Van der Luit Zorgen om Schevenings strand Zoetermeer heeft geen enkele vorm van verslaafdenhulp Leidse raadsleden unaniem in afwijzing muziekcentrum Rond de Kerk Tolklijn Ontslag veroordeelde kok ongedaan gemaakt wattxlatiaiï 'aiiBsgi; Zeewering niet verzwakt, maar strandtenten willen meer zand Ministerie houdt beurs gesloten Begrafenissen-Crematies" Den Haag komt met 'energiebeperkers Twee adviseurs weg bij opvangcentrum Auto onder trein: twee doden Reacties op idee architect Ambtenarengerecht Agent breekt been op vijf plaatsen 24 Kleine woningen in Schilderwijk in gebruik genomen Eén gebouw voor bejaardentehuis muziekschool en bibliotheek tj A ZATERDAG 1 MAART 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H 6 8CHEVEMNGEN Het itrind ten noorden van de Scheveningse Pier is de afgelopen winter zo smal geworden dat strandtenthouders vrezen de komende zomer meer dan gewoonlijk last te hebben van het opkomend zeewater. Dat er veel zand verloren is gegaan is duidelijk te tien aan het clubhuis van de Kust Zeil Vereniging Seheveningea. dat een stuk hoger op de poten staat dan in het begin van de winter. Uit waterstaatkundig oogpunt Is er overigens ten noorden van Pier, waar ook het naaktstrand is gelegen, geen vuiltje aan de lucht, zo weet het Hoogheemraadschap Delfland te melden. Door een paar extreem hoge waterstanden, zo meldt Delfland, is er veel zand van het strand afgetrokken, dat terecht moet zijn gekomen op de zogenaamde vooroever, vlak voor de kust. Dat zand kan in de loop van de tijd vanzelf wel weer op het strand terug komen al hoeft men er niet op te rekenen dat dat in één seizoen gebeurt. De duinen ter plekke zijn niet aangetast. Kunstmatige ophoging van het strand zou alleen om recreatieve redenen nodig zijn en in dat geval mogen de kosten niet voor rekening komen van het hoogheemraadschap, maar is het ook een taak voor de gemeente Den Haag. Suggesties van de Vereniging van Strandtentexploitanten om zand van andere delen van het strand (bij voorbeeld direct ten noorden van het havenhoofd) te verschuiven naar het aangetaste deel van de Scheveningse kust, is door het hoogheemraadschap van de hand gewezen. Ook voelt Delfland niets voor verplaatsing van zand van de buitenste duinenrij naar het strand. Gisteren was overigens wel een bulldozer zand van de duinen af aan schuiven voor ophoging van de grond waar de strandtenten op moeten te staan. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De snel groeiende gemeente Zoetermeer komt voorlopig niet in aanmerking voor de vestiging van een consultatiebureau voor alcohol- en drugsverslaafden. Dit on danks de aanwezigheid van naar schatting 2500 verslaafden. Het ministerie van volksgezondheid stelt per jaar slechts achtenveertig miljoen gulden ter beschiiking voor hulp aan verslaafden. Het Haagse consultatiebureau, dat de Zoeter- meerse vestiging zou moeten opzet ten. zou om optimaal te kunnen draaien 8 miljoen gulden nodig heb ben. maar heeft voor dit jaar slechts 2.6 miljoen gekregen Door deze be vriezing van de subsidie (het is name lijk hetzelfde bedrag als in '78 en '79t, is de vestiging van een bureau in Zoetermeer uitgesloten geworden. Doordat het nu duidelijk is geworden dat het voorlopig onmogelijk is een gericht bureau voor verslaafden in Zoetermeer op te richten, blijft men aangewezen op de stichting maat schappelijk werk. Deze stichting is niet speciaal gericht op de verslaaf den problematiek, en Is daarom in de meeste gevallen genoodzaakt door to verwijzen naar de bureaus in Den Haag. Leiden en Delft Onbegrijpelijk Directeur van het Haags consultatie bureau. drs J. van Breugem, vindt het een onbegrijpelijke zaak dat een stad als Zoetermeer met zijn ruim 60.000 inwoners geen eigen bureau heeft. Dit terwijl Alphen aan den Rijn er wel een heeft. Volgens van Breugem komt men door de geringe financie ring van de verslaafdenhulp vooral in de regio steeds meer in de knel. Van Breugem: „Wij zijn hier in Den Haag ook al overbezet. De aange vraagde uitbreiding is al goedge keurd door alle instanties, behalve het college van ziekenhuisvoorzie ningen. Het college mag over de be slissing 9 maanden doen. dat zal dan ook wel weer gebeuren". Van Breu gem heeft het idee doorlopend tegen een muur te lopen. Op het ministerie krijgt hij steeds als antwoord dat er geen geld is. Dit terwijl het verslaaf- denprobleem al maar groter wordt. Het ergste vindt Van Breugem nog dat de verslaafden, met name in de regio, nu pas met een hulpverlenen de instantie in aanraking komen als zij al in een stadium verkeren waar in het noodzakelijk is dat zij opgeno men moeten worden. „Dat is natuur lijk veel te laat. Je moet ambulante hulpverlening hebben in alle stadia. Het is toch te gek dat iemand die hulp nodig heeft in een beginstadi um eerst een hele tocht moet onder nemen om gedegen hulp te ont vangen?". Dat er zulke situaties ontstaan als in Zoetermeer, wijt Van Breugem aan gebrek aan visie van het parlement. „Men realiseert zich in de Tweede Kamer nog steeds niet dat het aantal doden dat het gevolg is van alcohol en drugsverslaving het aantal doden als gevolg van hart- en vaatziekten allang voorbij is gestreefd". Van Breugem accentueert nog eens hoe weinig de volksvertegenwoordiging over heeft voor de hulpverlening aan verslaafden met de vergelijking dat met het bedrag dat hiervoor ter be-« schikking wordt gesteld in heel Ne derland een klein streekziekenhuisje j zich net kan be cruipen. Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden. W illem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 A K Letdeo. telefoon 071 - 14 26 44* Wassenaar. Deijlcrwcg 127. telefoon01751 - I 24 36 katwijk. Jan Tooropstraal 20. telefoon 01718 - 7 55 75 oerschoten. Hyacinthslraal 7. telefoon 01717 - 59 85 DELFT Ook Delft heeft nu na Rotterdam en Amsterdam een zogenaamde tolklijn voor buitenlanders. De tolklijn is een directe telefoonverbinding met het Tolkencentrum in Rot terdam. Turken en Marokka-i nen kunnen hiermee beschik ken over een tolk, die het ge sprek tussen de buitenlander en de Nederlands sprekende aan de andere kant van de lijn vertaald. De kosten van een gesprek. 4,50 per vijf minuten, zal de gemeente Delft voor haar reke ning nemen. Voor gemeentegebouwen DEN HAAO De gemeente Den Haag gaat bij alle gemeentelijke ge bouwen een energiebesparingscoör- dlnator aanstellen. Achter deze inge wikkelde naam gaat iemand schuil die tot taak krijgt het energiegebruik in de gebouwen te beperken. De coör dinatoren zullen hiertoe regelmatig' bijeenkomen en worden begeleid en geïnstrueerd door het Gemeentelijk Energiebedrijf. De aanstelling van deze mensen bij scholen, sportaccommodaties, stad huis en gebouwen van gemeentelijke bedrijven en diensten, is een gevolg van het werk van de gemeentelijke stuurgroep Energiebesparing, die eind vorig jaar werd geïnstalleerd. Voor de uitvoering van haar taak heeft de stuurgroep vijf werkgroepen opgericht, die zich respectievelijk be zig houden met educatie, bestem mingsplannen. verkeer en vervoer, voorlichting en energiehuishouding. De laatste werkgroep bekijkt in sa menwerking met de energiebespa-, ringscoördinatoren welke mogelijk heden er zijn voor energiebesparing in de gemeentelijke gebouwen en met welke kosten deze kunnen worden gerealiseerd. DEN HAAG Twee belangrijke ad viseurs zijn opgestapt uit het bestuur van het Haagse trefcentrum voor he roïne verslaafden aan de Prinse gracht. Als reden voor hun vertrek hebben directeur J. Breugem van het cen trum verslavingszorg Zeestraat en psychiater M. Kooyman opgegeven te weinig betrokken te zijn geweest bij het opstellen van de beleidsnota die het trefcentrum naar het gemeen tebestuur heeft gezonden. Kooyman is verbonden aan de Emiliehoeve, waar met een drugvrij ontwennings- programma wordt gewerkt. De twee adviseurs hebben een en ander laten weten in een brief die ze ^deze week zonden aan het stichtings bestuur van het trefcentrum. In het beleidsplan waar Breugen en Kooy man geen inbreng in hadden wordt door staf en bestuur van het trefcen trum een vrij tolerante houding inge nomen ten aanzien van de druk die op verslaafden moet worden uitge- 'voerd om ze aan ontwenningspro gramma's te laten deelnemen. UTRECHT (ANP) Gisteravond omstreeks 19.00 uur ls nog door onbe kende oorzaak $en personenauto op een met automatische halve bomen beveiligde overweg in de omgeving van Duivendrecht onder een trein ge komen. Daarbij zijn tweexdoden en een gewonde gevallen. Een combinatiefolo van het plan van architect Barkcma voor een muziekcentrum op de Beestenmarkt (rechts). Van een onzer verslaggevers LEIDEN Leidse gemeentebestuurders hebben afwijzend gereageerd op het idee van de architect Barkema een muziekcentrum in combinatie met een ondergrondse parkeergarage te bouwen aan het Galgewater en de Beestenmarkt, aan de rand van de b'nnenstad van Leiden. DEN HAAGi ANP) De gemeentelijke sociale dienst van Den Haag is verplicht de 22-Jarige Haagse hulpkok B.E.V., die werd ontslagen na een veroordeling wegens doodslag.'weer in dienst te nemen, als de kok dat wil. Het ambtenarengerecht, waar de hulpkok tegen zijn ontslag bij de GSD in beroep ging. achtte dit beroep gegrond en verklaarde het ontslag donder dag nietig. DORDRECHT De 22-jarige Dordt- se agent S. de Langen moest met een op vijf plaatsen gebroken been in een ziekenhuis worden opgenomen, na dat een door hem bestuurd politie- busje tegen een stadsbus opreed. De 24-jarige hoofdagent J. Vos en de 28- jarige stadsbuschauffeur M. A. de J. hepen kneuzingen en schaafwonden op. Het polltiebusje was op weg om assis tentie te verlenen bij de aanhouding van de 19-jarige H. J. H. Er werd gebruik gemaakt van zwaailicht en sirene. Het ongeluk gebeurde op de Burgemeester de Raadtsingel waar de politiebus door een rood verkeers licht reed. pvdAweth ouder Waal vindt de sug gestie van de Leidse architect ..getui gen van grote architectonische crea tiviteit maar volstrekt in strijd met de Leidse beleidsvoornemens' In de eerste reacties laten woordvoerders van WD en D'66 zich In soortgelijke bewoordingen uit De architect heeft het oude idee van de Stichting Leidse Binnenstad «een door de ondernemers gedomineerde belangengroep van binnenstadswln keiiers en bij het stadscentrum be trokken instellingen» voor een par keergarage onder het Oalgewater op gepakt om een aantal ingrijpende veranderingen in de binnenstad voor te stellen. De combinatie muziekcen trum parkeergarage maakt het m<> gelijk de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat af te breken Daarmee wordt ruimte gemaakt voor een nieuw warenhuis In de binnenstad aldus Barkema s meest opvallende voorstel Weliswaar heeft het CDA de bouw van een parkeergarage onder het Oal- gewatfr altijd toegejuicht" aldus CDA raadslid Van Zijp ..maar Ls Bar kema's voorstel de Stadsgehoorzaal te slopen onaanvaardbaar Van Zijp heeft een ander idee een parkeerea rage onder het Galgewater combine ren met het derde warenhuis Wethouder Waal zegt ..bijna bij voor baat te weten dat de bouw van een nieuw muziekcentrum in Leiden fi nancieel onhaalbaar is. ..Ik heb grote weerstanden tegen sloop van de akoestisch goede Stadsgehoorzaal De nieuwe beheersregeling voor de Stadsgehoorzaal de zaal is onder de verantwoordelijkheid van Groen- oordhallendirecteur De Jong ge bracht moet haar kansen krijgen", aldus Waal De stadsontwikkelingswethouder vindt het onzin, wanneer de gemeen te zich bezig zou gaan houden ..met plannen, die indruisen tegen het be leid. dat er geen parkeergarage aan de stationszijde van de binnenstad mag komen. Het winkelcentrum in de stad moet geconcentreerd worden rond de Burcht en mag zich niet verplaatsen richting station" Waal wijst erop dat de grote warenhuiscon cerns in Nederland geen initiatieven in binnensteden meer willen ont plooien Bovendien vindt hij het jam mer. wanneer de pleinvormige Bees tenmarkt een van de weinige open ruimtes in het Leidse stadshart, be bouwd zou worden Ook VVD-fractievoorzltter Kuijers verzet zich tegen sloop van de Stads gehoorzaal Verder acht hij ccn par keergarage onder het Galgewater in strijd met het Leidse verkeerscircula tieplan Ook Kuijers gelooft niet dat een warenhuisconcern bereid gevon den zal worden in de binnenstad te investeren D'66 raadslid Hoekema sluit zich bij Kuijers aan Ook Hoekema twijfelt aan de wenselijkheid van een par keergarage onder het Galgewater. Niet alleen vindt hij de locatie onge schikt, ook zou de exploitatie grote problemen geven Hij stelt voor van de Beestenmarkt een auto-vrij. aan trekkelijk evenementenplein te maken. In april vorig jaar veroordeelde de rechtbank in Den Haag V. wegens doodslag tot twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk Kort daarop volgde zijn ontslag bij het verpleeghuis ..De Heemstede waar hij vier Jaar in de keuken had gewerkt Reden voor dit ontslag was volgens de GSD. die de verpleegin richting beheert, de angst voor de driftbuien van de kok. die na het begaan van het misdrijf bij het perso neel zou leven. De hulpkok beschouwde dit als een extra bestraffing en tekende beroep aan bij let ambtenarengerecht. Tij dens de behandeling van dit beroep, een week geleden, betoogde de perso neelschef van de sociale dienst dat hij nooit klachten had gekregen over de hulpkok „Maar in tijden van werk loosheid wordt de voorkeur gegeven aan diegenen, die niets op hun kerf stok hebben", aldus de personeels chef. Omdat de raadsvrouw van de klager het vonnis nog niet had gelezen, kon zij niets meedelen over een schade vergoeding of het doorbetalen van het loon van haar cliënt. Ook was niet bekend of de hulpkok. die inmiddels ander tijdelijk werk heeft gevonden, terug wil naar zijn oude werkgever Kerkdiensten op pagina 8 In een oecumenische kerk dienst zondag in de Synagoge. Koornmarkt 10 in Delft wordt ge sproken over het thema „Amos een profeet spreekt" Aanvang: 12 uur. Ds. Van der Veer en het koor „Raveille" werken zondag mee aan een speciale kerkdienst op de vliegbasis Ypenburg nabij Rijswijk Aanvang 10.30 uur Het thema van de jeugddienst zondag in het Zoetermeerse wijk centrum Meerzicht is: „Wat ver wacht God van ons. vraag het Hem". Ds. Van Buuren gaat voor en de gospelgroep New Life Sing ers en organist Hagen verlenen- muzikale medewerking. Aanvang: 19 uur. Een „koepeldienst" voor jongeren zondag in de Hofrust- kerk. Hofrustlaan in Rijswijk, staat in het teken van „geloof en sexualiteit". Ds. Wigboldus praat daarover. De zang komt van drie koren onder leiding van de diri gent Hagg. het Laakkoor. het Cy- pruskerkkoor en het koor Da Pa- com. Aanvang: 20 uur. In een oecumenische dienst met en voor geestelijk gehandicapten zondag in de Adventskerk in Alphen aan den Rijn wordt gesproken over de tien geboden. Ds. Vree leidt de dienst. Aanvang: 17 uur. De zich „relipopgToep" noemende band 'New Hope uit de VS treedt zondag op voor het Voorburgse jongeren centrum Time Out in de Konings- kerk. Aanvang: 19 uur. De „reli-tv- ster" Sipke van der Land gaat 'voor in een kerkdienst. De avondgebeddiensten in Den Haag zijn vanavond in de Bethlehem- kerk (19.15 uur), de Julianakerk (19.15 uur), de Bethelkerk (19.15 uur), de Maranathakerk (19.15 uur), het hervormd Rusthuis (18.30 uur) en de Kloosterkerk (19.15 uur). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zeven nieuwe bewo ners van de nieuwe twee-persoons woningen in de Van der Duynstraat in de Haagse Schilderswijk hebben gisteren van wethouder Vink volks huisvesting» de sleutels voor hun voordeur uitgereikt gekregen De 24 kleine woningen die de gemeen te in de Van der Duynstraat heeft gebouwd zijn volgens een woordvoer der op het stadhuis de eerste die In Den Haag gebouwd zijn binnen de regeling van oud-staatssecretaris Van Dam De huren bedragen bijna 240 gulden per maand Het was ook het eerste woningbouwplan dat de gemeente zelf ter hand nam. na lange tijd alle sociale woningbouw overge laten te hebben aan de woningbouw verenigingen Een tweede gemeente lijk bouwplan wordt momenteel uit gevoerd In het Scheveningse Zeezwa luwhof. Leiderdorp: Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De streekmuziek- school Rijnakkoord, het bejaarden tehuis De Dillenburg en de plaatse lijke bibliotheek in Leiderdorp ne men binnen twee jaar gezamenlijk hun intrek in een nieuw gebouw. Voor dit gebouw is gisteren op de hoek van de Engelendaal en de Vos- siuslaan, in het moderne deel van het dorp. de eerste paal geslagen. Het centrale deel van het centrum wordt een klein concertzaaltje met 250 zitplaatsen. De zaal wordt om ringd door tien leslokalen van de muziekschool. Aan het muziekge- deelte van het gebouw wordt de bi bliotheek vastgeplakt. Het nieuwe bejaardentehuis van de Dillenburg r— het oude gebouw is vorm van twee woonflats. Tussen de nieuwbouw komt een directe verbln- gen completeren het geheel. Het ge- hopeloos verouderd krijgt de flats en de openbare ruimtes van de ding. In totaal 75 vrije sector-wonin- bouw wordt vier bouwlagen hoog. O

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6