►ppositie wil net iets dan Ginjaar Waar ligt grens voor actie tegen regering? firnrhseenSoot Weinig groei bij Martin Air in 1980 Aantal dassen in ons land snel achteruit Nicaragua Immissie behandelt nota milieuheffingen njaar stelt onderzoeken in 1 PCB's terug te dringen Tanker breekt door midden: vier doden .fin Onbekend en onbemind Steun de wederopbouw, steun de alfabetisering. Teruglopende boekingen vliegvakanties Maan van Saturnus Exclusieve Kroningsdukaten van t meest zuivere Goud of Zilver ter wereld ierdag 8 maart 1980 BINNENLAND trouw/kwartet 9 I HAAG Confrontaties tussen de Tweede Kamer en minister Ginjaar van milieuhygiëne 10 ben meestentijds het karakter van hartelijke omhelzingen, tijdens welke de oppositie de ster dan influistert dat het misschien iets anders zou kunnen. Dat bleek ook gisteren weer 101 en openbare commissievergadering in de Kamer, die was gewijd aan de nota milieuhef- in. uur. Bram Pols amer stemde daarmee in en al le oppositie kwam met een paar s. die eigenlijk alleen over kant van het beleid gaan. linister wil meer heffingen op ikten, die een zware belasting enen voor het milieu. De samen- heeft er weinig weet van, maar iorbeeld een heffing op benzine ets minder dan een halve cent er is er al sinds jaar en dag. Op 1 zou er op brandstof nog een g komen. De eerst genoemde is jaren als gevolg van de bestrij- ran de luchtverontreiniging. De t heffing komt er om maatrege- financieren voor de bestrijding t na eluidshinder, geluidswallen en Ijke. vuiler betaalt ta heffingen is gebaseerd op het lartipe dat degene die vervuilt ook J)de onkosten moet opdraaien. Dat principe moet straks worden vastgelegd in de wet algemene bepa lingen milieuhygiëne. Het betreffen de financiële hoofdstuk zou over an derhalf Jaar klaar kunnen zijn. stelde de minister gisteren. De vervuiler betaalt dus voor de di recte maatregelen die moeten geno men tegen zijn rommel. De overheid betaalt zelf het beleid en alle voorbe reidingen, die moeten worden getrof fen. De vervuiler betaalt is een alge meen en internationaal aanvaard uit gangspunt bij de bestrijding van alle vormen van vervuiling. Mevrouw Lambers-Hacquebard van D'66 maakte in een motie duidelijk dat gezien het principe van de HGlfinSf vervuiler betaalt de overheid ei genlijk nog te veel geld vrij maakt voor indirecte maatregelen en dat het principe veel ruimer moet worden ge nomen. Met andere woorden: de ver vuiler moet ook nog een flink deel van de indirecte kosten betalen in plaats van de overheid. De minister zou dan maar eens moe ten kijken hoe de problemen nog meer over de rug van de vervuiler kunnen worden opgelost. Als hij dat op papier heeft, moet de Kamer oor delen. De minister heeft die motie ten sterkste ontraden. Voor die gedachte lijkt dan ook geen meerderheid in de Kamer. Er is geld voor bij de overheid en je hoeft het bedrijfsleven niet nog ver der op de kast te jagen. Dus je moet dat soort zaken niet overhoop gaan halen, luidde vrij vertaald de tegenargumenten van de minister. een onzer verslaggevers HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu- ine) acht het noodzakelijk dat het gebruik van de giftige 's (polychloorbifenylen) verder wordt teruggedrongen, e leeft daarom opdracht gegeven tot twee onderzoeken, die ■toe een bijdrage kunnen leveren. jerste onderzoek richt zich op nventarisatie van het huidige jebruik in Nederland en op de ijke alternatieven: het andere zoek is gericht op analyseine- :n voor het direct bepalen van 6 in diverse afvalstromen. I zijn moeilijk afbreekbare, gif- toffen die behoren tot de groep (chloreerde koolwaterstoffen en jrden toegepast in vele dagelijk- bruiksvoorwerpen. PCB's wor- meer gebruikt in elektri- _^Jpparaten (TL-balken. isolato- b plastic zakjes (als weekmaker) |s vervanging van smeermid- iddenzeevereniging had eerder ireek aan de regering gevraagd ;k in te stellen naar de her- jen de verspreiding van PCB's. ling hiertoe was het onderzoek Texelse zeehondendonderzoe- ir. Peter Reijnders, waaruit dat het zeer waarschijnlijk is PCB's de oorzaak zijn van de uitgang van de zeehonden in derlandse deel van de Wadden- e PCB's tasten de baarmoeder Ie zeehonden aan. waardoor ;rschappen voortijdig af- Waddenzee tien keer zoveel PCBs in hun lichaam hebben dan de zee honden in het Westduitse en Deen se deel van de Waddenzee. De gifti ge stoffen komen voor een deel via de Rijn in de Waddenzee terecht. Omdat de produktie (aan de Rijn door Bayer in Leverkusen) met strenge veiligheidseisen is omge ven. is het niet aannemelijk dat bij de produktie lekken optreden. Ver moedt wordt dat PCB's ook vrij komen als de produkten waar de stoffen inzitten op de vuilnisbelt terechtkomen en vervolgens via het regenwater worden verspreid. Het aantal zeehonden in de Wad denzee is sinds 1950 gedaald van 2700 tot vierhonderd nu. Dit jaar zijn op het Nederlandse wad slechts drie jongen geboren, het geen te weiriig is om het voortbe staan van de soort te verzekeren. Om te bewijzen dat PCB's inder daad de oorzaak zijn van het ver minderde aantal geboorten, voert Peter Reijnders momenteel op Texel een onderzoek met twee PPR-woordvoerder Jansen vroeg in een motie om de laagste inkomens groepen prijscompensatie te geven voor de kostenstijging, die optreedt door de heffingen voor de burger. Minister Ginjaar meende echter dat die bedragen zó klein zijn dat het hem niet erg zinnig leek. Verder wees hij op de „regulerende werking", waarvan Jansen zelf zo'n voorstander is. Met die regulerende werking wordt bedoeld, dat als je een bepaald pro- dukt. dat erg milieu-onvriendelijk is. zwaar treft met een heffing, men dat ook vanzelf minder gaat gebruiken. Doorgeredeneerd zegt de minister dus, dat voor milieuvervuiling ook de laagste inkomens mogen „boeten Het effect daarvan is dat men goed koper uit zal zijn. naarmate men het milieu minder vervuilt. BREST (AP) Tijdens een storm is een 28.000 ton metende olie-tanker voor de Bretonse kust in tweeën ge broken. Franse marinehelicopters haalden 31 bemanningsleden van boord. Vier lichamen zijn geborgen en vier personen worden nog vermist. Door het ongeluk heeft het de tanker veel olie verloren maar deze vormt geen bedreiging voor de kust bij Bre- tagne. omdat de wind het bijna vijf kilometer lange olie-spoor in zee drijft Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het aantal dassen in Nederland loopt hard achteruit. In sommige delen van ons land, onder meer West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen, zijn de das sen onlangs uitgestorven. Op het ogenblik telt Nederland niet meer dan drie- tot vierhonderd dassen. Bekend was al dat in Zuid-Limburg, van ouds ons bekendste dassen- gebied, de populatie in de jaren zestig met vijftig procent was teruggelopen. Buiten Zuid-Limburg wordt de das op het ogenblik in kleine aan tallen nog slechts aangetroffen ln de rest van Limburg, Overijssel, Friesland, de omgeving van Nij megen en Oost-Brabant en in wat grotere aantallen op de Veluwe. Tot die conclusie is de heer J. Vink van Staatsbosbeheer gekomen, die al enige jaren studie maakt van de das. Hij heeft erover ge schreven in het gisteren versche nen nummer van Bosbouwvoor- lichting, een door Staasbosbeheer uitgegeven blad. De heer Vink vindt maatregelen nodig om de totale uitroeiing van de das te voorkomen. Een belangrijke maatregel zal zijn een algeheel verbod van het opzetten van das sen. want dat gebeurt niet alleen met in het verkeer gedode dieren maar ook met neergeschoten exemplaren. die familie behoort weer tot de orde van de roofdieren. In tegen stelling tot wat vaak wordt aange nomen, houden ze geen winter slaap, zoals egels. In de winter 78/ 79 met een flink pak sneeuw is weer eens bewezen dat ze ook dan boven de grond actief blijven, hoe wel in verminderde mate. Hun schadelijkheid is vaak overdre ven. Slechts bij uitzondering be zoeken ze een kippenhok. Intus sen is wel getracht dit dier in Ne derland uit te roeien, wat in de Achterhoek, Twente. Groningen, 't Gooi en de Gelderse Vallei nage noeg is gelukt. Als belangrijkste oorzaken voor de achteruitgang van de dassen- stam ziet de heer Vink. wiens ge gevens dit jaar verwerkt zullen worden in een rapport van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer te Arnhem, het verkeer, stroperij. Van dassen is nog maar weinig onweidelijke Jacht, landbouwver- bekend; dat komt onder meer giftiging en biotoop-vernietiging, door hun levenswijze. Hun leven speelt zich voor een groot deel onder de grond af. Pas 's avonds verlaten ze hun woning, een stelsel van ondergrondse kamers en gan gen, de burcht genaamd. Dassen behoren tot de marterachtigen. en Volgens de heer Vink zou het ook nuttig zijn de das uit de jachtwet over te brengen naar de natuurbe schermingswet, waardoor effectie ver ten gunste van dit dier kan worden opgetreden. ADVERTENTIE In maart van dit jaar zullen 175.000 vrijwilligers in bevrijd Nicaragua ingezet worden om een einde te maken aan het analfabetisme in het land. Dit is een van de ernstigste sociale erfenissen van het verjaagde Somoza-regiem: 55% van de bevolking boven 10 jaar. d.w.z. bijna één miljoen Nicaraguanen. kan lezen noch schrijven Niet omdat ze niet wilden, maar omdat het hen niet werd toegestaan Het Somoza-regiem had 45 jaar de illusie dat een 'dom' volk makkelijker te onderdrukken waa. Hou fout deze illusie is geweest hebben de honderdduizenden analfabeten en de andere Nicaraguanen ons getoond door uiteindelijk de overwinning te behalen met de wapens die zij bezaten geloof in de menselijke waardigheid én daadwerkelijk verzet. Nu hebben ze voor het eerst sinds 45 jaar de kans zich te ontwikkelen tot volwaardige mensen binnen een maatschappij die uitgaat van de gelijkheid van iedereen. Een belangrijke stap in die richting is alfabetisering. Daarom is in Nicaragua een ambitieuze kampanje ontworpen die in één jaar tijd elke Nicaraguaan zal leren lezen en schrijven. Dit alfabetiseringsprogramma kost miljoenen, maar geld is in Nicaragua nog steeds schaars. Onderstaande organisaties roepen daarom via deze advertentie iedereen op mee te werken aan de verwezenlijking van deze kampanje die enorm veel geld kost. Al enige maanden voert het Nicaragua Komité. in samenwerking met politieke partijen en andere maatschappelijke groeperingen, een advertentie kampanje onder de leus: steun de wederopbouw, De alfabetiserlngsadvertentie is een onderdeel van deze wederopbouwaktie en de aktie zal een voorlopig hoogtepunt bereiken als binnenkort in Utrecht een nationale manifestatie wordt gehouden met belangnjke sprekers uit het Nieuwe Nicaragua. Allen die de strijd van het volk van Nicaragua tegen de Somozadiktatuur hebben gesteund kunnen nu onmogelijk stoppen met hun solidariteit. Nicaragua bouwi nu aan een nieuwe toekomst en de beste waarborg voor die toekomst is dat elke Nicaraguaan leert lezen en schrijven. Steun de opbouw van het nieuwe Nicaragua Steun de alfabetisering Giro 3580163, Nicaragua Komité Nederland, o.v.v. „alfabetisering". Ondersleuning door COA CPN, D66, PSP PvdA, PPR. Jonge Socwlxien m de PvdA ANJV, PSP F NWie. KWJ, LOG. 1KB. KEN. IKVOS, NOVIB. X-Y. Pa« CHrttt. K O V Emmau». EPV HlVOS. NUFFIC. OWC Nijmegen LVvW. MIAC, HumevXr Fond» Braz Konvié Ch» KomHee Nederland El Sefvedor Komdé, SKAN. Penj Komité U'uouev Koórdmehe KomHé. Fede'el-e Uruquev Konvie Werkgroep Guatemala. Ekieva Den Haag. (W OommicuJfcer» Airtjdmg aHabeüMnng* maart manifestatie muatakcerérum Uéacht Aanvang 19 30 uur Toegang l 5 PARAMARIBO (ANP) 8uriname krijgt een nationale parlementaire raad. Die komt in plaats van het parlement. In de nieuwe raad komen aangezochte vertegenwoordigers van „functionele groepen". Zij worden ge- vréégd in de raad zitting te nemen, niet gekozen. Daarnaast komt er een adviesraad voor de regering, een soort raad van groepen zeehonden uit. Ook wordt state onder de president. De militai- in de kuststrook tussen Hoek van ren zullen deel uitmaken van de rege- Holland en de zeegaten tussen de ring. Zij zelf willen het beheer over Waddeneilanden onderzoek ver- defensie, politie, binnenlandse zaken Idenzee jn onderzoek is gebleken dat ehonden in de Nederlandse richt naar het voorkomen van PCB's in vis. Naast deze onderzoe kingen zullen nu in opdracht van minister Ginjaar nog twee onder zoeksprojecten worden uitgevoerd. en onderwijs en volksontwikkeling. Over justitie bestaat nog geen duide- Nationale raad vervangt in Suriname parlement lijkheid. Burgerministers krijgen de overige portefeuilles. De juridische faculteit van de Univer siteit van Suriname heeft deze con structie uitgedacht in opdracht van „formateur" mr Eddy Bruma. Die had gevraagd binnen het kader van de Surinaamse grondwet een oplos sing te zoeken voor de ontstane situa tie en voor een nieuw staatsbestel. Het model, dat nu op tafel ligt is mogelijk binnen het grondwettelijk kader. Wel moet president Ferrier dan eerst de staat van beleg afkondi gen. Dat is een formaliteit, die hij naar verwacht zeer binnenkort zal verrichten. De „functionele groepen" in de Surinaamse samenleving ko men in plaats van de politieke partij en. Daarvoor is de komende jaren in Suriname geen ruimte, aldus de mili tairen. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag noemde het nog te vroeg om op de berichten te reageren. SCHIPHOL (ANP) De chartermaatschappij Martin Air rekent op korte termijn niet op verdere groei en hier en daar zelfs met een lichte teruggang. Belangrijke oorzaak is hpt achterblijvende aantal boekingen voor vakantiereizen. Dit blijkt uit een artikel van directeur Martin Schröder in het blad Martin Mail. 8chröder verwacht in ieder ge val in 1980 geen groei van het vakan- tievervoer, welke sector in 1979 goed was voor een derde van de produktie Veertig procent van de Nederlandse vliegvakantiegangers deed dat vorig jaar met Martin Air. Schröder vermoedt dat de belangstel ling voor vliegvakanties wel weer te rugkomt. „Als de mensen eenmaal gewend zijn aan een gematigder Inko men en de ervaringen van lange ver moeiende autoritten en overvolle we gen eenmaal hebben gehad, dan ben ik er zeker van dat ze weer voor het vliegtuig als vervoermiddel naar de zon zullen kiezen", aldus Schröder. Over de transatlantische vluchten is de Martin Airdirecteur zelfs op korte re termijn al optimistisch. De maat schappij stopte de chartervluchten naar Amerika en Canada eind 1978 door de lage vluchttarieven. De huidi ge tarieven geven echter weer meer mogelijkheden. Bovendien loopt Martin Air minder risico's voor het vollopen van de vliegtuigen. Er zijn reisorganisaties die hele vliegtuigen willen afhuren, het risico is er dus voor hen. Martin Air heeft in 1979 minder vracht vervoerd dan in het Jaar daar voor. Dat komt voornamelijk, omdat twee van de vier DC-10 toestellen aan andere maatschappijen waren ver huurd. Dit Jaar zal de DC-10 vloot wel weer voor vracht beschikbaar zijit i_ PARIJS (AFP) Franse sterrekun- digen hebben vorige week een zwak lichtend hemellichaam waargeno men dat naar alle waarschijnlijkheid een tot nu toe onbekende maan is van de planeet Saturnus. Van Saturnus waren tien manen bekend negen gro te en een kleintje dat vorig jaar door de Amerikaanse Pioneer 11 ter plaat se werd geregistreerd. ADVERTENTIE af 100% Zuiver Zilveren Kromng&duKi Gehalte t00°.. Zuiver 999 Fi,n Z.lve - - Wettig qedeponeerd met Op 30 april 1980 wordi Prinses Certificaat van Echtheid Beatrix Koningin. Tergelegenheid De prijs van de Gouden Kronings van deze historische gebeurtenis dukaat bedraagt 995,en de vervaardigen de Zilversmeden prijs van de zilveren Kronings- Gerritsen te Zeist 24 Karaats dukaat 195,Inclusief Ihl Gouden en 100% Zuiver Zilveren BTW, een luxueuze cassette en een Kroningsdukaten. genummerd Certificaat van Echt- Uitmuntender van gehalte zelfs heid. Tot 30 april 1980 worden de- dan de 'Krugerrand' of het 'Gou- ze prijzen gegarandeerd. Bctalin- den Tientje' (zonder legering, wèl gen die binnenkomen na het met dezelfde hardheid). tijdstip waarop de series zijn uit verkocht, zullen onmiddellijk wor den teruggestort. e| Ho, te bestellen U kunt per giro, bank of per aange tekende brief het bedrag van 195,of J 995.(of een vcel-i voud hiervan) overmaken, waarna j U bericht ontvangt inzake Uw ge registreerde nummer van het Ccr- tiftcaat van Echtheid. De zending wordt U aangetekend toegezonden in mei 1980. Het tijdstip van Uw betaling be paalt de volgorde van Uw nummer Gtlinrnctrd^pl.,, h" Crrtllicwi van Krhlhmd ;De oplage van de Zilveren Kro- Trl^«etAcnng is mogelijk ningsdukaten bedraagt 25.000 /^Cf /'OFIH EXPORT exemplaren, die van de Gouden Backcrjhagen89. Kroningsdukaten slechts 5.000 1082GS Amsterdam ■iiks De stempels worden daarna FT'I v m<tiii>i i ..ndc, notarieel toraicht vcrnie- "WH»" r, iigtl Elk exemplaar voorzien van en020-41) '8 Hl het teken 999..1999.9 w..„li gega- r.tndeerd. geregistreerd m gei on- Girorekening 4424023 of troleerd I). b. perkte oplage waar- ABN BANK Nr. 54.01.29.281 borgt grote exclusiviteit Ee n - g vO IT 1{ A M S I F. K I)A M prat htigbezit voorverzamelaarsol bil''.ml,nu voor hei laten vervaardigen van volledige vrriin i een ext client sieraad door Johan van Workum DEN HAAG Waar ligt in een parlementaire democra tie als die van Nederland de grens voor acties tegen het regeringsbeleid? Maandag be slist de FNV over al dan niet voortzetten van stakingsac ties tegen het loonbeleid. Premier Van Agt vond de FNV-acties van afgelopen week al „acties tegen de rechtsorde". Maar hij heeft tot nu toe geen openbare bijval gekregen van min of meer gezaghebbende figu ren Sommigen vinden dat het thans, nu deze week het parlement over het loonbeleid zich heeft uitgesproken, afgelopen moet zijn met acties. Ande ren menen echter dat de grenzen van wat geoorloofd is, veel verder liggen. Van die anderen gaat PvdA-fractie- leider Den Uyl tot nu toe nog het verst. In het jongste nummer van de FNV-actiekrant stelt hij: „Een sta king tegen de loonwet vind ik prima Ik ben met de eis ,weg met die wet' helemaal akkoord. Acties tegen be staande wetten behoren zeer wel tot de rechtsorde. Je mag niet tegen een wet in handelen. Een werkgever die meer of minder betaalt dan wordt voorgeschreven, is fout Maar actie voeren om intrekking of verandering af te dwingen, is in mijn ogen geoor loofd. dat is heel wat anders dan de wet breken, ontduiken, of de toepas sing ervan verhinderen." Terecht spreekt Den Uyl hier uitslui tend over ,.de werkgever" die fout kan zijn. De loonwet geeft namelijk uitsluitend voorschriften aan dè werkgever Artikel 10 lid 2 luidt: „Het is de werkgever verboden ter zake van de toepassing van arbeidsvoor waarden af te wijken van de krach tens het eerste lid vastgestelde rege len." Als straks een werkgever méér loont betaalt dan hij mag van de loonmaatregel, dan is dus slechts de werkgever strafbaar. De werknemer, die het geld in ontvangst nam. gaat vrijuit. Celstraf De werkgever loopt het risico van een gevangenisstraf van maximaal zes maanden en/of 40.000 gulden boete, alsmede het risico van bijkomende maatregelen van de rechter, waarvan „gehele of gedeeltelijke stillegging van de onderneming" wellicht de zwaarste is. Deze straffen zijn gere geld in de „wet op de economische delecten". waarnaar de „wet op de loonvorming" verwijst Den Uyl heeft ook gelijk wanneeer hij stelt dat burgers mogen ijveren om wetten veranderd of ingetrokken te Val kabinet krijgen. Dat mag. zelfs al zijn die wetten zojuist nog door de wetgever kersvers uitgevaardigd. Dat ijveren lijkt dan weliswaar niet op voorhand erg kansrijk, maar ongeoorloofd is het stellig met. Het parlement kan in meerderheid of unaniem vergis singen maken, en iedereen mag de Kamerleden daarvan proberen te overtuigen. zij intussen al lang blij zijn met de geforceerde loonmatiging die de rege ring nu voor hen bewerkstelligt, Het CNV deed niet mee aan de FNV- acties. en hield demonstraties en an dere activiteiten 's avonds en op za terdagen. dus niet in tijd van de baas. Daaruit is afgeleid dat het CNV het dus eens is met de werkgevers dat de acties tegen het loonbeleid niet ln de bedrijven mogen worden gevoerd. Ook het CNV echter acht de FNV- staklngsacties in principe veroor loofd, en protesteerde dan ook met een toen Van Agt deze acties in strijd met de rechtsorde noemde. In 1970 deed ook het CNV mee aan de werk onderbreking van één uur tegen de loonmaatregel van de toenmalige mi nister Roolvink, daags voor de Twee de Kamer zich erover boog Doelmatig De vraag is echter welke actiemidde len dan doelmatig zijn. Den Uyl vindt in dit verband ook stakingsacties „prima". De FNV heeft dit actiemid del de afgelopen weken daadwerke lijk gepraktiseerd. De werkgevers stellen dat de vakbeweging zich daar mee tot het verkeerde adres richt. Ook de werkgevers zijn tegen de nieu we loonwi i. Dj werkgevers eisten gis teren daarom op hoge toon dat de FNV de acties ln de bedrijven stopt, en alleen nog acties tot parlement en regering richt De FNV meent dat de werkgevers schijnheilig doen. omdat Staking wordt algemeen gezien als het uiterste actiemiddel van werkne mers. Het CNV is hierin aanmerkelijk consciëntieuzer dan de FNV De be langrijkste reden voor het CNV om niet met de FNV-acties mee te doen. was echter dat de FNV zich richtte tegen het gehele kabinetsbeleid, ja. de laatste dagen zelfs openlijk ageer de voor de val van het kabinet-Van Agt. CNV-bestuurder Van de Kamp gaf vorige week ln een spreekbeurt de volgende uiteenzetting van het CNV- standpunt: „Wanneer het gaat om acties binnen de bedrijven, die tot doel hebben Invloed uit te oefenen op de politieke besluitvorming, kan een korte demonstratieve onderbreking van het werk verantwoord zijn Maar een echte staking van langere duur zou schade toebrengen aan de eigen bedrijven, terwijl de werkgevers niet in staat zijn een wezenlijk bijdrage te leveren aan de verwezenlijking van het beoogde doel. want dat is een zaak van kabinet en parlement Zo'n staking wijst het CNV af. En zeker doet het CNV niet mee aan stakingen die mede tot doel hebben een kabinet ten val te brengen Dan ia er immers sprake van misbruik van macht." Nu de nieuwe loonwet een feit is, is het CNV betreft afgelopen met het geoorloofd zijn van beperkte sta kingsacties tot wijziging van die wet. Den Uyl vindt zulke stakingen nog „prima". Maar ook de FNV zelf lijkt nu het formele doel van de acties te verplaatsen van de wetswijziging naar de wetstoepassing. Het gaat er. zo heet het. nu om druk uit te oefenen op het kabinet om een zo gunstig mogelijke loonmaatregel te verkrij gen Juist omdat ook de Tweede Ka mer zich nog over de inhoud van een loonmaatregel zal willen uitspreken, vallen zulke acties dus nog binnen de parlementaire grenzen. De parlemen taire besluitvorming over wetswijzi ging zelf is achter de rug. maar die over de invulling van een loonmaatre gel moet nog komen. Toch schuilt hier een levensgroot ge vaar voor de rechtsorde. Formeel ge zien gaat het nieuwe genuanceerde FNV-standpunt wellicht nog niet over de schreef. Dat geldt ook nog voor Den Uyl wanneer die zegt dat acties gericht op intrekking van ver andering van de nieuwe lopnwet „heel wat anders zijn dan de wet breken, ontduiken of toepassing er van verhinderen". De actievoerders zelf bleken de afgelopen dagen echter heel wat minder genuanceerd te rede neren. 'Weinig hanteerbaar' Den Uyl zegt in het FNV-blad ook nog dat de nieuwe wet „weinig hanteer baar" is, en dat zulke wetten alleen werken als bij de uitvoering wordt meegewerkt vanuit de maatschappij. Strikt genomen is dit oud nieuws, want de toenmalige prof. Albeda. thans minister van sociale zaken, be toogde tien Jaar geleden al precies hetzelfde. Het verschil ls echter dat Albqda toen, in een sociaal rustige situalie, schreef in een economenblad Qen Uyl doet zijn uitspraken op het hoog tepunt van de FNV-strljd en in £en week van veel sociale onrust, in de „F*NV-actlekrant" en onder de vette kop dat een staking tegen de nieuwe wet „prima" is. En Den Uyl „voor speld)" er ook nog bij dat de nieuwe wet spoedig zal worden „ingetrokken of drastisch veranderd", en hij spreekt de verwachting uit dat de wetgever „door de maatschappelijke werkelijkheid zal worden gedwongen tot verandering te komen" Het is allemaal nog net geen oproep aan de FNV-achterban om flink door te staken tot de wet van tafel is. Maar het komt er wei dicht bij. Het gevaar voor de rechtsorde schuilt nu hierin, dat actievoerende FNV'ers de onhan teerbaarheid van de wet zullen probe ren aan te tonen, door hun werkge vers onder druk te zetten in strijd met de loonmaatregel meer te betalen dan ze mogen. Uitlokking van wetsovertreding der halve. Helaas zullen actievoerende FNV'ers in zulke gevallen waarschijn lijk niet strafbaar zijn. Ontduikflig van een loonmaatregel door een werkgever is geen „misdrijf" m£ar een „overtredingen artikel 52 van het wetboek van strafrecht geeft ais algemeen principe dat medeplichtig heid (zoals uitlokking) aan een over treding niet strafbaar ls, dit in tegen stelling tot medeplichtigheid aan een misdrijf. Formeel zijn FNV'ers die net zo lang actie voeren totdat hun werkgever meer betaalt dan hij mag. dus ntet eens ln strijd met de rechtsorde, maar materieel duidelijk wel. ADVERTENTIE Bij elk WV-kantoor met i-vignet liggen ze voor u klaar: de 28 Gidsen voor Vakantie A Vrije Tijd 1980 In zo'n gids leest u alles wat u wilt weten over een bepaalde streek in Nederland: logiesmogelijkheden, attracties, musea, autoroutes, natuur gebieden, campings, jachthavens, enz. Koop zo'n gids en ontdek wal er in eigen land allemaal te beleven valt U kunt hem ook telefonisch bestellen 055 - 210421 w

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9