Namaak beter dan een foto' 00JÏJM 2)5 tadsbos voor 50-jarig Zwolle Noord-Brabant wil niet in stukken worden gehakt os© ;CNV— CNV—! vertegenwoordiger .941041! 9419431 jchtvaartmuseum Aviodome mist nazorg Rinses Beatrix plant de eerste boom Hoogkerkelijk bezoek in China SAMEN i OP DE GOEDE WEG KOUD fverda Gemeente Rijnsburg ^%'möl-dprdrecht b.-v: DAG 4 MAART 1980 TROUWKWARTET H r r Arend Evenhuls ITERDAM Het luchtvaartmuseum Aviodome op jhol kan een deel van de verzameling niet meer tentoon- n. Geldgebrek en een tekort aan ruimte zijn er de van dat onder andere twee vliegtuigen in een loods opgeslagen. „Maar zoals we nu draaien kunnen we nog honderd jaar vooruit", zegt Wim van Westerop, conserva- van het Aviodome. Geen reden tot paniek dus, wel is er olking aan de einder. tak van een museum is volgens Westerop bewaren en tentoon- n van objecten. „Er zijn musea laar doorgaan met verzamelen Bntoonstellen waardoor ze tot uizen vervallen. Dat mag met dome niet gebeuren. De bezoe- moeten er tenslotte ook nog in zegt de conservator. Om jehoorlijke expositie te houden ten een Fokker S12 en een En- Harvard-toestel worden opgesla- Van Westerop: „Je moet blijven imelen, want straks kan het niet Maar de opslagruimte moet na- ïljk niet groter worden dan het eum. Als je een postzegeimu- drijft heb je het natuurlijk wat dckelijker". A VEN ZAND E - Sla 15-30. andijvie 275-335. 160-210. radijs 1 64-105. C6-78, ljsberg- rettls 113-119. boerenkool 80. selderij S-12. den 15-36. prei 100. Het luchtvaartmuseum werd in 1971 opgericht met de steun van KLM. Koninklijke Luchtmacht, luchthaven Schiphol, Marineluchtvaartdienst, Rijksluchtvaartdienst en de vliegtui- genfabrikant Fokker. Het museum was een bekroning van het vijftig Jarig bestaan van Schiphol, Fokker en KLM. De bedoeling van het lucht vaartmuseum is het tonen van de ontwikkeling in de lucht- en ruimte vaart, met name die in Nederland. Aviodome richt zich voornamelijk op Nederlanders. Buitenlanders op door reis, die op Schiphol een tijdje moe ten wachten, zouden voor een mu- sembezoek door de douane moeten. Wanneer het oponthoud langer duurt gaan de passagiers meestal naar Am sterdam. In 1972 bezochten 84.000 mensen het luchtvaartmuseum, vorig Jaar kwamen er 181.000 bezoekers. Aviodome hoort bij de vijftien meest bezochte musea van Nederland. Het museum ligt een eindje van de hoofd gebouwen van de luchthaven van daan. Het voordeel daarvan is vol gens Van Westerop meer mogelijk heid om uit te breiden. Aviodome heeft ongeveer tien vaste medewerkers en een aantal vrijwilli gers. Veel arbeidsuren zitten in het onderhoud en reparatie van de collec tie. Om een oud vliegtuig helemaal „museum-klaar" te maken zijn bij voorbeeld zevenduizend uren nodig. Van Westerop: „Transavia schonk ons een tijdje geleden een Caravelle- verkeersvliegtulg. Maar wat moet ik met een hele Caravelle? We hebben de cockpit van het toestel afgezaagd en die in het museum gezet. Het ver zamelen van dit soort objecten is vaak scharrelaarswerk. Wij hebben een beetje een Waterlooplelnmentali- teit: overal worden de objecten van daan gehaald." Duplicaat Niet alle bezienswaardige vliegtuigen kunnen worden aangekocht. „Twee tot drieduizend gulden kan ik beta len, dan houdt het op", zegt de con servator. Om toch een indruk te krij gen van een bijzonder maar te duur vliegtuig, wordt een duplicaat op ware grootte gemaakt. Momenteel wordt een Fokker-driedekker uit 1917 aan de hand van originele tekeningen nagebouwd. Van Westerop: „Namaak is altijd beter dan een plaatje van een vliegtuig." Het luchtvaartmuseum wil niet al leen vliegtuigen tonen maar ook de hlstorisch-maatschappelljk waarde ervan laten zien. .informatie over het aspect massavervoer in de vliegwe reld is bijvoorbeeld erg belangrijk. En de afschuweljke dingen die de mili taire luchtvaart teweeg heeft ge bracht", zegt Van Westerop. Ondanks de Jaarlijkse subsidie van 200.000 gulden door de ministeries van CRM en verkeer en waterstaat, kan een aantal dingen in het Aviodo me niet gebeuren. Steun in de vorm van vrijwilligerswerk en het goedkoop aanbieden van museum stukken is er volgens de conserva tor wel, „maar met een gesloten beurs krijg ik geen groter meuseumge bouw". Ondervoed kindje Het luchtvaartmuseum dreigt vol gens de conservator een ondervoed kindje te worden dat maar net vol doende eten krijgt om in leven te blijven. Van Westerop heeft geen voorstelling hoe een nieuw gebouw eruit moet zien.Zolang Je niet weet in welke orde van grootte Je moet denken, kun Je geen plannen maken. Alles wat Je nu plant is trouwens over tien Jaar weer te klein". Evenmin heeft de conservator een idee waar het geld voor uitbreiding van het mu seum vandaan moet komen. Van Het vliegtuig voor het luchtvaartmuseum heeft te lijden van corrosie. Onder andere tast het zout in de lucht het aluminium aan. Het toestel kan door de wielen zakken wanneer retelmatige onderhoudsbeurten uitblijven. Geld voor een overkapping is er niet. foto: Martel Antonim Westerop: „Ik haal het niet in m'n hoofd om de gemeente Haarlemmer meer een milt oen gulden te vragen. Bovendien zijn er nu, in deze econo mische teruggang, belangrijker za ken aan de orde dan een nieuw mu seumgebouw. In 1970 had er wel geld op tafel kunnen komen. Nu is dat niet meer mogelijk." QWiHgamS jgjlgMS V tal tl een 6com Jen: <••1 in het Jttitjmi tsso flji in heteA/'uinnetp§SS|p3éé- - ja Jpjl vak: Tin: jjA .7',A jÏ|f| it er oorkonde die de koper van een boom in het nieuwe bos krijgt, edrlj ipra r ca ar ld rerkfcr Jac. Lelsz fOLLE De Zwollenaren hebben een goed bos altijd Twinen waarderen. Een van de bekendste burgemeesters van stad, de sentimentele maar in zijn tijd hoog aangeslagen Ihter Rhijnvis Feith (1757-1824), putte zich al uit in loftuitin- op het bos. zijn „Herinnering in een woud" irbeeld. In dit 140-regelig ge it komen passages voor als „O, Ud! wie in uw' wellust deelen, Mijn netrgevoelt uw zaligheid!". en „Gij Jnet mij een wereld derven. Ook en»r zij ons een hemel schijn'en spreekt hij van een „wijk- its in de smarte" en van „menig- een tempel Gods". 4 is dus een uitmuntend idee om in e-Zuid ter gelegenheid van het Harige bestaan van de stad dit r. een voor Nederlandse begrippen '~|t bos aan te planten. Op 26 maart, male Boomfeestdag, plant Prin- leatrix in Zwolle de eerste boom. na slaan 350 kinderen aan het fcten en erna nog eens enkele dui- len scholieren. In andere wijken hetzelfde. Ook autoriteiten, iigden en wie verder maar wil inen aan het planten deelnefnen. If wordt een bos van zo'n kleine titig hectare aangeplant. Natuurlijk' iblle-Zuid is een nieuwe woonwijk- ipbouw. Zij ligt in een voorheen isch gebied, begrensd door de Jriijn Zwolle-Amersfoort en de isvaart. niet ver van de IJssel. |htbij bevinden zich ook de instal- van het Waterzuiveringschap f?ppcf tijssel. Aangrenzend strekt zich I zogenaamde Engelse Werk uit. parkachtig gebied in landschaps- - Het aan te planten bos zal ..na- rlijk" groeien, maar wel snel. zo- I het binnen één generatie al een Itlijk volwassen indruk maakt. »-aa4 nieuwe boe is in de eerste plaats ld? Zwolle, dat in 1230 stadsrechten kreeg van de Utrechtse bisschop WU- lebrand van Oldenburg, als blijk van waardering voor de hulp bij diens strijd tegen de Drentsen, viert het hele jaar door feest. Een kostbare zaak. ook voor de gemeente. Daarom wordt een beroep op de burgerij ge- AMSTERDAM De Chinese autori teiten blijken hoe langer hoe meer ruimte te bieden aan de godsdienst In hun land, waar sinds de Jaren '50 zeker de meeste christelijke religies vrijwel uit het zich waren verdwenen. Kerken zijn weer in gebruik genomen en er is sprake van overleg. Op het ogenblik brengt een Franse Roomse katholieke delegatie onder leiding van kardinaal Etchegaray van Marseille een bezoek aan Peking en andere Chinese steden Volgende week reist ook de aartsbis schop van Wenen, kardinaal König, naar Peking. Hij is president van het Vaticaanse secretariaat voor de niet- gelovlgen. door Barend Mensen 7 F 's-HERTOGENBOSCHVan een reeks suggestieve vragen die het provinciaal bestuur van Noord-Brabant beantwoord wil zien op zes in verschillende plaatsen e houden hoorzittingen is de hamvraag: „Moet de provincie Noord-Brabant worden opgedeeld?" bedoeld voor de bewoners van de nieuwe wijk Zuid, waar te zijner tijd een kwart van de Zwollenaren zal zijn gevestigd. Het wordt vooral een wan delbos. maar er komen ook wel enige paden speciaal voor fietsers en mis schien wordt er nog eens een route voor ruiters uitgezet. Recreatie is dus punt één. maar het wordt geen speel tuin of trimbaan, derhalve geen toe stellen of hindernissen. Gewoon een lekkere groene plek dicht bij huls. waar ouders met hun kinderen te recht kunnen, oude mensen hun stramheid kunnen bestrijden en jon ge paartjes elkaar kunnen beminnen Handwerk De mogelijkheden om er een zo na tuurlijk mogelijk bos op ecologische basis van te maken, zijn aanwezig door de drassige bodemgesteldheid, wat boerensloten, enkele moerasbos jes. Hierop wordt verder gebouwd. Vanwege de hoge grondwaterstand komt er ook geen plantmachlne aan te pas. Alles moet met de hand gebeu ren. Het ontwerp, waarin diverse wa terpartijen, is van A. Dijkshoorn van de afdeling plantsoenen van de ge meente Zwolle. Door de aanplant van els, berk, Wilg, populier, eik enz. zal het een echt Nederlands bos worden. .BELDE BOND WAAR JE STEM j WORDT J GEHOORD WORD LID, 030 i I SAMEN OP DE GOEDE WEG I ChriHlt-lijk NaliiHiiuü V.ikvi'ri«HKl j daan om financieel bij te dragen aan het bos. Want ook dat is een dure. aangelegenheid. Dezer dagen zijn huis-aan-huis 25.000 folders verspreid, waarin de zaken worden uiteengezet. Wie wil. kan een boom adopteren of enkele vlerkante meters grond. Bijvoorbeeld voor 250 gulden een alleenstaande boom of voor 7,50 gulden een vlerkante meter bosplantsoen. Voor elke boom of elk stukje bosplantsoen ontvangt men een oorkonde, met een beschrijving aan de hand waarvan men zijn eigen plekje gemakkelijk terug kan vinden. De werkgroep Zwolle Groenstad heeft haar gironummer beschikbaar gesteld. Het motto van de actie is „Zwolle Groen, Samen Doen". Ook de partnerstad Lünen (West- Duitsland) komt bomen en struiken planten, op zaterdag 29 maart. Lünen is een oud mijnwerkerscentrum en daarom heeft het Zwolle een souve- nier uit die sfeer aangeboden. Een ongeveer honderdjarig wiel van ko lossale omvang. Dingen die men in Lünen overal nog in het landschap kan zien. Ze bevinden zich boven de mijnschachten en draaien de liften tot diep in de aarde en weer terug. In de omgeving van Lünen is in een park ook zo'n industrieel-archeologische monument opgesteld. De gietijzeren kolos krijgt een plaats in het nieuwe bos. Het merendeel van de Brabanders zal er een krachtig neen op laten horen. Er wordt, behalve in progressieve kring, weinig of niets gevoeld voor een deling van de provincie zoals mi nister Wiegel die in het kader van de bestuurlijke reorganisatie van Neder land voor Noord-Brabant voorstelt. Noord-Brabant moet één blijven! zegt de strijdlustige „Stuurgroep Braban Eén." De gegroeide eenheid met een eigen geschiedenis, mag geen geweld worden aangedaan. De huidi ge bestuursstructuren functioneren, wat er ook van wordt gezegd, goed en de gevolgen van een deling zullen de afstand tussen bestuur en bestuur den juist vergroten. Waarom zouden er in het wijde Brabantse land dan onnodige scheidslijnen worden ge trokken? Het provinciaal bestuur zei al direct neen tegen de in eerste instantie door minister Wiegel voorgestelde driede ling. Het voorstel hieromtrent van gedeputeerde staten aan provinciale staten bepleitte een onverdeeld Noord-Brabant maar bevatte tevens een minderheidsstandpunt van twee van de zeven gedeputeerden (verte genwoordigende de PvdA en de PPR) die in principe wel een tweedeling zouden willen accepteren. In de ver gadering van provinciale staten kwa men de kaarten precies zo te Uggea Geen driedeling dus maar een onge deeld Noord-Brabant. Wat echter de fracties van PvdA en PPR betreft: de principiéle bereidverklaring wél een tweedeling te accepteren met het oog op tegen de bestaande bestuurscon- stellatie in te brengen bezwaren. Nu de regering via de „vraagpunten nota provinciale herindeling" de me ning van het parlement vraagt over een nieuwe gebiedsindeling in de meer dan een miljoen inwoners tel lende provincie Noord-Brabant, vindt het provinciaal bestuur het nodig „Den Haag" nog eens duidelijk te laten weten hoe men in het zuiden tegen het creëren van meer dan één Brabant aankijkt. Er wordt daarbij terloops gewezen op de betekenis van de spontaan tot stand gekomen intergemeentelijke samenwerkingsverbanden Nergens in Nederland functioneren er dan ook zoveel van die stads- of streekgewes- ten en streek- of overlegorganen ge noemde lichamen als hier De vrees voor het sluipend ontstaan van een „vierde bestuurslaag" en de onoverzichtelijkheid van bestuursde- legaties vormen een voornaam argu ment van de voorstanders van be stuurlijke reorganisatie. Het provin ciaal bestuur is zich daar ten volle van bewust. Het stelt dan ook dat die verbanden zo geregeld moeten en kunnen worden dat ze niet verzelf standigen maar als „verlengd lokaal bestuur" blijven functioneren. De voorstellen bieden volgens „Den Bosch" geen enkel uitzicht op een beter werkend bestuur. Bovendien zullen de extra kosten van het be stuursapparaat schrikbarend hoog zijn. Alleen al voor het in stukken te hakken territoir van Noord-Brabant kunnen die oplopen tot negentig mil joen gulden per jaar. Dat is meer dan een verdubbeling van de huidige kosten. Al deze argumenten tegen herinde ling houdt het provinciaal bestuur de Brabantse bevolking voor in de tot het bezoeken van de hoorzittingen oproepende advertentie. Het voegt daar vcelbetekend aan toe: „Een be ter flctionerend en dichter bij de be volking staand openbaar bestuur kan ook bereikt worden zonder dat er een gigantische en kostbare operatie op touw gezet wordt die leidt tot uithol ling van het gemeentelijk takenpak ket. wijziging van de provinciegren zen en een grootscheepse herindeling van gemeenten." In progressieve kring zal men met deze van .officiële zijde" komende beïnvloeding van het Brabantse volk niet gelukkig zijn. Want er zijn na tuurlijk bezwaren tegen de huidige bestuursstructuren aan te voeren en die worden niet of nauwelijks ge noemd. Men vindt dat de „Brabant Eén-mobilisatie" slechts op gevoels argumenten steunt en aan de werke lijkheid voorbij gaat. Het Brabants Nieuwsblad stelde de zaken scherp in een commentaar. „Brabant blijft Brabant, ook al ko men er drie provincies", aldus schreef dit blad. „Anders gezegd, bestuurs structuren kunnen gevoelsmatige bindingen met personen en dingen in andere gebieden nauwelijks versto ren. Hoorzittingen Voorkant van de folder die in Zwolle huis aan huis is ver spreid. In een pagina-grote advertentie in de Brabantse bladen wekt het de bestu ren van gemeenten, gewesten, water schappen, particuliere organisaties en werkgroepen en uiteraard ook ln- dividuelen op de hoorzittingen te be zoeken en deel te nemen aan de dis cussie. „Brabant, laat nu wat van Je horen" is de slagzin die daarbij wordt gehanteerd. Minister Wiegel handhaaft zijn voor keur voor de vorming van een provin cie West-Brabant met daarin opgeno men het land van Heusden en Altena en een overig Noord-Brabant inclu sief de Bommelerwaard en het Land van Cuyk, of een Zuidoost-Brabant omvattende het Kempenland en het gebied rond Eindhoven en Helmond en een overig Noord-Brabant met het Land van Heusden en Altena, de Bommelerwaard en het Land van Cuyk. Het provinciaal bestuur, behalve de niet tegen een tweedeling gekante minderheid, heeft tegen al deze mo gelijkheden bedenkingen. Het zegt dat de doelstelling om de afstand tussen de burger en zijn bestuur te verkleinen er niet mee bereikt zal worden, omdat de door de regering gewenste overbrenging van gemeen telijke taken naar de provincies en de noodzakelijk geachte opheffing van gemeenten met minder dan tiendui zend inwoners (dat zijn er ln Brabant 78 van de 131) juist tegengesteld zul len werken. Het vindt voorts de voorgestelde nieuwe provincies te groot voor het overnemen var. bepaalde gemeente lijke taken. Om dat goed te kunnen doen zou de huidige provincie in wel zeven a acht delen moeten worden gesplitst. hoortoestellen Breestraaf 58. Leiden, tel. 071-140475 (naast de Stadsgehoorzaal) STEUNZOOL-CONTROLE t/m. a.s. zaterdag nog gratis Sleutels bijmaken!! Klaar terwijl U wacht! Voordaur- an autosleutels, slolsn sn beveiligingen veor deur en raam. Lips- verlegenwoordlger. W. P. Hartwijk Nieuwe Beestenmarkt 7-11 Lelden - Tel. 071-126627 Echtpaar 65+ zoekl echtpaar met auto om op fifty-fifty basis voor korte olangere reis op vakantie te gaan. Br. no. 331980 bur. v.d. blad. Voor bloemrijke zaken en een goed stuk antiek INGANG VOOR BEIDE: Garden Centre Bloemendaal B.V. HOOGMAOESEWEG, LEIDERDORP. 071-410377. (Privé Parkeerplaats). RUIME SORTERING BUTVPROP KACHELS. INFRAROOD MET ZUURSTOFGEBREKBEVEILIGING CATALYSA- TORS MET ZUURSTOFGEBREKBEVEILIGING INDUS TRIE OF BOUWWERKSTRALERS. THERM BEV AL.LE SOORTEN DRUKREGELAARS/SLANG. ENZ. ALLEEN BIJ: pi tltctr. -camping'gauhofi] iMttiaal 21-73 ItMfc wl 071 126534) Voorbereidingsbeslulten De burgemeester van Rijnsburg maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22. Hd 2. van de Wei op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadenng van 28 februari 1980 heeft besloten Ie verklaren dat een herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan Centrum II voor wat betreft: a. een gebied gelegen tussen de Burg. Hermans straat/Burg. Meijboomstraat/Noordeinde, b. het perceel Brouwerstraat 49-51 a, één en ander als aangegeven op de bij deze besluiten behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen Onderwerpelijke raadsbesluiten liggen met ingang van heden voor een ieder ter inzage ter gemeentese cretarie, afdeling algemene zaken Rijnsburg. 4 maart 1980. De burgemeester voornoemd, W K. de Roos Mol-Dordrecht B.V. is een zich dynamisch ontwikkeld handelsbedrijf dal zich bezig houdt met de verkoop van aannemers-hulpmaterieel. bouwmachines. persluchtgereedschap en kompressoren. Voor het rayon Zuid-Holland Zul<J zoeken wl) als opvolger voor degene, die met pennoen gaat een Voor dit bijzonder goed ingevoerde rayon zoeken wij iemand van ca 30 jaar. die verkoopervaring heeft goed ingevoerd is In de bouwbranche goeclo contactuele eigenschappen bezit rijbewijs B-E bezit zich volledig wil inzetten Wij bieden een zelfstandige en zeer afwisselende baan met gebruik van auto onkostenvergoeding goed salaris een ruirno inwerkperiodo opname In pensioenfonds Zij die menen aan de gestelde eisen te voldoen, worden verzocht te soilicitorcn, met bijvoeging van recente pasfoto, aan direktle van BAnnemervm»l«(«len-bouwmBchlnos P'ïü lHflhw«tfr»tr^*V29 pnduttrtéttuifln *m»t#lwijch)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9