slaan nu terug to. 'Wij zijn krakers beu!' :RDAG 8 MAART 1980 TROUW/KWART£T 13 trontrusting, solidariteit, afgrijzen en begrip. [Ie denkbare emoties laaien op over kraakacties. Ze reikten begin deze week een hoogtepunt bij de tidslag om het gekraakte pand in de Amsterdamse bndelstraat. Een gangbare mening is dat de kraakacties zich de laatste maanden hebben verhard. Verhard naar beide kanten. Krakers zijn onverzoenlijker, maar hun tegenstanders ook. „De koek moet in Amsterdam heel zorgvuldig verdeeld worden, maar de krakers zorgen ervoor dat ze eigenmachtig een hele dikke plak voor zich zelf afsnijden", zegt de één. De kraakideologen zeggen „na 35 jaar woonellende is het enige antwoord: tanks". Frans Dijkstra, Frits van Exter en Anita Löwenhardt peilden de emoties. n woning, geen kroning". De verspreidt zich als een lo- id vuurtje door de krakerswe- De dreigende belofte voor de iuldiging van prinses Beatrix b. Amsterdam tekent de stem- ïg bij een groot deel van de lakbeweging. De verharding, stellen activisten, is een lo th gevolg van de woningnood, tijd van spreekkoren, petities, rleg en lijdzaam verzet is voor- Het gezag heeft elk krediet loren en geldt nu als de tegen- t nder van de slachtoffers van woningnood. chaos die de barricades ln de Amster- ïse Vondelstraat teweeg hebben ge- cht stemt krakers tot tevredenheid. sterkt ze in hun opvatting dat harde rontatie nu het beste middel is. Of gedachte gemeengoed ls geworden is ilijk na te gaan. Maar de stemmen overleg en tegen geweld klinken ds zachter en de roep om een soort iguerilla, waarbij weinig middelen geschuwd worden, klinkt steeds jler krakers wordt nu gesproken over „ontregelen" van de stad. Jan Bosman beo, die geen achternaam in de krant [den. laten er weinig misverstanden I bestaan. „Negentientachtig wordt [jaar zonder franje. In een stad waar eel woningnood heerst denkt het be ur alleen maar aan prestigeprojecten. rgemeester Polak ligt er liever wakker dat de inhidiging van Beatrix gevaar >t. Maar hij moet wakker liggen van de )0 woningzoekenden en het feit dat er jaar 240 woningen zijn gebouwd". Ze spellen verzet tegen de vele feestelij- venementen die deze zomer het presti- an de hoofdstad moeten opvijzelen. kraakpanden zijn de laatste tijd gro- >andoeken opgehangen met de kreet: Groote Keyser staat ook hier". De !dstad stond maandenlang ln het te- van de zes panden aan de Keizers- \it waar een veldslag dreigde met de ie. Maar de spanning ontlaadde zich vorige weekeinde in de Vondelstraat. Droote Keyser staat er nog steeds en de Groote Wetering, de panden aan de el, het Iepenplein, Kloveniersburg- Sarphatistraat, Van Beuningenstraat pent e Boetzelaerstraat. Er zijn naar schat- 6.000 woningen in Amsterdam ge kt en een onbekend aantal leegstaan- hotels, scholen en andere iten. In vele straten van de hoofdstad een nieuwe confrontatie voor de De lijsten met telefoonnummers van SBsen, die bij alarm opgeroepen kunnen pen, groeien gestaag. 00 uP rGc'ii moeten houden wat we hebben. Alle ien moeten bezet blijven en verde- worden. Er moet meer gekraakt wor- het doet er niet zoveel meer toe wat", Theo. Een aantal ongeschreven re- van de kraakbeweging is geschrapt. kraken van nieuwbouwwoningen en ingen die bestemd zijn voor de ge ntelij ke distributie is een taboe dat al ig >orbroken. „Het systeem van distribu- )s failliet. Daar hoef je geen rekening te houden. Iedereen is urgent". jrgerlijk- kost moeite leden van de kraakbewe- te spreken te krijgen. Er is een groot rouwen tegen de „burgerlijke pers". malisten willen het verhaal van de achter de kraker. Maar die bestaat een kraker is een mens." zegt Theo. collega-kraker had al eerder telefo- laten weten dat er geen behoefte aan verhalen over zielige mensjes die huis uitgezet worden of over interne ibelingen van de krakerswereld. „Het t een politiek verhaal worden." Bosman en Theo zijn tenslotte toch id te praten. Ze noemen zich uitdruk- k leden van de kraakbeweging. „Wat r3kers uniek maakt is dat er geen hoede is. De basis maakt de dienst We hebben dan ook geen organisatie Ie klassieke zin: een hiërarchische :tuur. een secretariaat en afgevaar- en Wie er is en meedoet heeft een l Elke organisatiedeskundige zou ons geen week geven." Ze ontkennen dat ipstukken in de krakerswereld zijn en ook niet weten van „een harde traden Theo en Jan de laatste tijd malen naar voren als woordvoerders. en zijn al jaren actief en gelden als ogen van de kraakbeweging. Jan nan is bij elke grote kraakactie te en waarbij hij zich bij voorkeur ver- tst in een afgedankte politiebus. Theo al zes jaar geleden bezig met kraken e Staatsliedenbuurt. Voor hem heb- het gezag en de spelregels van de democratie al lang afgedaan. „Binnen de kraakbeweging wordt nu het gebruiks recht aan eigenaren van de panden ont zegd. Maar ik ga verder. Ik ontken het hele eigendomsrecht," Bosman geldt als gematigder en emotio neler. Hij lijkt nog een zeker vertrouwen te hebben in de politiek. „Maar de stand punten komen steeds dichter bij elkaar te liggen." zegt Theo tevreden. Tijdens het gesprek blijkt er nog een zekere argwaan ten opzichte van elkaar. Theo heeft de neiging uitspraken van Bosman die hem niet zinnen af te kappen. „Er zijn vele lijnen in de kraakbeweging, en er zijn eindeloze discussies. Maar het komt toch telkens weer op één punt uit." De moeder van Theo is bij het gesprek toevallig aanwezig. Ze doet er het zwijgen toe. Maar één keer zegt ze aarzelend: „Ik vond het in het begin ook wel eng wat ze doen. Maar als je ziet hoe erg de woning nood is begrijp je het wel. Er wordt hele maal niets aan gedaan, dat maakt je zo ontzettend kwaad." Jan: „Er wordt gesproken over verharding van de kraakbeweging. Maar barricaden opwerpen is geen geweld. Het inzetten van tanks wel." Theo: „Er liepen mensen met knuppels en staven rond. En terecht. De mobiele eenheid moest een keer afgestraft worden. Maar als alle vijfhonderd mensen een knuppel hadtjen gehad was er nie mand van de politie thuisgekomen. Toen de tanks binnenreden waren er geen molo- towcocktails. Als ze er waren had ik ze gegooid." Tot de lippen. Kraken was lange tijd iets dat in het geniep gebeurde. Mensen die de nood tot aan de lippen was gestegen namen stille tjes bezit van een leegstaand pandje. Maar in de jaren zeventig werd kraken op grotere schaal georganiseerd en wapper den van vele woningen de spandoeken om de buitenwereld met de neus op specula tie en leegstand te drukken. Een van de eerste grote kraakacties vond plaats in 1973, onder leiding van Egbert van Soest, directeur van een buurthuis in de Staats liedenbuurt. Hij maakte ook deel uit van de Holding, een overkoepeling van een aantal jongerenorganisaties, die de kraak actie mede organiseerde. In één nacht werden in de buurt 73 wonin gen gekraakt. Het gebeurde met instem ming van de buurtbewoners en zonder veel incidenten. Slechts vier surveilleren de agenten lieten zich zien. De meeste panden waren het eigendom van de des tijds beruchte huizenhandelaar Tabak. Hij liet tientallen woningen in Amsterdam Tussen de barricades in de Vondelstraat leek het er het vorige weekeinde op dat ge heel actievoerend Amsterdam de kra kers een warm hart toedraagt. De adhe siebetuigingen stroomden binnen, vooral van allerlei buurtgroepen die zich inzetten voor de stadsvernieuwing. De opruiming van de barricades leek de eensgezindheid al leen maar te vergro ten. Maar er groeien ook twijfels bij die buurtgroepen. Ze ontdekken dat niet alle krakers gedreven worden door de wo ningnood. In de Staatsliedenbuurt bijvoorbeeld. Daar dreigen krakers de stadsvernieuwing te blokkeren. De Staatsliedenbuurt werd rondom de eeuwwisseling gebouwd. De bijnaam ko- peren-knopenbuurt ont stond doordat er zoveel geüniformeerde mensen van de spoorwegen woon den. Nu kun je beter spre ken van de buurt van de vergulde koevoet, naar de naam van een nabijgele gen „kraakcafé". Van de zevenduizend woningen in de buurt zijn er naar schat ting driehonderd gekraakt. De krakers maakten een eind aan soms jarenlange leegstand en daartegen kon niemand bezwaar heb ben. In 1973 was de Staats liedenbuurt het toneel van de eerste grote georgani seerde kraak in <e hoofd stad. Drieënzeventig wo ningen werden in één nacht in bezit genomen en de buurt was enthousiast Nu zeven jaar later, keert het tij voor de krakers. Wil Naber, een jonge vrouw die woont en werkt in de Staatsliedenbuurt, krijgt geen lovend woord over krakers meer over de lip pen. Zij is voorzitter van de Amsterdamse Kaskovere- niging, een club mensen die voor zichzelf goedkope koopwoningen wil bouwen. Maar krakers dreigen roet in het eten te gooien. Op de hoek van de Van Beuningenstraat en de Van Limburg Stirumstraat valt een blok woningen en winkels op door enorme op de muren geschilderde voetstappen. De zoolaf- drukken moeten duidelijk maken dat de gemeente de Kasko-bouwers én de kra kers onder de voet heeft gelopen. Het is een herin nering aan de tijd dat de Kaskogroep nog probeerde eensgezind met de krakers op te trekken. De verhou ding is np, enkele maanden later, drastisch veranderd. De Kaskogroep daagt de krakers voor de rechter, omdat duidelijk geworden is dat de krakers geen op lossing maar een confron tatie willen, zegt Wil Naber. Twee jaar lang heeft ze met de krakers van de ze venentwintig woningen ge praat. De Kaskogroep nam contact met ze op met als uitgangspunt dat de ene buurtbewoner de andere niet op straat mag zetten. Samen zouden ze proberen voor de krakers andere huisvesting te vinden. „We hadden dezelfde ideeën", zegt Wil. „De krakers pro testeren tegen het falende huisvestingsbeleid. Dat doen wij ook. Wij zijn onte vreden huurders, maar we willen het zelf beter doen door onze eigen woningen te bouwen". Sociaal projectz Het is een sociaal project. De negentien premiekoop woningen die Kasko wil bouwen zijn betaalbaar voor de laagste inkomens. Een van de zelfbouwers is een meisje met een netto uitkering van duizend gul den. Zij krijgt een tweeka merwoning. Het is de be doeling dat de aannemer slechts het geraamte van de huizen bouwt. De ko pers kunnen dan kiezen of ze zelf afbouwen of het la ten doen. De vereniging is opdrachtgever van de bouw. Het is de bedoeling dat de sloop van de oude woningen en winkels in april begint. Of dat zonder geweld kan gebeuren, staat nog te bezien. Wil Na ber vreest het ergste. De krakers eisen vervan gende woonruimte, een eis die Wil Naber kan bUlijken. „Maar", zegt zij. „steeds weer blijkt dat zij zelf een dergelijke oplossing in de weg staan". De Kaskogroep heeft de gemeente voorgesteld om de krakers woningen te ge ven die pas over enkele ja ren voor sloop aan de beurt komen. Maar burgemees ter en wethouders stelden zich op het formele stand punt dat het Kasko-pro- ject een particuliere onder neming is die zelf voor de herhuisvesting van de kra kers moet zorgen. Alleen die krakers die voldoen aan de gebruikelijke nor men krijgen een woning door de gemeente aange boden. Maar bijna nie mand van de krakers vol doet aan die normen, dus moet de Kaskogroep het probleem alleen oplossen. Wantrouwenzzz Samen met de krakers na men de Kaskobouwers een leegstaande school in be zit. Maar drie dagen later was het ineens uit met de goede verstandhouding. De krakers zegden de sa menwerking op. Terugblik kend op het jaar dat ze met de kraak groep onderhan deld heeft, zegt Wil Naber: „Eigenlijk hebben ze ons altijd gewantrouwd. Ik heb daar een soort psychologi sche verklaring voor: Wij zijn te aardig in hun ogen. Dat past niet in hun straat je. Het kan niet zo zijn. denken ze. dat je Je druk maakt over de hulsvesting van een ander, zoals wij met de krakers hebben ge daan. Daar moet iets ach ter zitten". „Bovendien", zegt Wil Na ber, „tegen aardige men sen kun je geen oorlog voe ren. Daarop lijken ze Juist uit te zijn. Ze hebben een vijand nodig en desnoods maken ze die zelf. Er is een kraakkrant verschenen met de vreselijkste roddels over ons. Bij voorbeeld dat ik nachtelijke escapades had met wethouder Kuij- pers en dat we in ruil daar voor grond hebben gekre gen. Ongelooflijk, dat ver haal. De grond is niet eens van de gemeente. En ik vind die wethouder best een aardige man, maar nachtelijke uitstapjes... nou nee. toch maar niet. Volgens die roddels zouden wij ongure figuren zijn in grote sportwagens. Zie Je die ouwe Eend voor de deur? Dat is mijn sportwa gen. Onze aannemer is de EBA, eigendom van de OGEM. Dat deugt dus ook al niet. Maar noem mij een aannemer die wel goed is in de ogen van de kraak- groepen". Genuanceerdere Wil Nabers opvattingen over krakers zijn de laatste twee jaar zacht gezegd wat genuanceerder ge worden. „Vroeger was ik voor elke kraakactie. punt uit. Nu zeg ik: kraken is uitstekend zolang ze ande re woningzoekenden niet dwars zitten. Ze moeten met hun handen van socia le woningbouw afblijven. Ze mogen leegstaande wo ningen van mij kraken, maar als ze een briefje krij gen dat ze eruit moeten voor nieuwbouw of voor ie mand van de wachtlijst, dan moeten ze ook gaan. Als je dat niet doet dan ben ik met een paar woor den uitgepraat. Dan ben je een voordringer. Dan du peer je mensen die geen koevoet en geen grote bek hebben, maar die nog wel de plee in de keuken hebben". Enkele tientallen meters verwijderd van de wonin gen die de Kaskogroep op het oog heeft, is een blok van honderd woningen ge kraakt. Ook die woningen moeten gesloopt worden voor nieuwbouw. Ook daar dreigt een confrontatie. Se cretaris Swalef van het Huurderscomité Van Beu ningenstraat heeft zich op alle mogelijke manieren in gespannen om de stadsver nieuwing van de grond te krijgen in het belang van de autochtone bewoners. Met een woordvoerder van de krakers heeft hij over eenstemming bereikt dat de nieuwbouw niets in de weg gelegd mag worden. Maar Swalef weet dat die woordvoerder zijn achter ban niet in de hand heeft. „Er is een goedwillende groep, maar er zijn ook krakers bij over wie ik mijn twijfels heb. Het is een ver zameling van groepjes en ik ben bang dat ze niet allemaal in de gaten heb ben dat heel wat mensen ln de Staatsliedenbuurt rot wonen en dat er nodig voor hen gebouwd moet wor den. Er zit van alles in die panden. Laatst gingen een paar Duitse jongens ln een woning zitten. Ik heb ze verteld dat er eind van deze maand gesloopt wordt, maar ze zeiden al leen maar dat zij ook wil den wonen. Ik vraag me af of ik in Duitsland zomaar een woning kan binnentre- ken die nodig ls voor Duit se woningzoekenden". „Lachertje" Wil Naber van de Kasko groep en de heer Swalef van het Huurd°rscomité zijn het erover eens dat de kraakbeweging beslist geen gesloten, democra tisch front is tegen de wo- r „mood, zoals wordt be geerd. „Die democratie bij de krakers is een lacher tje". zegt Wil Naber „De gewone krakers zijn bang voor de kraakorganisatie Toen wij bij voorbeeld voor de architect foto's no dig hadden vanuit een van de gekraakte woningen. mocht de gemeentefoto graaf die ons hielp pas na veel aarzelingen naar bin nen. Maar het moest wel snel en onopvallend gebeu ren, want die kraker was bang dat hij op zijn donder zou krijgen. Dat noem ik geen democratie, maar in timidatie. Als je naar het kraakspreekuur gaat om dat Je in nood zit en een woning nodig hebt, dan helpen ze je pas als je een papier getekend hebt dat je komt vechten als er er gens wordt ontruimd. Daar moet Je officieel voor teke nen. Is dat zo democra tisch en spontaan soli dair?" „Die verhalen dat de buurt achter de krakers staat, daar geloof ik geen barst 'meer van. In het café op de hoek kunnen ze het bloed van de krakers wel drin ken. Als ik er kom roepen ze Hee Wil, zullen we met een paar mannetjes even die krakers eruit rammen, dan kun je tenminste gaan bouwen. Ik bedank maar vriendelijk, ik werk niet met knokploegen". De krakers beu: De Kaskogroep had aan vankelijk afgesproken dat er niet gebouwd zou wor den ais daarvoor ontrui ming noodzakelijk was. De Kaskoleden gruwden van het idee dat ze om po 11 tle- hulp zouden moeten vra gen. Dat is veranderd. Na twee Jaar praten en zoeken naar een oplossing, is de Kaskogroep de krakers beu. Er komt een kor ge ding en dat kan het voor spel zijn tot taferelen als in de Vondelstraat. Bij het andere blok kraakpanden ln de Van Beuningen straat, die eind maart te gen de vlakte moeten, kan de zaak ook uit de hand lopen. Het gevaarlijkst lijkt de situatie ln de Van Boetzelaerstraat, ook ln de Staatsliedenbuurt. De der tig gekraakte distributie woningen daar, zullen tot het uiterste verdedigd wor den. De vla Radio Amster dam bekend geworden woordvoerder „Kees" van de Groote Keljser en „Theo" van de Vondel straat hebben hun basis ln de Van Boetzelaerstraat. Ervaring hebben ze dus genoeg. verkrotten om er belastingvoordeel van te trekken. Egbert van Soest zegt er nu over: „Het gebeurde toen allemaal veel kleinschali ger. Het ging om huizenbezitters contra krakers." Je kon toen ook veel makkelij ker overleggen met de gemeente. Toen we eisten dat de toenmalige burgemeester Samkalden zou komen, kwam hij ook. Die man was trouwens veel diplomatieker en wijzer dan Polak." Van Soest heeft nu moeite met sommige kraakacties. vooral van distributiewoningen. „Dat vind ik niet juist, maar aan de andere kant is de situatie toen niet meer te vergelijken met nu. Zeker niet als je het aantal woningzoe kenden vergelijkt." Spreekuren- In de Jaren zeventig werd de kraakbewe ging in Nederland professioneler. In buur ten werden kraakgroepen opgericht met spreekuren, eigen cafés, boekwinkels en lijsten gegadigden voor woningen. De ver huur van bakfietsen en blok en touw flo reerde. Handleidingen werden uitge bracht met tips voor het forceren van sloten en het installeren van alarminstal laties. Een harde confrontatie met de poli tie werd altijd vermeden. Het breekpunt was volgens Theo de ontruiming in 1978 ln de Kinkerbuurt. „Toen werden 300 kra kers, die nog geloofden in lijdelijk verzet, door de mobiele eenheid total-loss gesla gen. De tijd van de Kinkerbuurt is voorbij, nu slaan we terug." De frustratie over de woningnood is de laatste Jaren alleen maar aangewakkerd door de gemeenteraad, vinden de krakers. De politici hebben jongeren formeel het recht gegeven op een woning maar heb ben nagelaten daar ook de woningen bij te leveren. Theo heeft elk geloof in het parle mentaire systeem verloren. „Er worden mensen bedonderd en bedot, daar past alleen maar een hard antwoord op. Dus dan kunnen we beter zelf de dingen rege len. Ik heb er genoeg van om mensen, die goed wonen, ervan te overtuigen hoe erg het is om niet goed te wonen. Dat heeft geen enkele zin meer." Kapitaal Theo en Jan Bosman menen dat het be stuur niet het lef heeft op te komen voor de belangen van woningzoekenden, maar zich laat leiden door de belangen van het kapitaal „We moeten ons tot de bevol king richten en ze ervan overtuigen dat verzet het enige antwoord is." Er is geen vrees dat sympathie voor krak»»n ver dwijnt als de acties harder worden. „De Vondelstraat was voor ons wel een opste ker. Er zijn nog mensen die onze middelen betwisten, maar er zijn er maar weinig die het kraken veroordelen." Woensdag debatteert de gemeenteraad over de gebeurtenissen van de vorige week. De krakers zijn nauwelijks geïnte resseerd. „Dan gaan ze weer een bedel brief naar Den Haag sturen voor tien woningen extra en daarmee is het weer afgelopen Of ze gaan praten over verbete ring van het distributiesysteem ln plaats van over bouwen en het aanpakken van speculanten." Jan Bosman. „Op de een of andere manier dringt het niet tot het gezag door. Ze begrijpen onze manier van denken niet. Die ls gevormd door 35 jaar woningnood. En het enige antwoord daarop is: tanks."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13