iemeenfe Meeden jorrit er niet best af Kiltunnel behoeft geld van het rijk it brieven van lezers Onderzoek naar sociale achterstand: 'We liggen er niet wakker van' Felle brand door lek in gasleiding 'Verbreek contacten met Zuid-Afrika op wetenschapsgebied' Voor dekking exploitatiekosten STAAT DER NEDERLANDEN 11i LENING 1SSO DAG 7 MAART 1980' BINNENLAND TROUW/KWARTET PRH 11 - S 13 iTERDAM Het Groningse Meeden heeft van alle Nederlandse gemeenten het meest te ■n met inwoners die in een sociale achterstand verkeren. In de Gelderse gemeente ndaal komt dit probleem het minst voor. Dit is de uitkomst van een onderzoek dat cht is door het Sociaal en Cultureel Planbureau in opdracht van het ministerie van CRM. Co Weigraven van het onderzoek was om zowel lijke als gemeentelijke instan ce ht te geven in de rangorde Kederlandse gemeenten (en wij- an gemeenten) naar sociale wei- Die instanties kunnen op basis de uitkomsten hun beleid ten en van bij voorbeeld werkgele- en sociaal cultureel werk al liet aanpassen. De eerste reactie eeden op het onderzoek was: niet zo best," in Rozendaal: hadden niet anders verwacht." jultaten van het onderzoek zijn het grootste gedeelte gebaseerd volkstelling van 1971. De onder- rs geven toe, dat die gegevens Eins verouderd zijn. maar dat is 5 hen geen onoverkomelijk be- Zij verwachten dat de veran- ;n die er sinds 1971 geweest róor de meeste gemeenten de- richting zijn uitgegaan, zodat iderlinge verhoudingen vrijwel zijn gebleven. npunt punt van de definitie van sociale rstand is voor de opstellers van ipport ,,de verdeling van schaar- maatschappelijke goederen." zijn enkele indicatoren Uzigingen) gekozen, zoals het lezit, het al dan niet hebben van het aanwezig zijn van een degenheid in huis. het inkomen, pioten onderwijs, en het beroep ]zjD allemaal zaken die te maken met de „sociaal-economische maar volgens de onderzoe- isiiit vele onderzoeken gebleken status ook bepalend is voor de itand binnen de leefsituatie. een laag geklasseerd beroep samen met slechte arbeidsom- (igheden. Bovendien hebben •n die een dergelijk beroep uit- ■n een grotere kans werkloos of ingeschikt te worden. status blijkt verder van grote te zijn op de besteding van jd. Het is bij voorbeeld volgens rijvers vaak gebleken dat een tatus samenhangt met gering tfaan schouwburg, bibliotheek mseum. maar daarentegen met televisiekijken. Ook zeggen de (oekers. dat herhaaldelijk uit en sterftecijfers is gebleken. Jij mensen uit lagere sociaal- mische milieus over het alge een slechtere gezondheidstoe- voorkomt. Dat men het niet hebben van een atuto gekozen heeft als één van de zaken, die kunnen duiden op een soci ale achterstand, leggen de onderzoe kers uitvoerig uit. Ze zeggen nadruk kelijk dat het niet bezitten van een auto gehanteerd is als een gegeven, dat iets zegt over de sociale achter stand, maar „de wenselijkheid van het autobezit - red.) wordt volledig in het midden gelaten." Toch kan deze benadering van de onderzoekers bij een in deze zaak geïnteresseerde lezer enigszins vreemd overkomen: als je geen auto hebt, dan loop je bij de onderzoekers het „risico", dat je eerder wordt inge deeld bij die mensen, die in een socia le achterstand verkeren. Hoewel men op het planbureau zegt dat in het verleden vaak is geconstateerd dat het autobezit een aanduiding is voor sociale welstand, wordt er in het on derzoek toch wel aan voorbijgegaan, dat er ook lieden zijn, die zich wel een auto zouden kunnen permitteren, maar daar om andere redenen van afzien. Te denken valt bij voorbeeld aan milieuoverwegingen; of men vindt een auto gewoon niet nodig, omdat de afstanden ook best met de fiets of trein afgelegd kunnen worden. Het autobezit is maar één voorbeeld van de ietwat beperkt economische manier waarop de onderzoekers soci ale achterstand omschrijven. De band tussen een lage sociale status en problemen in de leefsituatie wordt bovendien nauwelijks met cijfers on dersteund. Gemeenten waar naar verhouding veel mensen wonen die er een zogeheten alternatieve leefwijze op na houden, zullen in dit onderzoek een grotere sociale achterstand heb ben. Deze mensen hebben over het algemeen een laag inkomen, hebben vaak geen auto of telefoon en geven hun kinderen soms zelf onderwijs. Toch zullen deze mensen hoogst waarschijnlijk ontkennen, als hun daarnaar gevraagd zou zijn (in feite is niemand iets over sociale achter stand gevraagd in het onderzoek), dat zij in een sociale achterstand ver keren. Hoewel aanvankelijk licht geschrok ken, reageert de heer Luppens, eerste (van de in totaal vier) ambtenaren van de gemeente Meeden vrij laco niek op de uitkomsten van het onder zoek. „Ze zullen er hier niet van wak ker liggen," zo meent hij. Het beeld is volgens hem niet echt somber. Welis waar heeft Meeden te maken met de typische problemen van Oost-Gro- nlngen (de zeventienhonderd zielen tellende gemeente ligt tussen Veen- dam en Winschoten), maar sinds de volkstelling van 1971 is er volgens Luppens veel veranderd. „Het beeld is in positieve zin gewijzigd." Voor een deel komt dat door de „import", immigratie van mensen van buiten de gemeente. Er is nog een andere reden, waarom Meeden bij een eventueel volgend onderzoek niet meer nummer één zal staan. De gemeente wordt namelijk met opheffing bedreigd. In het kader van de gemeentelijke herindeling in de provincie Groningen zijn er plan nen om Meeden hetzij in gedeelten bij omliggende gemeenten onder te brengen hetzij in haar geheel samen te voegen met een andere gemeente. De reactie in Rozendaal is wat terug houdend. Een woordvoerder zegt, dat men slechte ervaringen heeft met het imago een welvarende gemeente te zijn. Dat Rozendaal welvarend is wordt overigens niet ontkend. Zo is er bij voorbeeld overal in de gemeente villabouw. Rozendaal is een typische forensengemeente: veel van de inwo ners werken in het provinciehuis in Arnhem of bij AKZO. Er is in het geheel geen industrie; het vereni gingsleven staat er op een laag pitje. Van een onzer verslaggevers Tijdens reparatiewerkzaamheden aan een hogedruk- gasleiding aan de Amsterdamsestraatweg in Utrecht is gistermorgen door een lek een felle brand ontstaan met steekvlammen tot zeker tien meter hoog. Een van de mensen die aan de leiding werkten, de 31-jarige J. de Gier uit Lopik, liep daarbij brandwonden op en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de poli tie valt het letsel mee. Pas nadat drie kwartier later het gemeentelijk energie bedrijf er in slaagde de druk in de hoofdleiding te verlagen, kon het vuur worden gedoofd, maar in die tijd waren al een nabijliggend café en een aantal huizen zwaar beschadigd. De brandweer, die binnen zes minuten met een rampen- wagen, een ongevallenwagen, een zogeheten crashten der en enkele blusvoertuigen ter plaatse was, kon niet veel meer doen dan in de vijftien meter lange vuurzee de lekkende buis en omliggende woningen nat houden. De politie evacueerde de gezinnen uit de nabijgelegen woningen en sloot de wijde omgeving voor alle verkeer af. Enkele honderden woningen in de buurt hebben door de brand in de hoofdleiding enkele uren zonder gas gezeten. Vanuit politiewagens werden de bewoners gewaarschuwd hun gasapparatuur dicht te draaien. Van een onzer verslaggêvers Ondanks het bevriezen van het Cul tureel Akkoord met Zuld-Afrika. iq oktober 1977, onderhoudt de Neder landse regering nog steeds weten schappelijke contacten met dat land Dat geldt ook voor de Nederlandse universiteiten en technische hoge scholen Voorbeelden daarvan pre senteerde de Anti Apartheidsbewe ging Nederland (AABN) gisteren 05 een persconferentie in de vorm van een zwartboek. De Anti Apartheidsbeweging is van mening dat als het Cultureel Ak koord met Zuld-Afrika bevroren is hetgeen stopzetting van financiële steun inhoudt ook de contacten op wetenschapsgebied afgebroken moe ten worden. Dit temeer omdat vol gens de beweging er een Kamermeer derheid te vinden is die vóór het geheel verbreken van het Cultureel Akkoord is. Een wetsontwerp hier over moet nog in de Tweede Kamer behandeld worden. In het zwartboek geeft de Anti Apart heidsbeweging aan op welke wijze de wetenschappelijke contacten tussen Nederland en Zuld-Afrika bestaan. Dat is; promoties van Zuidafrikaanse wetenschapsbeoefenaars, het lopen van stages ln Zuid-Afrika, lezingen of contacten van propagandistische aard. en deelname aan wetenschap pelijk onderzoek of overdracht aan informatie. Woningnood Nu het probleem van de woningnood de laatste tijd op roerige wijze in de publiciteit is gekomen is het enigs zins navrant te moeten constateren, dat het gebrek aan een woning voor de onderzoekers op geen enkele ma nier Invloed heeft op sociale achter stand. Een gemeente kan voor de helft uit woningzoekenden bestaan, in het onderzoek zal het niet terug te vinden zijn. De onderzoekers voeren weliswaar als argument aan, dat er in de volkstelling van 1971 geen gege vens over woningzoekenden waren opgenomen, toch blijft het meer dan een schoonheidsfoutje in het rapport. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een jaar lijkse bijdrage van het rijk zou een oplossing kunnen zijn voor de gigantische financiële problemen rond de exploita tie van de Kiltunnel. Dit is de mening van een ambtelijke werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van het rijk. de provincie Zuid-Holland en de in het Wegschap Tunnel Dordtse Kil deelnemende ge- UTRECHT (ANP) De organisaties van artsen, apothekers en tandartsen hebben in een gezamenlijk memoran dum de Kamer dringend gevraagd het wetsontwerp tarieven gezond heidszorg te wijzigen. De drie organi saties menen dat ook in de laatste aangepaste vorm van dat ontwerp het karakter van de „aanwijzingen" die de overheid kan geven aan een centraal orgaan tarieven gezond heidszorg, onduidelijk is. Bovendien zijn in het wetsontwerp geen moge lijkheden opgenomen om in beroep te gaan. meenten (Dordrecht. 's-Gravendeel, Maasdam. Puttershoek en Strijen). De werkgroep heeft een rapport uit gebracht over de financiële proble men rond de Kiltunnel. die de verbin ding vormt tussen Dordrecht en 's- Gravendeel. De exploitatieverliezen van deze tol- tunnel zijn het gevolg van het sterk tegenvallende aantal automobilisten dat gebruik maakt van de tunnel. Ze zijn zo groot dat de provincie Zuid- Holland en de gemeenten ln het Weg schap stellen dat ze hun financiële verplichtingen niet kunnen nakomen zonder hun financiële positie op desa streuze wijze aan te tasten. De pro vincie staat voor vijftig procent ga rant voor de betaling van rente en aflossing van de geldleningen die voor de financiering van de tunnel bouw zijn of worden afgesloten; de gemeente Dordrecht voor 42 procent, 's-Gravendeel, Maasdam, Putters hoek en Strijen voor respectievelijk vier, één, één en twee procent. De ambtelijke werkgroep geeft aan de hand van twee modellen weer hoe het verloop van de exploitatie zal zijn als er geen maatregelen worden geno men. Daaruit komt naar voren dat het te dichten „gat" honderd respec tievelijk honderdvijfentwintig mil joen gulden is. bij een afschrijvings termijn van respectievelijk 37 en 23 jaar. Oplossing De werkgroep somt een aantal theo retische mogelijkheden op waarvan combinaties zouden kunnen bijdra gen tot een oplossing van de financië le problemen. Eén van die mogelijk heden is. zoals gezegd, dat het rijk een jaarlijkse bijdrage levert. Onder handelingen over financiële tege moetkomingen van het rijk zijn tot nu toe echter op niets uitgelopen. Bekend is dat de provincie en de betrokken gemeenten nog liever van daag dan morgen de tunnel ln han den vari het rijk zien overgaan. Een andere suggestie van de werk groep is dat de naar tunnel toeleiden- de wegen overgenomen door de pro vincie en zo ten laste kunnen komen van de Wet Uitkeringen Wegefl (WUW> De provincie heeft hier principe geen bezwaren tegen. Omdat in vergelijking met andere tolprojekten de exploitatie van de Kiltunnel relatief duur Is, zou een onderzoek naar mogelijke verbete ring van de efficiency zeker op z'n plaats zijn, meent de werkgroep. Het rapport van de werkgroep zal betrok ken worden ln het overleg van de deelnemers ln het Wegschap en het rijk NIEUWE-PEKELA (ANP) De rijk* politie van het district Groningen stelt een onderzoek ln naar twéé branden, die ln de nacht van woens dag op donderdag kort na elkaar ont stonden in Nieuwe-Pekela. De politie houdt er rekening mee dat ze iets met elkaar te maken hebben. Rond drie uur 's nachts rukte de brandweer van Nieuwe-Pekela uit naar een brand in het autobedrijf Rave. Een deel van de garage ging in vlammen op. In de showroom stom voorlopig geraamd. op anderhalve toij rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen chten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten. :>epen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te den) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over mei plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde- Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 Amsterdam Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver neld. tie •r u geplaatste foto op de voor van zaterdag 1 maart jl. beho- bij uw verslag over de „Veld- net kraakgroepen" vind ik voor ütiemensen op zijn allerzachtst irukt beledigend, ja, laat ik zeggen: „onterend in sterke U laat zien een angstig kijken- wat oudere politieman, op een weghollend voor een zeer iief uitziende fanatieke jonge- gehelmd en uitgerust met een ijzer (zo te zien) grijnslachend it hij voor zichzelf zal noemen ote moed om een politieman te gaan. ilitie moest veel meer, door u en de gehele pers in het algemeen inge- scherming genomen worden; zij ip de t onder de meest gevaarlijke 1 die indigheden (dat blijkt uit de 1980 gewonden in de laatste dagen 1 een de politie) haar plicht uit om u -oor ij en de gehele samenleving in de erming te nemen tegen elemen ie de gevestigde rechtsorde pro- de nek om te draaien. Daar u eens wat meer aan denken, politiemensen verdienen een ende derklopje en geen voor hen be nde foto's en zeker niet in een lis Trouw! over de politie. Wij hopen hiermee enkele andere brieven van dezelfde strekking ook te hebben beant woord. Krakers (5) elen- tr ter itwik- Pelft. rdam 198° emd, tie (2) M. C. den Boer Werkende jongeren zijn wel dienst plichtig en belastingplichtig maar niet woninggerechtigd. Is dit recht vaardig? Enerzijds worden woningen aan het bestónd onttrokken door af braak (verkrotting), splitsing (dure appartementen voor mensen met een tweede huisje) en speculatie (leeg stand terwijl nieuwbouw mondjes maat tot stónd komt. Het aantal offi cieel urgente woningzoekenden neemt dientengevolge met 1000 per maand toe. Sommige woningen wor den door huisjesmelkers en malafide woningbureaus voor woekerhuren en enorme overnames aangeboden. Pro beer maar eens met een minimum loon een kamer van 400 gulden te huren, met allerlei beperkingen en het gevaar van uitzetting op de koop toe. In dit klimaat gedijt de opstan digheid. Mensen zonder een dak bo ven hun hoofd zien dan maar één uitweg: kraken. Oplossing van de wo ningnood moet de hoogste prioriteit krijgen. De overheid moet nieuw bouw stimuleren en de bestaande si tuatie reguleren door vordering en rantsoenering van woonruimte door middel van de leegstandswet. Amstelveen Dirk Plooij ruimte in Amsterdam (of welke uni versiteitsstad ook maar), die op een afstand van nog geen 30 of 40 km een kamer thuis hebben, en wijs hèn op hun onsociaal gedrag. En wat de ac ties betreft: Ik schaam me voor het zeer grote deel van ons volk, dat een regering wenst, die gedoogt, dat de mocratisch gevormde wetten straffe loos overtreden worden, waardoor alle respect voor de democratie ver dwijnt, en regelrecht op een volslagen anarchie aangestuurd wordt. Ik schaam me voor datzelfde grote deel, dat een politie eist, die zo zwak moge lijk is. Dat dan bovendien nog met argusogen toekijkt of deze door ons zelf gecreëerde politiemacht hier of daar iets zou doen. dat tot „over schrijding van haar bevoegdheden" kan gebombardeerd worden. En daarnaast op terreuracties een wel willend oog slaat. Ede E. de Lecuw-Kuylman Rooms en toch CH In een artikel van Jan Kuijk (Trouw d d 1 maart) over Suriname schrijft hij: „Stel je in Nederland eens een CHU voor. die opeens een rooms- katholieke minister-president had voortgebracht en je hebt enig idee van de vervreemding, die Arron in de Surinaamse politiek bracht." Met die vervreemding moet het dan nog al meevallen, want de CHU heeft, hoe wel in meerderheid een protestants christelijke partij, vele katholieke le den, tot op prominente plaatsen toe (als leden van provinciale staten, ge meenteraad en voorzitter van een provinciale kamerkring.) En dat de vorige oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht, mgr. Rinkel, zijn hele leven lid van de CHU geweest is, vermeld ik er dan nog maar even bij. Den Haag W.A. Matcman lid Tweede Kamer voor de CIIU/CDA Wim Kok Met verbazing lees Ik ln Trouw dik wijls uitspraken van FNV-voorzitter Wim Kok en vraag mij daarbij af waarom deze man, die ik beslist meer inzicht toeken dan waarvan hij in zijn uitlatingen blijk geeft, niet het vol gende tegen zijn „discipelen" zegt: Mensen, het bedrijfsleven staat er in ons land slecht voor; de loonkosten zijn hoog en daardoor worden de pro- dukten te duur. Wanneer we nog één stap verder gaan met het opschroe ven van de lonen dan worden onze produkten onverkoopbaar, zullen steeds meer bedrijven moeten sluiten en krijgen we nog meer werklozen. En willen we dat? Nee vast en zeker niet; dat zou een groot schandaal zijn (hand omhoog). Ik ga u daarom een voorstel doen dat ik tijdens mijn ge hele loopbaan als vakbondsbestuur der nog niet eerder heb hoeven te doen maar dat nu absoluut noodza kelijk is: We moeten met zijn allen proberen Nederland van de economi sche ondergang te redden en dat is alleen mogelijk door geen looneis te stellen maar allemaal van ons loon in te leveren. En dan niet alleen de werknemers ln het bedrijfsleven maar ook alle ambtenaren van hoog tot laag. De nadelen op korte termijn zijn duidelijk, nl. minder koopkracht. De voordelen op langere termijn zul len voor ieder die iets verder denkt dan ln een tijdsbestek van 2 3 jaar ook duidelijk zijn. De bedrijven krij gen weer een kans mee te kunnen doen op de internationale markt, wij hoeven minder angst meer te hebben voor werkloosheid; het rijk krijgt dankzij de toevloeiende belastingen van de bedrijven weer meer armslag en over een jaar of vier zitten we economisch weer „in de lift". Ik ben er van overtuigd dat leder van u met een beetje gezond verstand en een tikkeltje verantwoordelijkheidsge voel hierin zal willen meegaan en zijn steentje zal willen bijdragen om ons welvaartspeil ook voor de toekomst veilig te stellen De eerlijkheid ge biedt mij op dit moment met dit voorstel te komen omdat ik besef dat het over 1 l'/> Jaar te laat zal zijn deze ombuiging te maken omdat er dan al te veel werkgelegenheid onher stelbaar verloren is gegaan. Ik ben er mij van bewust dat dit voorstel ons vele honderden vakbondsleden zal gaan kosten maar voor één keer stel ik het algemeen belang van Neder land boven de vakbondsbelangen omdat er anders over tien Jaar wel eens helemaal geen vakbond meer nodig zou kunnen zijn. Arnhem L. Bierma FNV-actie Dat de FNV op indringende wijze aan de regering haar standpunten inzake het loonbeleid duidelijk wil maken, keur ik als zodanig niet af. In tegen deel! Ze kiest echter wel verkeerde manieren. Waarom bijvoorbeeld het regionaal en stedelijk vervoer plat leggen? Daarmee treft men naast de erg kleine categorie vrijwillige (en in veler ogen dwaze) niet-auto-bezit- ters alleen maar de zwakkeren in de samenleving, minder draagkrach- tigen, bejaarden, gehandicapten, jeugd. Het staken van het openbaar vervoer betekent voor hen lopen of thuisblijven en dan niet bij een dierbare in ziekenhuis, bejaardenhuis enz. op bezoek kunnen gaan. Waarom kiest de FNV niet voor prikactics als deze? Laat de bussen en trams rijden en deelnemen aan de bewustmaking van de problemen bij het zeer talrijke autorijdende publiek. Bijvoorbeeld door elk uur een kwartier op drukke punten te stoppen en aan particuliere auto's de doorgang te belemmeren. Behalve het vestigen van de aan dacht op het ongenoegen over het loonbeleid draagt men zo ook nog Iets bij aan de bewustmaking van de pro blemen, die het particulier autorijden maatschappelijk met zich brengt. Groningen J. R. Hafkenscheid Kerk en alcohol Met de heer Klei heb ik waardering voor de Veenendaalsche actie: „Geen alcohol in de lijdenstijd". Maar het is niet meer dan een klein begin, minder dan half werk. Hoe kan het toch dat er in de kerk geen verzet bestaat tegen het alcoholgebruik, want ieder een weet van de ellende die door de alcohol wordt aangericht. Nu zal men zeggen: Het gaat niet om het gebruik, maar om het misbruik. Dat is niet juist. Niemand gaat gebruiken om later misbruiker te worden. Dat over komt hem als het ware tegen zijn wil en bedoeling ln. De drinkgewoonten, de drinkzede, dat zijn de boosdoe ners! En die houden wij mee ln stand. De actie ln Veenendaal is als een klein begin te waarderen, makr we"kt de indruk: na de lijdenstijd is er min der bezwaar. Daarom: minder dan half werk. Bellen G.Zuik Synode (21) ADVERTENTIE ituatie in Amsterdam is door itaanders vaak maar moeilijk oordelen en ik waag mij daar ok niet aan. Maar dat een krant ;t dagblad Trouw meent op de igina een grote foto te moeten »en van een vluchtende politie- voor een kraker, doet toch op ilnst tendentieus aan. Mensen ïroepen worden het gezag te laven met alle risico's van dien, ïn door uw dagblad in een bijna ilijke positie gebracht. Het en blad als Trouw sieren om ]te maken voor deze misgreep de toekomst wat meer gezags- te zijn. ekom B. van Aalderen irift redactie Vrijdagavond ich het feit voor dat een ondcr- Vesl van de Amsterdamse politie !gen een groep goed georganiseerde emotiveerde krakers op de rj (je l werd gedreven. De geplaatste fhu4 laf daarvan een beeld. Dat is titelijke constatering waar de tie van geen enkele krant om- n en die geen oordeel inhoudt Krakers (6) Er heerst een grote woningnood in Nederland: tengevolge van duizen den die legaal of illegaal ons land binhenstromen, ook tengevolge van het feit dat er van de 3 a 4 huwelijken één door echtscheiding ontbonden wordt, waardoor enorm veel extra woonruimte gevraagd wordt: èn ten gevolge van het feit. dat vele jonge ren het ouderlijk huis vaarwel wen sen te zeggen zonder dat daar een dwingende reden voor bestaat; zij ne men kamers in beslag, zodat deze voor hèn. die deze werkelijk nodig hebben, verloren gaan. Aan de twee eerstgenoemde feiten kunnen de kra kers en hun sympathisanten niets veranderen, aan de laatstgenoemde wél Zij kunnen affiches verspreiden en deze mondeling kraccht bij zetten: „Wees solidair met serieuze woning zoekers en kamerzoekers door op je eigen kamer in eigen huis te blijven, wanneer je niet volstrekt gedwongen bent om een kamer buitenshuis te zoeken." Hoeveel werkenden, stude renden en niets-doenden eisen woon De RK-kerk zijn wij, samen met paus en bisschoppen mede verantwoorde lijk. In de eerste eeuwen stierven de meeste martelaren. Onder meestal gehuwde leiders. Toen was Maria, wat zij wilde zijn, als nederige, bid dende moeder-bestrijdster van Sa tan, biddend voor de komst van het koninkrijk Gods ln en door ons. Weg gaan is lafheid. Mede-verantwoorde lijk. In onze bisdommen ls een kleiner percentage abortus, dan in Rome. Minder communisten. Wij bestreden Hitier fel! Rome sloot een concor daat. WIJ dreven moeder Maria de reformatorische kerken uit. „Moe der" werd vervangen door honderd titels. Die noch Christus, noch zijzelf wilde. In de eerste christen-gemeen ten bleef zij welbewust op de achter grond. Hoeveel van haar Joodse broe ders en zusters stierven in de gaska mers? Elke minuut sterft er wel een van haar kinderen van ondervoeding. Onze schuld, als we onze dierbare devoties niet met doden waar maken. Van dat wel erg goedkoop katholiek zijn moeten we af. Maar gezapig door leven is makkelijk. Amsterdam L. M. Zeldenthuis voud en nederigheid, wanneer hij een teken van liefde geeft voor het vader land van een volk en dc aarde kust? En dan. dat hij over vrouwen heen loopt. Niets van dat alles. De paus heeft een grote eerbied voor dë vrouw Dat zien wij in de diepe vere ring (geen aanbidding) voor de Vrouv# bij uitstek. Maria de Moeder van Christus. Laten wij even bij haar stil staan. Nu richt ik me even tot Dory Sijdewind, en alle vrouwen die zich gediscrimineerd schijnen te vindeit door de kerk. Zij. Maria, was de nede rige maagd in Nazareth. Zij heeft nooit naar een ambt gestreefd, ook niet naar het moederschap van d£ Heer. Maar God zag neer. op der geringheid van Zijn dienstmaagd Erf daarom heeft Hij haar verheven. Het ls geen menselijke of kerkelijke in, stelling Christus heeft zijn Kerk ge sticht met een mannelijke hiërarchie. Ik begrijp niet dat hier sprake kan- zijn van discrimineren. Hoe kan de vrouw voor zich het recht op het priesterschap opeisen? Dan kan ook* de man niet. Dat tot nu toe. alleen de' man uitgenodigd ls tot het priester-* schap, vindt zijn reden beslist niet iir Zijn man zijn. Maar ligt begrond in del praktijk van de Heer zelf en een lange traditie, die handelde in de geest varv de Heer. Hij discrimineert niet. Daar voor houdt Hij te veel van ons. Wifc hebben andere mogelijkheden en ga-t ven gekregen. Er zijn voor ons zo veel* taken van apostolische werkzaam heden. Stein Zr Bcnigna Peters Spoorbaan-ongeluk Vier mensen kwamen om bij het werk" op de spoorbaan bij Slledrecht. Een goederentrein kwam onverwacht. De' machinist had kennelijk niets gezien. Geen wonder wellicht! Nog steedsl rijdt de N8 met diesellocomotieven, waar de cabine zich achteraan be-1 vindt. De machinist kan dan alleen maar langs de machine kijken. Op. rechte baanvakken ls dat niet zon- bezwaar; ln bochten echter wel. De seinen worden dan wel gezien, maar er is geen uitzicht op de baan. Het ging ln dit geval om een dieselloco- motief en het was in een bocht. Men- selljke fouten zijn niet te vermijden, - maar waarom laat NS het personeel Z nog steeds met deze locomotieven rijden? Utrecht Hendrik Venema bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 11 maart 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 april in 5 jaarlijkse termijnen van 15 april 1986 af vervroegde aflossing is niet toegestaan 11 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 april 1980 kosteloos bij banken en commissionairs Synode (22) Kinderbijbels Met verbazing en verontwaardiging heb ik de uitspraken gelezen die ge daan zijn in de Domlnicuskerk te Amsterdam op 23 februari. „Gedwon gen eenheid snoert bisschop Ernst de mond," staat boven aan de kop. Het ls waar. een wijs mens zwijgt bij een onredelijk gesprek. Maar is de een heid afgedwongen? Waar haalt u dat vandaan? Mogen wij niet eerder aan nemen dat de bisschoppen die samen met de paus bij elkaar zijn geweest, onder leiding van de Heilige Geest ln liefde de eenheid hebben gevonden? Ongebrijpelijk is het ook. dat een welopgevoed mens kan zeggen dat de paus over vrouwen heen loop en de aarde kust. Ziet men niet zijn een Iedere bijbelinterpretatie ls aan vechtbaar. dus ook die van kinderbij bels. Maar om te stellen dat kinderen onder het gehoor van Van der Hulst en De Vries conservatieve volwasse nen zouden worden, gaat te ver en ls strijdig met de feiten. De veronder stelling echter, dat kinderen die om- der het gehoor van b.v. Karei Eyk-- man vertoeven, op zouden groeien tot mensen met een volwassen geloof- vlnd ik aanmatigend! Wie kan datl beoordelen? Wie zijn kinderen het" Evangelie van het kruis voorhoudt., hetgeen m.l. verantwoord kan met de eerstgenoemde kinderbijbels, zal er-i varen hoe zelfs kleine kinderen daar-» volwassen op reageren. Zwanenburg D. P vanVoornveld -

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11