Het Boek van de MaanH; De mooiste stukjes uit 78 kinderboeken. Nu in één dik kinderboek. lereldomvattend ♦or behoud van plan natuur is duurder voor eine huishoudens Nerveuze spanningen Valdispert Manifestaties in drie plaatsen op vijf mei 6 l Politie neemt papieren Rood Verzetsfront mee Gelijkgezinde landen willen brug slaan tussen Noord en Zuid „Leesgoed": fantastisch voor kinderen, onmisbaar voor ouders, t/m 5 april f 19,50. Daarna f 15,- duurder. pensatie via belastingverlaging Man in arrest voor aanslag lercommissies )0|irten overleg (B(' academische enhuizen op RDAG 6 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 15 inj nini leg ir- uni n onzer verslaggevers IAAG In een dertigtal landen is gisteren een wereldomvattend actieplan gelanceerd et behoud en het beheer van de natuur en de natuurlijke hulpbronnen. Het doel van het leen halt toe te roepen aan de steeds grotere aanslag op het natuurlijk milieu over de wereld; een aanslag die in de rijke landen voortvloeit uit de welvaart en die in de derde juist het gevolg is van de schrijnende armoede. rland werd het actieplan de rategie voor het behoud van jer geheten, in Den Haag aan ing aangeboden in aanwezig- i onder meer prins Claus en El-Kassas, voorzitter van de ionale unie voor natuurbe- JCN). De wereldstrategie zal nog in eenaantal Aziatische worden gepresenteerd, waar- Ihina. Het plan is een geza- project van de Internationale w natuurbescherming, het rogramma van de Verenigde Unep) en het Wereld natuur- )ok de Wereld voedselorgani- \0) en de Unesco hebben aan meegwerkt. De drijvende kracht achter de strate gie. aldus prof. El-Kassas, is de angst dat de natuurlijke systemen die het leven mogelijk maken, verloren gaan. De gevolgen van de uitputting van de natuur en de natuurlijke hulpbron van de biosfeer (die in samenhang met bij voorbeeld de voedselstrategie en de vredesstrategie kan worden ge zien als een onderdeel van een overle vingsplan voor de wereld) richt zich onder meer op het behoud van na- nen tekenen zich steeds duidelijker tuurlijke processen en hulpbronnen. af; onder meer in de vorm van bode merosie. woestijnvorming, het verlies van bouwland, ontbossing, ontredde ring en vernietiging van natuurlijke milieus, vervuiling van water, bodem en lucht, aantasting van de ozonlaag en de uitroeiing van dier- en plante- soorten. Houding De wereldstrategie voor het behoud nze sociaal-economische redactie HAAG De gasprijs voor gezi,nnen (kleinverbruikers) Igend jaar waarschijnlijk zeer fors in prijs worden gd. De prijsverhoging zal dan wel voor de „modale Uiker" worden gecompenseerd met een belastingverla- Dit liet minister Van Aardenne (economische zaken) weten in het Kamerdebat over loonmatiging en ingen. het behoud van genetische verschei denheid en een verantwoord gebruik van planten en dieren. Een van de gedachten achter de strategie, zo zei de voorzitter van het Wereld natuur- fonds, J. D. Backer, is dat onze hou ding tegenover de natuurlijke hulp bronnen niet moet worden ingegeven door het geloof dat wij de aarde heb ben geërfd van onze voorouders, maar dat wij haar hebben geleend voor onze kinderen. Tijdens de bijeenkomst in Den Haag stelde prins Claus onder meer dat het natuurbehoud onmiskenbaar is ver bonden met een rechtvaardiger ver deling van welzijn en welvaart over de wereld. In de strategie wordt dan 'ook veel aandacht besteed aan de steun en de ontwikkeling van de arme landen. Voor de rijke landen betekent dat onder meer dat bij ont wikkelingsprojecten in toenemende mate aandacht moet worden ge schonken aan de ecologische gevol gen van die projecten. ik onderhandelt met bui afnemers van Nederlands versnelde optrekking van de raar olieniveau. Zonodig zal de er de wet aardgastarieven han- Im eenzijdig een prijsverhoging eggen. CDA-fractieleider Lub- ndt trouwens dat de minister snel moeten overgaan. In een raagt Lubbers om in mei met en bij de Kamer terug te rdenne beloofde in elk geval a zullen rapporteren. Hij zei ten eenzijdig opgelegde prijs- ng door de (internationale) ou kunnen worden tegenge- net het argument dat Neder- ior binnenlands verbruik ver- gasprijzen moet hanteren, voor kleinverbruik is in het ind zo'n vijftig cent, en dat fereen met de vergelijkbare ior huisbrandolie, aldus Van In Nederland is de prijs Inverbruikers dit jaar 32 cent |ieke meter gas. £fking naar vijftig cent zal niet nodig zijn, want bij vergelij- it het buitenland gaat het om ddelde prijzen voor groot- en bruik, en om de gemiddelde Het verschil tussen Ne en het buitenland is dan wel Maar het gat met de kleinver- S iprijs in Nederland is dan g wel groot, aldus de minister. npenserende belastingverla- U het rijk kunnen financieren extra opbrengsten van miljard zal zijn. Van Aardenne zei erbij dat de bedragen nog hoger zul len uitvallen naarmate de prijsverho gingen voor het exportgas succes op leveren. De minister wil de extra ba ten „zeer zorgvuldig en selectief aan wenden voor versterking van de eco nomische structuur" in Nederland. Van Aardenne deelde niet de mening van zijn partijgenoot het WD-Ka- merlid De Korte, die binnen een jaar de olieprijzen nog met een 35 tot 40 procent zag gaan stijgen. D'66 kwam met een motie om de staat een groter, en Shell en Esso een kleiner aandeel te geven in de extra opbrengst van het aardgas ingevolge N00rdze6 de prijskoppeling aan olie. Vooral de hausse in de olieprijzen maakt extra loonmatigingen en bezuinigingen no dig, en dan wordt het matigingskli maat niet bevorderd wanneer de olie concerns uit diezelfde olieprijshausse extra winsten binnenkrijgen, aldus de motie. Risico Mr. L. van Gorkom, directeur-gene raal van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking. zei namens mi nister De Koning dat de strategie van Nederlandse zijde wordt toegejuicht. Hij wees erop dat in het Nederlandse ontwikkelingsbeleid ook de ecologi sche inpasbaarheid wordt betrokken van de hulp die wordt gegeven. Het is niet alleen noodzakelijk dat meer aandacht wordt besteed aan de ecolo gische gevolgen van voortgezette eco nomische groei, zo zei mr. Van Gor kom, maar het is ook mógelijk. Dat laatste is duidelijk geworden in een recent rapport van de organisatie van rijke geïndustrialiseerde landen (OESO), waarin de conclusie wordt getrokken dat de groei in de ontwik kelingslanden de eerste vijftig jaar nog door kan gaan zonder onaan vaardbare risico's te lopen en zonder onomkeerbare negatieve ontwikke lingen voor de natuurlijke omgeving in gang te zetten. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De aanhouding van de hoofdonderwijzer A. E uit het Drentse Nieuweroord. maandag in Rotterdam, heeft dinsdagavond geleid tot huiszoeking bij hem door de politie. De gehele administratie en alle contactadressen van het „Rood Verzetsfront" zijn in beslag genomen. A. E. wordt ervan verdacht mededader te zijn van de bomaanslag vorige week vrijdag op de woning van de Arnhemse hoofdofficier van Justitie, mr. J. Schampers, in Heelsum Het Rood Verzetsfront zegt verbijs terd te zijn over deze arrestatie en heeft via zijn advocaat geprotesteerd tegen de huiszoeking. De verantwoor delijkheid voor de aanslag in Heel sum is opgeëist door het ..Rood Volksverzet", een bij Justitie tot nog toe onbekende groepering. Het „Rood Verzetsfront" heeft verklaard niets met deze groepering te maken te hebben, maar wel solidair te zijn Dat stond ook op de pamfletten die de hoofdonderwijzer bij zijn arresta tie op zak bleek te hebben. Van het verhaal dat A. E. tevens munitie bij zich zou hebben, klopt volgens het Verzetsfront niets. De onderwijzer werd maandag gearresteerd op het Centraal Station in Rotterdam na een tip van de Centrale inlichtingen dienst (CID). Hij is inmiddels overge bracht naar Renkum, waar de politie de bomaanslag in onderzoek heeft. Volgens de politie bleek de hoofdon derwijzer naast een grote hoeveelheid patronen, ook brieven bij zich te heb ben, waarin de bomaanslag in Heel sum wordt opgeëist door het „Rood Volksverzet" front en vanwege het bezit van ge noemde pamfletten. Het lijkt erop dat justitie en politie „geen middel schuwen om naar aanleiding van de bomaanslag de linkse beweging in Nederland binnenstebuiten te ke ren". aldus de verklaring. Gesteld wordt verder dat het front een „begeleidende rol" heeft gespeeld bij de recente kraakacties in Amster dam (Vondelstraat) en Groningen. Het Verzetsfront is bang dat de poli tie met de in beslag genomen contactadressen in de hand ook kra kers wil aanpakken „Iedere sympat hisant van het front loopt nu gevaar te worden opgepakt." De politie onderzoekt ook wat de „Beweging tegen bajesterreur" met de hele zaak te maken heeft. Deze beweging bekladde enige weken gele den het huls van de Arnhemse gevan genisdirecteur Zij deelde verder in de Arnhemse wijk Het Duifje, waar de hoofdcipier uit het Huis van Bewa ring woont, pamfletten uit die tegen deze man waren gericht. De Britse prins Charles heeft deze week zijn debuut als jockey gemaakt. Met het zadel van zijn paard onder zijn arm verlaat hij de renbaan, nadat hij met het dier, Long Wharf geheten op de tweede plaats eindigde in de Madhatters Private Sweepstake, een race over twee kilometer. De prins lijkt de voetsporen te willen drukken van zijn zus Anne. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gelijkgezinde landen willen fungeren als „bruggenbouwer" tussen Noord en Zuid, tussen de rijke industrielanden en de ontwikkelingslanden. Mishandeling raldig De gaswinning in Nederland levert dit jaar ruim twaalf miljard gulden op. waarvan twee miljard naar de olieconcerns gaat. Van Aardenne ont raadde de D'66-motie. Hij is in ge sprek met de concerns om te bereiken dat zij hun extra opbrengsten geheel in Nederland investeren. Lubbers vond dat de minister op voorhand garanties moest krijgen dat die extra opbrengst inderdaad in Nederland blijft, maar Van Aardenne zei dat hij niet zijn gesprekken wilde verstoren met nieuwe eisen. Pas als de gesprek ken onvoldoende opleveren wil de minister vergroting van het staats- aandeel in overweging nemen. De strategie voorziet niet alleen in internationale acties en plannen, ie der land zal ook voor zichzelf een actieplan dienen op te stellen. Prins Claus wees erop dat Nederland zorg vuldiger zal moeten omspringen met onder meer de grote rivieren, de zee armen in de Delta, de Waddenzee en de Noordzee en bijvoorbeeld ook de uitworp van zwaveldioxide, die in Scandinavië zure regens veroorzaakt, in overeenstemming met de strategie zal moeten brengen. Staatssecretaris Wallis de Vries zei dat de regerings beslissing over de bescherming van de Waddenzee goed past in de strate gie. Een wat ongelukkig voorbeeld, want de Waddenzee is nog lang niet veilig gesteld, zoals overduidelijk blijkt uit het proefschrift van de gis teren in Wageningen gepromoveerde ir. Peter Reijnders over het uitster ven van de zeehond in de Nederland se Waddenzee ten gevolge van de toenemende vervuiling. Dit is eens te meer vastgesteld tij dens een vergadering van de gelijkge zinde landen in Wenen. Daar waren naast Nederland, Noorwegen. Zwe den, Finland. Denemarken, Ierland, Canada, België en Oosterijk aan wezig. De Nederlandse minister voor ont wikkelingssamenwerking, Jan de Ko ning, werd vertegenwoordigd door een hoge ambtenaar, omdat hij zelf tengevolge van prikacties op Schip hol niet tijdig in Wenen kon zijn. De gelijkzinden landen die min of meer eenstemmig denken over ont wikkelingssamenwerking zijn in de Oostenrijkse hoofdstad niet zo ver gekomen dat zij ook initiatieven op papier hebben gezet, om daadwerke lijk bruggenbouwer tussen Noord en Zuid te zijn. Dit wordt actueel nu een nieuwe ronde van onderhandelingen tussen de derde wereld en de westerse landen op stapel staat, terwijl later dit Jaar in New York een bijzondere vergadering van de Verenigde Naties gehouden wordt over het derde ont- wikkelingsdecennium (1980-1990). Die bomaanslag daar volgde op moei lijkheden in het Arnhemse Huis van Bewaring, waar de 25-jarige gedeti neerde J. B. door cipiers in elkaar zou zijn geslagen. Hoofdofficier mr. Schampers besloot enkele weken ge leden geen stappen te nemen naar aanleiding van klachten over deze mishandeling, die door de gevange nisdirectie wordt ontkend. Sinds mr. Schampers dreigementen ontving werd zijn woning bewaakt, hetgeen ook het geval was op het moment van de bomaanslag, waarbij het echtpaar Schampers overigens niet thuis was. De schade bleef be perkt tot een gat in de buitenmuur. De gevangene J. B. zit twee en een half jaar gevangenisstraf uit wegens zijn aandeel in een gewapende dief stal van blanco paspoorten uit het gemeentehuis van Groningen. J. B. Van Nederlandse zijde is ln Wenen zou evenals A. E. lid zijn van het een doorlichting van het ontwikke- „Rood Verzetsfront". een organisatie lingsbeleid van zowel ontwikkelde- die sympathiseerde met de Westduit- als ontwikkelingslanden bepleit. Op se Rote Armee Fraktion (RAF), het ogenblik examineert de OESO (de westerse landen plus Japan) jaar- Volgens het Verzetsfront is de hoofd- lijks het beleid van de leden ten aan- onderwijzer uitsluitend gepakt op zien van de derde wereld. Het lijkt grond van zijn lidmaatschap van dit ons land nuttig dat ook ontwikke lingslanden regelmatig bij elkaar op onderzoek gaan. Wat betreft platte landsontwikkeling in de derde wereld is vorig jaar in Rome afgesproken dat een beperkte doorlichting zal plaats vinden. Het bezwaar van veel ontwik kelingslanden tegen een wederzijdse beoordeling zoals die bijvoorbeeld in OESO-verband plaatsvindt is. dat derde wereldlanden elkaar niet op de vingers willen kijken. De Nederland se regering heeft zich tijdens het ge lijkgezinden overleg in Wenen ten slotte sterk gemaakt voor een struc tureel hulpplan voor Zuidoost-Azië, alsmede voor verbetering van de noodhulp in politieke noodisltuaties (Oeganda, Nicaragua) waartoe de Verenigde faties beter zouden moe ten worden uitgerust. ADVERTENTIE rusteloosheid, examenvrees. Ook u kunt kalmer leven met een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. DEN HAAG (ANP) De stichting comité nationale viering bevrijding 1980 heeft voor maandag 5 mei. de dag waarop het 35 jaar geleden is dat ons land werd bevrijd, een drietal manifestaties georganiseerd in Den Haag. Schevenlngen en Wageningen. In de Houtrusthallen in Den Haag zal in aanwezigheid van de koninklijke opbrengst uit het aardgas ilg van in het najaar nog on- ne prijsstijging van de olie. or Van Aardenne voor dit jaar op 435 miljoen gulden, en II op bijna twee miljard gul- n Uyl (PvdA) rekende voor volgend jaar zelfs ruim twee ze parlementsredactie AAG De openbare vergade- i twee Kamercommissies aan- maandag zouden wijden aan itie van de academische zie len, gaat niet door. Aanleiding r is een meningsverschil tus- nister Pais (onderwijs en we- ppen) en zijn collega van zondheid, Ginjaar. toverse tussen belde bewinds- draait om het principebesluit t kabinet om de academische luizen over te hevelen van het he van onderwijs naar het de- fnt van volksgezondheid. Het t vindt dat er tussen deze zie len en de algemene ziekenhui- er samenhang moet komen op >ied van de patiëntenzorg. ]kt bereid om dit besluit druk van de academische zie- zen en universiteit eventu- Ie ijskast te zetten. Maar Gin- II daar niets van weten. demische ziekenhuizen en uni- Iten hebben overigens ook eek laten blijken dat ze zich en tegen de voorgestelde over- ir van onderwijs naar volksge- u ld. in een brief aan de Kamer- f7' «les wordt gezegd dat dit hun erings)problemen niet oplost dien vrezen ze dat als de pa- izorg. net als de algemene zie- zen. onder volksgezondheid dien, het wetenschappelijk on- i en onderzoek in de academi- tkenhuizen op de tocht komen De academische ziekenhui- universiteiten zijn van mening |tièntenzorg. onderwijs en on- niet te scheiden zijn. ADVERTENTIE Lecsffocd taxjse k-mder- gedichten. En u krijgt via deze lijvige bloem lezing meteen een mooi overzicht van de beste kinderboeken, die sinds 1945 ver schenen zija Boeken van auteurs als: Annie M.G. Schmidt, Mies Bouhuys, Dolf Verroen, Paul Biegel, Jan Terlouwja, ook Simon Carmiggelt Dat is het aantrekkelijke van dit 288 pagina's tellende boek voor ouders en kinderen: je ontdekt wat er te koop is en je „Leesgoed" is het nieuwe Boek van de Maand. Uw kinderen zullen het met rode oortjes lezen. Voor hen is het een vrijwel onuitputtelijke grabbelton vol spannende, ontroerende, humoristische, maar in ieder geval goed geschreven verhalen en Peter van Straaten illustreerde Jünderen uan het achtste woud" uan Els Pelgrom, waarin Noortje 's nachts, midden in een bos. ziet hoe het kindje uan Joodse onderduikers geboren wordt Heer Oliuier en zijn jonge vriend zijn ook present in een spannend stripverhaal. komt er meteen achter wat je kinderen het liefst lezen. Trouwens, er valt ook heel wat te kijken in „Leesgoed; Al bladerend kunt u 150 tekeningen, waarvan vele in kleur, tellen. En daar zijn ware kunst-, werkjes bij. Als u kinderen tussen drie en twaalf jaar hebt, mag u dit Boek van de Maand eenvoudig niet missea^ De aanbieding is geldig van 6 maart t/m 5 apriL Echter zolang de voorraad strekt familie een feestelijke bijeenkomst- worden gehouden van onder meer verzetsstrijders, militairen en Joodse Nederlanders die In Duitse concen tratiekampen hebben gezeten. Deze manifestatie zal door de NOS recht streeks vla de tv worden uitgezonden. Op het programma, waaraan onder anderen Henk van Ulsen en Wleteke van Dort zullen meewerken, staan film, muziek, zang en declamatie, 's Avonds geven de Marinierskapel, de Koninklijke Militaire Kapel en de ka pel van de koninklijke luchtmacht in het circustheater in 8cheveningen een feestelijk concert voor genodig den. 's Morgens is er in Wageningen in aanwezigheid van prins Bernhard een bijeenkomst ter herdenking van de ondertekening van de capitulatie in hotel De Wereld. In Nijmegen wordt een parade gehouden van de 1250 Canadese oudstrijders, die van 28 april tot 10 mei een bezoek brengen aan ons land. Bij die parade zullen prinses Margriet en haar man aanwe zig zijn. Woensdag 7 mei is er een herdenkingsbijeenkomst op een oor logskerkhof in Groesbeek De jeugd De manifestaties zullen vooral ook gericht zijn op de Jeugd. In het Phi- lips-ontspanningscentrum in Eindho ven is er vrijdag 6 Juni een internatio nale manifestatie met als thema „de verbinding van de oorlogsgeneratie met de Jeugd" Daarvoor worden mid delbare scholieren uit alle provincies uitgenodigd Sprekers zuilen zijn me vrouw Annemarie Renger, vice-presi dent van de Duitse bondsdag en voor malig lid van het Duitse verzet, en het CDA-Tweede-Kamerlid en oud-ver zetsman Maarten Schakel. Voorts Ls er in samenwerking met de rijksvoor lichtingsdienst een film gemaakt met als titel: Wat dacht Je van herdenken, ja of nee. Ook de scnooltelevisie zal aandacht besteden aan de bevrijding. Er ls een leerlingenkrant samenge steld. die aan scholleren van tien tot vijftien Jaar zal worden toegezonden. De middelbare scholieren zullen wor den benaderd via een lesbrief Indië Om de aandacht te vestigen op de in het voormalige Nederlands-Indlë „ge voerde strijd en het aldaar gepleegde verzet" is er op 15 augustus in de jaarbeurshallen In Utrecht een her denkingsbijeenkomst In het konink lijk palels op de Dam In Amsterdam wordt van 14 tot 23 april en van 4 tot 18 mei de „verzetstentoonstelllng 1933-19nu" gehouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15