Van kapitalistisch reptiel tot 'groot marxist' Intensief beraad over neutraal Afghanistan Gijzeling in Bogota kan lang gaan duren v Geen autonomie voor Andalusië Staatsgreep was een dappere daad, maar wat nu? Britse waarnemers in Rhodesië tevreden VN-commissie naar gijzelaars Dagelijkse meldingsplicht voor Surinaamse ambtenaren .ZATERDAG 1 MAART 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET door Johan ten Hove Van Chinees staatshoofd via „kapitalistisch reptiel" naar „groot marxist-leninist". D3t is in het kort de gang van Liu Shaoqi, de verguisde Chinese president, die gisteren door het centrale comité van de Chinese communistische par tij in ere werd hersteld. Liu heeft dat laatste niet mee mo gen maken. Hij is in het begin van de jaren zeventig in ver getelheid gestorven. De aankondiging van het centrale comité, dat gisteren zijn plenaire zit ting afsloot, is meer dan het herstel len van onrecht, meer dan een duik in het recente verleden en het gladstrij ken van een historische plooi De postume rehabilitatie van Liu Shao qi. de grootste tegenstander van de overleden partij-voorzitter Mao Ze- dong. moet gezien worden als een formele afsluiting van het Mao-tijd- perk en is van groot belang voor de toekomst van de Volksrepubliek. De rehabilitatie, en ook de andere maat regelen van het centrale comité ge ven aan dat China voort zal gaan op het pad van de modernisering, zoals dat is uitgestippeld door de huidige sterke man Deng Xiaoping, de vroe gere premier Zhou Enlai en niet te vergeten het vroegere staatshoofd Liu Shaoqi. Ook formeel heeft nu de gematigde en pragmatisch lijn. het ..produktief-zijn" de overhand op de radicaal-revolutionaire lijn. het .jood-zijn". Macht In de korte historie van de Chinese Volksrepubliek hebben vertegen woordigers van deze lijnen verschei dene malen gestreden om de macht in Peking, waardoor die geschiedenis gekenmerkt wordt door een merk waardige golfbeweging. Perioden waarin de nadruk lag op snelle econo mische en technologische ontwikke lingen. geleid door de gematigden, werden afgewisseld door perioden waarin ideologischs zuiverheid en re volutionair elan, geleid door de radi calen. op de voorgrond stonden. Chi na werd meegesleept en geteisterd door massale campagnes waarin zui veringen op grote schaal plaatsvon den en die gepaard gingen met een harde machtsstrijd aan de top. Een van de belangrijkste ideologi sche campagnes van de radicaal Mao Zendong was de Grote Sprong Voor waarts (1957-1960) waarin getracht werd via massale mobilisatie en veel revolutionair jargon de economische groei te versnellen. Het werd een fias co. Mao verdween naar de achter grond en de gematigden onder lei ding van president Liu en Deng Xiao ping moesten de brokstukken oprui men in de fase die wel wordt aange duid als de periode van de Nieuwe Economische Politiek. Liu en zijn „managers" slaagden er in 1965 in de produktie te herstellen tot het peil van voor de Grote Sprong. Maar Mao had niet stilgezeten. De Nieuwe Economische Politiek was volgens hem een verloochening van de Chinese revolutie en in 1965 begon bij de felste en meest spectaculaire campagne. De Grote Proletarische Culturele Revolutie, bekend van de miljoenen rode gardisten, die zwaai- Oud-president Liu Shaoqi op een foto uit 1949 end met het rode boekje de straten van de Chinese steden vulden, deed zijn Intrede. De radicalen zuiverden de partij-kaders van „bourgeols-ele- menten" en zowel Liu Shaoqi als Deng Xiaoping moesten als „kapita listische reptielen" het veld ruimen. Liu 8haoql verdween in de politieke vergetelheid en het ls zelfs niet be kend wanneer hij precies ls over leden. Formeel duurde de Culturele Revolu tie tot 1969 (toen werd er door voorzit ter Mao zelf een eind aan gemaakt op het negende partijcongres) maar de naweeën duurden tot in 1976. toen de belangrijkste radicale leiders werden gearresteerd en als de bende van vier de geschiedenis ingingen. Deng werd in april 1973 voorzichtig door premier Zhou Enlai terugge haald. omdat deze een kundig be stuurder nodig had voor de plannen om van China tegen het eind van deze eeuw een modeme geïndustrialiseer de natie te maken. Deng bekende in het openbaar zijn zonden en nam tijdens de ziekte van Zhou Enlai al diens functies waar. Maar de radica len hadden toen nog zoveel macht dat ze wisten te voorkomen dat Deng Zhou Enlai, die op 8 Januari 1976 stierf, opvolgde. Hua De onbekends Hua Ouofeng werd premier en in een harde campagne verdween Deng voor de tweede maal van het politieke toneel, nu als „be- wandelaar van de kapitalistische weg". Een massale demonstratie voor Zhou en Deng op het Tien An Men plein (Plein van de Hemelse Vrede) ln Peking werd in april 1976 hard uit elkaar geslagen met medewerking van het hoofd van de lijfwacht van Mao. Wang Dongxlng en burgemees ter van Peking Wu De De radicalen leken overwonnen te hebben. Maar op 9 september van hetzelfde Jaar stierf Mao Zedong en kon het polltbu- ro het niet eens worden over zijn opvolging. In de verwarring plaatste de nieuw- bakken premier Hua Guoffeng zijn coup. liet de radicalen arresteren en werd uiteindelijk zelf partijvoorzit ter. In de zoveelste campagne werd de bende van vier beschuldigd van alles wat er in China mis gegaan was. mis ging en mis zou kunnen gaan en werd aangedrongen op terugkéér van Deng. In Juli 1977 was het zover. Deng werd ln ere hersteld, kreeg zijn func ties terug en geldt sinds die tijd alt een van de machtigste mannen in China. Met bekwame spoed zorgde hij ervoor dat medestanders van zijn pragmatische lijn de burelen in Pe king gingen vullen en dat tegenstan ders aan de dijk werden gezet. Zo werden gisteren nog vier tegenstan ders, onder wie Wang Dongxing en Wu De uit het centrale comité gezet en vervangen door beschermelingen van Deng. De moeilijkste hobbel voor Deng en de zijnen was het radicale maoisme, de erfenis van de legendarische grondlegger van de Chinese Volksre publiek. Mao Zedong. Het centrale comité heeft deze week de tijd rijp geacht daaraan een eind te maken. In die zin is het postume eerherstel van Liu Shaoqi een posthume verguizing van Mao Zedong. LONDEN, NEW DELHI (Reuter. AFP, AP) Engeland heeft het plan van de Europese Gemeenschap om van Afghanistan een neutraal land te maken officieel aan de Sowjet-Unie voorgelegd. Dit is gisteren door het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De Britse onderminister van buiten landse zaken, sir Donald Maltland heeft daartoe de Russische ambassa deur in Londen, Nikolai Loenkow, donderdag al op het ministerie ont vangen en hem het plan uiteengezet. Het door de Britse minister van bui tenlandse zaken, Lord Carrington, opgestelde plan beoogt een „neutraal en niet-gebonden Afghanistan" in ruil voor de terugtrekking van de Russische troepen. Deskundigen van de negen EG-landen hebben in Rome de details van het plan nader uitge werkt en die zullen binnenkort naar Moskou worden gestuurd. algemene bewoordingen zijn steun uitgesproken voor het plan. Gisteren had Vance een onderhoud met de Russische ambassadeur in Washing ton, Anatoli Dobrinin, en het is vrij wel zeker dat het plan ook daar ter sprake is gekomen. In Washington deden geruchten de ronde dat Bobri- nin bezig is met het voorbereiden van een ontmoeting tussen Vance en diens Russische collega, AndreJ Gro- miko. De Amerikanen lijken wel te willen onderhandelen, maar donder dag werd nog wel gezegd dat daar voor het Russische leger uit Afgha nistan teruggetrokken dient te zijn. Dobrinin De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Cyrus Vance, heeft in India, dat een belangrijke rol speelt in de club van niet-gebonden landen, heeft een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse zaken naar Londen gestuurd die het plan moet gaan bekijken. Maandag voert- hij in Londen besprekingen. Daarna reist de man door Washing ton en Ottawa. Ook de Westdultse bondskanselier Helmut Schmidt reist volgende week naar Washington om met president Jimmy Carter over de5 kwestie-Afghanistan te praten. Vanuit het Afghaanse buurland Pa kistan kwamen gisteren berichten dat in de hoofdstad Kaboel en andere Afghaanse steden de acties tegen de aanwezigheid van de Russische strijdkrachten doorgaan. Tevens werd gezegd dat de arrestaties van met name sjiltlsche moslems nog steeds doorgingen. En verder zou een pas opgerichte partljmilltie in Ka boel wel degelijk doorgaan met het executeren van gevangen genomen sjiieten. Jakarta-Rotterdam om de Kaap: vroeger onze voornaamste handelsroute - nu de route van de eerste Nederlandse oceaanrace. En Nederland kan hem winnen. Aart boord b»j Dirk Nauta voor de specerijen race In de nieuwe Zero BOGOTA (Reuter, AFP, AP) Gewapende guerrillastrijders die in de ambassade van de Dominicaanse Republiek ln de Colombiaanse hoofdstad Bogota een groot aantal diplomaten in gijzeling houden, hebben gisteren weer vijf vrouwen vrijgelaten, onder wie de ambassadeur van Costa Rlca. TEHERAN (AFP. Reuter) De VN- commissie die de misdaden van de ex-sjah van Iran moet onderzoeken zal toestemming krijgen om de gijze laars ln de bezette Amerikaanse am bassade te bezoeken. Dit heeft de Iraanse minister van buitenlandse za ken Gotbzadeh gisteren na een verga dering van de regerende Revolutio- nalre Raad bekendgemaakt. Eerder lieten de overvallers, leden van de communistische beweging M-19, al twee gewonden, één Jongere en zeven vrouwen vrij. De Indruk was dat er ln totaal nu nog 41 mensen in gijzeling worden gehouden door 29 guerrillastrijders. In ruil voor vrijla ting eisen de overvallers de vrijlating van de politieke gevangenen ln Co lombia, een losgeld van vijftig mil joen dollar en publlkatle van een ver klaring ln de kranten van de landen die vertegenwoordigd worden door de veertien ambassadeurs die worden vastgehouden. Maanden Het zag er gisteren naar uit dat de gijzellngsaffalre een langdurige zaak gaat worden. Commandant „nummer één" van de overvallers liet weten dat men bereid ls om maanden door te gaan met de actie. Het Colombiaanse Rode Kruis bracht gisteren in ieder geval maar vast matrassen, eten en sigaretten en haalde het lichaam weg van een van de overvallers die bij de actie om het leven kwam. Ook kwa men twee artsen op bezoek om een gewonde vrouw te onderzoeken, maar zij hoefde niet naar het ziekenhuis De guerrillastrijders lijken al wel ln onderhandeling te zijn met de rege ring van president Julio Cesar Tur- bay Ayala. De overval op de Dominicaanse am bassade In Bogota ls de zesde actie tegen een diplomatieke missie ln La- tlJns-Amerika ln de laatste paar we ken. Een zevende actie van Salvado- riaanse studenten tegen de ambassa de van hun land ln Panama-Stad werd gisteren na enige uren weer be ëindigd, zonder dat er slachtoffert vielen. Bij alle diplomatieke vertegenwoor digingen in Latijns-Amerika zijn de veiligheidsmaatregelen opgevoerd. Vooral ln de Middenamerikaanse stad El Salvador ls de laatste tijd heet wat afgegijzeld. Daar werden de am bassades bezet van Venezuela. Costa Rlca, Spanje en Panama. In Guate mala werd de Spaanse ambassade bezet door een groep demonstrerende boeren, terwijl in Mexico-Stad oppo santen van het bewind de ambassa des van België en Denemarken bezet ten. De Peruaanse regering heeft ex» tra maatregelen genomen ter be scherming van de buitenlandse verte genwoordigingen. De Verenigde Sta ten hebben inmiddels de helft van hun diplomatieke staf uit El Salvador teruggehaald. SALISBURY (Reuter, AFP, AP) De verkiezingen onder het zwarte volksdeel van Rhodesië, die drie dagen hebben ge duurd en waaraan gisteren een einde kwam, zullen een eerlijk beeld opleveren van de wil van het Rhodesische volk, zo zeiden gisteren tien Britse parlementariërs, die als waarne mers de verkiezingen bijwoonden. Daar was niet iedereen het mee eens. In Salisbury zeiden woordvoerders van alle drie grote zwarte partijen, het Zanu-Patriottisch Front van Ro bert Mugabe, het Patriottisch Front van Josjua Nkomo en de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad van bis schop Abel Muzorewa, dat de andere partijen gebruik hadden gemaakt van intimidatie en fraude om beter uit de verkiezingen te komen. De drie partijen houden zich het recht voor de uitslag van de verkie zingen. die volgende week dinsdag bekend zal worden gemaakt, aan te vechten. Aangezien niet elke partij een overwinning kan behalen zal dat dus zeker gebeuren. Met name Muzorewa's partij werd beschuldigd van fraude. Zijn mede standers zouden door het uithalen van een truc meer dan één keer heb ben kunnen stemmen. Als laatste groepering togen onge veer 22.000 zwarte guerrillastrijders van het vroegere Patriottisch Front naar de stembus. In het kader van de wapenstilstand hielden zij zich op ln een aantal door het Britse Gemene best bewaakte kampen en legden zij even de wapens neer om hun stem uit te brengen. De commandanten heb ben hen gisteravond opgeroepen in de kampen te blijven, maar er wordt gevreesd dat zij zich, als hun leiders het niet eens zijn met de verkiezings uitslag, niet zullen houden aan de wapenstilstand en als vanouds de wa pens weer opnemen. Gouverneur Lord Soames verwachtte dat geen der leiders de absolute meer derheid zou behalen in het 100 zetels tellende parlèment (80 voor de zwar ten en 20 voor de blanken) en hij zou er bij de politici op aandringen een coalitie te vormen. Wel wordt ver moed dat Mugabe de meeste stem men zal halen. SEVILLA (Reuter, AFP) Een referendum over een snelle invoering van zelfbestuur in de in het zuiden van Spanje gelegen streek Andalusië leverde weliswaar 55,4 Ja-stemmers op, maar de meerderheid was onvoldoende. Guerrillastrijders van Robert Mugabe's leger op weg naar de stembus. Bepaald was dat het referendum ln alle provincies van Sevllla een abso lute meerderheid aan Ja-stemmers moest opleveren en die meerderheid ontbrak ln twee provincies. Daarmee heeft de regering ln Madrid haar zin gekregen, die een snelle autonomie van het gebied bij nader Inzien toch niet wenste en de bevolking opriep tot stemonthouding. Vijfendertig procent van de kiezers bleef thuis, al moet daarbij vermeld worden dat de opkomst in Andalusié bij vorige refe renda en verkiezingen ook nooit erg groot was. Linkse politici en voorstanders van autonomie voor Andalusië vrezen nu dat de door Madrid voorgestelde al ternatieve langzame overgang naar zelfbestuur het gebied zelf minder bevoegdheden zal geven. Opmerke lijk ls dat het totale aantal voorstem» mers (55,4) ln Andalusië feitelijk nog hoger was dan het aantal voorstan ders bij de ln Catalonië (52,3) en Bas- kenland (53,9) gehouden referenda. Alleen vanwege het feit dat ln de provincie Almeria maar 42,3 en ln Jaen 49.9 procent voorstander van autonomie was. gaat de autonomie voorlopig niet door. Volgens de Spaanse grondwet gaan nu Andaluslsche parlementariërs en plaatselijke politici gezamenlijk een statuut voor zelfbestuur opstellen, dat dan als wet het Madrileense par lement moet passeren. Daarna moe ten er dan eerst vijf Jaar verstrijken voordat het gebied voorstellen kan doen voor meer autonomie. door Wim Jansen PARAMARIBO Tweehonderd opstandelingen die heel Suriname onder controle houden. Het lijkt zonder de steun van de bevolking vrijwel onmogelijk. Toch wordt de twijfel al voelbaar. De staatsgreep was een dappere daad. zeggen de Surinamers. Maar wat moet je nu met de macht die je aan zo'n daad overhoudt? In St Laurent, een zesduizend inwoners tellend gehucht in Frans Guyana aan de grens met Suriname, is weinig te merken van vluchtelingen. Volgens de geruchten zouden ongeveer vierhonderd Surinamers na de staatsgreep illegaal hier het land Zijn uitgevlucht. Dat moet niet moeilijk geweest zijn. Tientallen kano's met buitenboordmo tor hebben altijd al voor een druk verkeer gezorgd over de rivier de Marowijne. die St. Laurent van de Surinaamse grensplaats Al- bina scheidt. De Inzittenden van die koria- len hebben zich nooit met douaneformali teiten bemoeid en eventuele vluchtelingen zullen hier dus weinig problemen gehad hebben. Maar vierhonderd vluchtelingen zouden in dorpen als St. Laurent, met slechts drie kleine hotelletjes, zeker opvallen Ook van de Franse legionairs, die hier volgens som mige persberichten zouden zijn samenge trokken na het nieuws van de staatsgreep, is geen spoor te bekennen. De bewoners van het dorp zeggen niets te hebben gemerkt van de machtsovername. De Nationale Militaire Raad kondigde in een communiqué aan dat de militairen het hele land onder controle hebben, want „naast Paramaribo hebben de militairen ook in Albina en Nickerie de belangrijkste posten onder controle". De structuur van Suriname is een van de factoren die het mogelijk maakten met zo weinig mensen een staatsgreep te plegen. Want de oostelijke grensplaats Albina en Nickerie in het westen aan de grens met het voormalige Brits Guyana vormen samen met Paramaribo de drie strategische pun ten van waaruit het hele bewoonde deel van Suriname ls te controleren. In Albina houdt slechts een heel klein groepje soldaten zich bezig met de bewa king van de landsgrenzen. Op de 140 km lange tocht naar Suriname was niet één vertegenwoordiger van het leger te zien. Pas in Paramaribo herinnerde enkele bewapen de soldaten voor de ingangen van over heidsgebouwen aan de ingreep van het leger. Lege straten Het is moeilijk voor te stellen hoe zo'n kleine groep militairen zo snel en efficiënt het openbare leven in Paramaribo onder controle kon krijgen, 's Avonds om zeven uur zijn de anders op dit moment overvolle straten volledig verlaten. Iedereen houdt zich aan het uitgaansverbod en kijkt vanaf de balkons naar de ongewone aanblik van de lege straten, waardoor slechts af en toe pantserwagens langzaam voorbij rijden. Het nog steeds geldende uitgaansverbod ls overigens één van de weinig Impopulaire maatregelen die de Nationale Militaire Raad heeft getroffen. De acht leden van deze raad geven blijk goed op de hoogte te zijn van de onvrede onder de bevolking. Zij haken daar handig op ln. Donderdagavond vertoonde de televisie opnieuw weinig frisse beelden van drie mannen in de Membre Boekoe kazerne, die kermend van pijn over de grond rolden. Ze waren opgepakt wegens verkrachting en kregen voor de televisieca mera hun straf uitbetaald in slagen met de wapenstok op het ontblote bovenlijf. Twee Surinaamse kranten toonde zich gisteren zeer tevreden over deze aanpak van crimi-' naliteit. Ambtenaren Ook op de algemene onvrede over het falen de en veel te logge ambtenarenapparaat is het militaire bestuur Ingegaan. Alle ambte naren zijn nu verpilcht zich om zeven uur te melden op het kantoor waar ze thuis horen. Volgens majoor Bouterse, één van de leden van de Militaire Raad, is het ambtenaren apparaat volledig uit de hand gelopen. „Wij gaan de 45 000 ambtenaren aan banden leggen en doorlichten. Degenen die geen werk hebben zullen we elders p1 jatsen waar wel mensen nodig zijn". Dit betekent dat men waarschijnlijk een einde gaat maken aan de vele baantjes, die alleen maar op papier bestaan. Eerdere regeringen hebben volgens een patrouille rende soldaat vele vrienden een functie als ambtenaar gegeven zonder dat die mensen ooit op hun werk verschijnen. Hij beschul digt geen bepaalde partij, alle partijen die ooit in de regering zaten hebben zich vol gens hem hieraan schuldig gemaakt. Het dagblad Vrije Stem schreef gisteren spottend dat het wel dringen zal worden als alle ambtenaren gevolg geven aan de op roep. „Er zijn waarschijnlijk niet eens ge noeg bureaus voor al die schrijvers en tech nocraten en evenmin voldoende typemachi nes voor al die typistes" „Als alle landsdienaren morgen op het ap pèl verschijnen zijn waarschijnlijk de kan toren te klein om hen te bevatten Een diensthoofd vertelde ons enkele maanden geleden dat hij vroeger twintig man perso neel had en nu 130, terwijl in feite het werk minder ls geworden", schrijft de Vrije Stem. dat het artikel over de verschijningsplicht van de ambtenaren beëindigt met de zin: „De opvoedende waarde van deze maatre gel is bijzonder groot." Alles wordt beter Dezelfde krant meldt dat de Surinamers de militairen zien „als de mensen die een einde zullen maken aan corruptie, straatroof, diefstal, lanterfanterlj van landsdienaren, arrogantie van vakbondsleiders en politici, waterleidingmisère, armoede en gebrek, wo ningnood. kortom alles wat de laatste Jaren zo jammerlijk fout ls gegaan" De in jaren opgebouwde onvrede van de Surinamer samengevat in één zin. Een zin die aangeeft dat de populistische maatrege len van de militairen dankbaar worden ont vangen door de bevolking. Overigens is er ln de Surinaamse pers nau welijks kritiek te vinden op de nieuwe machthebbers. De militairen hebben geen censuur ingesteld, maar de redacties wel op het hart gedrukt geen negatieve dingen te schrijven. Ook de directeuren van de ra diostations Apinti en Rapar kregen van het militaire gezag het nadrukkelijk verzoek de luisteraars zo veel mogelijk ..positief te mo tiveren". Nadat de directeuren hun mede werking hadden toegezegd, mochten de zenders weer ln de lucht. Ook het comité van christelijke kerken (CCK) stelde zich zij het ln zeer bedekte termen achter de nieuwe machtshebbers op Het CCK sprak over een ..begrijpelijke verbittering" bij onderofficieren over een belangrijke taak die hen staat te wachten De kerken roepen hen echter op geen wraak te nemen op vorige bestuurders en de demo cratie te herstellen. Gefluisterd wordt dat de ondergedoken premier Arron de kerken heeft gevraagd te bemiddelen, zodat hij de garantie krijgt niet te zullen opgepakt. Verkiezingen Wij zullen de democratie zeker herstellen, zeggen de militairen voortdurend De hoop op verkiezingen, die voor eind maart waren gepland, is echter al min of meer opgege ven Eén van de leden van de NMR heeft al laten weten dat deze datum „helaas niet haaibaur is. hoe graag we dat ook zouden willen". Een krant heeft er zelfs op gewezen dat de staatsgreep binnen de grenzen van de grondwet kan blijven. De militairen zouden kunnen zoeken naar ministers uit het kabi net van Arron, die bereid zijn aan president Ferrier hun ontslag aan te bieden. De presi dent, die zich na de staatsgreep van elk commentaar heeft onthouden en nog steeds ln zijn palels woont, zou dan iemand kun nen vragen een zakenkabinet samen te stellen. De krant baseert zich op ..sommige staats* rechtgeleerden" Het ls niet moeilijk te ra den wie dan formateur zou moeten zijn Mr Eddy Bruma is inmiddels op verzoek van de militairen begonnen met de samenstelling van een „burgerraad", die achteraf natuur lijk ook „zakenkabinet" kan heten. En hierover beginnen de Surinamers zich een beetje ongemakkelijk te voelen. De voornemens van de militairen, die onver wacht makkelijk de macht in handen kre gen. zijn goed. vinden de meeste Surina mers Maar men heeft nadrukkelijk gezegd dat burgers die voornemens uit moeten voeren Wie zullen dat zijn? In Paramaribo kent iedereen de achtergronden van publie ke figuren en er zijn maar weinig ex-politici die geen boter op hun hoofd hebben Was aanvankelijk nog de reactie op straat: „De staatsgreep is goed. alles beter dan de rege ring van Arron". nu is dat beeld zich aan het wijzigen in „de staatsgreep ls goed. maar we moeten wachten wat er van komt" De onder Nederlandse Surinamers bestaarf- de weerzin tegen Bruma valt hier ln Para maribo nauwelijks te beluisteren Blijkbaar heeft men genoegen genomen met de ver klaring van de NMR dat Bruma ls benoemd vanwege zijn functie van deken van de balie en niet vanwege zijn politieke verleden Het wachten is op andere namen In fcet zaken kabinet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7