Waar blijft het PvdA-alternatief ^Saoediërs combineren traditie en vooruitgang ^Staatssecretaris aan 'bakkie' Deze week debatteert de Tweede Kamer over de nieuwe bezuinigingen van het kabinet en een mogelijke loonmaatregel voor een heel jaar. Sociaal-economisch redacteur Johan van Workum blikt vooruit op de verschillende mogelijkheden om de economische problemen te lijf te gaan. Zijn conclusie: als de PvdA niet gauw met een betrouwbaar alternatief voor de dag komt, is de schoktherapie van het kabinet de veiligste weg door het begin van de jaren tachtig. ••ooooooooooo«»*eooeooooo Advertentiepagina's zijn pagina's vol nieuws. 5AANDAG 3 MAART 1980 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 :ht De ridho rtaan lijven gaat jaar half ;t de oor Johan van Workum Inali- eltng proef >EN HAAG „Herinnert u het zich nog?" riep mr Frans Indriessen twee weken geleden tegen de verzamelde pers. Het Van kas de persconferentie waarop hij zijn aftreden als minister bin- jan financiën verklaarde. Hij verweerde zich tegen het verwijt at hetgeen hij had gewild drie miljard gulden echte linigingen plus een meerjarige forse loonmatiging naatschappelijk niet aanvaardbaar was te maken. im Jat zeiden ze ook over Bestek '81, toogde Andriessen op de toon van knapste kop uit de ploeg die gelijk iad maar het niettemin van zijn moten niet kreeg. Toen het iblnet-Van Agt twee jaar geleden zijn start aankondigde dat er bin- vier jaar tien miljard gulden om- n moest worden op de over- dsuitgaven, toen zei ook iedereen tr Andriessen: dat haalt-ie-nooit, it moeten we nog zien. „Herinnert u t zich nog?" Toch is het kabinet geslaagd Bestek '81 redelijk aan- d te krijgen in de samenleving, al was het soms na heftige dis- tuk gelijk -„IJ herinnerden het ons nog goed en hora^dftessgn had best wel voor een »tuk gelijk. Wij herinneren ons echter It die tijd ook nog vele stukken die deze krant zijn geschreven om uit te leggen wat nu het verschil was tussen wat het kabinet met Bestek wilde en wat oppositieleider Den Uyl bepleitte. Beiden vonden dat het na tionale huishoudboekje een flinke sa nering behoefde. De groeivaart in de economie was, vooral ook door inter nationale terughoudendheid, flink te ruggevallen. De overheidsuitgaven en de particuliere Inkomens dreigden echter hun oude groeitempo aan te houden. Er moest dus bijgeremd worden. Den Uyl wilde de rem vooral gooien op de inkomens. Zijn inzet was om te beginnen een tweejarige nullijn ge paard aan een drastische nivellering, zodat de laagste inkomens nog wat zouden kunnen toenemen. Deze wijze van saneren ziet er, zeker op papier, zeer fraai uit. De uitgaven van de overheid zijn voor zo'n driekwart salarissen ambtenaren, sociale uitke ringen gekoppeld aan de CAO- lonen. Dus die uitgaven remden van zelf in hun groei mee. Een bijkomen de afremming van vier miljard gul den op de groei van de overheidsuit gaven was dan al voldoende. 'Niet realistisch' Andriessen wilde echter, via Bestek '81. tien miljard afremmen bij de overheid. De operatie-Den Uyl is mooi op papier, maar niet haalbaar in de barre praktijk van afwenteling van lasten, oordeelde Andriessen. „De regering acht het noch realis tisch, noch gewenst, erop te rekenen dat voor een reeks van Jaren grote groepen van de bevolking in koop kracht achteruit zullen gaan." aldus de befaamd geworden woorden van Andriessen in de miljoenennota van september 1978. Wie tegen het licht van deze voorge schiedenis de ontslagbrief van An driessen leest en zijn toelichting be luistert, doet een ontdekking die in de publiciteit rond Andriessens aftre den tot nu toe weinig aandacht heeft gehad. Andriessen is namelijk een heel eind „bekeerd" in de richting van Den Uyl. Hij had vier miljard aanvullende bezuinigingen bij de overheid gewild, maar zou toch met drie genoegen hebben genomen, mits er een meerjarig beleid van straffe loonmatiging was gekomen, te begin nen met een duidelijke minlijn voor alle Inkomens. Twee jaar minister ïnIn het RAI-congrescentrum in Amsterdam werd dit weekend een „27-MC-bevrijdingsdag" gehouden, Tter gelegenheid van het feit dat de 27-MC-band (ook wel CB of Burgerband genoemd), voor (zendamateurs is vrijgegeven. Tot de aanwezigen behoorde staatssecretaris Neelie Smit-Kroes, die hier -op een „bakkie" zit te „tokkelen". van financiën was voldoende om hem te doen ondervinden hoe moeilijk het is de vereiste sanering te vinden via bezuinigingen bij de overheid en hoe veel logischer het is die sanering vooral te leiden langs de weg van de inkomens. Er is natuurlijk in die twee jaar nog meer gebeurd. De groeivaart in de economie dreigt, ook internationaal, nu geheel tot stilstand te komen. Al leen al daarom zou Andriessen zich nu nog wel eens bedenken voordat hij dat zinnetje van „realistisch noch ge wenst" nogmaals zou neerschrijven. Andere verschillen met Den Uyl zijn dat Andriessen ook nu de forse nivel lering die Den Uyl in zijn recept had, niet ziet zitten. En ook de filosofie dat allerlei aanvullende maatregelen no dig zijn om herstelde winsten om te zetten in werk, kwam in Andriessens persconferentie niet aan de orde. Afgevallen Minstens zo wonderbaarlijk als de gedeeltelijke bekering van Andries sen tot de visie van Den Uyl is, dat ondertussen Den Uyl zelf van zijn oude geloof schijnt afgevallen. Die hoor Je ineens niet meer over loonma tiging. Minister Albeda slooft zich uit om de leiders van de vakbeweging te winnen voor loonmatiging. Nieuwe loonmaatregelen kunnen dan achter wege blijven. Dit sloven van Albeda heeft Andriessen de ministerskop ge kost. Het CNV heeft al schoorvoetend de nek uitgestoken in de richting van Albeda, maar de PvdA stookt het vuurtje bij de FNV-achterban Juist nog wat op. Er moet helemaal niet zo gematigd worden, zegt de partijraad, zonder dat Den Uyl ogenblikkelijk protesteert. De bestedingen moeten juist op peil gehouden worden. Op die manier wordt bij de actievoe rende vakbondsleden de zoete droom gevoed dat er eigenlijk weinig aan de hand is. Dat drie rechtse politici van het kabinet-Van Agt ons een econo mische crisis proberen aan te praten om de bedrijfswinsten te spekken. Dat we dus maar gewoon moeten doorgaan met koopkrachtgroei zoals we al jaren gewend zijn. Dit is een hoogst onverantwoordelij ke houding van „links". Het mag waar zijn dat het kabinet begin janu ari wat hard van stapel is gelopen met de loonpauze en nieuwe bezuini gingen en dat het met die sombere cijfers van het centraal planbureau nog kan mevallen. Maar er is wel degelijk iets ingrijpends aan de hand. Dat is dat de samenleving nog steeds rekent op een jaarlijkse economische groei van een procent of drie, terwijl dat de komende tijd stellig veel min der zal worden. Er is daarom een aanvullende sanering nodig om aller lei automatische groeiprocessen bij te remmen. Mensen als Kok en Den Uyl zouden moeten beginnen met eerst hun ach terban te proberen te overtuigen van deze werkelijkheid. Dan zouden ook de verhalen over op peil houden van de bestedingen enigszins geloofwaar dig kunnen worden, want daar zit veel waars in. De forse bezuinigingen en loonmatiging die het kabinet heeft afgekondigd, zijn bedoeld om de be stedingen meer in overeenstemming te brengen met het nationale inko men. De tering naar de nering zetten dus. Negatieve impuls Maar zo'n afremming van bestedin gen veroorzaakte op zich weer een negatieve impuls in de economie. Dat zal het nationale inkomen aantasten. Na verloop van enige tijd zal dan een nieuwe benedenwaartse aanpassing van bestedingen nodig zijn. Op die manier zou je aan het aanpassen blijven. Waar het kabinet een aanpassingspo litiek heeft uitgestippeld, wil Den Uyl nu een aanvalspolitiek. Het kabinet moet zich niet bij de sombere voor spellingen neerleggen en aanpassen, maar de economie oppeppen tot nog enige groei. Die groei levert dan de extra inkomsten (belastingen bij voorbeeld) om de tekorten in het na tionale huishoudboekje weg te werken. Nu zegt het kabinet dat er absoluut geen reserves meer zijn voor zo'n op peppend beleid. Maar dat is niet Juist. De betalingsbalans is negatief, maar de monetaire reserves bij De Neder- landsche Bank zijn, mede gezien de hoog blijvende goudprijs, enorm. En binnen enkele Jaren zal de export van aardgas belangrijk nieuwe sommen in het laatje brengen. Er kan dus nu best een appeltje af voor de dorst. Potverteren Het gevaar van een oppeppend beleid zit er echter in: dat wel de appeltjes voor de dorst worden benut, maar dat de beoogde „lnverdien-effecten" er niet uit komen. Juist in dat opzicht hebben geldinjecties in de economie de afgelopen jaren een minder goede klank gekregen. De appeltjes worden dan achter elkaar opgegeten en de „dorst" is na afloop alleen nog maar veel groter. Men is dan slechts bezig met potverteren. Een algemene Injectie In de koop kracht lijkt ook niet zo geschikt in de huidige situatie. Als de mensen dan weer in het buitenland op vakantie gaan of meer auto's kopen, komen de inverdien-effecten in het buitenland terecht en de lege pot straks in Neder land. Minder zinvol is ook het uitbrei den van de dienstverlening door de overheid, in de vorm van extra amb tenaren aanstellen. Het geld moet dus gepompt worden in projecten met een investerend karakter, zoals energiebesparing waardoor straks minder dure olie nodig is en een gro ter stuk van de gasbel kan worden geëxporteerd. Of woningbouw en stadsvernieuwing. Een groot gevaar van een oppeppend beleid is ook dat de Inflatie aanwak kert. Ook in dat geval smelten de inverdien-effecten weg en is het resul taat niet meer dan een lege pot plus vliegende inflatie. Wie aan zo'n op peppend beleid wil beginnen, moet dus tevoren afspreken hoe de inflatie in de tang genomen zal worden. Als zaken als automatische prijscompen satie op voorhand onaantastbaar worden verklaard, wordt het een ris kante operatie. Schok-theraple De therapie van het kabinet is een soort schok-therapie. Nu door de zure appel heenbijten, in de hoop dat van uit een lager niveau van welvaart een succesvolle nieuwe start gemaakt." kan worden. Bij een opppeppend be leid wordt gepoogd dat stapje terug." naar een lager niveau te vermijden, door de „pijn" uit te smeren over komende jaren. In principe lijken voor de Nederland se situatie thans beide therapieën nog tot de mogelijkheden te horen. De politiek kan veel aan duidelijk heid winnen, warneer de PvdA deze week in het Kamerdebat voor de dag zou komen met een verantwoord meerjarig plan voor een oppeppings- theraple. Aan de hand van cijfers zou dan zinvol gediscussieerd en tenslot te gekozen kunnen worden. Maar als PvdA en FNV weer niet verder komen dan alleen maar de zure appel van het kabinet afwijzen, zonder duidelijk te maken wat het alternatief is, dan kunnen we toch maar beter die zure appel opeten. Zonder alternatief dat er betrouwbaar uitziet, wordt het ka blnetsbeleld dan de enige overbllj vende keus. door James Dorsey WAAD De Soedische-Ara- lische samenleving heeft in ie tijd van een generatie een ingrijpende verandering on dergaan: een nomadische her- iersgemeenschap werd een loog ontwikkeld modern and. De Saoediërs hebben ichter tegelijkertijd gepro- )eerd - gebonden als ze zijn lan de waarden en sociale itructuren van hun voorvade ren de sociale prijs van hun overgang naar de twintigste ttuw zo laag mogelijk to louden. .Niemand weet of dit mogelijk is. >mdat geen enkel land met zoveel 'hulpbronnen als wij het ooit gepro- Jbeerd heeft", zegt een hoge Saoedl- :he functionaris over deze ontwikke- rng Toch vertrouwen de meeste Sa- vpr >eclièrs er°P dat zlj van de industriële *f >eschavlng kunnen overnemen wat ïaerul) nodig hebben en dat ze de rest toast zich neer kunnen leggen. Zij ►Uien ten koste van alles voorkomen lat ze de „morele degeneratie" van het Westen op de koop toe moeten nemen, waar de technische vooruit gang en de industriële ontwikkeling lie sociale waarden hebben onder mijnd Terugkijkend op zijn eigen carrière zegt de Saoedische staatssecretaris voor planning, dr. Feisal al Bashir: „Ik ben optimist. Wanneer Je mijn achtergrond in aanmerking neemt, dan vraag Je je af hoe het allemaal zo kon gaan. Ik stam af van rondzwer vende kameeldrijvers voor wie onder wijs altijd van secundair belang was. Net als de meeste hoge 8aoedische functionarissen heeft dr. Al Bashir jarenlang in de Verenigde Staten ge studeerd. Ondanks de verleidingen van de Amerikaanse levensstijl heeft hij er nooit over gedacht om zich metterwoon in het buitenland te ves tigen. Ook had hij geen moeite met zijn terugkeer naar huis om zich daar weer in het traditionele Saoedische gewaad te steken, de wapperende, mantel en de lange hoofdtooi. Grondslagen Voor de Saoediërs zijn familiever wantschap en religie de grondslagen die de interne kracht van hun samen leving bepalen. Men zegt dat deze twee pijlers het land de mogelijkheid bieden de grootste verworvenheden van menselijke kennis als uitgangs punt te nemen voor een ontwikkeling die in het Westen beschouwd wordt als intern tegenstrijdig: een volledig geautomatiseerd land met science- fiction-achtige trekken, dat echter nog leeft volgens de regels van eeu wen her. „Tot het einde van hun leven zal lk de hand van mijn vader en mijn moeder elke morgen kussen", zegt de staats secretaris van industrie, dr. Foead al Farsi. Door veel tijd aan lezen te besteden, en door een zorgvuldige selectie van zijn vrienden slaagde hij erin zijn levensstijl te bewaren toen hij aan een Amerikaanse universiteit studeerde. „Tijdens mijn verblijf in de Verenigde Staten heb ik geen ge bed overgeslagen", zo voegt Al Farsi daaraan toe. Hij gelooft dat er „veel slechte gewoonten in de Verenigde Staten bestaan, maar dat de mensen zich daar kennelijk prettig bij voe len." „Toch is dat geen vrijheid. Vrij heid is een bepaalde staat van Je geest." Erfenis Het veilig stellen van de geestelijke erfenis Is een thema dat ln Saoedi- Arabië voortdurend bespeeld wordt. De Saoediërs zijn zelfbewust genoeg om te geloven dat zij een cultuur hebben met ethisch hogere maatsta ven. Dat gevoel hangt voor een deel samen met een oprechte gehechtheid aan hun eigen levenswijze die het hun moeilijk maakt zich emotioneel aan een andere cultuur te binden. Herhaalde malen wijzen Saoediërs op wat zij beschouwen als verworvenhe den die bewijzen dat „het onmogelij ke mogelijk is": Saoedi-Arablë is een van de weini ge landen in de derde wereld die niet te kampen hebben met het probleem van vertrekkende deskundigen. Sa oedische functionarissen schatten dat minder dan een half procent van de Saoedische studenten niet naar huls wenst terug te keren „Ze beleef den een goede tijd in de Verenigde Staten, maar geen van hen heeft er ooit over gedacht zich daar te vesti gen," zegt dr. Al Farsi. En hij voegt eraan toe: „Je kunt me een huis in het paradijs aanbieden, maar ik zal Saoe- di-Arabië nooit verlaten. Je kunt geen mens zijn zonder Je met lets te identificeren." Het Idee van het kleine gezin (va der, moeder en kinderen) ontbreekt ten enen male ln de Saoedische sa menleving. „Je zult geen Saoediërs vinden die hun ooms of vaders naar bejaardenhulzen sturen." zegt dr Al Bashir. „Kijk eens hoe oude mensen in de Verenigde Staten en ln Europa door een hel gaan." Tempo Saoedische functionarissen wijzen er verder op dat zij erin geslaagd zijn het ontwikkelingsproces in alle fasen onder controle te houden „We zouden het tempo van onze ontwikkeling lie ver vertragen dan onze eigen patro nen te vernietigen", aldus een hoge Saoedische functionaris. Heel na drukkelijk zegt hij dat de Saoediërs niet bereid zijn hun religie te offeren voor ontwikkeling. Dr Bashir: „De islamitische samenleving Is onze vei ligheidsklep. Geen regering ter we reld kan een spelletje spelen met onze godsdienst. Religie is net zo wezenlijk voor ons als het leven en de dood. Koningen gaan en komen, maar de godsdienst heeft ons bestaan geleid sedert de profeet Mohammed". Om zijn gelijk te bewijzen wijst dr. Al Bashir er op dat zelfs een dronken Saoediër over het geloof praat; het is zijn toevlucht. Hoewel hij de wet schendt, blijft een dronken moslem een moslem. HIJ kan zijn godsdienst niet verloochenen. Hoe zeer hij ook probeert zich van de religie te ont doen. een afvallige zal altijd naar de islam terugkeren, omdat die wezen lijk bij hem hoort en deel is van de samenleving waarij hij thuis hoort" De Saoedische samenleving is en blijft daarom een hecht geheel. Het koninkrijk weigert dan ook zijn „menselijke mogelijkheden" te ver groten door het staatsburgerschap aan gastarbeiders te verlenen. „De Verenigde Staten zijn gebouwd op immigratie en kijk eens wat er van de oorspronkelijke eigenaars van dat ge bied geworden is. de Indianen. We willen geen getuigen zijn van een herhaling daarvan aldus een Saoe dische functionaris. Verzoenen Dr. Soelelman as 8oalim, staatssecre taris van handel, zegt: „WIJ proberen niet Iemand na te doen. We hebben onze eigen tradities, onze eigen noden en onze eigen verwachtingen voor de toekomst. Die trachten we met elkaar te verzoenen". Hij wijst erop dat Sa- oedl-Arabië nooit is bezet door een koloniale mogendheid, omdat „men niet wist wat er zich onder de woes tijn bevond". De Saoediërs geloven dat veranderin gen ln hun samenlevingen door het hele volk moeten worden gedragen Alle functionarissen, tot aan koning, Khaled toe, zijn direct door de bevol king te benaderen. De Saoediërs krij gen zo het gevoel dat zij iets te zeggen hebben over richting waarin hun sa- menlevlng zich ontwikkelt. „Wat ln het Amerikaanse congres wordt gedaan, gebeurt hier op een minder georganiseerde manier." zegt een regeringsfunctionaris. „Als je uit. de Verenigde Staten komt lijkt het- proces hier langzaam te verlopen, maar kom Je uit een afgelegen dorp. dan lijken de veranderingen drama tisch." En een collega van hem merkt op: „Als onze koning, de kroonprins en de minlnsters zich zouden opslui ten ln rooksalons. dan zou het land al lang geleden ln elkaar zijn gestort Toch zijn de Saoediërs het erover eens. dat verandering nodig is. ook in' de structuur van hun samenleving Of ze daarin zullen slagen zonder de bij dergelijke veranderingen gebrui kelijke onrust en strijd moet worden afgewacht. „De tijd zal het leren." zegt dr. AI Farsi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7