Slijtageslag om gekraakt pand Albeda: Wij gaan door, ondanks acties Wie nerveus is slaapt slechter! Grimmige sfeer leidt tot spanningen Toenadering in Amsterdam RANQUE DE FARIS ET DES PAY5-RAS N\{ 'Loonmaatregel zou nu niet nodig moeten zijn' Vandaag bij Hoogovens beslissing Deze week in Breda jgeen hartoperaties MAANDAG 3 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET door Frits van Exter en Wim de Hair AMSTERDAM „Ik kan het niet meer opbrengen om nog een nacht hier te zitten." De jongen, gewapend met een stok langer dan hijzelf, was vanaf vrijdag achter de barricades in de Amsterdamse Vondelstraat in touw. Gisteren aan het begin van de avond leunde hij moe op dezelfde stok. Zijn buurtgenoten waren het wel met hem eens. „Laten we de barricades maar opheffen, we kunnen altijd weer terugkomen." Maar de massa op het plein besloot toch door te zetten. Omstreeks vier uur 's middags wa ren vertegenwoordigers van de Am sterdamse politieke partijen over de wallen aan de Overtoom heenge- kropen. Ze hadden de voorstellen bij zich waarmee na vele vergade ringen en telefoontjes het gehele gemeentebestuur, inclusief burge meester Polak, kon instemmen: de gemeenteraad beslist over de toe komst van het pand; tot dan grijpt de mobiele eenheid niet in; de barri cades worden opgeruimd en er kan maandag verder gepraat worden. Bovendien zouden de gemeente raadsfracties gezamenlijk een be roep op Justitie doen om Nanda Lauriks vrij te laten. De 22-jarige sympathlsante van de krakers was vorige week zondag met een verf spuitbus in de hand opgepakt door de politie. Gisteravond zat ze nog vast in de Bijlmerbajes. Nanda werd de heldin van de krakers. Te midden van de vele op de muur gekalkte leuzen, zoals „Hier begint vrij Amsterdam", kwam haar naam telkens terug: „Nanda moet vrij". Gemengde gevoelens De voorstellen van de gemeente, werden met gemengde gevoelens ontvangen. Een aantal kopstukken van de kraakgroepen trok zich voor overleg terug in een pand buiten de vesting. Op het kruispunt van de Vondelstraat en de eerste Constan- tijn Huygensstraat voor het kraak pand stroomden de mensen bijeen om een beslissing te nemen voor de verdere acties. Van alle kanten en uit alle buurten werden leden van kraakgroepen opgetrommeld. Pan netjes met boerekool en flessen bier werden het pand ingehesen. Op straat werd soep uitgedeeld en een klein orkest speelde een marsje. De dagjesmensen die over de stenen en hekken waren geklauterd en soms hond, kinderwagen en fototoestel hadden meegenomen, mengden zich onder de met stokken en hel men toegeruste krakers. Gewend aan alarm Het hele weekeinde was het een komen en gaan van belangstellen den. Overdag was de sfeer meestal vrij ontspannen. Ook aan het her haalde vals-alarm raakten mensen gewend. In de enclave aan de Von delstraat leek de dreiging van de mobiele eenheid verweg. Maar 's nachts, toen uitgaand Amsterdam naar bed was gegaan, werd de stern- Enkele krakers op het balkon van het pand aan de Vondelstraat. Ondanks de dreiging van een politie-ingrijpen namen sommige actievoerders de tijd voor een klein tukje. ming grimmiger. Groepjes krakers kleumden bij kampvuurtjes wach tend op de sterke arm. Zaterdagnacht was bijna iedereen ervan overtuigd dat de mobiele een heid zou komen. Op de televisie had Polak immers dezelfde avond laten weten dat de barricades niet langer geduld konden worden. De hoge muren van kapoteslagen straatste nen, hekken, kabels, bouwketen en graafmachines werden voortdurend versterkt. Tot in de wijde omtrek waren de trottoirs geheel opgebro ken. Slopershamers, koevoeten, ij zeren staven en tafelpoten lagen binnen handbereik. Velen liepen ge helmd en hadden natte zakdoeken bij zich tegen het traangas. Raddraaiers Raddraaiers waren van meet af aan ook al binnen de vesting te vinden. Vrijdagnacht wierpen zij een auto omver, die later in brand werd ge stoken. Een andere auto moest er zaterdagmiddag aan geloven. Jon getjes van nog geen twaalf jaar sloopten een wagen geheel uit el kaar.. Er werden ruiten ingegooid, kabels uit de grond getrokken, kan toren ingeslopen en mensen slaag den er zelfs in een filiaal van een bank binnen te dringenwaar niet veel meer voor hun gading was dan een pen en wat paperclips. De krakers dreigden zaterdagnacht de controle over hun omgeving te verliezen. Aanwezigen maakten hun ongenoegen kenbaar over het uitblijven van de politie. „We zijn hier niet gekomen om maar wat rond te hangen. Kunnen jullie met wat organiseren?" De mensen op het balkon gingen er niet op in. Later zei een van hen: „Het was ons al vrij snel duidelijk dat er mensen rondliepen die alleen maar uit wa ren op relletjes en sensatie. We heb ben geprobeerd ze onder controle te houden door hun te wijzen op het belang van een gedisciplineerde ac tie. Het enige wat we daarop te horen kregen was dat we een stelle tje angsthazen waren. We hebben overwogen om ze buiten de barrica des te zetten. Maar het risico van een interne veldslag was te groot." Om half zeven zondagmorgen brak in het kantoor van de Bond van fabrikanten van betonwaren tegen over het kraakpand brand uit. De' krakers probeerden het vuur zelf te blussen. In de verwarring werd een camera van een toegesnelde televi sieploeg vernield. Uit ht kasteel achtige gebouw steeg van alle kan ten rook op. De krakers schakelden de brandweer in en verplaatsten een aantal barricades. De politie had toegezegd zolang de bluswa- gens in het gebied waren, niet te verschijnen. Binnen een paar uur kon de brandweer vertrekken. Een buurman verklaarde dat even voor de brand werd ontdekt een aantal „keurig geklede heren" het pand hadden verlaten. „Provocateurs", vermoedden de krakers. De brand deed de krakers beseffen dat ze zelf in het gebied politie moesten gaan spelen. Er werd een ordedienst inge steld. Niet alleen de buurtbewoners, maar vooral de krakers zelf toonden zich geschokt door de brand. „Dit werkt uitermate demoraliserend. De afge lopen dagen is gebleken dat er zo Een overzichtsfoto van de gebarricadeerde Constantijn Huygensstraat. Op de voorgrond de Overtoom, die weer voor het verkeer is opengesteld. Het kraakpand bevindt zich midden rechts. wel binnen de buurt als daarbuiten veel sympathie bestaat voor de ac tie die wij voeren. Door dit soort baldadigheid verspelen we die goodwill weer. De mensen zullen immers meteen met de beschuldi gende vinger naar ons wijzen, ter wijl wij ons echt distanciëren van het tuig dat hier rondloopt en de hele sfeer verziekt," aldus een van de krakers. Radio Amsterdam Wie de lokale omroep STAD Radio Amsterdam beluisterde kon de laat ste dagen en stroom reacties horen. „Er is wat wakker geschud". „Ik ben nu oud maar anders had ik er ook gestaan". „Het is een schande dat er nu, zolang na de oorlog, nog woningnood is". Radio Amsterdam speelde het weekeinde een rol van betekenis. De redactie koos, tot on genoegen van sommige gemeente raadsleden, vrij ondubbelzinnig voor de krakers. Via de microfoon van STAD werden sympathisanten opgeroepen met helmen en knup pels te komen en werd het gironum mer van het steunfonds bekend ge maakt. Ook de communicatie tus sen krakers en gemeente verliep ge deeltelijk vla de ether. In menig kraakpand stond de radio aan om bij het eerste alarm toe te kunnen snellen. Wantrouwen Zondag schalde de lokale omroep via luidsprekers aan de balustrade van het kraakpand over de Vondel straat. In groepjes werd er gediscus sieerd over een standpunt. De kra kers van het eerste uur, die voor een Een der barricades deel de spanning van twee dagen zat waren, voelden wel voor een snel einde. Maar anderen, die een paar uur hadden geslapen en weer rede lijk fit waren, wilden doorgaan. De voorstellen van de gemeente deden velen twijfelen. Er was van meet af aan een ongebreideld wantrouwen ten aanzien van de mensen op het stadhuis. Het verhaal dat het pand bedoeld was voor buitenlandse pen sionbewoners werd met ongeloof ontvangen. „Verdeel- en heerspoli tiek," zei woordvoerder Theo. Niet lang daarna druppelden de solidari teitsverklaringen van organisaties van buitenlandse werknemers bin nen en verklaarden de krakers zich op hun beurt solidair met de illegale vreemdeling. Aarzelend konden de meeste groe pen zich tenslotte vinden in het standpunt dat hoe dan ook de be woners van het pand onderdak zou den moeten hebben. De mobiele eenheid zou, voor de verkenners van de krakers in de stad duidelijk zichbaar,moeten vertrekken en Nanda zou onmiddellijk vrij moe ten komen. Vermoeid dropen de nog aanwezige raadsleden weer af naar het stadhuis voor het volgende overleg. Gematigd optimistisch omdat de krakers in ieder geval bereid waren als gebaar naar de gemeente toe de barricades op de Overtoom te ver wijderen. Er werden weer lange rij en gevormd. Maar dit maal om ste nen van de weg af te halen. Om negen uur 's avonds kon het verkeer er weer doorheen. Binnen de wallen was het rustig geworden. De men sen die nog evendaardoor voor doorgaan hadden gepleit waren voor een groot deel verdwenen. De achterblijvers maakten zich op voor een derde, koude nacht. Vervolg van pagina 1 J Een aantal bemiddelingspogingen van gemeenteraadsleden en -fracties mislukten. Zaterdagavond was er wel een contact tussen vertegenwoordi gers van b. en w. en de krakers Uit spraken van burgemeester Polak op de televisie dat de bezetting niet le dulden was brachten de krakers er echter toe van verder overleg af te zien. Het wantrouwen groeide toen de ge meente verklaarde dat het bewuste pand bestemd was voor buitenlandse werknemers die in brandgevaarlijke pensions verblijven. Volgens de kra kers probeerden b. en w van Amster dam „slachtoffers van de woning nood" tegen elkaar uit te spelen. Op een persconferentie verklaarde wethouder G. J. Wolffensperger giste ren dat de plannen al van februari dateren. Hij toonde ook de stukken die aangaven dat de gemeente in on derhandeling was met de aspirant- koper van het pand. Juridisch eige naar van het pand is Verlinden Be heer die echter een voorlopig koop contract heeft gesloten met de beer Batstra. Deze zou op zijn beurt het pand willen verhuren aan de gemeen te voor de huisvesting van buitenlan ders. Ontstemd Volgens het Amsterdamse gemeente raadslid Peter Lankhorst blijkt ech ter uit dezelfde stukken dat om de huurprijs van 140.000 gulen per jaar eruit te halen en zeker 70 mensen in een vrij kleine ruimte gehuisvest moeten worden. Hij toonde zich daar zeer ontstemd over. Onduidelijk was gisteren nog waarom de plannen voor de bestemming van het pand pas vorige week bekend werden gemaakt. Vorige week zondag werd het pand voor de eerste keer door de mobiele eenheid ontruimd. Pas woensd&g meldde Wolffensperger naar eigen zeggen dat de gemeente plannen had met het betrokken pand. Ook nog onduidelijk was wie vorige week vrij dag opdracht heeft gegeven voor de ontruiming. Vermoed wordt dat Po lak al enige dagen van tevoren de politie de opdracht had gegeven elke kraakactie te voorkomen ADVERTENTIE Wie nerveus is verbruikt nutteloos te veel energie. Nerveuze mensen ziin dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom en lusteloos en kunnen daardoor 's avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispcrt kan hen daarbij helpen. Valdisperi is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Valdispcrt brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispcrt dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdisperi. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. op koekjes met ADVERTENTIE deelt haar cliënten mede dat, gezien de stijging van de rentetarieven op de kapitaalmarkt met ingang van 3 maart 1980 de opslag op de debetrente voor kredieten in rekening-courant met zal worden verhoogd tot 1Vs%. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM „Wanneer vakbeweging en werkgevers niet vóór 12 maart tekenen vertonen dat zij het gesprek in de Stichting van de Arbeid willen voortzetten, dan moet de loonpauze niet worden verlengd, maar moet meteen de loonmaatregel van kracht worden." Dit zei minister Albeda zaterdag voor de TROS-radio. t BREDA (ANP) In de Bredase hart- kliniek De Klokkenberg zullen de ko- j mende week geen open hartoperaties j worden uitgevoerd. Er zijn proble- i men gerezen tussen het cardiologen- I team van het Ignatius ziekenhuis in j Breda en het hartchirurgisch team t onder leiding van dr P. van der I Schaar. 1 Het samenwerkingsverband tussen 2 belde groepen is, hoewel er al meer dan zestig operaties zijn uitgevoerd. nog altijd niet formeel geregeld. Dins- I dagavond zullen de besturen van bei- I de ziekenhuizen over de gerezen pro blemen praten. De directeur perso neelszaken van het Ignatiuszieken- huis. L. T. Melcherts, verwacht dat de problemen binnen afzienbare tijd uit de weg zijn geruimd. Het bestuur van De Klokkenberg heeft de hartopera ties voorlopig voor een week opge schort. Volgens de heer Melcherts hebben de cardiologen die namens het Ignatius- ziekenhuis in het zogenaamde indica tie-stellend team zitten, het gevoel dat ze niet of nauwelijks bij de be sluitvorming worden betrokken. Dit team. dat bestaat uit chirurgen, anes thesisten en cardiologen, bepaalt wel ke patiënten wel en welke niet wor den geopereerd. FNV-vice-voorzltter Wim Spit zei zaterdag op een demon stratieve bijeenkomst in Heerlen over de besprekingen in de Stichting van de Arbeid: „Het is onwaar wanneer de regering zegt dat de deur nog op een kier staat. Er viel geen kier meer te bekennen, laat staan een deur." Voor de FNV zijn de bespre kingen tus»en de sociale part ners en het kabinet derhalve ook milsukt. Het ziet er niet naar uit dat de FNV nog voor 12 maart zal deelnemen aan het gesprek in de stichting Minister Albeda zei verder dat de koopkrachtdaling van mo daal tot een half procent be perkt moet kunnen blijven als zaken als Incidentele loons verhoging, arbeidstijdverkor ting en vervroegde uittreding worden geschrapt om alle ruimte te geven aan de lonen. Albeda zei teleurgesteld te zijn over de acties van de FNV. „Een loonmaatregel zou ln deze moeilijke situatie niet nodig moeten zijn. Het geeft een gevoel van verbazing dat men zich zo druk kan maken over de lonen, terwijl het gro te punt de werkgelegenheid is. Mijn ergernis daarover ver taal ik in vastbeslotenheid. Wij gaan door. wat er ook aan acties wordt georganiseerd", aldus minister Albeda. Acties Ondertussen gaan de voorbe reidingen van de door de FNV georganiseerde landelijke ac ties. die morgen gehouden worden, door Naar verwach ting van de FNV zullen zo'n honderdduizend werknemers morgen protesteren tegen het loonbeleid van het kabinet Van Agt. De federatieraad van de grafi sche bond van de FNV „Druk en Papier" heeft al zijn leden opgeroepen om morgen mee te doen met de FNV-acties. Dit kan inhouden (maar daar over bestond gisteren nog geen zekerheid) dat middag kranten dinsdag en ochtend bladen woensdag niet kunnen verschijnen. De werkgevers ln de grafische sector hebben de grafische bonden gedreigd met een kort geding als deze bezwaren te gen het regeringsbeleid uiten via acties tegen de werkge vers. Volgens de secretaris AMSTERDAM (ANP) Als de leden van de Industrie bond FNV bij Hoogovens vandaag „ja" eggen tegen een proteststaking tegen het loonbeleid van de regering, dan gaat het bedrijf voor het eerst sinds 1973 „plat". Aldus zondagavond een woordvoer der van de Industriebond FNV, nadat de bond overleg met de directie van Hoog ovens had gevoerd. Volgens de woordvoerder is er over eenstemming over het feit, dat een kleine ploeg aan het werk blijft om voor de veilig heid te zorgen. De woordvoerder zei dat alle werknemers van het bedrijf een brief van de directie heb ben ontvangen waarin aan iedereen gevraagd wordt vandaag naar een van de drie vergaderingen te gaan. I»e di rectie zou denken dat bij een grote opkomst het „neen" te gen de acties het zal winnen. van de grafische bond, Piet van Buul, gaan de acties ech ter gewoon door. „Het dreige ment van de werkgevers om ons een kort geding aan te doen is een schandalige po ging om grafische werkne mers en vakbonden te intimi deren. Voor dit dreigement zal Druk en papier niet door de knieën gaan", aldus Van Buul De grafische bond van het CNV betreurt het dat de FNV er naar streeft alle landelijke dagbladen morgen plat te leg gen. „Wij wijzen dit soort ac ties volstrekt af," aldus de voorzitter van de CNV-bond. Ook het Gereformeerd Maat schappelijk Verbond, een or ganisatie van werkgevers en werknemers, keurt de FNV- acties af. Stakingskas FNV-voorzitter Wim Kok zei zaterdag op een FNV-biJeen- komst in Rotterdam dat de FNV zich niet bij een parle mentaire goedkeuring van de loonwet zal neerleggen. Hoe de actie er na 4 maart uitziet, wanneer het parlement wél zijn goedkeuring zou hechten aan een loonmaatregel, kon Kok niet zeggen. De stakings kas gaat niet onvoorwaarde lijk open omdat hij niet onbe perkt gevuld is en de bonden daarover beslissen. aldus Kok De FNV-voorzitter riep op tot eenheid in de strijd tegen de loonpolitiek van dit kabinet Speerpunten van de acties te gen de kabinetsplannen lig gen morgen in Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. Daar zijn demonstratieve bij eenkomsten op respectieve lijk de Dam. de Coolsingel en het Malieveld Verder staan op het programma 24-uurssta kingen ln tal van industriële bedrijven en in de havens van Rotterdam en Amsterdam Daarnaast organiseren de ambtenarenbonden in ver scheidene plaatsen werkon derbrekingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3