estland-Utrecht ontving xj veel aan boetegeld SIDFNT ien jaar trade mart Hogere winst Unilever Meer dividend Veel debiteuren willen best sneller betalen. Als u ze de kans maar geeft. Rabobank Q ■>n Huis in hypotheekonderzoek: Staatslening 11,5 procent □3d sort-opost 0251025645' OESO-ministers van landbouw Hypotheekrente per 4 maart rmanente expositie van Jaarbeurs pttpost Gasunie koopt vloeibaar aardgas in Nigerië Opnieuw aardgas aangeboord in de Noordzee Geld en goede raad. BDAG 6 MAART 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 21/RHS pize redactie economie rERDAM De Westland-Utrecht Hypotheekbank heeft geldleners in de loop van de honderdduizenden guldens te veel boetegeld laten betalen bij de algehele (vervroegde) jng van hun hypotheek. Tot deze conclusie komt de Vereniging Eigen Huis op grond jm onderzoek, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het maandblad van de ng. De Woonconsument. (Eigen Huls hanteert de West- Hypotheekbank (en ook enkele andere hypo- iken. zoals bijvoorbeeld de Groningsche Hypotheek- n verkeerde berekeningsmet- |e in het financiële nadeel van mensen werkt. Iedereen. »et verleden zijn hypotheek heeft afgelost bij de West- ïcht op een andere datum fj jaarlijkse rentevervaldag, is p gedupeerd. merkt op. dat er bij deze irlijks 3600 hypothecaire igen algeheel worden afge- t te veel betaalde loopt van [t geval nogal uiteen. Het kan jplopen tot honderden gul len Huis adviseert aflossers ;el betaalde terug te vor- »k van Eigen Huis richt zich het feit. dat een aantal •kbanken de boete niet bere- het bedrag, dat op de da- aflossing aan de bank wordt maar over de schuld per de jaarvervaldag. De [is op dat moment groter en grotere bedrag wordt de boe- Aldus betaalt iedere af- veel boete wat bij annuïtei ten (een hypotheek, waarbij van rente en aflossing gedu- e looptijd gelijkblijft. In de node wordt veel, later weinig etaald, waartegenover staat st weinig later meer wordt i sterk afhankelijk is van de van de lening. Reactie bank Een woordvoerder van de Westland- Utrecht Hypotheekbank zegt welis waar in een reactie dat de kritiek van Eigen Huis op zich zelf juist is, maar zet bij de door Eigen Huis genoemde bedragen, die de hypotheekbank ten onrechte zou hebben geïncasseerd, een groot vraagteken. Hij schrijft de gang van zaken waarbij het volgens hem om slechts kleine bedragen aan te veel betaalde boeten gaat, toe aan de administratie, zoals die met be hulp van computers wordt gevoerd. In het kader van deze geautomati seerde administratie worden eenmaal per jaar de rente en de aflossingen verwerkt. Wanneer iemand dus ver vroegd aflost dan zijn de reeds plaats gevonden aflossingen nog niet door de computer op de hoofdsom in min dering gebracht. Hierin is alleen wijziging te brengen door een verandering in het compu tersysteem, en wel zo dat de maande lijkse aflossingen worden geadminis treerd. Volgens de Westland-Utrecht zou dit echter de administratiekosten verhogen en zouden bij doorvoering van een dergelijke wijziging van het systeem öf de rente óf de kosten van de hypotheek moeten worden ver hoogd. Het is de vraag, of hiermede de klanten gebaat zouden zijn aldus de hypotheekbank, die overigens op merkt. dat er maar zelden tot algehe le vervroegde aflossing van hypothe ken wordt overgegaan. De woord die in het verleden te veel aan boete hebben betaald met succes dat te veel betaalde zullen kunnen terug vorderen. DEN HAAG De staat gaat een 11,5 procents tienjarige lening 1980 uitge ven. Het bedrag van de lening en de uitgiftekoers zullen na de inschrij ving op dinsdag 11 maart worden vastgesteld, aldus het ministerie. De lening zal worden afgelost in vijf jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 april 1986. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet moge lijk. De storting is uiterlijk op 15 april. De rente op deze nieuwe staatslening ligt twee procent hoger dan op de vorige, een vijftienjarige lening met een rente van 9,5 procent. Na de in schrijving op 22 januari werd het be drag vastgesteld op 650 miljoen gul den en de uitgiftekoers op 99,80 pro cent. De storting was op 3 maart. De officiële koers op de Amsterdamse beurs was inmiddels gezakt tot 89,80. Dit betekende, dat op de beurs per obligatie van duizend gulden de koers al honderd gulden onder het te ADVERTENTIE postsorieersysteem brengt rust èn dynamiek in uw organisatie Ö\llUO I In Parijs is een conferentie geo pend van de ministers van land bouw van de OESO-landen. Van de OESO, de Organisatie van economische samenwerking en ontwikkeling maken 24, meren deels economisch ontwikkelde landen deel uit. De zitting werd geopend door de Spaanse minis ter van landbouw, De Espinoza. Rechts van hem, de secretaris generaal van de OESO, Emile van Lennep. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Annuïteitenhypotheken ABN Centrumbank NMB Postgiro/RPS Rabobank (adviesrente) Rabo Hyp.bank Spaarbank R'dam W estland/U trecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia NVL 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 1 jaar 3/5 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10 jaar 5/10 jaar O c 6 S Rentepercentages met I zonder gemeentegarantie Opg bank 11.75 11.25 11.5 11.25 9.5 10.5 werke lijk 12.5 11.95 12.04 11.77 9.97 10.91 Opg bank 11.75 115 11.75 11.5 11.3 11.5 9.5 10.5 werke lijk 125 12.22 12.31 12.04 12.28 125 9.97 10.91 De enorme verhoging in de hypotheekrente zet zich voort. In twee weken tijd zijn bij sommige banken de percentages met meer dan 1 procent gestegen. De Westland/Utrecht Hypotheekbank is als eerste de 12-procentgrens gepasseerd, waarmee het record van eind 74 is geëve naard. Te vrezen valt dat hiermee nog geen einde is gekomen aan de renteverhogingen. Voor een annuïtietenlening staan sommige Bonds spaarbanken, de Spaarbank Rotterdam en de Postgiro en Rijkspost spaarbank op dit moment het laagst. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort.) voerder kon niet zeggen, of mensen storten bedrag lag. ae redactie economie - CRDAM Tijdens de Ide Voorjaarsbeurs '80 Utrecht worden stilge- bij het feit, dat tien jaar i de eerste stap werd ip het pad van de „tra- t". Een nieuwe, perma- expositievorm. die 970 in het Beatrixge- (estalte kreeg. <p grond van door de voor- Irecteur van de Koninklijke 7 idse Jaarbeurs, de heer J. H. der Kwast, na de Tweede Driog in de Verenigde Staten e studies naar het instituut ^irt. dat ook in Utrecht tot een e opzet werd besloten. Het ïeer breken met de jarenlan- ie van voor- en najaarsbeur- d ongewenst geacht, met Iet op de beursactiviteiten in /esteuropese landen. Aan de ;ant wilde de Jaarbeurs ech- lel mogelijk tegemoet komen verlangen van de handel om m het aanwwezige aanbod ennis te kunnen nemen één- haal per jaar. ssing voor een meer frequen- tatiemogelijkheid werd ge in de trade mart. Een meer Inte expositie van „sleutel ten". Zogeheten, omdat zij vare de sleutel van het Bea- ouw in hun bezit kregen. Van onze redactie economie AMSTERDAM Een lagere totale belastingdruk heeft de nettowinst van Unilever over het afgelopen jaar in gunstige zin beïnvloed. De winst toekomend aan de houders van het gewone kapitaal steeg in 1979 met 22 procent van 1.088 miljoen tot 1.323 miljoen. Alleen in het vierde kwartaal kwam de winst uit op 363 miljoen, tegen ƒ251 miljoen in het laatste kwartaal van 1978. of importeur de nieuwtjes nog keurig bewaarde om ze pas op de Voor- of Najaarsbeurs voor het eerst te tonen en aan te bieden. Dat is inmiddels al lang verleden tijd. Wanneer vandaag de dag een nieuw produkt wordt ge maakt zijn daarvoor de orders op monster al goeddeels binnen. Daar aan vooraf is er vaak een gedegen marktonderzoek geweest om de be hoefte bij gebruikers te kunenn pei len. Het zijn deze wijzigingen in het produktieproces, die hebben ge vraagd om een andere aanpak met betrekking tot verkoop en distributie van het produkt, waarbij zo kort mo gelijke en daardoor tijd en geld be sparende aanvoerlijnen moeten wor den nagestreefd. De trade mart haak te hierop in door tot verkorting van die aanvoerlijnen bij te dragen. De formule, die heden ten dage tien jaar na het ontstaan wordt gehan teerd is de volgende: 820 showrooms met tienduizenden gebruiksartike len. Van vrijwel elke branche is 80 tot 90 procent van het aanbod op de Nederlandse markt vertegenwoor digd. Minimaal éénmaal per maand is de trade mart collectief geopend, waardoor de afnemer de mogelijk heid heeft op elk gewenst moment zijn aankopen te doen en na te gaan hoe de markt zich verder ontwikkelt. Nu wordt teruggezien op tien jaar trade mart is de situatie, volgens de Jaarbeurs, zo, dat veel bedrijven, die graag een showroom in de trade mart zouden willen inrichten, moeten wor den teleurgesteld. Jaarlijks komen er nEunelijk slechts enkele plaatsen vrij. Meestal worden huurovereenkom sten verlengd, waarbij niet zelden een verzoek wordt gedaan om vergroting van de standoppervlakte. De zorg van de Jaarbeurs is dan ook niet: „hoe houden we de trade mart vol", maar „hoe krijgen we alle gegadigden onder dak". De verkopen in geldswaarde waren De totale belastingdruk over 1979 be- vorig jaar ƒ43.251 miljoen, tegen liep 1.135 miljoen, tegen 1.259 mil- 39.271 miljoen in 1978. Op basis van joen in het voorafgaande jaar. Het vergelijkbare wisselkoersen steeg de percentage van naar de winst gehe- omzet over 1979 als geheel met 12 ven belasting daalde van 50,5 tot 45,3. procent en in het vierde kwartaal met Dit werd voor een belangrijk deel 13 procent van 10.315 miljoen tot veroorzaakt door het niet behoeven 11.663 miljoen. De omzet naar hoe- te betalen van uitgestelde belastin- veelheden ging in deze periode met gen ten bedrage van 84 miljoen voor respectievelijk 3,5 en 2,5 procent om- de toeneming van de waarde van de hoog. voorraden in Engeland. Dit bedrag is De bedrijfswinst over 1979 gaf in mindering gebracht van de belas een stijging van 7 procent te zien van tingen over het vierde kwartaal en die 2.397 miljoen tot 2.555 miljoen. In over geheel 1979. het laatste kwartaal van het verstre- Blijkens een toelichting van de raad ken jaar groeide de bedrijfswinst met van bestuur op de resultaten over 2 procent vergeleken met dezelfde 1979 bleef de bedrijfswinst in Europa perode van 1978 en wel van 602 in totaal ongeveer op het niveau van miljoen tot 613 miljoen. 1978. Tegenover de hogere resultaten Ien tijd pperiode van die trade mart en tijd, waarin de Nedcrland- tant, respectievelijk agent en/ 1 ADVERTENTIE ibruikt de postcode goed als u de vier 5 en twee letters >or de plaatsnaam eerveld Adolfstraat 4 EK ZOETERMEER ebruik'm goed. AMSTERDAM Nigerië heeft een overeenkomst gesloten met een West- europese groep van ondernemingen voor de levering van acht miljard kubieke meter vloeibaar gemaakt aardgas per jaar. De overeenkomst heeft een looptijd van wintig jaar te beginnen in 1984/85. Volgens deze overeenkomst tussen Bonny LNG, de Nigeriaanse gas maatschappij en de Westeuropese groep, zal Nederland (de Nederlandse Gasunie) jaarlijks een miljard kubie ke meter aardgas op basis van Gro ningen-kwaliteit ontvangen. Behalve de Gasunie en drie Duitse deelne mers, te weten Ruhrgas, Brigitta und Elwerath Betriebsführungsgesell- schaft en Thyssen-Gas, behoren tot de Westeuropese groep ook een Fran se. Italiaanse, Belgische en Spaanse onderneming. De Gasunie verwacht dat de totale kosten voor vloeibaarmakingsinstal- laties in Nigerië ongeveer twintig mil jard gulden gaan bedragen. In de besprekingen tot nu toe heeft Nigerië nog niet laten blijken dat het Westeu ropees consortium daar financieel moet deelnemen. Een woordvoerder van de Gasunie zei te verwachten dat Nigeria zelf in staat is dit bedrag te financieren. Voor het vervoer van het vloeibare aardgas vanuit Nigerië zullen zestien speciale LNG-tankers nodig zijn. DEN HAAG (ANP)- In de Noordzee, ongeveer 160 kilometer ten noordwes ten van Den Haag, heeft een aantal samenwerkende ondernemingen aardgas aangeboord. Dit heeft de lei der van de groep, de Amerikaanse oliemaatschappij Pennzoil bekend gemaakt. Over de omvang van het gasveld kon een woordvoerder van Pennzoil in Den Haag nog geen nade re mededelingen doen. omdat hier voor verder onderzoek noodzakelijk is. van een aantal produktgroepen, met name van diepvriesprodukten, van diverse verpakte levensmiddelen en dranken, wasmiddelen, chemische produkten en van transport, stonden lagere winsten op eetbare vetten en op exporten uit Engeland. In de Verenigde Staten werden in totaal aanzienlijk hogere winsten be haald. Dit in hoofdzaak als gevolg van het feit dat de resultaten van National Starch over het gehele jaar in de cijfers zijn begrepen, terwijl dit in 1978 eerst van 15 augustus af het geval was. Lipton had er een goed jaar, maar Lever Brothers werkt nog steeds met verlies. Voor UAC (United Africa) International was 1979 een teleurstellend jaar. AMSTERDAM Unilever keert over 1979 een slotdividend uit van 6,32 (v. j 5,40) per gewoon aandeel van 20. Eerder werd een interirndi- vidend betaald van 3,56 (3,40), zo dat het totale dividend over 1979 uitkomt op 9,88 (8,80). Het hogere slot- en het totale divi dend voor Unilever over het afgelo pen jaar is voor 8, respectievelijk 7 procent het gevolg van de koersstij ging van het pond sterling ten op zichte van de gulden. De dividenden van Unilever NV en Unilever Ltd zijn namelijk in geldswaarde aan elkaar gelijk op basis van de op de dag van publikatie geldende wissel koersen overeenkomstig de in de egalisatie-overeenkomst voorge schreven berekeningswijze. Het totale dividend voor Unilever Ltd is over 1979 6 procent hoger dan dat over 1978 en bedraagt 24,05 pence per gewoon aandeel van 25 pence. ADVERTENTIE Veel van uw debiteuren willen u best sneller betalen. Als u ze dat maar gemakkelijk maakt. Door ze bijvoorbeeld direkt bij levering een mach tiging tot automatische incasso te laten tekenen. Dat scheelt iedereen rompslomp. En u hebt sneller uw geld. De Rabobank kan u over dergelijke incassosystemen veel vertellen. En ook over de manier waarop dat geld dan op uw rekening wordt biigeschreven. Vlug, en met een rekeningafschrift waar uw boekhouding wat aan heeft. Omdat het zo kan worden opgesteld, dat het aansluit op uw eigen administratie. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Een brochure hierover is bij alle 3100 vestigingen van de Rabobank gratis verkrijgbaar. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt. Ook dat is :en voordeel van de Rabobank. J U kunt de brochure "Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekening-courant" ook toegestuurd krijgen. Als u deze bon even I invult en opstuurt naar de Centrale Rabobank. Antwoordnummer 700. 5600 VB Eindhoven. TA V DHR/MEVR ADRES PLAATS I L Bi 141 J

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21