piranten doen mee lan proef viewdata EÊ Introductie 'bakkies' begint chaotisch DE ENIGE TANDPASTA DIE HET SPEEKSEL HELPT. Regeling voor toegang tot particuliere inrichtingen IDEAALSPAARREKENING tamer wil maatregelen foor produktie van remiekoopwoningen RENTE 9% TN Jachtige aanvulling op gedrukte informatie' Minder jarigenvakbond nu erkend Kamer wethouder drie uur bezet Federaties voor communicatie bestrijden elkaar loop den Uyl bij I philips niet welkom gDERDAG 6 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE het i een onzer verslaggevers be ÉjsTERDAM— Hoewel de belangstelling bij de dagbladen voor viewdata wat Is geluwd, gaat Ve;eniging De Nederlandse Dagbladpers (NDP) drie Jaar lang experimenteren met dit ■tot volu'ionaire systeem van informatie-overdracht. Blijkens een gisteren gepubliceerd rap en- >rt, beschouwt de NDP, de organisatie van dagbladuitgevers, viewdata als „een belangwek- z'n -nd aanvullend kanaal voor de distributie van dagbladinformatie." t deze nieuwe activiteit, „Krantel" eten, nemen de dagbladuitgevers aan de proel met viewdata die de T met ingang van 1 augustus mt. te PTT heeft eerder aange- idigd ïen jaar lang te gaan experi- nteret met viewdata. onder de be ning .Viditel," Het bestuur van de p deïkt langer tijd nodig te heb- i om Je mogelijkheden te verken- li. Het gaat er vanuit dat „Viditel" 1981 niet zal verdwijnen. voorzitter van de NDP, drs. A. A. W Thijssen, zei gisteren niet te jwtchten dat de positie van de ;bhden in ernstige mate zal wor- i bedreigd door viewdata, waarbij fcnlsch opgevraagde informatie het televisiescherm verschijnt. De ivtnkelijk bestaande vrees voor uwdata is naar zijn zeggen aan- verminderd. rei vnees van de NDP werd vooral egtven door het standpunt van ninisterie van CRM dat de uwsvoorziening via de televisie op terrein van de omroep ligt. Hoe- het ministerie daarop nog niet eel is teruggekomen, ziet het er- ir uit dat ook de dagbladpers de egenheid zal krijgen zich met wdata in te laten. De NDP heeft er i voorlopig bij neergelegd dat de .wikkeling van teletekst, een ge boortig systeem van informatie- •rdracht. aan de omroep wordt ïrgelaten. DP-voorzitter Thijssen zei gisteren het de dagbladuitgevers steeds r ontgaat waarom zij hun handen t naar viewdata mogen uitsteken, zei ervan overtuigd te zijn dat het nisterie van CRM, dat inmiddels Wetenschappelijke raad voor het •ringsbeleid om advies heeft ge- igd, zijn „bekrompen en irreële idpunt" zal wijzigen. NDP-bestuur heeft zich bii zijn J. van Ginkel beslissing inzake „Krantel" laten lei den door een Commissie infrastruc tuur, die na bestudering van de moge lijkheden die viewdata biedt, tot de conclusie is gekomen dat elektroni sche nieuwsvoorziening het gedrukte dagblad uitstekend aanvult. Hoewel het dagblad, aldus het rapport van de commissie, zowel redactioneel als ad- vertentioneel „nog steeds een ijzer- sterke positie inneemt", kunnen „mo gelijk toekomstige ontwikkelingen" niet genegeerd worden. Dunner De voorzitter van de commissie, J. van Ginkel, lid van de hoofddirectie van Perscombinatie, zei gisteren te verwachten dat over een jaar of tien algemeen van viewdata gebruik zal worden gemaakt. Die verwachting is naar zijn zeggen mede gebaseerd op de voorspellingen van „grote Ameri kaanse onderzoekbureaus." De kran ten, aldus Van Ginkel, zouden in de komende Jaren wel eens dunner kun nen worden, en dan vormt viewdata een prachtige aanvulling." Hoewel volgens Van Ginkel het vlew- datasysteem nog in de kinderschoe nen staat („het zal moeten verande ren in een volwassen systeem"), ver gelijkt hij de komst ervan met de verschijning van de eerste loodzet- machine in 1870, die een grote om wenteling in de grafische bedrijfstak teweegbracht. Advertenties Met enige moeite is het het NDP- bestuur gelukt alle leden warm te krijgen voor „Krantel." Alleen het Reformatorisch Dagblad doet om principiële redenen niet mee. De sa menwerking maakt het ook de kleine re kranten bedrijven mogelijk erva ring met viewdata op te doen. Het NDP-bestuur heeft er volgens voor zitter Thijssen enkele leden van kun nen weerhouden op eigen kracht met de PTT in zee te gaan. „Krantel" zal zowel nieuws als adver tenties brengen. Het nieuws wordt betrokken van het ANP. Kranten die dat willen, kunnen daarnaast onder eigen naam hun nieuwsvoorziening, eveneens gelardeerd met reclame, aanvullen. De belangstelling daar voor is tot nu toe niet groot. De NDP stelt de Informatie in de proefperiode gratis beschikbaar; de adverteerders zullen wel moeten betalen. Met „Krantel" wordt niet in de laat ste plaats begonnen, om te voorko men dat een groot deel van de adver tentie-opbrengsten voor het dagblad bedrijf verloren zal gaan. Mede met het oog daarop neemt de NDP de hoge kosten die aan het experiment zijn verbonden (vele tonnen per jaar), voor lief. Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen? Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u. De afgebeelde tandpasta - Zendium - bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen ZcnJium i* ontwikkeld Joor Alzo Dental Research, postbus 3. VcvnerK.la.il. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Werkver band Integratie Jeugdwel- zijnswerk Nederland (WIJN) heeft na vier jaar onderhan delen met de Belangenvereni ging Minderjarigen (BM) deze vereniging formeel als vak bond erkend. Daarmee is een eind gekomen aan een jaren lange strijd, die de Belangen vereniging Minderjarigen vanaf de oprichting in 1971 heeft gevoerd om erkenning te krijgen als belangenbehar tiger van de bewoners in kin dertehuizen. culiere inrichtingen, waarvan het Werkverband als koepel fungeert. De strijd om toegang te krijgen tot de negen rijksinrichtingen gaat. aldus een woordvoerder van de minderjari- genvereniging gewoon door. De formele erkenning van deze ver eniging door het werkverband werd dinsdag een feit, toen van beide kan ten het bestuur zijn handtekening zette onder een overeenkomst, die eind januari door het merendeel van de leden-instellingen van het werk verband was goedgekeurd. Althans de bijna tweehonderd parti- Deze landelijke vergadering heeft overigens alle leden sterk aanbevolen zich bij de overeenkomst aan te slui ten. Daaraan verbonden is een rege ling, waarin ondermeer staat dat de BM recht heeft op informatie door de tehuizen over de manier van werken in de particuliere inrichtingen, de» huisvesting en allerlei zaken als zak geld. ontspanning en arbeid. De BM dient verder tijdig te worden inge licht over plannen tot uitbreiding, inkrimping en reorganisatie, terwijl ze toegang krijgt tot de tehuizen, zowel voor wervingsacties als voor vergaderingen of besprekingen met de bewoners. Conflict De tehuisbewoners op hun beurt krij gen het recht om deel te nemen aan activiteiten van de BM, ook buiten het tehuis, al kan dit in uitzonde ringsgevallen worden verboden Bij verschillen van mening tussen tehuis leiding en de minderjarigenvereni- ging zal zolang mogelijk geprobeerd worden deze door overleg op te los sen. Zonodig zal daarbij de bemidde ling van derden worden gevraagd. Pas als dit alles niet lukt en er sprake is van een duidelijk conflict, zal de vakbond voor minderjarigen eventu eel acties ondernemen Ook dan ech ter zal alleen „in het uiterste geval" actie worden gevoerd, die de normale gang van zaken in een tehuis ernstig verstoort. Zowel van de kant van het werkver band als van de minderjarigenvereni- ging verklaarde men zich gelukkig met de nu tot stand gekomen over eenkomst. al werd niet verhuld dat er bij beide achterbannen toch wel twij fels zijn. Het werkverband zal in een brief zijn leden dringend verzoeken zich aan de regeling te houden en de erkenning van de minderjarigen vere niging als vakbond te onderschrijven. ADVERTENTIE Een ideale combinatie tussen hoge rente en directe opvraagbaarheid. in onze parlementsredactie SN HAAG Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting l met extra maatregelen de produktie van premiekoopwo- tigen op peil moeten houden. Gebeurt dit niet, dan vrezen genoeg alle fracties in de Tweede Kamer, dat het woning- 'uwprogramma voor dit jaar op geen stukken na wordt haald, als gevolg van gebrek aan belangstelling voor de emiekoopwoningen. GRONINGEN (ANP) De vijftien daklozen die gisterochtend de kamer van de Groningse welzijnswethouder P. Wagenaar hadden bezet, hebben na drie uur de bezetting weer opge heven. Ze deden dat na een gesprek met loco-burgemeester J. Wallage. Deze heeft toegezegd dat de gemeente zich zal inzetten voor het vinden van tijde lijke voorzieningen voor de daklozen nog voor de komende winterperiode. Een andere eis van de bezetters, structureel overleg tussen hulpverle ners en gemeente, zal ook worden Ingewilligd. De IDEAALSPAARREKENING biedt een hoge rente en uw geld blijft direct beschikbaar 11 kunt f 2.000,- per maand vrij opnemen. Zonder opnamekosten en zonder op zegtermijn. In december kunt u zelfs f 4.000,- vrij opnemen. Méér opnemen? Ook dat is mogelijk. Over dat meerdere betaalt u dan. 1opnamekosten voor gelden die langer dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan. 2% opnamekosten voor gelden die korter dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan. Hoe opnemen? Eén telefoontje is voldoende om het door u gewenste bedrag dezelfde dag over te boeken naar uw bank- of postrekening. De rente wordt berekend volgens de dagelijkse methode. Het saldo dient minstens f2.000,- te bedragen. luuüuuurSjT^A Crediet- en Effectenbank Nadere inlichtingen Wilt u meer informatie vraag dan docu mentatie of bel met onze afdeling Spaar gelden. Direct openen kan ook. U kunt nu al een IDEAALSPAAR REKENING openen door storting op onze giro nr. 76651 of op onze bankrekening nr. 69.90.00.009. Graag onder vermelding van "openen IDEAALSPAARREKENING Utrecht Kromme Nieuwe Gracht 4-12 telefoon 030-335533. Zeist Boulevard 1, telefoon 03404-20634. t bleek gisteren bij de behandeling i een brief van Brokx over het akken van de premiekoopwoning- rkt. Unaniem acht de Tweede Ka- r de brief van Brokx teleurstel- d, omdat wel veel oorzaken voor instorten van de markt worden gesomd, maar weinig concrete latregelen om daar wat aan te en. het programma voor dit Jaar ian 37.000 premiekoopwoningen, mingen die met overheidssubsidie edkoop worden gehouden en be- md zijn mensen met relatief lage :omens. Waar die woningen voor- n als broodjes werden verkocht, is belangstelling nu uiterst gering, crnamelijk als gevolg van de hoge potheekrente. Niet bouwen van woningen betekent een forse p uit het totale bouwprogramma )r dit jaar, dat is vastgesteld op 106 i»end woningen. koopwoningen met subsidie Xhten in het verleden worden ge it door mensen met een inkomen rijftigduizend gulden. In zijn brief ndigt Brokx aan. die grens te heb- nverhoogd tot 57.000 gulden, waar hij hoopt meer kopers met een hoger inkomen te kunnen (ken. doel is. dat het geld dat beschikbaar is, maximaal wordt gebruikt, des noods voor minder woningen. WD-Kamerlid De Beer zou eveneens een extra premie voor deze koopwo ningen wensen, de Beer noemde een bedrag van duizend gulden per wo ning extra. Volgens de liberaal zou dat extra kosten voor de overheid met zich brengen, geld dat zou kun nen worden gevonden, door te korten op de subsidies voor huurwoningen. Naast extra premies wensen de rege ringsfracties een complex van maat regelen, die de premiekoopwoning aantrekkelijker moeten maken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De introductie van de MARC, de legale zendrage, is nog chaotischer begonnen dan de laatste tijd werd verwacht. Importeurs van de zendapparatuur moeten voortdurend „nee" verkopen, degenen die wel in het bezit van een „bakkie" zijn, hebben te maken met een gering zendbereik en de verhoudingen tussen de verenigingen die de belangen van de 27 MC'ers behartigen lopen ook al niet over van orde en rust. Woningwet liep ts anpassen >A en WD achten dat niet vol- knde In een motie vraagt CDA- rlid Van Dijk, de door de over bid te geven premies aan te passen n®" Be gestegen bouwkosten en ren- n. De hogere premie mag er hter volgens Van Dijk niet toe lei- Ti dat de overheid meer geld uit- pft aan deze woning-sector. Zijn De Partij van de arbeid wenst langs een heel andere weg een oplossing te vinden voor de problemen. Kamerlid Van Dam vroeg in een motie zestien duizend extra woningwetwoningen, ter compensatie van de inzakkende premiekoopmarkt. Het geld voor de bouw van deze wo ningen, zou moeten worden gevonden op de kaptiaalmarkt en niet via de begroting van het rijk. Om de extra lasten van de hogere rente te dekken zouden achtduizend premiewoningen van het programma moeten worden geschrapt. Brokx voelt vooralsnog weinig voor deze aanpak. Hij heeft goede hoop, dat er met de premiekoopwoningen nog wel wat valt te doen. Voor de voorstellen van de regeringspartijen achtte Brokx het nog te vroeg. Veel eigenaren van radio- en tv-apparatuur kunnen deze week de vraag naar een bak kie niet aan, vooral omdat ook de importeurs van de MARC onvoldoende bevoorraad zijn. Volgens een woordvoerder van Stabo (MARC 80) was de vraag naar zendapparatuur, die door de PTT is goedge keurd. nog eel groter dan zijn bedrijf had verwacht. De heel grote orders die bij dit bedrijf zijn geplaatst, worden gekort om ook de kleine aanvragen niet te zeer teleur te stellen. De woordvoerder had inmid dels vernomen dat handela ren in MARC-apparatuur die volledig uitverkocht waren, bij de concurrentie voor de publieksprijs apparaten kocht om die dan in de eigen zaak met een beetje winst weer te verkopen. Ook bij Alpha Electronics was de vraag naar de MARC „stormachtig". „We kunnen ze niet genoeg aanvoeren", al dus een woordvoerder. „Wij hebben erg veel kleine orders, die we mondjesmaat kunnen voldoen." Het Schiedamse be drijf had nauwelijks aanvra gen binnen gekregen voor plaatsing van de apparatuur en in het bijzonder de anten ne. „De meeste mensen instal leren de antenne zelf." Toch blijkt bij navraag dat vele kopers van de 27 MC- bakkies enigszins onthand ra diowinkels verlaten, omdat de verkopers vaak geen tijd heb ben om informatie over de ap paraten te geven en geen ser vice verlenen bij het aanbren gen van de antenne. De vraag naar balkonantennes is dan ook extra groot, bevestigt ccn van de grootste antenne-im porteurs in ons land, Ton Ah- lers uit Rijsenhout. „Het kan zeker wel drie maanden duren voordat wij weer een beetje lucht krijgen. We zijn nu voortdurend bezig de bestel lingen te verdelen. We krijgen ook een hoop boze mensen aan de telefoon, die niet op tijd hun orders geplaatst heb ben en nu te laat zijn. Wij hadden dit ook niet voorzien. Bovendien hebben we te ma ken met het buitenland. Aluminium In Denemarken bij voorbeeld zitten ze ook al een tijd te wachten op de levering van aluminium Uit de Verenigde Staten verwacht ik een con tainer. maar die doet er wel vier weken over. De grootste achterstand, zeker negendui zend stuks, hebben we bij de rechte antenne, die aan een muur wordt bevestigd." Vooral op de postkantoren in de kleine dorpen blijken dezer dagen te weinig MARC-ver- gunningen (iedereen vanaf 14 jaar kan die voor 35 gulden aanschaffen) voorradig te zijn. In sommige plaatsen werden vorige week al vergun ningen verkocht. In Den Hel der ging het postkantoor zon dagnacht om twaalf uur al open waarna de vergunningen werden uitgereikt. Volgens de voorzitter van de Nederlandse Communicatie Federatie. Willem Bos, is het bij zijn organisatie een gek kenhuis vanwege de talloze telefoontjes van mensen, die niet weten hoe ze met hun apparatuur om moeten gaan. „Vooral de manier waarop een antenne moet worden aange bracht. blijkt in veel gevallen problemen op te leveren. En bovendien worden in sommi ge plaatsen moeilijkheden ge maakt over het plaatsen van antennes door woningbouw verenigingen en gemeentebe sturen Zeker op flatgebou wen dreigt een woud van an tennes te verrijzen." aldus Bos, die de indruk heeft dat de „grootste klap" nog moet komen. Bos meent dat het drukke ver keer in de ether op dit mo ment een stempel drukt op de bereikbaarheid van de zen ders. „Voordat de MARC le gaal werd. was de algemene Indruk dat de apparatuur die door de PTT goedgekeurd is. even ver, zo niet verder komt dan de oude apparatuur van vier Watt. Maar met die druk te van het moment haal je zeker geen dertig kilometer." Bonje Zaterdag kwam het in de RAI, waar de Nederlandse Citizen Band Federatie de legalisatie van de 27 MC-band op grootse wijze wilde vieren, tot een hardhandige confrontatie tus sen NCBF-leden en vertegen woordigers van de veel grote re Nederlandse Communica tie Federatie. De laatsten wil den exemplaren van het enige blad dat volledig op het ge bruik van de Burgerband is gericht. „Break-Break", aan de bezoekers van de RAI uit delen, maar werden door be stuursleden van de enkele duizenden leden tellende NCBF uit het tentoonstel lingsgebouw verwijderd. Ook in Nieuwegein was er bonje op het „bevrijdings feest" van zendhobbyïsten. In het wijkcentrum De Baten, waar de Alternatieve Bond Burgerband Nederland en de Truckersclub Holland (een vereniging van vrachtwagen chauffeurs die van de 27 MC- band gebruik maken i hun landdag hielden, liep het fes tijn op een ordinaire knokpar tij uit. waar de politie ten slot te een eind aan moest maken. Zowel in de RAI als in Nieu wegein had staatssecretaris Neelie Smit-Kroes haar ge zicht laten zien en de eerste MARC-apparatuur uitgereikt Pas maandag was dé verkoop van de bakkies in de winkels toegestaan. ADVERTENTIE NDHOVEN (ANP) De delegatie n de Tweede-Kamerfractie van de irtij van de Arbeid onder aanvoe- ig van Joop den Uyl, die vrijdag een rkbezoek brengt aan Oost-Gronin- p. Is niet welkom in de Phillpsfa- *k in Stadskanaal. Volgens een Ordvoerder van de onderneming in ndhoven wil Philips de verwarring ld de reorganisatieplannen niet I groter maken. „In het kader van 5 reorganisatie voeren we overleg rt de vakbonden, de ondernemings- a 4en en de werknemers. Een polltle- partij is voor ons geen overlegpart- aldus de woordvoerder, die daar f aan toevoegde, dat Philips in bcipe geen enkel bezwaar heeft om *den buiten het bedrijf te lnforme- ■n over de reorganisatieplannen Ik. Koffie. Gala.Goed. Prima koffie van Theodorus Niemeyer. Nu op elk pak een leuke extra verrassing: heel goedkope speciale abonnementen op'Doehetzelf' en 'Marion'. Voor bijna de helft van de normale prijs. I hcodorus Niemeyer sinds 1819.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9