S Onzeker gedrag ouders maakt het kind angstig Goed jaar voor Centrale Suiker Uit brieven van lezers FNV en CNV toch om de tafel met directie Shell Duits reclamewerk van betere kwaliteit CO De beste van Botwinnik Onderzoek naar slapeloosheid bij peuters Honig Utrecht zorgenkind Kritiek op B en W indhoven beleid luiting slachthuis Na verspreiding uitnodigend pamflet Luchtmacht gaat 'naar poolgebied Veel orders uit Nederland Politie doet inval in twee gokpanden Aktie Polisario GIRO 3704961 3 ZATERDAG 1 MAART 1980 TROUW/KWARTET 27 De laatste tijd zijn er nogal wat publicaties verschenen over Mi chael Botwinnik. de man die in 1948 voor het eerst wereldkampi oen werd In Rusland heeft Bot winnik, die Inmiddels de pensioen gerechtigde leeftijd ruim is gepas seerd. het de afgelopen Jaren niet gemakkelijk gehad. Hij is iemand die nooit zoveel eerbied voor be stuurders heeft getoond en die ka raktertrek maakt Je In de Sowjet- Unie nog minder populair dan hier. Zo weigerde Botwinnik bij voorbeeld een brief te onderteke nen. waarin het gedrag van de uitgeweken Kortsjnoi werd ver oordeeld. De Russische schaak bond had met al zijn Intriges en kuiperijen voor een belangrijk deel schuld aan de vlucht van Kortsjnoi. zo vond Botwinnik. Het antwoord van de Russische autoriteiten liet niet zo lang op zich wachten. Een Duitse verta ling van Botwinniks biografie werd vertraagd en ook andere pu- blikaties over de wereldkampioen, die toen hij in 1936 het grote inter nationale 'toernooi van Notting- ham won op de voorpagina van de Prawda uitvoerig werd geëerd, verdwenen voor enige tijd in een la. Toch is er nu het een en ander van Botwinnik verschenen. Vorig jaar verscheen er in de Sowjet-Unie een boek van Botwinnik met als titel „Op weg naar het doel". Het boek ademt nogal de sfeer van de carrièreschaker. Tegenstanders worden als obstakels beschreven, die uit de weg moeten worden geruimd. Het veroveren, of hero veren van de wereldtitel, dat was ogenschijnlijk het enige dat hem in het schaken interesseerde. Een erg sympathiek beeld schetst Bot winnik niet van zichzelf: „Wer mich liebt. ist mir von vorn herein unsympathisch". Toch heb ik ook al wel schakers gesproken die Bot winnik als een zeer vriendelijke, bijna lieve man hebben leren ken nen. Toen hij in Nederland aan een simultaantoernee meedeed, kwam hij zijn reisgenoten elke ochtend met een opbeurend woord wekken: „Opstaan, een nieuwe dag is aangebroken". Broodjes en andere versnaperin gen droeg hij altijd bij zich en gierig was hij niet. Onlangs heeft Botwinnik ook een boek gepubliceerd met honderd van zijn beste partijen. Het is een beetje tegenvallend boek, want de partijen worden niet zo diepgaand geanalyseerd als wij van Botwin nik hadden mogen verwachten. Niettemin geeft het een illustra tief overzicht van de schaakpres taties die Botwinnik in dertig Jaar toernooipraktijk heeft geleverd. Wit: Smtslov Zwart: Botwinnik (1941) J. t2-e4 e7-e5 2 Pgl-f3 Pb8- c6 3 Lfl-b5 a7-o6 4. Lb5-a4 Pg8-f6 5. d2-d3 d7-d6 6 c2-c3 Lf8-e7 7. 0-0 0-0 8. Tfl-el b7-b5 9 La4<2 d6-d5 10. Pbl-d2 d5xe4 11 d3re4 Lc8-e6 12 h2-H3 h7-h6 13. Pf3-h2 PJ6-H7 14 Ph2-g4 Le7-g5 15 Ddl-e2 Dd8- d6 16. Pg4-e3 TJ8-f8 17. Pd2-f3 Lg5*e3 (Wit is erin geslaagd het loperpaar te veroveren, maar kan geen optimale opstelling bereiken omdat 18. Le3x faalt op 18. Lc4.) 18. Dc2e3 Dd6-e7 (Om de manoeuvre Ph4-f5 te verhinde ren.) 19. Pf3-h2 Ph7-f8 20 De3-f3 Td8-d7 21 Ph2-fl (Op weg naar 15) 21. PJ8 h7 22. Pfl-g3 Ta8-d8 23 Pg3-f5 De7-/6 (Nu \ordt zwarts 21e zet duidelijk. Stond Df6 niet gedekt, dan was Ph6x+ mogelijk geweest.) 24. g2-g4 (Beter was vol gens Botwinnik 24. Dg3 geweest.) 24 Pc6-e 7 25 DJ3-g3 Le6-c4 (De pointe van het zwarte tegen spel. dat via Ld3 moet worden ingeleid.) 26 f2J3 Lc4-d3 27. Lc2- b3 c7-c5 28. Lcl-e3 (Een poging om Lb3 actief te houden door 28. Pe7x De7x 29. Ld5 wordt afge wend door 29. Lc4 en zwart met het bezit van de d-lijn zeer goed.) 28 c5-c4 29. Lb3-dl Ph7- g5 30. h3-h4? (Tempoverlies. Beter was onmiddellijk 30. a4!) 30. Pg5-e6 31. a2-a4 b5-b4! (Ten koste van een pion houdt zwart zijn stel lingsvoordeel vast.) 32. c3*b4 Pe6- 14 33 Kgl-hl (33. Lf4x ef4x 34 Db2» was niet prettig voor wit, terwijl 33. Pf5x 34 gf5x Le4x 35. fe4x Tdlx 36. Tdlx Tdlx 37. Tdl x Pe2x dreigde.) 33. g7-g5 34. b4-b5 a6-a5 35 Le3<5 Pe7xf5 36 g4*f5 Kg8-h7 37. Dg3-g4 g5*h4 38 Tel-gl (Op 38. Lf2 Tg8 volgde het grapje 39. Lh4x Db6! met da mewinst.) 38. h6-h5 39. Dg4-g5 Df6xg5 40. Tgl xg5 f7-f6? (Botwin nik. die in tijdnood was. consta teerde dat zijn laatste twee zetten niet de sterkste waren. In ieder geval had 40. Lfl! vrijwel on middellijk gewonnen Nu veert Smislov op en ontwikkelt zich een nieuwe strijd 41 Tq5-q1 Pf4-h3 42. Tgl-el Td8-g8 43 Tal-a2'< Zeer sterk gespeeld. De bedoeling is om b.3 voor te bereiden en zo de twee de rij onder controle te houden) 43 Ld3-bl 44 Ta2-al Lbl-d3 45 Tal-a2 Ph3-f4 46 b2-b4 Tg8-c8 47 b6-b5 Td7b7 48 Lc5-e3 (Er dreigde 48. a5*> 48. a5*b4 49 a4-a5 b4-b3 50 Ta2-a3 (Een winstpoging van Smislof, maar veiliger was 50. Tb2 geweest: 50. c3 51. Tb3x c2 52. Lc2x is een stukoffer dat wit maar al te graag brengt, terwijl 50. Ta8 wordt beantwoord met 51. Ld2 en het is niet te zien hoe zwart erdoor heen komt.) 50 b3 b2 51. Ldl-a4 c4- c3 (Om het veld a6 onder controle te hebben 52 Ta3-b3 Pf4-c2 53 La4-b5 Ld3"b5 54 Tb3* b5 Pe2-d4f (Precies op tijd om a6 nog een zet tegen te houden.) 55. Le3xd4 e5* d4 56. a5-a6 56. 77>7*b6.' (De pointe. De drie overblijvende zwarte vrij pionnen zijn een volle toren waard.) 57 Tb5*b6 d4-d3 58 Tel gl d3-d2 59 Tb6*f6 Tc8-c7! (Een laatste fijnheid. Tot remise leidde: 59 c2? 60 Tf7* Kh8 61 Tf6 met herhaling van zetten.) 60. TJ6- q6 d2-dlD en wit gaf zich ge wonnen. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Onzeker gedrag van ouders kan leiden tot ernstige slaapstoornissen bij jonge kinderen. Als dat lang duurt is dat niet alleen voor het kind. maar ook voor de ouders slopend. Zij raken steeds meer uitgeput en dreigen makkelijk hun zelfbeheersing te verliezen. De Eindhovense arts C. de Monchy en de pedagoge M. Kappers krijgen regelmatig radeloze ouders op het spreekuur De klacht over slape loosheid bij kinderen kwam zo vaak voor. dat zij besloten eens uit te zoeken wat de oorzaak van dat ver schijnsel kan zijn. Zo kwamen ze tot de conclusie dat onduidelijkheid en gebrek aan leiding kinderen angstig maken. Die angst uit zich dan 's nachts in slapeloosheid. De heer De Monchy en mevrouw Kappers zijn beiden verbonden aan het St. Joseph-ziekenhuis in Eind hoven. In het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde hebben zij hun ervaringen met slapeloze kinderen beschreven. Ze zijn graag bereid de resultaten van hun onder zoek toe te lichten. De Monchy: „We spreken van ern stige slaapstoornissen, wanneer een kind twee weken achtereen elke nacht één of meermalen wakker is en zijn ouders dwingt uit bed te komen. Kinderen zelf kunnen dat heel lang vol houden. Zij verkeren in grote spanning en kunnen dan toe met minder slaap. Maar de ou ders houden dat niet lang vol. Voor de ouder die werkt (bijvoorbeeld als machinist) kan het gebrek aan slaap zelfs gevaarlijk zijn. Voor de ouder die overdag thuis is wordt het steeds moeilijker goed op het kind te reageren. De ouders worden prik kelbaar en de toch al bestaande spanning loopt steeds verder op." De 25 kinderen die in het onderzoek zijn betrokken waren allemaal peu ters in de leeftijd van anderhalf tot vier jaar. Behalve over slapeloos heid waren er ook vaak klachten over andere problemen, bij voor beeld niet willen eten of een sterke scheidingsangst. Slapeloosheid komt uiteraard ook voor bij oudere kinderen, jnaar volgens De Monchy uiten de problemen zich dan toch eerder op een andere manier bij voorbeeld in bedplassen of agressief gedrag. Als er sprake is van ernstige slaap stoornissen is het moeilijk erachter te komen wat de oorzaak is. Met een peuter kun je nog nauwelijks pra ten over de ooreaak van zijn angst. En ook ouders kunnen moeilijk zeg gen waar het op vast zit: zij zijn zelf vaak een onderdeel van het pro bleem. uit de hand gelopen, dat opname van het kind in het ziekenhuis no dig is. De ouders moeten dan eerst tot rust komen (een enkele maal was er sprake van kindermishande ling) en het kind moet even uit de gespannen situatie gehaald worden. In de meeste gevallen kan echter volstaan worden met een medisch onderzoek en een intensieve peda gogische begeleiding. Dat laatste begint met een bezoek van me vrouw Kappers aan het gezin. Zij probeert na te gaan hoe de ouders en kinderen met elkaar omgaan en wat er mis gaat. Mevrouw Kappers: „Veel ouders zijn onzeker over de opvoeding. Ze aarzelen tussen toegeeflijkheid en strengheid. Ze willen niet autoritair zijn, maar alles goed vinden kan ook niet." Broodbeleg Opname In een aantal gevallen (acht van de vijfentwintig) is de situatie al zover De heer De Monchy vult aan: „Ou ders willen niet meer opvoeden op de manier waarop ze zelf zijn opge voed. Bovendien hebben ze de oude normen en waarden voor een deel opgegeven. Ze weten nog niet goed wat daarvoor in de plaats moet ko men. Zo zie je dat de historische lijn in de opvoeding ontbreekt. Dat schept onzekerheid." Mevrouw Kappers noemt een paar voorbeelden uit de praktijk. Ouders willen kinderen vaak al heel jong zelf laten beslissen, zegt ze. Bijvoor beeld over het broodbeleg. Wat wil je op je boterham, jam. hagelslag, pindakaas, zeg het maar. Sommige jonge kinderen kunnen die eenvou dige keus niet aan. Jam. zeggen ze eerst nee, hagelslag. En als moeder dan de hagelslag pakt. is het ineens, nee toch jam. En dat kan zo tijden doorgaan. Het resultaat is dat moe der tenslotte toch zelf moet beslis sen, en het kind van woede hele maal niet meer eet. Het lijkt een onschuldig voorval, er zijn ook ernstiger situaties denk baar. Er zijn ouders die kinderen zo vaak zelf willen laten kiezen, dat het kind er geen wijs meer uit kan worden. Zullen we nu boodschap pen gaan doen of straks, Jij mag het zeggen. Wil je een bal of een autotje, kies maar. En zelfs Is het voorgeko men dat ouders hun peuter de kleur van de vloerbedekking wilden laten kiezen: het kind kroop immers de hele dag over de vloer. Duidelijkheid De Monchy: „Je kunt kinderen na tuurlijk wel over kleine dingen la ten beslissen, dat hoort bij de op voeding tot zelfstandigheid. Maar als je merkt dat een kind nog niet aan bepaalde beslissingen toe Is. moet je zelf een keus maken. Een kind heeft ook behoefte aan duide lijkheid. aan regels, aan leiding. Dat hoeft heus niet altijd negatief te zijn, in de geest van dit mag niet en daar moet je afblijven. Het kan ook positief; nu gaan we gezellig naar oma en nu krijg Je een lekkere bo terham met pindakaas." Het gevolg van een gebrek aan dui delijkheid is dat het vertrouwen van het kind in de ouders wordt ondergraven. In plaats van zelfstan dig wordt het kind nog meer afhan kelijk. Het eist dat de ouders de hele dag in de buurt blijven. Het kan eindeloos drammen om iets ge daan te krijgen om de ouders te dwingen. Het probeert de ouders zover te krijgen dat ee boos worden, om erachter te komen waar de grens ligt. En de ouders begrijpen daar allemaal niets van. Ze probeer den het zo goed te doen en het loopt zo fout. Ze krijgen een schuldgevoel en dat maakt hun verhouding tot het kind er alleen maar ingewikkel der op. Niet overdrijven De heer De Monchy en mevrouw Kappers waarschuwen zelf tegen overdrijving. „De mensen moeten niet denken dat hun opvoeding niet deugt zodra hun kind een paar keer de slaap niet kan vatten. Wat wij beschrijven zijn de extreme geval len. En ouders moeten zich ook niet al teveel van de wijs laten brengen door kinderarts en opvoedkundigen die het allemaal precies weten. Uit eindelijk probeert iedere ouder zijn kind zo goed mogelijk op te voeden en zonder enig zelfvertrouwen lukt dat nooit." Ivan onze redactie economie AMSTERDAM De Centrale Suiker Maatschappij (suiker en levensmiddelen) heeft een goed Jaar achter de rug. De resulta ten van de Honig-fabriek in Utrecht (biscuits, jam en hagel slag) bleven echter tegenvallen, terwijl de Varopafabriek in Tilburg nog nét geen positief resultaat wist te bereiken. Ten aanzien van het bedrijf in Utrecht deelde directeur J. Nieuwen- huijse van CSM in een toelichting op !het jaarverslag mee, dat samen met iexterne deskundigen de levensvat baarheid wordt bestudeerd. Het pro bleem zit voornamelijk in het teruglo pen van de biscuitconsumptie en de EINDHOVEN (ANP) De Eindho vense gemeenteraad heeft zich don derdagavond bijzonder kritisch uit gelaten over de procedure die het ollege van B en W heeft gevolgd om sluiting van het gemeentelijk «achthuis over te gaan. Het college lad donderdagmiddag de werkne mers daarvan op de hoogte gesteld. K vakbonden waren nog niet gein- [ormeerd. Door de sluiting zullen vol lens een van de grossiers van het Slachthuis 35 tot 40 mensen op straat .omen te staan. Ook de werkgelegen- jeid van 150 tot 200 mensen die in 'lenst zijn bij de grossiers die gebruik fciakcn van het slachthuis komt daar- or in gevaar. hiermee samenhangende stijgende concurrentie. Tot dusverre konden de verliezen van Honig-Utrecht in mindering worden gebracht op een lening van de over heid. Nu deze „pot" nagenoeg leeg is, zullen de verliezen voor dit Jaar geraamd op drie tot vijf miljoen ten laste van de CSM komen. Het concern heeft hiervoor een voorzie ning getroffen. Of de teleurstellende ontwikkeling in Utrecht kan worden omgebogen zon der dat er ontslagen vallen, kon de heer Nieuwenhuljse nog niet zeggen. Wat Varopa in Tilburg betreft bleek, dat inmiddels daarvoor een drieja renplan is opgesteld om de resultaten op een acceptabel peil te brengen. Voor het thans lopende Jaar wordt intussen een onveranderd resultaat verwacht. Dat betekent dat de netto winst na belastingen evenals in het per 30 september afgesloten boekjaar 1978/"79 22.5 miljoen gulden zal bedragen. Een kameel wordt wel het schip van de woestijn genoemd, maar een kameel op een schip te krijgen, blijkt soms niet mee te vallen. Zeven man probeerden tevergeefs de circus-kameel Bumper voor een tocht van het Australische Sydney naar het eiland Tasmanië de loopplank van het schip op te trekken, (bovenste foto). De kameel verzette zich zo koppig dat het touw brak. (onderste foto). Een tweede poging om Bumper aan boord te krijgen lukte wel. EINDHOVEN De 140 mensen van let 314-Squadron van de koninklijke uchtmacht nemen met achttien NF l-straaljagers mee aan de oefening 3 inorak Express in Noord-Noorwe- fcn. De oefening duurt bijna de hele paand maart en er nemen in totaal Ichttien duizend militairen uit ver- thillende NAVO-landen aan deel. De straaljagers vliegen op eigen racht naar het oefengebied blnhen e poolcirkel. Personeelsleden en al et materieel worden overgebracht ia een luchtbrug, die wordt onder ouden door Fokker F-28 Troop- )ips. Ten gevolge van de oefening ordt er van 5 tot en met 7 en van 25 )t en met 27 maart 's nachts gevlo- en van Soesterberg naar Welschap, ormaal mag daar 's nachts niet wor- en gevlogen. TRECHT .ANP) Do 41-jartge A an Dijk uit Utrecht heeft jistermor- <?n om vijf uur op de Vleutenseweg i de Domstad met zijn auto op nog nverklaarbare wijze twee verkeers- uilen geraakt. De auto sloeg daarna ver de kop. waarbij Van Dijk half uit ijn wagen werd geslingerd Bij aan- omst in het academisch ziekenhuis :k hij te zijn overleden Van onze redactie economie DEN BOSCH Bedrijven die reclamedrukwerk of etiketten in het buitenland laten druk ken. doen dat vaak omdat de kwaliteit in enkele buurlan den beter zou zijn en de ar beidsmotivatie groter. Ook zouden de kosten vaak lager zijn. Dit komt naar voren na uit een onder zoek dat het adviesbureau Markon Marketing Konsulenten heeft uitge voerd in opdracht van het met de NEHEM verbonden Structuurcom missie grafische industrie. Aanlei ding voor het onderzoek was de con statering dat Nederland een land ^Ireigt te worden dat meer drukwerk invoert dan uitvoert. Van oudsher was het exportsaldo positief: in 1973 werd nog voor 182 miljoen meer geëxporteerd dan geïmporteerd. In 1976 was het overschot nog 117 mil joen. in 1977 nog 58 miljoen en in 1978 slechts 12 miljoen. Markon heeft zich bij het onderzoek, gezien de grote omvang van de grafi sche industrie beperkt tot reclame drukwerk en etiketten waarvan in 1978 voor respectievelijk 137 mil joen en 29 miljoen werd ingevoerd. Algemens postorderbedrijven. bloembollen postorderbedrijven, reisorganisaties en de sigaren- en si garettenindustrie bleken de voor naamste opdrachtgevers. De algeme ne postorderbedrijven zijn in dit rij tje de grootsten omdat zij hun omvangrijke catalogi gedeeltelijk in het buitenland laten drukken. De meeste orders gingen naar West- Duitsland en dat gebeurt bleek uit de antwoorden om de hogere kwa liteit in de voorbereiding en de meer constante kwaliteit tijdens het druk ken. De Duitse grafici zouden vak bekwamer zijn. meer rekening hou den met de belangen van de op drachtgever, zich beter aan afspra ken houden terwijl het personeel ge motiveerder zou werken Vele van deze argumenten worden ook ge noemd bij de overigens niet zo talrij ke orders naar Zwitserland. lagere kosten bij kleine opdrachten. De ondervraagde ondernemers plaat sen in Nederland vooral kleinere or ders. Een bijkomende reden om in West-Duitsland te laten drukken is nog de grotere capaciteit van de drukkerijen, vooral voor het diep- drukWerk. In hun aanbevelingen schrijven de rapporteurs onder meer dat een on derzoek naar grotere exportmogelijk heden voor reclamedrukwerk nodig is. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Indu striebond FNV en die van het CNV hebben besloten toch verder te onderhandelen met de directie van Shell over een nieuwe CAO. Eerder deze week werden de onderhande lingen opgeschort, omdat de Sheii-directie niet over mate riële zaken wilde praten in verband met het te verwach ten loonbeleid van de rege ring. De industriebonden willen toch weer gaan praten, omdat Shell een pamflet heeft l?ten verspreiden waarin staat dat men wel degelijk open staat voor „constructief overleg over zaken die het werken in vol-continudienst met zich meebrengt". Uitgangspunt van de onderhandelingen, die op woens dag 5 maart weer zullen beginnen, zal dan ook zijn het invoeren van een 35-urige werkweek in een vijfploegen dienst. Volgens districtsbestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV is het duidelijk dat Shell zich al bij voorbaat verschuilt achter een nog niet genomen regeringsbeslissing, maar aan de andere kant tilt de bond toch zwaar aan de verklaring van Shell dat men bereid is tot een ge sprek over de ploegendiensten. De Industriebond CNV deelt dit stand punt. De CAO-onderhandelingen bij Shell Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft na een inval in twee gokpanden in de Witte de Withstraat tegen zes personen proces-verbaal opgemaakt. De politie nam in beslag zesduizend gulden, drie gokautoma ten. twee roulettetafels en vier black- jacktafels. Op het moment van de inval waren in totaal negentien men sen aan het gokken. zijn daarom zo belangrijk, omdat het resultaat daarvan model staat voor de hele petrochemische Industrie in ons land. Vorig Jaar wilde Shell de belangrijkste eis van de bonden (een 35-urige werkweek in een vijfploegen dienst) niet honoreren en dat leidde toen tot een korte staking bij de Shell-raffinaderij in Pernls en bij Shell-Chemie in Moerdijk. ADVERTENTIE NICARAGUA steun de opbouw steun de alfabetisering 3580163 giro 11 mtart manifestatie m.m.v. Ramirez (regering), Arce (FSLN). Godoy (mu ziek). Muziekcentrum Vredenburg, Utrecht. Toe gang 5.—, aanvang 19 30 uur FSLN Deze rubriek Is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ot over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. ADVERTENTIE Levertijd Reclame en etiketten laten drukken in België is kennelijk aantrekkelijk wegens de kortere levertijd terwijl daar voor de etiketten nog een tech nisch argument bijkomt, de Belgen hebben daar geschikt papier voor. Italië en Engeland worden soms ge kozen door het prijsvoordeel hoewel de vele stakingen in die landen weer als nadeel genoemd worden Voorde len van drukken in Nederland zijn de gemakkelijker communicatie en de 140.000 bewoners van de West Sahara zijn gevlucht voor de Marokkaanse bezettings macht. Het Front Pollserlo vecht voor de onafhan kelijkheid van de West Sahara. Steun de Aktie Poliaario voor hulp aan de Saharaanae vluchtelingen bestemd voor medische zorg, voedsel, onderwijs e.d. Giro: 3704961 tn.v. Polisario Komltee Rot terdam Aktie van Pof/sado Komltee ondersteund door PvdA. PSP. PPR. CPN. CDJA. NOVIB. Open school (2) Graag wil ik het schrijven van H. J. W. Boven uit Dinteloord óver dc „Open school" als ex-Open School deelneemster volkomen onderschrij ven. Mijn overtuiging na ruim een jaar open school Is. dat de open school alleen opgezet is om de samen leving om te buigen in de richting die de „architect" van de Open School, de heer Van Kemenade voorstaat. En niet iedereen, al is hij dan wat onder wijs tekort gekomen en moet hij met zijn of haar handen het brood verdie nen. kan zich bij die richting thuis voelen. Ik stel andere waarden in het leven hoger dan tegelijk met wat ge miste schoolkennis me een soort he ropvoeding te laten welgevallen. Mijn ervaring in de groep hier is. dat bijna de helft van de dames is afgevallen. Ze hadden allemaal een goede reden, maar tussen de regels was het toch te voelen dat de „Open School" niet aan de verwachtingen voldeed. Ik meen dat dit- toch ook wel Iets zegt. Stellendam G. J. van Oostenbragge Meijer Goudzwaard (slot) Hartelijk dank voor de brief van de heer H v d Meulen Het doet een mens goed. een stukje te lezen waarin niet gescholden wordt, niet eenzijdig belicht, maar gericht op vertrouwen op de Heer. en strevend naar samen praten, en fouten bij zichzelf zooken. De schrijver wil dat doen in het CDA Graag zou ik daar ook het EPV bij betrekken, en de christenen en huma nisten in andere partijen en andere landen. Er zijn vele gocdwillenden in het CDA. maar toch is de Invloed van machtsdenken krachtiger dan dc In vloed van op de Heer vertrouwen; achterdocht tegen sociale en vredes gevoelens is zo sterk dal de wil tot regeren met VVD het altijd nog wint van de afschuw van dc kernwapens en het streven naar verandering van de handelspolitiek ten opzichte van de hongerende volken Ik geloof dat we meer in de oecumene aan de hand van dc Heer. en met hot oog op Hem. gericht moeten bekijken, toch zien we nog maar hier en daar tekenen daarvan Maar in de CDA-politiek doet wel de achterban mee. omdat het daar niet tot de consequentie leidt van breken met de kernwapens en het ten hemel schreiende verschil tussen hongerenden en rijken Kerke lijk blijven velen elkaar volkomen als vreemden zien. Zoekt men elkaar dan om de macht en niet om het geloof in de dienende Heer1 Rotterdam W. H. Koopman* Kabel-tv In Trouw van 23 februari lees ik: Druk onder de grond, omdat we gas. elektra en water nodig hebben, om dat we regen en afvalwater moeten lozen, omdat we telefoon en kabel-tv willen, maar achter dat laatste zet lk toch een vraagteken. Wilien we dat inderdaad of zijn we ertoe ge dwongen1 Alphen aan den Rijn II. Wiegtna Nieuwe scholen Uit Uw artikel van Trouw 23 febr „Wat Mertens wil ts dat bij de plan ning van nieuwe scholen een enquête wordt gehouden onder de ouders, om na te gaan wat voor school zij willen' Welnu, dat gebeurt soms. zoals in Wijk aan Zee Daar waren twoc oude scholen, een katholieke en een open bare. Nieuwbouw was noodzakelijk Men kwam overeen een samenwer kingsschool te stichten BIJ een en quête was het personeel van botde scholen cn 90 procent van alle ouders, openbare zowel als katholieke, voor. Na meer dan vijf Jaar vergadrren was men het eens. De stukken lagen klaar om getekend te worden en toen kwam het decreet van de Katholieke Schoolraad ln Den Haag Verboden. Zo werkt dat: vijf Jaar laten passen en meten en schikken en dan een arro gant neen Democratie van onderop cn de domper van bovenaf Maar de consequentie is wel twee nieuwe schoolgebouwen. Beverwijk A.Teljeor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 27