Nederland staat op een tweesprong. Wie zwijgt, stemt toe. Die wet mag er niet komen! Morgen gaat de volksvertegenwoor diging pratea Over het lot van miljoenen Nederlandse werknemers en uitkeringstrekkers. Deze week zullen we horen wat het parlement met ons voor heeft. De regering wil een nieuwe loonwet Dat betekent: géén handhaving van de koopkracht. Verlaging van de ambtenarensalarissen en uitkeringen. Een uitgeklede prijscompensatie. Geen onderhandelingen over arbeidstijd verkorting en uitbreiding van de werk gelegenheid. Kortom: de vakbeweging moet voor jéren buiten spel gezet. De FNV zal zich hiertegen tot het uiterste verzetten. Wij pikken het niet. Wij willen onder handelen over de koopkracht, over lonen en uitkeringen, over de werkgelegenheid Dat is onze taak en ons recht. En dat recht laten we ons niet afpikken door een regering. De regering voert een crisispolitiek, die steeds sterker doet denken aan de dertiger jarea De slachtoffers zijn bij voorbaat bekend Dat bent werknemers en uitkerings trekkers. En dat zijn niet: de grote winst makers en de vrije-beroepers. De FNV weet ook wel dat de econo mische problemen aangepakt moeten wordea Wil daarover onderhandelen. Maar dan wel als een mondige partij. Niet alleen over lonen en uitkeringea Ook over de inkomensverschillea Over de superwinsten van de oliemaatschappijen. Over de manier waarop winsten en overheidsteun gebruikt moeten worden voor nieuwe banea Over de energie. Over onderwijs en over andere collectieve voorzieningen. Wij hebben niet alleen het récht, maar zelfs de plicht om voor de belangen van de Nederlandse werknemers op te komea Wij wijzen het verwijt af dat we buiten de rechtsorde zouden treden. We willen nog altijd verantwoordelijk heid dragea Maar dan moet dit ons wel mogelijk worden gemaakt. Door de regering. En als die niet wil, door onze volksvertegenwoordigers. Die tot taak hebben onze democratische rechten te bewaken, niet alleen in, maar ook buiten de Tweede Kamer. De werkgevers kijken schijnheilig toe. Wij vinden dat zij zich niet kunnen verschuilen achter een regering die meer oog lijkt te hebben voor hün belangen dan voor de uwe. Om dit alles is en blijft de FNV in verzet. Totdat we weer in vrijheid mogen onder handelen. Over alle zaken die onze leden raken. Géén nieuwe loonwet dus. Maar een echt gesprek Over alle problemen. Over de vraag hoe we niet alleen nü maar ook in de toekomst komen tot een recht vaardig beleid Zo'n beleid eisen we. En een regering die daar niet aan tegemoet komt, moet op blijvend verzet rekenen. Morgen, 4 maart, wordt dat duidelijk overal in het land 't Kabinel monddood De FNV pikt i niet Hoe méér mensen morgen meedoen,® hoe sterker we staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 20