascistische organisaties als deze de pas afsnijdt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De stichting Sint Annadal in Maastricht heeft het rijk voor de rechter gedaagd. Zij eist dat het rijk bijna elf miljoen gulden, plus gederfde rente, betaalt aan de specialisten in het Annadal- ziekenhuis voor de afkoop van hun particuliere praktij ken. Per specialist komt dit neer op een gemiddeld bedrag van ruim 300.000 gulden. De zaak dient volgende week voor de Haagse rechtbank. De afkoop van de particuliere prak tijken vloeit voort uit een contract dat in 1975 werd afgesloten tussen de stichting Sint Annadal en het rijk. Dat contract moet het mogelijk ma ken dat St. Annadal een academisch ziekenhuis wordt. Minister Pais (onderwijs en weten schappen) wil ln totaal 34 artsen niet meer betalen dan 150.000 gulden per praktijk. Hij baseert zich daarbij op de normen van het centraal orgaan ziekenhuistarieven. Volgens de be windsman is dat ln het contract over eengekomen. Alleen als een specialist kan aanto nen dat hij aanspraak maakt op een hogere afkoopsom, ls Pais bereid daaraan tegemoet te komen. Daarbij wil hij dan nog rekening houden met de pensioenrechten die door de speci alisten zijn opgebouwd als ze (bij het academisch ziekenhuis) ln overheids dienst komen. Welvaartsvast De specialisten hebben daarover ech ter geheel andere opvattingen. Behal ve het totale afkoopbedrag van 10.956.090,82 eisen zij na de afkoop een salaris dat overeenkomt met het inkomen dat ze nu hebben uit hun vrije praktijk. Bovendien willen ze welvaartsvaste pensioenrechten. Pais denkt daarentegen aan een Jaar salaris van 150.000 gulden Dat komt overeen met de richtlijnen van de landelijke vereniging van artsen in dienstverband. In het geschil met de minister, dat al sinds februari 1978 loopt, weet het ziekenhuis zich min of meer gesteund door een vorige week gedane uit spraak van de rechtbank in Maas tricht. Deze veroordeelde het zieken huis tot betaling van de afkoopsom die was geëist door de oogheelkundi' ge prof. dr W. Lamers. De hoogleraar^ ls een van de 34 specialisten die heb- met Pais aan de stok hebben. ADVERTENTIE Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Armand Sliepen, al gemeen adviseur van Stad Radio Amsterdam, is met Ingang van 1 juli benoemd tot hoofd van de regionale omroep zuid (ROZ) ln Maastricht. Hij volgt in die functie Fred van Leeuwen op, die op 1 november vorig jaar een nieuwe functie binnen de NOS aan vaardde. Armand Sliepen keert terug naar zijn geboortegrond; hij werd ln 1942 in het Limburgse Posterholt geboren. HIJ bekleedde verschillende nationale bestuurlijke functies bij de ontwikke lingsorganisatie World University Service. Van 1971 tot 1974 was hij lid van het dagelijks bestuur van Stad Radio Amsterdam en vervolgens tot 1978 voorzitter van deze omroep Sinds 1978 is hij als algemeen adviseur aan Stad verbonden Sliepen is voorzitter van ROOS, het overleg en samenwer^ kingsorgaan van de u-gionale omroe pen ln Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11