'[sraël neemt excuus Amerika niet ernstig /lugabe kan een van Ifrika's groten worden Pakistan paait Sowjet-Unie Arron neemt officieel ontslag Rhodesië heft noodtoestand op Anti-communisten in top'Italiaanse CDA' Jmbassadeur vrijgelaten idi Colombia Brit noemt Moskou economisch gevaar Eerste vrouw in Franse Academie Noodtoestand in EI Salvador na landhervorming IUDAG 7 MAART 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S 7 "JERUZALEM, WASHINGTON (Reuter, AP. AFP) De Israëlische regering heeft laten jken geen waarde te hechten aan de verontschuldiging van de Amerikaanse president nmy Carter dat het stemgedrag van de VS over een VN-resolutie over het nederzettingenbe- ei d op de bezette gebieden op „een misverstand" berust. nd| 1 aqt 52 tegen 37 stemmen bij twee e blhoudingen nam het Israëlische nerfiement. de Knesseth, een resolutie n. waarin de uitspraak van de vei- teb« icidsraad werd verworpen Of- ïen oon de oppositionele socialisten loek ook niet eens zijn met de veilig-: ïivel Israad, kantten zij zich tegen de vers olutie van premier Menachem Be- dat die te veel goedkeuring van het lilig) erzettingenbeleid van de regering spiegelde. Een eigen resolutie de socialisten waarin naast de •uitspraak ook leder plan voor de Iheiétiging van Joden in de Arabische i i Hebron op de westelijke Jor- bor Soever werd verworpen kreeg e refn meerderheid in het parlement, oek Tbaar' tzoe jin trok stevig van leer tegen de hef en Amerika. De uitspraak van de eit i iigheidsraad dat Israël alle neder- ;h zangen met inbegrip van Oost-Je- alern moet ontruimen noemde hij barbaars verzoek". De vestiging een Palestijnse staat op de Jor- la noever en in de Gazastrook zal m V er iwen iheii 1 O (GOTA (AP, AFP) De be rrillastrijders die de Comi- wo aause ambassade in Bogo- bezet houden, hebben een i hun meer dan 20 gijze- -uk rs laten ^aan. iuur uwe Oostenrijkse ambassadeur Edgar „De?er- vrijgelaten omdat zijn 'wo( 1W stervende was in Wenen. De rdba^'g® Selzer, een van de rond 15 <1 wiPassadeurs die door de guerrilla- v/ch ders van de beweging M-19 wor- adi vastgehouden, werd 's ochtens ie- e elaten en door het Rode Kruis it. onbekende bestemming meege- en. Het ministerie van buiten- m Ise zaken in Wenen zei dat Selzer n imbia onmiddellijk zou verlaten rken 'aar Oostenri3k terugvliegen. Oos- iet t< i^se ze6slieden verklaarden dat an b 'oensdaB hadden vernomen dat neni °estand van de mevrouw Selzer >kac verslechterd. en dat zij de Colom- nse autoriteiten hadden ge- s gd dit aan de bezetters mee te p in. Deze hadden toegestemd in de vijst ating van de Oostenrijke ambas- ;Uwe ur In Boed ingelicht regerings- ns d f>en *n Bogota is vernomen dat de ator 'nbiaanse regering de guerrilla- ders een vrijgeleide heeft aange- asse ïn naar Algerije, Syrië of Libië. pgev aanbod van andere Latljns-Ame- ritanse landen °m de terroristen op hë emen- 15 afgewezen omdat deze dicdt in de buurt van Colom- stofff°uden blijven. Het is niet bekend beplide bezetters hadden gereageerd - net aanbod van een vrijgeleide het Midden-Oosten. Het aanbod Igedaan tijdens de tweede ronde "irecte onderhandelingen tussen tllastrijders en de Colombiaanse ng. De besprekingen namen uur in beslag en de regering zei tr nog meer besprekingen zouden len gevoerd. De gijzelhouders ei- rrijlating van politieke gevange een losgeld en een vrijgeleide. naar zijn idee lijden tot een ..bloed bad erger dan in Libanon". De VS werd voor de voeten geworpen dat zij in ieder geval onderdelen van de V- raadsresolutie hadden ondersteund ..die getuigen van een totale vijandig heid ten opzichte van de staat Israël." Aanleiding tot de VN-resolutie vorm den gebeurtenissen in Hebron waar na de dood van een Joodse soldaat ultra-nationalistische Joden het recht opeisten om zich in de stad tussen de Arabieren te kunnen vesti gen Het kabinet erkent dit recht maar heeft nog geen toestemming gegeven voor het vestigen. Begin zei gisteren dat Joden het onvervreemd baar recht hebben zich overal in het land Israël met Inbegrip van de Jordaanoever en de Gazastrook te vestigen. Het kabinet had zich ook zeer gestoten aan het in de V-raadsre solutie betrekken van Oost-Jeruza lem waar in Arabische wijken Israëli sche flatgebouwen zijn opgetrokken. Volgens de premier behoren alle de len van Jeruzalem voor altijd tot de Joodse hoofdstad. De belangrijke Republikein in de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Jacob Javits, heeft het stemgedrag van de VS in de veiligheidsraad „óf anarchie van functionarissen óf gebrek aan beoordelingsvermogen" genoemd. De senaatscommissie zal volgende week een openbare hoorzitting aan de kwestie wijden met waarschijnlijk verklaringen van minister Cyrus Van- PARIJS (AP. AFP) De Sowjet- Unie zal de vrije markt van de wester se wereld in de jaren tachtig mogelijk uitbuitten en verstoren. Op dat ge vaar heeft de Britse minister van landbouw Peter Walker gewezen tij dens een bijeenkomst in Parijs met zijn ambtgenoten binnen OESO-ver- band. „De Sowjet-Unle heeft een paar jaar geleden ontdekt dat door graan inkopen in de VS de inflatie in de hele wereld kan worden aangewakkerd." aldus Walker. Als ander voorbeeld noemde Walker dat de Sowjet-Unie in bepaalde landen zekere tijd grond stoffen kocht, en het er dan plotseling bij liet zitten. Daarmee het exporte rende land in een economische crisis stortend. ce van buitenlandse zaken en VN- ambassadeur Donald McHenry. De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft zijn reis langs de Ara bische Golfstaten gisteren afgesloten met een stevige verdediging van het Franse Mldden-Oostenbeleid. In het hart van die politiek zit, zo is de afgelopen dagen gebleken, de erken ning van het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat de Fran se uitspraken in wezen niet nieuw zijn en passen binnen eerdere EG-uitspra- ken zoals die van de toenmalige EG- raadsvoorzitter de Ier Michael O'Kennedy in de Algemene Vergade ring van de VN. De Palestijnse kwes tie zal op 18 maart ook aan de orde komen tijdens een werkbezoek van de Franse premier Barre en zijn mi nister Frangois-Poncet aan ons land. De nieuwe leiders van de Italiaanse christendemocratische partij in een onderonsje. Links partijleider Flaminio Piccoli, rechts voorzitter Arnaldo Forlani, tot voor kort minister van buitenlandse zaken. ISLAMABAD (AP, Reuter) Terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan zou de Sowjet-Unie en Pakistan in staat stellen „onmiddellijk de wederzijdse betrekkingen te herstellen." „De Sowjet-Unie is in staat een zeer belangrijke rol te spelen wat betreft het verzekeren van de vrede en veilig heid in ons gebied, gezien de geweldi ge hulpbronnen van dat land. Het 'kan een grote bijdrage leveren aan de economische welvaart van Paki-. stan," aldus Agha Sjani, een naaste medewerker van de Pakistaanse pre sident Zia Oei Haq. Pogingen in het verleden goede en wederzijds voorde lige betrekkingen op te bouwen met de Sowjet-Unle hebben altijd resulta ten opgeleverd, aldus de Pakistaan. Hij voegde er echter wel aan toe dat de ervaring leert dat Moskou de ver houding met Pakistan laat afhangen van de betrekkingen van dat land met de buurlanden Afghanistan en India, waarmee de Sowjet-Unie vriendschapsverdragen heeft. Pakistan heeft de Sowjet-Unie laten weten dat het akkoord gaat met een internationale troepenmacht aan weerszijden van de grens met Afgha nistan. op voorwaarde dat de Russi sche militairen uit dat land worden teruggehaald. De Sowjet-Unie be schuldigt Pakistan ervan dat het ver zetsstrijders die zich keren tegen het pro-Russische regime in Afghanistan bevoorraad en bewapent. Pakistan wijst een aanbod van de Verenigde Maten voor 800 miljoen gulden hi* p van de hand. Pakistan zal vertrouwen op zijn eigen „eenheid en kracht" en op „door de tijd bewe zen vriendschap" met China, zei Agha Sjani. Pakistan heeft zich nadrukkelijk los gemaakt van iedere poging van de Amerikaanse regering de wetgeving betreffende de steun aan Pakistan door het congres te krijgen, aldus de vertrouweling van de president tij dens een bijeenkomst met lokale lel- Van onze correspondent PARAMARIBO Het kabinet-Ar- ron heeft nu officieel zijn ontslag ingediend bij president Ferrier. In een gisteren uitgegeven verklaring van de president wordt meegedeeld, dat woensdag „alle in het land ver blijvende ministers en onderminis ters" hebben gevraagd uit hun ambt ontheven te worden. Uit deze formulering blijkt dat al leen de minister van landbouw. Ka- santaroeno van de Javaanse bevol kingsgroep niet heeft meegedaan. Minister Kasantaroeno bevindt zich volgens de laatste berichten in Cay enne, de hoofdstad van Frans Guyana. Het is te verwachten, dat eerst vol gende week de namen van de nieu we, door mr. Eddy Bruma te forme ren ministersploeg bekend zullen worden gemaakt. Bruma zelf zal, als bekend, niet in deze regering zitting nemen, want hij voldoet niet aan de eisen die aan elk van de ministers afzonderlijk zullen worden gesteld. Hij is al eens minister geweest (in het eerste kabinet-Arron) en volgens de eisen van de Nationale Militaire Raad komen oud-ministers niet in aanmerking voor een plaats in het nieuwe bewind. Verder moeten de nieuwe ministers niet alleen integer zijn en blijk geven te beschikken over een visie, maar ook moeten ze bereid zijn hun ver mogen te laten onderzoeken vóór zij optreden als minister en opnieuw bij hun aftreden. Bruma heeft vertegenwoordigers van organisaties ontvangen die eventueel in de regering zitting kun nen nemen. Gesproken is onder andere met de voorzitters van de vier vakcentrales. Harold Rusland van de centrale van landsdienaren organisaties (ambte naren, Fred Derby van C-47, mr. Ra mon Cruden van de Progressieve Werknemers Organisatie en Cyrill Daal van de Moederbond. Verder had Bruma een onderhoud met de voormannen van de politieke partij en Volkspartij en Palu, Lie Paw Sam en Krolis, en met vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven. ders. Hij zei dat het aanbod van presi dent Jimmy Carter voor 400 miljoen economische en 400 miljoen gulden militaire steun, veel te bescheiden is om de verdediging van Pakistan te verbeteren. Pakistan wil op zijn minst 2 miljard gulden militaire steun van de VS, voor de wederop bouw van de strijdkrachten die geha vend uit de drie oorlogen met het buurland India zijn gekomen. India heeft luidkeels bezwaar gemaakt te gen iedere versterking van Pakistan. PARIJS (AFP) Voor het eerst in de bijna 350-jarige geschiedenis van de Academie Frangaise is gisteren een vrouw gekozen in dit achtenswaardi ge gezelschap van „onsterfelijken". Het is de 76-jari'ge Marguerite Your- cenar (pseudoniem van Marguerite de Crayencouri. Zij won het in de eerste ronde met 20 tegen 12 stemmen van Jean Dorst, directeur van het natuurhistorisch museum. Zij was kandidaat gesteld door de Academieien Jean d'Ormes- son, die met zijn 55 jaar de benjamin is van de „onsterfelijken". (Het devies van de Academie Frangalse is: A l'im- mortalité). Het initiatief van Jean d'Ormesson was op fel verzet gesto ten van de „oude garde" in de acade mie die in 1634 door kardinaal Riche lieu werd Opgericht. Marguerite Yourcenar werd op 8 juni 1903 als dochter van een Belgische moeder en Franse vader in Brussel geboren. Haar grote bekendheid da teert van na de Tweede Wereldoorlog toen zij in de vorm van historische romans zich uitsprak over de absurdi teit van het leven. Wereldvermaard heid kreeg zij met „Memoires d'Ha- drien" (1951) en „l'Oeuvre au nolr" (1968) bekroond met de Prix Femina i>gn r Hans Masselink LlSBURY Robert Gabriel Mugabe heeft zijn eerste doel bereikt. Na zeven jaar strijd r de bevrijding van het volk van Zimbabwe kan hij binnenkort als eerste minister zijn irden waarmaken. n ke leerv en ide, eg; lede d |en ik sch genoeg is deze overtuigde Jst-leninist in het zadel gehol- door een conservatieve Britse ing die de moed had het pro- i Rhodesië grondig aan te pak- Een Britse overeenkomst met ere, een drie maanden durende ssconferentle in Londen, en een maanden durende wapenstil- waren voor Mugabe genoeg om ■evolutionaire taak te voltooien. eeft het in die tijd niet gemakke- jehad. Voortdurend werd hij te- ewerkt door de Britten die toch bisschop Muzorewa of eventu- lationalistenleider Joshua Nko- het zadel zagen, ritse en Rhodesische onderhan ds zijn echter stukgelopen op de ipiële houding van Mugabe, die iet uiterste ging en alles uit de rhandelingen haalde wat maar ïlijk was. Hij had daarvoor wei- peelruimte. In Londen moest hij te gehoorzamen aan het dictaat Lord Carrington en in Rhodesië het hem vrijwel onmogelijk ge- (t campagne te voeren. Maar ibe hield stand en groeide zelfs jn rol als martelaar, die twee daanslagen overleefde De be ng van Zimbabwe heeft hem be- ;n: hij was de enige die vrede en le veranderingen kon brengen, partij de Zanu-PF kreeg een ab- e meerderheid in het nieuwe par- nt. herp 5 nu deze Robert Mugabe? In ikken komt hij over als een uiterst vriendelijke man, die bereid is op elke vraag uitvoerig in te gaan en met geduld uit te leggen wat er aan de hand is. Zijn overtuigingskracht is groot, met zijn intellectuele gaven en zijn scherpe tong weet hij vele onder handelingen in zijn voordeel om te buigen, zowel in zijn partij waar hij zich moet weren tegen radicale ele menten, als daarbuiten waar hij zijn revolutionaire ideeën wil uitdragen. Naast de Tanzaniaanse president Ny- erere, die op dezelfde politieke lijn zit, kan Mugabe als toekomstig premier van Zimbabwe uitgroeien tot een van de belangrijkste Afrikaanse leiders. Robert Gabriel Mugabe werd in 1928 als zoon van een timmerman geboren in Katuma, ten westen van Salisbury. Zijn vader werkte op de rooms-katho- lieke missiepost en Mugabe Junior kreeg de kans om onder de hoede van de paters de lagere en middelbare school te doorlopen. Zelfs heeft hij er nog twee Jaar les gegeven. Zuid-Afrika Zijn politieke loopbaan begon hij in Zuid-Afrika. waar hij met een beurs in Fort Hare studeerde. In de drie jaar die hij daar had doorbracht leer de hij de ideeën kennen van het Afri kaanse Nationale Congres (ANC). De Indiase filosofie van Gandhi maakte grote indruk op hem. „Na Fort Hare werd ik vijandig tegenover het poli tieke systeem in Rhodesië. Maar ik ging er toch les geven om mijn ideeën uit te dragen." aldus Mugabe. In de avonduren na het les geven haalde hij een tweede graad. Boven dien probeerde hij, zonder succes overigens, de zwarten politiek te acti veren. Daarna ging hij voor twee jaar in Ghana lesgeven, waar Kwame Nkrumah hem inspireerde. Hij ont moette er ook zijn vrouw Sally, die hem nog steeds vergezelt. In 1960 keerde hij terug in Rhodesië en kwam toen in de politiek terecht. Hij werd publiciteitsman van Nkomo's Natio nale Democratische Partij en later in diens Zapu. In 1963 maakte hij zich samen met dominee Sithole los van de Zapu om de Zanu (Afrikaanse Na tionale Unie van Zimbabwe) op te richten. Nkomo heeft eens gezegd: „Van alle mensen betreurde ik het heengaan van Mugabe het meest." Gevangen In 1964 werd Mugabe gevangen geno men na een zeer radicale toespraak. Net als Nkomo en Sithole bracht hij tien Jaar door in de cel, waar hij zich verder intellectueel verdiepte. Muga be's bitterheid bereikte een hoogte punt, toen hem werd geweigerd zijn stervende vierjarig zoontje op te zoe ken. Hij mocht zelfs niet naar de begrafenis. Deze gebeurtenis wordt vaak gezien als een van de belangrijk ste drijfveren in zijn politieke car rière Na zijn vrijlating voerde Mugabe met Sithole strijd om het leiderschap van de Zanu. Hij besliste die in zijn voor deel. In 1975 week hij uit naar Mo zambique, om vandaar een guerrilla te voeren Zijn Zania-strijders kregen grote invloed onder de bevolking, wat De nieuwe premier van Zimbabwe, Mugabe, In gesprek met gouver neur Soames over de nieuwe regering van het land. uiteindelijk resulteerde in de grote verkiezingsoverwinning Zijn christelijke opleiding heeft Mu gabe nooit verloochend Hij vindt dat de Rhodeslèrs het liefdesgebod fou tief hebben geïnterpreteerd en dat de christelijke principes m harmonie zijn met de marxistisch-leninistische principes „De socialistische filosofie is riu mijn geloof Ik heb daarbij veel gehad aan de lessen die ik heb ge leerd op de missiepost", zegt Robert Mugabe ROME (AFP. Reuter, AP) De Nationale Raad van de Italiaanse christen-democratische DC heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee nieuwe leiders gekozen. De vroegere minister van buitenlandse zaken, Arnoldi Forla ni, werd voorzitter en zijn voorganger Flaminio Picooli kreeg de belangrijkste post van secretaris-generaal van de partij. Beide mannen voelen bijzonder weinig voor een regeerak koord met de Italiaanse communistische partij PCI en hun verkiezing heeft het toch al wankele bestaan van de huidige christen-democratische minderheidsregering van premier Francesco Cossiga verder op lossen schroeven gezet. De nieuwe partijleider Piccoli (niet de voorzitter, maar de secretaris-gene raal is de belangrijkste man) zei na zijn verkiezing dat een communisti sche deelname aan de Italiaanse re gering bij de huidige stand van zaken niet aan de orde is. Hij sloot de moge lijkheid niet uit dat de DC in de toekomst akkoorden zou sluiten met andere partijen, waaronder de com munistische. „maar we kunnen niet ontkennen dat het huidige standpunt van de PCI over de Internationale politiek, de economische organisatie en de sociale politiek ons niet toe staat een verbond met de PCI te overwegen." Piccoli riep de andere democratische partijen (socialisten, republikeinen, sociaal-democraten en liberalen) op zich aan de zijde van de christende mocraten te scharen om de grote pro blemen van het land te lij! te gaan Socialisten Voor de Italiaanse regering zijn voor al de socialisten van partijleider Craxi belangrijk, omdat deze de christen-democratische regering ge dogen door zich van stemmingen in het parlement te onthouden. Maar de socialisten hebben vorige maand te kennen gegeven daar niet zoveel zin meer in te hebben. Met name de lin kervleugel van de partij eiste van de christen-democraten een duidelijke stellingname vóór opneming van de Italiaanse communistische partij in de regering. Zo niet, dan zouden de socialisten de DC-regering ten val kunnen brengen. Die duidelijkheid is er op het congres van de christen democraten eind vorige maand geko men. maar niet zoals de socialisten gehoopt hadden. Het congres van de DC sprak zich uit tegen samenwer king met de communisten en de gis teren gekozen leiders hebben daar duidelijk hun steentje toe bijge dragen. Het congres ging daarbij in tegen de wens van de scheidende partijleider Zaccagninl en de vroegere premier Guillo Andreotti. Na het congres van de DC was het wachten op de socialis ten. Zouden zij de regering van Cossi ga nu al of niet naar huis sturen. De socialisten hebben op hun beurt ge wacht op de verkiezing van de nieuwe leider van de DC, waarschijnlijk in de hoop dat dat iemand zou worden die niet zo afwijzend staat tegenover sa menwerking met de communisten. Dat is niet gebeurd, zowel Piccoli als Forlani staan bekend als anti-com munisten, die zeker voorlopig niet met de PCI van Enrico Berllnguer in zee zullen gaan. Het wachten is op nieuw op de socialisten. Zowel het congres van de DC als de verkiezing van de nieuwe leiders heb ben laten zien dat de christen-demo craten verdeeld zijn. Op het congres stemde 57 procent van de afgevaar- digden voor afwijzing van de commu nisten en bij de verkiezingen in de Nationale Raad kreeg Piccolo 110 en Forland 115 van de 188 stemmen SAN SALVADOR (AFP) - In de Middenamerikaanse republiek El Salvador is de noodtoestand uitge roepen. Onmiddellijk daarop heeft het leger een aantal landbouwbedrij ven bezet waarvan de grond herver deeld wordt. Enkele uren voor het uitroepen van de noodtoestand was het opnieuw onrustig in El Salvador Zeker vijf mensen kwamen bij onlus ten om het leven. De junta heeft aangekondigd dat de noodtoestand een maand zal du ren, om eventuele moeilijkheden van links of van rechts In verband met de landhervormingen te voorkomen In San Salvador zijn de burgerlijke vrij heden beperkt, samenkomsten ver boden en is de pers gebreideld. Het uitroepen van de noodtoestand komt voor waarnemers riet onverwacht. AI eerder werd er rekening mee gehou den dat de regering vanwege de om streden landhervorming haar kracht zou willen tonen. Het gaat om alle bedrijven die groter zijn dan 500 hec tare. In totaal is 300 000 hectare grond door militairen bezet, om de herverdeling veilig te stellen. De noodtoestand werd afgekondigd door kolonel Adolfo Arnoldo Majano. een van de leden van de junta die is samengesteld uit burgers en militai ren. Hij zei dat de regering de vrijheid hoog heeft, maar misbruik daarvan wil tegengaan. door Hans Masselink SALISBURY Rhodesië zal moeten wennen aan de plotse- lingen veranderingen na de grote verkiezingsoverwinning van kameraad Robert Mugabe. Zowaar wordt aangekondigd dat de noodtoestand wordt opgeheven, dat beschermende dorpen niet meer nodig zullen zijn, dat het integratieproces van de drie legers op gang is gekomen en dat Mugabe blanken ministersposten gaat aanbieden. Het is allemaal te mooi om waar te zijn", zei een blanke mij. Kunnen nu werkelijk de wapens worden thuisge- laten. kun Je een tochtje met Je auto maken in de gevaarlijke streken waar je op elk moment een hinderlaag kon verwachten? De rollen zijn omgedraaid. In de Ste- wartroom van het statige Meikles- hotel spreken nu dagelijks de woord voerders van Mugabe de pers toe, wat lacherig inderdaad, want ook zij zijn nog niet gewend aan hun nieuwe rol. Niets wordt hen meer in de weg ge legd. terwijl een week geleden nog alle9 gedaan werd om de verkiezings campagne te bemoeilijken, terwijl de Zanu-aanhangers nauwelijks hun voorkeur durfden uit te spreken. Onder toezicht van de Britse gouver neur lord Soames worden de verande ringen die naar de werkelijke vrede moeten leiden ingevoerd. De gouver neur blijft nog wel een maandje om de gewezen guerrillaleider Robert Mugae te begeleiden en een handje te helpen. Het tweetal drinkt 's och tends egn kopje thee met elkaar om de ongetwijfeld grote problemen te bespreken Nadat begin deze week nog aan een staatsgreep werd gedacht en de span ning steeg is er nu een soort anti climax. Onze correspondent Hennie Serfon- tein meldt vanuit Johannesburg: Regeringskranten en omroepen in Zuid-Afrika benadrukken dat Zuid- Afrika lering moet trekken uit de verkiezingsuitslag in Rhodesië, De re gering moet op korte termijn ingrij pende veranderingen doorvoeren Het resultaat van de stembusstrijd wordt een even grote terugslag van de Zuidafrikaanse regering genoemd als de mislukking van de inval in Angola, in 1975. Gezegd wordt dat de dreiging van Zuid-Afrika dat het ac tie zou ondernemen als niet Muzore wa de verkiezingen in Rodesië zou winnen, mede heeft bijgedragen tot zijn grote nederlaag. Zwarten in Zuid-Afrika waren zeer verheugd. Een pelling aan de voor avond van de verkiezingen wees uit dat de helft van de zwarten in Zuid- Afrika achter Mugabe staat. 31 pro cent Nkomo en slechts 14 procent achter Muzorewa Bello De vraag is of Zimbabwe aan de vre de zal kunnen wennen. Moeten nu al die veiligheidshekken om de villa's van de blanken worden weggehaald? Kunnen de wapens worden thuisgela- ten Moet Bello de waakhond het aggressleve gedrag tegen zwarten worden afgeleerd'3 Mensen die nog „rare ideëen" In hun hoofd hebben, worden door geen van de drie partijen meer aanvaard, Nie rnand kan meer een rede hebben om le moorden, te Intimideren Er ls Im mers geen rede meer om elkaar vijan dig gezind te zijn, zegt de Zanu. De geschillen moeten voortaan maar in het parlement worden uitgevochten Duvelstoejager HIJ wordt beschouwt als een duvels toejager van de blanken en vergele ken met de leiders van de thuislan den in Zuid-Afrika. Een hoge mede werker van de regeringsgetrouwe Zuid-Afrika stichting. Willie Breyten bach, sprak van een „historisch mo ment" in de Afrikaanse geschiedenis, belangrijker dan de terugtrekking van de Portugezen. „Wij hebben An gola en Mozambique als buitenland beschouwd, totaal anders dan ons eigen land Dat ligt anders met Rho desië, dat bijna als een Zuidafrikaan se provincie werd gezien Wat hier i* gebeurd heeft ingrijpende gevolgen voor ons eigen land Ons commentaar staat op pag 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7